Pasen bracht W.-Europa op grote schaal in beweging goed hè die nylons 145 1 1-145 GF Waarom kost een geschenkdoos Golden Fiction een kwartje meer? m m f f Golden Fiction Bathyscaaf van prof. Piccard gaat de Thresher opsporen 95 WERELDNIEUWS Paus Joannes over Pacem in Terris In ballon met hete lucht Het Kanaal overgestoken Getuigen hoorden geluid van een brekend schip f ^Praatótoel 0p dm - DINSDAG 16 APRIL 1963 3 „Compleet" "Gold" nylons - satijn-zacht^ perfekte afwerking. I j en 7 "Teenager" nylons de beste kous voor elke dag I j en 7 Internationale modekleuren. Verkrijgbaar o.a. bij uw kruidenier Paus in 23 talen Pacem in Terris VRAGEN AAN NO 5 VRAAGT MEVROUW K. TE SCH. (en vele anderen) - -<m. Antwoord: Omdat, mevr. K., de verpak- kingskosten van 50 stuks hoger zijn dan die van 2 doosjes van 20 en 1 doosje van 10 stuks tezamen. Geen kwartje hoger, maar ongeveer 9 cent, waarbij de normale winst marge van de winkelier is inbegrepen. De rest gaat als accijns naar de ook u wel bekende fiscus, die overigens deze hogere prijs heeft goedgekeurd. Waarom de verpakkingskosten hoger zijn? Wel, mevr. K., de geschenkdoos is gemaakt van bijzonder stevig karton. Dat moet, anders beschadigt de kostelijke inhoud. Kijkt u ook eens binnenin. Daar ziet u een speciaal binnenwikkel. De unieke poly- aethyleenlaag daarop beschermt tabak en aroma voor langere tijd tegen vocht en warmte. Deze doos is een "echte geschenk doos". Duizenden worden er ieder jaar ge geven en met graagte ontvangen! DE ZACHTSTE VAN ALLE Wrak localiseren Een brekend schip hmmmmmm H. B. Fortuin Slamat Djalan, om eeft oo» der Uw voeten te verwijderen! Slamat Djalan, Uw lik* doorns verdwijnen spoor loos, pijnloos! Slamat Djalan, afdoende tegen lastige kalknagels! Slamat Djalan, tegen ver moeide en branderige voe ten! Verkrijgbaar bij Uw drogist. Het paasweekeinde heeft in Frankrijk een uittocht uit de steden te zien gegeven van mensen die op zoek gingen naar frisse lucht en zon. Terwijl in Parijs het weer in de loop van de dag hoe langer hoe meer versomberde, werden aan de Baskische kust temperaturen van 35 graden in de zon gemeten. Er heerste daar een drukte als in de zomermaanden. Dat was ook het geval aan de Riviera, die overstroomd werd door toeristen. Onder degenen die van de prachtige paaszondag profiteerden bevond zich Sir Winston Churchill, die met een reusachtige Panamahoed op, een auto tocht van Monte Carlo naar Nice maakte. Ook in West-Berlijn was het een drukte van belang. In fraai lenteweer waren naar schatting 100.000 toeristen uit het buitenland en uit de Bondsrepubliek naar dit stadsdeel gekomen om er de paas dagen door te brengen. Het aantal bezoe kers van de „muur" sloeg alle records. Honderden auto's en duizenden voetgan gers stonden bij de doorlaatposten in lange rijen om een bezoek aan Oost-Ber- lijn te brengen. Voor de West-Berlijners zelf was dit echter niet weggelegd. Langs de Belgische kust waren zondag de meeste hotels en restaurants vol met Nederlandse, Duitse, Franse en Engelse toeristen. Bijna overal zag men het bordje „Compleet", dat hier „vol" betekent, op de deuren hangen. In de Ardennen was het al heel druk. In Frankrijk zijn tijdens het paasweek einde volgens voorlopige cijfers bij ver keersongelukken minstens 5. mensen om het leven gekomen en 430 gewond. In Bel gië eiste het verkeer minstens 10 mensen levens. Hoewel er in Engeland tijdens de paas dagen door het vrij slechte weer minder auto's op de weg waren dan gewoonlijk, Advertentie werd er vaak gevaarlijk gereden met als beschamend resultaat dat er volgens de voorlopige opgaven 72 mensen bij ongeluk ken om het leven zijn gekomen. Hieronder bevond zich de eerste vrouw die in 1957 burgemeester van Coventry werd. Deze functie bekleedde zij thans niet meer, want het burgemeesterschap duurt in En geland slechts enkele jaren. Vorig jaar Pasen vielen er 53 doden in het Engelse verkeer. Een hefschroefvliegtuig heeft zondag de 110 Duitse toeristen, die reeds veertien dagen in het Zuidtyroolse Martelldal door lawines zijn geïsoleerd, een paasverras- sing bereid. Het toestel wierp voedsel, drank en rookwaren uit bij de berghutten waar de toeristen hun gedwongen lang durige vakantie doorbrengen. ROME Paus Joannes heeft op paas zondag een toespraak gehouden tot onge veer 300.000 mensen die zich op het plein voor de Sint Pieter hadden verzameld. Na zijn korte paasboodschap, die door radio en televisie werd uitgezonden, gaf de paus zijn apostolische zegen „Urbi et orbi" (voor stad en wereld) en wenste hij de wereldbevolking in 23 talen waaronder Nederlands, Chinees en Japans een zalig pasen. In zijn paasboodschap zei paus Joannes onder meer, dat „Christus is verrezen" een blijde groet is, die vele heerlijke waarheden openbaart: geen dood maar leven, geen verdeeldheid maar vrede, geen egoïsme, maar naastenliefde, geen leu gens maar de waarheid, niet wat depri meert maar de triomf van het licht, de zuiverheid en de wederzijdse eerbied. In zijn op paaszaterdag via radio en televisie tot de katholieke wereld gerichte paasboodschap, bracht paus Joannes nog maals zijn grpte verlangen naar verbrei ding van de christelijke vrede tot uitdruk king. Als een der facetten van „het licht van Christus dat over de wereld schijnt" noemde hij allereerst het huidige concilie. Zelfs de profane wereld, die vreemd scheen te staan tegenover uitgesproken godsdienstige gebeurtenissen of dat al thans beweerde", aldus de paus, „heeft de betekenis van deze vergadering van alle katholieke bisschoppen begrepen en zij verwacht hiervan de vurig verlangde be ïnvloeding van de maatschappelijke orde". De grote gebeurtenis van deze dagen, aldus ging de paus verder, is echter de encycliek Pacem in Terris over de juis te maatschappelijke orde voor het verkrij gen van de vrede. Deze zendbrief willen wij dit jaar als ons paasgeschenk aan bieden. Sprekend over „edelmoedige dienst aan de menselijke en christelijke samenle ving" verwees de paus met woorden van waardering naar de internationale organi saties, die zich op elk gebied politiek, cultuur en algemeen welzijn aaneen- scharen om de mensheid te dienen. „Bij deze edele wedstrijd zijn de katholieken present en actief", aldus de paus, ..en wij vertrouwen er op dat het aantal van hen die zich in apostolische geest aan die taak geven, nog zal groeien". Paus Joannes besloot zijn boodschap met een bede om vrede tot „de verrezen Jezus, de vredesvorst". (Reuter, AP). CALAIS Twee Amerikanen zijn za terdag in een met hete lucht gevulde bal lon over Het Kanaal gevlogen. Onder de open hals van de ballon stond een pro- paangasbrander, die de lucht in de ballon verhitte tot een temperatuur van ongeveer 180 graden boven die van de omringende lucht. De beide luchtreizigers zaten op een klein houten platform vlak onder de bran der. Het waren Don Piccard (een 37-jarige zoon van de bekende ballonvaarder Jean Piccard) en de 43-jarige Ed Yost. Beiden zijn in dienst van een ballonnenfabriek in Sioux Falls. De laatste poging om Het Kanaal in een hete-luchtballon over te steken eindig de in een mislukking, doordat vonken uit het laaiende vuur de ballon in brand sta- De reizigers van zaterdag hadden 108 kilo vloeibaar propaan aan boord, voldoen de voor een vlucht van tien uur. Hun ballon ongeveer 20 meter breed en 25 meter hoog was gemaakt van geplas tificeerd nylon. Zij stegen op in Rye in Zuidoost-Enge- land (7.45 uur) en landen in Gravelines bij Duinkerken (11.30 uur) (Reuter-AP). Advertentie 10 STUKS f 0.50 20 STUKS f 1.- GESCHENKDOOS 50 STUKS f2.75 ATTENTIE! Er zijn al zoveel interessante vragen binnengekomen, dat we U nogmaals moeten verzoeken voorlopig géén vragen meer In ft sturen. SAN DIEGO Het door pro Auguste Piccard en zijn zoon Jacques Piccard ont wikkelde duikvaartuig „Trieste" is giste ren van San Diego (Californië) aan de Amerikaanse westkust vertrokken, om te worden ingezet bij de opsporing van de gezonken kernonderzeeboot Thresher. De bathyscaaf maakt de reis aan boord van een schip. Via het Panamakanaal hoopt men in een dag of tien aan de andere kant van het Amerikaanse continent 'te komen. Het zal dan nog enkele dagen duren voor de bathyscaaf klaar is voor zijn duik. Het diepteschip is tot dusver alleen in het nieuws geweest door zijn zuiver we tenschappelijk werk en door de records die het met zijn afdalingen naar de zee bodem wist te bereiken. Van 3.000 meter in 1959 ging het naar 5530 meter, 7025 meter en tenslotte naar 10.916 meter. Het principe van de druk- cabine voor zijn ballontochten in de stra tosfeer heeft prof. Piccard ook toegepast bij de constructie van zijn bathyscaaf. Het kleine schip (50 ton) met zijn druk- cabine heeft ongeveer hetzelfde gewicht als het verplaatste water. Enige ballast is daardoor voldoende om het te laten zin ken; het afwerpen van ballast doet het vaartuig stijgen. Met het zeeoppervlak be staat geen enkele verbinding. De bathys caaf bezit net als een ballon, een ventiel en een hoogtemeter (manometer). De Trieste, die in samenwerking met de Amerikaanse marine velerlei duikproeven heeft verricht, kan ongeveer tien uur on der water blijven. Met krachtige lampen kan het zijn object van onderzoek ver lichten voor menselijke observatie door de patrijspoorten, of voor fotograferen met vier camera's die op Trieste zijn gemon teerd. Kleine drukpropellors geven het duikschip een zekere bewegelijkheid, maar erg groot is die niet. Uit New Port (Rhode Island) is de onderzeeboot Hazelwood vertrokken naar de plaats van de ramp. Met behulp van precisiepeilinstrumenten zullen deskundige proberen de oceaanbodem ter plaatse in kaart te brengen en het wrak van de Thresher te localiseren. Vanuit de Hazel wood wil men dan een anker uitwerpen met een drie kilometer lange lijn, aan het eind waarvan een vlot de ligging van het scheepswrak moet aangeven. Het verzamelpunt voor de deskundigen is de Atlantis II, een schip voor oceano- grafisch onderzoek, dat reeds ter plaatse is. Tot dusver heeft het ruwe weer het onderzoek erg vertraagd. Speciale aandacht wordt besteed aan de mogelijkheid, dat er een zwakke plek in de huid van de Thresher is ontstaan op de plaats waar men voor onderhoudswerk zaamheden een opening heeft moeten ma ken, die later weer werd dichtgelast. Het laatste geluid dat wij van de Thres- er hoorden was een gedempt, dof ge dreun, alsof een waterdichte afscheiding het begaf, het lawaai van een brekend schip. Dit verklaarde de navigator van het marinereddingvaartuig Skylark zater dag voor de raad van de marine, die een onderzoek instelt naar het ongeluk. Volgens de navigator van de Skylark, die in voortdurend contact met de Thresh er had gestaan, werden deze geluiden ge hoord vijf minuten nadat de Thresher had gezegd voorbereidingen te treffen om aan de oppervlakte te komen. Een minuut na deze boodschap antwoordde de atoomduik boot niet meer op oproepen van de Sky lark. Doch na twee minuten ontving men weer een bericht, dat echter zwaar ver minkt was. Daarna, aldus de navigator, hoorden wij geluiden die herinnerden aan de tweede wereldoorlog, het gedreun van een schip dat door torpedo's wordt opge blazen. Een andere marineofficier, verbonden aan de bouwkundige afdeling, had eerder tegenover verslaggevers verklaard van mening te zijn, dat het vergaan van de duikboot slechts aan een menselijke fout te wijten kon zijn. Een vroegere commandant van de Thresher onthulde dat hij zijn eerste diepe dukproef met de Thresher had afgebroken omdat de instrumenten aanwijzingen gaven dat er iets niet in orde was. Een broer van twee matrozen aan boord van de Thresher zei, dat zijn broers voor de laatste reis hun twijfel hadden uitge sproken over de deugdelijkheid van het schip. Een deskundige verklaarde, dat de wrakstukken van plastic, rubber en kurk De bathyscaaf in de takels tijdens een transport. die gevonden zijn, niet radio-actief zijn. De Amerikaanse onderzeeër Amberjack is met bloemen bedekt onder het water oppervlak van de Atlantische Oceaan ver dwenen. De bloemen bleven drijven als een laatste groet aan de 129 man die met de Thresher zijn ondergegaan. MOSKOU Het Russische blad Sov- jetskaja Rossia opperde de mogelijkheid, dat de ondergang van de Thresher te wij ten is aan overijlde constructie. Het blad betoogt dat de V.S. de laatste jaren „met koortsachtige haast" onderzeeërs hebben gebouwd. Pogo. Na een bomaanslag op een winkel in Johannesburg heeft de Zuidafrikaanse politie 43 Afrikanen gearresteerd. Zij zouden allen lid zijn van de ondergrondse „Pogo"-beweging. Bezuiniging. De Ierse regering zal uit zui nigheidsoverwegingen 56 spoorwegsta tions voor reizigersverkeer sluiten. Mens sana De aarde is rond, en als ik lang genoeg rechtdoor loop kom ik weer thuis aan. Vroeger wist men dit niet. Men dacht, dat men van de aarde af zou vallen als men bij de rand gekomen was. Pas toen het bijgeloof uit de weg geruimd was, kon men in een satelliet om de planeet cir kelen. Vliegtuigen konden pas starten toen het menselijk brein schoongeveegd was van muizenissen. Bijgeloof is de rem op 's mensen vooruitgang. Ik vraag me af welke bijgeloven ik koester. Het moeten er duizenden en mil joenen zijn. Zonder bijgeloof waren we on eindig veel verder. Honger, koude, vrees zouden zonder bijgeloof uit de weg ge ruimd zijn. Het zijn de gevestigde opvat tingen van minder allooi die ons parten spelen. Maar zodra er een mens komt die niet aan vooropgezette vooroordelen ge looft, worden we boos en stoten hem uit. In bepaalde gevallen wordt hij gehangen of gekruisigd. Wij laten ons niet graag onze zekerheden ontroven, zelfs niet als we het angstige gevoel hebben, dat ze on gegrond zijn. Scherp en eerlijk en onbevooroordeeld te denken is 's mensen plicht; maar we schijnen er niet toe in staat te zijn of maar zeer beperkt. En het is niet de man die zekerheden napraat, maar de ontdekker, die zekerheden omver gooit die 's mensen leider is. Deze voorgangers worden niet zeer geëerd en deze profeten moeten ja ren wachten tot hun gevecht erkend en hun overwinning gevierd wordt. Meestal zijn ze dan oud of dood. Als vijfhonderd miljoen jaar geleden de mens al zijn gevestigde dierlijke opvattin gen had kunnen weggooien, de Schepping met kil Meurend oog bezien, en oorzaak en gevolg uitdenken, had 's mensen be schavingsgeschiedenis zichzelf een half miljoen jaar schade en schande kunnen besparen. Hoe langzaam wordt, van ge ringe ontdekking tot geringe entdekking, ons begrip van mens en natuur verhoogd. En toch hangt alles alleen daarvan af. Onderwijs, kunst en wijsheid zijn onze eni ge dijken tegen de terugkeer van de bar barij. Verwaarloos ze, en we verdrinken. De toekomst is aan het heldere verstand, aan het onbevooroordeelde denken, aan de eerlijke mens. Zie helder, denk de waar heid en ontdek vooruitgang. Wij zijn mensen uitsluitend bij de gratie van ons verstand. Man, mens en mening zijn woorden van dezelfde stam. Het me nende dier, het beest met brein. We heb ben geen andere reden en kans van be staan. Advertentie Slamat Djalan ïs een nieuw middel volgens recept van Mevrouw A. A. Rehwinkel-van den Berg te Heemstede en wordt in de han del gebracht door de Chemische en Cos metische fabriek „AKRU", Westerstraat 93 te Haarlem. Blinde wordt priester. De 29-jarige pries terstudent Delaby uit de Noordfranse plaats Atrecht, die negen maanden ge leden, kort voor het voltooien van zijn studie, blind is geworden zal met spe ciale toestemming van de paus toch de priesterwijding ontvangen. Volgens het kerkelijk recht kan een ernstig in valide niet tot de wijdingen worden toe gelaten en moet zelfs een priester die na derhand blind is geworden, speciaal toe stemming krijgen om zijn ambt voort te zetten. Dit zou het eerste geval in de kerkelijke geschiedenis zijn dat een blin de tot priester wordt gewijd. Herinneren. Een man heeft vrijdag in de Canadese provincie Ontario een zwaar houten kruis dertig kilometer voortge sleept „om de mensen eraan te herinne ren dat Christus is gestorven om ons allen te redden". Bemiddelen. De Indonesische Communis tische Partij heeft de communistische partijen van de Sovjet-Unie en van de Chinese Volksrepubliek haar bemidde ling aangeboden in het ideologische ge schil tussen beide laatstgenoemde par tijen. Russische oud-S.S.-ers. In de Sovjet-Unie zijn tien mannen terechtgesteld wegens oorlogsmisdaden. Zij waren naar de Duitsers overgelopen en tot de S.S. toe getreden. Zij hadden gewerkt in het concentratiekamp Sobibor in Polen. Kind verdwenen. Een kind van P/2 jaar uit Auvelais bij Namen is sinds vrijdag zoek. De moeder vertelde de politie, dat zij de kleine in een wagen voor een win kel had laten staan. Toen zij de winkel uitkwam was haar kind verdwenen. Russische opruiming. De Moskouse bladen melden dat Russische specialisten in Al gerije 20.000 mijnen hebben opgeruimd die door het Franse leger langs de gren zen met Tunesië en Marokko zijn ge legd. Ziekenfonds-zon. Mogelijk zullen de artsen in Denemarken hun patiënten reeds de ze zomer een vakantie in Zuid-Europa kunnen voorschrijven. Met dat doel is een reisbureau opgericht, dat zieke men sen in staat wil stellen gezondheid op te doen in een beter klimaat dan Dene marken kan bieden. Er worden bespre kingen gevoerd om deze reizen als een normale medische behandeling aan te merken. De ziekenfondsen zouden de kos ten voor hun rekening moeten nemen. Deze hebben echter nog geen beslissing genomen. Onder vrienden. De Amerikaanse UNO-ge- delegeerde Adlai Stevenson is na een be zoek van drie weken aan Europa in New York teruggekeerd. Volgens Stevenson is „de zogenaamde anti-Amerikaanse stem ming in Europa niet meer dan geprik keldheid, zoals die wel vaker onder vrienden voo:rkomt". Ongeluk in Djakarta. Tijdens een lucht vaartshow in Djakarta, die werd bijge woond door president Soekarno en door het Chinese staatshoofd Lioe-Sjao-Tji, is een Mig-straaljager tegen de grond ge slagen. De in Egypte opgeleide piloot kwam om het leven. Waarnemer. Volgens Edward Crankshaw van het Engelse blad „The Observer" is het lot van de ongeveer 2 miljoen Hongaren in Roemenië door toenemende druk „ondragelijk" geworden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3