Adenauer zegt eindelijk dat hij zal aftreden I m Zijden draadje Wereldnieuws Hij zal president Kennedy in juni vergezellen naar West-B er lijn Kongo wil UNO nog in het land houden Macmillan besluit aan te blijven Encycliek overtreft de verwachtingen De Gaulle volgende week voor de t.v. Belgen achterhalen smokkelauto Zestien vissers bij IJsland verdronken €)p <s/« Cfiraatótoel DONDERDAG 11 APRIL 1963 Geen geschikte opvolger voor de Britse premier met wol Twee ex-SS-ers tot 3V2 jaar veroordeeld Elias Slamat Djalan, om eelt on der Uw voeten te verwijderen! Slamat Djalan, Uw lik doorns verdwijnen spoor loos, pijnloos! Slamat Djalan, afdoende tegen lastige kalknagels! Slamat Djalan, tegen ver moeide en branderige voe ten! Verkrijgbaar bfj Uw drogist. "V (Van onze correspondent BONN Met opmerkelijke nadruk zei bondskanselier Adenauer sisteravond in een te Cadenabbia opgenomen televisie interview dat hij in oktober-november van dit jaar zijn ontslag zal vragen, zoals trouwens is afgesproken. De zin, waarin deze mededeling voorkwam, las Adenauer voor van een papiertje. De rest van het interview sprak hij improviserend. Alle geruchten over plannen aan te blijven noemde Adenauer onbegrijpelijk gepraat. Verder kondigde hij aan, zodra hij daartoe de tijd zou hebben, memoires te zullen schrijven. In Bonn neemt men aan dat de bonds kanselier zijn aftreden zo nadrukkelijk heeft bekrachtigd op aandrang van zijn vertrouweling Krone, die hem eind vorige week op de hoogte bracht van de stem ming in de christen-democratische partij. De meerderheid in de C.D.U. gelooft na melijk dat het geharrewar rondom Aden auers opvolging en aftreden de oorzaak is van de verliezen, die de partij bij deel staatverkiezingen in de laatste tijd ge leden heeft. De bondskanselier kondigde verder aan dat hij president Kennedy, als deze in juni een bezoek aan West-Berlijn zal brengen, zal begeleiden. Ook andere leden van de bondsregering en vertegenwoordigers van de partijen uit de Bondsdag zullen de reis naar Berlijn mee moeten maken, aldus Adenauer. Als belangrijkste opgaven voor de West- duitsë politiek noemde hij: de bewape ning, sociale zorg, de volksgezondheid (vooral in de sectoren water, lucht en licht) de eigendomsvorming, wetenschap pelijk onderzoek en de aanvaarding van een wet op de noodtoestand. Over de vorige week in Cadenabbia door prominente leden van de C.D.U. en de F.D.P. besloten toevoeging van een pream bule aan het Frans-Westduitse verdrag, zei Adenauer dat een diepgaande discussie over de inhoud ervan in de Bondsdag wen selijk is. Het verdrag is van het grootste gewicht voor een lange toekomst, aldus de bondskanselier. Een uitvoerige discus sie acht hij daarom alleszins op zijn plaats. Als inhoud voor de preambule ver wees hij naar de resolutie, die de Bonds raad (vergelijkbaar met onze Eerste Ka mer) heeft aangenomen tegelijk met zijn aanvaarding van het verdrag. In deze re solutie wordt er de nadruk op gelegd dat de Frans-Westduitse unie niet in strijd mag zijn met de Noordatlantische Ver dragsorganisatie en het Verdrag van Rome. In de preambule lijkt de C.D.U. ove rigens ook een verwijzing naar de Duitse hereniging en een toetreding van Groot- Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap te willen opnemen. Over deze laatste kwestie zei Adenauer nog: de Europese politieke unie, waarvan het Frans-Westduitse pact een basis is, is noodzakelijk. Zij hoeft niet beperkt te blijven tot de zes E.E.G.-landen, maar kan ook Groot-Brittannië omvatten. Voor dat het zo ver is zullen de „zeven" 'Advertentie 't Nieuwste nieuwtje in regenmantels! Ein delijk een regenmantel die zonder losse binnenvoering 's-zomers en 's-winters ge dragen kan worden. Het geheim is dat deze mantels van katoen gemaakt zijn dat aan de binnenzijde met een dunne laag schuim- j plastic is bespoten. Daardoor zijn zij 's-zo mers koel in het dragen en 's-winters heer lijk warm. Bovendien door dit procédé prak tisch kreukvrij j In verschillende modieuze modellen en kleuren. i NEW YORK (AFP) Premier Adoela van Kongo acht de aanwezigheid van de UNO- troepen in zijn land nog enige tijd nodig. In een brief aan secretaris-generaal Oe Thant, die dinsdag is gepubliceerd, ant woordt hij hiermee indirect op een ver zoek van de Sovjet-Unie om terugtrekking der UNO-strij dkrachten. De Russen vrees den „hervatting van neo-kolonialistische activiteiten in de provincie Katanga". Het Russische verzoek getuigt van de wil om inbreuk te maken op de soevereini teit van Kongo, aldus premier Adoela. het evenwel eens moeten zijn geworden over alle economische en politieke kwes ties, die nu nog in de weg staan. Het gesprek over de preambule van het Frans-Westduitse verdrag gaat inmid dels in Bonn heftig voort. De socialisten hebben al laten weten dat zij weinig op hebben met een „inleiding" tot een ver dragstekst, waardoor de verdragspartner (Frankrijk) niet gebonden wordt. De christendemocraten en de liberalen vin den dit echter niet genoeg. De Fransen zijn er toch niet voor te vinden in de verdragstekst zelf een clausule op te ne men. waarin men zich vastlegt op een pro-NAVO- en pro-E.E.G.-politiek, zo re deneren zij. Een preambule achten zij het maximum, waaraan de bondsregering haar toestemming kan geven. (Van onze correspondent) LONDEN De 69-jarige Macmillan heeft besloten in het zadel te blijven. Hij wil de conservatieven bij de algemene verkiezingen, welke zo goed als zeker tus sen maart en juni van het volgend jaar zullen worden gehouden, opnieuw aanvoe ren. De overgrote meerderheid van de Conservatieve fractie stemde met deze beslissing in. In tegenstelling met nog maar kort geleden is Macmillans positie in de partij aanzienlijk verbeterd. Aanvankelijk eiste men zijn heengaan als de prijs voor een herstel van het ta nende Conservatieve aanzien. Macmillan had vorig jaar juli om te redden wat er nog te redden viel, een derde van zijn regering ontslagen en jongere krach ten een kans gegeven. Algemeen werd aangenomen dat hijzelf later ook zou vertrekken, zeker na de debacle van de E. E.G.-besprekingen in Brussel. Maar Macmillan is ervan overtuigd dat de eco nomische crisis kan worden overwonnen en dat einde dit jaar de kansen zullen keren. Er zijn twee andere factoren welke tot zijn aanblijven hebben geleid.: 1) Macmillan heeft nog steeds geen op volger. Butler schijnt als toekomstig pre mier uitgerangeerd en Macleod bleef tot nu toe beneden de maat. 2) Tegen wijlen Hugh Gaitskell als oppo sitieleider maakte Macmillan bij de ver kiezingen weinig kans, maar hij acht La bours nieuwe leider, de veel stroevere en fanatieke Harold Wilson, veel kwetsbaar der omdat hij wellicht vele kiezers zal afschrikken. Het gevaar voor Macmillan is echter dat ook de Britten misschjen de voorkeur zullen geven aan een briljante'jongere fi guur van het Kennedytype. Dit zou beteke nen dat Wilson nog lang niet van de kaart is. Persoonlijkheden spelen in de Britse politiek vaak een grotere rol dan partij programma's. ROME De Osservatore Romano, het dagblad van Vaticaanstad, publiceerde gis teravond de tekst van de encycliek Pa- cem in terris. Het zijn 28 klein gedrukte krantekolommen, iets minder dan wij eigenlijk verwacht hadden. De betekenis van het document daarentegen schijnt onze verwachtingen verre te overtref fen. Ook al is de inhoud in algemene termen gehouden, toch getuigt zij van een levenswijsheid en een bewogenheid die deze encycliek tot een gebeurtenis ma ken voor alle mensen. Het is te verwachten dat binnenkort in Nederland de volledige tekst wel in druk zal verschijnen. Advertentie sterk kreuk herstellend en wubur voorgeschreven samenstelling Zo'n pak van Terfenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag frit perfekt blijft, hoelang Je ook zit reist of loopt. Zeg maar het pak van mijn hart. Endenk er om, dat etiket met de olifant, dat is het. GECONTROLEERD y&tlmka in vele prijsklassen (Van onze correspondent) PARIJS De president van de Franse republiek, generaal Charles de Gaulle, is gisteren naar zijn buitenverblijf in Co- lombey-les-deux-Eglises vertrokken, waar hij tijdens de paasdagen een nieuwe radio- en televisierede gaat voorbereiden, die eind volgende week zal worden uitgespro ken. In tegenstelling tot de aanvankelijke verwachting zal de president in zijn eerste openbare toespraak na zijn geruchtmaken de persconferentie van 14 januari niet alleen spreken over economische onder werpen in verband met de jongste mijn staking, maar ook over algemeen binnen- en buitenlandse politieke problemen. Na dat optreden staat er een nieuwe propaganda-tournee door Nrd.oost-Frank- rijk op de presidentiële agenda, waarbij de generaal, als gebruikelijk, weer ver schillende malen het woord zal nemen. De Belgische douane heeft in de nacht van maandag op dinsdag na een woeste achtervolging een Nederlandse vrachtauto achterhaald, die niet minder dan 7.000 kg. Nederlandse smokkelboter bleek te vervoe ren. De vrachtauto eindigde de dolle rit in een greppel langs de weg naar de Bel gische plaats Kalmthout. De inzittenden konden in het duister ontkomen. BONN (AFP) In Hannover zijn woensdag twee voormalige onderofficieren van de SS tot 3V» jaar veroordeeld omdat zij in 1945 bij het overbrengen van ge deporteerden drie van hen neerschoten omdat zij niet meer verder konden lopen. REYKJAVIK (IJsland) (AP) Door stormen in de zeeën rondom IJsland zijn in de afgelopen twee dagen zes vissers- schpen vergaan en ten minste zestien man omgekomen. Na maanden rustig weer sta ken zo plotseling stormen op, dat som mige schepen er niet meer in slaagden de kust te bereiken. Dinsdagmiddag en -avond zijn voor de noordkust vijf kleine vissersvaartuigen ge zonken. Negen opvarenden verdronken, vijf anderen overleefden de ramp. Door een reusachtige golf spoelden op een ander schip twee man overboord en verdronken. Woensdag zonk voor de zuidwestkust van IJsland het 100 ton grote vissersvaartuig Soelanr. Zes man werden van een rub ber vlot gered, maar vijf anderen ver dronken. Stellen wij ons één ogenblik voor, dat onze regering gister avond tegen achten om een of andere duistere reden de reeds eerder misbruikte „knop van Lopik" zou hebben omge draaid. Wat zou er dan ge beurd zijn? Het is een ijselijke veronder stelling, die de afschuwelijkste perspectieven opent. Niet al leen zouden De Quay en zijn ambtsbroeders zich het gruwe lijke lot van de gebroeders De Witt op de hals hebben ge haald, maar bovendien zou het bestaan van twee belangrijke politieke partijen ontijdig ge ëindigd zijn. We zouden de paasdagen hebben moeten doorbrengen in de Zuidameri- kaanse sfeer van revolutie en straatgeweld, van vluchtende politieke figuren en belegerde departementen. De mogelijk heid dat leger en vloot trouw zouden zijn gebleven, lijkt mij zeer klein. Men kan zich tegen over het militaire apparaat heel wat veroorloven, zonder dat het zijn loyaliteit aan het wettige gezag prijsgeeft, maar men kan niet ongestraft be paalde grenzen overschrijden. Er zijn dingen die zelfs de trouwe adelborst en de ver grijsde officier te machtig worden, laat staan de dienst plichtige jeugd. De sportieve jongeren in de gelederen van de Antirevolu- lutionaire partij, die de laatste jaren de meerderheid hebben veroverd, zouden innerlijk een harde dobber hebben gehad, voordat zij dat „Anti" schrap ten uit het partijprogramma. Niet, dat ze een feitelijke keuze hadden. Trouw aan het wettig gezag is immers slechts tot op redelijke hoogte houdbaar. Een zo ongrondwettelijke, ethisch onverantwoorde en uit het oogpunt van volksgezondheid volstrekt boosaardige daad als het onttrekken van Feijenoord. Benfica aan de samenleving kan immers moeilijk aan een „wettig" gezag worden toege schreven. Bovendien komt een anti-revolutionaire partij meestal pas tot gezonde groei indien er inderdaad een revo lutie is. Men kan dan betogen dat men deze ene revolutie nog zal tolereren, maar dat het daarna uit moet zijn. Dit, wat de gevolgen op staatkundig-politiek terrein betreft. Nog ontstellender en zeker ook bloediger zouden de gevolgen binnenskamers zijn geweest. Wij hadden een huiskamer vol visite die „toevallig" langskwam, waarbij enkele persoonlijkheden opvielen die we in vier jaar niet hadden be speurd. Van alle aanwezigen was één klein jongetje er eer lijk voor uitgekomen, dat hij enkel en alleen voor de voet balwedstrijd kwam. De an deren lachten tot acht uur smalend om „de massa" en za ten daarna met rode oren op hun stoelen te wippen, waarbij de met thee rondgaande huis vrouw nu en dan het gevoel kreeg dat ze roofdieren in Ar- tis aan het voederen was, waarbij men zich ook schielijk dient terug te trekken als het voer is gedeponeerd. Als dit bonte gezelschap om kwart over acht zou zijn ge confronteerd met een zwart scherm, waarop de koelbloe dige witte letters het re geringsbesluit tot verbod van de uitzending zouden hebben medegedeeld, gevolgd door ko- raalmuziek nou ja. Mis schien zou alleen het kleine jongetje met dikke tranen braaf naar bed zijn gegaan, na geknield een schietgebedje voor zijn vijanden in het kabi net te hebben gestort. Maar de anderen! Een van de dames zou kir rend hebben gelachen. Dat doet ze ook altijd als de club van haar echtgenoot verliest Daar is al eens een handge meen uit ontstaan, dat nauwe lijks kon worden gedempt. Deze dame begrijpt niet, dat men een man niet over zijn uiterste heen tergen kan. Dat kirrend lachje zou gisteravond het slaghoedje in het kruit zijn geweest. Het verwrongen vrouwelijk lijk zou niet kun nen worden weggehaald bij gebrek aan ambulances ten ge volge van de straatgevechten. Waar hadden we het zolang moeten laten? Trouwens, het is ook de vraag of de politie bereid zou zijn geweest dit als een strafbare daad te beschou wen en de echtgenoot weg te leiden. Als er méér verzach tende omstandigheden zijn dan verhardende, begint de politie er meestal niet eens aan. Waar hadden we hém dan zolang moeten laten? Er was ook een meneer bij die alléén kwam. Hij had die dag de strijd tegen zijn vrouw en dochters verloren, die de televisie niet aan wilden heb ben in verband met andere huiselijke plannen. Hij had daarop bij ons asiel gevraagd. We zouden hem over de grens moeten helpen met een intro ductie aan een kennis in Por tugal, omdat hij voor de rest van zijn leven niet gekweld wilde worden door de halluci natie van drie grijnzende vrouwengezichten thuis. De cafés en bioscopen zou den bij negenen zijn over stroomd door ongelukkige vluchtelingen, die kwamen smeken om lafenis voor hun uitgedroogde sensatielever. Dwars door de kogelregens en vuurstoten der tanks heen zou den vrouwen en kinderen in haveloze kleding, velen zelfs in nachtgewaad, een onder komen hebben moeten zoeken om zich te redden voor de nietsontziende woede van krankzinnig geworden echtge noten en vaders. De buschauf feurs en treinvoerders zouden de enige groepering in ons land hebben gevormd, die de re gering trouw zou zijn gebleven in de overweging, dat het mo tief een edele gelijkberechti ging voor alle Nederlandse onderdanen was geweest. Maar hun aantal zou zó klein zijn, dat ze de kabinetsleden niet zouden hebben kunnen ontrukken aan de klauwen van het woedende grauw. Het is een afschuwelijke hel, waaraan we ternauwernood ontsnapt zijn. Dat er in re geringskringen iets in de rich ting van Lopik is overwogen, blijkt wel uit het feit dat mi nister Luns het zekere voor het onzekere had genomen en zich van een levensechte tri buneplaats had voorzien. Het argument? Men kan met bui tenlandse betrekkingen niet voorzichtig genoeg wezen. Het agressief klinkende lied van Feijenoord „Geen woorden maar daden" zou het bevrien de Portugese staatshoofd in de oren hebben kunnen klinken als een aansporing tot de An golese bevolking om zich tegen het koloniale Portugese regime te verzetten, bijvoorbeeld. Het geroep „naar de goal, man!" lijkt bedriegelijk veel op An gola. Maar tenslotte heeft Den Haag overwogen, dat men zich niet altijd de wet hoeft te laten voorschrijven Dit is natuurlijk allemaal onzin. Maar stel je nu eens voor dat in Lopik één mecani cien met rancunecomplexen had rondgelopen, die wél het apparaat moest verzorgen maar niets mocht zien. En als dié nu eens stiekem een zeke- ringetje een beetje losjes in z'n dinges enzovoort Het is niét gebeurd. We heb ben de wedstrijd in zijn volle glorie gezien en alles was in orde. We kunnen er vandaag over praten en er met de paas dagen nog even op terug komen. Maar we beseffen toch wel, hoop ik, hoe ons heil en onze toekomst afhangen van kleine draadjes en kleine mensjes met rare gedachten- wereldjes, die ieder moment met een pink de wereld kun nen doen ontploffen. In Lopik of in Cape Canave ral het doet er niets toe. Flauwe smaak Telt u ook de dagen af die u scheiden van de vijftiende mei? Denkt u ook, iede re avond dat u onder de lauwe lakens glijdt: Fijn, weer een dag minder tot de verkiezingsdag? De echte, de ware, geestdriftige vader landers doen dit. Ik behoor tot hen, dus ik kan het weten. Ik vind zo'n dag altijd een fijne. Ten eerste om het feit dat ik mij met een rood potlood kan doen gelden; ten tweede omdat het zo spannend ivordt als de stemmen geteld worden. Dan ben ik niet van de beeldbuis weg te slaan: van Arnemuiden tot Zwolle, van Zaam- slag tot Arcen wil ik alles precies beluis teren, wat mij betreft kunt u daar iede re voetbalmatch voor cadeau krijgen. Overigens kan ik niet ontkennen, dat het vroeger heel wat spannender en he viger was. Toen de evenredige vertegen woordiging nog niet bestond en wij het districtenstelsel nog hadden en de heren elkaar in rokerige zaaltjes of onder de blote hemel, van achter de lessenaar met. het glaasje water, bestreden. Als jong gymnasiast liep ik al die ver gaderingen af en ik herinner mij niet, na dien ooit in zo gespannen toestand naar elkaar bestrijdende mannen te hebben ge luisterd. Ik liet er de avondboterham voor staan. Je zag en hoorde de kandidaten in levenden lijve. Er waren lekker-felie jongens bij, die hun tegenspeler met vol le overgave een kop kleiner trachtten te maken. Die tegenspeler was behalve een schurk ook een domoor, die alles net pre cies verkeerd zag. De geachte spreker daarentegen zag de dingen glashelder, hij had een nobele inborst, een sneeuwwit geweten en een messcherpe intelligentie en hij was van kruin tot zool in de wat ten van het integrale gelijk gepakt. Het was een even schaamteloze als ver rukkelijke demonstratie van eenzijdigheid, zelfbewondering, vertedering om het eigen gelijk en verontwaardiging om het dui- mendik opgelegd ongelijk van de ander. Het was boeiender dan de boeiendste film en de verwarring der gevoelens die er door veroorzaakt werd, bezorgde mij een zalige roes van onzekerheden, die ik na de invoering der evenredige vertegenwoor diging nooit meer in die mate heb ge kend. Het is nu allemaal gladder en vooral waardiger geworden. De tegenstander wordt niet meer uitgemaakt voor vuile vis. Hij moge een aartsdomoor met een plank voor de kop zijn, hij blijft een eer baar persoon, wiens goede, zij het waan zinnige bedoelingen niet in twijfel wor den getrokken, 't Is allemaal nobel ge worden en daardoor oneindig minder op windend. Een volrijpe vrucht der democratie, zacht om in te bijten en de smaak neigt naar flauwheid. Advertentie Slamat Djalan is een nieuw middeWoTgens recept van Mevrouw A. A. Rehwinkel-van den Berg te Heemstede en wordt m de han del gebracht door de Chemische en Cos metische fabriek „AKRU", Westerstraat 93 te Haarlem. Rode Hond. In de Verenigde Staten zou een vaccin tegen rode hond zijn vervaar digd. De directeur van het instituut voor neurologische ziekten in Washington, dr. R'chard Masland, heeft verklaard dat het vaccin eerst nog op grotere schaal moet worden geprobeerd alvorens men het zonder risico beschikbaar durft te stellen. Deze proefnemingen zullen nog ongeveer een jaar duren, zo zei hij. Sluipers langs de kust. De politie van de Noorse stad Tromsoe heeft meegedeeld, dat een onderzeeboot van onbekende na tionaliteit zich op 26 maart in Noorse ter ritoriale wateren heeft bevonden. Er wa ren de afgelopen tijd tal van berichten over onbekende onderzeeboten in de fjorden in Noord-Noorwegen. Marseille. De politie in Marseille heeft 14 O.A.S.-leden gearresteerd en wapens, munitie en een radiozender in beslag ge nomen. Bus. In Brazilië is een bus, die de ver binding onderhoudt tussen Recife (de hoofdstad van de staat Pernambuco) en Maceio (hoofdstad van Alagoas), in bot sing gekomen met een vrachtauto, gela den met bplken. Zestien mensen kwa men om het leven en 40 werden zwaar gewond. De balken drongen over de ge hele lengte in de bus. Zelfbediening. In Plymouth (Engeland) is vandaag het eerste Britse zelfbedie- nings-benzinestation geopend.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3