Motie-Beernink over korting op pensioenen is kansloos is zo gezond Aan de „Spaanse furie" is nu definitief een einde gekomen Dat is iets voor U, mevrouw «sS Téh Deel gewijd aan kerkelijke en politieke verhoudingen «mm W»J»» 1000 BROEKEN ili s Acht jaar geëist tegen man,: die kind zou hebben getrapt Dr. Van Konijnenburg terug uit Djakarta Nu vragen in de Tweede Kamer Verzending van zeepost Verhuur met recht van koop is toegestaan Wethouder gearresteerd in midden-Limburg De brand op de „Arosa Sun" Leeuwen van Geulle zijn opnieuw verhuisd Huizenaren willen geen Duitse kliniek Voor drie Duitsers veel lagere straffen dan geëist Vier doden in het verkeer In maart ruim 20.000 nieuwe personen auto's verkocht f.v DONDERDAG 11 APRIL 1963 TWEEDE KAMER van Zwaardemaker f 1.65 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER 3 dubbeitabletten Knorr vleesbouillon voor slechts 2 dubbeitabletten Knorr Kippenbouillon voor slechts 75 ct bouillon is kracht bouillon Schilderijendiefstal Kerkelijk nieuws |i waar ij exclusief lc.led.en iiSK Aneoano 26 - Haarlem - tel. 10643 Sociale atlas van Noord-Holland KOOP LIEVER ZE ZIJN (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de pensioenmaat regelen 1963 in de Tweede Kamer is gis teravond niet tot een eind gebracht, om dat de fractieleider van de P.v.d.A., prof. Vondeling, nader beraad wenste over het voorstel van voorzitter Van Thiel de be raadslaging over het wetsontwerp voort te zetten, maar de door alle fracties, be halve de C.H.U., gewraakte motie van de heer Beernink (C.H.U.) op een later tijd stip aan de orde te stellen. In deze motie, volgens prof. Oud (V.V.D.) een motie van wantrouwen die in stri.id is met de politieke moraal, wordt er bij de regering op aangedrongen de korting voor de v 6 r 1 januari 1963 gepensio neerden terug te brengen tot maximaal 56 percent, in plaats van dit percentage te handhaven op 80. Onder sterke druk van de Kamer retireerde de heer Beer nink in zoverre, dat hij ermee akkoord ging dat de kortingsregeling op een na der te bepalen tijdstip afzonderlijk aan de orde wordt gesteld. De suggestie om de motie in de „ijs kast" bij te zetten kwam van de libera le fractieleider prof. Oud. De andere spre kers waren het met hem eens. Men zag algemeen in de motie een verkiezingsstunt. Minister Toxopeus zei, dat hij bij eventu ele aanneming van de motie in elk geval schorsing van de beraadslagingen zou vragen „om van (3e rest nog maar Advertentie „Een zo weerzinwekkend misdrijf heb ik nog niet eerder meegemaakt" heeft de advocaat-generaal bij het Haagse ge rechtshof, mr. T. Zaaijer, gezegd bij de behandeling in hoger beroep van de zaak tegen een 27-jarige Rotterdammer, die ervan wordt beschuldigd zijn zeven weken oude zoontje Bennie enkele keren tegen het hoofdje te hebben getrapt, waardoor het kind een schedelbreuk kreeg en vrijwel blind werd. De rechtbank in Rotterdam had deze man veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. De advocaat-generaal vond die straf veel te laag. Hij eiste acht jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Aanvankelijk heeft de man voor de po litie een bekentenis afgelegd. Hij heeft toen omstandig verteld dat hij zijn zoon tje getrapt heeft omdat hij geïrriteerd was door het huilen van het kind.In een kinderziekenhuis ontdekte men enkele da gen later dat het kind ernstig aan de schedel gewond was. Voor het hof ontkende de vader de hem tenlastegelegde zware mishandeling van zijn eigen kind. „Ik heb bekend, omdat ik toch de schuld zou krijgen", herhaal de hij steeds. De man doelde er daarbij op dat twee jaar geleden ook de verden king bestond dat hij een kind had mis handeld. Dit kind had acht gebroken rib ben en een gebroken dijbeen, maar er was in dat geval niet voldoende bewijs dat de verdachte hiervoor verantwoorde lijk was. De verdediger, mr. M. P. Dorhout uit Rotterdam, meende dat er niet voldoende aanvullend bewijs is voor een veroorde ling. Hij vroeg primair vrijspraak. Voor het geval het hof het hiermee niet eens is bepleitte hij ontslag van rechtsvervol ging omdat naar zijn mening de verdach te geheel ontoerekeningsvatbaar is. Arrest op 24 april. De oud-directeur van de K.L.M. dr. E. van Konijnenburg is uit Djakarta terugge keerd, waar hij namens de K.L.M. be sprekingen heeft gevoerd over de herope ning van de K.L.M.-luchtlijn op Djakarta. Het eerste vliegtuig van deze dienst zal op 4 mei om 10.10 uur van Amsterdam naar Djakarta vliegen via Frankfort, Ro me, Beirut, Teheran, Karachi, Rangoon. Bangkok en Singapore. Als vertegenwoordiger van de K.L.M. te Djakarta is de heer A. Morzer Bruyns aartgesteld, die tot nu toe in Pnhom Penh werkzaam was. De Indonesische regering zal het verbod voor overheidsdienaren om met de K.L.M. te reizen direct na het herstel van de diplomatieke betrekkingen opheffen. De heer Van Konijnenburg gaat aan het eind van deze maand nogmaals naar In donesië om van advies te dienen bij de inrichting van de lokale K.L.M.-organisa tie. te zwijgen". Zo'n vaart zal het echter niet lopen, want de motie maakt geen en kele kans. Een andere motie, afkomstig van de vaste commissie voor ambtenarenzaken en pensioenen, deed minister Toxopeus heel wat sympathieker aan. Er wordt in ge zegd, dat, wanneer cje pensioenmaatre gelen kracht van wet zullen hebben ge kregen en toepassing zullen hebben gevon den, een nieuw overleg wenselijk moet worden geacht. De minister stond daar wel achter, al zal hij aan dat overleg niet meer deelnemen. Dat is gereserveerd voor zijn ambtsopvolger. De Kamer heeft gisteren nog twee ver dragen, één tot oprichting van een Euro pese Organisatie voor Ruimteonderzoek (ESRO) en één tot oprichting van een Europese Organisatie voor de Ontwikke ling en Vervaardiging van Raketten voor Ruimteonderzoek (ELDO) zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Advertentie De Spaanse furie, zoals het stakings conflict tussen staatsmijnen en de Spaan se mijnwerkers in Limburg werd ge noemd. is thans definitief ten einde. Gis termiddag hebben de 105 Spanjaarden, die in het gezellenhuis „De Egge" in Bruns- sum waren gehuisvest en uit solidariteit met hun landgenoten in het Sittardse ge zellenhuis „Leyenbroek" het werk hadden neergelegd, het voorbeeld van de Leyen- broekers gevolgd. Zij zijn eveneens vrijwillig naar Spanje teruggekeerd. Van de 337 Spanjaarden die bij staatsmijnen waren tewerkgesteld heb ben ruim dertig verkozen te blijven. Het Tweede-Kamerlid de heer Tans (P.v.d.A.) heeft de ministers van Econo mische Zaken, van Maatschappelijk Werk en van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of het juist is dat er schending heeft plaats gehad van de overeenkomst die de Spaanse en de Nederlandse re gering in april 1961 hebben gesloten ten aanzien van de Spaanse arbeiders die in Nederland willen werken. De heer Tans informeert verder op welke grond en om welke redenen de burgemeester van Sit- tard de paspoorten van 206 Spanjaarden heeft doen innemen. Het Kamerlid vraagt of de ministers er van kennis hebben genomen dat de voor zitter van de Nederlandse katholieke mijn- werkersbond de gebeurtenissen rond de Spaanse arbeidskrachten bij de staatsmij nen een vernederend fiasco heeft ge noemd, dat een gevolg zou zijn van grote psychologische blunders bij de werving en de daarop volgende huisvesting en opvang der betrokkenen. Hebben de ministers, zo vraagt de heer Tans, eveneens kennis genomen van de kritiek van de aalmoezenier van de Italiaanse mijnwerkers in Limburg, die inhield dat de condities waarop de Italianen werken niet ideaal is, maar dat de toestand voor de Spanjaarden nog slechter zou zijn? „Kunnen de ministers uiteenzetten of en in hoeverre deze kritiek gegrond was en kunnen zij daarbij aan geven hoe de werving van buitenlandse krachten in het algemeen in zijn werk gaat. wat precies gebeurt op het punt van voorlichting en wat daarna gedaan wordt voor de aanpassing van deze buitenlan- Twee Spanjaarden staan als nietige poppetjes voor een hoge toren van de staatsmijnen. ders aan het hun vreemde milieu?" zo vraagt de heer Tans. Advertentie Juist, mevrouw, U haalt ook Knorr bouillon, vooral nu deze tijdelijk extra voordelig is. Krachtige Knorr bouillon is een smaakverfijner van formaat voor Uw soepen, sausen en andere gerechten. Proef zelf hoe lekker Knorr bouillon is als pure drinkbouillon.. Krachtig, opwekkend. Daarom: Knorr dubbeitabletten in de keuken! Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Maasdam" 15 april en ss „Kamperdijk" 17 april; Argentinië: ss „Lancero" 16 april en ts „Uruguay'' 18 april; Australië: ms „Magdala" 18 april; Canada: ss „Maasdam" 15 april en ms „Pr. Joh. Willem Friso" 18 april; Chili: ms „Buchenstein" 20 april; Indonesië: ts „Düs- seldorf'' 20 april; Ned. Antillen: ss „Tela- mon" 16 april; Nieuw-Zeeland: ms „Port Alfred" 18 april; West-Nieuw-Guinea: ts „Düsseldorf" 20 april; Zuid-Afrika (Rep.) en Zuid west-Afrika: ms „Ouwerkerk", 17 april. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Advertentie NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit meer dan OOK VOOR JONGENS Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 Verhuur van goederen met recht van koop is niet in strijd met de bepalingen van de wet op afbetaling. Dit kan wor den geconcludeerd uit het vrijsprekend schriftelijk vonnis dat de Haagse econo mische politierechter, mr. N. W. de Grooth, heeft gewezen in de strafzaak tegen de directeur van een firma in Den Haag, die elektrische apparaten, radio's en t.v.-toe- stellen op huurcontract levert. In het contract is bepaald dat de huur der na enige jaren de goederen tegen be taling van een zeker bedrag in eigen dom kan verkrijgen. De n.v. vroeg geen eerste aanbetaling. Dit nu werd door de of ficier van justitie mr. J H. Maan be schouwd als een vorm van huurkoop waar voor dus een eerste aanbetaling dient te worden gevorderd om welke reden hij veertien dagen geleden tegen de n.v. 300,- boete had geëist. Op last van de officier van justitie te Roermond, mr. Meschaert, is in de Mid denlimburgse gemeente Melick-Herken- bosch een 53-jarige wethouder gearres teerd. De officier kon met betrekking tot de gronden van de aanhouding nog geen mededeling doen. De burgemeester van Melick-Herkenbosch, drs. F. M. Fey, deel de echter mede dat de arrestatie een ge volg is van een reeds geruime tijd gele den gepleegd delict. De wethouder heeft in Melick een assurantiekantoor. In de heden gehouden personeelsbijeen komst, waar de directie een toelichting gaf van de jaarverslagen van Hoogovens en Breedband over 1962, heeft ir. P. van Delden namens de directie zijn grote er kentelijkheid uitgesproken jegens allen die hebben meegewerkt de brand op de „Aro sa Sun" te bedwingen. Door-snel ingrijpen is erger voorkomen. In het bijzonder bracht de heer Van Delden dank aan de Velsense brandweer en de N.V. Wijsmul ler, die met groot materiaal te hulp snel den en aan de gemeente Amsterdam, die de „Ijsbeer" ter beschikking stelde. Ver der dankte hij de velen, die spontaan tele fonisch onderdak voor de van hun schip verdreven bewoners hebben aangeboden, waar echter geen gebruik van behoeft te worden gemaakt. Hoewel het vuur fel gewoed heeft, is de schade gelukkig tot het representatieve deel van het-schip beperkt gebleven. De ontvangstsalons en enkele hutten zijn uit gebrand. Verder ontstond waterschade. De door Hoogovens' personeelsleden be woonde delen van het schip hebben vrij wel geen schade geleden en zijn inmid dels weer betrokken. De zwerftocht door Limburg van de leeuwen van Geulle is nog niet ten einde. De dieren, die door hun escapades in dit Maasdorp nogal opschudding hebben ver oorzaakt en daarom uit het dorp werden verbannen", zijn nu in grote haast vanuit Simpelveld overgebracht naar het mijn- dorp Ubach over Worms (gem. Waubach). Hier zijn de kooien neergezet op het ter rein van de makelaar Heinrichs. Het gemeentebestuur van Waubach heeft besloten de makelaar aan te zeggen dat hij vergunning hiervoor moet aanvra gen, maar heeft al bij voorbaat laten doorschemeren dat dezè hem zal worden geweigerd. De heer Blokker, die de menagerie in Geulle exploiteerde, had de dieren, toen hij in conflict kwam met de vroede va deren van Geulle, nogal schielijk overge bracht naar Simpelveld waar men niet over een algemene politieverordening bleek te beschikken die het houden van wilde dieren verbiedt. In deze leemte in de plaatselijke wetge ving heeft de gemeente Simpelveld met grote voortvarendheid voorzien en vrijdag ontving men van gedeputeerde staten van Limburg de vereiste goedkeuring. De mijnwerker Loozen, op wiens erf de die ren werden gehuisvest, ontving daarop on middellijk schriftelijk de aanzegging dat hij een vergunning tot het houden van wil de dieren moest aanvragen. Men had de mijnwerker echter al eerder duidelijk ge maakt dat hem deze nooit zou worden ver leend. De makelaar Heinrichs heeft verklaard dat de hele vertoning van het telkens ver drijven van de menagerie een toneelspel is van de officier van Justitie te Maas tricht. Deze maakt juridisch jacht op de dieren, aldus de makelaar. Een Duitse arts wil in Huizen (N.H.) in vier nieuwe villa's een kliniek voor overwerkte intellectuelen inrichten, maar een aantal inwoners van deze Gooise ge meente heeft daar bezwaar tegen. Dat bleek tijdens een openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waar deze bezwaren, gericht tegen een uit breidingsplan van de gemeente Huizen, waarin de vier villa's zijn geprojecteerd, werden behandeld. De Amsterdamse advocaat mr. F. Ie Coultre vroeg namens de inwoners het raadsbesluit waarbij tot wijziging van het uitbreidingsplan was besloten niet goed te keuren. De burgemeester, mr. P. van Driel, die het standpunt van het gemeentebestuur verdedigde, zei, dat hij g^en „Duitse in vasie" verwacht. De Duitse arts heeft in Nederland gestudeerd en is met een Ne derlandse vrouw getrouwd. De bouw van de villa's zal volgens de burgemeester het natuurschoon niet schaden. Gedeputeerde Staten zullen later een be slissing nemen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de strafzaak te gen de drie Duitsers die in de nacht van 27 op 28 juli van vorig jaar uit de villa „Koekoeksduin" in Aerdenhout enkele kostbare schilderijen, waaronder een Rembrandt, hebben ontvreemd. De rechtbank veroordeelde de 41-jarige koopman Herbert S. tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank vond hem niet schuldig aan diefstal, maar wel aan medeplichtigheid aan diefstal met braak. De officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, had zeven jaar zonder aftrek tegen hem geëist. De 31-jarige koopman Sigmar G. werd wél schuldig bevonden aan diefstal met braak. Hij werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden met aftrek. Tegen hem had de officier eveneens zeven jaar ge- eist, doch mét aftrek van de acht maan den voorarrest. De derde Duitser, de 35-jarige vertegen woordiger Horst N. kreeg een jaar en zes maanden met aftrek. Tegen hem was we- geps medeplichtigheid drie jaar met af trek geëist. Andere zaken Een 27-jarige waterklerk uit IJmuiden werd conform de eis van de officier van Justitie wegens verduistering van ruim 19.000 veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. De rechtbank veroordeelde ten slotte een 51-jarige Haarlemse loodgieter tot een jaar met aftrek. Tegen hem was wegens enkele oplichtingen een jaar met aftrek geëist en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. Chr. Geref. Kerken Tweetallen te Oud-Beijerland M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam-West en J. J. Rebel te Haarlem-Noord; te Maarssen H. P. Brandsma te Rozenburg en J. J. de Jong te Gouda. Aangenomen naar Deventer A. J. Otter te Sint Jansklooster. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Zeist A. Duyvandak, propo nent te Alphen aan de Rijn. Geref. Gemeenten Bedankt voor Zaandam H. Ligtenberg te Oudemirdum. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Mastenbroek Jac. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk; door de Generale Synode tot zendingspredikant (docent Theologische School Evangelische Kerk te Kameroen) dr. G. H. M. Posthumus Meyes, woonachtig te Oegstgeest. Aangenomen naar Vriezenveen (vac. A. Vink) A. Sjolle- ma te Well en Ammerzoden. Bedankt voor 't Harde B. M. Meyndert te Waarder. Advertentie <vm ram Het tweede deel van de Sociale Atlas Noord-Holland, uitgegeven door de Stich ting Noord-Holland van het Provinciaal Opbouworgaan te Haarletn, is gewijd aan de kerkelijke en politieke verhoudingen. Eind 1961 verscheen het eerste deel van de atlas en bevatte gegevens over de be volking in do provincie. In beide uitga ven krijgen de lezers door kaarten, gra fieken, tekst en cijfcr-reeksen een goed inzicht van de onderwerpen welke aan de orde zijn gesteld. De samenstellers delen mee dat de weer gave der historische ontwikkeling iaat zien, dat hier meer daar minder duidelijk merk baar, in een bepaalde richting processen zich voltrekken. De weergave in carto- grammen heeft aangetoond, dat hierbij de afzonderlijke gemeenten geen van de buitenwereld geïsoleerde „eilanden" zijn, waar veranderingen alleen van „binnen uit" ontstaan. De samensteller, zijn van mening dat het verwerken van kerkelijke en politieke gegevens in één sociale at las zeer duidelijk op haar plaats is. De directeur der Stichting van het Pro vinciaal Opbouworgaan, de heer C. Lijn zaad, merkt in het inleidende woord op. dat het in het eerste deel van de atlas gebrachte onderwerp „bevolking" niet al leeneen aanvulling vindt in het nieuwe deel, maar vooral een verdieping. In de komende delen zullen de beroepsstructuur, onderwijsniveau, levensbeschouwing en po litieke oriëntatie worden belicht om een zo volledig mogelijk beeld van de Noord hollandse samenleving op te bouwen en daardoor iets van de mens die achter dit alles schuilt. Aan de samenstelling van het tweede deel hebben meegewerkt prof. dr. J. P. Kruyt, directeur van het Sociologisch In stituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht, drs. T. van den Brink, hoofd van de af deling algemene tellingen en bevolkings statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, drs. J. H. C. Geusebroek en P. A. Gerner, medewerkers aan het bureau der Stichting. Prof. Kruit betoogt in „Een woord vooraf", dat de in de at las visueel gemaakte processen wel eens een spiegel voor andere provincies zou den kunnen zijn en dat de atlas niet al leen voor Noord-Holland, maar voor ge heel Nederland van belang is. De kaarten in de atlas zijn van bijzon der belang omdat zij een goed inzicht ge ven van de onderwerpen. Een overzicht geeft weer, dat Haarlem een gemeente is, waar de bevolking voor minder dan 50 percent katholiek is. Dit geldt bijvoorbeeld ook voor Heemstede en Beverwijk. De gemeenten Bennebroek, Zandvoort en Vel- sen hebben bevolkingen die voor minder dan 50 percent protestants is, Haarlem- merliede en Spaarnwoude en Heemskerk Advertentie zijn overwegend katholiek en de bevolking van Haarlemmermeer is voor meer dan 50 percent protestant. Dat er zich veran deringen hebben voorgoed in de afgelo pen honderd jaar blijkt uit kaarten uit de jaren 1860, 1909, 1930, 1947 en 1960. Am sterdam bijvoorbeeld is in de loop der jaren veranderd in een bevolking die voor 50 tot 75 percent protestants was in een bevolking met een meerderheid zonder kerkelijke gezindheid. Een belangrijk deel van de atlas is ge wijd aan de politieke groeperingen en in de uitgave is vergelijkend materiaal op genomen van de kamerverkiezingen in de periode van 1918 tot 1959 en van de ge meenteraadsverkiezingen tot en met 1962. Op kaarten kan men zien welk aandeel de politieke partijen in het aantal uitge brachte geldige stemmen in alle ruim honderd gemeenten hebben. Tenslotte geeft de atlas in een overzich telijke tabel van alle gemeenten een in zicht van de totale bevolking op 31 mei 1961 (volkstelling), de bevolkingsdichtheid per km2, de huwelijksvruchtbaarheid, en de kerkelijke gezindten in de afgelopen eeuw. De Stichting Noord-Holland van het Provinciaal Opbouworgaan heeft weer be langrijk werk verricht en met belangstel ling zullen de volgende delen van de at las tegemoet worden gezien. In Oirschot is een personenauto in het Wilhelminakanaal gereden. Pas na vijf kwartier kon men de inzittende, de 62-ja- rige heer Frans Kuijpers uit Eindhoven in levenloze toestand uit de auto halen. Op de Bosdijk in Eindhoven is de vijf tienjarige Ab van der Voort uit Eindho ven met zijn -fiets onder een vierwielige aanhangwagen van een vrachtauto terecht gekomen. Hij was op slag dood. De 73-jarige oud-wethouder en loco-bur gemeester van de gemeente Venray, de heer P. M. Pubben, is in Venray tegen een auto gereden. Het slachtoffer werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij in df namiddag is overleden. Bij een botsing tussen een vrachtuato en een trekker met oplegger op de Amers- foortseweg te Huis ter Heide, gemeente Zeist is de achttien-jarige bijrijder van de vrachtauto, Gerrit Bouman uit Slikkerveer bekneld in de cabine van de vrachtwagen. Hij overleed kort na aankomst in het Zeisterziekenhuis aan inwendige verwon dingen. De verkoop van nieuwe personenauto's bereikte in maart de recordhoogte van 20.032 stuks (vorig jaar maart 16174). Sedert het begin van het jaar zijn 37.951 nieuwe personen- en combinatieauto's ge registreerd (37.765 gedurende de eerste drie maanden van 1962).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5