Modern kantoorpand voor ingenieursbureau Tebhin EiïiMgl!!"* ïïïïïm»»: ...JUS ■SËft Geroutineerde Blok wilde het tegen Walda te mooi doen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Gewijzigde cultuurmethoden verdrijven de weidevogels Aan Spaamdamseweg in Haarlem Werkruimte voor 180 man personeel Achtste evangelisatie landdag in Velsen Faillissementen Warnez kan Gordijn nog voorbij komen Kort IJmondnieuws Voetpad langs gedeelte van Schulpweg DONDERDAG 18 APRIL 1963 Grondruil met Rijk Grondaankoop in IJmuiden Voorstel tot aankoop Wijkerstraatweg 323 Kantoor gemeente ontvanger Lange Nieuwstraat üiP 2.J Zomerse hooibouw voorgoed voorbij s - te Aankoop van grond aan Hagelingerweg J. L. Paleari overleden B. en W. voor aankoop van Enschedéstraat 16 Op 22 april om tien uur wordt aan de Spaamdamseweg hoek Zaanenstraat in Haarlem-Noord de eerste van de 164 betonnen heipalen geslagen voor het nieuwe kantoorpand van het ingenieurs bureau Tebhin n.v. Met dit karwei zal de wethouder van economische zaken en volkshuisvesting, de heer J. A. Schippers, zich belasten. Het kantoorgebouw zal. gelegen met het front aan de Spaam damseweg, een lengte hebben van 47 meter en een hoogte van 17 meter. Het biedt werkruimte aan ongeveer 180 mensen. De bouwkosten zijn be groot op 1,2 miljoen gulden. Met de bouw zullen naar schatting 40 werk weken gemoeid zijn. Het ingenieursbureau Tebhin in 1955 in Haarlem opgericht en destijds geves tigd aan de Gedempte Oude Gracht is thans gehuisvest in enkele herenhuizen in Heemstede (Heemsteedse Dreef) en Haar lem (Nieuwe Gracht). De laatste jaren heeft men er met een steeds nijpender ruimtekort te kampen. Tebhin n.v. legt zich toe op het ontwerpen en bouwen van complete fabrieken en installaties voor de chemische, petro-chemische en levensmid delenindustrie. De aard van het bedrijf brengt met zich mee dat aan de werk ruimte voor de employés, zoals ingenieurs constructeurs, tekenaars en administratief personeel, speciale eisen moeten worden gesteld. Daarnaast is er plaats nodig voor een modelmakerij, een bibliotheek, licht- drukkerij, conferentiekamers, kantine ei dergelijke. Het nieuwe pand aan de Spaamdamse weg wordt opgetrokken naar een ontwerp van de jonge Haarlemse architect J. G. Misset. De uitvoering van de bouw berust bij het bouwbedrijf Schokbeton te Zeist, die hiervoor geprefabriceerde elementen (sys teem Schokbeton) zal gebruiken. Het grote voordeel van dit bouwsysteem is dat men geen arbeidskrachten aan onze nog altijd Voor de achtste achtereenvolgende magl wordt dit jaar op tweede pinksterdag een grote evangelisatie-landdag in Velsen gehouden. Ook dit jaar weer in het wan delpark „Velserbeek" aan de Parkweg. Deze landdagen, waaraan steeds predi kanten en evangelisten van verschillende kerken en gemeenschappn meewerken, worden door een steeds groeiend aantal bezoekers uit het gehele land bijgewoond als een manifestatie van de eenheid der gelovigen in Christus. Vorig jaar waren er bijna 5000 bezoekers. Er worden namelijk drie samenkom sten gehouden in een grote tent met meer dan 3000 zitplaatsen, om half elf, half drie en half zes. Als sprekers hebben hun me dewerking toegezegd: ds. G. Toornvliet van Radio-Bloemendaal; ds. J. Graven deel van de Belgische Evangelische Zen ding uit Genk; ds. J. A. Visser uit Am sterdam en de evangelisten Th. Dikkes uit Leiden en J. Klein Haneveld uit Bo degraven. Muzikale verlening: John Buur man, zangleider en solist: Flip de Koning, Hammondorgel: Frans van der Reyden, piano en het kinderkoor van het kinder huis in Genk (België) In een andere tent worden kinderbij eenkomsten gehouden. Voor de vele be zoekers die met autobussen en per trein uit het gehele land komen, wordt een uit gebreide consumptievoorziening ingericht. De spoorwegen rijden, evenals de NACO en de NZHVM, weer met extra materi eel om de deelnemers snel aan- en af te voeren. In verband met de verbreding van het Noordzeekanaal is het noodzakelijk, dat het Rijk de beschikking krijgt over een gedeelte van de Stationsweg. De totale grootte bedraagt ongeveer 540 m2. Daarvoor in ruil heetft het Rijk de ge meente Velsen aangeboden een gedeelte van Rijksweg no. 9 en een gedeelte van de oude Pontweg. De totale oppervlakte bedraagt ongeveer 21.001 m2. Aan de gemeente wordt ongeveer 20.461 m2 meer ter ruiling aangeboden, waar voor een bedrag van 14.646,70 als toe gift gevraagd wordt, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 0,72 per m2. Het is noodzakelijk, dat de aangeboden grond in handen van de gemeente komt, daar deze grond nodig is voor de rea lisering van het uitbreidingsplan Velsen- Oost, aldus B. en W. De raad zal nader een beslissing nemen. De Zuid-Nederlandse Bouw- en Handels combinatie te Vlissingen heeft de gemeen te Velsen het binnenterrein, gelegen tus sen de Vleetstraat, de Linnaeusstraat, de Celsiusstratt en de Fahrenheitstraat te koop aangeboden voor 3500. Dit terrein heeft een oppervlakte van 952 m2. Het wordt door de omwonen den gebruikt als speelplaats en vuilnis belt en maakt een zeer slordige indruk. De gevraagde prijs achten B. en W. re delijk. Het was aanvankelijk de bedoe ling het voorstel tot deze aankoop eerst te doen, wanneer een uitgewerkt plan zou kunnen worden voorgelegd over de be stemming van deze grond. Het streven is namelijk op een gedeelte van het terrein, nadat het aan de gemeente is overgedra gen. een speelplaats aan te leggen en te trachten de rest over te dragen aan de eigenaren van de belendende percelen. Ten behoeve van een vlotte afwikkeling van het faillissement, waarin de combi natie verkeert, hebben de curatoren thans echter op een" spoedige afhandeling van de koop aangedrongen. B. en W. stellen de raad reeds thans voor. te besluiten tot het aankopen van het bovengenoem de binnenterrein en wel voor de prijs van 3500. krappe bouwmarkt behoeft te onttrekken, een omstandigheid waarvoor de instanties in Den Haag die over de bouwvergunnin gen beslissen wel gevoelig zijn. Het kantoorgebouw van Tebhin zal in twee louwfasen worden verwezenlijkt. De eerste omvat de bouw van de vleugel aan de Spaamdamseweg, bestaande uit drie verdiepingen en een trappenhuis met ont vangsthal aan de zuidzijde. De bovenste verdieping is beschikbaar als onderdak voor een andere firma, want Tebhin heeft voorlopig aan de overige ruimte in het gebouw ruimschoots voldoende. De tweede bouwfase houdt de aanbouw in van een vleugel, die langs de Zaanen straat is geprojecteerd. Wat de ligging van het nieuwe pand betreft lijkt deze op dit ogenblik ten opzichte van het centrum niet onverdeeld gunstig. In de nabije toe komst, na de verbreding en verbete ring van de Spaamdamseweg zal situering echter aanzienlijk beter zijn met snelle verbindingen naar de oostelijke en wes telijke randweg, die rechtstreeks aanslui ting geven op de IJmond, Schiphol en Midden-* en Noord-Nederland. "Zowel aan het uiterlijk als aan het in wendige van het nieuwe kantoorpand zal estetisch en technisch grote aandacht wor den besteed. Zo is voor het metselwerk een bijna antracietkleurige gevelsteen ge kozen, die goed zal contrasteren met de zandkleurige geprefabriceerde gevelele menten. Aan de gemeente is te koop aangeboden het perceel ter oppervlakte van 92 m2, met de daarop staande woning Wijker- straatweg 323 te Velsen (noord). Daar aan de grond in het uitbreidings plan in hoofdzaak voor het gedeel te van de gemeente ten noorden van het Noordzeekanaal de bestemming van we gen is gegeven, achten B. en W. de aan koop voor de gemeente van belang. De na onderhandeling tot standgekomen koopprijs van f 14.340 achten B. en W. aanvaardbaar. De raad moet nog beslis sen. X;:<WW!Jq|jpWSW De gevels van de vleugel van de Zaa nenstraat zullen bestaan uit een geelkleu rige steen, waardoor tussen beide vleugels een gunstige perspectiefafwerking ontstaat. Het gebouw wordt rondom voorzien van dubbele glasruiten ter wille van een goe de warmte- en geluidsisolatie. Hiertoe was de toepassing van een speciale wijze van ventileren noodzakelijk. De keuze is geval len op een klimatiseringsinstallatie in com binatie met een voor het eerst in Neder land toegepast verwarmingssysteem van Duits fabrikaat, het zogenaamde Radiair- systeem. Hierdoor is het mogelijk aan el ke individuele warmtebehoefte in de ver trekken te voorzien zonder dat de hoeveel heid ventilatielucht gewijzigd hoeft te wor den. Deze foto van de maquette van het nieuwe kantoorpand aan de Spaam damseweg toont duidelijk de moderne structuur van het gebouw. De vleugel links (gelegen aan de Zaanenstraat) zal in de tweede bouwfase worden gerealiseerd. Vorig jaar heeft de raad van Velsen besloten tot aankoop van het pand Lan ge Nieuwstraat 775 te IJmuiden-oost, ten behoeve van de huisvesting van het kan toor van de gemeente-ontvanger. Aangezien toen op korte termijn moest worden beslist op het aanbod van de eige naar tot verkoop van zijn pand aan de gemeente, ontbrak de tijd tot het samen stellen van een nauwkeurige begroting van de aan de verbouw van het pand verbonden kosten, ten einde dit voor het beoogde doel geschikt te maken. Thans is gebleken, dat de raming van f 80.000 voor de zuivere bouwkundige kos ten. inclusief de kosten van overdracht aan de lage kant is. Hiermede zal in werkelijkheid gemoeid zijn een bedrag van naar raming 89.182,50 zodat een aanvullend krediet nodig is van 9.182,50 De inrichtingskosten worden geraamd op 40.000. B. en W. stellen de raad voor een kre diet van 49.182,50 beschikbaar te stel len. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 16 april 1963 geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 16 april 1963 opgeheven het faillisse ment van: de naamloze vennootschap Haarlems Metaal- en Sloopbedrijf n.v., ge vestigd in Haarlem, Van Riebeecklaan 3, uitgesproken dd. 16 oktober 1962, curator mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat en pro cureur in Haarlem Het is onbegrijpelijk dat een speler als Blok met zijn grote ervaring zich in de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit zo kan laten misleiden als is gebeurd tijdens zijn partij met Wal da. Door goed spel had Blok namelijk een voortreffelijke stelling opgebouwd, het geen hem kwaliteitswinst opleverde in een stelling die er weinig hoopvol v°or Walda uitzag. Dit temeer daar deze in razende tijdnood kwam te verkeren. Zijn enige tegenkans lag in het snel laten oprukken van een vrijpion, waardoor hij Blok mis schien van de wijs zou kunnen brengen. En dat gelukte wonderwel. Inplaats van enkele stukken af te ruilen en op deze wijze in een gewonnen eindspel te komen, begon Blok naar wegen te zoeken om zijn rivaal met „groot vertoon van macht" op de knieën te krijgen En dat bleek er nu net niet in te zitten. Toen Blok zich dat realiseerde was het te laat. Walda speelde listig verder, dwong Blok tot defensieve maatregelen, maar toen deze dit niet afdoende deed won Walda op slimme wijze een toren en Blok kon zijn partij opgeven. Dit resultaat kon wel eens verstrekkende gevolgen krijgen want Wal da heeft nu plotseling nog een fraaie kam pioenskans gekregen. Vooral ook omdat de andere favoriet Hölscher wat aangeslagen schijnt Hij moest ditmaal aantreden tegen Van Nieuwenhuizen en scheen aanvanke lijk een veelbelovende stelling te zullen opbouwen. Maar toen hij even de teugels liet vieren was Van Nieuwenhuizen er als de kippen bij om de geboden kans te grij pen. Hölscher moest door enkele minder geslaagde manoeuvres zelfs een pion prijs geven. Er is nu een eindspel ontstaan van paard en vier pionnen tegen paard en drie pionnen. Van Nieuwenhuizen beschikt hierin over zeer goede winstkansen. Onderaan kwam de niet-soelende Wijd- oogen nog vaster op de voorlaatste plaats, nu Lanser erin slaagde zijn goede vorm van de laatste tijd met een zege op Kiste- maker te bevestigen. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: 1. Walda 2. De Jong 3. Blok 4. Kistemaker 5. Hölscher 6. Wolters 7. Langedijk 8. Lanser 9. Wijdoogen 10. v. Nieuwenhuizen is een afgebroken partij. Voor deze week staan op het programma de partijen KistemakerWijdoogen; Höl scherBlok; WaldaLanser en Wolters Van Nieuwenhuizen. In de eerste groep kan lijstaanvoerder Gordijn zijn ongunstig staande afgebroken partij tegen de talentvolle A. van Maanen niet meer houden. Daardoor is de theoreti sche mogelijkheid aanwezig gebleven dat Warnez hem nog voorbij streeft als deze zijn drie resterende partijen tot winst zou kunnen brengen. En dat is toch nog een hele opgave. In elk geval heeft Gordijn de kansen van Warnez een geduchte slag toe 16 7 6 3 10 18 6 8 4 10 15 9 1 5 9'/i 16 5 7 4 8'/i 13 7 2 4 8 16 5 6 5 8 15 5 5 5 7'/i 16 5 5 6 7 Va 15 3 5 7 5'/i 14 2 1 11 2 Vi gebracht door het belangrijke onderling treffen met winst af te ronden. De tweede groep bracht Bontenbal in bijzonder gunstige positie. Hij overwon zelf één van zijn concurrenten, Kroese, terwijl deze op zijn beurt een andere kanshebber, Vis, de baas bleef. De grote verrassing in de derde groep was de nederlaag die Wolthuizen favoriet Gravemaker toebracht. Rob van Zwieten, die over Van Alfen zegevierde kon daar door belangrijke winst op één van zijn grootste rivalen boeken. Koster miste de aansluiting, vooral nu hij dit keer tegen C. Bakker slechts tot de halve winst kwam. In de vierde groep kreeg Van Zwieten sr. eindelijk weer eens loon naar werken, het geen ten koste ging van Ramsteijn. De uit slagen waren: Hoofdgroep: BlokWalda 0-1; Lanser Kistemaker 1-0; Van Nieuwenhuizen Hölscher afgebroken Groep 1: Gordijn Warnez 1-0; De HaasVerkooyen 1-0; A. van MaanenGordijn 1-0. Groep 2: Kroese Vis 1-0; BontenbalKroese 1-0. Groep 3: WolthuizenGravemaker 1-0; KosterW. Bakker remise; Van Zwieten jr.Van Al fen 1-0. Groep 4: RamsteijnVan Zwieten sr. 0-1 Fries toneel De toneelploeg „Efter it fuotljocht" van het Friesk Selskip „Us Memmetael" zal op vrijdag 19 april in het Verenigingsgebouw aan „De Schans" een opvoering geven van „De Lietsjesjonger" een toneelstuk van J. Bus. Bazar In de Ichthusburght aan de Fahrenheitstraat te IJmuiden wordt een bazar geopend op vrijdag 19 april. Bezoe kers kunnen daar op die dag terecht van 1923 uur en zaterdag 20 april van 14 18 uur en van 1923 uur. De jubileum commissie van het Christelijk Mannenkoor IJmuiden is drug bezig met de organisatie van deze bazar. E.H.B.O. Zondag 21 april bestaat de r.k. EHBO-vereniging in Velsen twaalfen- eenhalfjaar. In „De Spil", aan de Groene- weg, IJmuiden-Oost, wordt van 1517 uur receptie gehouden. Hoogovens. De verkiezingen voor de ondernemingsraad bij Hoogovens in IJmui den zijn vastgesteld op 22 en 23 april. „Kindergeluk". De „Geheel Onthou ders Kinderclub Kindergeluk", opgericht in 1912, geeft op dinsdag 23 april, in het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat te Be verwijk. een uitvoering. Opgevoerd wordt: „Zoek de zon op", een jeugdrevue in twee delen. De zaal gaat om 19 uur onen. Juni Hooimaand. Dat leerden we eens op de lagere school. Naarmate uw school tijd verder m het verleden Mgt, ie dit begrip meer waarheid geweest. Eens ver scheidene tientallen jaren geleden was juni inderdaad de maand van het hooien. Mei vormde een uitzondering: als het gras dan al rijp was, noemde men het „lekker vroeg!" Het ging dan gezapig toe op het platteland. De arbeiders trokken 's mor gens in alle vroegte al naar de hooilanden om slag na slag het geurige gras met de zeis te vellen. Het bleef geruime tijd liggen om te drogen. Dan kwam de hooi- schudder, getrokken door een tevreden paard, om het hooi te keren zodat het door en door droog zou worden. Had het deze toestand bereikt, dan versoheen de harfcmachine. Tenslotte bleef het nog wat op hopten staan voor de nadroging om uiteindelijk met de bolderende wagen over de hobbelige wegen naar de boerderij te worden gebracht waar het in de hooiberg tot de komende wintermaanden bleef opgeslagen. Deze tijd van zomerse hooibouw is wel voorgoed voorbij. De cultuur is vooral na de laatste wereldoorlog grondig veranderd. Allerlei kunstmeststoffen „ja gen" het gras veel vroeger dan voorheen de grond uit. De waterstand kon worden verlaagd. Voor de winning van voedselrijk gras om in te kuilen wordt soms in april al gemaaid. Ook de methoden verander den. De maaimachines kwamen, gevolgd door de gecombineerde harken en de op- neempersen die het hooi van het land op nemen, in keurige vierkante balen persen, deze met draad vastbinden en de balen op de meerijdende wagen brengen. De snelheid nam zeer toe. Het oogstrisico nam af. Maar.de romantiek van het platteland in de tijd van de hooioogst is voorgoed verleden tijd geworden. Schade aan vogelstand Daar komt nog iets bij. Het Nederland se weidegebied is van ouds een gelief koosd broedterrein voor de vogels geweest. En daarin is door de gewijzigde cultuur methoden zóveel verandering gekomen, dat de gevolgen al te zien zijn. Neem bijvoorbeeld de kwartelkoning. Eens was dit een betrekkelijk algemene verschijning. De vogel geeft voor het ma ken van zijn nest echter de voorkeur aan drassige wei- en hooilanden. En deze zijn vrijwel verdwenen. In 1950 broedden er nog ongeveer 100 paren. In 1960 was dit aantal afgenomen tot 40-80. Alleen in het lage gebied van Friesland, bij Kampen en Meppel, in de Gelderse vallei ©n op de drassige Biesbosweiden wist de vogel zich te handhaven. In de omgeving van Haarlem komt hij niet meer voor. Ook met de meer „gewone" weidevo gels is de achteruitgang niet meer te stui ten. Een paar jaar geleden is onder auspi ciën van het Staatsbosbeheer de weidevo gelstand zo goed mogelijk geïnventari seerd. Honderden ambtenaren, vogellief hebbers, enz. werkten aan dit onderzoek mee. Het resultaat was, dat in ons land 6000 tot 6500 paren kemphanen broedden, alsook 8.000 tot 12.000 paren scholeksters, 1.200 tot 2.200 paren wulpen, 10.800 tot 15.600 paren tureluurs, 54.000 tot 80.000 pa ren grutto's en 48.000 tot 71.000 paren kie viten. Aantallen, die er zijn mogen an waarom vogelliefhebbers in het buitenland ons benijden. „Nederland is een vogeloase in West-Europa", schreef een Engels blad. Maar... in Nederland was men niet zo happy". Integendeel! Want vergelijkin gen toonden aan dat er een enorme ach teruitgang was te zien. Vooral kievit, wulp, tureluur en kemphaan lijden hier aan. Kieviten broeden bij voorkeur op graslanden, die kort zijn. De vogel wil. zittend op het nest, om zich heen kunnen kijken. De moderne landbouwmethoden hebben dit onmogelijk gemaakt; wanneer het weer een beetje meewerkt, vliegt het gras in de lente de grond uit. De kieviten zijn daarom voor- een groot- deel van de graslanden vertrokken. Zij zijn wel op veel weiden gebleven, waar koeien het gras kort houden. Andere gingen op de akkers nestelen, waar het gewas in de vroege lente minder snel Opschiet. De kemphaan is een vogel, die vooral van drassige weiden houdt. Bijna 5400 van de 6000 geïnventariseerde nesten wer den op natte graslanden gevonden; elders is de vogel weg. Daar komt nog bij, dat tal van geliefde broedgebieden (we denken in dit geval bij voorbeeld aan de polders tussen de stads grens van Haarlem en de ringvaart van de Haarlemmermeerpolder) in beslag zijn genomen door de stadsuitbreiding. De ge vederde bewoners van deze streken wer den gedwongen om een goed heenkomen te zoeken. Bescherming Is aan de bescherming van de weide vogels iets te doen? In vele opzichten niet. Men kan de tijd nu eenmaal niet terugzetten terwille van de vogels. De VOOR SCHEPEN zijn talloze namen te bedenken. Bij de ruim 38.000 schepen bo ven de 100 reg. ton bruto, die de zeeën bevaren treffen we namen aan van lan den, zeeën, rivieren, eilanden, kapen, ster ren, familienamen en namen uit de my thologie. Zo kunnen we nog doorgaan en dan zijn er nog heel wat schepen die de zelfde naam voeren en dan laten we de schepen beneden de 100 reg. ton bruto en de binnenvaartschepen buiten beschou wing. Er is in Grimsby een grote trawler maatschappij waarvan schepen namen dra gen van voetbalclubs, b.v. Arsenal, Aston Villa, Huddersfield Town en zé kunnen we er nog enkele noemen. In Grimsby is ook een rederij van 18 trawlers waar van de namen met „Northern" beginnen: Northern Chief, Northern Dawn enz. Voorts kennen we daar de „Ross" boten: Ross Cheetah, Ross Cormorant bij elkaar 19 stuks. Huil, de Britse visserijhaven met de grote trawlers, heeft 15 rederijen die te onderscheiden zijn in de Arctic-, Stella-, Sint-, Cape-, Kingston-, Loch- en Lord- boten omdat de namen der schepen daar mede beginnen. Er is in Huil oök nog een trawlermaat schappij waarvan de schepen namen van schrijvers hebben. Wie weet krijgen we in ons land nog wel eens een trawler Jan de Hartog, Godfried Bomans, Fenand van den Oever, Antony van Kamden. De rederij in Huil, de Newington Steam Traw ling Co Ltd, is in het bezit van 6 traw lers waarvan de namen als volgt luiden: Conan Doyle H. 251, James Barrie H.15, Joseph Conrad H.161, Peter Cheyney H.195, Peter Scott H.103 en Somerset Maugham H.329. Met uitzondering van de Conan Doyle zijn alle trawlers na de tweede wereldoorlog nieuw in de vaart ge bracht. De Conan Doyle is de vroegere Arctic Ranger en werd in 1951 aangekocht. Het eerste schip van de Newington Steam Trawling Co Ltd was de in 1928 gebouwde James Barrie H.460 een stoom trawler van 338 reg. ton bruto. Een jaar later kwam de Bernard Shaw H.67, welke in 1930 gevolgd werd door de'Arnold Ben net H.259. In 1934 werd aan de vloot toe gevoegd de Warwick Deeping H.136 en de voor-oorlogse periode werd afgesloten met de Hugh Walpole H.409 met 498 reg. ton bruto het vlaggeschip van de rederij. Alle schepen waren gebouwd bij Cochrane Sons in Selby. In 1945 waren er drie overgebleven, die in de jaren daarna door nieuwe schepen werden vervangen. De jongste aanwinst is de Somerset Maugham H. 329, welke in 1961 is gereedgekomen te Beverley bij Cook, Welton Gemmell Ltd. Het schip De „Somerset Maugham" I behoort met 789 reg. ton bruto tot de grootste motortrawlers van de Britse vloot. De lengte over alles bedraagt 57,58 m., de breedte 10,34 m. en de diepgang 4,27 m. De 10 cil. Werkspoor motor, die in licentie is gebouwd bij C. D. Holmes heeft een vermogen van 2.000 pk. Slechts enkele jaren oud is de Somerset Maugham al in het nieuws gekomen. Het schip is namelijk over 1962 winnaar van de trofee ..Silver Cod", zilveren kabeljauw, die se dert 1954 ieder jaar wordt toegekend aan de trawler, die de grootste hoeveelheid vis heeft aangevoerd. De 31-iarige schipper van de trawler. Bill Brettell, heeft de tro fee op 7 maart in ontvangst genomen. Arie van der Veer produktiemethoden zijn gewijzigd; de me chanisatie is ook op het platteland niet meer weg te denken, temeer daar de ar beidsmarkt ook daar erg aan de krappe kant is. Vroeger, toen het maaien nog met de zeis geschiedde, was er wel wat aan te doen. Toen lieten de arbeiders die door hun dagelijks verblijf op het veld aan het gedrag van de vogels konden zien waar het nest was in de omgeving daar van een stuk gras staan. De dieren kon den dan verder broeden. Later toen nog niet zo vroeg werd gemaaid merk te men van te voren de plaatsen waar men nesten wist te liggen, met stokken of takken. Daar reed de machine dan omheen, hetgeen heden ten dage in Fries land nóg wel gebeurt Van verscheidene kanten zoals van de zijde van de vogelbescherming als in landbouwkringen is dit probleem de laatste tijd besproken. Er is wel iets aan te doen. al is het weinig. Dit heeft dan vooral betrekking op de jonge vogels, die tussen het hoge gras lopen. De dieren proberen wel van de naderende messen weg te komen en vluchten in het hoge gras. Omdat de landerijen meestal van buiten naar binnen worden gemaaid, vin den ze in het laatste gedeelte (in het middenvak) de dood. Daarom wordt thans geadviseerd om anders te werk te gaan: van binnen naar buiten. De vogels worden dan steeds ver der naar de buitenkant van de stukken gejaagd en kunnen, wanneer bet gevaar nabij komt. over de sloot naar een nabij gelegen perceel vluchten vóór ze tussen de maaimachinemessen terechtkomen. Dit geldt trouwens niet alleen voor de jonge vogels. Ook vele andere dieren, zoais kik kers, jonge bazen, enz., komen tussen de scherpe messen van de maaimachines vroegtijdig aan hun einde. De betekenis van onze natuurreservaten, waar de vogels in de voor hen meest ge schikte natuurlijke omstandigheden in staat zijn hun jongen groot te brengen, begint door dit allee steeds groter te wor den. Waar aanleiding van een vraag van een raadslid doen B. en W. van Velsen nagaan of thans tot aanleg van een voetpad langs het gedeelte van de Schulpweg gelegen tussen de Gildenlaan en de Beecksangh- laan, kan worden overgegaan. Tot heden was dit niet mogeMjfc aangezien de voor het troittoic nodige grond geen gemeente- eigendom was. Ook thans i« dit nog niet het geval, doch de huidige eigenaresse van de grond heeft thans verklaard er geen bezwaar tegen te hebben, dat de voor het voetpad nodige grond door de gemeente in gebruik wordt genomen, in afwachting van een met haar te sluiten grondtransactie. Gelet op de belangen van het voetgan gersverkeer ter plaatse, achten B. en W, de aanleg van het voetpad zeer gewenst, zodat wij voorstellen het aanbod tot in gebruikneming te aanvaarden. De kosten van aanleg van het voetpad zullen naar raming een bedrag van 10.000 vorderen. Vorig jaar is besloten tot onteigening van een gedeelte van een perceel, groot ongeveer 125 m2, gelegen aan de Hage lingerweg te Santpoort, eigendom van de firma Arends en Smit te Santpoort. De ze grond heeft de gemeente Velsen nodig voor de verbreding van de Hagelingerweg. Op een gedeelte van het te verwerven terrein staat een oude woning, welke mo menteel is ingericht tot werkplaats. De ze werkplaats zal derhalve dienen te ver dwijnen en op een andere plaats weer opgebouwd moeten worden. Met de eigenaresse is thans overeen stemming bereikt over de aankoop van dit perceel De aankoopsom is gesteld op het symbolische bedrag van f 0.25, waar bij aan de verkoopster een vergoeding van 3000 zal worden betaald voor de afbraak van de op het bovengenoemde terrein staande werkplaats, uit te keren, nadat de afbraak is voltooid. Aan firma Arends en Smit zal voor de herbouw van de werkplaats grond verkocht worden aan de Fresiastraat te Santpoort. De beslis sing is aan de raad. In Haarlem is op 76-iarige leeftijd over leden de heer J. L. Paleari, oud-gezag voerder van de K.P.M. De crematie ge schiedt vrijdag 19 april op Westerveld, na aankomst van trein 9.59 uur in Drie huis-Zuid. Aan de gemeente Velsen is te koop aan geboden het perceel ter oppervlakte van 120 m2. met de daarop staande woning Enschedéstraat 16, te IJmuiden. Daar dè woning is gelegen in dat gedeelte van IJmuiden, waarvoor te zijner tijd een sa nering nodig zal zijn, achten B. en W. de aankoop daarvan voor de gemeente van belang. De na onderhandeling tot stand gekomen koopprijs van 4.000 achten B. en W. aanvaardbaar. Aangezien de woning vele ouderdomsgebreken vertoont, zullen diverse herstelwerkzaamheden moeten wor den verricht. De kosten daarvan worden op f 3.900 geraamd. De raad moet nog beslissen over de kre dietverlening.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5