fK Paus Joannes pleit voor een wereldautoriteit Pauselijke encycliek gericht tot alle mensen van goede wil Amerikaan Churchill blijft een onverwoestbare Brit c RYSA L WERELDNIEUWS Van dag tot dag Jee Hij spreekt zijn afkeuring uit over alle vormen van bewapening en oorlog „Genoeg matzes in de Sovjet-Unie" BRANDY VAN BURGEMEESTER FLES 8 Werk in uitvoering... Bidault in Brazilië onder censuur Diefenbaker wil niet heen gaan Op d* -■%_ ^Praatótoel j WOENSDAG 10 APRIL 1963 BETERE HERENKONFEKTIE EN HERENMODE Zijlstraat 71 Antikernbombetoging voor Windsor Castle in de pen F F „Vrede is een goed dat allen gelijkelijk aangaat" Vruchtbare en zegenrijke toekomst" voor Engeland SNIJBLOEMEN VOEDSEL I bloemen blijven lang mooi zonder water te verversen Verbazing in Canada Duif Met grote belangstelling zullen niet al leen de roomskatholieken, maar ook de andersdenkend gelovigen en zelfs de onge lovigen (voor zover die er zijn!) uitzien naar de volledige inhoud van de nieuwe pauselijke encycliek „Pacem in Terris", vrede op aarde. In dit tijdsgewricht met zijn soms on gelofelijke en vaak verrassend snelle evo luties op alle gebieden van geest en ma terie is de stem van de geestelijke leider der katholieke christenheid reeds eerder „als een steen in een vijver" gevallen. De veranderingen die zich sedert zijn ambtsaanvaarding binnen de muren van de kerk hebben voltrokken, zijn bijna niet meer op te sommen, zo veelvuldig en zo vermenigvuldigend zijn ze in de vroeger onwrikbaar lijkende semi-dogmatiek aan het werk getogen. Dat betekent niet, dat al die veranderingen aan het initiatief van paus Joannes zijn ontsproten. Veeleer moet worden gesteld dat deze paus op treedt in een tijdsgewricht, dat de evolu tie als voornaamste kenmerk draagt en dat hij toegankelijk is gebleken voor er kenning en aanvaarding van veranderin gen, die hun moderniserende invloed op het innerlijk en de naar buiten tredende houding van de kerk uitoefenen. Zijn nieuwe encycliek draagt ongetwij feld het stempel van dit begrip: „rerum novarum", van nieuwe dingen. De naam van deze vroegere, zeer bekende ency cliek herinnert aan een periode, waarin eveneens schokkende veranderingen voor al op het sociale terrein de kerk noopten tot drastische vernieuwingen in opvatting en methoden. „Rerum Novarum", in 1891 door Leo de Dertiende uitgevaardigd, trad binnen in de roerige ontwikkeling der ar beidersbeweging en erkende als „nieuwe dingen" onder meer de waardigheid van de mens in de kapitalistische samenleving; Niettemin is later een van de bitterste vijanden der kerk, het communisme, zich meester gaan maken van grote volksgroe pen en zelfs naties in tot dat ogenblik ka tholieke milieus. Thans staat de kerk nog steeds tegen over die vijand, erkennend dat een falen van de christenheid mede oorzaak van de volwassenheid dezer vijandige levensbe schouwing is geweest. „Vrede op aarde" is daarom niet gebaseerd op scherpe te genstellingen, doch op verzoening. Op schulderkenning en toenadering, zij het op de zeer principiële en nooit te verlooche nen christelijke dogmatiek, tussen de rjagatschappelijke, pplitiekf ,ep-, culturele afzonderingen, waarin de ménsheid 'lang zamerhand als in een stellingenoorlog van gigantische afmetingen is verdeeld. De realiteit van deze tijd vindt men te rug in de woorden van de paus, die de gegevens van onze wereldsamenleving aan vaardt als door de voorzienigheid gescha pen, maar met al die gegevens het heil wil dienen waartoe volgens de boodschap der kerk de gehele mensheid geroepen is. Advertentie KOSTUUMS (waarover men spreekt) Haarlem LONDEN (AP) Britse tegenstanders van de kernbom zullen op eerste paasdag posten voor het oude Windsor Castle en trachten koningin Elizabeth te benaderen als „vorsting en moeder". Het is de be doeling twee uur lang .net anti-kernbom leuzen op spandoeken buiten de muren van het beroemde kasteel te marcheren en het handvest van de beweging te over handigen met het verzoek dat het bij de koningin persoonlijk zal worden afgele verd. De koningin zal het paasweekend op Wnidsor Castle doorbrengen. De vrede op aarde, waarnaar alle men sen immer zo hartstochtelijk verlangd hebben, kan slechts dan tot stand komen en bewaard blijven, wanneer de door God ingestelde orde gewetensvol in acht geno men wordt; zo luidt de eerste zin van de nieuwe pauselijke encycliek die de titel draagt: „Over de vrede onder alle volken in waarheid, rechtvaardigheid, liefde en vrijheid". Zij is gedateerd op 11 april, Witte Donderdag en de tekst is vandaag voor publikatie vrijgegeven. De Schepper der wereld heeft deze orde in het binnenste van de mens geprent en het geweten zegt de mens hoe deze orde ning is en beveelt hem daaraan getrouw te zijn, aldus de encycliek. OVER DE ONTWAPENING zegt de Paus met groot verdriet te zien, dat „in de economisch krachtige landen ongehoord grote uitgaven voor bewapening gedaan worden en dat daarvoor de grootste gees telijke en materiële goederen aangewend worden." Zo moeten de burgers van die landen grote lasten dragen, terwijl tezelf dertijd andere landen, die zich economisch en maatschappelijk nog moeten ontwikke len, hulp nodig hebben. Ter rechtvaardi ging van deze militaire bewapening pleegt men te zeggen, dat onder de tegenwoor dige omstandigheden de vrede slechts door een evenwicht in de bewapening kan worden veilig gesteld. „Wanneer een land met kernwapens is uitgerust, is dit voor andere landen aanleiding ook te proberen die vernietigingswapens te krijgen." Ook al is het nauwelijks te geloven, dat mensen het zouden aandurven „de verant woordelijkheid op zich te nemen voor het moorden, het doden en al die onvoorstel bare ruïnes, die een oorlog met zich brengt," toch kan men niet ontkennen, dat onvoorzien en onverwacht een oorlog kan ontbranden. „En zou al de ongehoorde be wapening de mensen heden ten dage er van terughouden een oorlog te beginnen, dan is toch te vrezen, dat de reeds voor oorlogsdoeleinden ondernomen kernproe ven, wanneer zij niet worden stopgezet, de verschillende levenssoorten op aarde in ernstig gevaar brengen." Rechtvaardigheid, gezond verstand en zin voor de menselijke waardigheid eisen derhalve dringend, „dat de militaire wed loop" ofphoudt, verder dat de wapens, die in verschillende landen reeds ter beschik king staan, wederzijds en gelijktijdig ver minderd worden, dat kernwapens verbo den worden, en dat tenslotte alle landen komen tot een overeenkomst inzake ont wapening met effectieve wederzijdse con trole." Het stopzetten van de bewapeningswed loop zowel als de ontwapening zelf zijn evenwel totaal onmogelijk, „wanneer niet allen zich eensgezind en oprecht inspan nen om de vrees en de angstige oorlogs verwachting uit de harten te bannen." Hiervoor is echter ïodig, dat voor de hoogste wet, waarop de vrede thans steunt, een geheel andere wet in de plaats kpmt, een wet namelijk, die de vrede niet Wil stoelen op evenwicht in de militaire bewa pening, maar op wederzijds vertrouwen. Dit zegt niet alleen het gezonde verstand, maar ware ook bijzonder wensenswaard en vooral ook zegenrijk. De paus bezweert alle mensen en voor al de staatslieden „zich geen zorgen en moeite te sparen teneinde te bereiken dat eindelijk de loop der menselijke dingen overeenstemt met het verstand en de waardigheid van de mens. In het overleg der mannen, die uitblinken in verstand en gezag, moet grondig nagegaan worden hoe in de gehele wereld de wederzijdse betrek kingen nieuwe gestalte gegeven kan wor den. „Wij bedoelen een evenwicht, dat op wederzijds vertrouwen op oprechte ver dragen en op getrouw uitgevoerde over eenkomsten gevestigd is." OVER DE wereldgemeenschap zegt paus Joannes dat de zedelijke orde in de wereld een universele openbare gezagsinstantie vereist, omdat „het algemeen welzijn der volken problemen oproept die alle landen der wereld aangaan; omdat deze vragen slechts door een openbaar gezagslichaam tot oplossing kunnen worden gebracht welks macht, organisatie en middelen een omvang hebben die daarmee in overeen stemming is, en omdat haar activiteit zich over de gehele aarde dient uit te strek ken. Dit algemeen gezagsorgaan, waarvan de macht dus overal ter wereld erkend moet worden en waarvan de middelen op passende wijze gericht moeten zijn op het algemeen welzijn, moet met instemming van alle volken tot stand komen en niet door geweld. De paus spreekt dan rechtstreeks over de UNO. Hij noemt het „Handvest van de Rechten van de Mens", dat op 10 december 1948 door de UNO-Assemblee werd aan genomen, een „daad van de hoogste be tekenis", als een stap in de richting van de nog te scheppen juridische en politieke ordening van alle volken ter wereld. De encycliek spreekt de dringende wens uit „dat de UNO er steeds meer toe mag komen haar constitutie en de haar ten dienste staande middelen aan omvang en belangrijkheid van haar taak aan te pas sen. Moge spoedig de tijd komen, dat de UNO de rechten van de mens doeltreffend kan beschermen." IN DE PASTORALE richtlijnen wijst de paus met nadruk op de samenwerking van rooms-katholieken met protestanten en orthodoxen en met de niet-christenen op wereldlijk gebied. Aan het slot van zijn encycliek wijst paus Joannes erop, dat er zeker nooit vrede onder de mensen zal komen, wan neer deze vrede niet eerst in het hart van een ieder zijn intrek heeft genomen, wan neer niet een ieder in zichzelf de door God gewilde orde handhaaft. De vrede op aarde tenslotte moet in vurig gebed van God worden afgesmeekt. LONDEN Radio-Moskou heeft een verklaring omgeroepen van de hoofdrab bijn van TVloskou, Jehoeda Lev Levin, waarin deze zegt dat er in de Russische Joodse gemeenschappen genoeg matzes (ongedesemde paasbroden) zijn voor het vandaag begonnen Joodse paasfeest. (Twaalf Amerikaanse Joodse organisa ties hebben premier Kroesjtsjev onlangs verzocht of zij per vliegtuig dit brood naar de Sovjet-Unie mochten laten bren gen, omdat het bakken van dit brood daar zou zijn verboden). De rabbijn zegt dat de gemeenschappen hun eigen matzes hebben gebakken omdat de regering vol ledig afzijdig blijft bij religieuze zaken. - Advertentie Produit élaboré base de Cognac vieille réserve par Jules Le Maire 4 Ris. Jarnac/Amsterdam (Van onze correspondent ROME Paus Joannes heeft gister morgen de encycliek Pacem in terris on dertekend, waarmee hij de grondslagen uiteenzet voor de wereldvrede. Voor de eerste keer is de ondertekening van een dergelijk gewichtig document gebeurd in aanwezigheid van de televisie en gister avond is de plechtigheid door de Italiaan se televisie uitgezonden. De paus maakte een buitengewoon vermoeide indruk en sprak ook met een zwakke stem. In een korte toespraak zei de paus: „De (Van onze correspondent) LONDEN Sir Winston Churchill heeft bij de aanvaarding van zijn Amerikaanse ereburgerschap in een boodschap aan president Kennedy bij monde van zijn zoon verklaard dat Groot-Brittannië een vruchtbare en zegenrijke toekomst" tege moet gaat. Churchill sprak met minach ting over degenen die geloven dat Groot- Brittannië heeft afgedaan. Randolph las de brief met krachtige stem voor, maar was zichtbaar aangedaan. Hij was verge zeld door zijn 22-jarige zoon, die de be roemde naam Winston draagt. President Kennedy bracht hulde aan „de zoon van Amerika", Sir Winston, die hij de meest geëerde en rechtschapen mens noemde die in deze tijd het toneel van de geschiedenis heeft bewandeld. De ceremonie kon dankzij de satelliet Relay tegelijkertijd op de Europese tele visieschermen worden aanschouwd. Het beeld was even scherp en stabiel als een binnenlandse uitzending. Het was de beste transatlantische overbrenging, zonder eni ge storing en zeker de meest ontroerende. Het programma ging vooraf door een film over Churchills oorlogsjaren vaarna de 92- jarige Bernard Baruch een persoonlijke hulde bracht aan zijn „jonge vriend". Ba ruch woonde ook de plechtigheid in Wash ington bij. Uit Churchills boodschap bleek zonne klaar dat hij ondanks zijn hoge leeftijd nog altijd de grote „taaigymnast" is die BERLIJN Op de autoweg van de Bondsrepubliek naar West-Berlijn zijn 26 man aangekomen voor de reparatie van een stuk weg dicht bij de grens met West- Berlijn. Het werk wordt verricht door één man. De 25 andere zijn Oostduitse militairen die hem bewaken. (AP) niets van zijn magische stijl en uitdruk kingsvermogen heeft verloren. Sir Winston en Lady Churchill sloegen de uitzending in hun Londense woning gade. „Hij was diep bewogen", aldus een lid van de huis houding, „Na de uitzending trok hij zich onmiddellijk terug." Vandaag zou de Amerikaanse ambassa deur in Londen, David Bruce, Sir Winston zijn nieuwe Amerikaanse paspoort over handigen. Churchill heeft in het verleden reeds meermalen de visie gehad van een gemeenschappelijk Brits-Amerikaans staatsburgerschap. Hij is de eerste voor wie dit is verwezenlijkt. Alle Lagerhuisleden zullen een motie ondertekenen waarin zij de „afgevaardig de voor Woodford" gelukwensen met de unieke eer welke hem ten deel is gevallen. RIO DE JANEIRO (AP) Ex-premier Georges Bidault van Frankrijk heeft hij zijn aankomst uit Lissabon in Rio de Janeiro in antwoord op een vraag ge zegd: „Ik ben niet in staat commentaar te geven, maar ik ben niet van ge dachten veranderd". Hij wees er op dat hij geen politieke verklaring mag afleg gen, maar hij sprak de hoop uit dat hij de verslaggevers allen spoedig in Parijs zou ontmoeten. Een regeringstolk wilde geen van deze twee opmerkingen vertalen. Bidault verklaarde bij een tussenlanding te Recife dat hij naar Frankrijk zal te rugkeren zodra hij daarvoor de gelegen heid krijgt. encycliek Pacem in terris staat op het punt de wijde wereld in te gaan en onze ziel, men kan zich dat voorstellen, is diep ontroerd. Ten eerste wegens de inhoud zelf van het document, de vrede, die neerkomt op het meest fundamentele ver langen van de ganse mensheid, en ten tweede vanwege de datum van Witte Don derdag. Och, hoe zoet klinken de woorden van Jezus tot zijn discipelen aan de voor avond van zijn marteling en dood: Pro mundi vita, tot zuivering en redding van de ganse mensheid. Op de voorpagina van de encycliek schijnt het licht van de goddelijke open baring, die levende inhoud geeft aan de menselijke gedachte. Maar de leringen die erin vervat zijn, komen ook voort uit de diepste roerselen der menselijke natuur en maken tevens deel uit van het natuur recht. Dit verklaart dat er met deze en cycliek iets volkomen nieuws wordt inge voerd. Wij hebben haar namelijk niet al leen, zoals gebruikelijk is, gericht aan het episcopaat van de universele kerk, aan de geestelijkheid en aan de gelovigen der gehele wereld, maar tevens aan alle men sen die van goeden wille zijn. De wereld vrede is een goed dat allen gelijkelijk aan gaat en daarom hebben wij onze ziel voor allen willen openleggen. De encycliek is verdeeld in vijf onderdelen: betrekkingen tussen mens en mens, betrekkingen van mensen tot de overheid, betrekkingen der politieke gemeenschappen onder elkaar, betrekkingen der mensen en der afzonder lijke politieke gemeenschappen tot de we reldgemeenschap en tenslotte een vijfde gedeelte dat herderlijke voorschriften be vat. Op die wijze hebben wij niet alleen de fundamenten willen toelichten van het ge bouw van de vrede, fundamenten die be staan uit de eerbied voor de door God ingestelde orde en uit waarborgen van de menselijke waardigheid, maar tevens heb ben wij de verschillende verdiepingen waaruit dat gebouw moet bestaan, willen aangeven. Wijzelf zijn de bouwstenen die nodig zijn voor het optrekken van het grote bouwsel, waarbij wij niet een mens hebben uitgesloten, maar allen hebben uit genodigd hun persoonlijke bijdrage te le veren. Doch in de eerste plaats zeggen wij tot de kinderen van de kerk, als echo op het bevel van Christus „Ga en onder wijs alle volken". Het apostolisch vuur draagt de vrede uit, verspreid zijn wel daden. Wij koesteren vertrouwen dat de boodschap, vervat in deze encyliek door de mensen met blijdschap zal worden ont vangen en dat wij huni harten zullen openen voor onze woorden. Wij onzerzijds zulien de baan die deze boodschap gaat afleg gen, volgen met ons vurig gebed en met onze diepe liefde, die alle volken omvat". Advertent\e 5J film TORONTO (AP) Premier John Die fenbaker heeft Canada na de verkiezingen een verrassing bezorgd door te weigeren snel terzijde te treden 'n de zegevierende liberalen in staat te stellen een regering te vormen. Tenzij de 67-jarige conserva tieve leider zijn beslissing herroept, zal het land in een toestand van onzekerheid verkeren tof het parlement laat volgen de maand bijeen komt. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Diefenba ker het na die tijd aog zal volhouden. De leider van de liberalen, Lester B. Pear son, die klaar stond om het premierschap over te nemen, erkende Diefenbakers grondwettelijke recht een beslissing uit te stellen. „Ik laat het aan de heer Diefenbaker over te beslissen wat jijn verantwoorde lijkheid is," aldus de 65-jarige Nobelprijs winnaar, „Ik ken de mijne". Omissie in wet Wij willen op deze plaats wijzen op een duidelijke omissie in de wet van de heer Cals. Het is hekend dat zich een eierover- produktie voordoet in ons land. Miljoenen kippen zitten te drukken en het gevolg is dat een stroom van eieren, eentjes, twee tjes en drietjes tot vijfjes toe al dan niet gestempeld, de rennen verlaat. Waar na zij, door bekommerde eierboeren, opge slagen worden in eierhallen. Om daar te wachten op verkoop-beneden-de-prijs, op verwerking tot eierpoeder of rechtstreekse vernietiging. Duidelijk is dat deze toestand verkeerd is. Zoals nu echter wel bekend zal zijn, is de Paashaas een der grootste distribuanten van eieren. Een aardig dier met een trillip, een stel nerveuze oren en haastige benen. Miljoenen eieren worden er gelegd en er is maar één Paashaas. Het zal niemand verwonderen dat er op den duur, een teveel aan eieren ontstaat: dat éne dier kan, met zo'n mandje en een kleine karretje, al dat leggen ook niet aan. Die loopt wij hebben het zelf waarge nomen met klauwende handjes (bij wijze van spreken) langs de rennen en maant de Hanen aan de zaak toch af te remmen, wekt kippen op tot verzet en saboteert, in het algemeen, de zuivere leg- mentaliteit van de vaderlandse kip. Wij zien hem door het gaas smiespelen, trillend van de zenuwen. Wij zien hem heftig ge baren voor nachthok en learennetjes. Wij zien hem driftig af en aan gaan bij de Haan. Het helpt niet noemenswaard; de Nederlandse kip staat sterk. Het dier laat zich niet door veile propaganda beïnvloeden. Infiltratie vindt niet plaats; de leer is sterk. Kip na kip trekt zich, schouderophalend, terug in de legren en drukt: wip, weer een ei. Even kakelen, even joelen van blijdschap, naar Haan lopen om het te vertellen en zo blijft de eierstroom vloeien. En Haas staat tan denknarsend in het eikenhakhout en wringt zich de pootjes. Wij hebben (alweer) zelf gezien hoe hij eens, in een opwelling van dolle woede, tegen dat kar retje trapte, en hoe hij dat versierde mandje, met een grauw, tegen een boom stronk slingerde. Het is nu wel zeker: Haas is overwerkt en het gevolg van die toestand is dat hij zijn werk niet meer aan kan, dat hem de lust is vergaan en dat de eiersituatie steeds bedroevender wordt. Hier nu zouden wij de heer Cals en de zijnen op een tekort in zijn Mam moet-wet willen wjjzen; er is verzuimd een goede opleiding voor Paashazen tot stand te brengen. Er is zelfs in het geheel niet aan gedacht. Het is maar, zo zien wij, modderen met nieuwe namen en oude leraren, met examentjes en tussen- examens, schakelklassen en jonge onder wijzeresjes, maar geen ogenblik is gedacht aan de Paashaas. Aan dat éne dier dat reeds jaren, zo weten wij, smeekt om hulpjes. Om gediplomeerde krachten. Om (desnoods) kwekelingen-hazen-met-acte. Het lijkt ons goed daar reeds nu over te spreken in het openbaar. Wellicht kan, voordat het blijde seizoen van Pasen weer aanbreekt, alsnog een noodschooltje voor Paashazen worden opgericht Zo'n Eins houten ding kan best dienen. Met één groot lokaal erin, waarin een flink stuk gaas is gespannen voor het hoofdvak: smoezen met kippen. Want dat dat is de grote kiènst van de Paashaas: smoezen met kippen. Kippen moeten n.l. gevleid worden. Die moeten, door de Haas, zacht aangepakt worden anders gaan zij klikken bij haar Haan en dan komt er narigheid van. Haas moet de kippen heel gevoelig en vleierig ook aanpakken door het gaas. Voorts dient men het transport van de eieren te mo derniseren. Niet langer dat kleine met karretjes en mandjes! Gemechaniseerd vervoer is eerste voorwaarde. Dat weer vraagt rijbewijzen en getrainde monteurs. Zo ziet u: er is grote behoefte aan ge trainde Paashazen. Een goede opleiding op korte termijn kan de eiersituatie in ons land slechts ten goede komen. O. K. en W. hebben, te bliksem, toch ergens wel een leeglopende kracht zitten die zo'n opleiding in elkaar kan timmeren! Vrouwen. In Elisabethstad stonden gister morgen 600 Europese vrouwen in de rij voor het warenhuis Bon Marché. Na maanden was de eerste partij b.h.'s aan gekomen. Poppenjurkjes. Een 16-jarig meisje uit West-Berlijn is veroordeeld tot het naai en van tien poppenjurkjes, omdat zij twee jurken en een rok had gestolen. De kinderrechter bepaalde, dat zij iedere week een poppenjurkje aan een invalide kind moet geven. Doet zij dit niet, dan gaat zij de jeugdgevangenis in. Krotwijken. Ruim 3.000 mensen hoofd zakelijk havenarbeiders en hun gezin nen zijn dakloos geworden bij een brand die door een achterbuurt van Sai gon raasde. Een 600 houten huisjes gin gen in vlammen op. Het was de tweede grote brand in twee weken tijd. Bij de vorige werden de woningen van 28.000 mensen vernield. Gestoorde vrouwen. Vrachtwagens wa ren nodig om in de Westduitse plaats Schramberg het huis leeg te halen van twee vrouwen, die jarenlang hun kamers hadden volgestopt met chocolade, cos metica, blikgroenten, schoenen, en vele andere artikelen, die bij elkaar naar schatting tussen vier en vijfduizend gul den gekost hadden. De blijkbaar aan een hamstercomplex lijdende vrouwen (58 en 64 jaar) hadden de woning totaal ver waarloosd. Tussen de onder vuil en stof bedekte goederen had zich allerlei on gedierte genesteld. Koper. In de Russische republiek Dage stan in de Kaukasus besproeit men op het ogenblik de velden vanuit vliegtuigen met een één-percents kopervitriool-op- lossing om de grote schapensterfte in dit gebied tegen te gaan. Er is tien jaar naar de oorzaak van een geheimzinnige ziekte onder de lammeren gezocht. Nu is men erachter gekomen, dat deze ziek te te wijten was aan een tekort aan ko per in de grond. Tot tien tellen. Nieuw-Zeeland zal in 1967 een jaar na Australië tot het de cimale stelsel op geldgebied overgaan. Thalidomide-babies. In België is een ver eniging van ouders van door thalidomi de misvormde kinderen opgericht, zoals ook al in West-Duitsland is gebeurd. Het doel van de vereniging is de kinderen door samenwerking met soortgelijke groepen in het buitenland geschikt te maken voor een beter leven. Brief uit Egypte. De in Egypte werken de Westduitse raketdeskundigen Görke, Pilz en Kleinwachter hebben bondskan selier Adenauer schriftelijk verzocht hun werk in Egypte zorgvuldig te laten on derzoeken, voordat de regering in Bonn wettelijke maatregelen tegen hen neemt. Zij ontkennen bezig te zijn met de ont wikkeling van chemische, bacteriologi sche of nucleaire wapens. Bedreigde vakantiepret. De „Iberische Be- vrijdingsraad" heeft in een aan de bui tenlandse pers in Madrid toegezonden verklaring, de tweede fase van zijn of fensief tegen het toerisme in Spanje en Portugal aangekondigd. Het toeristen verkeer bevordert de fascistische econo mie van Franco en Salazar, heet het in de verklaring, die buitenlandse toeristen waarschuwt voor het gevaar dat zij lo pen bij gebruikmaking van Spaanse en Portugese vliegtuigen en schepen. Maan dagavond is in Valencia nabij het kan toor van de Iberische luchtvaartmaat schappij een kneedbom ontploft. Komplot in Togo. In Togo is een komplot tegen de regering ontdekt, opgezet door in Nigeria wonende Togolezen, aldus een regeringscommuniqué. Arrestaties in Togo hebben de samenzwering verijdeld. Tot de arrestanten behoort de minister van openbare werken. 3826 arrestanten. Sinds de opstand in Broe- nei vorig jaar december zijn 3.826 men sen in hechtenis genomen, waarvan 1.478 weer zijn vrijgelaten, aldus een rege ringswoordvoerder in Broenei. De Brit se troepen zullen in het protectoraat blijven tot de laatste resten van de op stand zijn opgeruimd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3