„Rotterdamse droogdok" voelt tegenwind in de scheepvaart President-commissaris van „Unitas" prijst vakbonden Fusie De Kondor en P. Ebbinge Bouwproduktie was in 1962 8 procent hoger dan in 1961 Samenwerking Blaauwhoed en Shell-pensioenfonds De beurs UIT DE JAARVERSLAGEN Katholieke werkgevers bestuderen herziening ondernemingsstructuur Sociaal minimum komt nu vanzelf', zegt prof. Pen Opnieuw 25 bij de n.v. Zutphen SHV heeft geen rechten op Sophia-Jacoba-mijn Televisiereclame en middenstand „Planningstaak voor overheid", vindt dr. Van Rhijn Britse export op recordhoogte Chinees-Russisch handelsakkoord Internationaal krediet voor Argentinië Consumentenbond vierde zijn tiende verjaardag Woningbouw was lager SCHEEPVAARTBERICHTEN Onveranderd dividend bij Mees bouwmaterialen MAANDAG 22 APRIL 1963 11 Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen KOSTEN VAN LEVENS- ONDERHOUD IN ENGELAND GESTEGEN Staking in Noorwegen gaat voorlopig niet door Een DRAKACEL n oase van rust Loonoverleg in Westduitse metaalindustrie mislukt Kort economisch nieuws In de ongunstige toestand waarin de scheepvaart verkeert is gedurende 1962 geen verbetering ingetreden. Derhalve hebben de reders ook in het afgelopen jaar een grote terughoudendheid aan de dag gelegd wat het plaatsen van op drachten voor de bouw van nieuwe sche pen betreft. Dit, gevoegd bij de huidige te grote wereldscheepsbouwcapaciteit, heeft de internationale concurrentie zulke scherpe vormen doen aannemen dat het thans niet mogelijk is lonende prijzen te bedingen, aldus het jaarver slag van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Door subsidies in andere landen en fi nancieringsregelingen die dikwijls gunsti ger zijn dan hier te lande mogelijk is wordt de concurrentiepositie van de Ne derlandse werven geschaad. Alle inspan ning zal nodig zijn om dooi intensief en doeltreffend werken de kostenstijgingen zoveel mogelijk te compenseren. Ook in de reparatiesector was de on gunstige toestand in de scheepvaart dui delijk voelbaar. Tegen het einde van 1962 vertoonde het prijspeil nog een neiging tot dalen. Hoewel alle bedrijfsafdelingen behoorlijk bezet waren en nog een bouw opdracht werd afgeleverd waarvoor het contract in gunstiger tijden werd afgeslo ten. is het bedrijfsresultaat lager dan in voorafgaande jaren. Met een verdere da ling van het resultaat in de naaste toe komst zal zeer zeker rekening moeten worden gehouden volgens de directie. Het voordelig saldo van de verlies- en winstrekening bedraagt 18.157.271. Na dat dit is verminderd met het voor af schrijving bestemde bedrag van f 11.871.271 blijft als winst over 6.286.000. Voorgesteld wordt, zoals reeds bekend, daarvan uit te keren aan aandeelhouders 18 percent dividend en aan houders van oprichtersbewijzen f 3.920 per bewijs, waar na 462.000 wordt toegevoegd aan de buitengewone reserve. De ongunstige omstandigheden hebben veroorzaakt dat de order-portefeuille niet met nieuwe opdrachten is uitgebreid. De reparatieafdeling is vrijwel voortdurend geheel bezet geweest. Gerepareerd wer den 769 schepen. Ook de machinebouw werkplaatsen en de grofsmederij zijn goed bezet geweest. Het dagelijks bestuur van het Neder landse Katholieke Werkgeversverbond heeft besloten een commissie in het leven 1» De Groningse hoogleraar dr. J. Pen heeft op de algemene vergadering van de Bond voor Staatspensionering in het Am sterdamse Krasnapolsky betoogd dat de bond als pressiegroep eigenlijk al leen maar geduld hoeft te betrachten om dat nu de A.O.W. aan de lonen is ge koppeld het doel over tien jaar bereikt kan zijn zonder verdere actie. Het ging uit van een gewenst sociaal minimum van 3300 voor een gepensio neerd echtpaar of 2200 voor een alleen staande gepensioneerde. Als men dit wil bereiken zou de huidige A.O.W. met vijf tig percent moeten worden verhoogd. Dit zou ruw geschat zevenhonderd miljoen gul den kosten. Als men de loonstijging op vier percent per jaar stelt hoeft men slechts tien jaar te wachten op een ver hoging van de A.O.W. met vijftig percent. Op een eventuele algemene stijging van de welvaart is in deze berekening niet ge rekend. „De vakbonden zijn eigenlijk uw partners. Als zij de lonen omhoog drukken zult u eerder uw doel bereiken," zei pro fessor Pen, die voorrekende dat de zeven honderd miljoen ook direct kunnen wor den verkregen door het nemen van een kleine twee percent van alle inkomens of het verhogen van de loonbelasting met een derde. Directie en commissarissen van de N.V industriële maatschappij „Zutphen" heb ben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1962 een dividend van vijfen twintig percent (onv.) in contanten uit te keren. te roepen, die advies moet uitbrengen over het standpunt, dat het verbond ten aanzien van een herziening van de onder nemingsstructuur zal innemen. In het jaarverslag wordt gesteld dat een wezenlijke erkenning van de mondigheid van de werknemer ook moet doorwerken in de juridische vormen, waarin de onder neming is gegoten. Met name is de vraag aan de orde of met de huidige verant woordingsplicht van de leiding uitsluitend aan aandeelhouders het laatste woord is gezegd. Het verbond meent de ontwikkeling naar een ondernemingsstructuur, waarin de mondigheid van de werknemer tot zijn recht komt, positief tegemoet te moeten treden. De algemeen secretaris, mr. drs. L. M. A. van Rooy heeft medegedeeld dat de werkgeversverbonden hadden besloten niet mee te werken aan uitbreiding van vakanties of verkorting van de arbeids duur in het jaar 1963. De verkorting van de werkduur van 48 tot 45 uur betekende voor Nederland hetzelfde als het vertrek van 160.000 werknemers. Voor enige verrassing heeft intussen de overheid gezorgd door verlenging van de vakanties met twee dagen. Een verzoek aan de werknemersorganisaties een open gesprek te hebben over verlenging van de vakanties is tot nu toe niet gehonoreerd. Uit het jaarverslag van de nv. interna tionale Handel- en Scheepvaart maatschap pij Jan de Poorter in Rotterdam over 1962 blijkt dat de geconsolideerde brutowinst, ontvangen rente en diverse baten f 3.094.451.63 (v.j. 3.163.740,43) hebben be dragen. Hierop moet f 2.181.897,67 (2.288.249,54) voor algemene kosten in mindering worden gebracht en 306.230,77 (229.950,73) voor betaalde rente. Hierna blijft een bedrijfswinst van 606.323,19 (645.540,16) waarvan afschrijvingen f 402.507,73 (365.417,83) voor zich opeisen. De nettowinst bedraagt f 203.815,46 ver geleken met 180.122,33 over 1961, toen nog 100.000 aan de algemene reserve werd toegevoegd. Advertentie „De publikaties, dat de Steenkolenhan delsvereniging of de groep-Fentener van Vlissingen eigendomsrechten zouden heb ben op de Sophia-Jacoba-mijn zijn niet juist", heeft jhr. mr. D. P. M. Graswin- ckel, president-commissaris van de beleg gingsmaatschappij Unitas in Rotterdam, verklaard. Deze mijn in het Duitse Hiickel- hoven is een honderd percents belang van de dochteronderneming van de Unitas. de Nederlandse Maatschappij tot Ontginning van Steenkolenvelden (NEMOS). Wel bestond er vroeger een zeer nauw contact tussen SHV en Unitas, maar ruim twaalf jaar geleden is er een scheiding van belangen tot stand gekomen. Wel is de heer J. M. Fentener van Vlissingen, president-directeur van de SHV, nog enke le jaren voorzitter van de Aufsichtsrat van de mijn geweest, maar toen hij statutair opnieuw moest worden benoemd heeft hij zich op grond van zakelijke overwegingen niet herkiesbaar gesteld. Het was namelijk volgens de heer Gras- winckel minder juist en logisch dat de president-directeur van de SHV, dus de af nemer, invloed kon uitoefenen op het ver koopbeleid en de kolenprijzen van de pro ducent. Enkele topfiguren van de SHV, de he ren J. M. Fentener van Vlissingen en ir. J. Fock, zijn overigens wel commissaris bij de Nemos, omdat deze vennootschap zeer veel nut kan hebben van hun des kundigheid op het gebied van de kolen handel en het mijnbedrijf, aldus jhr. Gras- winckel. Met acht stemmen voor en twee stem men tegen heeft de raad voor het mid den- en kleinbedrijf een commissie tele visiereclame ingesteld. De opdracht die aan deze commissie is meelegeven is (onafhankelijk van de vraag of en volgens welk systeem het brengen van reclameboodschappen via de televisie moet worden toegelaten) een on derzoek in te stellen naar de invloed van televisiereclame op de economische belan gen van het midden- en kleinbedrijf. Ver der: te onderzoeken of, in hoeverre en op welke wijze televisiereclame dienst baar kan worden gemaakt aan de eco nomische belangen van het midden- en kleinbedrijf. De heren P. J. de Kriuf (Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen) en W. van der Hammen (Christelijk Na tionaal Vakverbond) verklaarden geen be hoefte te hebben aan deze commissie. „De~ overheid, als dirigent van het or kest der samenleving, mag zich aan plan ning niet onttrekken". Dit heeft dr. mr. A. A. van Rhijn, lid van de Raad van State, gezegd op het twaalfde congres van de „sociale interacademiale" over het on derwerp „overheid en sciaal-economische planning". De vice-voorzitter van het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.). de heer A. H. Kloos, heeft op dit congres de stelling geponeerd dat een aantasting van de positie van de vakbeweging te vens een aantasting van de grondslagen van de maatschappij-inrichting inhoudt. Sprekende over de hervormingen, die de vakbeweging nastreeft, stelde de heer Kloos onder meer dat deze hervormingen de verdere emancipatie van de factor arbeid betreffen. In dit verband merkte hij op dat tegenover de toenemende weer stand die deze hervormingen zullen op roepen de vakbeweging tot grotere con centratie moet zien te geraken. Hij acht te een nauwere samenwerking van N.V.V. KAB en C.N.V. gewenst en mogelijk. Naar de mening van de heer Kloos be vordert zowel de toenemende weerstand tegen de vakbeweging als de critiek op de vakbeweging het toenaderingsproces. „Nederland heeft zijn status van wel vaartsstaat te danken aan de leidende figuren uit het bedrijfsleven, die steeds een stuwende kracht vormden, de rege ringen en niet in de laatste pleats aan het tactvolle en rustige beleid van de lei ders der vakverenigingen". Dit heeft de president-commissaris van de beleggings maatschappij Unitas in Rotterdam, jhr. mr. D. P. M. Graswinckel, verklaard tij dens de jaarvergadering van zijn concern. „De vakverenigingen hebben meege werkt aan het handhaven van de sociale rust, zonder welke een gunstig economisch klimaat niet kari bestaan", aldus jhr. mr. Graswinckel, „en bij sociale rust hebben allen belang, zowel de ondernemers als de werknemers en tenslotte ook de beleg gers". Jhr. mr. Graswinckel zei dat niet ver geten mag worden dat tegenover de grote lasten, die moeten worden opgebracht voor verbetering van de sociale en financiële positie van de werknemers, staat dat een grote groep van consumenten is ontstaan die zich nu wel extra uitggven kan ver oorloven boven het noodzakelijke levens onderhoud. Daardoor is een steeds stijgen de produktie nodig wasmachines, ra-? dio's. televisietoestellen, auto's bromfiet sen en dergelijke en in het algemeen ook betere behuizing en levensbehoèften. Het blijft evenwel noodzakelijk de gul den middenweg te kiezen en vooral niet alle verantwoordelijkheid weg te nemen. Een verantwoordelijkheid overigens die naar de mening van de heer Graswinckel bij een groot deel van ons volk wel aan wezig is, gezien de toenemende spaarsaldi en de uitbreiding van de verzekeringporte feuilles, die zijns inziens een bewijs vor men van de grote financiële draagkracht van ons volk. De aandelen Unitas hebben nu een netto- intrinsieke waarde van 474 gulden, tegen 448.67 gulden per 31 december jl. Hét di vidend over 1962 werd vastgesteld op 14,00 gulden per aandeel van 50 gulden nomi naal plus een bonus van 5 percent uit de agio-reserve. De maatschappij heeft geprobeerd een belang te krijgen in de onlangs opgerichte gasunie maar dat is niet gelukt, antwoord de jhr. mr. Van der Does de Bye op vragen. Hij meende ook dat Unitas meer aan belegging in onroerende goederen kan doen. Gedacht wordt vooral aan bosbezit. Vertegenwoordigers van de maatschappij zijn op het ogenblik op onderzoek in Schotland. De suggestie van een der aandeelhou ders ook Japan in de beleggingen te be trekken ontmoette bij het bestuur veel weerklank. Jhr. mr. Van der Does de Bye zei dat Unitas dat tot dusverre nog niet had aangedurfd, maar door een ge wijzigde wetgeving in Japan zijn er nieu we mogelijkheden gekomen. (Van onze correspondent) LONDEN Een record gedurende maart en een stijging van industriële aan delen op de Londense beurs brachten vrij dag een vleug van optimisme voor het eco nomisch benarde Gr.-Brittannië. Dit viel samen met aankondiging van hogere win sten en voorspellingen van gunstige be drijfsresultaten door een aantal Britse on dernemingen. De Britse regering hoopt dat hier mee het keerpunt is gekomen in de moei lijkheden waarmee het land zo lang te kampen heeft gehad De export over maart was 27 miljoen pond sterling hoger dan over februari, ter wijl de invoer met 4 miljoen pond steeg. Het nadellige saldo van de handelsbalans liep terug tot 23 miljoen pond, het laagste sinds juni 1961. Hoewel de verbetering van het weer hierbij invloed heeft gehad, gelooft men dat de export in opwaartse richting gaat terwijl de invoer onder con trole schijnt te zijn. Over het eerste kwar taal van 1963 bedroeg deze het gemiddel de van 1962. Het ziet er tevens naar uit dat Maudling, de kanselier van de schatkist, het met zijn politiek van voor zichtige expansie bij het rechte eind heeft gehad. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luidenEngels pond 10.03 10.13. Amerikaanse dollar 3.573.61, Canadese dollar 3.31—3,36. Franse frank (100) 73,2573.75. Belgische frank (100) 7,09—7,14. Duitse mark (100) 89,65—90.15, Zweedse kroon (100) 68.80—69.80, Zwit serse frank (100) 82,9083,40. Italiaanse lire (10 000) 57.0059,00, Deense kroon (100) 51,7052.70, Noorse kroon (100) 49,8050,80, Oostenrijkse schilling (100) 13,90—14.00. Portugese escudo (100) 12.55—12,70, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5.921/,6.07i;i, De besturen van de aanneming-maat schappij „De Kondor" n.v. in Amster dam en van de n.v. aannemersbedrijf P. Ebbinge in Enschede maken bekend overeenstemming te hebben bereikt over het tot stand komen van een fusie tus sen beide vennootschappen door middel van ruil van aandelen. De aanneming-maatschappij „De Kon dor" n.v. die sinds enkele jaren een aan merkelijk belang bezit in de n.v. aanne mingsbedrijf P. Ebbinge, heeft alle res terende aandelen, zijnde 190.000 nomi naal, verkregen in ruil voor nominaal 95.000 nieuw uitgegeven gewone aande len aanneming-maatschappij „De Kondor" n.v. welke ten volle delen in de resul taten van het boekjaar 1963 en volgende jaren. Het tot stand komen van deze fusie be tekent voor beide vennootschappen een vergroting van de mogelijkheden, vooral in het oosten van het land. Deze fusie zal voorts ten gevolge heb ben dat het mogelijk wordt bepaalde staf functies te coördineren, terwijl tevens een efficiënter gebruik van het materieel der vennootschappen in de lijn der ver wachtingen ligt. N.V. aannemingsbedrijf P. Ebbinge blijft onder eigen naam als zelfstandige ven nootschap het aannemersbedrijf uitoefenen onder directie van de heer B. W. Ebbinge al directeur en de heer P. Ebbinge jr. als onderdirecteur. De raad van commis sarissen bestaat thans uit de heren H. W. •Jordaan te Diepenheim, ir. J. J. de Jong te Heemstede en ir. P. Delgorge te Aer- denhout. De directie van de aanneming-maat schappij De Kondor n.v. deelt mede dat aan de in de maand mei te houden jaar lijkse algemene vergadering van aandeel houders zal worden voorgesteld over het boekjaar 1962 aan de houders van pre ferente aandelen 6 percent (onv.) dividend uit te keren en aan de houders van ge wone aandelen 17 percent (v.j. 18 percent). MOSKOU (AFP/AP) Zaterdag is in Moskou een Russisch-Chinees handelsak koord voor 1963 getekend. Volgens het Russische persbureau Tass zijn de onder handelingen „in een vriendschappelijke geest en met wederzijds begrip" gevoerd. De Sovjet-Unie zal China metaal, auto's, tractoren, olieprodukten, gezaagd hout, che- mikaliën en machines leveren in ruil voor non-ferro metalen, lood. kwik, rijw ijzer, wollen en zijden stoffen, fruit en hand- werkprodukten. De Russen hebben ook ingestemd met betalingsuitstel van de door Peking sedert 1960 verschuldigde bedragen. (Reuter) Brazilië en de Sovjet-Unie hebben een vijfjarige handelsovereenkomst getekend waardoor de handel tussen de beide landen in het derde jaar moet zijn aangegroeid tot 225 miljoen dollar (onge veer achthonderd miljoen gulden). LONDEN (AP) Een groep van tien of twaalf Europese banken heeft in prin cipe besloten een lening van twintig tot dertig miljoen dollar aan Argentinië te verlenen. De president van de Argentijn se centrale bank zei te hopen dat 't contract voor de lening welke een looptijd van twee jaar zal hebben over ongeveer veer tien dagen ondertekend zal worden. Het zullen dezelfde banken zijn die in 1960 een krediet verleend hebben om Argentinië over zijn moeilijkheden heen te helpen. „Als het bedrijfsleven jaarlijks voor 400 miljoen gulden aan reclame op de consu menten loslaat mogen wij dan niet enke le tonnen gebruiken om die consument ob jectief voor te lichten?" Deze vraag stelde jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal, de waarnemend voorzitter van de Nederlandse Consumentenbond, in zijn feestrede ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van de bond. Het ver jaarsfeest werd gevierd in het Amstèr- damse Hiltonhotel. Er waren niet alleen consumenten die het bestuur kwamen complimenteren, maar ook vertegenwoor digers uit het bedrijfsleven en van de overheid. De voorzitter gaf een overzicht van de geschiedenis van de bond en zette voorts uiteen dat de Consumentenbond de on doorzichtigheid van de markt als een euvel ziet. Vroeger was de winkelier, die men persoonlijk kende de vertrouwens man de klanten. Nu staat de consument hulpeloos. Hij is afhankelijk van niet-ob- jectieve reclame. De verkoper, als hij al in staat is objectieve voorlichting te ge ven, hetgeen hem dikwijls ook onmogelijk is, mist de binding met de klant. LONDEN (AP) De Britse kosten van levensonderhoud stonden half maart op 103.7 tegen 100.5 een jaar geleden. De basis voor de index vormen de kleinhandels prijzen op 16 januari 1962. OSLO (Reuter) Een dreigende sta king en uitsluiting van ongeveer 141.000 arbeiders in de belangrijkste Noorse in dustrieën, is afgewend na verscheidene da gen onderhandelen tussen vertegenwoordi gers van de werkgevers en vakbondslei ders over looneisen. De nationale bemid delaars, Thoralf Evje, heeft gezegd, dat over de voorstellen waarover men het eens is geworden zal worden gestemd door de- werknemers 'en de arbeiders. De totale produktie in de bouwnijver heid. inclusief de weg- en waterbouwkun dige werken, was in 1962 8 pet hoger dan in 1961. Met een produktiebedrag van 3.97 miljoen werd in 1963 3 pet meer verwerkt dan het voor dat jaar in het bouwprogram ma geraamde verwerkingsvolume ad 3.800 miljoen, naar het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mee deelt. Het aantal woningen, waarvoor in 1962 een gemeentelijke bouwvergunning werd afgegeven bedroeg 81.724. Hierbij bevinden zich 18.342 woningen die zullen worden gebouwd zonder rijkssteun. Van de 81.724 Aagtekerk pass. 20 Ceylon n. Penang. Achilles 21 te Huarmey. Acila 21 te Curapao Aldabi 20 v Rotterdam, 21 te Hamburg. Alcor pass 20 Ushant n. Duinkerken. Algenib 21 v. Cleveland. 22 te Toledo. Alhena 20 60 m. o Kp Verd. eil n. Rlo de Jan. Alkaid 20 V. Rotterdam n. Montreal. Almdijk 21 v. Lor. Marques, 22 te Belra verw. Alphacca 20 te Bremen. Alphard 20 840 m. o Bermuda n. Santander. Alpherat 21 te Rio Grande do Sul. Aludra 20 ten anker Paranagua. Alwaki 20 45 m. z.z.w. Kp. Palos n. Duinkerken. Amstelhoek 20 v. Victoria n. Vancouver. Amstelkroon 20 v. New Orleasn n. Ceuta. Amstelmolen 20 530 m. z.w. Mauritius n. Beira. Amstelsluis 22 te Vancouver verwacht. Angolakust 20 v. Freetown n. Le Havre. Annenkerk 20 475 m. z.w. Cocos eil. n. Fr'mantle, Argos 21 v. Rotterdam n. Piraeus. Asmidiske 20 v. Sint Vineent n. Baltimore. Atys 21 te Malta. Baarn 20 v. Bremen, 21 te Hamburg Banda 20 v. Guayaquil n. Buena Ventura. Banggai 22 v. Calcutta, 23 te Chittagong verw. Bantam 21 te Hongkong. Batu 21 te Bahrein. Bintang 20 140 m. z.w. Kp. Comorin n. Djibouti. Bosco 20 30 m o. Kp. Ferrat n. Piraeus. Caltex Arnhem 20 90 m. n.n.w. Kp. St. Vincent naar Port Said. Het pensioenfonds der „Koninklijke Shell" te 's Gravenhage en Blaauwhoed nv te Amsterdam hebben besloten in daar voor in aanmerking komende gevallen sa men te werken bij het stichten en exploi teren van bedrijfsgebouwen. Op deze wijze wordt het Blaauwhoed nv mogelijk ge maakt een gedeelte van haar expansie programma gezamenlijk met het genoem de pensioenfonds te realiseren. Het pensioenfonds der „Koninklijke Shell" beoogt zich op het terrein van de onroerende goederen te begeven in samen werking met bouw- en/of exploitatiemaat schappijen. Een bepaalde opzet van sa menwerking is in voorbereiding, waarbij tevens de Amsterdamse bank en de he ren Pierson, Heldring en Pierson zul len worden ingeschakeld met name als intermediair voor de verzorging van de financiering met vreemd vermogen op middellange en lange termijn. De onroerende goederen zullen op naam van een op te richten nv trustkantoor wor den gesteld, doch alle voor- en nadelen welke voortvloeien uit of verband houden met de eigendommen zullen geheel ko men ten bate van participanten respec tievelijk te hunnen laste. Het beheer van de onroerende goederen zal worden opge dragen aan een afzonderlijke, eveneens door participanten op te richten beheer maatschappij. Het ligt in de bedoeling de vorig jaar door het pensioenfonds der „Koninklijke Shell" en Melchior Verenigde Bedrijven nv opgerichte nv Bofinex volgens hetzelf de patroon om te vormen. Het pensioen fonds heeft voor ogen gestaan een samen werking met meer dan één bouw- en/of exploitatiemaatschappij, waarbij met iede re maatschappij volgens een bepaald uni form stramien toch eigen organisatori sche regelingen worden getroffen. Caltex Delft 20 v. Abadan n. Aden. Caltex Gorinchem 21 te Rotterdam. Camphuys 2 2v. Das eiland n. Ummsaid. Castor 20 40 m. w.n.w. Algiers n. Tripoli. Celebes 22 v. Valencia n. Casablanca. Ceres 20 1200 m. n.o. Puerto Rico n. Europa. Chiron 22 te Port of Spain verwacht. Cinulia 19 380 m. n.o. Guadeloupe n. Curasao. Cirrus (vveersch.) 20 v. Atl. Oceaan te Rotterdam. Cities Service Valley Forge 20 v. Mena n. Suez. Congokust 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Doris 20 v. New York n. Port Au Prince. Cradle of Lib. pass. 22 Algiers n. Isle of Grain. Crania 20 te Birkenhead v. Rotterdam. Daphnis 20 te Matanzas v. Maracaibo. Diemerdijk 21 v. Stockton, 22 te L. Angeles verw. Doelwijk 20 100 m. o.n.o. R. Fartak n. Kharg eil. Dongedijk 21 te Antwerpen. Drente 20 v. Djedda hn. Abudhabi. Duivendrecht 20 te Bromborough. Echo 20 70 m z.z.w. Kp. Frio n. Antwerpen. Eos 20 v. Rotterdam, 21 te Hamburg. Esso Amsterdam 20 te Rastanura. Forest Town 20 te Hamburg. Friesland SSM 20 v. Rotterdam n. Immingham. Gaasterdijk 22 te Antwerpen. Gaasterland 20 v. S. Franc, do Sul n. Paranagua. Ganymedes 20 te Brighton v. Port of Spain. Geertje Buisman 20 v. Antwerpen n. Tripoli. Gemma 20 310 m, z.z.w. Las Palmas n. P. Alegre. Gorredijk 20 te Rotterdam. Graveland 20 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Grebbedijk 21 te New Orleans v. Miami. Groote Kerk 20 te Kuwait. Grote Dijk 20 te Le Havre v. New Orleans. Gulf Hollander 20 in Suezkanaal n. Mena. Gulf Swede 20 360 m. o.z.o. Malta n. Rotterdam. Hilversum 20 v. Galveston n. Brownsville. Hollands Diep 21 te Lorenco Marques. Isis pass. I9eil. Margarita n. Port of Spain. Ittersum 20 v. Jacksonville n. Le Havre. Ivoorkust 20 te IJmuiden n. Freetown. Jason 19 500 m. w.z.w. Ushant n. Londen. Kabylia 21 v. Kingston n. Curasao. Kamperdijk 21 te Antwerpen n. New York. Kara 20 v. Curacao n. Landsend. Karimun 20 300 m. n.o. Tahiti n. Papeete. Katendrecht 20 v. Antwerpen n. Bremen. Katsedijk 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Keizerswaard 20 320 m. n.w. Finist. n. Curagao. Kermia 20 te Rotterdam. Koningswaard 20 te Bombay v. Dakar. Korovina 20 loco m. w.z.w. K.Verd. eil. n. Curagao Kossmatella 20 te Killingholme. Krebsia 21 v. Rotterdam n. Curagao. Kreeft 21 te Rotterdam. Kreon 20 te Paramaribo. Kryptos 20 150 m. n.o. Azoren n. Nynashamn. Laarderkerk 21 v. Bahrein n. Port Said. Ladon 20 690 m. n.o. Flores n. Barbados. Laertes 20 v. Rejang n. Singapore. Laga 21 te Rotterdam. Langkoeas 20 te Alexandrië v. Beyrouth. Leiderkerk 20 te Kuwait n. Bushire. Lekhaven 22 te Buenos Aires. Lelykerk 20 te Brunsbtittelkoog n. Hamburg. Liberiakust 20 120 m. w.z.w. Lissabon n. Dakar Maashaven 20 te Port Arthur. Advertentie matras geeft Maasdam 20 540 m. w. Landsend n. New York. Madisonlloyd 22 te Manilla v. Singapore. Mariekerk 21 te Brake v Rotterdam. Marnelloyd 20 65 m. z.o, Kp. Guardafui n. Aden. Meliskerk 20 70 m. o. Muscat n. Madras. Merwelloyd 22 v. Cristobal n. New Orleans. Modjokerto 20 v. Manilla n. Miri. Montferland 20 te Hamburg. Munttoren 20 te Larnaca v. Mena. Mijdrecht 20 te Puerto La Cruz. Naess Tiger 21 v. Rotterdam n. Pointe Noire. Neder-Rim 20 te Bremerhaven. Neder-Waal 20 te Bremen. Neder-Weser 21 te Bangkok. Oberon 23 te Kingston verwacht. Ocean Sprinter 21 te Rotterdam. Oldekerk 20 te Port Sudan v. Aden. Ondina 20 te Liverpool v. Mena. Onoba 20 75 m. w. Algiers n. Rotterdam. Oostkerk 20 te Hamburg v. Bremen. Oranje 20 v. Port Everglades n. New York. Osiris 22 te Le Havre verwacht. Overijsel 21 te Rotterdam. Palamedes 21 v. New Orleans n. Aruba. Parkhaven 20 te Maceio. Pendrecht 20 v. Paulsboro n. El Palito. Peperkust 19 v. Pointe Noire n. Matadi. Philidora 20 40 m. o. Aden n. Kharg eiland. Philippia 20 60 m. o.n.o. Tunis n. Port Said. Pieter S. 20 te Rotterdam. Poseidon 20 280 m. z.o. Jamaica n. Maracaibo. Prins Casimir 21 v. Rotterdam. 22 te Londen. Prins Frederik Willem 22 te Montreal verwacht. Prins Joh. Will. Friso 22 te Le Havre n. Montreal. Prins Maurits 21 te Livorno. Prins der Nederlanden 21 te A'dam v. Plymouth. Prins Willem III 20 v. Hamburg n. Bremen. Prins Willem George Frederik 22 te Milwaukee. Provenierssingel 19 te Vlissingen. Pygmalion 19 v. Bremen n. Amsterdam. Reza Shah the Great 20 te P. La Cruz v. R'dam. Roepat 21 te Bangkok v. Tandjong Mani. Rondo 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Rijndam 22 te Southampton. Scheldelloyd 20 570 m. w. Landsend n. N. York. Skadi 22 te Sint Johns. Schouten 20 te Port Swettenham. Seinelloyd 20 te Lae. Senegal 20 80 m. n.n.o. Kp. Blanc n. Dakar. Senegalkust 20 v. Takoradi n. Abidjan. Siaoe 20 6 m.t n. Kp. Weymouth n. Newcastle. Silindoeng 22 ten anker Ummsaid. Simonskerk 20 v. Barcelona n. Antwerpen. Sinon 20 180 m. n.o. Kp. Hatteras n. Willemstad: Sinoutskerk 20 420 m. o.z.o. Socotra n. Aden, Slamat 20 te Genua. Sliedrecht 20 250 m. n. Bermuda n. Norfolk. Sloterkerk 20 v. Marseille n. Genua. Socrates 20 v. Matarani n. Arica. Solon 19 500 m n.o. Pto. Rico n. Santo Domingo. Sommelsdijk 20 130 m. o.z.o. Nantucket n. Antw. Spaarnekerk pass. 20 Suez n. Singapore. Stad Alkmaar 20 130 m. z.o. Ouessant n. Palermo. Stad Delft 20 550 m. n.n.o. Barbados n. Barbados. Stad Maastricht 22 te Norfolk verwacht. Stad Rotterd. 20 70 m. z.o. K, St.Vine. n. IJmuid. Statue of Lib. 20 50 m. n.o. Muscat n. Yokkaichi. Steenkerlf 20 450 m. z.w. Cocos eil. n. Aden Straat Lombok 21 te Lorenco Marques. Straat Mozambique 21 te Port Elisabeth. Straat van Diemen 20 te Santos. Sumatra 20 85 m. z.w. Kp. St. Vine. n. Beyrouth. Tacana 20 v. Galveston n. Freeport. Tegelberg 20 v. Lorenco Marques n. Durban. Tero 21 te Recife Thuredrecht 20 v. Newport News n. Triëst. Tjiliwong 20 te Dunedin v. Hobart. Triton 19 130 m. n.w. Port Au Prince n. Curapao. Van Cloon 20 535 m. n, Auckland n. Auckland. Van der Hagen in Bass Straat n. New Plymouth. Van Heemskerck 20 20 m. w.n.w. Mocameeds n. Walvisbaai. Van Linschoten 20 v. Abidjan n. Monrovia. Vasum 21 v. Balboa n. Martinez. Vitrea 20 v. Bandar Mashur n. Montreal. Vivipara 20 1000 m. z.w. Azoren n. Pto. La Cruz. Vlieland 20 te Le Havre. Vlist 22 v. Philadelphia n. Londen Voco 20 100 m z. Balearen n. Napels. Waikelo 2 2te Beyrouth verwacht. Waiwerang 20 v. Hongkong n. Bangkok. Westerdam 22 te Rotterdam. Westertoren 20 90 m. o. Ceylon n. Calcutta Willem Barendsz 20 v. Kaapstad n. Rotterdam. Willem Ruys 21 v. Wellington n. Pitcairn. Willemstad 21 v. Fort de France n. Trinidad. Woltersum 22 te Le Havre verwacht. Zaria 20 te Isle of Grain. Zeeland 21 te Londen v. Rotterdam. Zonnekerk 20 te Brisbane. Zuiderkerk 21 te Rotterdam v. Hamburg. KLEINE VAART Adara pass. 18 Holtenau n. Kalmar. Adine 20 20 z.w. Ouessant n. Antwerpen. Admiralengracht 21 15 m. z.o. Hamburg n. A'dam. Ank T 20 20 m. o.n.o. Noordhinder n. Rotterdam. Areas 19 35 m o. Gibraltar n. Barcelona. Bab T. 18 te Bayonne. Binnenhaven 21 dw. Finisterre n. Duinkerken. Cheetah 21 185 m. z.o. Santos n. Vitoria. Delfdijk 20 op Humber n. Middlesbrough. Draco 20 30 m. z. Belle eil. n. Amsterdam. Engelina Broere pass. 20 Kp. d'Antifer n. R'dam. Groningen 20 dwars Oporto n. Nantes. Hardenberg 19 50 m. z. Azoren n. Dublin. Inspect. Mellema 20 dw. Dunnethead n. Galway. Jupiter 18 v. Swansea n. Rochefort. Lauriergracht pass. 19 Kp. Mondego n. Antwerp. Marie Christine pass. 20 Beele eil. n. Rochester Meidoornsingel pass. 20 Texel n. Antwerpen. Netta 20 70 m. o.n.o. Ushant n. Hamburg. Phidias 20 30 m. z.w. Beachyhead n. Rotterdam. Spolanda 20 dwars Scheveningen n. Kenitra. Statenlaan 20 op Thames n. Londen. Steenbergen pass. 20 Terschelling n. Antwerpen. Stella Maris 20 te Hanstholm n. Hamburg. Thaletas 20 z.o. Ouessant n. Gibraltar. Vechtborg pass. 20 in Kielerkan. n. Zuid-Zweden. Vrijburgh 21 30 m. z.w. Beachyhd. n. Casablanca Walenburgh 21 te Sandettie n. Guernsey Commissarissen en directie van „Mees Bouw-materialen n.v." zullen aan de op 9 mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen over 1962 een onveranderd dividend uit te keren van tien percent op de aandelen b en acht per cent op de aandelen c. woningen worden er 39.214 gebouwd in op dracht van particulieren. Het aantal woningen met de bouw waar van werd begonnen bedroeg 91.880 tegen 101.768 in 1961. Het aantal in aanbuw ge nomen woningen zonder rijkssteun bedroeg 25.065 tegen 36.245 in 1961. Op 31 december 1962 waren 122.272 wo ningen in aanbouw. In 1962 kwamen 78.375 woningen gereed, waaronder 46.240 of 59 pet. huurwoningen. Van dit aantal huur woningen behoren er 27.352 of 59 pet tot de categorie woningwetwoningen. Van de 46.240 huurwoningen behoort 30 pet tot de categorie met een huur van 400 tot 800 per jaar, 36 pet ligt in de huurklasse van f 800 tot 1000 per jaar en 27 pet in de klasse van f 1000 of meer. In de gebouwensectoren werd een 4 pet hogere produktie bereikt dan in 1961. Van de in het bouwprogramma 1962 geraamde produktiebedragen voor nijverheidsgebou wen en gebouwen voor handel en verkeer werd respectievelijk 97 pet en 110 pet ver werkt. Ten opzichte van 1961 steeg de pro duktie met 12 pet, respectievelijk 1 pet. In de scholensector werd 95 pet van het in het jaar programma opgenomen bedrag verwerkt. De totale bouwsom van de in aanbouw benomen objecten was 29 pet. ho- ger-dan in 1961. Op 1 januari 1963 was in de bouwnijver heid voor 7.205 miljoen aan werken on derhanden tegen 6.018 miljoen op 1 janu ari 1962. Van deze 1 7.205 miljoen had t 4.945 miljoen betrekking op nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van gebouwen. DüSSELDORF (DPA) De loonbespre- kingen tussen werkegevers en werkne mers in de Westduitse metaalindustrie in Noordrijnland-Westfalen zijn mislukt, zo dat een staking nog nader is gekomen. De metaalarbeiders eisen acht percent, loonsverhoging. Het geplaatste' kapitaal van de n.v. Internatio nale Beleggingsunie „Interunie" is sinds begin 1983 tot f 91,5 miljoen toegenomen 87.8 miljoen per ultimo 1962) en het vermogen tot circa (35(1 miljoen 310 miljoen). De liquide middelen be dragen. na betaling van het dividend ad f 9 per aandeel van I 50. circa vijf pet. van he* vermo gen. Dit heeft het bestuur in de iaarvergadering meegedeeld. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever Philips stocks lste tijdv. 452—454 gl 570—576 f 175,40-175,80 150,70—151,50 f 163,10—163.60 7,53—7,55 Slot 2de tijdv. 451 570 f 175,20 149,80 f 163,10 Booni-Ruygrok van 173 b op 176, Figée van 2361/2 op 237Va, Spaarnestad van 790 op 810 en Van Waveren van 115 op 117.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11