Vakschool VGZ wordt feestelijk geopend Pleidooi voor juiste keus uit schoolopleidingen in IJmond Brandkastkraak in Driehuis voor Haarlemse rechter IN DE VISHAL EN OP ZEE Ernstige oestersterfte door de koude Reinigingsdienst kan het niet langer aan in Velsen Meiviering P.v.d.A. en N.V.V. in Velsen Amsterdam gaat praten met buurgemeenten over kanaalontwikkeling Voorzitter W. J. Vermey van IEV treedt af Kort IJmondnieuws ZATERDAG 13 APRIL 1963 - Prof. Ten Doesschate neemt afscheid Drie directeuren vragen aandacht voor technisch onderwijs Jeugdherberg „Jan Gijzen" zaterdag 27 april open Sommigen in Velsen-Nrd doen aanslag op speeltuin Fikse straffen Kast vervoerd Uitlokking Herinneringen aan de Graalridders: boeiende lezing in IJmuiden Veiling Kennemerland hield jaarvergadering Paasdrukte op de bloemenveiling De nieuwe papiervakschool van Van Gelder Zonen in Velsen-Noord is al geruime tijd gereed. De omgeving ech ter nog niet. Het terrein moest worden opgehoogd. Arbeiders leggen hieraan nu de laatste hand. Het moet netjes zijn op de dag dat de school officieel door de Velsense burgemeester mr. J. Chr. Bührmann zal worden geopend. De opening vindt plaats op donderdag 6 juni. De foto toont het fraaie zeven- klassige gebouw met op de achtergrond de hoge schoorstenen van de PEN- centrale. De sterfte onder de oesters ten gevolge van de zeer lange koudeperiode is zeer ernstig geweest. Een eigenlijke inventari satie door middel van het opslaan van de oesters is niet mogelijk gebleken. Dit ant woordt de minister van landbouw en vis serij, mr. V. G. M. Marijnen,. op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Kolfschoten (K.V.P.). De bewindsman kan nog niet overzien welke schade er naast de vorstschade is aangericht aan de voorraad oesters in de Zeeuwse stromen door het pendelen van ijsblokken bij eb en vloed. Voorshands zijn er geen aanwijzingen van schade tenge volge van het omwoelen van zand in de oesterpercelen door veranderde stromin gen bij Het Zijpe. Minister Marijnen en de staatssecreta ris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, antwoordden op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid de heer Westerhout (P.v.d.A.) dat door vorstschade getroffenen in de oester cultuur worden verwezen naar de rege ling voor hulp aan zelfstandigen. Zij wij zen er op, dat het karakter van de rege ling meebrengt, dat steeds rekening ge houden wordt met de eigen problematiek van de aanvrager. Een bijzondere aanpassing van de rege ling achten zij niet nodig. Wel zal de re geling op gelijke wijze worden aangepast als is gebeurd voor de zgn. Veerse zelf standigen voor die oesterkwekers, van wie het bedrijf schade lijdt als gevolg van de Deltawerken. De opruimwoede in de gemeente Vel- Sen heeft zulke afmetingen aangenomen, dat de reinigingsdienst het niet langer af kan. Zelfs het inzetten van veel extra ma terieel en mankracht heeft niet kunnen verhinderen, dat tot middernacht moest worden doorgewerkt door mensen, die en kele uren later opnieuw aan de slag moes ten. De directeur van de gemeentelijke reini gingsdienst, de heer J. H. van den Burg, heeft verklaard, dat dit niet kan wordem volgehouden en dat de extra dienstverle ning zal worden gestaakt, indien inwo ners van Velsen zich geen beperking wil len opleggen. Wie het dus niet kalmer aan wil doen, geen hanteerbare pakken, zakken of bun dels wil maken van de boel die redelij kerwijs voor weghalen door de reinigings dienst in aanmerking komt. die zal zich straks er op kunnen beroemen, dat hij heeft meegewerkt aan 't scheppen van een situatie, welke het uiteindelijk voor alle maal, op z'n zachtst gezegd maar onaange namer heeft gemaakt. De meiviering van de afdeling Velsen Noord van de Partij van de Arbeid en het N.V.V. zal 's morgens voor de kinderen van vier tot en met twaalf jaar om half tien worden begonnen en tot 's middag vier uur duren met een kinderfeest. Dit feest zal zich voltrekken met een tocht naar buiten, waar de jeugd zal worden be ziggehouden met spel. Dit kinderfeest is voorbereid en wordt jitgevoerd door de vrouwengroep van de Partij van de Ar beid. Voor de bejaarden wordt in de morgen uren een bustocht met onbekende 1 estem- ming gehouden. De bussen vertrekken dan om kwart voor negen van het Stra tingplantsoen. De grote meiviering ge schiedt in federatief verband des avonds te IJmuiden-Oost voor alle afdelingen in Velsen in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. Deze bijeenkomst is in verband met de komende verkiezingen openbaar. Voor de belangstellenden uit Velsen-Noord ver trekt naar deze vergadering een autobus van het Stratingplantsoen om half acht. Medewerking aan deze meiviering ver lenen de voordrachtskunstenaar Willem van Capellen en de Stem des Volks, afde ling Santpoort. De spreker voor deze avond zal nog nader worden bekend ge> maakt. Óp vrijdag 19 april aanstaande zal de oud-directeur van Hoogovens in IJmuiden prof. dr. J. F. ten Doesschate afscheid ne men van tal van vrienden, kennissen en relaties Dit vindt plaats in een speciale afscheidsbijeenkomst in de leerlingenwerk plaats aan de Bessemerstraat, te Velsen Noord. De bijeenkomst begint om 15.30 uur. De directeuren van de rooms-katholieke en protestant-christelijke technische scho len in Beverwijk en de directeur van de technische school te Velsen hebben er op gewezen, dat, volgens de jongste statisti sche gegevens het volgende is gebleken. Van het gymnasium haalt 54 percent, van de hbs 54 percent en van de ulo 47 per cent de eindstreep. Hierin zijn ook de leer lingen begrepen, die één of meer klassen hebben gedoubleerd. Op het gymnasium doorloopt maar 26 percent vlot de school en op de hbs maar 22 percent. Bij het ulo-onderwijs heeft een derde gedeelte één of meer malen gedoubleerd. Bovenbedoelde directeuren trekken hier uit de conclusie, dat vele ouders te licht vaardig hun beslissing nemen en zich niet voldoende realiseren, of hun zoon wel ge schikt is, of de juiste instelling heeft, voor het gekozen vervolgonderwijs. Hoevelen proberen net maar, zelfs in uit gesproken twijfelgevallen, in de hoop dat het misschien wel lukken zal, om maar niet te spreken van hen, die wél over ca paciteiten beschikken, maar door een dy namische en manuele (op handvaardig heid gerichte) instelling de interesse voor uitsluitend theoretisch onderwijs verliezen, met alle minder prettige gevolgen van dienf Wat is het toch jammer voor de velen, die elke dag met tegenzin onderwijs vol gen dat hen niet ligt of waar zij niet ca pabel voor zijn, zo zeggen de drie direc teuren. Hoeveel jongelui gaan hierdoor voor het technisch onderwijs verloren en dientengevolge ook voor het bedrijfsleven (dat om goed geschoolde en bekwame medewerkers dringend verlegen is). Welke mogelijkheden biedt nu het tech nisch onderwijs? Na de opleidingen: me- taalbewerken-timmeren-huis- en dekora tieschilderen - metselen - fijnmetaalbe- werken - elektrotechniek - autotechniek - sanitair monteur met goed resultaat ge volgd te hebben, kunnen de gediplomeer den een leercontract afsluiten tussen de ouders en de werkgever, waardoor een verdere gecontroleerde praktische en theoretische vakopleiding, onder toezicht van de consulenten van het leerlingstel sel. gewaarborgd is. Al naar het soort, leerlingstelsel kan het theoretisch onderwijs één dag (parttime) of een halve dag plus 2 avonden (semi- parttime) of gedurende drie avonden per week gegeven worden. Na twee jaar kan het zogenoemde leer lingstelseldiploma behaald worden, waar na een gezel- of andere gespecialiseerde opleiding gevolgd kan worden. Verdere studie na de technische school is ook mogelijk door via een schakelklas toegelaten te worden tot een: uitgebreid technische school, elektrotechnische school, hogere technische school, Auto- technische school, luchtvaart technische school, school voor scheepswerktuigkundi- gen en instrumentmakersschool. Voor de leerlingen die over voldoende doorzettingsvermogen, interesse en intelli gentie beschikken is er ruimschoots gele genheid zich via het technisch onderwijs op hoger niveau te bekwamen. De directeuren van genoemde techni sche scholen zijn uiteraard gaarne bereid alle verdere inlichtingen te verschaffen aan ouders die zulks wensen. Op initiatief van het Amsterdamse ge meentebestuur zullen binnenkort in de hoofdstad twee besloten bijeenkomsten worden gehouden voor de colleges van B. en W., de gemeentesecretarissen en de voorzitters van alle gemeenteraadsfrac ties uit de gemeenten rondom Amsterdam. Hier zullen de Amsterdamse ontwikke lingsproblemen die hun invloed in de buurgemeenten hebben, uitvoerig worden besproken. Verkeer, recreatie, volkshuisvesting en woning verdeling, onderwijs, kuituur, ge zondheidszorg, brandweer, politie en an dere takken van het maatschappelijk ver keer, waarin Amsterdam een centrum functie heeft, zullen onderwerp van be spreking uitmaken. Na een ontvangst op het stadhuis zal in de Zuiderkerk over deze onderwerpen worden gediscussieerd na een inleiding Daarna worden rondritten gemaakt door de tuinsteden en het haven- en industrie gebied. De bijeenkomsten eindigen in het Hilton hotel, waar opnieuw gelegenheid tot discussie zal bestaan. Voor 24 april zijn de gemeenteh Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Lands meer, Oostzaan, Weesperkarspel en Aals meer uitgenodigd. Op 7 mei komen de hoogste vertegenwoordigers van Nieuwer Amstel, Broek in Waterland, Diemen, Zandvoort, Haarlemmermeer, Velsen en Ouer-Amstel naar de hoofdfstad. Zaterdag 27 april om elf uur zal de jeugdherberg „Jan Gijzen" in Haarlem noord officieel worden geopend. In de af gelopen maanden is deze jeugdherberg door de dienst van openbare werken in grijpend verbeterd. Besturen van Haarlemse jeugdwerkin stellingen en sportorganisaties worden in de gelegenheid gesteld de jeugdherberg te bezichtigen op dezelfde dag tussen twee en vier uur 's middags. De volgende dag, zondag 28 april, kunnen de bewoners van Sinnevelt en Delftwijk in de jeugd herberg een kijkje gaan nemen. Overdracht bulkcarrier bij Verolme Op de werf van Verolme op Rozenburg zal dinsdag de officiële overdracht plaats vinden van de 15.000 tons dw bulkcarrier Irish Plane, die door de werf in Heusden gebouwd werd voor de Ierse rederij Irish Shipping Ltd in Dublin. Twee dagen later vertrekt het schip voor zijn maidentrip. De traditionele paaskienavond van de samenwerkende speeltuinverenigingen Schulpen" en „de Meerweiden" te Vel sen-Noord in het gemeentelijk ontspan ningslokaal was donderdag weer goed be zet. alhoewel de heer M. J. Marcus, ook traditiegetrouw, in zijn bespiegelingen over het speeltuinwerk ten aanzien van de me dewerking van de ouders in het algemeen niet optimistisch kon zijn. Het verenigingsleven blijkt door allerlei omstandigheden, maar vooral zoals de heer Marcus het uitdrukte, door conjunctuur- verzadiging flink achteruit te gaan. Ge lukkig kon hij vaststellen, dat dit bij de speeltuinen Schulpen en de Meerweiden niet in gelijke mate het geval is geweest, hoewel toch wel enige verzwakking in de medewerking van ouders viel te con stateren om het werk, zoals tot nu toe gedurende een reeks van jaren is gedaan met hetzelfde élan te kunnen blijven voortzetten. Merkbaar is dat vele mensen zich ont trekken aan het verenigings- en daardoor aan het culturele leven en zich hierdoor mede onttrekken aan de cultuurvorming van de jeugd, die nog zoveel heeft te leren. In het clubwerk van de speeltuinen is dank zij de nog altijd grote activiteit van enkelen niets van een achteruitgang te bespeuren. Integendeel, de clubs wor den juist steeds drukker bezocht. Om dan als pijnlijk te moeten ervaren, dat eni gen, die het speelttuinwerk blijkbaar een minder goed hart toedragen, een aanslag op het bestaan van speelruimte doen, aangezien men „niet tegen lawaai" kan geeft te denken. Desondanks blijft het bestuur zijn ta ken voor de jeugd voortzetten en de moeilijkheden overwinnen, totdat binnen afzienbare tijd het speeltuinwerk in Noord op andere wijze wellicht tot nog betere ontplooiing kan geraken. De wat bittere ontboezemingen van de heer Marcus wer den spoedig weggevaagd door een zeer gezellig samenzijn met het aloude kien spel om een grote hoeveelheid begerens waardige prijzen. Straffen variërend van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk, tot twee jaar en zes maanden eiste de officier van Justitie bjj de Haarlemse rechtbank, mr. J. J. Bredius. donderdag tegen een zestal Haarlemmers die verdacht worden van enkele diefstallen met braak of medeplichtigheid jn een of andere vorm hieraan. Onder deze diefstallen bevond zich het weghalen van een brandkast uit het stationsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen in Driehuis in de nacht van 9 op 10 december van verleden jaar. Donderdag In IJmuiden werden donderdag 5950 kis ten vis aangevoerd, waarvan: 1549 tong en tarbot, 4 heilbot, 1155 schol, 32 schar, 19 bot, 405 haring, 56 makreel, 370 schelvis, 1550 wijting, 284 kabeljauw en gul, 8 leng, 7 haai, 3 poon, 485 koolvis en 23 diversen. De prijzen, in guldens, waren donder dag: heilbot 43,50, gr. tong 2,222,06, grm. tong 1,841,70, kim. tong 2,161,56, kl. tong I 2,20—1.66, kl. tong II 2,22—1,58, tarbot I 4,50—3,40. Per 50 kilo: gr. schol 27—21, grm. schol 26—22, kim. schol 26—20, kl. schol I 30—25, kl. schol II 36—11, schar 37—13,50, bot 73,90, verse haring 2915,80. makreel 77—36, gr. schelvis 31—30, grm. schelvis 4431 kim. schelvis 4436, kl. schelvis I 44—22, kl. schelvis II 28—10, wijting 15—8, gr. gul 38—33, mid. gul 43—32. kl. gul 33—28, kl. haai 18—13. poontjes 20 en kl. zw. koolvis 1813. Per 125 kilo: grote kabeljauw 25278, gr. zw. koolvis 5343. De besommingen van donderdag: Kw 188 2950, KW. 73 8570, KW. 19 f 7870. KW. 183 f 6800, KW. 124 f 6970, KW. 126 f 8600, KW. 75 6170, KW. 137 f 2560. KW. 79 f 1870, KW. 108 2300, IJM. 2 2930, IJM. 54 10.650, IJM. 55 5930, IJM. 67 1670, SCH. 162 f 16.730. Te IJmuiden werden vrijdag 3375 kisten vis aangevoerd, waarvan 1611 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 4 tongschar en schar- tong, 875 schol, 40 schar, 5 bot, 1 makreel, 230 schelvis, 190 wijting, 327 kabeljauw en gul, 5 leng, 35 poon, 35 koolvis en 14 di versen. De prijzen, in guldens, waren vrijdag: Voor het in vereniging stelen van deze brandkast stonden terecht een 20-jarige los arbeider en een 22-jarige betonvlech- ter. Beiden bekenden het ten laste geleg de. Ze zouden de deur van het gebouw hebben geforceerd en de brandkast in een auto hebben weggereden. Vervolgens had den ze getracht de kast bij een kennis on der te brengen, doch deze had geweigerd de kast in bewaring te nemen. Bij een andere kennis, een 29-jarige hef truckchauffeur uit Haarlem, vonden ze een plaatsje voor de kast in de schuur van diens woning. Daar hadden ze de volgen de dag de kast opengebroken, waarna ze de brandkast met een wagen naar het Spaarne hadden gereden en in het water hadden gegooid. De inhoud van de brand kast bestond uit een bedrag van ruim 300,- aan kleingeld en een hoeveelheid spoorkaarjes. De twee jongelui bekenden eveneens een inbraak in een benzinestation in Haar lem in de nacht van 14 op 15 december, waarbij ruim honderd gulden werd ont vreemd, alsmede een inbraak bij 'n Haar lemse kolenhandelaar, in de nacht van 9 op 10 december. Hier bestond de buit uit een geldkistje, dat echter leeg bleek te zijn. De officier van justitie achtte het schul dig in deze zaken niet moeilijk, omdat verdachten een volledige bekentenis af legden. De grootte \an de straf vond hjj echter een moeilijker probleem. Hij was van oordeel dat een flinke straf op zijn plaats was, omdat beide verdachten reeds meer inbraken en diefstallen hadden ge pleegd. Hü eiste tegen de losarbeider een gevangenisstraf van 2 jaar en zes maan den met aftrek van voorarrest en ver zocht deze straf te doen doorbrengen in een jeugdgevangenis, tegeh de beton- vlechter eiste hij twee jaar met aftrek. De verdedigers van beide verdachten, respectievelijk mr. A. W. Luikinga en me juffrouw mr. J. M. Moll van Charante wezen beiden op de milieus waaruit ver dachten voortkwamen. Ook zij meenden dat het bewijs van de misdrijven duide lijk bewezen was en verzochten de recht bank om clementie. Vervolgens hadden zich te verantwoor den een 22-jarige los-arbeider, een 21-ja- rige radiomonteur en een 29-jarige hef truckchauffeur, allen uit Haarlem, die eveneens bij de brandkastdiefstal waren betrokken. De losarbeider had op de uit kijk gestaan tijdens de kraak en een deel van de opbrengst ontvangen. Tegen hem eiste de officier één jaar gevangenisstraf. De officier was van oordeel, dat deze verdachte toch moet weten, dat als hij meehelpt bij de diefstal van een brand kast, dat er een fikse straf zal volgen. De verdediger, mr. J. F. M. M. Brons voerde aan dat deze verdachte toch echt geen criminele aard heeft. Hij drong bij de rechtbank aan op een gecombineerde straf, waarvan het voorwaardelijke deel het grootste zou moeten zijn. Twaalf maanden met aftrek van voor arrest, van welke twaalf maanden drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar was de eis tegen de radiomonteur, die toegaf met zijn auto de brandkast te hebben vervoerd. De officier achtte deze jongeman geen mededader van de braak, maar een slappeling, die meende op de ze manier zijn vrienden een dienst te kun nen bewijzen. De raadsman van deze verdachte, mr. K. A. F. J. Pliester, meende dat er wel toekomstmogelijkheden in deze knaap zit ten. Hij zag dan wel de noodzaak ervan in dat de jongeman een behoorlijke rug gesteun zou krijgen. Hij drong aan op een langer voorwaardelijk deel van de straf dan de officier geëist had. De heftruckchauffeur, die zich vervol gens te verantwoorden had gaf toe op de hoogte te zijn van het onderbrengen van de kast in zijn schuurtje. Hij zei zich verplicht te voelen aan een van de da ders van de braak, omdat deze hem vroe ger eens behulpzaam was geweest. Het aannemen van geld uit de gestolen buit ontkende hij. Er zou voor hem een be drag van tien gulden zijn achtergelaten. Hij voerde aan, dat hij in de mening had verkeerd dat dit geld afkomstig was uit de spaarpot van zijn kind. De officier achtte niettemin beide ten laste gelegde feiten bewezen en vroeg acht maanden, waarvan vier voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. R. K. P. Kalbfleisch. voerde aan dat verdachte niet uit winst bejag had gehandeld. Volgens hem heeft verdachte zich gedistancieerd van het ge beurde. Hij drong aan op een zo licht mogelijke straf en zo mogelijk een geheel voorwaardelijke straf. Tevens had zich donderdagochtend nog te verantwoorden een 38-jarige betonviech ter uit Haarlem. Hij stond terecht als verdacht van het op de uitkijk staan bij de inbraak in het benzinestation en het aannemen van geld hiervoor. Deze feiten gaf hij grif toe. Hevig ontkennend was zijn houding echter ten opzichte van de derde tenlastelegging, dat hij betrokken zou zijn geweest bij een inbraakpoging in het gebouw van het Leger des Heils in Haarlem, die door beide eerste verdachten zou zijn gepleegd. Ondanks de getuigenverklaringen van deze verdachten, dat de man de tip had gegeven en zelfs zou hebben opgebeld of de kust veilig was, bleef de man ontken nen. Voor de andere feiten voerde hij als verzachtende omstandigheid drankmis bruik aan. De officier was van oordeel dat de schuld niet geheel in de drank gezocht moest worden. Wat de inbraak bij het Leger des Heils betrof was hij van oordeel dat verdachte deze had uitgelokt. Hij eiste een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling. De verdediger, mr. P. J. Prinsen Geer ligs, was van oordeel dat hier een merk waardige tegenspraak te beluisteren viel tussen de verklaring van verdachte en die van de getuigen. Hij was van oordeel dat de verklaring van de getuigen wel eens ingegeven zou kunnen zijn door de idee dat verdachte hen bij de politie verraden had. Bovendien oordeelde hij de straf veel te hoog. De rechtbank zal in al deze zaken op donderdag 25 april uitspraak doen. Wie zich verdiept in de Graallegenden wordt bepaald bij Engelind en Frankrijk, welke landen hierin een belangrijke rol vervulden. De donderdagavond door het Rozekruisers Genootschap aan dit onder werp gewijde lezing met lichtbeelden in ho tel Royal te IJmuiden belichtte de bood schap, die de Kelten als overlevenden van een oud oosters ras aan de bewo ners van Klein-Bretagne (Frankrijk) en van Groot-Bretagne (Engeland) overdroe gen. Temidden van deze Kelten vormde zich een religieuze groep de Druidengemeen- schap die de Galliërs en de Britten be kend maakten met de overleveringen van de Graallegenden, die zó'n grote indruk op de gehele mensheid hebben achterge laten. De navertellers van deze legenden heb ben echter de nadruk op de Graalbeker gelegd, om welk uiterlijk teken het evenwel nimmer ging. In de alleroudste overleveringen ging het om een geheim, om de mystieke steen der wijzen welke het vermogen bezit ieder te genezen, wijsheid te schenken en kennis over te dragen. In de middeleeuwen is het licht van de Graallegenden opnieuw, doch Op gebrekki ge wijze verspreid. Men heeft hgt aloude 'mysterie verbonden aan monumenten en ruïnes in Frankrijk en Engeland. Ook werden in die tijd de Graalburchten ge boren, zo werd naar voren gebracht. Duidelijk werd uiteengezét hoe historie en legende vermengd zijn geworden. In de legende treedt de wijze Merlijn, de laatste der Druïden, op, die Koning Arthur Op zijn verheven taak voorbereidde: de vor ming van een Tafelronde van Graalrid ders. Merlijn kende het geheim van de Graal, dat door de Graalridder Galahad eveneens mocht worden ontsluierd. Uit hêt betoog kwam tot uiting, dat de legende betrekking heeft op de ervaringen van de gevallen zielemens, van hem of haar, die zich afvraagt: wat is 'iet doel van mijn bestaan? De historici blijven staan bij dé zogehe ten laatste rustplaats "an de Graallegen den het eiland Avalon (thans Glastonbu ry) doch het gaat hierbij om het myste- riè van de mens zelf, die op zoek gaat en de mogelijkheid heeft de waarheid ach ter de legende te ontdekken. Resumerend werd vastgesteld, dat wie de innerlijke stem vólgt de Graaltocht begint tot die waarheid kan doordringen. Tijdens de donderdagavond te Bever wijk gehouden jaarvergadering van de veiling Kennemerland .s afscheid geno men van de heer H. N. van Dorp, die 36 jaar heeft deel uitgemaakt van het be stuur. Hij werd benoemd tot ere-lid. Voorzitter A. N. Aardenburg uitte, na een korte terugblik op het tuinbouwjaar te hebben geworpen, kritiek Op de politiek van Provinciale Staten ten aanzien van de kwestie vervangende gronden. „Het is een aanfluiting dat Próv. Staten zich er zo wei nig aan gelegen laten liggen," zei de vóór zitter. De Kennemer tuinder is geslagen maar nog niet verslagen. Vervolgens zei de heer Aèrdenburg dat de tuinders in deze streek zó langzamer hand eens moeten gaan denken aan ver warming van groentekassen. Directeur van de veiling, de heer Jac. dé Weyer gaf een toelichting op de exploitatiereke ning. Besloten werd het batiS saldo op de ledenrekening terug te schrijven, wat in houdt dat de leden twee percent têrugkrij gen. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter herkozen, evenals de aftredende be stuursleden G. de Ruyter, G. van der Wel en N. Wigchert. In de vakature van de vertrokken heer Van Do-p werd niet voor zien, omdat men het bestuur wil inkrim pen. De Beverwijkse bloemenveiling heeft de afgelopen week een grote aanvoer te ver werken gekregen. Juist in dè paasweek doen de kwekers hun uiterste best om een zo groot mogelijk assortiment bloemen ên planten aan de markt te brengen. Dit jaar moest men het echter zondere gele nar cissen stellen. De handel verliep vlot. Goe. de soorten tulpen waren zeer in trek en de prijzen die ervoor werden neergeteld kwamen tot 1.50 per bos. De narcissen brachten het tot 1.45 per bos. Irissen brachten tot 2.per bos op. Veel animo was er voor de anjers die tussen de 24 en 38 cent per stuk noteerden. De aanvoer van pitplanten was groter dan normaal Veel vraag was er naar Anturium en Hertshoorn. per kg. heilbot 4.203,10, gr. tong 2,14 1,92, grm. tong 1,761,30, kim. tong 2,06 1,36, kl. tong I 2,12—1,72, kl. tong II 2—1,56, tarbot I 4,603,60. Per 50 kg: tongschal 80, kim. schol 24 17, kl. schol I 21—17, kl. schol II 32—13, schar 38—17, bot 11—4,30. makreel 63, gr schelvis 5530, grm. schelvis 4433, kir», schelvis 5031, kl. schelvis I 4537, kL schelvis II 37—16, wijting 30—13, gr. gul 3633, middel gul 3633, kl. gul 3331, kl. wolf 49, poontjes 159. Per 125 kg: gr. kabeljauw 14672, gr. koolvis zw. 5747, gr. leng 68. De besommingen van vrijdag: KW. 196 7200, KW. 195 f 7700, KW. 33 5850, KW. 152 f 7930, KW. 165 11.550, KW. 103 f 5700. KW. 127 f 8300, KW. 77 8830, KW. 37 f 4830, KW.93 f 6800, KW. 100 4300, KW. 90 f 7250, KW. 61 1960, KW. 112 1240, KW 29 360, SCH. 27 12.500. Scheveningen Te Scheveningen werden vrijdag 100 kis ten varia, 300 schol en 40.00 kg tongen aan gevoerd. Op zee De KW. 159 Marian Ellen had omstreeks elf uur vrijdagavond zijn eerste trek ge daan met als resultaat slechts zeven man den hoops. Het vaartuig passeerde vier Finse trawlers en wat kotters. Ook zij had den weinig vis in de ruimen. Van de KW. 153 Francina werd ver nomen dat de tongvisserij ook terugliep. Ook grote schepen bevestigden dit. Na artderhalf tot twee uur vissen konden vrij dag niet meer dan een mandje tong en heel weinig bijvis naar de ruimen ver huizen. De SCH. 196 Helena en de SCH. 16 Aafke, die vórige week een prachtige la ding schelvis aanvoerden, konden deze vis niet meer terugvinden. Beide schepen wa ren gisteren weer op de 61 graden NB. De visserij zou iets zuidelijker worden uit geoefend, omdat een Franse trawler wat makreel had gevangen. De schepen rond IJsland hadden voort durend met sneeuwstormen te kampen. De vangsten waren niet groot; er werden trek jes van 20 tot 30 manden gemeld. Vrijdag morgen kwam de SCH. 135 Cornelia Ma ria in IJmuiden binnen met 310 kisten vis. Van IJsland is thuisstomend de IJM. 5 met 20 kisten schelvis, 150 gul en kabeljauw, 110 koolvis. 880 roödbaars. 20 diversen en enkele tientallen stuks stijve kabeljauw en wat grote koolvissen. Vishandel sluit op 30 april Het bestuur van de Nederlandse Zeevis- gsoothandelsvereniging hèeft de leden ge adviseerd hun bedrijven op 30 april aan staande te sluiten en hun personeel vrijaf te gevên met behoud van loon. Bij wijze van uitzondering gaat het be stuur akkoord met afslag van vis te IJmui den in de namiddag van vrijdag 26 en van maandag 29 april, voorzover dit door grote aanvoeren op genoemde dagen nood zakelijk mocht blijken. Volkshogeschooldag Arnhem Öp 29 april zal te Arnhem de achtste Volkshogeschooldag voor de vishandel worden gehouden. Op deze dag zal de heer D. J. Gouda, reder te IJmuiden, een uit eenzetting geven over de verre visserij. De commissie van voorbereiding heeft een interessant programma samengesteld. De heer W. J. Vermeij, voorzitter van de r.k. sportvereniging In eenheid Vóóruit (IEV) te Velsen-Noord is afgetreden we gens vele werkzaamheden. In kleine kring van het IEV-bestuur is inmiddels van de heer Vermeij afscheid genomen. De heer Vermeij heeft in IEV-verband langer dan twintig jaar zijn krachten aan het verenigingswerk gege ven, aanvankelijk als redacteur van het Clubblad „Half-timé", daarna als secreta ris van het hoofdbestuur, organisator van zevenkampen en dê laatste jaren als voor zitter van het hoofdbestuur, waarin hij met een maximum aan optimisme en enthousiasme onder andere het eerste klasse KNVB, afdeling Haarlem, hielp promoveren naar de vierde klasse KNVB, in welke afdeling dit elftal opnieuw hoge Ogen gooit. Het aftreden van de heer Vermeij was voor het hoofdbestuur geen eenvoudige zaak, omdat hierdoor een ingrijpende re organisatie nodig was. Door aanvulling met de heren J. Schoorl en C. Laan kon het nieuwe hoofdbestuur volledig worden gemaakt, mede doordat de eerste pen ningmeester de heer E. L. Bart de functie van voorzitter op zich neeft willen nemen. De bestuurssamenstelling is nu: voorzitter E. L. Bart; secretaris C. H. van Toor; H. C. Eijman, tweede secretaris; J. Schoorl en C. Laan respectievelijk eerste en twee de penningmeester. De samenstelling zal de goedkeuring nodig hebben van de al gemene ledenvergadering in juli. „Tien kleine negertjes" is de titel van Agatha Christie's thriller in drie bedrijven, waarvan de toneelclub „Tavido" donder dag 18 april in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan de eerste opvoering geeft. Vrijdag 19 en zaterdag 20 april vol gen er nog twee voorstellingen in het Ken- nemer theater te Beverwijk, waarvan de laatste met een bal wordt besloten. De regie is weer van Wim Paauw. Het historisch genootschap „Mfdden- Kennemerland" uit Beverwijk houdt woensdag 24 april een algemene ledenver gadering in huize „Terpsichore" aan de Zeestraat. Na behandeling van de agenda spreekt drs. J. van Venetien over „De opening van het Noordzeekanaal en wat eraan voorafging", welke causerie met een aantal dia's zal wórden geïllustreerd. De ledenvergadering van de vereni ging vóór Nijverheidsonderwijs in Ken nemerland te Velsen wordt gehouden don derdag 25 april in het schoolgebouw aan de Briniostraat in IJmuiden-Oost. De agenda vermeldt onder meer de gebrui kelijke verslagen van secretaris en pen ningmeester en een bestuursverkiezing. De aquariumvereniging „Velsen" houdt woensdag 17 april weer een bijeen komst in het Cultureel Centrum. De heer A. de Haan uit Amsterdam zal deze avond spreken over „Kweken voor de beginner". Filmavond over Afrika. In zaal „Bethle hem" aan de Radarstraat in IJmuiden wordt donderdag 18 april voor de leden van de vogelvereniging „Fauna Felisena" een filmavond gehouden. Vertoond wordt een kleurenfilm over Afrika, Mombasa en Nakurauu.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9