Handvest voor stichting nieuwe V.A.R. getekend Verlies KLM in '62 f 75.5 min HET WEER Rajakovitsj meldt zich Koppige Adenauer brengt gevaar voor crisis nabij V erdrag finale met Duitsland is geen kwijting van schuld EL PONCHO Geschilpunten op een voor ons land niet ongunstige wijze beslecht" Grondwet, volksraadpleging en parlement volgen later Toto van zaterdag was te moeilijk Ben Gal en Joklik zullen in Bazel terecht staan radio en televisie Warschau herdenkt zijn getto-opstand Politiek debat via Schadevergoeding GORDIJNSTOFFEN In de krant van heden: Weinig regen Wegens uitoefenen van dwang op Heidi Görke Grondwet Oude tactiek éeè MORRIS 'iefore ifou êuif! FALCON REGENJASSEN Het woord is aan 48e JAARGANG NUMMER 137 -> WO:ENSDAGa7. APRIL 1963 REGERING ANTWOORDT EERSTE KAMER „Het Nederlands-Duitse verdrag betekent niet een soort finale kwijting van de schuld, die het derde rijk jegens Nederland op zich heeft geladen. Het heeft niet de waarde van een vredesverdrag. Die betekenis heeft het verdrag niet voor de Bondsrepubliek en voor de Nederlandse regering uiteraard evenmin". Dit zegt de regering in haai- memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het verdrag tussen Nederland en de Duitse Bondsrepubliek. Naar de mening van de regering worden in het verdrag geschilpunten in het algemeen op een voor Nederland niet ongunstige wijze beslecht of „van haar angel ontdaan". In elk der tot het verdrag behorende regelingen zijn grotere en kleinere Duitse tegemoetkomingen aanwijsbaar. De rege ring blijft evenwel betreuren dat bij de bondsregering in zo sterke mate zakelijke overwegingen hebben overheerst. De ver klaring hiervan behoeft niet allereerst te worden gezocht in afwezigheid van schuld besef aan Duitse kant, noch in een incon sequentie ten aanzien van de opvatting dat de Bondsrepubliek de rechtsopvolger is van het voormalige Duitse rijk, maar veel eer in het feit dat geen vredesverdrag werd ontworpen. Het aanhouden van de ratificatie zou naar de mening van de regering geen ef fectief middel zijn om de bondsrepubliek tot een bepaalde houding te bewegen met betrekking tot de samenwerking in Euro pees en Atlantisch verband. Er is thans ook meer klaarheid gekomen in de hou ding. die de Duitse Bondsdag denkt aan te nemen met betrekking tot het Frans-Duit se verdrag. De regering zegt dat het van groot be lang is dat de in het algemeen democra tische instelling en Westeuropese gezind heid van de bevolking van de .bondsrepu bliek zich verder kan ontwikkelen. Deze ontwikkeling hangt nauw samen met de bereidheid in het westen de bondsrepu bliek als een gelijkwaardige partner te behandelen en haar bevolking zonder wraakgevoelens tegemoet te treden. Het is denkbaar, dat een afwijzende houding van de nabuurlanden een psychologisch isole ment zou teweegbrengen, dat deze ontwik keling in gevaar zou brengen. belangen van de nazislachtoffers op te ko men, al zou niet meer bereikt kunnen wor den dan een morele erkenning van het be gane onrecht. Het is niet mogelijk aan te geven welk bedrag als volkomen bevredi gend zou kunnen worden beschouwd. Deze schrijnende aangelegenheid is nooit meer afdoende op te lossen, aldus de regering De regering zal alles doen om met de uitbetaling der smartegelden voorlopig reeds bij wijze van voorschot zo spoe dig mogelijk een begin te maken- Alle maatregelen zijn getroffen om te bewerk stelligen dat de inventarisatie van de aan vragen reeds betrekkelijk kort na de slui ting van de aanvraagtermijn zal zijn vol tooid. Over het Eems-Dollart-verdrag zegt de regering dat Nederland het recht heeft zonodig voor Delfzijl een nieuwe vaarweg naar het hoofdvaarwater in de Eems aan te leggen, zonder afhankelijk te zijn van Duitse instemming. Delfzijl zal vrij zijn om ook na de aanleg van een nieuwe verbinding erts en kolen voor het huidige verzorgingsgebied van deze haven over te slaan. Van een kortwieken van de haven van Delfzijl kan in dit verband bezwaar lijk worden gesproken. Het verdrag doet geen afbreuk aan de Nederlandse rechts positie met betrekking tot een grensvast- stelling in de Eems, indien Nederland de ze zaak aan het oordeel van het Inter nationale Gerechtshof zou willen voorleg gen. Nederlandse en Duitse deskundigen zijn het er over eens, dat een verder gaande verkleining van de Dollart door inpolderingen ontoelaatbaar is. Over de Rijnvaartovereenkomst merkt de memorie van antwoord nog op dat de bondsrepubliek bij voorbaat de rechtsmacht van het Internale Hof aanvaardt voor wat betreft de uitlegging van de Akte van Mannheim. De K.L.M. heeft in 1962 een verlies ge- leden van 75.5 miljoen of te wel 1.2 miljoen minder dan in 1961 toen het ver lies 76.7 miljoen beliep. Dit resultaat werd bereikt ondanks een stijging van de bedrjjfsinkomsten tot 615.6 (v.j. 591.7) min en een daling van de bedrijfskosten tot f 579.5 588.1) min. De reserves zijn De teruggave van de grenscorrectiege- teruggebracht tot nihil door het gebruik bieden is voor de bondsregering het voor- van 16.5 min voor compensatie van ge* naamste politieke doel van d: cv.ae ïan s'e(,en verliezen. Dit bljjkt uit het vandaag delingen geweest. De Nederlandse 'rege- verschenen jaarverslag. Voor meer nieuws ring heeft haar bereidheid om de weder- partij op dit punt een eindweegs tegemoet te komen in de eerste plaats afhankelijk gesteld van Duitse tegemoetkomingen op ander gebied. De minister van Buitenland se Zaken heeft tijdens de onderhandelin gen de kwestie van de uitkeringen ten be hoeve van de Nederlandse slachtoffers van het nazibewind voorop gesteld en daarme de de oplossing van de andere problemen op het spel gezet. De Nederlandse regering heeft het zich tot een ernstige plicht gerekend voor de Advertentie aan 2 kanten even mooi Weerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kerkelijk Leven4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton H Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Topsy 14 Sport 13 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en voor namelijk in het zuidwesten van het land plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weel-rapporten op pagina twee. verwijzen wjj naar de economische pagina. Voor de sporttoto van zaterdag (no 22) heeft zich nog steeds niemand gemeld die het to 13 juist voorspelde wedstrijden heeft gebracht. Wel zijn er i8 wedders met 12 punten. Voor de extra prijs van de vijf gelijke spelen zijn reeds zo'n duizend ge gadigden. Voor de hoofdprijs van de sporttoto van tweede paasdag (no 29) komen momen teel 7 personen in aanmerking. Veertig brachten het tot 12 punten. Er zijn vier gegadigden voor de bijzondere paaspnjs van 50.000 gulden. BAZEL —De Israëliër Josef Ben Gal en de Oostenrijker Joklik, die op 2 maart in Bazel werden gearresteerd, zullen wor den berecht wegens het pogen tot uitoefe nen van dwang, zo heeft de openbare aan klager in Bazel bekekendgemaakt. De twee mannen zouden als agenten voor Israel getracht hebben de Duitse ge leerde dr. Paul Görcke te dwingen zijn werk in Cairo te beëindigen. De twee agenten werden in een val ge lokt door Heidi Görcke, de dochter van de geleerde. Tijdens een maaltijd in een restaurant in Bazel werd het gesprek dat zij met mej. Görcke voerden opgenomen, waarbij Zwitserse rechercheurs als kel ners vermomd voor de bediening zorgden. De twee mannen oefenden pressie op mej. Görcke uit om haar vader te dwingen zijn werk voor Egytpe te staken. Joklik wordt voorts nog beschuldigd van herhaalde overtreding van een verbod Zwitserland binnen te komen en van on wettige uitvoer van militaire uitrusting stukken uit Zwitserland. Aanvankelijk werden de twee mannen er van verdacht voor een vreemd land als militaire spionnen te zijn opgetreden, maar na een verhoor is deze beschuldiging ingetrokken. Ben Gal en Joklik kunnen binnen een week in beroep gaan tegen het besluit tot het voeren van een proces. De Westduitse autoriteiten hebben de uitlevering van de twee agenten gevraagd, in verband met de poging tot ontvoering van de Duitse raketdeskundige dr. Hans Kleinwachter, die aan hetzelfde project als dr. Görcke werkt. De Israëlische pers en radio hebben fel le critiek „eoefend op de arrestatie van de twee mannen. (Reuter,AP) CAIRO. In de Egyptische hoofdstad is vannacht een overeenkomst getekend waarbij de nieuwe Verenigde Arabische Republiek, een federale staat van Egyp te. Svrië en Irak, wordt aangekondigd. In het manifest beloven de drie landen elkaar „vrijheid, eenheid en socialisme". Het is de voorloper van een gemeen schappelijke grondwet. Het overleg er over is op 7 april in Cairo begonnen, na de revoluties in Syrië en Irak. j Politieke partijen of organisaties in de drie delen van de federale staat zullen alleen worden toegelaten „in het kader van een politiek front dat deze volksor ganisaties omvat". Er zal rekening wor den gehouden met regionaal verschillende omstandigheden in de drie staten van de federatie. Door het niet-erkennen hiervan is de vorige V.A.R. van Syrië en Egypte in 1961 stukgelopen. De Syriërs klaagden dat zij vanuit Caïro als wingewest wer den bestuurd. De Baath-socialisten die zowel in Irak als in Syrië sterk vertegenwoordigd zijn in de regering, zullen nu kennelijk op gaan in een nieuwe partij voor de ge- unificeerde staten. Het manifest wordt aangeduid als „het nationale handvest". De principes die er zijn neergelegd zijn kennelijk ontleend de westelijke democratieën, ook al doet de *oon tegen reactie en kapi talisme en de veelvuldige vermelding van de woorden „revolutie" en „socialisme" denken aan communistische invloeden. in aan Het ziet er naar uit dat de vorming van de nieuwe staat een langdurige kwes tie wordt. De grondwet zelf moet nog wor den geschreven en daarna in de drie sta ten aan een plebisciet worden onderwor pen. Op papier bestaat vrijheid van me ningsuiting, godsdienst en pers in grotere mate dan nu het geval is in de drie staten met hun 38 miljoen inwoners. Verdediging, buitenlandse politiek en economische plannen zullen worden geüni ficeerd. De vrouwen zullen dezelfde rech ten hebben als de mannen. De nieuwe staat zal een. president heb ben en een parlement van twee Kamers, President Nasser van Egypte, die alge meen wordt gezien als de toekomstige president van de nieuwe Verenigde Arabische Republiek. waarvan één de Senaat van elk der landen een gelijk aantal afgevaardigden zal tellen, en de ander volgens evenre dige vertegenwoordiging zal zijn samen gesteld. Volgens het handvest zullen de nieuwe grondwet en de naam van de eerste pre sident binnen vijf maanden aan een plebis ciet worden onderworpen, dat is dus voor 17 september. Bij de proclamatie van de uitslag van de volksraadpleging zal de nieuwe staat worden ingesteld. Tijdens een overgangsperiode van 20 maanden zal er dan een parlement worden gekozen en fe derale instellingen worden opgericht. In deze 20 maanden berust het gezag bij de president en de revolutionaire raden in de drie landen. Een vliegtuig vol Egyptische zangers, musici en andere artiesten is naar Da mascus vertrokken om daar te helpen bij de feestelijkheden ter gelegenheid van de tekening. WENEN. Erich Rajakovitsj, „de rechterhand van Eichmann", heeft zich vanmorgen gemeld bij de Weense justi tie. Na een verhoor van anderhalf uur is hij in voorlopige hechtenis (Unter- suchungshaft) genomen. Rajakovitsj is Oostenrijks staatsburger. In Wenen loopt sinds 1961 een justitieel onderzoek tegen hem, dat moet vaststellen of hij medeplichtig is aan moord op Poolse, Nederlandse en Oostenrijkse joden tijdens de oorlog. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Er was nog geen aanklacht tegen Rajakovitsj ingediend. Rajakovitsj leefde tot voor kort onder de naam Raja in Italië. Opgespoord door dr. Wiesenthal van het Instituut voor joodse documentatie in Wenen (die ook Eichmanns verblijfplaats ontdekte), werd hij in Zwitserland door de politie opgepakt en over de grens gezet. Donderdag j.l. kwam hij in München aan. Sindsdien was hij spoorloos. Bij de Weense justitie heeft Rajakovitsj een aanklacht wegens laster ingediend tegen dr. Wiesenthal. Het Nederlandse ministerie van Justitie verzamelt feiten over de rol van Rajako vitsj bij de deportatie van Nederlandse Joden. Het onderzoek van zijn verleden kwam op gang door het Eichmann-proces van 1961 in Jeruzalem, waar zijn naam herhaaldelijk werd genoemd. Na de oorlog schijnt Rajakovitsj enige tijd in Zuid-Amerika te hebben vertoefd. Na zijn terugkeer in Europa wist hij in Oostenrijk langs legale weg een naamsver andering (Raja), te bewerkstelligen. Radio en televisie hebben gisteravond een politiek debat tussen KVP en PvdA uitgezonden, dat gevoerd werd tussen (op de foto v.l.n.r.) dr. W. L. P. M. de Kort en prof. dr. J. E. de Quay voor de KVP en prof. dr. ir. A. Vondeling en oud-minister J. G.' Suur- hoff voor de PvdA. Als gespreks leider fungeerde (midden op de foto) burgemeester Boot van Hilversum. Het was een interessant en vlot de bat, waarbij de slagvaardigheid van ber de zijden leidde tot een voor het publiek onderhoudend uurtje luisteren en kijken. De beide socialisten legden veel nadruk op hun critiek op de woningbouw, waar van de K.V.P.-ers moesten toegeven dat deze niet tot schitterende resultaten heeft geleid. Uiteraard werden daarbij de be lemmerende factoren breed uitgemeten, terwijl de katholieke debaters ook de lo- gisché vraag stelden hoe de P.v.d.A. dan wel deze netelige en moeilijke kwestie zou hebben opgelost. Van de zijde van de P.v.d.A. werd hoog opgegeven van' de door de partij opgestel de programma's op langere termijn, waar tegenover dr. De Kort opmerkte dat het niet om programma's gaat, maar om uit voerbare plannen. Het debat was levendig, soms zelfs vu rig onder opvallend deskundige leiding van de Hilversumse burgemeester, die niet zo als zovele „gespreksleiders" hinderlijke onderbrekingen en geforceerde ombuigin gen demonstreerde, doch de sprekers zo veel mogelijk liet uitkabbelen en zo min mogelijk^ ingreep. Prof. De Quay, die niet zozeer de koers van de K.V.P. dan wel van het kabinet bleek te verdedigen, wist handig en slag vaardig te pareren voor zover er iets te pareren viel, want .de-socialisten hadden uiteraard klachten waartegen weinig in te brengen was. De zwakke kanten van het kabinet werden overigens niet alle uitge buit. waaruit viel te concluderen dat de op positie zich realiseert dat-regeren moeilij ker is dan opponeren. Wit opviel was. dat de conclusie die prof. De Quay snel aan het einde formu leerde, niet hélemaal logisch uit het debat naar voren was gekomen. De oppositie had wel toegegeven dat er speciaal op het gebied van het onderwijs heel goe de dingen zijn bereikt, doch niet dat het kabinet „gerust kan terugzien op het werk i van vier jaren Tenzij men dat „gerust" j verstaat als „zonder bezwaar" en niet als een bevestiging van het feit dat dat te rugzien louter voldoening schenkt. I (Van onze correspondent BONN De poging van de C.D.U.-frae- tievoorzitter Von Brentano om bondskan selier Adenauer te winnen voor Erhard als opvolger op de kanselierstroon, is mislukt. De 87-jarige oude heer, die in zijn vakan tieoord Cadenabbia bezoeken kreeg van de C.D.U.-ers Krone, Rasner en Brentano, houdt eraan vast dat Erhard politiek in capabel is voor het kanseliersambt. Vol gende week komt Adenauer terug naar Een foto uit 1943 van dc Poolse hoofd stad Warschau, waar morgen de op stand van april 1943 in het getto (jood se wijk) wordt herdacht. Toen van de daar levende 400.000 joden reeds het merendeel door de Duitse bezetter was weggehaald, kwamen de overgebleven bewoners in opstand. Zonder hulp middelen, slechts gedreven door de moed der wanhoop, hielden zij zich in het getto drie-weken staande tegen de zwaar bewapende nazi-benden. Toen het verzet was neergeslagen, en het getto was verwoest, meldde de Duitse cevelhebber irots. dat er in Warschau's joodse wijk geen jood meer over was. Uit Engeland zal een grote delegatie van socialistische Lagerhuisleden de. herdenking bijwonen. In de iVerenigdej Staten wordt zondag een herdenking gehouden, die door president Kennedy zal worden bijgewoond. Bonn en de opvolgingscrisis zal dan hoog tij vieren. Voor maandag staat een bijeenkomst van het C.D.U.-fractiebestuur op het pro gramma, voor dinsdag een vergadering van de hele fractie. Donderdag komt het C.D.U.-partijbestuur met Adenauer samen. Men verwacht, dat de oude kanselier bij al deze gelegenheden zal pogen de partij leiders, die unaniem voor -opvolging door Erhard zijn, van gedachten te doen ver anderen. Adenauer zou Schroder, de mi nister van buitenlandse zaken, in het ge sprek willen brengen en zo mogelijk ook Brentano, aan wie hij op dit moment de voorkeur lijkt te geven. Hierbij moet men echter steeds beden ken, dat de oude tactiek van de kanse lier is: zelf aanblijven door onenigheid te stichten over de persoon van zijn opvol ger. De na talloze rellen afgezette minister van defensie Strauss, die nu nog voorzit ter is van de Beierse Christelijk-Sociale Unie, is Adenauer bij het stichten van verwarring al te hulp gekomen. Strauss, wiens wankele positie steeds door Adenauer wordt gesteund, liet name lijk in de door hem beheerste Bayem Ku- rier een artikel plaatsen, waarin scherpe kritiek op Schroder wordt geoefend. Ge suggereerd wordt dat Schroder in het re geringsrapport over de Spiegel-affaire met opzet ongunstige bijzonderheden over Strau'ss heeft doen opnemen, om Strauss onmogelijk te maken als concurrent voor de kanseliersstoel. Uit alles blijkt, dat het begint te span nen rondom de opvolgingskwestie. Steeds meer stemmen gaan op om in het uiterste geval over te gaan tot een „constructief votum van wantrouwen" tegen Adenauer hetgeen inhoudt dat de Bondsdag zonder meer een ander tot bondskanselier kiest. De C.D.U. lijkt dit te overwegen uit angst voor een eventueel initiatief in die richting van sociaal-democraten en libera len, die samen over een meerderheid in de Bondsdag beschikken. Advertentie BARTEUORISS1R HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Prof. Banning: De oude tijd was mooi, met afschuwe lijke dingen. De moderne tijd is afschu welijk, met mooie dingen. Telef. adm. 5437, chef aezorging tot 7 u. 7519. 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I rm -rr/T- JL Vèrschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I I |Y^ IT I 0 I. Q TT 1 T Abonnement per week 62 cent, P^kwartaa^ 8.—, franco per post 8.50. Losse Ha'arieim^hoofdred^'n aL^fd^ deb 15295 DAGBLAD VOOR VELSEN -Ij MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gir^LtoflJmuidtr11 SuraT™. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J, Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom^en^r74A3^j^

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1