Weer een groot bedrijfsgebouw in Amsterdam door brand verwoest HET WEER Bloemencorso uitgesteld tot 11 mei Directeur van IJmuidense bank heeft 300.000 verduisterd meubelshovF KOFFIE v.DUIVENBODEN Miljoenen schade door vuurzee aan de Weesperzijde Portugezen gooien bommen op grens dorp in Senegal Ook adjunct-directrice is ontslagen Bijna alle Spanjaarden uit Limburg nu op weg naar huis Franse geestelijke met 22 meisjes verdronken Paus geeft visie op de vrede Spion drong zich in de S.P.D. in ikid Bolletje/" ARTIF0RT en LE0LUX BANKSTELLEN mffeïnevni Brandbare omgeving üWMORRIS 'êeforeifou êuiff FALCON REGENJASSEN Tijdelijk regen Even een plaatje i l- „Lichtenberg-affaire" Senator wil neutronenbom die het leven vernietigt maar gebouwen spaart In de krant van heden: Op excursie in Jordanië Het woord is aan Hij en eigenaar van een constructiebedrijf zijn aangehouden \rhwL KOFFERS tassen b/oux 'n vlotte collectie voorjaarstassen 48e JAARGANG NUMMER 133 WOENSDAG 10 APRIL 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze Amsterdamse redacteur) Een spectaculaire brand, die de vuur zee van C en A evenaarde, heeft gister avond en vannacht in Amsterdam een groot bedrijfsgebouw aan de Weesper- zijde verwoest. In het gebouw, dat eind vorige eeuw voor de Beierse Bierbrou werij was gebouwd, waren twintig grote en kleine bedrijven gevestigd, die veelal zeer brandbare materialen hadden op geslagen. Alleen reeds voor de firma Simon Speyer, die zeshonderd ton tweedehandskleding (bestemd voor ex port naar Afrika) verloren zag gaan en de firma K. van Gelder, van wie vijftien ton pakpapier in vlammen opging, be draagt de schade enige miljoenen guldens. De Amsterdammers, die de afgelopen maanden de grote branden in de Spui straat, bij de firma Luycks en bij C. en A. hadden gemist, hebben zich kennelijk deze vierde grote uitslaande brand niet willen laten ontglippen. Vooral na de ra dionieuwsberichten van half elf stroom den massa's mensen naar de Amstel. Zo groot was de belangstelling dat tram- en autoverkeer werden ontwricht en de brand weer moeite had het materieel snel ter plaatse te krijgen. Het vuur was om half negen begonnen aan de oostelijke zijde van het gebouw, dat grenst aan het terrein aan de Wi- bautstraat, waar de Amsterdamse Ballast- maatschappij een kantoorvleugel aan haar hoofdgebouw wil bouwen. Het is op deze plaats dat de politie de afgelopen maan den reeds zeven maal heeft moeten in grijpen omdat straatjongens hier vuurtjes hadden gestookt. Commissaris W. T. G. A. Binnendijk noemde vannacht deze bal dadigheid als de vermoedelijke oorzaak van de brand. Het vuur zocht zich snel een weg door het trappenhuis naar de zolderverdieping en vloog toen over de met kledingstukken opgetaste etage naar de westgevel. Om half tien stonden de vierde en vijfde etage over de volle oppervlakte van honderd bij dertig meter in lichter laaie. De brandweer zond alle beschikbare ma terieel naar de brand omdat uitbreiding rampzalige gevolgen zou kunnen hebben. Aan de noordzijde bevindt zich de uitge strekte houtwerf van de firma Harff en aan de andere kant is een bandenop slagplaats met een garagebedrijf. Terwijl een deel van de brandwacht zich op het vuur stortte overigens in de wetenschap dat het gebouw niet meer wat te red den werd het merendeel ingezet om de houtopslagplaats, de bandenvoorraad en de garage nat te houden. De wind joeg een enorme vonkenregen naar de achterzijde van een groot com plex overbevolkte negentiende-eeuwse wo ningen aan de Eerste Oosterparkstraat. Brandwachts bezetten hier de daken en de politie liet de bewoners via luidspre kersauto's weten dat de ramen gesloten dienden te worden, dat de gordijnen moes ten worden verwijderd en dat men zich gereed moest houden voor een eventuele ontruiming van de huizen. De rampendienst van sociale zaken trof noodmaatregelen om de circa tweehonderd gezinnen elders onder te brengen. Tegen middernacht was duidelijk dat de brand zich tot het bedrijfsgebouw zou be perken en dat de evacuatie van de bewo ners niet nodig zou zijn. De gisteren bekendgeworden tegenslag dat minister Toxopeus de door het Am sterdamse gemeentebestuur vastgestel de salarisverhoging voor brandweerlie den heeft geschorst heeft geen invloed gêhad op de strijdbaarheid van de brand wachts, die met dertig stralen water en onder vaak moeilijke omstandigheden grote hitte en dreigende instorting van de muren het vuur aanvielen. Er waren minstens zoveel politie-agen- ten als brandwachts op de been. De toe loop van nieuwsgierigen was zo groot dat Advertentie BARTtlJORISSTR HAARLEM TEL 13439. LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Overwegend ma tige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. de gehele stal van de bereden politie moest worden gemobiliseerd en alle bu reaus zelfs die in Amsterdam-Noord agenten ter assistentie moesten afstaan. Van het hoofdbureau werden vrachtau to's met hekken gezonden om straatge deelten te kunnen afzetten. Het meeste pu bliek verzamelde zich aan de Amstel waar de brandweerboot „Jan van der Heyden" enorme hoeveelheden water pompte naar de waterkanonnen bij het brandende ge bouw. Het autoverkeer via de Wibautstraat en de Amstelbrug bij de Ceintuurbaan zat lange tijd muurvast. In een wijde omtrek was geen parkeerplaatsje meer te vin den. Het tramverkeer verliep uiterst moei zaam. Er was zelfs een conductrice die haar tram op de Ceintuurbaan liet stop pen, met een fototoestel naar de Amstel- oever rende en de wagenbestuurder liet wachten tot zij een plaatje van de brand had geschoten. De blussing duurde de gehele nacht. Een batterij schijnwerpers zette het grote voorterrein in een zee van licht alsof het hier filmopnamen betrof. Ploegen van de B.B. assisteerden de brandweer en tientallen medewerkers van het Leger des Heils waren de gehele nacht in touw om iedereen van koffie en broodjes te voorzien. fc Een overzicht van de brand die gister avond heeft gewoed aan de Weesper zijde in Amsterdam. Tal van brand weerlieden hebben een hevige strijd met het vuur moeten uitvechten. DAKAR (AFP) Vier Portugese mili taire vliegtuigen hebben dinsdag het dorp Boemak in Senegal gebombardeerd. Pre sident Senghor van Senegal heeft onmid dellijk de Veiligheidsraad hiervan in ken nis gesteld. Boemak ligt dicht bij de grens met Portugees Guinea. Er bevinden zich vluchtelingen uit Por tugees Guinea. Portugal heeft enkele ma len geklaagd over terroristische aanvallen vanuit Senegalees gebied. In december 1962 heeft Senegal zich er bij de UNO over beklaagd, dat Portugese soldaten de grens waren overgekomen bij de achtervolging van deserteurs en dat twee Portugese jachtvliegtuigen boven Se negal hadden gevlogen. Bij het bombardement van gisteren zou den vier lichte bommen zijn afgeworpen. Er zou slechts lichte schade zijn aange richt. Er is niets meegedeeld over doden of gewonden. 5 In Amersfoort hebben de bestuursmoei- lijkheden in het prot.chr. ziekenhuis „De Lichtenberg" veel stof doen opwaaien. Na het opzienbarende ontslag van de direc trice is thans ook het ontslag van de adjunct-directrice gevolgd, hoewel tijdens de installatie van de nieuwe directrice, een vroegere hoofdzuster, door de voorzit ter, C. W. Th. baron van Boetzelaer, uit drukkelijk was verklaard dat de adjunct directrice niet zou worden ontslagen. Het algemeen bestuur besloot echter haar toch uit haar functie te ontheffen. Zij kreeg het verzoek op kosten van het zie kenhuis een week met vacantie te gaan. Zij zou daarna wel terug kunnen komen, maar niet in haar oude functie. De adjunct-directrice, mevrouw J. Pij- pers-Schaafsma, die in mei 1961 door het algemeen bestuur was benoemd, heeft protest aangetekend en geweigerd haar functie ter beschikking te stellen. Ken merkend voor de vreemde situatie in „De Lichtenberg" wordt ook het feit be schouwd dat in het N.C.R.V.-programma „Radiokrant voor Nederland" van maan dagmorgen werd medegedeeld, dat de ad junct-directrice zou zijn ontslagen. Op dat moment wist de betrokkene dat zelf nog niet. In Amsterdam worden volgende week demonstraties gegeven met een „Hoo- vercraft", een „vaartuig" dat eigenlijk niet vaart, maar zich voortbeweegt op een „luchtkussen" boven het water. Technici zijn bezig de „VA 2" in Am sterdam te monteren. Het bestuur van het Comité Bloemen corso Bollenstreek heeft tijdens een in de Keukenhof gehouden vergadering besloten het bloemencorso twee weken uit te stel len en te houden op zaterdag 11 mei. Het koude weer dat tot voor enkele da gen voortduurde, heeft de groei van de bolgewassen zo vertraagd dat er op de oor spronkelijke vastgestelde datum 27 april, geen bloemen genoeg zijn om de dertig praalwagens op te maken. Wanneer het huidige zachte voorjaars weer voortduurt, zou het corso, zo werd gesteld, wat de bloemen betreft, heel goed op zaterdag 4 mei gehouden kunnen wor den. Doch op die dag worden de geval lenen herdacht en men achtte deze da tum niet geschikt. Daarom is het corso nu twee weken opgeschoven. Zouden de komende weken erg warm worden, dan kunnen de nodige bloemen in koelhuizen worden bewaard. Het is zo goed alszeker dat het kinder corso in Lisse wèl op zaterdag 27 april wordt gehouden. De uittocht van de Spaanse arbeiders van de staatsmijnen, die vijf dagen lang in de lucht heeft gehangen, is gisteren een feit geworden. De onderhandelingen tussen de staatsmijnen en het Spaanse consulaat, die maandag opnieuw waren hervat en tot diep in de nacht voortduur den, hebben geen oplossing in het conflict gebracht. De beraadslagingen liepen vol ledig vast op het punt van de huisves ting. De Spanjaarden meenden dat de huis vesting van de Nederlandse mijnwerkers in de gezellentehuizen aanmerkelijk be ter was dan die van de Spanjaarden. De eisen die zij stelden zouden echter door de staatsmijnen niet op korte ter mijn kunnen worden ingewilligd. De Span jaarden namen daarop het besluit naar hun land terug te keren. Dinsdagmiddag om drie uur vertrok de eerste groep Spanjaarden met een bus naar Maastricht, waar ze de trein naar Madrid zouden nemen. Om vijf uur reden er drie autobussen voor en begonnen ne gentig Spanjaarden aan de terugreis naar het zuiden. De rest van de stakers ver trok tussen vijf en zeven uur 's avonds. 27 Spanjaarden hebben besloten aan de eisen van de staatsmijnen te voldoen en hebben een nieuwe arbeidsovereenkomst getekend. Zij zijn ondergebracht in een gezellentehuis elders in Limburg. Bang voor Russisch bedrog WASHINGTON De Amerikaanse Se nator Thomas J. Dodd vindt, dat de Ver enigde Staten zo snel mogelijk een zui vere neutronen- of splijtingsbom moeten ontwikkelen. Hij vreest Russisch bedrog bij een kernproevenverbod. Een neutronenbom geeft haast geen druk en hitte, maar des te meer dode lijke radio-actieve straling. Zij spaart bouwwerken maar vernietigt het leven. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen 2, 19 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 15 In de Vishal en op zee9 Uit stad en omgeving9, 11 Topsy 11 Kunst 17 Horen en Zien 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's AMMAN In Jordanië zijn 23 Franse toeristen verdronken. Zij hadden een kamp opgeslagen in een diepe kloof, die tussen hoge, roodgekleurde rotsen naar de histo rische ruïnes van de eeuwenoude stad Petra leidt. De stad, die alleen te paard of te voet is te bereiken, is een van de grootste toeristische attracties van Jorda nië. De toeristen, een groep vrouwen onder leiding van een priester, waren gewaar schuwd de kloof niet binnen te gaan in verband met overstromingsgevaar. Zij sloegen de waarschuwing in de wind en werden door het plotseling .opkomende water overrompeld. Slechts twee leden van de groep werden gered. Een Libanese chauffeur en een Jor daanse gids verdronken eveneens. Petra ontvangt vooral in de paasweek zeer veel bezoekers van de bezienswaardigheden van het heilige land. De leider van de groep was de Parijse abbé Steinmann (51), die verscheidene boeken heeft geschreven over de profeten en hun voorspellingen. In 1961 werd zijn boek „Het leven van Jezus" door het Vati- caan op de lijst van verboden werken ge plaatst. Later werd hem verboden boeken over de bijbel te schrijven in verband met zijn interpretaties. Hij leidde de „Notre- Dame-groep", samengesteld uit rooms- katholieken, protestanten en joden, die bijeenkwamen voor bestudering' van bijbel teksten, Arabisch en Hebreeuws en die tochten naar het Heilige Land organiseer den. (AP, AFP). Otto Weiss: Er is veel kennis en verstand nodig om datgene, dat vanzelf spreekt, te be wijzen. VATICAANSTAD (ANP) De vrede in de wereld" zal altijd een loos begrip blij ven, tenzij hij verwezenlijkt kan worden in een ordening, welke gebaseerd is op de waarheid en gebouwd op de beginselen der rechtvaardigheid, vol is van een levende liefde en in vrijheid tot stand komt. Dit is de principiële uitspraak uit de encycliek van Paus Joannes XXIII „Pacem in terris" (Vrede in de wereld), die het Vaticaan vandaag heeft gepubli ceerd. In deze vredesencycliek spreekt de Paus zich uit voor versterking van de UNO, een verbod van de kernwapens en de ontwapening met deugdelijke weder zijdse controle (Zie verder pagina 3). AAN ONZE ADVERTEERDERS Op GOEDE VRIJDAG zal ons blad niet verschijnen; kantoren en druk kerij zijn op die dag gesloten. In verband hiermede verzoeken wij er rekening mee te willen houden dat advertenties voor zaterdag 13 april a.s. op donderdag 11 april te 12 uur in ons bezit moeten zijn. DE DIRECTIE De vijfenvijftigjarige directeur van de Twentsche Bank in IJmuiden alsmede de eigenaar van een IJmuidens constructie bedrijf, de vijfeenveertigjarige S„ zijn door de politie aangehouden. De bankdirecteur wordt ervan verdacht een bedrag van drie honderdduizend gulden te hebben verdui sterd. sedert 1955. In 1955 opende de 45-jarige eigenaar van het constructiebedrijf een bankreke ning bij genoemde bankinstelling. Voort durend had deze echter geld nodig. Kre dieten werden overschreden, maar door handig praten zag hij kans steeds weer geld los te krijgen. De bankdirecteur, dié de overschrijdin gen voor zijn hoofddirectie geheim wilde houden, heeft, om de eigenaar van het bedrijf toch ter wille te zijn, uit eigen middelen kredieten verstrekt. Dit gebeur de in de periode van 1955-1957. Na dit jaar zag de bankdirecteur geen kans meer het ongedekte tekort, dat steeds groter was geworden, uit eigen middelen aan te zuiveren vóór de accountants voor de in terne controle der boeken arriveerden. Een industrieel uit IJmuiden heeft het bedrag, dat de bankdirecteur steeds te kort kwam, vlak voor die controle aange zuiverd. De Velsense politie kreeg de lucht ervan en stelde een onderzoek in. Hierna werd overgegaan tot aanhouding van zowel de bankdirecteur als de eige- KARLSRUHE (DPA) De 48-jarige Fritz Lomscher, een gewezen functionaris van de Westduitse socialistische partij, is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het onderhouden van verraderlijke betrekkingen met de Oostduitse staatsvei ligheidsdienst en vervalsing van documen ten. Lomscher had bekend door het Oost duitse ministerie voor de staatsveiligheid naar West-Duitsland te zijn gezonden om in de S.P.D. carrière te maken. In juni 1959 werd hij benoemd tot secretaris van de S.P.D. in Bonn. Gistermiddag is het pensionschip van Hoogovens in IJmuiden, de „Arosa Sun", gedeeltelijk door brand ver woest. Elders in dit blad treft men een uitvoerig verslag en nog meer foto's van deze felle brand. naar van het constructiebedrijf. Deze laatste voerde de laatste tijd objecten uit, die verliesgevend bleken te zijn, of schoon hij ze, ter verkrijging van geld, aan de bankdirecteur als rooskleurig af schilderde. Het is niet uitgesloten, dat het tekort hoger zal zijn dan driehonderdduizend gul den. Het onderzoek duurt nog voort. Te genover de politie had de aangehouden bankdirecteur verklaard, vanaf 1957 „op een vulkaan te hebben geleefd". Advertentie BARTTLJORISSTR. 16 HAARLEM Advertentie Advertentie SPAARNE 11 t.o. DAMSTRAAT TEL. 13608 EXPOSEERT DE NIEUWE COLLECTIE Complete Interieurverzorging GED. OUDE GRACHT 108 KRUISSTRAAT 22 Advertentie Groot pak f. 2.2Q HAS-Vartieeplianteer - Pastbus «19 - Haarlem

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1