KOFFIE fHJG HET WEER Mysterieus pamflet bij anti-kernbom-mars Protest tegen atoomwapens behield zijn waardigheid O-Fresh Paasdrukte viel tegen ■Mé?Aztó 'zij is veranderd' dacht hij verrast.. icoffeïnevn]] Ballonexplosie kost zes mensenlevens Republic Steel verhoogt staalprijzen Tienduizend kuikens verbrand Brandkast gestolen met 30.000 Slechte weer was spelbreker Elders in Europa SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN grote houtstraat naast luxor Meer wind In de krant van heden: Het woord is aan en zijzij haalde opgelucht adem Adem- fris met ORALATOR Macmillan bezorgd 48e JAARGANG NUMMER 136 DINSDAG 16 APRIL 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. If ^P^JP Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II |Yl 111 fl I li T f| M Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. 8.—, franco per post 8.50. Losse HtteTSd,?nlk,H°'Td3" iS DAGBLAD VOOR V E L S E N IJ M U I D E N, SASIPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZÜZ2 UW» Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. HAL^m^derAIije^ ■A'.'.W :w^i om de sprekers te interrumperen. Iemand stortte een grote zak meel uit over kanun nik Collins van St. Paul, de voorzitter van de C.N.D. BONN In West-Duitsland namen in totaal 14.000 mensen deel aan anti-kern bom-marsen. In Düsseldorf bestreed de po litie de demonstranten met waterstralen. 49 mensen werden aangehouden, onder wie 11 Denen. 54 Britten, die naar Düsseldorf waren gekomen om aan de demonstratie deel te nemen, kregen van de politie geen toestemming het vliegveld, waarop zij wa ren aangekomen, te verlaten. In hun char tertoestel bleven zij lange tijd op het vliegveld zitten, totdat zij tenslotte in ge zelschap van een aantal Duitse medestan ders terugkeerden naar Engeland. In Oost-Berlijn zagen een paar Engelse demonstranten kans 300 pamfletten te ver delen onder Oostduitse kerkgangers. Ten slotte werden zij echter over de sectoren- grens naar West-Berlijn gezet. In Oslo arriveerden gisteren ruim 1000 verkleumde demonstranten die in regen, sneeuw en hagel en natte sneeuw een drie daagse mars hadden gelopen. In Zwiterland zijn enkele honderden de monstranten in drie dagen van Lausanne naar Genève gelopen. Advertentie Groot pak f. 2.20. HAG-Verkoopkantoor - Postbus 619 - Haarlem Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Tijdens de trieste, gure eerste paasdag bleven de meeste Nederlanders thuis. Zij vergenoegden zich er mee de kachel nog wat harder op te stoken.Tal van in ons land vertoevende buitenlanders poog den nog wat van de dag te maken. Zij togen naar de bollenstreek, de Keukenhof en musea of zochten andere bezienswaar digheden op. De boulevards langs de Ne derlandse stranden werden haastig afge daan of helemaal niet in het programma opgenomen. Tijdens het paasweekend tel de men bij de Keukenhof 350 geparkeer de autobussen en circa 3.000 personen auto's. Met de autobussen reisden voor namelijk Duitsers. „Het bezoek bestond overwegend uit Duitsers, het aantal Ne derlandse bezoekers was minimaal", zo werd ons meegedeeld. Zandvoort bood het zelfde beeld: van het verhoudingsgewijs geringe bezoek was 98 percent Duits. In de loop van maandag trokken al die Duit se gasten weer weg en maandagmiddag om 4 uur was het in Zandvoort rustig als op een zondag in november. Aan de grenzen was het niet drukker dan op andere „gemiddelde" zondagen. Wel werd geconstateerd, dat de trek oost waarts, vermoedelijk van teleurgestelde vakantiegangers, wat sterker was dan normaal. Op de grote wegen was vrij veel verkeer. Ongelukken, behalve een aantal met louter blikschade, kwamen op eerste paasdag niet voor. De rijkspolitie surveilleerde van negen uur tot ongeveer zes uur met een helikopter en een sport- vliegtuig, maar veel hadden de vliegen de verkeersregelaars niet te doen. Regen en slecht zicht dwong hen huiswaarts. De hotel- en pensionbezetting in het wes ten en midden des lands was, behalve in enkele noordelijke badplaatsen, goed tot zeer goed. Behalve in Amsterdam kon men echter op particuliere reserve-adressen te kust en te keur terecht. Meer Fransen Voor het eerst in de nog korte geschie denis van het paastoerisme naar Neder land zijn de Fransen in groten getale uit het noorden van hun land en uit Parijs gekomen, zowel per auto als per trein. Hoewel het Duitse aandeel van het naar schatting een half miljoen logerende toe risten het grootst was, is de verwachting gewettigd, dat het Franse bezoek ruim schoots op de tweede plaats komt. Daar na komen de Engelsen, die voornamelijk per vliegtuig en schip in groepen reisden, waarbij veel scholieren en studenten. De vierde plaats wordt broederlijk gedeeld door geallieerde militairen uit West-Duits land, Scandinaviërs (hoofdzakelijk Denen) en Belgen. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enige regen en in de komende nacht hier en daar mist. Aanvan kelijk zwakke tot matige, mor gen matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee, detailleerde dokumentatie met de namen van functionarissen en hun telefoonnum mers die alleen via een regeringsdepar tement kunnen zijn verkregen. Het comité van 100 heeft maandag ook getracht de deelnemers aan de mars te bewegen een zitdemonstratie te houden voor Admiralty House, de tijdelijke ambts woning van Macmillan in Whitehall. De C.N.D. heeft echter haar volgelingen met succes bezworen hierop niet in te gaan. Desondanks probeerde een groep van 200 personen Whitehall te bezetten door over de hele breedte van de weg naar Admi ralty House op te rukken. Zondag passeerde de mars het kasteel Windsor. Een delegatie bood namens de demonstranten een brief aan koningin Eli sabeth aan. In Hyde Park werden de demonstranten o.m. toegesproken door het socialistische Lagerhuislid Foot. Leden van rechtse orga nisaties waren in groten getale opgekomen Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van l'Jmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de-Vishal en op zeë4 Uit stad en omgeving 4, 5 Topsy 6 Hoten en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12 Hm 15 Luidsprekers 6 Uit nummer bestaat uit zestien pagina's ESSEN Bij het Westduitse plaatsje Herbede aan de Ruhr is zaterdagmiddag een ballon ontploft, die juist een geslaag de vaart achter de rug had. Vermoede lijk door een sigaret van een toeschouwer explodeerde het gas, dat men bezig was te laten ontsnappen. Drie mensen, onder wie een lid van de ballonbemanning, waren op slag dood. Drie anderen jongens van 11, 16 en 20 jaar overleden later aan hun verwondingen. (Van onze correspondent) Een kijkje op de verzorgingspost bij Maidenhead. (Berkshire) tijdens de Aldermaston-mars. „Quakers say Nó to all warvermeldt het bord dat een vrouw in een invalidewagentje zich op de knieën heeft gebonden. Hector Berlioz: De tijd is een groot heelmeester, zegt menhet nare is echter dat hij zijn patiënten vermoordt als ze genezen zijn. WASHINGTON (Reuter) De op twee na grootste staalproducent van dë Verenig de Staten, de Republic Steel Corporation, heeft bekendgemaakt, dat zij met ingang van vandaag voor koolstofstaalprodukten een selectieve prijsverhoging van gemid deld 5,34 dollar per ton zal toepassen. De maatschappij volgt hiermee het voorbeeld van de Wheeling Steel Corp. en de Lukens Steel Co., die resp. donderdag en zondag de prijzen van enkele van hun produkten verhoogden. Als vierde maatschappij heeft ook Pittburgh Steel een prijsverhoging be kend gemaakt. President Kennedy verklaarde de vorige week als reactie op de prijsverhogingen van de Wheeling, dat hij zich zou verzet ten tegen elke „algemene staalprijsverho- ging over de gehele linie", er echter aan toevoegend, dat „geselecteerde prijsher zieningen" niet onverenigbaar behoeven te zijn met prijsstabiliteit. De woordvoerder van het Witte Huis, Pierre Salinger, zei zondagavond, dat het commentaar van de president „yoor zich zelf spreekt".- Hoewel de verklaring van Door een brand in een kuikenbroederij te America (Limburg) 10.000 kuikens kwa men in de vlammen om. De bedrijfsge bouwen gmgen verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. Kennedy selectieve prijsveranderingen naar boven of beneden niet uitsloot, wees de president toch met nadruk op het na tionale belang van algemene prijsstabili teit. De voorzitter van de gezamenlijke eco nomische commissie van de Amerikaanse senaat en het huis van afgevaardigden, senatqr Paul Douglas, heeft medegedeeld, dat er namens het congres een onderzoek naar de staalprijzen zal worden ingesteld. De hearings, die begin volgende week aan vangen, zullen betrekking hebben op prij zen, winsten, produktie, arbeidskosten, grondstoffen en de gevolgen van de bui tenlandse concurrentie, aldus Douglas. Uit de zelfbedieningswinkel van een kruideniersbedrijf aan de Rijnstraat in Amsterdam is een 250 kilogram wegende brandkast met 30.000.- gestolen. De brandkast bevatte de op vrijdag en za terdag geïncasseerde gelden. De inbrekers maakten gebruik van een steekwagentje dat zij in de winkel aan troffen en waarmee ze de brandkast- in een auto reden. De winkelchef die boven de zaak woont heeft van de inbraak niets gemerkt. Advertentie Gelukkig begreep zij het bijtijdsadem- frisheid is o-zo belangrijk en O-Fresh is 't geheim! Adem-fris na 'n paar maal diep inhaleren door de nieuwe O-Fresh Oralator. Dat handige apparaatje móet u op zak hebben. Speciaal eten, roken en drinken zonder bezwaar, diepdoordringend O-Fresh reinigt slechte adem meteen! handig vestzak-formaat f 2.25 bjj uw apotheker, drogist of speciaalzaak LONDEN. Ongeveer 20.000 anti- kernbomdemonstranten hebben gisteren hun jaarlijkse vierdaagse mars van het atoomcentrum Aldermaston naar Lon den (100 kilometer) besloten met een indrukwekkende massabijeenkomst in Hvde Park. Een klein aantal demon- v stranten trachtte tegen bet advies van de Campagne voor Nucleaire Ontwape ning (C.N.D.), die de mars organiseerde, naar het regeringscentrum Whitehall door te dringen en raakte slaags met de politie. Onderweg probeerden enkele honderden demonstranten het, in pam fletten onthulde, geheime noodkwartier van de regering te bestormen. Ook daar ontstonden schermutselingen. De overigens rustig en waardig verlopen mars kreeg dit jaar een sensationeel ka rakter door het over de post aan talrijke prominenten toegezonden pamflet, dat on der meer onthulde waar zich de verscho len geheime ondergronds hoofdkwartieren bevinden voor een deel van het regerings apparaat in geval van een nucleaire aan val op Engeland. Dit dokument is afkom stig van een nog niet opgespoorde organi satie, die zich „Spionnen voor de Vrede" noemt. De gegevens moeten inderdaad af komstig zijn van spionnen, die binnenge drongen zijn in het departement van oor log of die zich genesteld hebben in de toporganisatie voor de burgelijke verdedi ging. Premier -Macmillan heeft onmiddellijk, een diepgaand onderzoek naar deze affai re gelast, die voor de regering even ernstig is als de Vassall-spionage. Zodra het La gerhuis volgende week bijeenkomt, zal het zich met de zaak bezig houden. De leiding van de C.N.D., die altijd de wettelijke weg bewandelt, heeft catego risch ontkend dat zij ook maar iets met het pamflet te maken heeft. Door déze af faire is het conflict verscherpt tussen de C.N.D. en het burgelijke ongehoorzaam heid predikende „Comité van 100", dat ook altijd een belangrijke tol speelt in de organisatie van deze marsen. Het militan te comité heeft er dadelijk voor gezorgd dat de inhoud van het pamflet onder een groot aantal deelnemers van de mars be kend werd, zodat een groep van 700 zich zaterdag afsplitste van de rest en door drong tot het geheime ondergrondse hoofd kwartier, dat nabij de route van de mars ligt. Zondag en maandag werden in allerijl gedrukte uittreksels van het dokument in 15.000 exemplaren uitgereikt. De politie was toen nog druk bezig de hand te leg gen op exemplaren van het oorspronkelijke gestencilde pamflet. De Russen toonden hiervoor meteen gro te belangstelling en de vrees bestond, dat radio-Moskou de inhoud ervan algemeen zo prijsgeven. Ook wordt de vraag gesteld of de hele publikaties misschien van Moskou is uitgegaan, nadat de Russische geheime dienst zich van de feiten meester had ge maakt. De regering is uitermate ongerust over deze massale binnendringing in het na tionale veiligheidssysteem. Er zijn natuur lijk velen betrokken geweest bij de bouw van de geheime ondergrondse kwartieren en.nog meer bij de in september gehou den oefening der burgerdefensie die hier op was gebaseerd. Maar er is een ver schil tussen het uitlekken van de plek van een geheim hoofdkwartier en de ge- Misschien in tegenstelling tot veler verwachting na de voorafgaande lente-achtige dagen, is het paasbezoek aan ons land dit jaar niet zo groot geweest als het vorig jaar. Keukenhof in Lisse meldde op de avond van de tweede paasdag een aantal van 60.000 bezoekers „een stuk minder dan vorig jaar, doch toen viel Pasen later en was het weer veel beter", aldus administrateur Van Aken en in Zandvoort noemde de politie het „veel rustiger" dan in 1962. Nu, strandweer was het bepaald niet. Pasen 1963 werd een feest van regen en wind. Overal in toeristencentra waren de terrassen in gereedheid gebracht om de toeristen te ontvangen, maar terwijl een striemende regen tegen de ramen kletterde, bleven de terrasjes leeg. Een half miljoen buitenlanders bezochten Nederland, tegen ruim 1 miljoen met Pasen 1962. Overigens stelde het weer de mensen toch nog wel in staat al was het met kleine tussenpozen hun vertier buitenshuis te zoeken. De onderste foto toont de drukte in Den Haag. In tegenstelling tot voorgaande jaren was het aan de grensovergangen bij Ven- lo op tweede paasdag opvallend minder druk. Om half drie begon voor vele Duit sers al de terugtocht. Het ging bijzonder snel. De frequentie aan de Keulse barrière bedroeg maximaal 400 personenauto's per uur. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de Duitse douane bijzonder soepel optrad: vrijwel niemand behoefde uit zijn wagen te komen. Er werd immers aangenomen dat vrijwel niemand naar ons land was gegaan om daar inkopen te doen. Trou wens, de meesten hadden inderdaad geen of zo goed als geen bagage bij zich. De Nederlandse ambtenaren hadden een bij zonder makkelijke dag. Zij lieten de Duit sers ongehinderd door en keken alleen toe wat er ons land binnenkwam. Enkelen, die dachten te kunnen profite ren van de drukte aan de grens, liepen tegen de lamp. Zo werden er bijv. ge snapt, die een tv-toestel vanuit Duitsland zonder rechten ons land meenden te kun nen binnenvoeren. Het viel zwaar te gen. Ogenschijnlijk was de douane soepel, doch het wakend oog bleef streng genoeg. De Nederlandse en de Duitse douane mensen deelden ons mede, dat men dit beeld op een tweede paasdag nog niet eerder had meegemaakt. Op het dienst rooster was rekening gehouden met een formidabele drukte. De oorzaak van deze meevaller voor de douane weet men voor namelijk aan het minder gunstige weer. Het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht, het kruispunt van de rijkswegen-12 (Am- hem Den Haag), 2 (Amsterdam U- trecht), en 26 ('s-Hertogenbosch Utrecht heeft aan het einde van de tweede paas dag in enkele uren tijd duizenden auto's te verwerken gekregen. Hoewel de ver keersdrukte dit jaar in het paas-weekein- de aanmerkelijk minder was dan in vo rige jaren, minder ook dan werd ver wacht, heeft de Utrechtse politie toch ook nu weer de handel vol gehad om de lan ge rijen auto's in beweging te houden. De drukte deed zich maandag tussen half vijf én half negen voor. In die perioden kon het meermalen niet worden voorkóme dat er zich dubbele files vormden van en kele kilometers lengte. Stagnatie was er evenwel zelden. Alleen enkele kettingbot singen, die kort na elkaar voor de stop lichten bij het verkeersplein gebeurden, werkten even vertragend. De Utrechtse politie was maandagmid dag met 18 man in touw. Zij werd gehol pen door de rijkspolitie. De laatste hield in de lucht van een helicopter uit het ver loop van het verkeer in de gaten. Op de rijkswegen naar het verkeersplein toe patrouilleerden politiemannen in snelle witte sportwagens. Zij hadden ook tot taak er op toe te zien, dat de maximum snel heid van 100 km. per uur o: rijksweg 12 werd gehandhaafd. De indruk aan het einde van tweede paasdag was, dat men zch er over 't algemeen goed aan had ge houden. Minder dan verwacht was kreeg men te maken met Duitsers. Het ontbre ken van bollenvelden in bloei en het kil le druilerige weer zal er oorzaak van zijn geweest dat men al weer vroeg terug ging. File-vorming in oostelijke richting bleef dit jaar uit. (Zie ook pagina 2)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1