Haarlemse politierechter behandelde IJmondzaken C0R0LY kerko shirts REIZEN NAAR WEST-DUITSLAND Kiewiet kweekt de beste amadines DIAMANT IN „NOORD" Bromfietsrijders PH. DE KONING STOFZUIGERS IJmondverenigingen vandaag en morgen van zelfstrijkend Bel-O-fast Collecte voor Nieuw Unicum Gevonden Filmavond Opgepast I DONDERDAG 18 APRIL 1963 Bij COR OLY D.K.W, van 745.— 595.- R.A.P, van 750.— 650.— MAGNEET v. 789 - 695.- Deze prijzen alleen bij Breestraat 108 Beverwijk Concert- en cabaretavond IJmuider Harmonie KENNEMERLAAN 24 Nieuwe boeken gemeente bibliotheek Velsen m De rol voor de zjtting van de Haarlemse politierechter vermeldde voor woensdag middag niet minder dan tweeëntwintig nkmen, zodat mr. J. D. Vink en de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, ruim vier uur met de verschillende zaken werden bezig gehouden. De meeste verdachten waren ditmaal uit de IJmond afkomstig, of hun overtredingen werden in deze omgeving geconstateerd. Hieronder bevonden zich Ook de gebruikelijke verkeerszondaars waarvan vooral zij, die na een aanrijding waren doorgereden zonder zich bekend te maken, scherpe reprimandes van de officier van Justitie in ontvangst moesten nemen. Zoals een 21-jarige chauffeur uit Velsen en een 50-jarige buschauffeur uit Beverwijk, wier gebrek aan elementair wegfatsoen respectievelijk werd bestraft met honderd gulden boete, plus voor waardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar en honderd gulden boete zonder meer. .Een 45-jarige koopman uit Velsen, die met zijn driewieler in Santpoort een lichte aanrijding had veroorzaakt, terwijl hij enigszins „onder de invloed" verkeerde, werd nog veroordeeld tot tien 'dagen gevangenisstraf, met een voorwaardelijk verbod gedurende een jaar aan het gemotoriseerd verkeer deel te nemen, met een proeftijd van twee jaar. J ay-riding De onbezonnen daad van een 19-jarige lasser uit IJmuiden, die in januari met een vriend in Beverwijk een poging had gedaan zich van een geparkeerde auto mêester te maken, werd met veertien da gen gevangenisstraf gehonoreerd; met eenzelfde periode in het vooruitzicht, wan neer hij binnen drie jaar in herhalingen vervalt. Zij hadden die avond diverse ca fés bezocht en omdat het voor bus of taxi te laat was geworden, vernielden zij het portierruit van een auto met de be doeling, zich tijdelijk van een vervoermid del naar huis meester te maken. De po ging was mislukt, omdat zij de wagen niet in beweging konden krijgen. „Wat een idioterie, man," viel de offi cier tegen de nu deemoedige verdachte uit, „zeven pilsjes gedronken, geen rijbe wijs, gevaarlijk gladde wegen en dan zul len de heren wel even.Zijn maat, een 18-jarige lasser uit IJmuiden, die wegens familieomstandigheden niet was versche nen, zal zich maandag 20 mei voor deze vernieling en poging tot joy-riding moeten verantwoorden. Hij weet dus nu, wat hem zo ongeveer boven het hoofd hangt. Spaargeld verswegen Een 01-jarige inwoner van IJmuiden had destijds bij de politie aangifte ge daan van een ten nadele van hem ont vreemde bedrag van twaallduizend gul den. Een behoorlijke spaarpot voor iemand die reeds sinds 1956 van de gemeente fi nanciële steun geniet. Deze aangifte resul teerde uiteindelijk in een aanklacht voor valsheid in geschrifte, want verdachte had indertijd een formulier ondertekend, waarin door hem werd verklaard dat hij niet over enig spaargeld beschikte. En op dat moment moet hij reeds goed zijn ge weest voor achtduizend gulden. De verdachte beriep zich op zijn onwe tendheid met de bij sociale zaken gelden de voorschriften en bovendien ontkende hij op de hoogte te zijn geweest met de inhoud van het door hem ondertekende formulier. Volgens hem had hij het bedrag bestemd om een tweede huwelijk te kun nen aangaan. Op een vraag van de offi cier van Justitie of hij wist, wie hem het geld had ontstolen antwoordde hij verbit terd: „Als dit het geval was, dan leefde de dader geen uur meer!" Inmiddels is verdachte bezig met het te rugbetalen van de ten onrechte genoten steun, hetgeen wellicht van invloed was op de eis van de officier: vijfenzeventig gul den boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. Met deze eis verklaarde de po litierechter zich akkoord. Trieste gevallen Enigszins triest was het geval, waar voor een echtpaar uit Velsen zich moest verantwoorden. Hun negenjarig zoontje was namelijk van een logeerpartijtje te ruggekeerd in het bezit van een porte monnee met inhoud, welke niet anders dan van diefstal kon afkomstig zijn. Ten einde eventuele ontdekking te voorkomen had de vader de portemonnee verbrand, waarbij de moeder echter zo onverstandig Advertentie DONDERDAG 18 APRIL Zaal „Bethlehem" Radarstraat. 20 uur: Filmavond vogelvereniging „Fauna Feli- sena". Hervormd Jeugdhuis, Remhrandtlaan, 20 uur: Toneelclub „Tavido" speelt „Tien kleine negertjes". K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 20 uur: Ver kiezingsbijeenkomst federatie Beverwijk P.v.d.A. VRIJDAG 19 APRIL „Ichtusburcht", Fahrenheitstraat, 19 tot 23 uur: Bazar christelijk mannenkoor „IJ muiden". Kennemer Theater. Beverwijk, 20 uur: Toneelclub „Tavido" speelt „Tien kleine negertjes". Hervormd Verenigingsgebouw. Schans. Beverwijk, 20 uur: Toneelavond Friese vereniging „Us Memmetael", was geweest het zich daarin bevindende geld uit te geven. De officier van Justitie had kennelijk medelijden met de ouders, zodat hij volstond met voor beiden een boete van vijfendertig gulden te eisen. Op zijn beurt verminderde de politierechter dit bedrag nog met een tientje. Niet minder tragisch waren de omstan digheden voor een 42-.jarige weduwe uit Utrecht, die in december haar zoontje uit een kinderhuis in Velsen had „ontvoerd" waar het op last van de kinderrechter was ondergebracht. „Het kind was doodsbang. Edelachtbare," verklaarde de moeder, „het had overal blauwe plekken en boven dien moest het uren op de knieën liggen." Zowel de officier als de politierechter schudden het hoofd over een dergelijk sys teem van „opvoeden", maar toch moest de moeder onder het oog worden gebracht dal zij haar zoontje niet zonde- meer had mogen meenemen. Zij had zich in dit ge val tot de politie moeten wenden. Dit al les in aanmerking nemende, eiste de offi cier vijftig gulden boete, plus een voor waardelijke hechtenis van twee weken met een proeftijd van drie jaar. Deze hoete werd door de politierechter nog gehal veerd. Snel recht Een 24-jarige „Heinz", afkomstig uit Duitsland, heeft aan zijn paasuitstapje naar Nederland slechts weinig genoegen beleefd. Hij was met zijn jeep op eerste paasdag in Oostzaan in een greppel gere den, bij zijn poging een stilstaande vracht auto te ontwijken. De oorzaak van deze mislukte manoeuvre kon met behulp van een vrouwelijke tolk gemakkelijk wofden vastgesteld, hij had die dag namelijk niet minder danvijfendertig glazen bier gedronken. En dat nog wel nadat ver dachte in het betreffende café met veel bravour had verklaard, (het Hollandse bier slechts als water te kunnen beschou wen. i „Misdadig" noemde de officier van Jus titie een dergelijke houding, waarbij hij duidelijk te kennen gaf dat in Nederland op zulke toeristen niet de minste prijs wordt gesteld. Daar kon zelfs de feest- toeter, die in Heinz's binnenzak werd aan getroffen niet hgt geringste aan verande ren. De officier eiste dan ook drie weken hechtenis met onmiddellijke gevangenne ming, omdat verdachte zicht als buiten lander misschien anders aan zijn straf zou kupnen onttrekken. Bovendien werd hem gedurende twee jaar het recht ontnomen in Nederland een motorvoertuig te bestu ren, De politierechter oordeelde véértien dagen gevangenisstraf voldoende, waar bij tot onmiddellijke hechtenis werd be sloten. Wel zal hij straks in Duitsland een nieuwe „Fahrschein" moeten aanvragen, want zijn huidig rijbewijs krijgt Heinz niet terug. De IJmuider Harmonie geeft zaterdag £0 april een concert in het Patronaats gebouw aan de Willemsbeekweg, waar ook medewerking aan wordt verleend door het eigen jeugdorkest. Dit ensemble verzorgt het eerste deel van het programma, met onder meer uitvoeringen van de ouverture „Mignonnette" van J. Baumann en Albert Kapperts mars „Door zand en heide". Het concert van de IJmuider Harmonie be staat onder meer' uit de Hongaarse dan sen no. 5 en 6 van Joh. Brahms, in een arrangement van W. Mijns; de suite „The Harp of Wales" van G. Boedijn en „Cla rinet Capriolen" van F. H. Schorer. Het geheel staat onder leiding van de dirigent J. Groot. Na de pauze volgt het optreden van het cabaretgezelschap „Free lance". Advertentie vanaf 15.90 Nederlandse romans en novellen: An dreus: Denise; Presser: Moord in Moor drecht; Braine: Leven aan de top; Dobrac- zynski: De indringers; Guareschi: Don Ca- millo in de bocht; Lidman: Ik en mijn zoon; Rochefort: Kindertjes van deze eeuw; Sanderson: Men gaf hem een ge weer; Shute: Diamanten voor Janice; De Backer: Longinus en antjere verhalen; Dahl: M'n liefje, m'n duifje; Déry: Een wolk voor de zon; Van der Meer: Zeven ware légenden; Last: Meesters der Ja panse vertelkunst. Buitenlandse roman: Penzoldt: Die Powenzbande, Studieboeken: Voor vrijheid in de ether; Visser: Zonder omwegen; Henze: Het jfrote concilieboek; Faber en Van der Schoot: Het pastorale gesprek; Jonker: Liturgische oriëntatie; Rigter: Financiële rekenkunde; Russel: Heeft de mens een toekomst?; Spock: Gesprekken met moeders; Mensen op zondag; Hoffman: Algemgne celleer; Roedelberger en Groschoff: Dierenwereld van Europa; Janbroers: Modem basket ball; Addens: Doe spelletjes; Molenveld: Speel en werk met metaal; Morthausen: Nederlands hoorn van overvloed; Odijk: Orchidéeën, verzorgen en kweken; Van Onck en Van Beurden: Honderd hengel- tips; Van Kimmenaede: Warmteleer voor technici; Charpentier: Foto's bij flitslicht; Von Czibulka: Mozart in Wien; Dresden: De litteraire getuige; Morriën: Verzamelde gedichten; Laurents: West side story; Landmann: Joodse humor; Brondsted: Zo leefden de Vikingen; Weiss: Reis door de bel; Wijnbeek: Wilhelmina; Sluyser: Er groeit gras in de Weesperstraat; Andreas: Richelieu; Hillary en Doig: Hoog in de ijle lucht; Job: Portugal, land van kruisridders en zeevaarders; Morris: Coast to coast; Van de Sandt: Nippen aan de wodka. De Stichting „Nieuw Unicum" verpleeg- en revalidatiehuis voor langdurig zieken en gehandicapten te Heemstede, zal in de periode vap 22-27 april in de gemeente Velsen een collecte houden mét inteken lijsten, huis aan huis. „Nieuw Unicum", waar óók patiënten uit Kennemerland worden verpleegd, zal zeer binnenkort worden verplaatst naar „Bloemenhove", Herenweg 215 te Heem stede, welk pand nu is ingericht en ver bouwd voor verpleeghuis; enige dienst ruimten, zoals een afdeling voor arbeids- therapie en massage- en oefenkamer, wer den bijgebbuwd. Bovendien vinden de plannen voor nieuwbouw in de gemeente Zandvoort gestadig voortgang, en mag ver wacht worden dat binnen enkele jaren dit nieuwe centrum' er aal staan, waarbij voorlopig wordt gerekend op een opname capaciteit van 160 gehandicapten. Vooral het nieuw te bouwen' centrum in Zandvoort zal ook voor Kennemerland een belangrijke verlichting betekenen in de grote nood aan woon- en verpleegruimte voor lichamelijk gehandicapten, in het wes ten des lands. Advertentie Alle eroede merken 100 °/n service en garantie Betaling ln overleg. W I K JF MARKTPLEIN „Westerveld" De officiële overdracht en ingebruikstelling van de nieuwe aula van de begraafplaats „Westerveld" is vast gesteld op zaterdagmiddag 27 april, te 15.15 uur. In het noordelijk gedeel te van de Bondsrepubliek is het klimaat gematigd. Met de hoogste temperatu ren in de maanden juli en augustus van omstreeks 25 graden Celsius en de laag ste temperaturen van om streeks 5 graden Celsius in de maanden januari en fe bruari. Van een „regentijd" kan men hier niet spreken, daar de regenval verdeeld is over alle maanden van het jaar. Natuurliefhebbers zullen veel vreugde bele ven aan een vakantie in de Rijnvallei, op de Lünebur- ger Heide en langs de stranden van de Baltische en Noordzeekust. Bijna al le grote steden hebben mu sea en die van Dfisseldorf is zeker een bezoek waard. Zeer bekende kerken en historische kloosters vindt u door het gehele land ver spreid en wij noemen dan de Dom van Keulen, de Mary-Kerk te Lübeck en het Corvey-klooster in Westfalen. De belangrijkste steden in het noordelijk gedeelte zijn: Berlijn, met z'n prach tige omgeving, vele histo rische gebouwen, modefne architectuur en vele mu sea; Bonn, de hoofdstad, gelegen in de Rijnvallei en gebohrtenlaats van Beetho ven: Bremen met zijn be faamde St. Peter's Kathe draal en het wereldbeken de overzeemuseum; Keulen aan de Rijn, prachtige ge bouwen, musea en natuur schoon in de directe omge ving; Hamburg, de Hanze stad, heeft te veel beziens waardigheden om deze in dit bestek te kunnen op sommen. Het is gelegen te midden van een prachtige omgeving (Lüneburger Hei de, Baltische kust, Kiel en de Noordzeekust). In het zuiden van West- Duitsland verschilt het kli maat niet erg veel met dat van het noordelijk deel, echter met dien verstande, dat de warmste en koudste temperatuben met onge veer vijf graden dienen te worden verhoogd of ver laagd. In het algemeen brengen de natuurliefhebbers hun vakantie het liefst door in de Alpen, het Zwarte Woud of rond het Meer van Kon- stanz en zij, die de schoon heid van oude steden en Dlaatsen zoeken, zullen een herinnering bewaren aan hun reizen naar Rnthen- burg aan de Tauber. Din- kelsbühl en vele andere plaatsjes. Komt u in Mün- chen, dan zal een bezoek aan het Duitse Museum en de Kunsttentoonstelling niet op het programma ont breken. Vele fraaie kaste len, mooi aangelegde en goed onderhouden parken, historische gebouwen en monumenten vindt u ver spreid door het gehele ge bied; wij noemen: het kas teel van Heidelberg, het Goethe-Huis in Frankfurt, het stadhuis van Frank- furt-Römer. Ook hier vindt u vele be langwekkende steden en naast het reeds genoemde Frankfurt en München ves tigen wij nog even de aan dacht op Neurenberg (Al- brecht Dürer Huis St, Sebald Kathedraal) en Stuttgart (Killesberg Tui nen Concert-hall). De mogelijkheden waar op u naar Duitsland kunt reizen zijn zeer veel: vrij wel alle grote steden zijn oer vliegtuig, trein, auto of touringcar bereikbaar. Om u toch een idee te geven zouden wij willen volstaan met het stellen, dat de ge middelde vliegprijs van Amsterdam ongeveer hon derd gulden en de gemid delde treinreis vijftig gul den kost. Alle verdere inlichtingen omtrent de vele mogelijk heden ln Duitsland worden u gaarne verstrekt door de staf van ervaren en en thousiaste medewerkers van het Duitse Reis- en Informatiebureau te Am sterdam. on het Snui 24: telefoon: 0.20-24.12.93. „Het gaat er mij om steeds mooiere, grotere en forsere vogels te kweken", zegt de heer J. T. Kiewiet, Zander straat 11, IJmuiden-Oost. Dc 53-jarige heer Kiewiet is voorzitter van de in 1957 op gerichte Velser Volièrever eniging Fauna Felisena. Al van zijn twaalfde jaar af houdt hij vogels. Hij begon met een stel tortelduiven door ruiling van zijn kleine foxhond. Zijn vader vervaar digde kooien voor de sijsjes en puttertjes die zijn zoon ving. Er kwamen een paaij parkieten bij en dat was het begin van de heer Kiewiet's N'.weekhobby. „Ik kweekte maar raak", zegt hij. Hij verkocht de vogels aan an dere liefhebbers. Hij was déstijds in Groningen poot- visvertegenwoordiger. De boeren kwamen echter niet alleen bij hem om raad met betrekking tot vis, maar ook over vogels. In de crisistijd kostte een parkiet een kwartje. Veel te verdienen was er niet meer want het zaad werd zeer duur. De oor log maakte voorlopig een einde aan de vogeltjeslief hebberij van de heer Kiewiet. „Na de oorlog kwam de klei ne jongen met een kanarie thuis", vertelt hij. „En dat bracht de hobby weer op gang Aannemer Bart, even eens een groot vogelliefheb ber gaf zijn oude volière aan de ..heer Kiewiet en bouwde zelf een nieuwe. Nu vormt de oude volière van de heer Bart het nacht- en broedhok van de heer Kie wiet's grote buitenvolière. De heer Kiewiet heeft thans een 80 tot 90 tropische vogel tjes en een stuk of 40 jongep, die ook zijn ondergebracht in kooien op zolder en in een icleinere volière in de achter tuin. Nadat hij in 1957 was toe getreden tot de pas opgerich- ,ie vereniging Fauna Felise^ na, vroeg de toenmalige voorzitter aan de heer Kie wiet of die er voor voelde vogeltjes ln te zenden naar de tentoonstelling in Aals meer. Eerst voelde de heer Kiewiet daar niet veel voor. Maar na lang aandringen stuurde hij toch maar 2 witte zebravinken in en een paar .-•pitsstaartamadines. Prompt eindigde hij boven de meest befaamde amadine-kw.eker, die in Alphen aan de Rijn woont. „Een mooi succesje", sprak de voorzitter. „Man, ,k heb thuis nog veel mooiere vogels", zei de heer Kiewiet. „Ja. dat zeggen ze allemaal", aldus de voorzitter. Nu, de winter daarop werd de heer Kiewiet kampioen van Vel sen en won hii dertien an dere prijzen. Nu bevat zijn prijzenkast 250 medailles, bekers enzovoorts. „Hij wil al een nieuwe kast maken", zegt mevrouw Kiewiet. Tegenover de prijzenkast in de huiskamer hangt 'n volière waarin enkele uit Australië geïmporteerde cooltamadines huizen in een temperatuur van 26 graden. „In Rotter dam hebben zij een jaar of vier terug de mooiste van me gestolen. Nog voor de keuring", aldus de heer Kiewiet. De Australische import staat nu stil. De handelaren betrekken nu hun amadines uit Japan. „Als je er niet veel verstand van hebt ga je bij het kopen in de boot", zegt de heer Kikwiet. „Dan gaan ze kapot". De diertjes hebben door het vervoer en de temperatuurswisselingen erg te lijden. Een t.b.-infec- tie is vaak het gevolg. „Aan de ontlasting kan men het beste zien of eep vogel ziek is", zegt de heer Kiewiet. „Ik heb het erg druk met de ziektebestrijding. Ze sturen hun vogels maar naar mij toe. Vogels van eigen kweek Zijn 100 percent sterker dan de geïmporteerde. Je geeft ze speciaal voer, houtskool, turf molm, heel fijn grint, gras zaden, vitaminen en kalk. Van 6 tot en met 11 april werden in Velsen de volgen de voorwerpen als gevonden tangegeven: sloep, jongehs- pet, autoped, bankbiljet van f 10.jongenshorloge, por temonnee met inhoud, hon den penning, fietstas met in houd, paraplu in foudraal, balletschoentje, lange jon gensbroek, bankbiljet van f 25, dameshorloge, 1 pr wan ten, kindertasje, wit kinder schoentje, kanarie, herenrij wiel, 2 leesboeken, étui met mesje en schaartje, regenjas, konijn en een halssnoer. Inlichtingen over deze voorwerpen kan men dage-v lijks krijgen bij het hoofd bureau van politie in IJmui- den-Oost. De daar gedepo neerde voorwerpen kan men elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur afhalen. mm.5 ff Dat alles Om het gebrek aan /onlicht te ondervangen. Je leert het allemaal al doende en je tracht het over te dra gen op de mensen in de ver eniging". De heer Kiewiet is de trot se eigenaar van tal van oer gezonde amadirtes, zijn spe cialiteit. Hij heeft masker- amadines, roodsnavel en geelsnavel spitsstaartamadi- nes, roodkop, geelkop en zwartkop colamadines. Zijn bartewens is het verkrijgen van een paartje driekleurige papegaai-amandines en een paartje langstaart driekleu rige amadines. Deze laatste beestjes kosten 375 tot 400 gulden per paar. „Gewonere" amadines zijn voor 120 gul den te koop. De Duitsers zijn bereid ,er enkele tientallen guldens meer voor te beta len. Een bepaald geheim heeft de heer Kiewiet niet. „Je moet ze goed verzorgen, niet in de kleine hokken zetten. Sommigen gebruiken de vo geltjes ook als eierfabriek om maar zoveel mogelijk jongen te krijgen. Ik kweek nooit meer dan vier tot vijf per nest op. Anders krijgen de ouders het te druk. Als je een vogel maar genoeg uit melkt, door steeds weer de eieren weg te nemen, kan zo'n diertje wel 50 tot 60 eieren leggen. Men redeneert dan: ik kweek daardoor 20 meer, laat- die ene maar doodgaan. Dat is onze bedoe ling natuurlijk niet. De vo geltjes die in april, mei en juni zijn geboren, zijn het bgst geschikt voor de kweek". De heer Kiewiet houdt zich eveneens bezig met het kruisen van bepaalde soor ten. Zo'n kruising is het Ja panse meeuwtje, dat vaak als pleegmoeder of -vader wordt gebruikt. De heer Kiewiet is er tot grote verbazing van insiders in geslaagd vijf jaar geleden een betere soort Ja panse meeuw te kweken, een effen donkerbruine, waar mee hij al veel roem heeft geoogst op tentoonstellingen. Ik zou voor de vereniging nog veel meer willen doen als ik tijd had", zegt de neer Kiewiet, die in de con tinudienst werkzaèm is in de eetzaal van de Arosa Sun. „We hebben van de gemeen te, die ons altijd zeer behulp zaam is, een zolder boven de zelfwasserij aan de Snellius- straat kunnen huren. Daar kunnen we ons materiaal op slaan, kooien maken en re pareren." Fauna Felisena beeft al in verscheidene ge meentelijke gebouwen voliè res met vogels geplaatst, die door de leden worden onder houden. De heer Kiewiet haalt uit zijn prijzenkast een wissel beker, die nu definitief in zijn bezit is gekomen. „Acht keer is hij gewonnen door anderen, in Aalsmeer. Twee jaren achtereen, in 1961 en i962, won ik hem. Dat is wel mijn mooiste succes ge weest". De Velser Volièrevereni- ging Fauna Felisena geeft 18 april in de zaal Radarstraat 3 te IJmuiden een filmavond, waarop een twee uur duren de kleurenfilm over Afrika zal worden gedraaid. Ieder een is welkom en hoeft niets te betalen. Aanvang 20 uur. Het komt nog al eens voor dat er in Velsen wordt ge colporteerd met bepaalde blaadjes, die voor een „lief dadig doel" aan de man wor den gebracht. Dikwijls zijn het maanden oude nummers die men tracht te verkopen en we vermoeden sterk dat/ het liefdadige doel de porte monnee van de colporteur zelf is. We dringen er daar om nogmaak op aan ,dat men vrèagt wèlK liefdadig doel dan wel wordt gesteund door aankoop van de tijd schriftjes. De niet-bonafide colporteur valt dan wel door de mand. Een leven van hard wer ken en van eindjes-aan-el- kaar knopen heeft de vitali teit en de gezondheid van het echtpaar Piet Zaaijer en An na de Graaf, dat op 22 april zijn zestigjarig huwelijks feest hoopt te vieren, geen afbreuk gedaan, maar de beide echtelieden wèl vele vrienden gegeven. Het was op 22 april 1903, dat de bruidegom, die in'La ren is geboren en thans 85 jaren telt, zijn 21-jarige bruid in Castricum naar het altaar voerde, waarna het echtpaar zich in Velsen- Noord vestigde, moest de heer Zaaijer al vroeg mee- verdienen en dit gebeurde bij een grossier in Edam. Wat later ging hij naar Schagen. Na daar anderhalf jaar koet ster te zijn geweest werkte hij vervolgens bij de toen malige grossiersfirma be Haas als pakhuisknecht in Castricum. Daarna trok hij naar Leiden om Simon de Wit als pakhuisknecht vreer in de grutterij te helpen. Het echtpaar vestig de Zich direct na het huwe lijk in een klein huisje aan de oude Melklaan in het cude „Wijkeroog", dat dicht bij Beverwijk lag waar de bruidegom opnieuw in de grossierderij, nu van de N.V. Wicherink, terecht was ge komen. Na zes jaar gaf men de grutterij er aan. De fa milie Zaaijfer begon een kleine groentezaak in de Corverslaan, maar niet voor lan^. Wegens het harde wer ken en de zeer lange dagen was daar spoedig de pret af. Vanuit de Corverslaan was het een kleine sprong naar de papierfabriek. De heer Zaaijer werkte gedurende acht jaren in vaste dienst in de buitenploeg bij het lossen en laden van schepen. Dit was een bijzonder zwaar le ven, maar men moest er door. De klad kwam er in door de eerste wereldoorlog. Zaaijer ■ging naar de Hera in IJmuiden voor een jaar, weer een jaar verder naar de Amsterdamse Ballast Maatschappij en tenslotte als iosarbeider terug naar de papierfabriek van Van Gel der Zonen. Eerst werkte hij enige jaren in de houtkappe- rij, alleen wanneer er dus hout- of andere boten met grondstoffen tijdens het zo merseizoen van mei tot ok- tober-november binnenkwa men. Soms gebeurde dat de ene dag wel, de andere niet. Daar tussendoor wist Zaaijer toch de magen van zijn vier kinderen, waarvan nog twee zoons en een dochter in le ven zijn, te vullen. Voor het zware werk van het houtkappen en alles wat daarmee samenhing kwam later in de plaats het lossen van houtboten en schepen met andere grondstoffen, waarbij de paaltjes in de ruimen moesten worden „ge- slengd" en in de houtparken op rechte stapels van vaak vijf tot zes meter moesten worden „gestouwd", een ar beid die alle spierkracht vergde. Zo heeft de heer Zaaijer eenentwintig lange jaren zijn brood kunnen verdienen, zelfs tot zijn ne genenzestigste toe. Maar toen was het welletjes en kon hij zich, zoals thans nog het ge val is, overgeven aan wat tuinieren en zijn liefhebbe rij: de kanaries. En nog, op rijn vijfentachtigste ziet hij niet op tegen een zwaar kar wei, al kost het dan meer moeite. Vanzelfsprekend heeft niet de bruidegom al leen het gezin in stand weten te houden, want moeder Zaaijer, die nu minder goed ter been, maar overigens goed gezond is, heeft natuur- IWWKMIWWWIWIWW iijk het hare daarin bijge dragen door steeds de eind jes aan elkaar te knopen. Voor de familie Zaaijer, maar zeker voor vader en 'moeder, die drie kleinkin deren en vier achterklein kinderen hebben, is het een bijzondere verrassing, dat de oudste zoon Pieter na zeven endertig jaar achtereen in Canada te hebben vertoefd, met het diamanten huwe lijksfeest van zijn ouders per vliegtuig zal overkomen. Dit overkomen geschiedt op de huwelijksdag, maandag 22 april. Zoon Peter, zoals hij nu wordt genoemd, zal daar door niet de feestdag op zon dag 21 april meemaken. Deze dag begint met een gezongen heilige mis van dankbaar- neid in de parochiekerk van St. Jozef 's morgens te ne gen uur, waarna ten huize van het diamanten echtpaar aan de Wijkerstraatweg 258 's middags van twee tot drie uur een receptie zal zijn. Dat een en ander niet zonder be- 'angstelüng zal blijven, daar van getuigen de fraaie bloemstukken, fruitmanden en andere geschenken, die het bekende echtpaar heeft gekregen Overigens heeft de enige dochter er voor ge borgd dat het aanstaande teest niet onopgemerkt is ge bleven door een fleurige, verlichte versiering boven de huisdeur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7