Politieke nalatenschap van dit kabinet is beperkt K,L.M.-net in de West is niet aan de Viasa overgedragen AGENDA De vissterfte is rampzalig voor onze binnenvisserij POLLE» PELLI EN PINGO 1000 BROEKEN CHRYSAL Kind verdronken in Amsterdam Spaanse ambassade in Den Haag beklad Jager „Rotterdam" had aanvaring Surinaamse kabinets informateur geeft opdracht terug Arbeider sloeg met bijl op projectiel „Sleutelsnel" ten bate van „Het Dorp" Fabriek uitgebrand in Oosterhout Fabrikant onttrekt diepvriesvlees aan keuring Biertenaren kunnen lantaarns nu thuislaten Onstabiel met buien f DROGISTERIJ DE ALOË DONDERDAG 18 APRIL 1963 DRS. DE POUS SPRAK VOOR DE C.H.U. „Tegenwoordig beleid moet worden voortgezet" nieuws fc. 4c Hi-life's Amourette 30: ragfijn maar 3 x sterker dan welke endere naadloze nylons ook! Kies de nieuwe modetinten. Koop vandaag nog Amourette 30 - voor een prijs die flirt met uw kleedgeld 2.95 (en U nebt er 3 x langer plezier van I) Slamat Djalan, om eelt on der Uw voeten te verwijderen! Slamat Djalan, Uw lik doorns verdwijnen spoor loos, pijnloos! Slamat Djalan, afdoende tegen lastige kalknagels! Slamat Djalan, tegen ver< moeide en branderige voe ten! Verkrijgbaar bij Uw drogist. Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Voorwaardelijke straf voor een militaire arts SNIJBLOEMEN VOEDSEL L dè. MOTOR KAM PRACHTIG MET TE66MWIWD 6£- MOR6EN, POlie LEKKER DOOI- WE6R VANDM6 8ROIKÊN! De minister van Economische Zaken drs. De Pous, heeft op de toogdag van de C.H.U. in Amsterdam gezegd, dat het kabinet aan zijn opvolger een politieke en fenis van beperkte omvang achterlaat. De mammoeth-wet, de Algemene Kinderbij slagwet. het Nieuw-Guinea-vraagstuk, het loonbeleid en de Totowet zijn stuk voor stuk lastige politieke klippen geweest, die dit kabinet thans achter zich heeft gela ten, aldus de minister. De door het kabinet uitgelokte discussie over de verhouding tussen reclame en te levisie heeft volgens de minister veel klaarheid gebracht in de gevoelens over de voor- en nadelen van de reclame in de televisie en van de verschillende vormen, waarin deze reclame kan worden ge bracht. Het volgende kabinet kan zo ge makkelijker een definitieve regeling ont- werpen. Het verminderen van de politieke twist punten kan ertoe bijdragen de tegenstel lingen tussen de verschillende groeperin gen te verminderen, aldus drs. De Pous, die de sociaal-economische nalatenschap van het kabinet groot noemde. Als de re sultaten het gevolg zijn van de hoogcon junctuur en niet van het beleid van het Advertentie rtylon% Hl-lil» bij alle betere zaken. kabinet, zoals de oppositie beweert, waar om is dan de vorige periode van hoogcon junctuur in de jaren 1953-1957 niet net zo bevredigend verlopen als nu? De minister zei dat hetgeen in de naaste toekomst moet gebeuren nu er in het zui ver politieke vlak minder grote tegenstel lingen zijn dan vier jaar geleden een een tral-e vraag bij de komende kabinetsfor matie zal zijn. Men zal echter een keuze moeten maken uit prioriteiten in de ko mende vier jaar. Die keuze zal volgens de minister zo moeten uitvallen, dat de huidige beleids- en ontwikkelingslijnen worden voortgezet. De achtjarige Cornelis J. Tammer uit Amsterdam-oost is in net water langs de Cruquiuskade gevallen "n verdronken. Het jongetje speelde op straat met vriendjes. Een aantal mensen zag het ventje in net water vallen doch bleef werkeloos toekij ken. De rijkspolitie te water heeft later het lijkje opgehaald. Als protest tegen de gevangenhouding van de Spaanse vakbondsleider Julien Grimau Garcia hebben onbekenden in de afgelopen nacht de Spaanse ambassade aan het Lange Voorhout in Den Haag met ro de verf beklad. Ondermeer was met ro de verf geschreven „Libertad a Ju lien Grimau". De politie en het ambas sadepersoneel hebben de verf verwijderd. Advertentie Slamat Djalan is een nieuw middel volgens recept van Mevrouw A. A. Rehwinkel-van den Berg te Heemstede en wordt in de han del gebracht door de Chemische en Cos metische fabriek „AKRU", Westerstraat 93 te Haarlem. SLAMAT DJALAN ook verkrijgbaar bij Kleine Houtweg 9 - Telefoon 16068 - Haarlem (Van onze parlementaire redacteur) De K.LM.-verbindingen in de West zijn niet aan de Venezolaanse luchtvaartmaat schappij Viasa overgedragen, maar de K.LM. heeft slechts vliegtuigen van deze maatschappij gecharterd omdat hiermee voordeliger wordt gewerkt. Minister Kort hals zei dit gisteren in de Eerste Kamer tot de heer Reyers (C.H.U.), die had ge vraagd of de luchtlijnen niet beter hadden kunnen worden overgedragen aan de in oprichting zijnde Antilliaanse luchtvaart- c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Romeo en Jeanette" van Jean Annouilh. Regie: Ton Lensink. Vrijdag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Nathan de Wijze" van G. E. Lessing. Re> gie: Vladek Sheybal. Concertgebouw, vrijdag 20.15 u.: Het Mozarteum Orkest uit Salzburg o.l.v. Mla den Basic. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „De markies met de ijzeren vuist", 14 j Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Degens, dolken en doodsgevaar", 14 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Die lustige Witwe", a.I. Van vrijdag af 14 en 20 u.: „Sodom en Gomorra", 14 j. Luxor, vandaag 14. 19 en 21.15 u.: „Lie ver lusten dan lasten", a.I. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Parijse perikels", a.I. Minerva, vandaag 20 u.: „Der Rosenka- valier", a.I. Vrijdag 14.30 u.: „Piefke, de schrik van de compagnie", a.I.; 20.15 u.: „Drie dolle tantes", a.I. Rembrandt, vandaag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Mr. Hobbs gaat met vakantie", a.I. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: ,,'s Nachts kan van alles gebeuren", 14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De zwarte schorpioen", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Drie revolverhelden". 14 j. Studio. 10.30 u.: Sjors en Sjimmie op het pirateneiland", a.I.; 14.15. 19 en 21.15 u.: „Mon oncle", a.I. Monopole (Zandvoort), vandaag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 621: Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw Dageliik? geopend van 10-17 u en zondas van 13- 17 u. Avondopenstelling van 20.30-22 30 u. Tot en met 19 mei. Prentenkabinet: Expo sitie collectie B. de Roos en tekeningen en aquarellen van Herman Kruyder. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat)Expositie van tekeningen en grafiek van Ruth Fischer. Tot en met 30 april. Dagelijks ge opend van 10-18 en 20-24 u en zaterdag en zondag tot 1 u.: Klassiek erammofoon- platenconcert van 21-22 u.: Schubert. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van schilderijen en lino's van Henk v. d. Horst. Tot en met 20 april. Dagelijks geopend van 9-24 u. en vrijdag en zaterdag tot 1 u.: klasriek gram- mofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Museum „Huis Van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling „Van vormende hand tot lopende band". Tot en met 3 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaame 16): Expositie van tekeningen van de Hollandse, Italiaan se en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-15 u. en de eerste zondag van de maand van 13-15 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 159), Expositie van grafiek van Flip van der Burgt. Tot en met 28 april. Dage lijks geopend van 10-17 u. en zondag van 14-17 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van donderdag 11 april). .;:bis! DONDERDAG 18 APRIL 1 City, 20 „De langste dag". Rex, 20 u.: „Dynamité Jack". Pieter Vermculenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. R.-k. leeszaal en Openbare leeszaal, mid dag en avond gesloten. VRIJDAG 19 APRIL City, 20 u.: „De langste dag" (geprolon geerd); Rex, 20 u.: God's Geuzen". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder donderdag. eKrbertasiel, Herenduinweg 8: 9 tot 12 en 16 tot 17 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; boven zaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wiistelaan 79, Sant poort: 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal. Willemsbcekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Ban jaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wiistelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 uur. DONDERDAG 18 APRIL Kennemer Theater 19.30 u.: „De langste dag". (Eén voorstelling). Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Slavin nen voor de Oriënt". VRIJDAG 19 APRIL Kennemer Theater. 19.30 u.: „De langste dag". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie schiet met scherp". W.B. Theater, 20 u „De gebroken pijl Advertentie NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit meer dan OOK VOOR JONGENS Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 De onedrzeebootjager „Rotterdam" heeft geringe averij aan de boeg opgelopen toen het schip bij het meren in aanvaring kwam met een steiger in de Caracasbaai op Curacao, waar olie zou worden gela den. Reparatie op korte termijn werd noodzakelijk geacht zodat een vaartochtje met op de Antillen verblijvende gezinsle den donderdag geen doorgang kan vinden. Het vertrek van de „Rotterdam" naar Nederland op 1 mei zal echter niet wor den vertraagd. maatschappij in plaats van aan de Viasa. De plannen daarvoor zijn vorige week don derdag aan minister Korthals voorgelegd. Hij zal ze zeer zorgvuldig bestuderen, zei hij. Over Nederlandse industrievestigingen in Suriname en de Nederlandse Antillen zal het Nederlands bedrijfsleven waar schijnlijk binnenkort overleg plegen met de regering, zei minister Korthals. Met name zal dan het probleem van garanties voor de niet-commerciële risico's worden bestudeerd. Volgens de heer Kraayvanger (K.V.P.) zou men met dergelijke garan ties zeer voorzichtig moeten zijn. Het leek hem in de eerste plaats een zaak voor Suriname en de Antillen. Verscheidene Kamerleden hadden hun ongerustheid geuit over de dreiging die er in het Caraibische gebied uitgaat van Cuba. In dit verband merkte minister Kort hals op, dat de recente verkiezingen in Suriname hebben bewezen dat extremisti sche elementen in de overzeese rijksdelen niet veel kans maken. Niettemin zijn de autoriteiten op hun hoede, zei hij. De de fensie is er versterkt. De bewindsman kreeg een pluim van de P.v.d.A.-afgevaardigden mr. Cammelbeeck voor de voortreffelijke wijze waarop hij de koninkrijksbelangen heeft behartigd. Dé' staatsrechtelijke 'constructie voor de drie landen heeft uitstekend gewerkt". Als er wijzigingen in het Statuut moeten wor den aangebracht, zal het initiatief hier toe van Suriname moeten uitgaan, merkte minister Korthals op. Hij achtte het zeer belangrijk dat jongelui uit de West, die hier komen werken of studeren, goed worden opgevangen. Dit alles kwam ter sprake bij de behan deling van de begroting van het kabinet van de vice-minister-president. Zij werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woerden (vac. dr. C. Graaf land) J. J. Groot te De Bilt te Zaandam (vac. A. de Jonge) G. F. A. Carstens te Spannum en Edens (Fr.). Aangenomen naar Apeldoorn (vac. Berg en Bos) C. H. van Rhijn te Vlaardingen naar Driel Joh. Geursen, vicaris te Lisse. Aangenomen naar Bussum (vac. J. G. A. van Zanten) J. Tammeling te Koudum. Bedankt voor Zunderdorp H. S. J. Kalf te Bennebroek. De strenge en langdurige winter heeft de Nederlandse binnenvisserij een zware slag toegebracht de lange vorstperiode en de overvloedige sneeuwval hebben een omvangrijke vissterfte ten gevolge gehad een vissterfte die in enkele gebieden cata strofale vormen heeft aangenomen. Dit hetft de heer J. Voetelink, voorzit ter van de hoofdafdeling „zoetwatervisse rij" van de Nederlandsche Heidemaat schappij, gezegd tijdens een in Utrecht ge houden vergadering van deze organisatie Er zijn maar heel weinig gebieden in ons land te vinden waar men niet van een onrustbarende toestand behoeft te spreken Deze calamiteit is enig in haar soort, men heeft nog nooit een dergelijke vissterfte meegemaakt en het fatale is, dat deze si tuatie zich ieder jaar kan herhalen. Er zijn, volgens de heer Voetelink, ook andere oorzaken voor de vissterfte dan al leen de strenge winter. Dat zijn de ern stige waterverontreiniging in bepaalde stre ken en de slechte onderhoudstoestand van vele waterwegen in verschillende polders In deze situatie komt slechts langzaam verbetering, aldus luidt het oordeel van de heer Voetelink. De Surinaamse kabinetsinformateur, de heer J. A. Pengel, leider van de Nationale Partij Suriname, heeft met algemene in stemming van zijn fractie Zijn opdracht teruggegeven aan gouverneur A. Currie De besprekingen, die de heer Pengel heeft gevoerd met verscheidene fractieleiders, hebben niet tot het door hem gewenste re sultaat geleid. Tijdens het overleg met de heer Lachmon van de Verenigde Hindo staanse Partij was hem gebleken, dat er verschil van mening bestaat tussen de N.P.S. en de V.H.P. omtrent deelneming van de K.T.P.I. (Kaun Tani Persatuan In donesia) aan de regering. De 25-jarige los-arbeider P. van Delft uit Dongen, die in dienst is bij de rijks waterstaat, is ernstig gewond geraakt aan hoofd en handen toen hij bij het kap pen van bermstruiken langs de Dongen se weg te Tilburg met zijn handbijl op een projectiel sloeg, dat explodeerde. Met voornamelijk brandwonden is hij naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg over gebracht. Levensgevaar wordt niet aanwe zig geacht. Bij onderzoek is gebleken dat het pro jectiel een zogenoemde mondingsvuurna- bootser was die bij Nederlandse legeroefe- ningen wordt gebruikt en vermoedelijk bij militaire oefeningen onopgemerkt in het struikgewas is terecht gekomen zon der te ontploffen. Na maandanlange voorbereidende werk zaamheden is het bestuur van de stichting „Het Dorp" thans tot een definitieve oplos sing gekomen voor de verdeling van de enorme hoeveelheid goederen, die is bij eengebracht voor de Amerikaanse ver koop ten behoeve van „Het Dorp". Déze oplossing heeft men gevonden in 'n Ameri kaans verdeelspel, dat in de dagbladen via grote advertenties in het gehele land wordt gepubliceerd. Door dit „sleutelspel" zal men in de gelegenheid worden gesteld te gen betaling van één gulden mee te din gen naar de prijzen, waaronder zich o.m. 25 auto's, 2 zeiljachten, 176 fietsen, diver se bontmantels, kano's en kampeertenten bevinden. De trekking van de prijzen zal uiterlijk 31 mei ten overstaan van notaris Van Erp te Hilversum geschieden. De prijzen zul len in de tweede helft van juni ter be schikking van de winnaars komen. Hij is voorts van rhening dat wannéér men er niet in slaagt aan de toenemende verontreiniging van het water het hoofd te bieden er talrijke gevaren dreigen, niet alléén voor de vissérijl Het bouwen van zuiveringsinstallaties alleen geeft geen voldoende waarborg er zal een complex van maatregelen moeten worden gelroi- fen. De heer J. Voetelink De heer Voetelink pleitte voor een nau were samenwerking van de beroepsvissers met de sportvisserij, want ook deze tak van visserij wordt naar zijn oordeel be dreigd. In Oosterhout is een fabriek van bouw platen uitgebrand. Ongeveer honderdvijf tig ton bouwplaten en ongeveer vijftig ton riet is bij deze brand verloren gegaan Ook twee persen in de fabriek zijn door het vuur vernietigd. De brandweer van Óosterhout heeft veel moeite gehad' het vuur binnen de per ken te houden, maar Kon het kantoorge bouw etf een boVenwbning op hei fabrieks terrein'behouden. Enige huizeii in de om gdvTrig5 Triöe'steh worden c-ritruirrïd, oftidat het viAir dreigde 'over te slaan. De krijgsraadin Den Haag heeft een militaire arts vier maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid opgelegd. De arts die de afgelopen maanden een bijzonder zware geestelijke depressie door maakte. reed Tn december' vorig jaar in Amsterdam dronken tegen eèn lantaarn paal. Een. medepassagiere liep toen een zware hersenschudding en een gebroken neusbeen op. Nauwelijks een maand later trapte de dokter in Rijswijk een (afgegrendelde) deur in van het huis waar zijn vroegere vrouw verbleef. Hij had een verzoenings gesprek met de vrouw, waar hij onenig heid mee had, tot stand, willen brengen' Toen hij bovendien nog werd tegengehou den werd hij razend en gaf de vrouw een stomp op haar kaak. Moet diepvriesvlees krachtens de vlees- keuringswet gerekend worden.tot vers vlees of tot conserven? Deze kwestie is in 's-Hertogenbosch aan de orde gekomen toen daar de zaak werd behandeld tegen een diepvriesconservenfabriek uit Heer. De directie wil zijn diepvriesvlees niet laten keuren door 'de vleeskeuringsdienst en bij de economische politierechter vond hij steun bij ir. J. Krol van het Neder lands centrum voor vleestechnologie, die zei dat er wezenlijke verschillen bestaan tussen koelen en diepvriezen. Hij meen de dat de keuring, zoals die bij vers vlees geschiedt, bij diepvriesvlees onmogelijk kan worden uitgevoerd. De officier van justitie meende dat er bij de vleeskeuringsdienst een gemakke lijker regeling te bereiken zou zijn als de handelaren zich minder tegen de uitvoe ring van de wet zouden verzetten. Hij eiste 500 boete, waarvan 400 voor waardelijk. De politierechter zal over veertien da gen uitspraak doen. In deze verlichte eeuw zijn er nog plaat sen waar de tijd schijnt te hebben stil gestaan. De buurtschap Biert in Geervliet is hiervan een treffend voorbeeld: verle den jaar pas werden de inwoners van Biert de zegeningen van de electriciteits- voorziening deelachtig. Wie na het invallen van de duisternis zijn woning verlaat moet in Biert echter nog steeds een lantaarn meenemen want aan straatverlichting is men hier nog niet toegekomen. Al komt hierin nu verandering: de ge meenteraad van Geervliet heeft woensdag besloten dat in Biert zeven „lichtpunten" zullen worden „aangebracht". Kosten 3.350. Moderne natriumverlichting komt de gemeente nog steeds te duur. Advertentie Advertentie GEEN WATER MEER TE VERVERSEN 10 ct. p. pakje voor I I. water ZET BLOEMEN NOOIT IN KAAL WATER 'w ©P[B Het K.N.M.I. deelt mee: Een ten westen van de Britse eilanden gej«gen depressie verandert maar weinig van plaats en vult langzaam op. Het kou front van deze depressie is de afgelopen nacht Nederland met regenbuien gepas seerd. Gistermiddag kwam vóór het front uit een buienlijn tot ontwikkeling, die van zuidwest naar noordoost met een snelheid van ongeveer 60 kilometer per uur over Nederland trok. Op verscheide ne plaatsen ging dit met onweer gepaard. Bij de noordwestpunt van Spanje is een kleine depressie aangekomen, die via Zuid-Frankrijk verder naar het; oosten trekt. Zij zal morgen nog geen invloed zal morgen nog geen invloed op het weer op het weer in onze omgeving uitoefenen. Nederland komt in een gebied, waarin de lucht drukverschillen klein zijn. De wind wordt daarom iets zwakker en verander lijk van richting. De atmosfeer blijft on stabiel, zodat verspreide buien zullen voor komen. WEERRA PPORTEN Maximum-temperaturen M binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. S u (u S Den Helder geheel bew zzw 16 i Ypenburg regen zzw 16 0,4 Vlissingen half bew. z 12 2 Eelde zwaar bew. zzw 18 3 De Bilt zwaar bew. z 17 4 Twente zwaar bew. zzw 19 4 Eindhoven regen z 18 2 Zd-Limburg regenbui zzw 17 5 Helsinki geheel bew. 0 10 0 Stockholm zwaar bew. ono 11 0 Oslo geheel bew. ono 12 0 Kopenhagen mist ono 4 0,1 Aberdeen regen windst. 6 12 Londen regen z 10 2 Amsterdam regenbui z 17 1 Brussel zwaar bew. zw 16 2 Luxemburg zwaar bew. zw 17 2 Parijs zwaar bew. zzw 15 1 Bordeaux geheel bew. zzo 16 3 Grenoble zwaar hew. zw 20 - 5 Nice zwaar bew. no 16 10 Berlijn geheel bew. zzo 20 0 Frankfort zwaar bew. zw 10 0,1 München geheel bew. w 19 0 Zürich regen zzw 20 2 Genève half bew. windst. 19 7 Locarno regen windst. 13 19 Wenen onbewolkt windst. 21 0 Innsbruck geheel bew. wzw 19 0 Belgrado zwaar bew. zo 22 0 Athene onbewolkt n 21 0 Rome zwaar bew. windst. 18 0 Ajaccio regen zo 18 8 Madrid regen z 14 7 Mallorca half bew. windst. 18 0 Lissabon geheel bew wzw 18 21 Vrijdag 19 april Zon op 5.37 uur, onder 19.43 uur. Maan op 4.07 uur, onder 13.42 uur. Maanstanden 23 april 21.29 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 april Hoog water 10.20 en 23.14 uur. Laag water 5.18 en 18.16 uur. Vrijdag 19 april Hoog water 11.57 en uur. Laag water 6.51 en 19.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2