Tweede Kamer niet tegen Duitse troepen in Budel Tumult op de tribune na de stemming: 102 tegen 8 Er is niets beslist over een multilaterale kernmacht AGENDA (Sm* Kort en bondig POLLE, PELLI EN PINGO BECCARI Citroën Ik heb ze thuis allemaal aan een touwtje! Verrassende vinding moderniseert wasdag! li Kerk van Rietveld in Uithoorn theebuiltjes. „Atoomschip" komt naar Nederland Politieke partijen krijgen dertig minuten zendtijd Pleidooi voor samenwerking Minder zacht Afternoon NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW Ie WOENSDAG 10 APRIL 1963 2 2 C.V4050.- AMI-6 4790.- I.D9800. HOOFDAGENT Geert Hoogeveen Oók als ik thee zet. Heerlijk handig, die Van Nelle's theebuiltjes. En lékkere thee! Met een enkel Afternoon theebuiltje maak ik een grote pot thee voor de hele familie. Doos van 20 stuks 98 ct m MINISTER LUNS IN TWEEDE KAMER: Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk slechts IS cent met Reckltts VS. aansprakelijk voor eventuele schade door kernongevallen Bejaarde man bij ontploffing omgekomen Waswater nu zo zacht als Meiregen DIE STEEN IS VEEL TE ZWAAR KOOR JE, wacht; ik HELP JBr C WAAR HEB JE HEM EI6ENHJK WOU M0DI6? ALS UITZICHTPOSr, WANT PAUL PUJKT BIJ DE MEESTER APPELS P0LL6 IA/IL, DAT IK DIE AARDE DAAR WE68REN6 EN DE AARDE DAAR IN TE DOEN MAAR WAT DOEN WE MET DIE 8ER6? HET 6 MAKKELIJKER OM EEN6ATTE 6RAVEN ia/6 6RAV6N EEN NIEUW pOPIBl Sherry Amontillado pale medium dry normaal f 4.95 p. fles nu slechts f3.95 wijnhandel van 1823 VLOTTE BEZORGING, OOK OP ZATERDAG (Van onze parlementaire redacteur) Luide kreten als „Schande", „Denk aan Auschwitz", klonken gistermiddag van de publieke tribune in de Tweede Kamer, nadat deze met 102 stemmen voor en S tegen (3 C.P.N. onder wie Paul de Groot, 2 P.S.P. en 3 P.v.d.A. de heren Franssen, Koopman en Schurer) de overeenkomst tot legering van Duitse militairen in Budel had goedgekeurd. Toen de heer Bakker (C.P.N.) had uit geroepen dat de werkelijke dreiging voor het westen niet van et communisme maar van Duitsland komt, klonk er ap plaus op de publieke tribune. Voorzitter Van Thiel liet het nog bij een waarschu wing. Na de stemming gilde een vrouw „Daar heb ik m'n hele familie voor ver loren en m'n man in bet verzet". Een ander riep: „Wie voorstemde, stemde voor de misdadigers van 1940-1945". Ver der klonken er kreten als: „Honderdtien duizend Nederlandse Joden gemarteld en vergast" en „Tienduizenden Nederlanders in het verzet gevallen of vermoord". In tussen waren rijkspolitiemannen reeds Advertentie SHOWROOM Ziilweg 26 - Haarlem - Tel 17296 581141 Architect G. Rietveld heeft voor het eerst in zijn 75-jarig leven een kerk ont worpen en wel voor de Nederlandse Her vormde Gemeente in Uithoorn. In samen werking met de stedebouwkundige prof. Wieger Bruin heeft hij een plaats gekozen aan en gedeeltelijk in een wetering in de in aanleg zijnde woonwijk Zijdelwaard. De hoofdvorm van het kerkelijk centrum is een witte halve kubus, 25 meter lang en breed en 12.50 m hoog, weerspiegeld in het water dus een gehele kubus. Het gebouw is door een muur gesplitst in twee naast elkander op te trekken delen: de kerkruimte met 400 zitplaatsen, de neven ruimten, opgetrokken in drie etages, waaronder een toneel-concertzaal. In een uitloper langs het water komt een kinder bewaarplaats met aan het einde de kos terswoning. Een uitgebouwd trappenhuis completeert het geheel. Direct na Pasen zal de eerste paal worden geslagen voor dit complex, dat een miljoen gulden zal kosten. bezig de demonstranten weg te voeren. Zii liepen rustig mee, maar bleven roepen: „Jullie met je dikke bankrekeningen", „Ik schaam me voor die kamer" en „Dat zul len jullie moeten verantwoorden voor jul lie eigen kinderen". Met uitzondering van de fracties van C.P.N. en P.S.P. en de drie reeds genoem de leden van de P.v.d. A.-fractie ging de gehele Kamer mee met de opvatting van staatssecretaris Calmeyer, dat deze lege ring gezien moet worden in NAVO-ver- band en uitsluitend een Nederlands belang dient. De „ruil", onderbrenging van Neder landse militairen in het Duitse Seedorf, waar zij zullen kunnen beschikken over 325 woningen, betekende volgens de staats secretaris voor Nederland zelfs een winst van 25 woningen, omdat er in Budel voor de Duitsers maar 300 gebouwd worden. Hij wees erop, dat een voortdurende af weerhouding tegen Duitsland, zoals gede monstreerd door de heren Bakker, Lank- horst en Schurer, Duitsland in oostelijke richting zou drijven. De heer Lankhorst (P.S P.) was het niet eens met de heer Assman (K.V.P.), die gezegd had dat het Duitsland van Hitier dood en begraven is. En de heer Schurer (P.v.d.A.) betoogde dat het huidige Duitse leger nog sterke bindingen heeft met Hit- Iers armeeën; er zijn nog nazi-generaals aan verbonden. Dit alles vermocht echter de uitslag van de stemming niet te beïn vloeden. Advertentie TS 15 (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft zich in geen enkele opzicht gebonden tot aanvaarding van het plan voor een multilaterale kernmacht, dat de Amerikaanse diplomaat Livingstone Merchant op zak zal hebben als hij ons land volgende week bezoekt. Er is nog geen enkele beslissing genomen en er zal ook vandaag in Parijs en 22 mei in Otta wa in vergaderingen van de NAVO geen definitief besluit vallen. Dat verzekerde minister Luns in de Tweede Kamer de fractieleider van de P.v.d.A. prof. Vonde ling. Deze had de regering geïnterpel leerd in NAVO-verband, in het bijzonder wat de beschikkingsmacht over kernwa pens betreft. De regering heeft zich wel bereid ver klaard alle aspecten van het plan voor een multilaterale kernmacht te bestude ren Zij is niet Van mening dat een mul tinationale of multilaterale kernmacht eni ge garantie geeft voor een goede coördi natie of zelfs integratie van de Europese of Atlantische politiek. Prof. Vondeling had onder meer gesteld, dat de gedeel de beschikkingsmacht de slagvaardigheid zal verminderen en dat het westen ge c BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Manina" 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Als twee drup pels water", 14 j. Luxor, 14 en 20 u.: „Giant", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „De overval", a.l. Vandaag 14.30 u.: „Robin Hood en zijn schelmen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Spook- divisie Brandenburg" 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De angst heeft klauwen". 18 j. Studio, 14 en 20 u.: „La dolce vita", 18 j. Monopole (Zandvoort): Geen filmvoor stelling. TENTOONSTELLIN GEN Frans Halsmuseum (Groot HeiHalnnd 621: Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelilks geopend van 10-17 u en zondag van 13- 17 u. Avondopenstelling van 20.30-22.30 u. Tot en met 19 mei. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat) Expositie van tekeningen en grafiek van Ruth Fischer. Tot en met 30 april Dagelijks ge opend van 10-18 en 20-24 u en zaterdag en zondag tot 1 u.: Klassiek grammofoon- platenconcert van 21-22 u.: Bach. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van schilderijen en lino's van Henk v. d. Horst. Tot en met 20 april. Dagelijks geopend van 9-24 u. en vrijdag en zaterdag tot 1 u.: klassiek gram- moofonplatenconcert van 20-23 30 u. Museum „Huis Van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling „Van vormende hand tot lopende band' Tot en met 3 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling uit het moderne kunstbezit van Haarlem. Tot en met 14 april. Dagelijks geopend van 10- 17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Expositie van tekeningen van de Hollandse, Italiaan se en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw- Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-15 u. en de eerste zondag van de maand van 13-15 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 159), Expositie van grafiek van Flip van der Burgt. Tot en met 28 april. Dage lijks geopend van 10-17 u. en zondag van 14-17 u. DIVERSEN Hildebrandzaal, Smedestraat. vandaag 20 u.: Concert door de gymnasiale muziek vereniging „Linos". Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag): ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster. Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan In Haarlem" in de krant van vrijdag 5 april). WOENSDAG 10 APRIL City, 20 u.: „Ontembare hartstocht". Rex, 20 u.: „Rivalen der manege". Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur: filiaal Wjjker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüste laan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 11 APRIL City, 20 u.: „Ontembare hartstocht". Rex, 20 u.: „Rivalen der manege". Kerbertasiel, Herenduinweg 8: 9 tot 12 en 16 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder woensdag. Openbare leeszaal Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg: 10 tot 12 en 14 tot 20 uur. WOENSDAG 10 AFRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „13 stappen naar de dood". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: De spook rijders". DONDERDAG 11 APRIL Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: De spook rijders". Advertentie Verzoek. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht in het belang van de Noordelijke IJselvallei en Zwolle het personenvervoer op de spoorlijn Zwolle Apeldoorn te herstellen. Op 7 oktober 1950 reed het lokaaltje tussen beide steden voor het laatst. De lijn wordt sindsdien alleen voor goederenvervoer gebruikt. makkelijker tot een overeenkomst met Rusland zou kunnen komen als de be schikkingsmacht over de kernwapens uit sluitend bij Amerika ligt. De minister van Defensie, ir. Visser, wilde prof. Vondeling graag toegeven, dat het militair helemaal niet noodzakelijk is dat er naast de Amerikaanse kernmacht nog andere landen of groepen van landen die tot de NAVO behoren zelfstandig kun nen beschikken over kernwapens. Het vraagstuk van de kosten die een eventuele nieuwe organisatie van de nu cleaire verdediging met zich zou brengen, door prof. Vondeling met het oog op de naderende verkiezingen opportuun naar voren gebracht, werd door minister Visser weggewuifd met de bekentenis, dat het voor ons land op het ogenblik financieel niet mogelijk is aan een nieuw kernver- dedigingsproject mee te werken. Zowel prof. Zijlstra als minister Visser onder streepte dat het volgende kabinet niei mag worden gebonden door beslissingen van de huidige regering op dit punt. Over een verhoging van het defensiebudget moet het volgende kabinet beslissen, aldus mi nister Visser. „De onzekerheid van prof. Vondeling is tot op zekere hoogte ook de onze", zei de heer Moorman (K.V.P.). Minister Luns zei tenslotte dat het de regering nog niet duidelijk voor ogen staat of er bij een multilaterale kernmacht een geïntegreerd politiek controlestelsel zal moeten komen en hoe dat er zou moeten uitzien. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming de overeenkomst tussen Nederland en Amerika goedgekeurd inza ke de wettelijke aansprakelijkheid voor schade die veroorzaakt zou kunnen wor den door het „atoomschip" „Savannah" dat in de loop van dit jaar een bezoek aan ons land brengt. Uitsluitend de Verenigde Staten zullen aansprakelijk zijn voor dergelijke schade De aansprakelijkheid gaat voor ieder „kernongeval" tot maximaal 500 miljoen dollar. Ook het wetsontwerp Havennoodwet werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De heren Lankhorst en Noorden bos (beiden P.S.P.) wensten geacht te worden tegengestemd te hebben. Volgens hen heeft deze noodwet, waarin de wette lijke basis is neergelegd voor een oorlogs organisatie voor de havens, geen enkele zin. In een hofje aan de Zwarte Paarden straat in Rotterdam is de 71-jarige heer J. H. Ligtenberg bij een ontploffing om het leven gekomen. De man woonde in een voor afbraak bestemd huis. Vermoe delijk is een lek in de gasleiding oorzaak van de explosie. Na de ontploffing ontstond brand, die snel kon worden geblust. Advertentie Het leidingwater is in Nederland bijna overal hard. Het wordt opgepompt uit de grond, en neemt dan bodemzouten mee, die het water veel te hard maken. Daardoor kan de waskracht van normale wasmiddelen niet volledig worden benut, en wordt het gewas sen textiel vaak stug. De enige oplossing zou zijn, om voortaan regenwater te gebruiken, maar wie in Nederland heeft nog een regen ton Castella brengt nu op een grandioze manier uitkomst. In haar laboratoria is een zacht- maker ontwikkeld, die het leidingwater zo zacht maakt als Meiregen. Deze zachtmaker draagt de naam Antical-3 en is toegevoegd aan het nieuwste Castella wasmiddel: Actief Blauw. De resultaten zijn opzienbarend. Met Castella Actief Blauw wordt 100 was kracht ontwikkeld. In het meiregen-zachte sop wordt het goed veel schoner, en van stugheid is geen sprake meer. In massa moderniseren de vrouwen nu de wasdag: alom wordt Castella Actief Blauw gevraagd en enthouiast gebruikt Aan democratische politieke partijen en groeperingen die voor de verkiezingen van de Tweede Kamer op 15 mei in alle acht tien kieskringen kandidatenlijsten hebben ingediend is gedurende enkele weken on middellijk voorafgaande aan de 15e mei, zowel voor de radio als voor de televisie zendtijd toegekend. Per partij zullen twee radio-uitzendingen en een televisieuitzending kunnen worden gehouden. Zowel voor de radio als voor de televisie zal de duur van elke uit zending tien minuten bedragen. De volgorde der uitzendingen is bij loting bepaald door de regeringscommissaris voor het radio wezen. Gedurende de periode van 27 april tot en met de dag van de beëdiging van de leden van de Tweede Kamer zullen de regelmatig radio- en televisie-uitzendingen der politieke partijen vervallen. In aansluiting op de bij vorige verkie zingen in de omroep gevolgde praktijk is met de omroeporganisaties overeenge komen, dat zij zich van 27 april tot het sluiten van de stembureaus op 15 mei ten aanzien van de inhoud van politieke aard zullen beperken tot het geven van stelli ge uiteenzettingen of toelichtingen van politieke beginselen, zodat uitzendingen, welke een polemisch karakter dragen of welke verband hoyden met verkiezingsac tiviteiten voor een of meer bepaalde lijs ten of partijen in dit tijdvak achterwege blijven. In de maanden juli en augustus zullen geen radio- en televisieuitzendingen van politieke partijen plaatsvinden. Tien Nederlanders, onder wie zeven le den van het Gereformeerd Politiek Ver bond, en tien Denen hebben hun respec tieve minister-president en minister van Buitenlandse Zaken verzocht zoveel moge lijk te bevorderen dat er tussen België, Denemarken, Noorwegen en Nederland op buitenlands gebied c«:n praktische sa menwerking tot stand komt die beoogt elkander zedelijke en daadwerkelijke steun te verlenen bij de handhaving van de vrijheid, onafhankelijkheid en ongestoorde ontwikkeling van hun volken. Volgens het gelijkluidende verzoek schrift van de Nederlanders en de Denen dreigt er in West-Europa een toestand te ontstaan waarbij het vereiste staatkundige evenwicht tot schade van de kleine lan den wordt verstoord. De ondertekenaars hebben met verontrusting geconstateerd dat de huidige ontwikkeling het begin dreigt te worden van een scheiding tus sen Nederland en België enerzijds en Noorwegen en Denemarken anderzijds. Huzarenreünie. In het laatste week einde van deze maand zal in Venlo een huzarenreünie worden gehouden. Op 28 april is het vijftig jaar geleden dat de hu zaren uit het garnizoen Venlo definitief vertrokken. Het waren 400 man die tot het eerste en tweede eskadron van het tweede regiment huzaren behoorden. Reeds heb ben veertig van hen toegezegd naar Venlo te komen. Het zijn nu mannen van boven de zeventig jaar. Geïdentificeerd. De rijkspolitie te water heeft het stoffelijk overschot kun nen identificeren, dat eergisteren werd op gehaald uit het Binnen-IJ te Amsterdam. Het was van een 59-jarige ex-taxi-onder nemer, die volgens de politie naar alle waarschijnlijkheid per ongeluk het water is ingelopen. De identiteit van een vrijdag uit het Binnen-IJ opgehaald lichaam heeft de po litie nog niet kunnen vaststellen. I.F.A. De Nederlander D. Souge jr. is benoemd tot secretaris-generaal van de International Food Association, waarbij België, Nederland, Frankrijk, Spanje, Duitsland, Oostenrijk. Zweden en Enge land zijn aangesloten. Het feit dat de heer Souge Nederlander is was reden om het centraal bureau van de I.F.A. te verplaat sen van Parijs naar Amsterdam. Militaire luchtvaart. Ter gelegenheid van de viering van een halve eeuw mili taire luchtvaart zal onder de middelbare schooljeugd landelijk een opstelwedstrijd worden uitgeschreven met als onderwerp de deltawerken. De prijswinnaars en -winnaressen van deze wedstrijd zullen, als hun ouders daar voor toestemming hebben gegeven, met Fokker F-27-toestellen van de Koninklij ke Luchtmacht een rondvlucht maken over deze werken. Advertentie Kleine Houtstraat 57 (hoek Ged. Oude Gracht) Tel. 10078. Het K.N.M.I. deelt mee: Aanhoudende luchtdrukdalingen hebben het weer in West-Europa een onvast ka rakter gegeven. Een regsngebied, dat gis teravond en vannacht over Nederland trok, bracht vrijwel overal 1 tot 4 mm. regen. De luchtdrukdalingen hangen samen met een lagedrukgebied boven het Kanaal en de Golf van Biscaje. Het centrum van dit lagedrukgebied komt nog geleidelijk dich ter bij Nederland. Het wisselvallige weer houdt daarom aan, waarbij het minder zacht wordt. WEFRRA PPORTEN Maximum-temperaturen y binnen- en buitenland -a 5 8 Veerala*' laatrte 34 uur. e£ Den Helder zwaar bew zzo 16 1 Ypenburg mist ozo 18 3 Vlissingen half bew. O 13 4 Eelde zwaar bew zo 19 1 De Bilt licht bew. zo 18 3 Twente half bew. O 19 1 Eindhoven licht bew. zo 18 3 Zd-Limburg half bew. zzo 16 2 Helsinki zwaar bew. windst. 5 0 Stockholm licht bew. O 11 0 Oslo zwaar bew. w 8 0 Kopenhagen licht bew. O 8 0 Aberdeen regen windst. 6 0,5 Londen geheel bew. zzo 15 9 Amsterdam onbewolkt zo 18 3 Brussel licht bew. zzo 18 6 Luxemburg zwaar bew. ozo 13 2 Parijs regen zo 13 7 Bordeaux mist z 20 6 Grenoble geheel bew. ono 17 0,1 Nice regen O 14 1 Berlijn geheel bew. ozo 17 0 Frankfort mist windst. 18 2 München zwaar bew. zzo 17 0 Zurich mist nw 13 0,2 Genève mist windst. 9 5 Locarno regen O 9 2 Wenen zwaar bew. zo 16 0 Innsbruck zwaar bew. wnw 16 0 Belgrado regen zo 14 0,6 Rome zwaar bew. windst. 0 Ajaccio zwaar bew. 0 20 0 Madrid half bew. windst. 15 12 Mallorca half bew. w 23 0 Lissabon geheel bew. windst. 14 2 Donderdag 11 april Zon op 5.55 uur, onder 19.29 uur. Maan op 22.02 uur, onder 7.18 uur. Maanstanden 17 april 3.53 uur laatste kwartier 23 april 21.29 uur nieuwe maan. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 10 april Hoog water 4.48 en 17.02 uur. Laag water 0.31 en 12.51 uur. Donderdag 11 april Hoog water 5.16 en 17.31 uur. Laag water 1.01 en 13.22 uur. Het hoog en laag water te Zardvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dm te n ivrd-n

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2