Julian Grimau terechtgesteld door een Spaans vuurpeloton Interventie van premier Kroesjtsjev en anderen mocht niet baten HET WEER Autodief in Parijs ontmaskerd als veroordeelde OAS-er STORMVOGELS-K.F.C, Politiechef van Graz geschorst Eerste Starfighters voor de luchtmacht Franse minister van Financiën bezoekt Spanje Minister Cals opende onderwijstentoonstelling Prof. R. Remmelts overleden Raad van St. Annaland dronk een borreltje bij Oud en Nieuw Harsters verleden was in Beieren maar half bekend Koninklijk feest bij de bruiloft van Alexandra CHRISTIAANSE 48e JAARGANG NUMMER 140 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 20 APRIL 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije A S. ZONDAG Aanvang 14.30 uur S^DOUCHEBAKKEN jj HANG-EN LEGKASTEN 2AANLAN0SCHE HOUTHANDEL N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN sWMQRRlS "éefore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES WAT GEBEURT ER s A.S. DONDERDAG? Verdacht van aandeel in massamoord op Joden Onderzoek La Pira Vrijspraak Veel wind Frankrijk Rel in Amsterdam In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem2 Uit het Binnenland2 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel-3 Op en om het Binnenhof4 Kerkdiensten5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op Zee6 Topstj 6 Horen en Zien9 Kunst 9 Puzzel11 Feuilleton 11 Erbij13 t.e.m. 16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Euidsprckers •••••*..-« 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Publiek werd niet overgeslagen Het woord is aan Hij bleek bij verstek ter dood te zijn veroordeeld COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant President Soekarno van Indonesië pro beert de zak te rollen van zijn minis ter Johannes heimena op de lucht haven van Djakarta, terwijl de om standers moeite doen hun lachen te be dwingen. President Soekarno was bijna in zijn opzet geslaagd toen de minister ontdekte wat er gaande was en in het algemene gelach kon delen. Dit voorval speelde zich af toen het gezelschap wachtte op de aankomst van de president van communstïsch- China, Lioe Sjao Tsji. Advertentie Advertentie ALLS ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK «SCHIKT VOOR KLEIN-BEHUISDEM SHOWROOM: WIJK AAN ZEEÊRWEG 4 TELEFOON 02S50-7543 IJMUIDEN Advertentie LANGE HERENSTR 36 - 38 - HAARLEM Telefoon 14371 Advertentie BamST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie WENEN (Reuter) De plaatsvervan gend politiechef van Graz. hoofdstad van de Oostenrijkse provincie Stiermarken, dr. Johann Kun/., die als getuige is opge treden in de rechtzaak tegen twaalf voor malige S.S.-officieren in de Westduitsc plaats Koblenz begin deze week. is ge schorst. Van gerechtelijke zijde wordt een onderzoek ingesteld naar de daden van Kunz tijdens de jongste wereldoorlog, waarin hij 'n aandeel gehad zou hebben in de massamoord op Joden te Minsk. Er wordt ook een onderzoek ingesteld naar vijftig andere Oostenrijkers, die ver moedelijk ook hierbij betrokken zijn ge weest. Kiel, (AP Er is een voorlopig on derzoek gelast tegen de vroegere generaal der S.S. Heinz Reinefarth. de geschorste burgemeester van de Westduitse Noord- zee-badplaats Westerland. Reinefarth, die verdacht wordt mede verantwoordelijk te zijn voor massamoorden op Polen, had de leiding van een gevechtsgroep tijdehs de bloedige onderdrukking van de opstand van Warschau in 1944. Bij het onderzoek zal worden nagegaan of Reinefarth be vel gegeven heeft om Warschau te ver nietigen en geen Pools leven te sparen. MADRID (Reuter) De Spaanse communistenleider Julian Grimau is van morgen vroeg door een vuurpeloton ge- executeerd. Zijn verdediger heeft aan journalisten medegedeeld dat Grimau weigerde te biechten of de communie te ontvangen. Een priester bleef tot het laatst toe bij hem, voor het geval hij van mening zou veranderen. Hij deed dit echter niet. Vernomen wordt dat Grimau kalm voor het vuurpeloton is getreden. De doodstraf werd gisteren door de mi nisterraad in het presidentiële verblijf te El Pardo, bij Madrid, bekrachtigd. Het kabinet overweegt doodvonnissen alleen als gratie is aanbevolen door de bevoeg de autoriteit, in dit geval de kapitein-ge neraal van het district. Deze had echter deze aanbeveling niet gedaan. Premier Kroesjtsjev had volgens radio- Moskou het Spaanse staatshoofd Franco verzocht de doodstraf te vernietigen. De Russische premier zei in een telegram „Er is geen enkel staatsbelang, dat kan verklaren hoe het, 25 jaar na het einde Van de Spaanse burgeroorlog, nog moge lijk is een man volgens oorlogswetten te berechten. Door gevoelens van menselijk heid geleid verzoek ik u ernstig het vonnis te herroepen en het leven van Julian Gri mau te redden. Ik ben ervan overtuigd dat een groot gedeelte van de wereld een dergelijke stap met voldoening zou ont vangen". Behalve Kroesjtsjev heeft ook de burge meester van Florence, Giorgio La Pira, zich tot Franco gericht met het dringend verzoek het doodvonnis te vernietigen. La Pira zei in zijn telegram aan Franco dat er geen bloed meer vergoten moet wor den op de aarde, die al in zoveel leed ge dompeld is. De echtgenote van Grimau, die in Frank rijk woont, had zich tot president Kenne dy en de Britse minister van Buitenland se Zaken Lord Home, gewend met het ver zoek tussenbeide te komen. De Verenigde Staten echter hebben geen stappen onder nomen om het vonnis gewijzigd te krij gen. De Amerikaanse regering is van ge voelen, dat het ongepast zou zijn om zich te mengen in de rechtspleging van een ander land, zo werd vernomen. Verwachting tot morgenavond: Voornamelijk vanavond of van nacht enige regen. Morgen en kele opklaringen, vooral in de kuststreken. Matige tot krach tige en langs de kust wellicht harde wind tussen zuidwest en zuid. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee De 41-jarige Edward Lucius, een voor malige S.S.-er is in de Westduitse plaats Giessen wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken van moord op drie Joden in Polen tijdens de jongste wereldoorlog. Bij de Fokkerfabrieken op Schiphol zijn de eerste geheel in Europa gebouw de Lockheed F 104G Starfighters" aan de Koninklijke Luchtmacht overgedragen. De overdracht van de twee toestellen ge schiedde door de directeur der n.v. konink lijke vliegtuigenfabriek Fokker, de heer H. During, aan de directeur materieel luchtmacht, luitenant-generaal H. A. Mau- renbrecher. De straaljagers zijn overgevlogen naar de vliegbasis Twente. Daar zijn ze inge deeld bij het 306-fotoverkenningssquadron MADRID (AP) De Franse minis ter van Financiën Giscard d'Estaing is per vliegtuig uit Parijs in Madrid aange komen voor een officieel bezoek van drie dagen. Het Madrileense dagblad Arriiba schrijft dat een van de belangrijkste zaken die de Franse minister komt bespreken is een aanbod van een krediet van 150 miljoen dollar (540 miljoen gulden) aan Spanje. Het krediet, met een looptijd van tien jaar tegen een rente van drie per cent, zou bedoeld zijn ter financiering van Spaanse aankopen van industriële uitrus ting in Frankrijk. Maandag vertrekt Gis card d'Estaing naar Parijs na een bezoek te hebben gebracht aan Franco. De bisschop van Lyon, mgr. Gerlier. heeft zich tweemaal in verbinding gesteld met de' kardinaal-primaat van Spanje. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Pa rijs, heeft zich ook tot hem gewend. Hij heeft bovendien geschreven naar de apos tolisch nuntius en het secretariaat van het Vaticaan. Vele andere functionarisserf en organisaties in Frankrijk hebben eveneens stappen ten behoeve van Grimau gedaan. (ANP) Het is gisteravond bij het Spaanse consulaat in de Oranje Nassau- laan in Amsterdam tot vrij ernstige on geregeldheden gekomen toen een menig te van ongeveer honderd mensen het con sulaat wilde binnendringen. De gealar meerde politie moest de menigte met gummilatten en motorrijders verspreiden. Vanmiddag zal een protest-optocht wor den gehoüden, waarvoor de Amsterdam se politie toestemming beeft gegeven. In Luik hebben rond 500 Spanjaarden die in de fabrieken en mijnen aldaar werken, betoogd. Een comité in Oslo, ge vormd door veertig organisaties die Spaan se ballingen steunen, heeft zich ook tot Franco gewend met het verzoek het dood vonnis te vernietigen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, heeft de tweede nationale onderwijstentoonstelling, die tot 26 april in de Houtrusthallen in Den, Haag wordt gehouden, geopend. De voorzitter van de adviescommissie Nationale Onderwijstentoonstelling, prof. dr. J. Waterink, die minister Cals inleidde, releveerde onder meer dat bij de plannen voor de eerste onderwijstentoonstelling anderhalf jaar geleden bijna geen positief geluid te horen viel. Daarin is nu ver andering gekomen. De tentoonstelling is zo uitgebreid dat de beide Houtrusthallen te klein waren. Daarom is er een provisorische hal bijge bouwd. De expositie omvat vrijwel alle facetten van het vaderlandse onderwijs. Naast de wat deprimerende cijfers in de p.K.W.-stand, waar de negatieve resultaten van universitaire studies getoond worden is er het talenprakticum, dat in toenemen de mate de belangstelling van leerkrachten trekt. Temidden van de vele commerciële stands is er een inzending van de gfemeente Den Haag met een V.V.V.-informatrice en een ..Abcdarium" waar leerkrachten kun nen zien wat er bij een schoolreisje naar Den Haag te bezichtigen is. Er zijn ook talrijke stands met modern schoolmeubi- lair. Er worden lezingen en filmvertonin gen gehouden over keramiek, elektrische apparatuur, keukenartikelen, de luchtvaart, het brandweerwezen en de schriftelijke studie. Het Amerikaanse Bureau voor Ruimtevaart verzorgde een indrukwekken de stand over de ruimtevaarttechniek. Op 72-jarige leeftijd is in Ermelo over leden prof. dr. R. Remmelts, oud-directeur van het Instituut voor Preventieve Genees kunde te Leiden. Dr. Remmelts was van 1915 tot 1917 as sistent aan het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem, van 1917 tot 1919 assistent in de vrouwenkliniek te Amsterdam, van 1919 tot 1921 vrouwenarts te Haarlem en van 1921 tot 1930 vrouwenarts te Amsterdam. In 1930 ging dr. Remmelts naar Nederlands- Indië, waar hij hoogleraar in de verloskun de en gynaecologie aan de universiteit van Batavia werd. In 1946 werd hij tot hoog leraar in Groningen benoemd. In 1949 werd hij directeur van het Instituut voor Preven tieve Geneeskunde en een jaar later hoog leraar te Leiden. Minister Cals, die in de Haagse Hout rusthallen de. tweede nationale onder wijstentoonstelling had geopend, toon de daarna veel belangstelling voor het geëxposeerde, dat betrekking heeft op zeer vele facetten van het onderwijs. Hier wordt hem het leren van vreemde talen door middel van bandopnamen gedemonstreerd. De borrel, die B. en W. van St. Anna land in de laatste vergadering van het oude jaar en de eerste vergadering van het nieuwe jaar aan de leden van de ge meenteraad plegen aan te bieden, heeft niet ieders goedkeuring kunnen wegdra gen, in St. Annaland niet, waar de P.v.d.A.- Ieden van de raad er een brief over ge schreven hebben aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Bovendien heeft de heer Scheps, P.v.d.A. Tweede Kamerlid, vragen gesteld aan de minister van Bin nenlandse Zaken. De heer Scheps wil we ten of niet alleen de raadsleden maar ook de beide inwoners, die de laatste raads vergadering van het afgelopen jaar bij woonden en de acht St. Annalanders, die tegenwoordig waren bij de eerste raads vergadering van het nieuwe jaar, hebben meegedronken. In de laatste vergadering van 1962 waren er twee borrels de man. In de eerste vergadering van 1963 beperk te men zich tot één borrel, maar toen wa ren er ook meer gegadigden. Of er „in niet beslist sobere mate" door raad en publiek alcohol wordt gebruikt tijdens de vergaderingen van de raad van St. Annaland, wil de heer Scheps. de mi nister van Binnenlandse Zaken weten. Ook vraagt hij wie deze alcoholische dranken laat schenken en of de minister bereid is het bestuur van de gemeente Sint Anna land te doen weten, dat hij verwacht dat het bestuur van deze gemeente „blijk zal geven te verstaan hoe het in dit opzicht zal dienen te handelen". J. Einander: Domheid bestaat niet. Wel kan men falen in begrip voor eenvoudige dingen, maar ook eenvoud bestaat niet. Het gaat er alleen om, of men toegang heeft tot de dingen die weetbaar zijn, of niet. MÜNCHEN (DPA) Een woordvoerder van de Beierse ministerie van Binnen landse Zaken heeft gezegd dat de voor malige SS-brigadeführer Wilhelm Harster in 1956 „met goedkeuring van de politieke top van het (Beierse) ministerie" in staats dienst is aangenomen. Harster is tiidens de oorlog als chef van de SD (Sicherheits Dienst) in Nederland chef geweest van de Eichmann-helper Rajakovitsj die zich enige dagen geleden in Oostenrijk heeft gemeld. De woordvoerder zei dat men bij het ministerie wel in grote trekken van de handelingen van Harster in Nederland op de hoogte was geweest, en van zijn ver oordeling af wist, maar dat er geen bijzon derheden over bekend waren. Men heeft zidh gehouden aan de Nederlandse uit spraak,waarin Harster als een „correcte vertegenwoordiger van een incorrect sy steem'' werd beschreven. Harster werd tot twaalf jaar veroordeeld, maar na negen jaar vrijgelaten. Augustus Geislhöringer, destijds minister van Binnenlandse Zaken van Beieren en zijn sociaal-democratische staatssecretaris Ernst Vetter waren schrif telijk op de hoogte gesteld van de zaak Harster. Van de zijde van de sociaal-democrati sche partij, die nu in oppositie is, wordt opgemerkt dat Vetter zich van een der gelijke brief niets weet te herinneren. De toenmalige sociaal-democratische minister president Wilhelm Högner zou met de aan stelling van Harster niets te maken gehad hebben. De SPD zal in de Beierse Land dag de vraag stellen of de houding van Harster in Nederland bekend geweest is. (Van onze correspondent) PARIJS Door een bloot toeval, of in ieder geval een grenzeloze brutaliteit, is opnieuw een beruchte terrorist van de O.A.S. in handen van de Franse politie gevallen. Het is de dertigjarige Serge Ber- nier, alias Murat, die vanwege zijn aan deel -in de mislukte moordaanslag van vo rig jaar op generaal De Gaulle, onlangs door het bijzonder tribunaal voor politie ke misdaden bij verstek ter dood werd veroordeeld. Al geruime tijd waren bij de Parijse politie klachten binnengekomen van bewo ners van de wijk rond het Panthéon we gens autodiefstallen of omdat 's nachts mantels en andere bezittingen uit gepar keerde auto's op straat werden ontvreemd. In de nacht van donderdag op vrijdag za gen rechercheurs in burger twee verdach te individuen in die buurt 'bezig te pogen de portieren van verschillende auto's te forceren. Toen het hen eindelijk gelukt was zich toegang tot een auto te verschaf fen. schoten de beide rechercheurs toe en vroegen de twee mannen hun papieren te tonen. In plaats echter van zich te legi timeren, antwoordde een hunner met een revolverschot waardoor een der twee in- specteur in de buik werd geraakt. Terwijl de andere rechercheur zijn collega wiens toestand vanmorgen als hopeloos werd beschouwd te hulp kwam, maak ten de beide dieven zich uit de voeten. Een hunner werd op zijn vlucht echter dode lijk door een kogel van de politie getrof fen. De andere bandiet werd een paar stra ten verder door agenten, die hun ronde maakten gegrepen. Een nader onderzoek van zijn valse persoonsbewijs bracht gisteren in de loop van de dag aan het licht dat deze gepakte autodief een der drie voortvluchtige leden was van het O.A.S.-commando, dat in augustus vorig jaar bij Petit Clamart een mislukte aanslag pleegde op. het leven van generaal De Gaulle. Bij het proces over deze aanslag werden vier leden ter dood veroordeeld, van wie er een, de leider, oud-kolonel Bastien-Thiry, metterdaad is gefusilleerd. De activist, die bij verstek de doodstraf kreeg, was de oud-parachutist Bernier, alias Murat. Het bijzondere tribunaal voor politieke misdaden zal het dossier-Bernier in een apart proces ten tweede male be handelen. Het lijkt weinig twijfelachtig of ook Bernier zal zijn zware en gevarieerde zondenregister met de dood moeten beko pen. (Van onze correspondent) LONDEN Volgens de koninklijke tra ditie zullen prinses Alexandra en Angus Ogilvy het eerste deel can hun huwelijks reis in Schotland doorbrengen, op het land goed van de koningin-moeder Birkhall na bij het kasteel Balmoral. Ook koningin Elizabeth en prins Philip, alsmede de jon ge hertog en hertogin van Kent, brach ten een gedeelte van hun huwelijksreis op het rustige, afgelegen en lieflijke Birkhall door. Koningin Elizabeth heeft voor het huwe lijk 28 leden van koninxlijke families, met inbegrip van de koning van Noorwegen en de koningin van Zweden en elf prinsessen uitgenodigd. Hieronder bevinden zich ook de prinsessen Irene en Margriet. Zij zul len op het kasteel Windsor logeren waar maandagavond ter ere van prinses Alexan dra het grootste bal van de laatste hon derd jaar zal worden gegeven, voorafge gaan door een diner van bijna honderd gasten waarvan er zeventig van koninklij ke bloede zijn. Het geheel wordt als een familie-feest beschouwd. De bruidstaart is anderhalve meter hoog en weegt bijna zestig kilogram. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdags de gehele dag gesloten

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1