RUSSISCH „VOLKSVLIEGTUIG" MET KLEPPERVLEUGELS m MAPLE LEAF KAUWGOM Kuuroorden voor overwerkte managers in Oostenrijk KAMPEREK? ''ScKou^J Tante Patent en buurman Bezig PANDA EN DE JACHT OP JANSEN 0 (I. Gaai U ook mmm SE Q 19 Ofts vervolgverhaal wees sportief met ML-MAPLE LEAF M dkJpfxO^ DONDERDAG 11 APRIL 1963 EEN OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR KLAAS VAN DER GEEST Gedeelde vleugels ■i, FINE CHAMPAGNE V. S.O.P. itti 0'"/ li®,!® illpp -1§ mm -m Lange zit vraagt ML-Mapie Leaf, 'n Opmontering. Sti muleert de concentratie In de auto. Voor sportieve mensen. ML-MAPLE LEAF Kauwgom in 3 smaken:' peppermint, spearmint en fruit. TRIOMPHE DU COGNAC Examens Een goed idee, want kamperen is een fantastische vakantie I U geniet echter dubbel als Uw uitrusting aan alle eisen voldoet. Er moet rekening gehouden worden met da samenstelling van Uw gezin, of U met auto, trein of bromfiets gaat, ver weg of dichtbij en natuurlijk Uw budget. Wie zou U daarvoor beter advies kunnen geven dan Schouten de Jong, de zaak met de 30-jarige kampeer» ervaring. Komt daarom reeds nu vrijblijvend praten. Desgewenst reserveren wij reeds nu alle artikelen voor U! WARMOESSTRAAÏ 21 - TEL. 10845 uo-u 0-16 8) „Ik niet, kwartiermeester!" „Ja, jij ook!" „En wie zal me daartoe dwingen? Jij toch niet?" „Ik, ja!" Jantje Verstuyt vroeg zich af: „Hoe wil hij dat waar maken?" Korporaal Bos mompelde: „Hoe kan een vent zich zo aanstellen?" Plotseling zag hij in, dat dit allemaal belachelijk zou zijn als het niet zo triest was geweest. „Over een' paar uur zijn we er misschien geen van al len meer... en nu is er nog eentje, die een beetje herrie maakt..." Voor kwartiermeester De Vos was het echter niet triest, niet belachelijk, alleen bittere ernst. „Ik zal je zeggen, wat we doen, Van 't Hof! Als jij niet ver mee wilt, nemen twee van ons je tussen zich in. We zullen een hele hoop last en moei te met je krijgen, maar we brengen je aan wal! En als we daarginds zijn..." Hij wees met zijn duim over zijn schouder naar de kant van de kust. Het klonk onheilspellend, „...als we daarginds zijn, geven we je een trap onder je gat, man. Want dan zijn we misselijk en meer dan mis selijk van je. Ik zal alleen nog zor gen, dat je uit de dienst gejaagd wordt... en dat ze het bij de hele ma rine in Singapore en op Soerabaja, in het Nieuwediep en Hellevoetsluis te weten komen! Elke fatsoenlijke vent zal op je spuwen". Die woorden liet hij even bezinken. Toen vroeg hij: „Nou? Wat doe je?" Matroos Van 't Hof, die buiten zijn schuld mislukte stuurman van de koopvaardij en marineman met niet zo'n beste staat van dienst, vertrok zijn gezicht, alsof hij zou gaan hui len. Daarna begon hij te grinniken. „Ouwe jongens, kwartiermeesterl Ik ga mee!" „Dan kletsen we er verder niet over Krijn! Korporaal Bos en ik gaan weer voorop, jij komt met Jantje Ver stuyt achter ons aan!" zei kwartier meester De Vos. Toen ze verder zwommen, dacht korporaal-machi nist Bos, dat er in Cor de Vos, die hij al jaren kende, toch nog heel wat meer stak dan hij ooit vermoed had. „Je zette een mond op als een jon ge luitenant derde klas, die pas van de opleiding kwam, Cor," zei hij op een toon van warme waardering. „Dat moet je wel eens, Chris..." En toen, alsof hij zich ervoor wilde verontschuldigen: „Maar ik vond het niet lollig!" Dat kon de korporaal zich voorstel len. y Achter hen zei Jantje Verstuyt te gen matroos Van 't Hof: „Man, als er één vent bij de Koninklijke Marine is, die ons nog weer behouden aan wal kan brengen, moet dat Cor de Vos zijn." „Vertel mij wat," antwoordde Krijn van 't Hof. „Ik had het altijd nogal op hem staan, want ik wist wel, dat hij goed was. En zo'n vent heeft het nog nooit verder gebracht dan tot kwartiermeester..." Jantje liet zijn benen zakken en be gon water te trappen. „Zei je, dat je het altijd nogal op hem had staan... terwijl je zo pas nog zo'n grote bek tegen hem had...?" „Ik was even de kluts kwijt... Vond jij het zo leuk, dat we mijnheer Van Waningh daarginds achter moesten laten en ons konden afvragen, wie de volgende zou zijn? Ik heb er spijt ge noeg van!" „O..." Jantje Verstuyt, die van huis uit Johannes Maria Verstuyt heette, kon het zich indenken. „Nou ja... ver geet het maar, jö. Voordat we ergens in een warme kooi liggen en vol ge goten worden met hete cognacgrog hebben we misschien allemaal al een paar dingen gedaan, die we maar be ter zo gauw mogelijk kunnen verge ten, niet?" De K-XII had na aanvankelijk suc ces het zwaar te verduren gehad. De vooruitzichten leken niet slecht, toen ze na de ondergang van Force Z. met de beide divisies onderzeeboten op- stoomde naar de wateren ten noor den van de Tioman JSilanden. Op de tiende december gaven de divisie commandanten het bevel om in linie te gaan varen en op periscoopdiepte te blijven om uit te kijken naar vijan delijke schepen en konvooien. Twee dagen later kreeg de Twaalf een koop vaarder met een hoge opbouw in zicht. Dat was om zeventien uur. Ter wijl de elektromotoren op volle kracht draaiden, gingen ze er op af. De alarmbellen rinkelden, zodat iedereen zich naar zijn gevechtspost begaf. Het water was ondiep. Om achtien uur peilden ze met het echolood nog slechts ongeveer veertien meter. Een volgende peiling gaf zelfs nog een paar meter minder aan. Om achttien uur vijftien ging de koopvaarder dicht onder de kust ten anker en liet de commandant van de Twaalf twee torpedo's afvuren. Geen van beide kwam tot ontploffing. Door de peri scoop was zelfs geen bellenbaan waar te nemen en naar alle waar schijnlijkheid waren de projectielen bij de duik, die ze genomen hadden, al dadelijk in de modder blijven ste ken. De commandant besloot niet da delijk een tweede poging te onderne men, maar af te wachten tot het don ker was en dan boven water te gaan om nog een paar schoten af te vuren. Tegen negentien uur dertig dook de onderzeeboot langzaam op. Ze was toen precies dertien uur onder de op pervlakte geweest en de lucht was slecht, het gebrek aan zuurstof al goed merkbaar, terwijl er zo'n over druk in de boot stond, dat de com mandant, die het torenluik open maakte, niet naar boven behoefde te lopen, maar uit de toren geblazen werd en meteen aan dek stond. De maan was nog niet opgekomen. Het was vrij donker. Toch konden ze van af de brug de Japanner onderschei den, die dicht onder de wal lag. Be hoedzaam opstomend met geruisloze vaart, kwam de onderzeerboot dich terbij. Het zou geen gemakkelijke aanval worden, want de Twaalf, een van de oudste onderzeeboten van de Koninklijke Nederlandse Marine, be schikte over zeer gebrekkige richt- middelen. Bovendien maakte de zwa re branding, die er stond, het nauw keurig richten nog moeilijker. Op een afstand van iets minder dan een kwart mijl liet de commandant twee vijfenveertig cm torpedos afvuren en een luid gejuich ging op, toen ze allebei het doel troffen. Dichte zwarte rookwolken stegen op uit de gehaven de koopvaarder, de bijna achtduizend ton grote, „Toko Maru", die onmid dellijk uitbrandde. Dat gaf de man- j nen aan boord van de Twaalf moed. Toen ze de volgende morgen vroeg j een afgeladen tanker waarnamen, koesterden ze goede hoop, dat die ook j weer een behoorlijke trefkans zou bieden. De eerste torpedo, die afge- j vuurd werd, eentje van drieënvijftig cm. werd echter al meteen een zoge naamde hoogloper, die in een wolk van buiswater langs de oppervlakte- i voortstoof en golven van een meter i opwierp. Op het aangevallen schip, I dat ten anker lag, werd blijkbaar be- j hoorlijk wacht gelopen; een van de j uitkijken moest het projectiel gezien I en meteen alarm geslagen hebben, j Matrozen en officieren renden van j voor naar achter over het dek en j poogden nog het anker op te halen j om te ontkomen. Daartoe was het j echter al te laat. Een tweede torpedo van de K-XII trof het schip ter hoog- i te van het ketelruim. Een derde wei- j gerde. Een vierde miste zijn doel. Voor zover het vanaf de Twaalf viel j waar te nemen, was de Japanner toen i echter al in ondiep water gezonken. I Het zou goed zijn geweest er nog een j paar projectielen op af te vuren, j maar de telegrafist moest dadelijk na I het eerste alarm bericht over de aan- j val hebben uitgezonden en toen de j K-XII zich op periscoopdiepte van de I kust verwijderde, stegen de eerste I verkenningsvliegtuigen al op. De com- i mandant achtte het daarom raad- zaam dieper weg te duiken en hoopte, dat zijn boot nog niet uit de lucht j was gezien. Een half uur daarna was j het hem al duidelijk, dat deze hoop j ijdel moest zijn. De waarnemer aan I de hydrofoon meldde schroefgeruis op j korte afstand, dat snel sterker werd. j Te oordelen naar het aantal omwen- te, moest het een torpedojager zijn, die op de onderzeeboot af kwam. En j toen de Twaalf tot periscoopdiepte j naar boven kwam, zag de comman- I dant een korvet, dat nog slechts een j paar mijl verwijderd was. (Wordt vervolgdj RUSSISCHE ingenieurs nemen al sinds geruime tijd proeven met prototypen van een nieuw soort vliegmachines die net als een vogel met de vleugels klep peren. Zij hopen uiteindelijk een „volksvliegtuig", een luehtauto te produ ceren. Een proefmodel, dat dezer dagen op een vliegveld bij Moskou is ge demonstreerd, bleek in staat met de zeer geringe snelheid van 30 km per uur op te stijgen. Het maakte een vlucht van slechts enkele minuten. De ingenieurs geven echter toe dat zij er nog lang niet in zijn geslaagd, een goed vliegtuig met bewegende vleugels te maken, dat wil zeggen een toestel, aangedreven door een kleine motor, niet te verwarren met soortgelijke toestelletjes, welke door man kracht worden voortbewogen, zoals er o.a. in Engeland zijn gedemonstreerd. DE SOVJET-ONTWERPERS bestuderen vliegende vogels om meer te weten te ko men over de fundamentele beginselen en maken ook gebruik van slow motion-films als hulpmiddel bij hun waarnemingen. Vooral een organisatie die zich „de Al- Unie-sectie voor kleppervluchtvorsing' noemt, houdt zich ernstig met het vraag stuk bezig. De leider van deze organisatie, Viktor Avetisov, deelde mede dat ten aanzien van één element van de constructie reeds een beslissing is genomen. Besloten is, gebruik te maken van een niet uit een stuk be staande vleugel, omdat de proeven uit wijzen, dat een gedeelde vleugel het mo gelijk maakt, het toestel veel scherper om hoog te trekken dan met een uit één stuk bestaande vlerk moeilijk zou zijn. Op de vraag waarom een vliegtuig met Advertentie SAINT MARTIAL bewegende vleugels in het tijdvak van de straalmotor en de ruimtevaart de moeite van het produceren waard lijkt, antwoord de Avetisov, dat zijn concept vele voor delen heeft. „Moderne straalvliegtuigen verbruiken teveel brandstof", zei hij. „Het is niet een voudig ermee te vliegen en de piloot moet een opleiding van vele jaren doormaken. Bovendien zijn deze toestellen zeer inge wikkeld en is de bouw ervan duur". „Vliegtuigen met bewegende vleugels zullen dertig maal zo zuinig zijn als ge wone. De belangrijkste voordelen zijn de veiligheid, het vermogen om te zweven en verticaal te landen". Hij vervolgde: „In tegenstelling tot an dere methoden van vliegen maakt het vliegen met klepperende vleugels het mo gelijk, onmiddellijk te stijgen. Men kan vaak waarnemen hoe sommige vogels de vleugels dichtklappen, zich op hun prooi laten vallen en na deze gegrepen te hebben weer opstijgen zonder de grond te hebben geraakt". Avetisov deelde mede, dat de romp van een thans in ontwikkeling zijnd vliegtuig met bewegende vleugels wordt vervaardigd van doorzichtig plastic. De vleugels zijn van duraluminium, waarover 'n lichte huid is gespannen. Hij merkte op, dat de Russen en de En gelsen reeds proeven hebben genomen met door mankracht voortbewogen „kleppertoe stellen". „Een Russische marineman heeft enkele jaren geleden een vliegfiets ge maakt, die slechts door spierkracht werd voortbewogen, een type dat kortgeleden in Engeland is verbeterd door studenten aan de universiteit van Southampton en de De Havilland-fabrieken". „Tot nu toe", vervolgde hij, „hebben we echter geen behoorlijk door spierkracht voortbewogen toestel. Het zal er komen als de essentiële geheimen van de vogelvlucht ontraadseld zijn, maar dan zal het nog altijd hoofdzakelijk een sportvliegtuig zijn, dat alleen voor korte vluchten kan worden gebruikt". „Door motoren voortbewogen toestellen met bewegende vleugels zijn iets anders. Dat zullen lichte en vrij goedkope toestel len Worden voor de grote massa, een ge makkelijk vervoermiddel". „Het zal mogelijk zijn, in deze toestellen van Moskou naar Leningrad te vliegen een afstand van 630 km op slechts tien liter brandstof. Vliegtuigen met bewegen de vleugels zullen niet groter zijn dan de moderne auto en veel eenvoudiger van constructie en gemakkelijker te besturen". 'Advertentie Tweejarig meisje verdronken. In Am sterdam-noord' is de tWee-jarige Esther de Ridder in een water achter de ouderlijke woning aan de Nieuwendammerdijk ge raakt en verdronken. De kleine, die even aan de aandacht van de moeder ontsnapt was, werd na een kwartier onder een roeiboot in het water gevonden. (Van onze correspondent) WENEN Wanneer een druk bezette zakenman echt het verlangen in zich voelt opkomen om er eens tussenuit te knijpen kan een gewone vakantie hem niet meer helpen. Hij merkt meestal pas dat hij de managersziekte heeft, wanneer een hartin farct optreedt of een maagzweer hem plaagt. Ook in Oostenrijk een land waarvan men zegt dat het volk er gemoe delijk is en gezond denkt nemen de managers geen vakantie, ze doen ten hoog ste een kuur. Hieraan heeft het grote aan tal kuurinrichtingen, tehuizen, sanatoria en pensions zijn bestaan te danken. Onder controle van een arts kunnen lijders aan de managerziekte hier meestal weer ge zond worden en ook blijven, op voorwaar de dat zij ook na de kuur verstandig zijn en regelmatig met vakantie gaan. OOSTENRIJK IS opvallend rijk aan kuurinrichtingen, omdat er een overvloed is aan geneeskrachtige bronnen en aan natuurschoon. Het bekendste centrum, waar men internationale kopstukken ont moet is het plaatsje Schruns in Vorarl- berg. Zelfs de beroemde dirigent Herbert von Karajan laat zich hier behandelen wanneer hij weer eens last heeft van nierstenen. De directeur van deze inrich ting is een docent aan de universiteit van Innsbruck, die bekend staat als specialist voor het opstellen van een zg. vroegtijdige diagnose. Het klimaat in Schruns is bui tengewoon goed, narïielijk subalpien met een zuivere lucht en een prachtige omge ving. Dit laatste speelt een grote rol, om dat de patiënten wandelingen moeten ma ken. De therapie omvat Kneippkuur, ^sau nabaden, massage, dieet en als 't even kan ook sport. In de omgeving kan men skilopen, er is een overdekt zwembad en overal heeft men een mooi uitzicht op de bergen, die de patiënten zo sterk boeien dat zij niet aan zaken denken en zodoende tot rust komen. Het dieet wordt over zo genaamde „droge" en „natte" dagen ver deeld. Naast zwaarlijvigheid worden hier vooral de volgende gevallen behandeld, reumatiek, zenuwkwalen, moeilijke spijs vertering en bloedsomloopstoornissen en hartzwakte. ANDERE, BIJNA even deftige kuuroor den zijn Igls in Tirol, waar het-Kuurho- tel gespecialiseerd is in Kneipp-behande- ling, en vooral Kitzbühel. Hier zijn meer dere managerssanatoria, waar de patiën ten natuurlijk de raad krijgen, niet deel te nemen aan de après-ski-pretjes of aan de lawaaierige drink- en dansavonden. Maar Kitzbühel is groot en wie rust wil hebben, behoeft maar uit de buurt te blijven van het toeristische centrum. Ook Salzburg en, in de omgeving daarvan, het plaatsje Grossgmain hebben dergelijke inrichtingen. De klassieke provincies voor een kuur zijn Opper-Oostenrijk en Karinthië. Schar- ding aan de rivier de Inn wordt beschouwd als de strengste kuurplaats, zodat de pa tiënten zich daar als een soort martelaars voelen, maar de meesten komen er wer kelijk gezond vandaan. Geheel apart in zijn soort is Mettnach in Opper-Oostenrijk, waar het sanatorium zich zelf „vasten-te- huis" noemt. Een kuurstadje nog geheel in oude stijl is Baden bij Wenen, waar de zwavelbaden heel sterk zijn en waar bovendien nog ouderwets een promenade orkest bestaat dat 's middags na het dutje een concert geeft in de muziektent van het mooie stadspark. Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal eco nomie E. J. A. Wilton van Reede (Amster dam). Doctoraal filosofie R. F. M. Marres (Amsterdam). Eindhoven. Ingenieurs-scheikundige technologie: H. J. A. van Dijk (Helmond), A. A. W. A. van Eulem (Tilburg), D. R. Wolters (Eindhoven). Utrecht. Doctoraal rechten: mevrouw A. J. H. C. Hoolwerffvan den Heuvel (Amersfoort). Doctoraal rechten vrije stu dierichting: E. L. P. L. R. Tebbenhof Rij nenberg (Utrecht). Doctoraal theologie: W. Huisman (Zeist) en A. C. Zijderveld (cum laude) (Utrecht), Groningen. Doctoraal examen tandheel kunde: G. Warns (Groningen). Advertentie Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp SWAN FEATURES SYNDfCATE I r 40. Toen de modeshow was afgelopen en tante Patent op weg was naar huis, zag ze tot haar mis noegen zuster Klivia. Het oude mens lag uitgestrekt op een geparkeerde auto aan de kant van de straat en keek tante Patent vals grijnzend aan. „Uilen en raven over u.kakelde ze bits. „Over u en uw kindskinderen tot in het achtenveertigste geslacht." „Kom nu toch, zuster Klivia," zei tante Patent. „Wat heb ik u toch misdreven? Ik heb zelfs nog gepro beerd om het warenhuis te laten verdwijnen. Het is me enkel nog niet gelukt. En nu wou ik dat u ons met rust liet!" „Hi hi hi... met rust..." gierde zuster Klivia. „Er is geen rust! Er is nimmer meer rust! De hele stad zal ten onder gaan!" „De hele stad?" stamelde tante Patent. „Ten onder gaan? Waaraan?" „Aan kwellingen des jeuks.zei zus ter Klivia met sombere stem. Toen verdween ze. Ze loste op in lucht en tante Patent vervolgde haar weg en stuitte een eindje verder op Buurman Bezig die met Wethouder Wipjes stond te praten. „Ik zou u graag onder vier ogen spreken, Buurman Bezig," zei tante Patent. „Onmogelijk," zei Buurman Bezig op gewekt. „Ik begeef mij juist naar het stadhuis. 9- gelukkig dat we die trein nog net gehaald hebben", hijgde Panda, „wat doe je, Pat? Heb je nog pijn aan je voet?" „Ik stel een onderzoek in", ant woordde de speurder kortaf, „ik wil vaststellen of men mij met opzet in een spijker heeft laten trappen". „Maar die spijkers waren voor onze banden bedoeld!" riep Panda, „iemand heeft ons vertraging willen be zorgen, Pat! We moeten uitzoeken wie dat heeft ge daan en waarom!" „Niet nodig!" antwoordde Pat O' Nozel, „een beroemd detective laat zich niet vertra gen! Door gauw de laatste trein te nemen zijn we die spijkerstrooiers te slim af geweest!" „Laten we het hopen", zuchtte Panda, „een trein kan in ieder geval geen lekke band krijgen". Van lekke banden was dan ook geen sprake meer, maar wel sprong op dat mo ment een late reiziger op het achterbalkon van de trein die zich reeds in beweging had gezet. „Schurken zijn het", mompelde deze, gemelijk met zijn vingers knak kend, „om me zo hard te laten lopen. Ze denken er helemaal niet aan dat een graaf daar niet van houdt. Ruwe geesten!"

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19