Beieren zal ex-SD-chef Harster pensioneren ei/r ?Q D OAS verliest betekenis WERELDNIEUWS SPD-critiek op zoekraken van Rajakovitsj Egyptenaar in Bonn bedreigd wegens geloofsafval Minister Luns nog steeds somber over de EEG Officier gelaakt bij opsporing Thresher Nieuwe arrestaties in Frankrijk en Zwitserland Doodvonnissen Chinese oproep tot Londen en Moskou Washington matigt Cubaanse refugiés Twee briefjes uit Perzië Neef van oliesjeik Saoed vermoord President Kennedy ook naar Ierland Amerika's grootste kernonderzeeboot Amerikaans Sleutelspel Op dm raatótoel vrijdag! WOENSDAG 17 APRIL 1963 '3 Een week van toespraken voor president De Gaulle Kort nieuws SPAARRa Zinkend schip Bezorgd over Laos Lafayette op proefvaart Duif Neem een briefkaart en een postzegel van f 1.-. Bewaar deza sleutel en let op de adver tentie van a.s. (Van onze correspondent) BONN Het Beierse ministerie van binnenlandse zaken is van plan zijn 58-ja- rige hoofdambtenaar dr. Wilhelm Harster te pensioneren. Harster was van 1940 tot 1943 chef van de Sicherheitsdienst in Ne derland. In de S.S. had hij de rang van Brigadefiihrer. Harster, die de deportatie van 100.000 Nederlandse Joden leidde, werd in Neder land tot 11 jaar gevangenisstraf veroor- DÜSSELDORF (DPA) Fanatieke mo hammedanen hebben in het afgelopen paasweekeinde verhinderd dat de 22-jan- ge, in West-Duitsland werkende Egypte naar Kamal Roesjdy, gevolg heeft kun nen geven aan zijn voornemen om de is lam af te zweren en toe te treden tot de rooms-katholieke kerk. De in Bonn wonende Roesjdy zou op eerste paasdag in Düsseldorf zijn gedoopi door de pater dominicaan Lukas Malik. Roesjdy werd echter tegen zijn wil van zaterdag tot maandag in Bonn door Ara bieren vastgehouden. Toen hij zaterdag in een trein naar Düsseldorf wilde reizen werd hij door talrijke Arabieren bedreigd. Tweeduizend in Düsseldorf wonende mo hammedanen gaven te kennen, dat zij een protestmars zouden ondernemen als Roesj dy zou worden gedoopt en tot het r.k. ge loof zou overgaan. Roesjdy heeft nu zijn woning verlaten omdat hij gevaar voor zijn leven vreest. Het is niet bekend waar hij zich thans bevindt. Pater Malik is overigens niet van plan de zaken op hun beloop te laten. Er zouden ook leden van de Egyptische am bassade in deze zaak betrokken zijn. Vrienden van de jonge Egyptenaar pro beren thans een Duitse advocaat te vin den die hem rechtskundige bijstand wil verlenen. Dit zal waarschijnlijk niet zo gemakkelijk gaan, daar ook voor het le ven van een advocaat van de Egyptenaar gevaar zou bestaan, gezien de fanatieke instelling van zijn landgenoten. Roesjdy werkt als volontair in een fa briek. Hij woont in bij een voorman van het bedrijf. Vernomen wordt dat hij za terdag een oproep had ontvangen om op de Egyptische ambassade in ESonn te verschijnen. Een woordvoerder van de am bassade heeft de berichten over bedrei ging van Roesjdy als propaganda bestem peld. Volgens hem is de Islam „een ver draagzame godsdienst, die het ieder vrij laat zelf zijn godsdienst te kiezen". „Een verdere politieke samenwerking van de zes E.E.G.-landen is minder dan ooit opportuun. Alleen na toetreding van Engeland tot de gemeenschap is op dit gebied enige voortgang te verwachten". Dit zegt minister J. Luns van Buiten landse Zaken in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de be groting van zijn ministerie over 1963. Hij heeft geen aanwijzingen dat zijn sombere verklaringen inzake de Europese samen werking, die hij eind januari na de crisis in Brussel in de Tweede Kamer aflegde, in duidelijk optimistische zin moeten wor den gewijzigd. Het herstel van vertrouwen in de Euro pese gemeenschap vergt tijd, zo voegt hij hieraan toe, en is niet wel mogelijk zon der daadwerkelijke medewerking van de partij die de vertrouwenscrisis veroor zaakte, dat wil zeggen Frankrijk. De regering laat zich thans leiden door de overweging dat het Nederlandse belang gediend blijft bij een voorspoedige op bouw van de E.E.G.met behoud en waar mogelijk versterking van het democrati sche en supranationale element, aldus mi nister Luns. Meer nog dan in het verleden zal er op moeten worden toegezien dat de gemeen schap niet misbruikt wordt als instrument voor een buitenlandse politiek waarmee Nederland zich niet kan verenigen. Daar om is een grote behoedzaamheid geboden die zich vooral richt op het vermijden van beslissingen die de relaties met derde lan den zouden bemoeilijken toetreding van Engeland en andere landen op een later tijdstip belemmeren. Over het Frans-Duitse verdrag ver klaart minister Luns dat het sluiten van soortgelijke verdragen met andere Euro pese landen (zoals in de bondsdag gesug gereerd door christen-democratische en socialistische leiders) de moeilijkheden slechts zou vergroten. Een netwerk van bi laterale verdragen als het Frans-Duitse zou voor de Europese samenwerking een duidelijk gevaar vormen en de werking der gemeenschap volkomen kunnen ver lammen en doorkruisen. Aanvulling van het Frans-Duitse ver drag door een speciaal protocol acht minister Luns niet uitvoerbaar aangezien alle E.E.G.-landen eraan zouden moeten deelnemen en een stringente beperking van het Frans-Duitse verdrag voor de twee betrokken partners onaanvaardbaar is. PARIJS (Reuter) President De Gaul le zal vrijdagavond via radio en televisie een toespraak houden, zijn eerste sinds zijn persconferentie van K januari, waar in hij Engeland's toetreding tot de E.E.G torpedeerde. Maandag begint de Franse president een rondreis van een week door het oos ten en noordoosten van het land. Hij zal in die week ongeveer vijftig redevoeringen houden. deeld. waarvan hij er acht uitzat. Des ondanks kreeg hij in Beieren een belang rijke post bij de deelstaat-regering. Hartster's verleden is de laatste tijd op gerakeld nadat men de voormalige me dewerker van Eichmann, Rajakovitsj op het spoor was gekomen. Rajakovitsj is namelijk enige tijd „Judenreferent" onder Harster in Nederland geweest. De Westduitse socialisten hebben inmid dels scherpe kritiek geleverd op het feit, dat Rajakovitsj, die verantwoordelijk wordt geacht voor de vervolging en de deporta tie van tienduizenden Joden, kans heeft gezien in München onder te duiken. Al sinds enige dagen is bekend dat Rajako vitsj, die Zwitserland moest verlaten als ongewenste vreemdeling, in München ver blijft. Hoewel een uitwijzingsbevel tegen hem bestaat is het de Beierse politie nog niet gelukt hem op te sporen en over de grens te zetten. De socialisten herinneren eraan, dat de Duitse autoriteiten wél actief wa ren toen het er om ging Spiegel-redac- teur Ahlers uit Spanje 1e halen. Maar nu er een man in Duitsland verblijft die voor de schandelijkste misdaden wordt aange klaagd, kan men hem niet vinden. Dat is meer dan pijnlijk, het is beschamend, aldus de S.P.D. In München doet de politie overigens wel alsof ze hard aan net zoeken is. Gis teren liet zij zelfs op straat een tram aanhouden, nadat een tip was binnenge komen dat Rajakovitsj in de tram zou zitten. Bij onderzoek bleek echter een Turkse arbeider bedoeld te zijn, die veel op de ex-SS.'er leek. PORTSMOUTH De door de Ameri kaanse marine ingestelde raad die een onderzoek instelt naar het vergaan van de kernonderzeeboot Thresher, heeft de kapitein van het escortevaartuig Skylark, gedagvaard in verband met diens handel wijze na de ramp. Volgens de raad heeft de kapitein ver zuimd, de autoriteiten n Washington on middellijk op de hoogte te stellen van de laatste berichten die van de Thresher wer den ontvangen. Het Amerikaanse mini sterie van marine vernam pas zaterdag, drie dagen na de ramp, dat de Thresher had gemeld in moeilijkheden te verkeren en dat zij zou trachten naar boven te komen. De voorzitter van de raad, vice-admiraal Bernard Austin, heeft er de nadruk op gelegd, dat dit verzuim in geen enkel op zicht tot het vergaan van de Thresher kan hebben bijgedragen. Naar Kongo. Het Nederlandse medi sche team dat op verzoek van de Verenigde Naties wordt uitgezonden naar Kongo zal op zondag 28 april van Schiphol naar zijn bestemming vertrekken. Het staat onder leiding van de chirurg dr. J G. Wester, en omvat ongeveer veertig man personeel, vijf artsen, een tandarts en een aantal ver plegers en hulpverplegers. Advertentie *1' V spaar bij de postspaarbank (Van onze correspondent PARIJS. De afgelopen dagen heeft de O.A.S. weer een paar hijzonder zware slagen te incasseren gekregen. In Parijs werd bekendgemaakt, dat de politieke recherche een tiental dagen te voren een dozijn O.A.S.-leiders heeft weten in te rekenen, waarbij een enorme voorraad documenten (ongeveer vijftig kilo) in beslag werd genomen. In Zwitserland werden de beruchte ex- kapiteni Curutchet en de belangrijke finan cier van de organisatie, Philippe de Mas- sey, plus nog twee andere hoofdmannen gearresteerd. Zij worden niet aan Frank rijk uitgeleverd. Hun zal vermoedelijk de keuze worden gelaten over welke grens zij Zwitserland willen verlaten. Een definitiever karakter heeft daarom de vangst op eigen bodem. Daaronder is de secretaris-generaal van de OAS Jacques Roy, die vroeger beroepsofficier bij de marine was. Het hele gezelschap is al overgedragen aan het bijzondere tri bunaal voor politieke misdaden, dat dus weer een nieuw proces op zijn rol kan schrijven. De politie heeft deze fiere greep tamelijk lang verzwegen om zo nog wat meer handlangers te kunnen ontmaskeren. De minister van binnenlandse zaken is vooral gelukkig met het vele documentatiemate riaal dat in handen van de politie is ge vallen. Door een eerste onderzoek van die ar chieven is ten overvloede nog eens bewe zen dat het de heren terroristen niet meer zo naar den vleze gaat. Zij lijden niet alleen aan geldnood, maar vooral ook aan gebrek aan belangstelling. Zowel MOSKOU (AP) In Koeibysjev zijn vijf jonge mannen ter dood veroordeeld wegens het gezamenlijk aanranden van vrouwen, meldt de Russische pers. Het officiële jeugdblad Komsomolskaja Pravda gaf als commentaar: „Het lijkt totaal ongelooflijk, dat zciets in deze tijd kan gebeuren." WASHINGTON Vorig jaar zijn in de Verenigde Staten 47 misdadigers terecht gesteld, meldt het ministerie van justitie. Van deze terechtstellingen werden er 15 in de gaskamer uitgevoerd. 29 door mid del van electrocutie en drie door de strop. van de zijde van de gerepatrieerde „zwart- voeten" uit Algerije als van de kant van het militaire beroepskader. Nu ook het opperhoofd, de oud-premier Georges Bidault, zoals men weet na zijn jongste avonturen in Beieren het Europe se veld heeft moeten ruimen en het zin kende schip heeft verlaten naar Zuid-Ame- rika, lijkt de kans niet heel groot meer dat de OAS in een afzienbare toekomst nog enig gevaarlijk initiatief van belang zou kunnen ondernemen. PEKING (Reuter) De Chinese re gering heeft de Sovjet-Unie en Engeland opgeroepen snel te beraadslagen over de toestand in Laos. China meent, dat wan neer de toestand in Laos nog slechter wordt, deze twee landen als voorzitters van de 14-landenconferentie van Genève over Laos, moeten overwegen deze confe rentie weer bijeen te roepen. De toestand in Laos wordt door de Chi nese regering „zeer ernstig" genoemd en geweten aan „het imperialisme van de Verenigde Staten, die een serie politieke moorden en gewapende conflicten" in dit land hebben veroorzaakt. China beschul digt de V.S. van het vestigen van mili taire bases in Laos en van pogingen het land onder Amerikaanse macht te brengen. China is een buurland van Laos en ondertekenaar van de overeenkomsten van Genève. WASHINGTON (AFP) Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft de voorzitter van de Cubaan se „Revolutionaire Raad", Jose Miro Car- dona, die kortgeleden ziin ontslag heef* ingediend, ervan beschuldigd een hoogst onnauwkeurige en verdraaide lezing te hebben gegeven van besprekingen tussen hem en hoge Amerikaanse functionarissen. De ballingenleider deed dit in zijn ont slagbrief aan de raad, welke brief nog niet door de raad voor publikatie is vrij gegeven. Alleen het ministerie zou een af schrift hebben ontvangen. De brief zou gewag maken van zekere verplichtingen die de Amerikaanse rege ring jegens de raad op zich zou hebben genomen. Een woordvoerder van het State Depart ment zei: „De Verenigde Staten zijn niet bereid zich in ondernemingen te storten, waardoor de ballingenleiders een stem zou den krijgen in de Amerikaanse politiek ten aanzien van Cuba of een oorlog zouden kunnen ontketenen tegen Castro". De Nederlandse vestiging van de UNESCO (de opvoedkundige, weten schappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties) heeft vele brieven ontvangen van Perzische kin deren. Zij bedanken daarin voor de hulp die een Nederlandse UNESCO" actie heeft geboden voor de wederop bouw van de scholen in Perzië na de grote aardbeving. De briefjes zijn geschreven in Ara bisch schrift. Ook de stijl ervan wijkt sterk af van hetgeen een Nederlands kind op papier zou brengen. Hier volgt een van de briefjes: „Geachte heer, Mohramalic Akhavatie, de zoon van Rajab, die woont in Boeen Zahra, heeft door de aardbeving alles ver loren wat hij bezat. De mensen van de UNESCO hielpen ons met mooie dingen, zoals ballen, schriften, netten, leerboeken, licht en kachels. Ik, als vertegenwoordiger uit de zesde klas van de Asjoudi school in Boeen Zahra wil U allen hartelijk dank zeggen. Lang leve Zijne Majesteit de Sjah Uw M. Akhavatie" en Lang leve UNESCO. Een andere scholier besluit zijn be dankje met de woorden: „Ik bid dat God u allen zal behoe den. Zoals onze dichter Saadi zeat: Doe een goede daad en werp deze in de rivier; en voorwaar gij zult een beloning van God ontvangen midden in de woestijn. Hoogachtend, Abdoellah Ghahremany." PARIJS( Reuter) Een neef van ko ning Saoed van Soedi-Arabië is dinsdag in het Parijse hotel Claridge vermoord door een Algerijn uit het gevolg van de koning. Amiali Mansoer vuurde acht ko gels af op prins Abdoel Aziz Ben Saoed Ben Djalalai en werd daarna zonder te genstand te bieden door de politie ih het hotel gearresteerd. De prins overleed tij dens het vervoer naar het ziekenhuis. Tussen de twee mannen was maandag avond een twist ontstaan, die dinsdag in de wintertuin van het hotel aan de Champs Elyseés opnieuw oplaaide. De prins wilde naar een ander deel van het hotel vluch ten, waarop de Algerijn hem met revol verkogels doorzeefde. (Van onze correspondent) LONDEN President Kennedy zal na zijn bezoeken aan Rome en Bonn in juni waarschijnlijk een bezoek aan Ierland brengen, het land van zijn voorgeslacht. Zijn grootvader kwam uit Wexford. Hij zal gedurende twee dagen een bezoek brengen aan Dublin, New Ross, waar het huis staat van de Ierse Kennedyfamilie, en een aantal andere plaatsen. liet is mogelijk dat Kennedy door drie van zijn zusters zal worden vergezeld. Voor hij president was is Kennedy al driemaal in Ierland geweest. Kennedy's staatsbezoek aan Italië is veranderd in een werkbezoek van eenvou diger karakter. Dit omdat zijn vrouw, die in verwachting is, hem n;et kan vergezel len. In 1964 zal een staatsbezoek volgen. GROTON (AFP) De 7000 ton meten de Amerikaanse onderzeeboot met kern aandrijving Lafayette is begin deze week vanaf de basis Groton in Connecticut de oceaan op gegaan voor zijn eerste proef vaart in volle zee. De Lafayette is 130 meter lang en kan van onder water Po- laris-raketten lanceren met een bereik van 4000 kilometer. Fijne sport De stegofilie wordt in ons land veel te weinig beoefend. Jammer! Het is zo'n aar dige, zo'n fijne sport. Stegofilie betekent: lust tot het beklimmen van steilten. Nu zijn de mooiste steilten die men in zijn om geving kan aantreffen de hoge gebouwen: kerken, banken, torens en dergelijke. De stegofiel nu beklimt deze bouwwerken. Hij doet dat aan de buitenzijde. Langs de trap binnendoor is er niets aan. Aan de buiten kant echter wordt het meteen anders. Moeilijker ook. De stegofiel nu stapt, op een avond, de deur uit en zegt tegen moe der: „Nou, dan ga'k maar effe" en een uur later zit hij tegen de buitenkant van het Belastingkantoor aan. Of tegen jde gevel van het Gebouw der Publiekrechte lijke Bedrijfs Organisaties, ook altijd ge duchte optrekken die des nachts ledig zijn en waar dus geen verschrikte bewoners de stegofiel kunnen hinderen bij zijn lief hebberij. Voorwaarde is een mooie, gladde gevel met maar weinig voegen waartussen men nagels en teenpunten kan plaatsen. Stegofilie, dat zal de lezer duidelijk zijn, vraagt goede zenuwen. Voorts: bedacht zame klautervaardigheid en bepaald goed- getrainde spieren. Men begint gewoon be neden bij de grote granietblokken van zo'n gebouw, slaat de handen om een richeltje iets hoger en trekt zich rustig op. Zo gaat men door: eerste verdieping, tweede ver dieping en zo maar voort. Een heel fijne sport die, vinden wij, hier veel te weinig wordt beoefend. In Engeland is dat anders. Daar komt het nogal eens voor dat een sportbelust klauteraar, die geen kans heeft het in de Alpen of zo bot te vieren, tegen de Big Ben opgaat en er, ten bewijze dat hij op de spits is geweest, daar een kle dingstuk achterlaat. Soms doen zulke ste- gofielen het ook uit protestoverwegingen: Lawrence of Arabia bijvoorbeeld klauter de eens tegen de hoogste spits van de All Souls op en hing er de Hejaz-vlag aan, hij protesteerde hiermede tegen de behan deling der Arabieren. Studenten in Enge land gaan ook telkens graag naar boven ennog niet zo heel lang geleden zag de politie op het allerhoogste puntje van de Big Ben een heer die, eenmaal voorzichtig benaderd en, met sterke woorden en ge baren, gesommeerd om d'er af te komen, verklaarde deze daad te hebben gesteld omdat hij „aandacht wilde vestigen op zijn campagne voor betere huisvesting"Een van de torens van de Parlementsgebouwen in Londen, de Victoria-toren om precies te zijn, liet onlangs een aardige, groen- wollen jurk wapperen. Het ding was daar opgehangen door een stegofiel die het dui delijk eens was met de leus die erop ge borduurd was: „Gelijk loon voor vrou wen!" Duidelijk is dat de Engelse politie een vakman-stegofiel ter beschikking heeft die zoiets er weer afhaalt en het dan zijn eer te na vindt om binnendoor te gaan. Weddenschappen hebben velen naar boven gestuurd; gewonde vogels, hysterische poe sen eveneens. In Torquay bijvoorbeeld beklom een zekere Hobbs enkele jaren geleden een torenspits van 30 meter hoogte teneinde een gewonde zeemeeuw te bevrij den. Hoe leert men het? Hoe begint men ermee? Het antwoord is: thuis. Gewoon thuis. Wie écht wil oefenen begint met het rondklimmen van zijn woonkamer zonder de vloer te raken. Toen eens de hoofd redacteur van een groot Engels blad een stegofiel op bezoek had en vroeg hoe hij toch oefende, toonde de man hem de kunst door, voor zijn verwonderd oog, het hele redactiebureau rond te klimmen zonder eenmaal de grond te raken. Dus: u begint bij de plint naast de deur en dan zo, via het radiokastje, de reproduktie van Van Meegeren's hertje en het Souvenir d'Ech- ternach, naar de schoorsteen. Wél even opletten met de sleutel van de kastdeur; dit zit wat los. Advertentie c D Spaanse wijn. 4000 arbeiders uit de wijn gaarden bij Cadiz zijn maandag in sta king gegaan. Zij eisen hogere lonen. In Spanje zijn stakingen verboden. Scandinavische generaals. De Noorse ge neraal Odd Bull is benoemd tot staf chef van de UNO-bestandsorganisatie in Palestina. Hij volgt de Zweedse generaal Von Horn op, die de functie sinds maart 1958 heeft bekleed. Von Horn was ook commandant van de eerste UNO-troepen in Kongo in 1960. Kennedy werkt. President Kennedy zal in juni geen staatsbezoek maar een werk bezoek van eenvoudiger karakter aan Italië brengen, omdat zijn vrouw haar derde kind verwacht. Het staatsbezoek wordt uitgesteld tot begin 1964. Kerk en werk. De werkloosheid in Argen tinië heeft een hoogtepunt bereikt. Onge veer 700.000 mensen, 10 pet van de be roepsbevolking, zitten zonder werk. De r.k. kerk in Argentinië heeft een com missie gevormd om een oplossing voor het vraagstuk te zoeken. Huwelijk. In Los Angeles is de echtschei ding uitgesproken tussen Charles Chap lin jr. en Mary Martha. Het huwelijk was op 11 april 1962 gesloten. Prettige paasdagen. In Londen is tijdens het paasweekend een bankkluis met dy namiet opgeblazen. Meer dan 300.000 werd gestolen. De explosie is in de buurt kennelijk niet gehoord. De diefstal werd ontdekt bij het openen van de bank. Het bos in. Georges Bidault is vertrokken naar de stad Belo Horizonte, in het Bra ziliaanse binnenland, waar hij zich zal vestigen. Belgische communisten. De Belgische communistische partij heeft vier leden geroyeerd vanwege hun pro-Chinese standpunt. Paasvuren. Zeven Poolse kinderen zijn bij het stoken van paasvuren omgeko men. Schotwonden. Vier Armeniërs hebben in Damascus een aanslag gepleegd op het hoofd van de orthodoxe Armeniërs in Sy rië, aartsbisschop Koejoemdjian. Hij is met schotwonden in een ziekenhuis op genomen. Met eigen ogen. Dr. Fidel Castro zal dit jaar een bezoek aan Rusland brengen op uitnodiging van prémier Kroesjtsjev, die de Cubaanse leider „met eigen ogen wil laten zien wat het Russische volk heeft bereikt", aldus radio-Havana.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3