Israëlische ambassadeur heropende Linnaeushof vak met toekomst voor jongens die vooruit willen! Phs. van Ommeren n.v. KARMON ISRAELI DANCERS AND SINGERS Maranatha Jezus komt Nieuwe anjer genoemd naar prof. Martin Buber Papoea-meisje trouwt met Nederlandse ex-militair Discriminatie? Metaalarbeiders in Baden-Württemberg voor een staking Zwarte Zeeofficieel overgedragen r J 6 Model Venus Model Edith VRIJDAG 19 APRIL 1963 Kerkelijk nieuws CONCERTQEBOUW/ Ds. S. J. ZDLSTRA „DE bruiloft des Lams" f oe^orn „V.S.V. Rood Wit" Z.F.C.-V.S.V. „30" fietst finaal vanzelf! F W. ZWIER H. W. DE JONGE Uw zoon krijgt de kans een vak te leren dat hem zekerheid en promotiemogelijkheden biedt...! Matroos op de internationale binnentankvaart: gezond en afwisselend werk in de vrije natuur, werk voor jongens die van aanpakken houden. Goed betaald werk met als toekomstmogelijkheid: kapitein of schipper! tweejarige vakopleiding "li-. Aan de adverteerders Dr. H. A. Cidor, de ambassadeur van Israel in ons land, is een bijzonder char mant diplomaat, die geestig het woord weet te voeren. Van deze eigenschappen heeft hij donderdagmiddag blijk gegeven toen hij in Bennebroek de Linnaeushof met Mi nicorso officieel opende. „In Israel houden de mensen evenveel van bloemen als de Nederlanders al is de bloemenrijkdom in Nederland veel groter. Evenals de Neder landse mannen hebben de Israëliërs de goede gewoonte om aan het eind van de week een bloemetje voor hun vrouw mee naar huis te nemen," zo zei hij. Wat dit laatste betreft werd dr. Cidor door de heer H. W. Roozen, directeur van de n.v. Lin naeushof daartoe in staat gesteld, want deze bood de Israëlische ambassadeur een boetket anjers van een nieuwe variëteit aan, die de naam heeft gekregen van pro fessor Martin Buber, de Israëlische ge leerde die in juli uit handen van prins Bernhard de Erasmusprijs in ontvangst zal nemen. De heer Cidor was bij zijn aankomst om half vier in Linnaeushof verwelkomd door de burgemeester van Bennebroek, de heer D. van der Hoop van Slochteren, de heer en mevrouw Roozen en een groep Haar lemse bloemenmeisjes. In het theehuis, waar vele genodigden bijeen zaten, onder wie de burgemeesters van Bennebroek, Lisse en Zandvoort, hield de heer Roozen een toespraak waarin hij de bloembollencultuur in Israel aan een uitvoerige beschouwing onderwierp. Onge veer vijftien jaar geleden werd de eerste zending bloembollen, bestaande uit dui zenden tulpen, hyacinten en narcissen uit Nederland in Israel ingevoerd. Met deze bollen werden uitgebreide proeven geno men. Gebleken is echter dat het klimaat in Israël over het algemeen ongunstig voor de bloembollenteelt is. Een uitzondering vormt de teelt van de Paperwhite nar cis, die thans een belangrijk export heeft. Het bestuur van Linnaeushof heeft, ge zien de goede banden, die tussen Israël en Nederland bestaan, gemeend een nieu we anjersoort te -noemen naar de win naar van de Erasmusprijs 1963, dr. Mar tin Buber. Deze nieuwe variëteit is ge kweekt in de anjerkwekerij van de fa milie Erens in Heemstede. Nadat een Haarlems bloemenmeisje dr. Cidor een boeket van deze fraaie, diep rode anjers had aangeboden zei de Is- Het 20-jarige papoea meisje Martha Con stantie Pehelerang is uit Hollandia, dat tegenwoordig'Kotabarü heet, naar Neder land gevlogen om hier met de 21-jarige voormalige Nederlandse militair Herman Ernst Jans uit Maarssën in het huwelijk te treden. De overkomst van Martha heeft heel wat voeten in de aarde gehad. „Het heeft maanden geduurd voor wij een visum voor haar konden krijgen", zei haar verloofde. „Dat komt omdat we niet getrouwd zijn. anders had zij zelfs voor niets met mij mee gekund. Nu hebben we haar reis moeten betalen. We moeten nu binnen een maand trouwen, want het visum is maar één maand geldig. Als we getrouwd zijn krijgt Martha automatisch de Neder landse nationaliteit". In staatsrechtelijk oogpunt bevindt Martha zich momenteel in een merkwaar dige positie. Zij heeft nu geen nationali teit en geen paspoort.Toch kon ze naar Nederland en wel met een document, dat over twee weken slechts historische waar de zal hebben: een reisdocument afgege ven door de UNTEA, waarop in vier talen vermeld staat wat het is. In het Neder lands heet het: Reisdocument van de tij delijke bestuursorganisatie van de Ver enigde Naties op Westelijk Nieuw Guinea. Op dit document is het visum gestempeld. Martha is het tweede Papoea-meisje dat met een Nederlandse militair trouwt en zich in Nederland komt vestigen. Herman Jans, die scheepswerktuigkun- dige is, werkt in een garage in Utrecht. Hij woont bij zijn ouders in Maarssen, waar Martha voorlopig ook haar intrek zal nemen. Op Schiphol trok de aankomst van Mar tha, die goed Nederlands spreekt en bij de dienst Sociale Zaken in Hollandia typis te was, dankzij de uitbundige ontvangst die haar van de zijde van Herman en van haar aanstaande schoonfamilie ten deel viel, grote feelangstelling. Het bestuur van Linnaeushof in Ben nebroek is ontstemd over de beslissing van burgemeester en wethouders van Heemstede om dit jaar geen toestem ming te verlenen tot het plaatsen van borden langs wegen op Heemsteeds grondgebied, die de richting aangeven naar de Linnaeushof. Over de motieven voor deze weigering van B. en W. van Heemstede tast men in het duister. De gemeente Heemstede, waarin een ge deelte van Linnaeushof ligt, strijkt een bepaald percentage van de vermake lijkheidsbelasting op die de Linnaeus hof oplevert. Ook is het bestuur van Linnaeushof bereid precariorecht te be talen voor het plaatsen van richtings borden op Heemsteeds grondgebied. Het bestuur van Linnaeushof is er tot dus ver niet in geslaagd B. en W. van Heemstede van gedachten te doen ver anderen. Deze houding van burgemees ter en wethouders van Heemstede acht het bestuur van Linnaeushof een dis criminatie van het Bennebroekse wan delpark ten opzichte van soortgelijke gelegenheden. Gewezen wordt op de omstandigheid dat in Heemstede wel richtingsborden staan van Keukenhof in Lisse en van een particuliere tulpen show in Vogelenzang. raelische ambassadeur dat de Nederlan ders en Israëliërs hun liefde voor bloemen gemeen hebben. Hij aanvaardde de hem geschonken anjers onder voorbehoud van de toestemming van prof. Martin Buber dat dienst naam aan de nieuwe anjer- soort wordt verbonden. Hierna verklaar de dr. Cidor het nieuwe seizoen van Lin naeushof en Minicorso voor geopend. In gezelschap van burgemeester van Bennebroek. de heer en mevrouw Roozen en van de bloemenmeisjes maakte de am bassadeur vervolgens een rondwandeling door Linnaeushof en bezichtigde hij in de grote tropische kas het Minicorso. BONN Hot loonconflict in de West- duitse metaalindustrie heeft een nieuwe wending genomen doordat gisteren 87,25 percent van de 210.000 stemgerechtigde ar beiders in Baden-Württemberg een stem uitbracht voor het doorzetten van de loon eisen met stakingen. De arbeiders moesten met 75 percent voor een dergelijke maatregel stemmen, wilde de vakvereniging in staat zijn een staking uit te roepen. Maandag beslist de I. G. Metall of men tot het uiterste middel zal overgaan. „Ver zot zijn we niet op staken", aldus de voor zitter iJer vakve'rehigfng. "Otto -Brenner. Aan de andere kant zit er helemaal geen schot meer in de onderhandelingen met de werkgevers in Baden-Wörttenberg, die niet alleen weigeren de door de arbeiders ge vraagde 8 percent loonsverhoging te be talen, maar die zelfs van hun kant geen enkel aanbod tot loonsverhoging willen ioen. In Noordrijnland-Westfalen, waar 1,2 mil joen arbeiders in de metaalindustrie wer ken, spant het ook. Daar willen de arbei ders op 24 april stemmen over de vraag of zij eventueel tot staking zullen overgaan LUSTRUMCONFERENTIE VAN DE STUDENTEN-ZENDINGSCOMMISSIE. In het zendingshuis in Oegstgeest is gis teren de lustrumconferentie begonnen van de studenten-zendingscommissie, waarin alle universiteiten en protestantse studen tenverenigingen vertegenwoordigd zijn. Er zijn 80 deelnemers. Sprekers zijn pater Jelsma over „De bijbel en de menselijke nood", bisschop S. Neill uit Engeland, die betrokken was bij de eenwording wan de kerk van Zuid-India over „Secularisatie in Afrika en Azië", en professor dr. J. C. Hoekendijk, hoogleraar aan de rijksuniver siteit in Utrecht over „De kerk als barrière van de verkondiging". De conferentie ein digt zondagavond. Chr. Geref. kerken Beroepen te Hilversum-O., J. J. Rebel te Haarlem-Noord. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Zuidbroek B. de Vos te Bruchterveld. Geref. Gemeenten Tweetal te Barneveld P. Blok te Dirks- land en L. Rijksen te Rotterdam-West. Wij danken U hartelijk voor het bewijs van medeleven, dat wij van U bij het over lijden van onze lieve man, vader en grootvader mochten ontvangen. Driehuis: H. J. van Heyst-Windsant België: M. M. v. Kessel-v. Heyst W. van Kessel Driehuis: W. Merhottein Driehuis-Velsen, april 1963 v. d. Vondellaan 31. Makelaarskantoor P. J. BAKKER en Co., Velsen - Tel. 02550-4765 Te koop aangeboden te Sant poort, leeg te aanvaarden voor Velsenaren: 1°. MIDDENHUIS op zeer goede stand, 3 slaapkamers. 33.000.- k.k. 2°. HOEKHUIS, Brederoodseweg. 45.000.- k.k. Vervolg Luidsprekers van pagina 10 Hét adres voor betere schoen- reparatie. Jaap Thijssen, W. Barendszstraat 11, IJmuiden Wij geven tot en met 27 april 10 korting op alle voorra dige overhemden, ook op de extra grote maten. Sterk, Kompasstraat 15. Tel. 5787. Nieuwe elektr. naaimachines met garantie. Compl. met luxe koffer, slechts 159.-. Zig-zag naaimachines met gar., voor afwerken, knoops gaten maken enz. Slechts 295.-. Vraagt vrijbl. demon stratie aan huis. Naaimach.- handel De Ruyter, Dirk Har- toghstraat 62, IJmuiden. Tel. 8463, tussen 7-8 uur. Voordelig T.V. huren! Alleen gloedn. toestellen. Philips, Erres, Grundig, Aristona. 2 jr. huur, 2 jr. voll. onderh. Vanaf f 25.- p. maand of 6.25 p. week. Hees Co., B. Kraay, Stephensonstr. 61. Dames! Nylons zonder naad 1.20. Albers, Velserduinweg 149: Nerveuze spanningen ver dwijnen met Waldkraft. Dro gisterij Ritskes. Reklame! Vrijdag en zdterdag 5 gevulde koeken voor f 1.-, zandschelpen 8 voor 1.-. Banketbakkerij Beeksma, Fr. Naereboutstraat 72, Tel. 8340. Wij verwerken uitsluitend roomboter. Inruil televisie. Kinkerstraat 1, Amsterdam. Iedere avond demonstratie. De fjjnste lerhande. Beeksma. roomboter al- Banketbakkerij De originele Fryske Dümp- kes. Banketbakkerij Beeksma 8 tompnucen voor een gul den. 5 hazelnoottompoucen voor een gulden. 5 slagroom- soezen - voor een gulden. 5 moccapunten voor een gul den. Banketbakk. v. d. Poll. Trompstraat 94. Tel. 6165. a Even na het middaguur werd donderdag aan boord van de motorsleepboot „Zwarte Zee" een telegram gezonden aan H. K. H. prinses Beatrix te Washington om haar, als doopster, te' melden dat L. Smifs in ternationale sleepdienst des werelds groot ste, snelste en sterkste sleepboot (bouw kosten Vh miljoen gulden) van J. en K. Smits' Scheepswerven n.v. had overge nomen. Het was een eenvoudige plechtigheid, die de aanleiding vormde tot dit telegram, maar een plechtigheid met voor de Neder landse sleepvaart zeer grote betekenis. Deze nieuwe „Zwarte Zee", de vierde in successie, is niet alleen het vlagge- schip van Smits' sleepdienst, het is een toonbeeld van de evolutie die zich in de scheepvaart voltrekt. De enorme tankers, die sedert kort de wereldzeeën bevaren, eisen ook zeer sterke sleepboten. De Duit se concurrent „Bugsier" nam kort gele den de sleepboot „Pacific" in dienst, die met 8.200 pk en een snelheid van zes tien mijl voor kort de grootste sleper ter wereld was. „Bugsier" had in zijn sleep boot „Atlantic" met 5.000 pk al geruime tijd de grootste sleper bezeten. De Neder landers hebben nu de Duitsers echter ont troond, door de 9.000 pk's van de „Zwarte Zee" in de vaart te brengen. Bovendien is de „Zwarte Zee" aanmerkelijk sneller. Bij de proefvaart bleek een snelheid van 20 mijl bereikbaar. De in 1932 in dienst genomen „Zwarte Zee 3" thans omgedoopt in „Ierse Zee" was in zijn tijd eveneens recordhouder en het is aan te nemen, dat met het in de vaart brengen van deze nieuwste zeesle per het laatste woord op het gebied van de constructie van sleepboten nog niet is gezegd. Niet alleen de tankers worden groter, maar allerlei drijvende installaties die door oliemaatschappijen bij de exploita tie van bronnen in zee worden gebruikt worden steeds groter en moeilijker hand- teerbaar. Mr. W. F. P. C. Vietor, die namens de sleepdienst het schip van ir. W. van Beelen van de werf overnam, zei in zijn toespraak, dat de ontwikkeling van de in ternationale scheepvaart het duidelijk had gemaakt, dat de stap, die het bestellen van de nieuwe sleepboot betekende, geen halve maar een hele stap zou moeten zijn, een, die gelijke tred hield mt die ontwikkeling. De „Zwarte Zee" zal de Azoren als standplaats krijgen voor de komende vier jaar, voorzover althans grote sleepopdrach- ten het schip niet her- en derwaarts zul len voeren. Voor het echter naar de Azo ren vertrekt, zal het schip enkele ha vens in Europa bezoeken, waaronder Hamburg en Londen om zich „voor te stellen". Op 28 april is de „Zwarte Zee' weer terug in Rotterdam. Maatcostuums, 1001 dessins, moderne regenjassen, eos- tuums, suède kleding voor dames en heren, ook naar maat. Betaling te regelen v.a. 20.- p. maand. Coupeur bezoekt U met collectie. Brie ven onder No. L 1852. Gevraagd een 2-pers. tuimel- bed. Dolfijnstraat 308. Tel 7815. Te koop gevr. poppewagen, z.g.a.n. Tel. 5274. Te koop gevr. schrijfbureau tje. Trompstraat 172. T koop gevr. motorboot of sloep met opbouw. Brieven met omschr. en prijs L 1865 Grammofoon met hoorn gevr en oude speeldoos met meta len plaat of koperen rol en gramm. op wasrollen. Zendt briefkaart aan Postbus 3045 Voorburg Z.-H. Te koop studicpiano 200.-. Oosterduinweg 11. Na 5 uur Te koop Renault 4 de Luxe, bouwjaar '57, met schuifdak en radio. Kan gefinanc. wor den. Tel. 7244 IJmuiden. Pla- netenweg 206. Te koop elektr. gitaar met verchr. elem. en hoes. Na 7 uur. Dolfijnstraat 49. Te koop motorbakfiets en ge- rev. motor. 3 wielen ban den. Kastanjestraat 19. Aangeb. Vauxhall Wyvern. Betrouwbaar en zeer goed onderhouden. Tel. 02510-7121. Mod. comb, meubel, band recorder en radio met visse> rijband, F.M. druktoetsen. Lage prijs. v. Ostadestraat 9 Tel. 4607. Te koop versterker, 75.- Zeeweg 275. 2 x bellen. Te koop een Eng. kinder wagen, wit. Velserduinweg 190. Te koop kinderstoel en uit- schuiftafel. Merwedestraat 102. Te c.c. koop B.M.W. motor, Homburgstraat 46. 500 Te koop Batavus 1960, geheel 100.°/o. v. d. Heistraat 17. Te koop Magneet 1961 f 225.- en Berini M 21 f 110.-, v. en a. telescoop. Zandersstraat 29. IJmuiden-O. Ook zondags Te koop kinderwagen en kin derledikant. Wijk a. Zeeër- weg 130. Te koop partfj hout o.a. zware baddings a 4 m. lang. Zeeweg 282. Te koop Victoria brommer. Na 5 uur. Trompstraat 13. Simca Aronde super de luxe, juli 1959. Mot., lak, chroom, bekl. zeer mooi. Slaapban ken. Tel. 02550-7690 HAARLEM Maandag 22 april, aanv. 20 u. presenteert CHARLES AERTS theaterprodukties i.s.m. ELSEVIERS WEEKBLAD het wereldsukses van t.v. - de fascinerende na een triomfantelijke tournee door Australië, Zuid-Afrika en de U.S.A. Prijzen der plaatsen vanaf f 2.80 t.e.m. 7.80 alles inbegrepen. Kaartverkoop dagelijks van 1015 uur aan de kassa, tel. 1215 uur no. 13466. Begrijpt u iets van het wereldgebeuren Hierover hoopt Ds. S. J. ZIJLSTRA zater dagavond te spreken in de Baptistenge meente Elon Kapel. Medewerking verleent het zangkoor „DE LOFSTEM". Aanv. half acht. Zondagmorgen 10 uur dienst; na de dienst viering van het Heilig Avondmaal. Zondagavond half acht hoopt te spreken over het onderwerp met medewerking van FRANNY FAASSEN (zang). MET DE BUS NAAR ZAANDAM Vertrek 1 uur Marktplein Kaarten bij KO KOK, Velserduinweg 135 ZONDAG 21 APRIL Mobylette-produkt U felicitéért uzelf tijdens 'n proefrit. U ziet, u voelt, u hoort geen mo tortje. Stilstaan, weg rijden en rijden zonder iets te doen. Vraag de uitvoerige leesfolder! Gemonteerd met Vredestein banden. Fiets-o-matic,,30 30 km 399." Fiets-o-matic „40" f 40 kilometer 439 ft*: ■v: Rijwiel- en Bromfietsbedrijf Bfoemstraat 33 -35 - IJmuiden matroos... In september begint op de dagnijverheids scholen van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart een voor jongens van ca. 13 t/m 15 jaar. Ouders, U wilt dat Uw zoon een goede toe komst tegemoetgaatdie mogelijkheid bestaat! Vraag vóór 1 mei a.s, uitvoerige inlichtingen. m hr Afd. Personeelszaken Binnenvaart ;hr!B ;r,hf:<"' :v>-, Hiermedo willen wij nogmaals uw speciale aan dacht vragen voor een tijdig mzenden van adver tenties Wij verzoeken u met het volgende rekening te willen houden Alle teksten voor advertenties dienen de dag voor plaatsing uiterlijk om 12 uur des middags in ons bezit te zijn. Dit geldt ook voor Luidsprekers, echter niet voor Familieberichten. Indien de advertenties vóór deze tijd worden In gezonden, kunnen wij plaatsing op de aangegeven dag zonder enig voorbehoud garanderen. Later binnengekomen advertenties zullen nog zoveel mogelijk worden geplaatst, doch wij moe ten ons voorbehouden de plaatsing tot de volgende dag uit te stellen. Indien dit door u niet gewenst wordt, wilt u dan zo vriendelijk zijn een andere plaatsingsdatum te vermelden Indien deze ontbreekt nemen wij aan, dat u met uitstel tot de volgende dag akkoord gaat. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. Hebt u nog nooit een „Luidspreker" in IJmuider Courant geplaatst Dat hindert niet. ledereen heeft het eens voor de eerste maal moeten doen. Maar het is zelden bij die eerste maal gebleven, omdat men er dadelijk het voordeel van ondervond. Te koop een in g. st. zijnde Sparta bromfiets en Volks wagenbusje. E. Strating, Lin- denstraat 8. Peugeot 203, van le eigenaar, 1958, 68.000 km gelopen, met schuifdak en slaapbanken, nieuwe banden. In staat van nieuw. Rijksstraatweg 156. Morris Minor, in pr. staat. Ook inruil voor V.W. Rijks straatweg 156. Met z'n zessen tegelijk op pad. In een grote Fiat. Niet te huur maar wel te koop. Niet te duur voor 125 km per uur en heus nog niet voor de sloop. P. C. Hooftlaan 2. Driehuis. Tel. 02550-7185. Autohandel Struyk, Rijks straatweg 408. Opel Rekord '57 1550.-. Opel Rekord '56 f 1250.-. Opel Rekord '55 1150.-. V.W. de Luxe '52 850.-. V.W. de Luxe '53 f 1350.-. Morris Minor '56 f 1200.-. Mercedes Diesel '58 f 4250.-. Al deze wagens worden gefinancierd. Tel. 50873. Mooie Fiat 600, nw. model '56, de zuinigste 4-pers. auto. Benz. 1 op 18, puntgaaf, z.g.a.n. banden, verw., ge reedschap en nog 3 mnd. we genbelasting. Rijklaar t 1075.-. Ook inruil, onverschillig wat o.a. bromfiets, motor, accor deon enz. Vergierdeweg 30 Te„ 53859. Haarlem. Een van de sterren uit onze grote collectie japonnen charmant, fris, jong 1 47.50. Ook In deux-pièces en mantels een enorme sortering. In grote ma ten munten w(j uit Japon van doorgeweven poplin Bijzonder fraaie coupe. Uw lente-'dress' bij uitnemendheid f 29,75 DAMESMODE MARKTPLEIN - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6