De Gaulle's toeschietelijkheid wekt algemene achterdocht Frans kernprogramma zou achterop zijn geraakt vi la mol Rajakovitsj gezien in de Zwitserse plaats Meiinde „Betere verkooporganisatie in buitenland stimuleert export" Ex-SD-chef in Nederland pleit Erich Rajakovitsj vrij Meubelen in moderne kleur met Ceta Bever PRAHHTR! tTO&shg- Rust in Laos keert terug Voorman van bloemencentrum: Prinses Beatrix terug in Tokio Maximumsnelheden tijdens feestdagen wasmachines «centrifuges «combinaties droogmachïnes Twee doden in het verkeer Bos- en heidebranden in Dalen en Tilburg Hij zou zich nu in West-Duitsland of in Oostenrijk ophouden Zesmiljoenste bezoeker in Keukenhof gefuifd Ongeregeldheden in Zuid-Afrika WERELDNAAM VOOR WASAPPARATEN WOENSDAG 10 APRIL 1963 15 Tegenslagen? Vuige laster Vitaminen zijn een weldaad voor de huid Kort nieuws Dr. Harster: „Een uitgesproken serieuze jurist'' Met Pasen bloeien eerste narcissen Londen ziet de strijd als een intern conflict (Van onze correspondent) PARIJS De goede stemming van een zekere normalisatie der westelijke betrek kingen heeft ook gisteren de verschillen de ontmoetingen in Parijs gekenmerkt. Het aantal ministers is ondertussen weer met twee uitgebreid, nu ook de Westduit ser Schroder en de Amerikaan McNama- ra, die in Washington de portefeuille van Defensie beheert, in Parijs zijn aangeko men voor de zitting van de permanente raad van de NAVO. Het accent van de besprekingen werd nog wat zwaarder op de militair-politieke aspecten van de At lantische samenwerking gelegd, nu de kwestie van een multinationale of multi laterale kernmacht voor de zoveelste maal aan de orde is gesteld. Die kwestie houdt niet alleen in Parijs de diplomatieke gemoederen bezig. De persoonlijke vertegenwoordiger van presi dent Kennedy, Merchant, is met dat dos sier een nieuwe tournee langs de Euro pese hoofdsteden begonnen, waarbij ook 's-Gravenhage weer wordt bezocht. Voorts overlegde McNamara in Londen met zijn Britse ambtgenoten en tenslotte heeft Moskou een nieuwe nota naar de verschil lende Atlantische hoofdsteden gestuurd om speciaal bij voorbaat te protesteren tegen plannen ook West-Duitsland bij een collec tieve kernmacht te betrekken. In Parijs houden de waarnemers zich vooral wel bezig met de vraag hoe de vrij plotselinge ommezwaai in het humeur van de allesbeheersende generaal De Gaulle verklaard moet worden. Twee Amerikaan se bladen, de New York Times en het weekblad Newsweek hebben in bijdragen van hun correspondenten in de zware tegenslagen, die de Franse militaire kern plannen zouden hebben ondervonden, de sleutel voor De Gaulle's glimlachoffensief menen te kunnen vinden. Volgens die or ganen is de uitvoering van de Franse plan nen ten minste drie jaren achteropgeraakt zodat de Gaulle voor 1970 zeker niet op een eigen kernzwaard zou mogen rekenen. Reden waarom hij dus wat zoetere brood jes zou bakken. De officiële en officieuze spreektrompet ten der Franse propaganda hebben die uit leg onmiddellijk als vuige laster van de hand gewezen en zelfs beweerd dat Frank rijk integendeel een kleine voorsprong op zijn kernprogramma zou hebben en in de herfst al zou beginnen met de produktie van operationele kernbommen. Het is moeilijk te bewijzen wie in deze contro verse gelijk heeft. Men kan ten hoogste zeggen dat de Franse regering de schijn eerder tegen zich heeft en dat de officiële woordvoerders van hun kant tot dusver nog geen enkele plausibele uitleg van De Gaulle's gewijzigde houding hebben weten te geven. Doch wanneer er al van een fundamentele kentering in de Franse posi ties sprake zou zijn, zal men zeker nog veel geduld moeten betrachten alvorens De Gaulle weer als een redelijke passa gier in het westelijke of Atlantische bootje plaats gelieft te nemen. LONDEN Ook in Londense regerings kringen vraagt men zich af of de reden van De Gaulle's plotselinge toeschietelijk heid ten opzichte van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten het gevolg is van technische moeilijkheden, welke de Fran sen bij de ontwikkeling van hun kern bom-programma ondervinden. Men blijft in Londen echter sceptisch gestemd, om dat De Gaulle er niet de man naar is om de grote lijnen van zijn politiek te veran deren. Het is echter mogelijk dat De Gaulle hulp wil inroepen voor zijn kern wapenprogramma en dat hij daarom be reid is te luisteren naar Britse en Ameri kaanse denkbeelden over een gemeen schappelijke Europese kernmacht. Van Britse zijde zegt men dat Frank rijk, door daaraan mee te doen, niets heeft te verliezen. Ook de Britten zelf be houden zich tenslotte tiet recht voor om hun kernmacht zonodig zelfstandig te ge bruiken. De grote, praktische betekenis hiervan is dat de Russen geen chantage kunnen toepassen door te proberen Groot- Brittannië afzonderlijk op de knieën te dwingen. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur VOOR DE VERENIGING VAN OUD LEERLINGEN van de Rijksmiddelbare Tuinbouwschool te Lisse sprak dinsdag avond in Hillegom de heer T. Kralt, een van de voormannen van het bloemen centrum Rijnsburg. Hij is van mening dat de export van bloembollen kan wor den opgevoerd als in het buitenland de bloemenverkoop beter georganiseerd wordt zodat de tulpen veel goedkoper en voor iedereen bereikbaar worden. De Neder landse kwekers zullen uiterst voorzichtig moeten zijn met het behandelen van de bollen, opdat de beste kwaliteit kan wor den geleverd. Er zal misschien meer concurrentie in de E.E.G. ontstaan, maar waar is die niet? De heer Kralt gaf in feite slechts en kele ervaringen, die hij in het buitenland had opgedaan. Hij noemde de vrij nieu we methode van het voortrekken van de tulpen in kelders in plaats van in kuilen of koude kassen zeer duur. Hij had de Nederlandse kostencijfers vergeleken met die van een Finse broeier, die een mil joen tulpen in bloei trext en kwam daar bij tot de conclusie, dat de Fin vijf cent per bloem duurder werkt. De winkelier legt overal 100 percent op, zodat een bloem zeker een dubbeltje goedkoper zou kunnen worden aangeboden. De Nederlan- Advertentie en beïnvloeden de stofwisseling in zeer belangrijke mate. Medici bevestigendat gezondheid en aanzien van de huid door vitaminen behouden en fundamenteel verbeterd worden laar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamcl van buitenaf deze opbouwende stoffen, voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Vitamol-crèmes: bestrijden rimpels en kraaiepootjes, geven de huid jeugdige frisheid, verhinderen uitdroging. ders kunnen volgens hem tegen de Denen concurreren door grotere oogsten. Men kan hen beter zien als collega's .dan als concurrenten. Overigens moet niemand denken, dat de buitenlanders niets van telen weten. Bij de behandeling van zijn ervaringen in Duitsland, Frankrijk, België en Enge land concludeerde hij, dat de bloemen ook daar veel te duur zijn, doordat er te veel geld op de producentenprijs komt, voordat de verbruikersprijs ontstaat. De methoden van verhandeling zijn veel te duur en te omslachtig. Covent Garden, de Londense markt, noemde hij Londen onwaardig. Het zou voor al die landen te wensen zijn, dat er een bloeiende straat handel kwam, zoals deze in ons land be kend is. Deze straathandelaren kunnen tegen lage prijzen verse bloemen verko pen en toch een hoog inkomen halen, door de grote hoeveelheid die zij vrijdags en zaterdags omzetten. Hij constateerde, dat de kwaliteit van de bollen er niet steeds op vooruit is gegaan, ook al zijn er prach tige behandelingsmethoden uitgevonden. In de E.E.G. in „optima forma", om streeks 1970, zal Rijnsburg in geheel Europa bloemen kunnen verkopen, zoals dat nu over geheel Nederland gebeurt. Er zal inderdaad meer concurrentie ont staan. Of dan de Nederlandse teeltmaatre gelen zullen kunnen worden gehandhaafd betwijfelde hij. Als het surplusfonds ver dwijnt zal men er toch iets voor in de plaats moeten geven. Het is uitgesloten de overschotten voor onmogelijk lage prijzen naar landen buiten de E.E.G. te sturen, ongeveer zöals omstreeks 1930 gebeurde. Hij was van mening, dat het vak net als in de groenten- en fruitsector een produktiefonds in het leven zou moe ten roepen, om toch enige bodem in de markt te hebben. Tot slot gaf hij nog als zijn mening te kennen, dat het ProduKtschap voor Sier gewassen zal moeten olijven bestaan om als centraal punt te kunnen fungeren voor de 25.000 kwekers en exporteurs voor siergewassen, zodat het contact met het buitenland kan worden onderhouden. Prinses Beatrix, die uit Nagasaki in To kio is teruggekeerd, woonde daar dinsdag avond in het Kokoesai Gekijo-theater een voorstelling bij van de revue Tokio Odori. Toen de koninklijke auto voor de ingang van het theater stilhield, kwamen dertig koormeisjes, gekleed in lichtblauwe kimo no en purperen hakama, naar buiten om de prinses te verwelkomen. Met Neder landse en Japanse vlaggetjes wuifden zij de hoge bezoekster gracieus toe. Ter ere van het bezoek van prinses Bea trix was één van de zestien scènes van de revue gearrangeerd in het beeld van de Nederlandse tulp. De gemalin van de Japanse kroonprins, prinses Michiko heeft gisteren voor het eerst na een zware operatie haar zieken kamer verlaten om prinses Beatrix te ver welkomen in haar modern paleis. Tevoren had prinses Beatrix een school voor dove kinderen en een tehuis voor invalide kinderen bezocht. Kiesraad. Aan prof. mr. dr. G. van den Bergh is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van de Kiesraad. Als zijn opvolger is benoemd mr. L. A. Nypels, thans plaatsvervangend voorzitter, Aan mr. Th. M. J. de Graaf, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Lisse, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van de Kiesraad. Ook dit jaar zullen maximum snelheden tijdens de feestdagen worden ingesteld. Verleden jaar heeft men tijdens het pinksterweekeinde en gedurende een aan tal weekeinden in de zomer maximum snelheden vastgesteld voor de rijksweg no. 12 ('s-Gravenhage-Utrecht-Arnhem-Zeve- naar-grens) en de Zuiderzeestraatweg Bovendien werden gedurende een lange re periode de zo genoemde „afpellende maximum snelheden op een aantal daar voor in aanmerking komende weggedeel ten ingesteld. Hoewel de proefperioden te kort zijn ge weest om het trekken van conclusies mo> gelijk te maken, waren de uitkomsten wel zodanig hoopgevend dat de minister van Verkeer en Waterstaat heeft besloten om de proefnemingen dit jaar voort te zetten zodat meer studiemateriaal kan worden verzameld. De maximum snelheden zullen in hoofd zaak gelijk zijn aan de snelheden welke verleden jaar hebben gegolden en zullen van kracht zijn van Goede Vrijdag tot en met de tweede paasdag (12 tot en met 15 april), op Hemelvaartsdag (23 mei) en van de zaterdag voor Pinksteren tot en met de tweede pinksterdag (1 tot en met 3 juni). Advertentie Op de Balktsweg in Hengelo is de drie jarige Hendrika Koersen om het 'even ge komen. Men vermoedt dat het meisje bij het spelen de doodlopende, stille weg is opgelopen en daarbij onder een juist pas serende vrachtauto terecht is gekomen. In Lutjepost (gem. Achtkarspelen) is de 31-jarige heer T. J. Evers uit Drachten met zijn auto uit een bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Hij is in het aca demisch ziekenhuis te Groningen overle den. In de Drentse gemeente Dalen zijn der tig hectaren bos en heide door brand ver loren gegaan. De brandweer uit Dalen wist met behulp van de rijkspolitie uitbrei ding te voorkomen. De brand is vermoede lijk ontstaan doordat jongens met vuur speelden. Op twee plaatsen in de gemeente Til burg hebben een bos- en heidebrand ge woed. Bij de oude schietbaan aan de Don- genseweg gingen vijf hectare bos en hei de verloren. De Tilburgse brandweer wist uitbreiding te voorkomen. Anderhalve hectare bos en heide bij de Uitvalsweg naar Eindhoven gingen even eens in vlammen op. (Van onze correspondent) ROME De plaats waar Erich Raja kovitsj zich verborgen houdt, is nog niet ontdekt. Het schijnt nu wel zeker te zijn dat hij, na uit Milaan te zijn ontvlucht, zich te Meiinde in Zwitserland heeft opge houden, waar hij een paar dagen in zijn villa heeft doorgebracht. Daarna is hij echter met onbekende bestemming ver trokken. In Meiinde is hij gezien door zijn tuinman en door zijn bediende. Een Zwitserse student heeft hem in zijn auto zien stappen. Waarschijnlijk heeft Rajokovitsj in Me iinde een telefoontje uit Wenen ontvangen, waarin hij werd gewaarschuwd dat de ge heime dienst voor het vervolgen van oor logsmisdadigers hem op het spoor was. Zijn echtgenote, Giuliana Tendella zijn tweede vrouw, waarmee hij in 1958 in Triest is getrouwd is maandagmiddag in Milaan geweest en heeft zich daar een paar uur in het kantoor van haar man, een grote import- en exportzaak, opgehou- De voorzitter van Keukenhof, de bur- meester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, bekijkt met belangstelling de zonnewijzer die dinsdag door de Horeca werd aangeboden en in de tuin een plaats kreeg. Achter de heer De Graaf de voorzitter van de Horecaf, de heer J. G. Meijer. Geheel rechts de secretaris, de heer J. F. Staal. MUNCHEN (DPA) In verband met de opsporing van Rajakovitsj heeft het ministerie van Justitie van de Westduitse deelstaat Beieren meegedeeld, dat er reeds enkele jaren een gerechtelijk onderzoek gaande is naar de activiteiten van een zekere dr. Wilhelm Harster, die brigade commandant van de S.S. is geweest en thans hoofdreferendaris (Oberregierungs- rat) is in Beieren. Tegen hem zijn be schuldigingen ingebracht van deportatie van Joden uit bezet Nederland. Het on derzoek is nog niet afgesloten. Dank zij het zachte voorjaarsweer van de laatste dagen is er nu toch kleur ge komen in de bollenstreek. Overal bloeien reeds veldjes met gele, paarse en witte crocussen en als het weer meewerkt zul len tijdens de komende paasdagen ook de eerste narcissen bloeien. Keukenhof Op de Keukenhof staan de bolgewassen veel meer beschut dan op het vrije veld. Daardoor ziet men nu reeds vrij veel kleur in dit park. Thans bloeien er hon derdduizenden crocussen, en schouwspel dat men vele jaren achtereen heeft moe ten missen, omdat dit bolgewasje veelal reeds uitgebloeid was als de tentoonstel ling werd geopend. Bovendien beginnen nu de eerste narcis sen, hyacinten en tulipa's te kleuren. De grote, verwarmde kas, waar thans honderden tulpen in alle mogelijke kleu ren en vormen bloeien, vormt een bijzon dere attractie voor de bezoekers. vWtv.v.vf Dr. Harster heeft nooit bestreden in Ne derland een „Dienststelle" te hebben ge leid. Zijn „Dienststelle" moest Joden in kampen samenbrengen. Hij had er geen idee van. dat andere bureaus de bewoners van deze kampen „voor vernietiging" naar het oosten stuurden, aldus dr. Har ster. (ANP) Dr. Harster was tijdens de tweede wereldoorlog bevelhebber van de Sicherheitsdienst in Nederland. Dr. Har ster kwam in juli 1940 als SD-comman- dant naar ons land. Onder hem resorteer- den alle arrestaties, de vervolging en de portatie van dg Nederlandse joden, en het concentratiekamp Amersfoort. In septem ber 1943 werd dr. Harster in gelijke functie overgeplaatst naar Italië. Na de capitulatie wferd hij daar door de Britten gearresteerd, die hem uit le verden aan Nederland, waar hij in 1949 werd veroordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Dr. Harster heeft in ons land gevangen ge zeten. Hij had zich tijdens het Hitlerre- giem de faam verworven de „knapste Politie-jurist" te zijn. (DPA) Dr. Harster heeft op de be schuldigingen aan het adres van Rajako vitsj verklaard, dat deze niets met de deportaties van Joden uit Nederland van doen had. Dr. Harster schilderde zijn toen malige ondergeschikte Rajakovitsj als een uitgesproken serieuze jurist, die uit puur toeval in Wenen bij het sluiten van de grotere „emigratie-overeenkomsten bij de ze dingen betrokken raakte". Volgens Harster is Rajakovitsj, vermoe delijk in 1942, door het hoofdbureau van de Reichs-Sicherheitsdienst in Berlijn naar Nederland gezonden om vermogens van Joden te beheren. De rijkscommissaris Seys-Inquart opperde toen bedenkingen te gen het werk van Rajakovitsj, waarna hij andere juridische werkzaamheden kreeg. Na een jaar ongeveer meldde Rajakovitsj zich voor het oostfront. Edward Steurs, een parmantig donker blond joch uit Amsterdam, nog maar zes jaar oud, beleefde dinsdag een hoogete nunt in zijn nog prille leventje. In een bus van een Amsterdams reisbureau was hij, met vader en moeder en nog een he leboel andere mensen, naar Lisse gere den om een bezoek te brengen aan de Keukenhof. Daar werd de zes-miljoenste bezoeker sinds de opening, veertien jaar geleden, verwacht. Edward was die zes miljoenste. Edward Steurs viel een overweldigende ontvangst ten deel. Want op het grasveld voor het theehuis van de Keukenhof, waar een kleine veertig kinderen uit de acht bollengemeenten hem verwelkomden met een toeterconcert en een driewerf hoera, stond een enorm groot paasei, datdoor facoba van Beieren werd opengemaakt, waarna er een bijna levensgrote zwarte speelgoedpoedel uit te voorschijn kwam, die Edward mocht houden. Van het Keu- kenhofbestuur kregen de vader en moeder van Edward een geldsbedrag, om daar voor een echte hond voor hun zoon te kunnen kopen. Met de feestelijke ontvangst van de zes miljoenste bezoeker was de drukte op de Keukenhof dinsdagmiddag nog niet afge lopen. Om vijf uur kwam een aantal ho teliers, vertegenwoordigers der Horecaf de voorjaarstuin binnenstappen. Om een zon newijzer aan te bieden, die op het terras van het paviljoen een plaatsje heeft gekre gen. Deze zonnewijzer symboliseert de dank van de horecabedrijven voor het feit, dat de Keukenhof een belangrijke trekpleister voor toeristen is geworden. De zonnewij zer werd door de voorzitter van de stich ting Keukenhof, mr. Th. M. J. de Graaf, dankbaar aanvaard. Advertentie Zo makkelijk - 18 fraaie houttinten I linUI I I UÜ 1 U den. Toen zij het kantoor verliet, werd ze opgewacht door journalisten en fotogra fen. Zij trachtte in een taxi te ontkomen, maar werd door de auto's van de jour nalisten achtervolgd, waarop zij zich on der bescherming van de politie heeft ge steld. Ook zij is nu verdwenen. De Zwitserse regering heeft bekendge maakt dat Rajakovitsj in geen geval poli tiek asiel zal worden verleend en dat hij als ongewenste vreemdeling wordt be schouwd. Er is een „Einreisesperre" tegen hem afgekondigd, zodat hij Zwitser land niet meer zal kunnen binnenkomen. Tevens heeft de Zwitserse regering een onderzoek ingesteld hoe het mogelijk is dat deze man daar een grote villa, die 700.000,- heeft gekost, kon kopen. Dat blijkt gebeurd te zijn door een relatie van hem daar in de buurt. De transactie werd afgesloten op naam van die Zwitserse vriend, waarna de villa aan Rajakovitsj werd overgedragen. De Zwitserse regering neemt dus een vrij krachtige houding aan, hetgeen echter niet gezegd kan worden van de regering van Oostenrijk, die zelfs geen verklaring geeft hoe deze man in 1947, zo kort na de oorlog, te Graz zijn oorspronkelijke naam heeft kunnen veranderen in Raja, onder welke naam hij jarenlang in Milaan heeft kunnen wonen. De architect, ir. Simon Wiesenthal, die aan het hoofd staat van de Joodse opspo ringsdienst tegen oorlogsmisdadigers, heeft in Wenen verklaard, dat naar zijn gevoelen Rajakovitsj al niet meer in Zwit serland is. Wij beschikken over telegrammen, die door Rajokovitsj zijn ondertekend en waarin deportaties van Joden werden ge last, aldus ir. Wiesenthal in een interview met het Italiaanse communistische partij blad l'Unita. Volgens Wiesenthal verwis selden de gezinsleden van Rajakovtsj do laatste dagen herhaaldelijk van verblijf plaats om verslaggevers die willen weten waar de vroegere medewerker van Eich- mann is, op een dwaalspoor te brengen. In West-Duitsland en Oostenrijk heeft hij nazi-vrienden die nog altijd grote invloed hebben en het is bekend dat hij met hen voortdurend briefwisseling onderhield. Juist die brieven hebben het Wiesenthal moge lijk gemaakt zijn schuilplaats in Milaan te ontdekken. Men vreest dat die Duitse of Oostenrijkse vrienden erin zullen sla gen Rajokovitsj één van de landen te doen bereiken waar gevaarlijke nazi's nog al tijd een schuilplaats vinden, zoals Spanje, Portugal of Egypte. VIENTIANE In de vlakte der Krui ken in Laos, waar maandag nog hevig werd gevochten tussen neutralisten en communisten, was het dinsdag aanzien lijk rustiger. Een functionaris van de in ternationale controlecommissie, die naar het gebied was gevlogen, rapporteerde dat de toestand kalm was. Prins Soevanna Phoema, de neutralist die leider is van het Laotiaanse coalitie kabinet, verklaarde eveneens dat de toe stand thans rustig, doch wel verward is. Leden van de internationale controle commissie zouden vandaag naar de vlak te gaan. Prins Soevanna Phoema zei, dat hij met zijn pro-communistische halfbroer, prins Soevanoevong, naar het strijdtoneel wilde gaan zodra de neutralistische aan voerder voor zijn veiligheid zou kunnen instaan. In Franse diplomatische kringen was men van mening, dat afvallige neutralis ten en de communistische Pathet Lao willen proberen eenheden van het neutra- listenleger van de hoofdmacht te schei den om hen vervolgens te overreden over te lopen. LONDEN Britse regeringsfunctionaris sen zeiden dinsdag dat de gevechten iA Laos naar hun eerste oordeel voorname lijk het gevolg zijn van binnenlandse span ningen, en niet van invloeden van buiten af. Er zijn geen aanwijzingen, dat er de laatste tijd communistische troepen uit Noörd-Vietnam Laos zijn binnengedron- gen.(Reuter). PRETORIA (Reuter) Op verscheidene plaatsen in de Zuidafrikaanse Kaapprovin cie hebben zich maandagavond incidenten voorgedaan, waarbij de politie van vuur wapens gebruik maakte. In King Williams Town bestormde een vijftiental Afrikanen het politiebureau. Zelfgemaakte brandbommen ontploften tegen de muren van het gebouw. De politie wist de aanval af te slaan. Twee Afrika nen, van wie een licht gewond, werden gearresteerd. De aangerichte schade zou slechts gering zijn. In East London omsingèlde de politie een aantal Afrikanen die een bijeenkomst hielden. Toen de negers dit ontdekten ont stond er opschudding. Vanuit de bomen werden schoten gelost op de politie, die het vuur beantwoordde. Elf Afrikanert, onder wie enkele vooraanstaande léden van het verboden Panafrikaanse Congres, werden gearresteerd. Een Afrikaan werd licht gewond.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15