O Verdiende (winnende) doelpunt bleef uit voor Feijenoorders tegen Benfica Scheidsrechter Kandlbinder een lankmoedig man Trainer van Feijenoord: de twaalfde man RITMEESTER PIKEUR iinil geluk hadden we gewonnen'' IO x genieten Nederlandse kampioen vormde beter sluitend geheel Franz Fuchs: „Met beetje meer Duel om Europese beker reikte tot voor Nederland ongekende hoogte De brompettist... Alstublieft... voor 1.40 kunt u Hans Kraay dupe van vandalisme DONDËRDAG 11 APRIL 1963 23 f HET BEKENDE GELE DOOSJE Waarheid Mr ESSO BENT U BETER UIT! Uitslag niet vreemd (Van onze sportredacteur) De voetbaldwaa-s die gisteravond bui ten de hekken van het stadion Feijenoord in Rotterdam met een doodleuk gezicht honderd gulden bood voor een kaart voor Feijenoord—Benfica bleef als een eenzame in de woestijn staan toen de match-van-het-jaar begon. Hij heeft, zo hoorden wij van'een suppoost wel hon derd keer het wijze hoofd geschud over zoveel onbegrip voor de waarde van het geld. In arrenmoede is hij naar een café met een t.v.-toestel vertrokken. Daar heeft hij het wellicht begrepen waarom niemand honderd gulden wilde hebben in ruil voor z'n kaartje: een plaats vóór een wedstrijd voor de halve finale van de Europese beker is namelijk niet in geldwaarde uit te drukkep en degenen die soms hemel en aarde hebben bewogen Om de match te zien hebben dat drommels goed begrepen. En ze hebben gelijk gekregen ook. Want men zal een lieve tijd moeten wachten voordat er weer een wedstrijd komt zoals die van gisteravond. Een wedstrijd die al les in zich borg dat men van een voet balwedstrijd mag verwachten. Behalve dan doelpunten, maar het eigenaardige was dat ondanks dat ontbreken van goals geen weldenkend voetbalminnaar kon be weren dat hij ze echt had gemist. Natuur lijk, Feijenoord had echt wel een doelpunt verdiend, maar ook dat gelijke spel was toch wel degelijk een resultaat om trots op te zijn. De overwinning op Servette in drie wed strijden was een prima resultaat, de ze ge op Vasas ook in drie matches was voortreffelijk, de triomf op Stade de Reims maakte Feijenoord tot een ploeg van formaat, maar 'dat gelijke spel op de houder van de Europese beker Benfica is zonder meer een resultaat dat de ploeg tot een van de grote in Europa maakt. Voor ons was de krachtmeting van gis teravond een duel-van-de-waarheid; een wedstrijd waarin uiteindelijk het bewijs moest worden geleverd dat Feijenoord ook echt voetbal kan spelen. Op Europees ni veau wel te verstaan. En dat hebben de Rotterdammers gepresteerd. En nu mag men met verhalen komen dat Benfica toch eigenlijk wel teleurstel de, wij moeten daar direct tegenover stel len dat het in het edel voetbalspel toch ook weer zo is dat een club net zó goed spéélt als zijn tegenstander toelaat. En Feijenoord, het zij voorop gesteld, heeft Benfica heel weinig toegestaan. Al die sterren als Costa Pereira, als Cavem, als Augusto, als Aguas, als Eusebio en noemt u ze meer op, ze verbleekten tegen dat onvermurwbare Feijenoord dat 64.000 ménsen liet zien dat zijn voetbal niet al leen maar rust op conditie en een juiste rhentale instelling, zoals zovelen tevoren hebben gedacht. Het zij toegegeven, het gelijke spel biedt de Portugezen met de thuiswedstrijd in Lissabon voor de boeg ruime perspectie ven voor het bereiken van de finale in het Wembleystadion op 22 mei. maar ook al zou dat zo zijn, dan nog mag men Feije noord blijven bestempelen als een club van groot formaat, die voorkwam dat te gen achttien karaats voetballers de waar heid aan het licht kwam. En met de waar- Advertentie Hij was direct aan 't ding verknocht Toen hij een „Wilwelbrommer kocht; Voorbij was 't fietsen, zwoegen, trappen En 't ademloos naar zuurstof happen. Nu komt hij als het blazen wordt Geen lucht voor de trompet tekort; De hoogste C galmt ongedwongen Uit zijn thans welgevulde longen. En en passant tuft hij vooruit Met een zo zuiver bromgeluid; Geen wonder want zijn brommachine Krijgt Esso olie en benzine! heid bedoelen wij dan een nederlaag met zeker drie doelpunten verschil. Feijenoord heeft gisteravond verreweg het grootste deel van de speeltijd een zo duidelijk overwicht gehad, dat dat gerust wel met een doelpunt had mogen worden gehonoreerd. Die verdiende goal bleef ech ter uit omdat enerzijds net dat greintje geluk achterwege bleef dat 'n ploeg zo af en toe moet hebben, anderzijds omdat Ben fica in de loop van de wedstrijd steeds beter ging begrijpen dat met dit Feijenoord waarlijk niet viel te spotten en dus ex tra maatregelen nam om ten koste van alles een doelpunt te voorkomen. En met het welslagen van dat plan waren zij bij het eindsignaal van scheidsrechter Kandl- binder maar al te verheugd. Maar kende het voetbalspel nog een methode om de winnaar aan te wijzen, dan zou de Rot terdamse ploeg zeker een puntenzege heb ben geboekt. Want wij kunnen ons niet herinneren ooit een wedstrijd van een Nederlands voetbalteam, en laat staan een clubelftal, te hebben gezien dat zo veel gaaf voet bal opleverde. En vooral voor de rust reik te het duel tot een hoogte die naar Ne derlandse begrippen onbereikbaar werd ge acht. Het wil namelijk nogal wat zeggen als men een ploeg als Benfica zo van re pliek kan dienen dat het hele elftal naar het eigen strafschopgebied holt om daar de uiterst gevarieerde vijandelijke aanval len te onderbreken; het wil ook nogal wat zeggen als men voetbaltovenaars als de Portugese rood-witten dwingt met trap pen „ins Blaue hinein" het gevaar weer even af te wenden. En het wil ook nogal wat zeggen als een virtuoze voetballer als Cavem de hulp moet inroepen van één en soms twee ploeggenoten, omdat hij geen kans ziet de Nederlandse linksbuiten Moulijn te be dwingen. Het is nog maar weinig ploegen de afgelopen drie jaren gelukt Benfica uit zijn evenwicht te brengen, maar Feijenoord presteerde dat gisteravond voor die 64.000 weer uiterst luidruchtige supporters die niets te dol, niets te dwaas en niets te luidruchtig achtten. Feijenoord kreeg in die eerste speelpe riode van 45 minuten weinig kansen, maar de schrik zat er wel degelijk in bij de be kerhouders, die Feijenoord kwalitatief on getwijfeld hebben onderschat. En wel vooral als team. Want daar lag ongetwij feld een zwaartepunt. Feijenoord mag dan niet de beschikking hebben over elf ster ren zoals Benfica dat wel heeft, de Neder landse kampioen heeft een beter sluitend geheel. Technisch mogen dan Eusebio, San- tana en hoe ze allemaal ook mogen he ten, vaardiger zijn, als team komen zij toch veel te kort. Stade de Reims bouwde op Raymond Kopa, Benfica op Eusebio, maar geen van beide sterren werd een matchwinner tegen een verdediging als die van Feije noord, waarin niemand eigenlijk schitter de maar die wel weer een linie vormde waar nagenoeg geen wig in was te drij ven. Eigenlijk alleen midvoor Aguas heeft een kans van de eerste rangorde gehad, maar hij faalde zoals rechtsbuiten Berg- holtz overigens voortreffelijk spelend Op dit moment uit de tweede helft hebben zeer velen de adem ingehou den. Men ziet het: de bal gaat maar net aan de voor Feijenoord verkeerde kant van paal langs. Van det Gijp en Kruiver rechts en Bergholtz (nog net zichtbaar achter doelman Costa Pa- reira) kijken met lede ogen toe. als rechtsbuiten dat twee keer deed voor het doel van Costa Pareira. Die stugheid, die onvermurwbaarheid van Feijenoords laatste linie had ook tot gevolg dat de Portugezen toch al zo „balverliefd" zich steeds meer lieten verleiden tot breedtespel, dat een niet ge ringe tempovertraging tot gevolg had. Vol gens de begrippen van modern voetbal le verde daarbij vrijwel iedere speler zijn aandeel, zodat die aanvallen een massaal aanzicht kregen. Maar tegen een Nederlands speltype bleek dat nu juist een gevaar apart. Want ook een ploeg als Feijenoord heeft ruimte nodig en dat kreeg men door die massale aanvallen van Benfica. Dat er geen doel punt op volgde was louter en alleen te wij ten aan het feit dat Feijenoords midden linie in de opbouw de bal juist iets te lang in bezit hield waardoor Moulijn en Bergholtz al lang weer gedekt stonden als zij in de aanval werden betrokken. Vooral in de tweede helft toen Moulijn zowel als Razendsnel reageerde keeper Pieters Graafland, klemvast drukt hij het leer tegen de borst. Dit waarschijnlijk tot grote opluchting van Kraay (rechts) en KIaassens (midden). Wondervoet- baller Eusebio schijnt het minder ge slaagd te vinden. De geheel linksstaan- de Benfica-speler steekt als protest zijn hand op. Overigens overbodig, want wat valt er eigenlijk te protesteren? Bergholtz niet zelden een extra mannetje bij zich kregen en steeds duidelijker werd dat Benfica zich tevreden ging stellen met een gelijke score. Hoe virtuoos Moulijn hij speelde de beste wedstrijd die wij ooit van hem za gen zich ook vrijmaakte en hoe knap Bergholtz zijn bewaker ook voorbijkwam, daar in het centrum van Benfica stond steeds weer die „samenscholing" die als opdracht had gekregen ten koste van alles een goal van Feijenoord te voorkomen. Aan vrije kansen is Feijenoord even min trouwens als Benfica na rust toe gekomen, ook al scheelde het zo af en toe maar heel weinig. Zo werd het langzaam maar zeker een duel tussen verdedigin gen die in niets voor elkaar onder de den maar een duel ook dat tot het ein de toe constructief voetbal te zien bleef ge ven dat een maximum een spanning in zich borg. Een duel ook op een peil dat men op een Nederlands voetbalveld niet snel weer te zien zal krijgen. Nogmaals, gezien de spel- verhouding had Feijenoord heus wel een goal verdiend. Dat die niet op 't scorebord is gekomen, is jammer, maar daarnaast is onomstotelijk vast komen te staan dat de Rotterdamse kampioensploeg een peil kan bereiken dat in Nederland voor on mogelijk werd geacht. „Ik denk dat ze vreemd opgekeken hebben". Hans Kraay, de steunpilaar van de Feijenoord-verdediging leefde nog helemaal in de sfeer van de wed strijd. Zijn ogen schoten vuur. „Zij heb ben in benauwdheid gezeten, geloof dat maar. In Lissabon zullen wii ze nog wel eens wat anders laten zien. Kraay die daarmee de gevoelens van de dodelijk vermoeide Feijen- oordploeg vertolkte, vond dat de Rotterdammers hadden kunnen win nen. „Wij schoten echter te weinig. De scheidsrechter? Die was bar slecht. Al heeft hij mij terecht opgeschreven. Eusebio gaf me een stomp en hij kreeg hem terug". De stemming was niet uitbundig in de Rotterdamse kleedkamer. Bergholtz vertelde aan een Franse verslaggever, dat hij Benfica zeer goed had gevonden doch Kreijermaat viel hem in de rede met de opmerking dat Eusebio hem was tegen gevallen. „Het is ook maar een mannetje met twee benen". In een mengelmoes van Duits en Nederlands verklaarde Franz Fuchs: „Ik heb al tijd gezegd dat we het konden en met een beetje meer geluk hadden we ge wonnen". Eusebio en Augusto vond de Oostenrijker de beste Portugezen. Aan voerder Kerkum verschilde met hem van mening: „Wij niet hun, maar zij hebben ons belet te spelen, door vast houden, obstructie, enzovoorts". De toegang tot de Benfica-kleedka- mer bleef lang gesloten. Pas toen de meeste spelers al weer onder de douche vandaan waren werd de deur op een kier gezet en konden de verzamelde journalisten één voor één naar binnen. Trainer Riera was in druk gesprek ge wikkeld met Leo Hom, die als zijn mening gaf dat Benfica snel en met meer intelligentie had gespeeld. Riera in een keurig blauw kos tuum gestoken in tegenstelling tot zijn voorganger Bela Gutmann vond dat de ontmoeting een botsing was geweest tussen twee stijlen. Fysieke hardheid tegen atletisch kunnen, waarbij de uit slag hem niet vreemd voorkwam. „U moet niet vergeten, wij misten Kandlbindler leest spil Raul van Ben fica de les, waarbij Humberto en Bergholtz de toehoorders zijn. Scheidsrechter Kandlbinder heeft het gisteravond verre van gemakkelijk gehad tijdens het duel tussen Feijenoord en Ben fica. Vooral in de tweede helft, toen steeds duidelijker werd dat een doelpunt goud waard zou zijn. Kandlbinder deed zich toen naar onze mening iets te veel Met alle kracht die in hem is vuurt Bennaars (rechts) op het Portugese doel, maar het witte ronde ding zal over de lat suizen. Cavem heeft geen schijn van kans meer de Feijenoorder in zijn rush te stuiten. kennen als een lankmoedig man. Bij ru zies tussen Kerkum en Silva en tussen Moulijn en Cavem en Santana had hij naar onze mening wel wat strenger op mogen treden. En vooral ook toen Kraay een tegen stander een onvervalste kopstoot toedien de. Feijenoords spil mocht toen echt wel van geluk spreken dat er maar één keer 't scheidsrechtersboekje aan te pas kwam. Enkele vreemde beslissingen werden voorts ook wel in de hand gewerkt omdat de West- Duitser kennelijk gebrek aan adem had waardoor hij bij het steeds snel wisselen de spelbeeld niet tijdig ter plaatse kon zijn. Maar voor het overige niets dan lof voor de referee, die dan af en toe misschien wel wat veel mocht fluiten, maar die er mee bereikte dat de wedstrijd hem niet uit de hand liep. En buiten dat alles nog om, wij geven het u te doen om een match waarin zo veel op het spel staat en waar in 64.000 kijkers voor een werkelijk hels lawaai zoren met vaste hand te leiden en werkelijk recht te spreken in situaties waarin het veel meer op intuïtie aan komt dan op pure kennis van het spel regelboekje. twee van onze beste spelers, Torres en Simoes, die beiden geblesseerd zijn". De overige Portugezen deden er veelal het zwijgen toe. Santana lag met een dik omzwachtelde enkel op een massa getafel en beduidde dat zijn blessure een gevolg was van een botsing met Kraay. „Par accidente", verduidelijk te hij. De 31-jarige Jose Aguas drukte zich in het Engels uit. „Feijenoord is niet te vergelijken met teams als Real Ma drid en Dukla, maar toch zijn de Rot terdammers mij niet tegengevallen." Linkshalf Coluna vond het publiek een verschrikking, maar hij tyegreep wel dat het voor Feijenoord een geweldi ge steun betekende. De scheidsrechter Josef Kandlbinder tenslotte was zeer kort in zijn commen taar: „De wedstrijd was een reclame voor de Europese Jairplay-actie". Op de vraag, wie beter was geweest ant woordde herr Kandlbinder: Dat gaat mij niet aan. Ik beperk mij tot het fluiten". Advertentie De woeste schare van Feijenoord heeft gisteravond zijn elf favorieten vuriger dan ooit toegejuicht en daarbij de steun ver leend die voor een voetbalploeg haast on ontbeerlijk is. Zo gauw wordt echter de man achter de schermen vergeten, de trainer. Wat de Oostenrijker Franz Fuchs tot dusver heeft bereikt met Feijenoord, stempelt hem zonder meer tot een trainer van grote klasse. Aan het trainen van een voetbalploeg zit meer vast dan het afwerken van een bepaald oefenschema dat uit „het boekje kan worden gehaald, maar tot dusver heeft Fuchs zijn team steeds in het veld kunnen brengen in de technisch grootst en mentaal ideaalst denkbare vorm. En dat is voorwaar een taak waar men voor al niet te licht over moet denken. Tot voor kort zou alleen al de gedachte aan een wedstrijd tussen een Nederlandse club en een ploeg als Benfica bij voet balliefhebbers een meewarig glimlachje op 't gezicht hebben getoverd; dat op dit moment een duel tussen beide teams een echte wedstrijd is waarin nota bene de Nederlandse ploeg niet alleen een waar dig tegenstander is maar zelfs nog bij tijd en wijle een geduchte meerderheid kan demonstreren, dat is ook het werk van de trainer. Waarvan hierbij graag even acte. Grote vreugde kan snel verkeren in diep leed. Dat ondervond woensdag avond Hans Kraay, de sublieme stopper van Feijenoord. Nauwelijks had hij de vorstelijke premie gebeurd, toen hem op het officiële parkeerterrein van het stadion een teleurstelling wachtte. De grote achterruit van zijn gloednieuwe wagen bleek door een steen te zijn ver brijzeld. De stromende regen had ver volgens het fraaie, lichte interieur van ■1" wagen voor een groot deel bedorven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 23