Limburg werd verrast door een flinke wervelwind Vuurbol sloeg in Nacirden op hoogspanningskabel Eventuele vervolging van Rajakovitsj in ons land Mr. de Zaaijer gaf bevel tot aanhouding Supral HET WEER Wereldbevolkingsgroei wordt catastrofaal Zwoegers Vier gewonden door opklappen van ophaalbrug Quiz verheerlijkt het geheugen Geleerden bepleiten mondiale actie van gezinsplanning Artsenconflict in Italië verscherpt Rusland bereid tot medewerking aan controle in Laos? sfe MORRIS 'teforeipu êuij! j m Belastend materiaal Opklaringen Geen schuldbesef In de krant van heden: Het woord is aan SUÈDE EN NAPPA VESTEN 48e JAARGANG NUMMER 138 DONDERDAG 18 APRIL 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie. 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Achthonderd jonge lui, die aannemer willen worden, zit ten drie dagen lang in de Rotterdamse Ahoyhal te zwoegen op examenopgaven. AMSTERDAM. Rechercheurs van de Amsterdamse rijksrecherche zijn on der leiding van hun chef-commissaris Y. Taconis, sedert tien dagen bezig met het verzamelen van materiaal voor een even tuele strafvervolging in Nederland van de jodenvervolger dr. Erich Rajakovitsj, die zich gisteren bij de justitie in Wenen heeft gemeld. De opdracht tot dit onderzoek werd begin vorige week door de minister van Justitie gegeven aan de Amsterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer. Mr. De Zaaijer heeft hierop meteen een aanhoudingsbevel laten verspreiden. Dit is nog steeds van kracht. De officier van justitie mr. G. R. Nubé werd belast met een eventuele strafver volging, waarvoor de rijksrecherche in Amsterdam het materiaal moet verzame len. Commissaris Taconis en twee van zijn rechercheurs zijn sindsdien druk bezig met het doorlezen van de grote hoeveel heid materiaal die het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie over het optreden van Rajakovitsj in Nederland heeft verzameld. Op basis hiervan is een werkschema opge steld. Welke slachtoffers, chefs en mede werkers van Rajakovitsj in ons land en daarbuiten, zullen worden gehoord, is nog niet bekend. Nu Rajakovitsj zich heeft gemeld, wordt verwacht dat de Oostenrijkse justitie de Nederlandse justitie aanvullend materiaal zal verstrekken. De Nederlandse proces sen-verbaal over Rajakovitsj zullen waar schijnlijk zo spoedig mogelijk ter beschik king van de Oostenrijkse justitie worden gesteld. Uit Wenen is nog geen verzoek terzake ontvangen. In Amsterdam wordt inmiddels op nadere instructies uit Den Haag ge wacht. Onze correspondent in Wenen meldt, dat het bevel om Rajakovitsj bij zijn aan komst in Oostenrijk te arresteren pas dins dag jl werd uitgevaardigd. Dit bevel Advertentie Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende buien. In de komende nacht hier en daar mist. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Erich Rajakovitsj steunt op nog onbekend belastend mate riaal, dat door de leider van het Joodse documentatiecentrum in Wenen, dr. Wie- senthal, aan de rechter van instructie werd overhandigd. Bovendien is meer bekend geworden over het optreden van Rajakovitsj in het vrouwen-concentratiekamp Ravensbriick, waar hij bij de selectie van slachtoffers voor de gasdood zou zijn betrokken. Een dame uit Milaan, die dit alles heeft mee gemaakt, zal naar Wenen komen om te getuigen. Dr. Wiesenthal heeft drie men sen ontdekt die het concentratiekamp Nis- ko in Polen hebben overleefd, welk kamp door Rajakovitsj werd opgebouwd en in gericht. Erg schuldig lijkt Rajakovitsj, „de rech terhand van Eichmann", zich overigens niet te voelen. Naar verluidt meldde hij zich gisteren bij de Weense justitie „om zich van blaam te zuiveren". Zijn aan houding was hem een volkomen verrassing. Het is wel zeker dat hij de laatste dagen een ontmoeting heeft gehad met zijn Oos tenrijkse raadsman Dostal. Hoe hij de Duits-Oostenrijkse grens is gepasseerd, is niet bekend (donderdag was hij voor het laatst in München gezien). Het onverhoeds omhoog klappen van een elektrische ophaalbrug over de Zwolsevaart in de Noord-oostpolder heeft tot gevolg gehad dat vier arbeiders, die op de brug bezig waren het wegdek te vernieuwen, gewond zijn geraakt. De mannen die als uit een katapult af geschoten dooor de lucht vlogen, kwamen van vrij grote hoogte op de weg terecht. Zij zijn allen naar het ziekenhuis in Em- meloord overgebracht. Voor zover bekend verkeert geen van hen in levensgevaar. Het wegdek was grotendeels van de brug verwijderd en vermoedelijk is daardoor het evenwicht verstoord. Het ophaalmecha- nisme werkt namelijk met een contrage wicht dat zich in de kelders van de brug bevindt. De arbeiders konden enige balken niet goed bereiken en hadden de brugwachtei verzocht de brug wat omhoog te Iraaien. Toen de burgwachter de grendel had weg geschoven om aan ditverzoek gevolg te kunnen geven, schoot de lichter geworden brug met een klap omhoog. De brug is hierdoor ernstig ontzet en het zal vermoe delijk enige weken duren voor hij weer kan worden gebruikt. Prof. dr. A. de Froe, hoogleraar te Amsterdam, heeft weinig waardering voor de quiz, die naar zijn mening het geheugen verheerlijkt en bovenmatig beloont. Hij heeft dit verklaard op de jaarvergadering van de koninklijke vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Eind hoven. Prof. de Froe, die over „de lichame lijke opvoeding van de menselijke geest" sprak, en daarbij uitvoerig in ging op het zenuwstelsel van de mens, zei dat de vindingrijkheid belangrijker is dan het geheugen. Door zijn geheu gen te gebruiken voor allerlei onno dige zaken, aldus de hoogleraar, be perkt de mens zich in zijn hoogste ver mogen: zijn artistieke en wetenschap pelijke creativiteit. Grote delen van Nederland zijn gister middag tegen zes uur opgeschrikt door een hevige windstoot, die in Limburg uitgroeide tot een wervelwind. In het Gooi ging dit verschijnsel gepaard met een enorme bliksemschicht, die het noordelijke deel van dit gebied stroom loos maakte. Een onmiddellijk gevolg daarvan was een storing in het televisie programma voor de jeugd. Later moest men de ampexband van „Mik en Mak" opnieuw in zijn geheel uitzenden, zodat men in vele gezinnen pas na zeven uur aan tafel ging. De windstoot, die in onze omgeving al hevig genoeg was, was in het oosten van het land al zo indrukwekkend dat in Brummen het dak van een nieuwe fabriek werd gerukt. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Veel sterker nog was de wind in Lim burg. Daar was sprake van een wervel wind, die veel schade aanrichtte. Vooral in de Noordlimburgse plaatsjes Meterik en Castenray werden verschillende kippe- hokken en tuindersketen vernield. Dakpan nen werden tientallen meters weggeslin gerd, tal van glasruiten werden vernield. Losstaande goederen werden honderden meters meegesleurd. De windhoos ging gepaard met een Egyptische duisternis en enorme stofwol ken. De kippen reageerden op het onheil spellende verschijnsel door op stok te gaan. Ook boven Zuid-Limburg werd de wervelwind gesignaleerd. De slurf bewoog zich enkele tientallen meters boven stra ten en huizen en drukte bij de hoger ge legen staatsmijn Hendrik de in aanbouw zijnde porisosteenfabriek over een lengte van veertig meter geheel in. Persoonlijk* ongelukken van ernstige aard bleven uit, alleen liep een arbeider een lichte wond aan een enkel op. Was er in het Gooi geen sprake van een wervelwind, de verschijnselen waren ook daar indrukwekkend. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse Academie voor Wetenschappen vraagt in een rapport om een internationale poging het hoofd te bieden aan de „onbeperkte bevolkingsaanwas" over de hele wereld. „Behalve het streven naar een duurzame vrede, is er geen enkel probleem dat drin gender is. Naar onze mening kan dit pro bleem met succes aangepakt worden door de ontwikkeling van nieuwe methoden voor de geboortebeperking en door met spoed programma's uit te werken voor vrijwillige gezinsplanning over de hele wereld", aldus het rapport. De academie is een particuliere organi satie van geleerden en technici. Met de voorspelling dat de wereldbevol king zich bij voortzetting van het huidige tempo iedere 35 jaar zal verdubbelen (tegen het jaar 2.000 6 miljard zielen, tegen het jaar 2070 25 miljard) schrijft het rapport: „Een dergelijke snelle bevol kingsaanwas, die geen gelijke tred houdt met de verwachte groei van de wereld economie, betekent een zware hinder bij alle pogingen tot bevordering van het wel zijn van de mens. Dit is een internatio naal probleem, waaraan niemand zich kan onttrekken." „Alle landen zijn verplicht te strevèn naar een betere levensstandaard voor hun volk, naar voldoende voedsel, goede ge zondheid, onderwijs en werkgelegenheid. Het huidige tempo van de bevolkingsgroei is een belangrijke hinderpaal bij dit stre ven". Het rapport dringt aan op een inter nationaal programma van voorlichting, medisch en sociaal onderzoek en opleiding van wetenschappelijk en administratief personeel. NAPELS Duizenden Italiaanse arbei ders hebben woensdag geprotesteerd te gen het feit dat zij door de artsen niet langer als fondspatiënt maar als particu liere patiënt behandeld worden. De artsen hebben hun banden met de ziekteverzeke ringsmaatschappijen verbroken, omdat zij vinden dat zij onvoldoende gehonoreerd worden. In Napels zijn 2000 stuwadoors een dag in staking gegaan. In Tarento demon streerden enige duizenden industrie-arbei ders, waardoor het verkeer werd ont wricht. Zij raakten slaags met de politie. (AFP). Uit een regenbui viel een enorme vuur bal, gevolgd door een rollende donder. De vuurbal kwam op de hoogspanningskabel terecht, precies op de plaats waar de ka bel dwars door de bebouwing van Naar- den heenloopt en de spoorlijn Amersfoort- Amsterdam overspant. De geschrokken bewoners van het Gooi- noord blokkeerden de telefoon volkomen, toen de vuurbal de elektrische stroom in Bussum, Naarden, Laren, Blaricum, Hui zen en Muiderberg had doen uitvallen. Po litieposten waren niet meer bereikbaar. Toch was iedereen vlot op de hoogte van het gebeurde, want het telefoonnummer van het provinciaal elektriciteitsnet, kan toor Bussum, 14541, liet bij het nummer 5 reeds verstek gaan. De telefonerende massa kwam keurig bij elkaar op visite. Tientallen opgewonden stemmen klonken dooreen, zodat ieder spoedig haarfijn wist wat er aan de hand was. Een meneer uit Naarden zei zelfs opge wonden aan ieder die het maar horen wil de dat hij midden in 't scheren gestoord was: „een kant van mijn gezicht is pas schoon Na twintig minuten was het net over geschakeld op Hilversum, waardoor het ge hele Gooi van stroom kon worden voor zien. De meneer uit Naarden kon zich af scheren, de kinderen konden weer naar Mik en Mak kijken. Maar niet iedere huis moeder zal daar blij mee zijn geweest. NEW YORK (Reuter) Naar de Lon- dense correspondent van de „New York Times" van betrouwbare zijde heeft ver nomen, zou de Britse ambassadeur in Mos kou, Sir Humphrey Trevelyan, tijdens be sprekingen die hij woensdag met de Rus sische vice-minister van Buitenlandse Za ken, Sergei Lapin, heeft gevoerd, aanwij zingen hebben gekregen omtrent de be reidheid aan de zijde der Sovjet-Unie om de internationale controlecommissie in Laos op meer doeltreffende wijze haar werkzaamheden te laten verrichten. De Russen zouden bereid zijn mee te werken aan het inrichten van semi-permanente controleposten in de Vlakte der Kruiken, die de laatste tijd het toneel is geweest van gevechten tussen troepen van de pro- communistische Pathet Lao en neutralis- tische troepen, welke laatste aan de ver liezende hand zijn. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 13 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Knipselkrant 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 7, 9 Langs sluizen en havens5 Kennemer Kruimels7 In de Vishal en op zee9 Kunst 11 Horen en Zien 11 Topsy 12 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Luidsprekers 6, 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's H I A In zijn functie van ere-voorzitter van de Koninklijke Zuid Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreuke lingen heeft prins Bernhard woensdag in Hoek van Holland de nieuwe red dingsboot aanvaard, welke op een werf in Hardinxveld-Giessendam is gebouwd en welke eerlang „Koningin Juliana" zal worden gedoopt. De over dracht vond plaats tijdens een korte proefvaart. Aristoteles: Rijkdom bestaat meer in het gebruik dan in het bezit. Met veel gejubel en vlagvertoon is gis teren de federatie van Egypte, Syrië en Irak de nieuwe „Verenigde Arabische Republiek" in het leven geroepen. En in die drie landen is deze gebeurtenis ge prezen als een zeer belangrijke stap naar de verwezenlijking van een duizend jaar oude droom, de droom van een nieuw Groot-Arabisch rijk dat zich zou moeten uitstrekken van de Atlantische Oceaan tot de Perzische Golf. Het is met deze droom eigenaardig ge steld. Het is al enige keren gebeurd dat de dromer, juist als het mooi begon te worden, wakker schrok en dan geconfron teerd werd met een lelijke werkelijkheid. De laatste keer dat dit gebeurde was in 1961, toen Syrië er plotseling genoeg van had, een „provincie" van Gamal Nassers rijk te zijn en de Arabische eenheidsge dachte kalmweg aan zijn laars lapte. Hoe lang het nu zal duren voordat de dromer opnieuw wakker schrikt, daarover denkt men in het Westen over 't algémeen sceptischer dan in Egypte, waar namens Nasser onlangs is verklaard dat het niet langer dan vijftien jaar meer zal duren eer *t toekomstige Arabische rijk zijn vol ledige omvang zal hebben bereikt. Deze verklaring voorspelt niet veel goeds voor een aantal Noordafrikaanse en West- aziatische landen (en daarbij denken wij nog niet eens in de eerste plaats aan Is rael). Want in Nassers machtsdroom is de nieuwe federatie zeer uitdrukkelijk bedoeld als een Verenigde Arabische Repu bliek, waarin dus geen plaats zal zijn voor koningen, sultans en andere erfelijke heersers. Dat wil dus zeggen dat er voor de uitvoering van de plannen van Nasser revoluties nodig zullen zijn in landen als Saoedi-Arabië, Jordanië, Lybië, Marokko en enkele kleinere staatjes, nog afgezien van de bloedige of onbloedige acties waar mee recalcitrante regeringen in reeds be staande republieken binnen de Arabische wereld „tot andere gedachten" zullen moe ten worden gebracht. De persoonlijke ambities van krachtige figuren als president Bourguiba van Tune sië en premier Ben Bella van Algerije ook al heeft deze laatste het bij de uit roeping van de federatie niet aan mooie woorden laten ontbreken en de sterke positie van de koning van Marokko vor men een geweldige barrière tegen even tuele pogingen van Nasser om zijn machts bereik in westelijke richting uit te brei den, althans verder dan het weinig bete kenende Lybië. Ben Bella heeft al laten weten dat hij voorlopig meer heil ziet m een samengaan van Algerije, Tunesië en Marokko, welke groep zich dan „later" (maar hoevéél later?) bij de meer oos telijke federatie van Nasser zou kunnen aansluiten. Men kan dan ook wel verwach ten dat de Egyptische president zich in de naaste toekomst allereerst zal bezig houden met het beramen van complotten die tot omverwerping van de bestaande regimes in Jordanië, Saoedi-Arabië en Li banon moeten leiden, zoals hij dat in het jongste verleden in Syrië en Irak heeft klaargespeeld. Intussen zal het verre Je men als zuidelijke uitkijkpost, op een stra tegisch zeer belangrijk punt, van de Ver enigde Arabische Republiek mogen dienen. Uit deze richting van de te verwachten ontwikkeling blijkt dat de omsingeling van Israel voor Nasser eerder in 't verschiet komt dan de beheersing van de zuidelijke kusten der Middellandse Zee. Maar ook voor het voltooien van die omsingeling zal er nog heel wat moeten gebeuren; want het zal wellicht niet zo gemakkelijk zijn, Jordanië en Libanon in 't gelid te bren gen als dat met Syrië en Irak het geval is geweest. Trouwens, ook met Syrië en Irak zal Nas ser ongetwijfeld nog heel wat te tellen hebben, zowel politiek als economisch. Het pseudo-socialistische één-partij-stelsel, dat Egypte zich door zijn president heeft la ten opleggen, is in de nieuwe delen van de VAR weinig populair. En de macht van de „nationale vergadering" der federatie (waarin Egypte ongeveer drie-kwart van het aantal stemmen zal hebben) kan in politieke kringen van Syrië en Irak nau welijks worden toegejuicht. Deze en an dere problemen bieden aanleidingen te over voor ernstige meningsverschillen binnen de nieuwe federatie. En waartoe politieke meningsverschillen in de Arabische wereld kunnen leiden, dat is in de jongste geschiedenis al dikwijls genoeg gebleken. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LÊIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1