Wagons van goederentrein na ontsporing in brand geraakt Treinverkeer de gehele dag gestagneerd bij Barneveld witN i- HET WEER Julian Grimau in Madrid ter dood veroordeeld Cubaanse leider Cardona keert V.S. de rug toe Verf met voldoening MEUBELSHOW v. DUIVENBODEN DANSEN Peking zou eisen dat Kroesjtsjev verdwijnt Drie gewonden bij aardgasexplosie Bezoek aan Canada zonder visum Joodse klacht over dr. Harster „Casa Academica" ontslaat directeur Brand na explosie in raffinaderij bij Parijs Hij beticht Kennedy van woordbreuk en vraagt asiel in Cost a Rica Weer jongen zoek in Den Haag ARTIF0RT en LE0LUX BANKSTELLEN Hf DE WOLF van 1833 Struikelblok voor de communistische eenheid before ij ou êuij! FALCON CAMELJASSEN Zonnig ilSJtli Het woord is aan Tijdens verhoor van balkon gevallen Burgeroorlog Demonstraties In de krant van heden Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Medische verzorging 7 Films 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Topsy 10 In de Vishal en op zee11 Kerkelijk Leven15 Horen en Zien 17 Uitgaan in Haarlem17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Baggermolen stoot op kleine onderzeeboot uit de oorlog HAZENBERG's WEEKEND - TRAKTATIE in ASTA MOTEL SHOWORKEST „THE THORWOOD PLAYERS" Een produkt van de Sikkens Groep* 48e JAARGANG NUMMER 139 VRIJDAG 19 APRIL 196J,, Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Dezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N -1] M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING •Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en^InJL^van^der^Mije Bij Barneveld heeft het uit de rails lopen van een goederenwagon er van nacht toe geleid, dat vijfentwintig wa gons van een goederentrein, die op weg was van Amersfoort naar Bentheim (Did.), ontspoorden. Er ontstond een grote brand, waardoor tien wagens vol komen werden verwoest. De spoorlijn Amersfoort-Apeldoorn werd zodanig ontwricht, dat men pas morgen vroeg weer treinen over één spoor kan laten rijden. Tot dan wordt het vervoer met bussen verzorgd. De D-treinen naar Oklenzaal worden omgeleid over Am- hem. HONGKONG (AP) De Chinese com munisten verkondigen dat premier Kroesjt sjev moet aftreden of afgezet moet wor den wil de eenheid in het communis tische kamp hersteld worden, zo wordt van betrouwbare zijde in de Britse kroon kolonie Hongkong vernomen. Volgens zegslieden is Peking begin van deze maand een nieuwe campagne tegen Kroesjtsjev begonnen. Het voornaamste thema is dat er geen hoop op eenheid in de communistische wereld bestaat zo lang Kroesjtsjev aan de macht is, zo ver klaarde iemand die onlangs China be zocht had. Hij zei dat de jongste propa gandacampagne in het gehele land ge voerd wordt en tot nu toe nog uitsluitend op de Chinezen gericht is. De ideeën achter de campagne worden verspreid door de plaatselijke radiosta tions, in redevoeringen van plaatselijke provinciale functionarissen en op debat- bijeenkomsten onder leiding van commu nistische functionarissen. De campagne is begonnen nadat Kroesjt sjev de uitnodiging van Mao Tse Toeng van de hand gewezen had om naar Pe king te komen om de ideologische ge schillen te bespreken. Ten noorden van rijksweg 43 (Gronin- gen-AfsIuitdijk) heeft zich bij het viaduct te Heerenveen een ernstige ontploffing voorgedaan waarbij drie arbeiders, werk zaam bij het aardgasbedrijf, werden ge wond waarvan twee zeer ernstig. Het personeel was daar bezig met proef nemingen om het roesten van de buizen tegen te gaan toen zich plotseling een ernstige ontploffing voordeed, vermoede lijk door een lek in de aardgasbuis. Hierdoor werden de 28-jarige R. de Nek- ker en de 35-jarige B. Sietsema, beiden uit Heerenveen, zwaar gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Heerenveen over gebracht. De toestand van de heer Siet sema laat zich minder gunstig aanzien. De heer Van der Werf, die met een woonark in »de Van Engelenvaart te Nieuweschoot ligt, werd door ijzersplinters gewond. Hij kon na in het ziekenhuis te zijn verbonden per taxi naar zijn woning worden vervoerd. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Zwart op Wit", de rubriek voor jonge mensen, staat vandaag op pagina 13. Advertentie SPAARNE 11 t.O. DAMSTRAAT TEL. 13608 EXPOSEERT DE NIEUWE COLLECTIE Complete Interieurverzorging GED. OUDE GRACHT 108 KRUISSTRAAT 22 Advertentie 6ARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LtlDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. De schade aan materieel wordt geschat op tweeeneenhalve ton, maar daar ook de inhoud van de meeste goederenwagons verloren is gegaan moet men rekening houden met een schade van een half mil joen gulden. De goederentrein bestond uit 51 wagons. Waarschijnlijk is bij de veertiende (ouderwetse) wagon, die niet op kogella gers maar op glijlagers met smeerolie liep, een as warmgelopen. Toen deze wa gon ontspoorde, liepen er totaal 25 wagons uit de rails. De laatste dertien wagons bleven intact op de lijn staan. Over een afstand van 150 meter lagen de wagons van de trein, die slechts was bemand door een machinist en een lading- meester, die beiden ongedeerd zijn geble ven, schots en scheef in en op elkaar. Naast de spoorlijn vertoonden zich grote gaten en de rails stonden op sommige plaatsen tot een meter boven de begane grond krom omhoog. De brandweer van Barneveld moest drie uur strijd leveren voor de brand onder controle was gebracht, waarbij men voor al veel last had van een fel vlammende olietank. Enige wagons walvistraan bleven voor het vuur gespaard, maar de grote gele plassen olie maakten met hun vieze geur het verblijf ter plaatse weinig benij denswaard. Tot vanmiddag heeft men zich met na blussing moeten bezighouden. Met kranen is men druk bezig de wrakstukken op te ruimen. OTTAWA (Reuter) Nederlan ders, Belgen, Luxemburgers en West- Duitsers hebben voortaan voor een ver blijf in Canada van niet langer dan drie maanden geen visum meer nodig. De Ca nadese autoriteiten hebben hiertoe beslo ten in het kader van een uitgebreid pro gramma ter vereenvoudiging van de reis- formaliteiten voor toeristen en bezoekers. La-vater: Vereer alles, wat eer waard is, ook al veracht de geest van de tijd het; ver acht alles, wat verachting verdient, ook al wordt het door de tijdgeest bewon derd. DüSSELDORF (AFP) De Joodse Centrale Raad in Duitsland heeft een brief doen toekomen aan de minister-pre sident van de Westduitse deelstaat Beie ren, waarin wordt gevraagd hoe het mo gelijk is dat dr. Wilhelm Harster, de voor malige SS-Brigadeführer en hoofd van de S.D. in bezet Nederland, een post heeft kunnen bekleden in de Beierse regering. Dr. Harster was tot voor kort hoofdre ferendaris van de financiële afdeling van het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken. Woensdag werd hij wegens ^ar beidsongeschiktheid" met pensioen gezon den. Een woordvoerder van de Joodse Raad heeft gezegd, dat er in dit geval geen sprake kan zijn van een vergissing, om dat de Beierse regering op de hoogte moet zijn geweest met het vonnis dat in Nederland tegen dr. Harster is uitgespro ken. (Harster is in 1947 in ons land tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld). Een overzicht van de ravage, die ontstond na de ontsporing van een goederentrein bij Barneveld in de nacht van donderdag op vrijdag. Prinses Beatrix heeft gisteren in het Witte Huis in Washington de lunch gebruikt met president Kennedy. Me vrouw Lyndon Johnson, de echtgenote van de Amerikaanse vice-president, trad bij afwezigheid van mevrouw Kennedy als gastvrouw op. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het bestuur van de stichting Casa Aca demica, het vorig jaar geopende gelijkna mige studentenhotel te Amsterdam, heeft de directeur van dit tehuis ontslag aange zegd, hoewel men niets dan lof heeft voor de wijze waarop hij zijn functie tot dus verre heeft uitgeoefend. Het ontslag is echter gebaseerd op het politieke verleden van de directeur. Onlangs kreeg het bestuur bevestiging van het gerucht dat de directeur tijdens de oorlog lid is geweest van de N.S.B., voor welk feit hij later is berecht. Sinds dien is er intern uitvoerig beraad geweest. De conclusie van het bestuur was tenslotte dat de directeur niet kon worden gehand haafd in deze leidende positie in de stu dentengemeenschap. PARIJS (AFP) Te Gennevilliers. in het noorden van Parjjs is een grote brand uitgebroken na een ontploffing in een raf finaderij van de „British Petroleum". Er zijn twee personen om het leven gekomen en 28 anderen gewond van wie sommigen zeer ernstig. De brand woedde anderhalf uur, maai de brandweer kon uitbreiding ervan voorkomen in het sterk geïndustrialiseerde gebied, dat vol staat met opslagtanks voor olie en benzine. De ontploffing was twee kilometer ver te horen. Functionarissen van de firma wijten de ontploffing aan een technischs fout. MADRID Een militaire rechtbank in Madrid heeft gisteren de 52-jarige Spaan se communist Julian Grimau Garcia ter dood veroordeeld. Grimau verliet Spanje na de burgeroorlog van 25 jaar geleden en keerde er in 1962 heimelijk terug. In november van dat jaar werd hij gearre steerd. Hij werd schuldig bevonden aan misdaden tijdens de burgeroorlog en aan het aanzetten tot stakingsoproeren in 1962. Het Spaanse kabinet moet het vonnis bekrachtigen. De verwachting is, dat Fran co het zal wijzigen in een langdurige ge vangenisstraf. Grimau stond voor zijn rechters met kwetsuren aan hoofd, hand en rug. Tijdens zijn verhoor door de geheime politie is hij van een balkon op straat gevallen. De po litie beweert dat hij zelfmoord wilde ple gen; de organisatie die in verschillende Westeuropese landen (waaronder Neder land) ijvert om Grimau's lot onder de aan dacht van de publieke opinie te brengen beweert echter dat hij op straat is ge gooid na het bewustzijn te hebben verlo ren door martelingen tijdens het verhoor. Grimau ontkende dat hij tijdens de bur geroorlog het werk had geleid van de volksrechtbanken, die vele nationalisten ter dood hebben gebracht. Hij gaf toe aan de zijde der republikeinen te hebben gevoch ten en dienst te hebben gedaan bij de politie in Madrid, Valencia en Barcelona, alvorens naar Frankrijk te vluchten toen de Falangisten het land in hun macht had den gekregen. Hij ontkende zich aan misdaden te heb ben schuldig gemaakt, maar gaf onom wonden toe dat hij een communist was en dit zou blijven tot zijn dood. De com munistische partij is in Spanje verboden. De auditeur-militair beschuldigde Gri mau van een ononderbroken schending van de Spaanse wetten en hamerde op zijn reizen naar de Dominicaanse repu bliek, Cuba en Praag, om aan te tonen dat Grimau in diehst stond van „het in ternationale communisme". Grimau gaf toe in Praag het 5e en 6e congres van de Spaanse communistische partij in bal lingschap te hebben bijgewoond. Zijn verdediger, een Spaanse kapitein, wees er op, „dat wij hier niet zijn om een partij of een overtuiging, maar om een man te beoordelen". Hij concludeer de dat er geen enkel rechtstreeks bewijs was geleverd voor misdaden in de bur geroorlog, het waren louter bewijzen uit de tweede hand op grond van verklarin gen van anderen. Voor het proces bestond grote belang stelling van verontruste juristen en ande ren uit o.m. Frankrijk en Engeland. Voor de Spaanse ambassades en consu laten in Amsterdam, Londen, Parijs, Stockholm en andere plaatsen zijn gister avond protestdemonstraties gehouden, waarbij soms anti-Franco-leuzen werden geroepen of meegedragen. In de Amsterdamse Oranje Nassaulaan demonstreerden ongeveer 40 Nederlanders en Spanjaarden. De consul ontvingdrie demonstranten, maar weigerde een pro testbrief in ontvangst te nemen. De poli tie had voor bewaking gezorgd. (AP). SAN JOSé (AFP) Dr. José Miro Car dona. de afgetreden voorzitter van de Cubaanse Revolutionaire Raad in Miami (Florida), heeft asiel in Costa Rica ge vraagd. President, F. J. Orlich, van Cos ta Rica, heeft verklaard, dat Cardona asiel zal krijgen mits zijn politieke acti viteit de rust in Costa Rica niet ver stoort. Verwacht wordt, dat Cardona spoedig per vliegtuig uit Miami naar San José zal vertrekken. José Miro Cardona Dr. Cardona is donderdag afgetreden als voorzitter van de raad die het bewind van Fidel Castro bestrijdt. Hij had al eer der zijn ontslag ingediend, maar dit was niet aanvaard. Negen van de zestien leden van de raad in Miami zijn eveneens af getreden. Na een bijeenkomst van de raad gaf dr. Cardona een omvangrijke verklaring uit die hij al enige dagen geleden aan het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken had doen toekomen. Hierin beschuldigt hij r' i Amerikaanse regering ervan dat zij zich niet heeft gehouden Wederom is in Den Haag een jongetje zoek. Het betreft hier de tien-jarige Louis Anton Tromp, die dinsdag 16 april de wo ning van zijn pleegouders aan de Storten bekerstraat 411 verliet, daarna nog een be zoek bracht aan een tante aan de De Ge- nestetlaan, daar zei naar huis terug te wil len gaan en sindsdien niet meer is gezien. Het signalement van .Ie jongen luidt: In disch ujterlijk, 1.30 meter lang, tenger postuur, donkerblond haar. bruingroene ogen. Hij draagt een blauw-groene winter jas met een grijze gebreide kraag, een korte groene broek en groene schoenen. aan beloften aan de Cubaanse ballingen om hen te helpen bij de strijd tegen het régime van Castro en dat zij een vage politiek aangaande Cuba is gaan volgen. President Kennedy had, volgens dr. Car dona, na de mislukte inval op Cuba van april 1961 beloofd dat er een nieuwe invasie zou worden georganiseerd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zou dr. Cardona hebben ver zocht zijn verklaring niet te publiceren. Het had al eerder gezegd dat deze verkla ring talrijke onjuistheden bevat. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in een toespraak tot Amerikaanse dagbladuitgevers onder meer verklaard dat de Amerikaan politiek niét gericht is op een of andere agres6ievè actie jegens Cuba, zolang de veiligheid van het westelijk halfrond niet ernstig wordt bedreigd. Hij herhaalde dat dé Verenigde Staten militaire aanwezigheid van de Sovjet-Unie op het Amerikaanse continent niet als iets normaals beschouwen. In antwoord op een vraag deelde minister Rusk nog mee, dat zich op Cuba enkele honderden Chinese communisten bevinden, voor het merer- deel landbouwdeskundigen. De steenbaggermolen (Dipperdredge) van de Franse maatschappij „Frabeltra", die werkzaamheden verricht tussen de bei de havenhoofden van IJmuiden, is gesto ten op een twee persoons onderzeeboot van de Duitse marine. Deze kleine onder zeebootjes werden in de tweede wereldoor log gebruikt. Vanmorgen heeft rijkswaterstaat met een bok getracht de onderzeeboot te lich ten, maar er brak een kabel. De bok is hierop weer teruggekeerd naar IJmuiden. De marine-opruimingsdienst is inmiddels in IJmuiden gearriveerd. Het is niet uit gesloten dat zich aan boord van de onder zeeër nog explosieven bevinden. „Maar," zo zei een marineman, „we zijn altijd blij als er eerst een baggermolen op is ge stoten. Dan weten we tenminste dat de voorwerpen tegen een stootje kunnen." Advertentie Trek er op uit tijdens de weekends en neem wat van onze heerlijke verpakte artikelen mee. zoals spritsen, boter- rondjes, gevulde koeken enz. enz. Om zelf thuis te bakken De echte A'LEEScroquetten en bitterballen. Advertentie ELKE ZATERDAG vso 8 1 uur Entree f 2. Achter station Beverwijk - Telefoon 4545 Advertentie Huygensstr&at 15 - IJmniden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1