Kennedy overweegt vertoon van macht in de crisis om Laos Harriman voor spoedberaad naar Parijs en Londen EL PONC HO Prinses Beatrix bij concert van Residentie-orkest in Washington Regering van Jordanië na betogingen vervangen HET WEER F Nederlander omgekomen bij vliegongeluk Explosie verwoest deel van compressorenbedrijf Spectaculaire brand in superfosfaatfabriek Suiker een cent per kilo duurder De imam lacht Amerikaans-Brits ingrijpen verwacht bij Arabisch-Israelisch conflict Vier doden in het verkeer ieë MORRIS "ie/om you êuy! *55» Voorlopig bestand Interne kwestie GORDIJNSTOFFEN Het woord is aan In de krant van heden: Kosmos XV gelanceerd Macmillan in augustus naar Zweden en Finland FALCON TWEEDJASSEN Morgen bewolkt President Ben-Zvi van Israel ernstig ziek WAT GEBEURT ER A.S. DONDERDAG? 48 e JAARGANG NUMMER 141 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 54-37, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSE N- IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 22 APRIL 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrij ven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93,Haarlem Directie: P. W. Peereboom en MrJIX^vanderAlije WASHINGTON (Reuter en AFP) - President Kennedy heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Averell Harriman naar Parijs en Londen gezonden voor dringend overleg over de toestand in Laos. Van gezaghebbende zijde in Washington is verklaard, dat Kennedy misschien Amerikaanse mari niers naar Thailand, dat aan Laos grenst, zal sturen, als er langs diplomatieke weg niets bereikt kan worden. De bevel hebber van de Amerikaanse strijdkrach ten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Feit, is zondagavond onver wacht van Hawaii naar Bangkok ver trokken. Kennedy heeft in dê zomer van het vorig jaar ook Amerikaanse mariniers naar Thailand gestuurd. Amerikaanse functionarissen zeiden echter, dat er geen besluit is genomen over een mili tair ingrijpen. Kenneth Young, de Ameri kaanse ambassadeur in Thailand, is zaterdag naar dit land teruggekeerd. Hij had in Washington overleg gepleegd. Harriman zei voor zijn vertrek, dat de aanvallen van de communistische Pathet Lao en de troepen uit Noord-Vietnam „de doodsteek toebrengen aan de overeenkom sten van Genève, die de samenwerking tussen neutralisten, communisten en rechtsgezinden als uitgangspunt hebben". Harriman heeft vanmorgen in Parijs ge sproken met de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville. In Londen zal hij de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, ontmoe ten. Tot het vertrek van Harriman werd za terdag besloten tijdens een door presi dent Kennedy bijeengeroepen vergadering van de nationale veiligheidsraad. Deze raad zal vandaag weer bijeenkomen. Ken nedy heeft gezegd dat de situatie in Laos „zeer ernstig" is. Premier Tsjoe En Lai van China heeft nogmaals aangedrongen op internationa le actie om een einde te maken aan een „steeds meer verontrustende" situatie in Laos. Het Russische dagblad „Pravda" doet vandaag een felle aanval op „agressieve kringen in de Verenigde Staten", die de huidige „zeer gevaarlijke" toestand in Laos te'hebben opgewekt. „De Amerikaan se imperialisten saboteren openlijk de verplichtingen, die zij bij het Geneefse akkoord op zich hadden genomen". „Im perialistische Amerikaanse kringen rich ten hun krachtsinspanningen op de liqui datie van de neutralistische strijdkrach ten onder prins Soevanna Phoema", aldus de Pravda. Vientiane (Reuter) Prins Soevanna Phoema, is zondag per vliegtuig naar Khang Khay aan de Vlakte der Kruiken gegaan om opnieuw te trachten een ein de te maken aan de gevechten daar. Soe vanna Phoema was in gezelschap van de ambassadeurs van de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië en van de drie leden van de internationale controlecommissie vertegenwoordigers van India, Canada en Polen. Na zijn terugkeer in Vientiane heeft de premier aan de pers meegedeeld dat de linkse leider, prins Soephannoevong, beloofd heeft dat zijn troepen de neutra listische posities in de Vlakte van de Kruiken niet zullen aanvallen zolang er wordt onderhandeld over een bestand. Prins Soevanna zal over twee of drie dagen naar Khang Khay terug keren om Toestel raakte in Oostenrijk hoogspanningskabel Bij St. Jodok in Oostenrijk is een een- motórig vliegtuig tegen een hoogspan ningskabel gevlogen en neergestort. Een Nederlandse passagier, de 40-jarige in genieur J. Kessler uit Wassenaar, een Canadees, Boyle, en de Oostenrijkse pi loot kwamen om het leven. Het toestel was op weg van Innsbruck naar Bolzano. Het vloog laag over het Silldal toen het de leiding in de buurt van het dorp St. Jodok raakte. Het verloor een vleugel en viel ongeveer 300 meter omlaag op een beboste helling neer. Redd ngs- ploegen hebben later de lichamen gebor gen. Ir Kessler en de Canadees hadden het vliegtuigje gecharterd voor een vlucht over de Alpen om een route voor olie- buisleiding in kaart te brengen. Ir. Kess ler was een mijnbouwkundig ingenieur, die tijdelijk in Penzing-Starnbergersee in Beieren woonde. Op het vliegveld van Madrid is de 49- jarige Nederlandse ingenieur M. Stap uit Amsterdam enkele minuten voordat hij per vliegtuig naar Parijs zou vertrek ken overleden ten gevolge van een hart aanval. Een eenmotorig sport vliegtuig 'S zondag in de buurt van Wermelskirchen in Noord- rijnland-Westfalen neergestoi't. De vier in zittenden. de bestuurder en drie vrouwen, zijn om het leven gekomen. Een gedeelte van het compressorbedrijf H. A. Wennink aan de Parallelweg SS (Staatsspoor) te Hengelo bij de spoorbaan naar Enschede is door een ontploffing ver woest. De ontploffing gebeurde op het moment dat de heer Wennink in zijn auto een der werkplaatsen binnenreed om zijn wagen daar te stallen. Waarschijnlijk had zich tevoren in het gebouw een gascon- centratie voorgedaan. Door de ontploffing, die later door klei nere werd gevolgd, werd het dak van het gebouw gelicht en weggeworpen. In de naaste omgeving sprongen de ruiten. Er brak meteen brand uit. Het vuur greep snel om zich heen. De heer Wennink werd door ,de ontploffing aan gezicht en handen gewond. Hij wist zich evenwel uit de auto te werken en ook een kleinzoontje van hem, dat naast hem in de auto zat, uit het brandende gèbouw té brengen. De Hengelose brandweer, die met groot materiaal uitrukte, wist het vuur spoedig te bedwingen. Een deel van het bedrijf bleef behouden. Later is bij een onderzoek van de Hen gelose politie gebleken dat de heer Wen nink met zijn auto tegen de achtermuur is gereden, doordat hij op het gaspedaal in plaats van op de rem heeft getrapt. De auto vloog in brand waarna enkele zuurstofflessen ontploften. te trachten een duurzaam bestand tot stand te brengen. Van zijn kant heeft de premier, gene raal Kong Lae. opdracht gegeven geen aanvallen te doen. Prins Soephanoevong heeft in een ra- dio-rede gezegd, dat hij en prins Soevan na het erover eens zijn, dat de belang rijkste oorzaak van het conflict is „de infiltratie van troepen van (de rechtse) generaal Phoemi Nosavan in de gelederen van de neutralistische troepen". Zij zijn het er ook over eens, dat het conflict „een interne aangelegenheid" is. Op het terrein van de Albatros super- fosfaatfabrieken op de Vondelingenplaat bij Rotterdam heeft een korte, felle uit slaande brand gewoed, die door de hrand- weer als „spectaculair" is gekaraktiseerd. Metershoge vlammen sloegen uit een tussen de installaties ingebouwde houten loods met werkplaats die gevuld was met zakken kunstmest, een zeer brandbaar fos faat. Bovendien stonden in de werkplaats enige gasflessen, die explosies konden veroorzaken. Het vuur werd om kwart over acht ontdekt door peroneel van de fabriek. De bedrijfsbrandweer kwam di rect in actie en kreeg korte tijd later de assistentie van een blusgroep, eer. gereed- schapswagen en een motorspuit van de j brandweer van Rotterdam en van eer, met twee waterkanonnen uitgeruste boot I van de havendienst, die uit het Botlekge- bied naar de Vondelingenplaat was ge- stuurd. Met veertien stralen en de beide water- j kanonnen slaagde men er in het vuur te beperken. Uitbreiding van de brand naar andere loodsen kon worden voorkomen. Tijdens de brand werden de gasflessen door fabriekspersoneel uit de werkruimte weggehaald. Na een uur was men het vuur meester. De loods en de werkruimte brandde uit. de schadè is nog onbekend. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Advertentie aan 2 Kanten even mooi Advertentie Prinses Beatrix heeft zaterdag in de hal van de nieuwe Nederlandse kanselarij in Washington een gedenksteen ingemetseld met een zilveren troffel die men caarvoor speciaal uit Nederland had laten komen. Voor ambassadeur dr. J. H. van Roijen, was dit een bijzonder moment. Zijn va der, die ook ons land als diplomatiek ver tegenwoordiger in de V.S. diende, stichtte veertig jaar geleden de tot dusver gebruik te ambassade. Op de gedenksteen staat „Deze steen is geplaatst door Hare Koninklijke Hoogheid Beatrix, Prinses van Nederland, 20 april 1963." Zaterdagmiddag bezocht de prinses de National Gallery, Washingtons grote schil derijenmuseum. Zondagochtend woonde zij een dienst bij in een presbyteriaanse kerk, niet ver van de woning van de Nederland se ambassadeur. Het echtpaar Van Roijen nam haar zon dag tussen de middag mee naar een een voudig restaurant. Alleen de exploitant wist, dat de prinses daar zou komen eten. De prinses gebruikte er een „Hambur ger" en ijskoffie. Des avonds woonde zij een concert bij van het Residentie orkest in de Constitution Hall. Toen de prinses in de loge verscheen weerklonk een spontaan applaus van het publiek. Zij zat met ambassadeur Van Roijen en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, in de lo ge van president Kennedy. Het Residentieorkest speelde vóór de pauze de symfonie 101 van Haydn en het concert voor piano en orkest no. 2 van Chopin. De soliste was een jonge Ameri kaanse, Ann Schein, een meisje van 23 jaar dat reeds meermalen in Europa is opgetreden en in Nederland ook reeds met het orkest had gespeeld. Na de pauze speelde het orkest de derde symfonie van Badings en Ravels, Rapso die Espagnole. Dadelijk na het concert vertrok de prin ses naar het vliegveld. Met een particu lier vliegtuig van de familie bij wie zij in New York logeert, vloog zij van Washing ton naar New York. D i s r a 1 i Afkeuren is veel gemakkelijker- dan nauwkeurig beoordelen. De suiker is vandaag een cent per kilo duurder geworden. Bij beschikking van de minister van Landbouw en Visserij is namelijk de af- fabrieksprijs van suiker vêrhoogd met een gulden per honderd kilo van 88 op 89 gul den. De consumentenprijs is nu gestegen van 98 cent tot 99 cent per kilo. Deze prijsverhoging houdt verband met de medio januari van dit jaar vastgestelde hogere garantieprijs voor suikerbieten van de oogst 1963 (oogst 1962 52,— per 1000 kilo/oogst 1963 ƒ54,— per 1000). W eerrapnorten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen -2, 9 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Horen en Zien Feuilleton 9 Topsy 19 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport .12 t/m 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Imam Mohammed el Badr. de feodale heerser over het voormalige konink rijk Jemen, die werd verdreven door de republikeinse revolutie óndër lei ding van kolonel Salal, is het lachen nog niet verleerd. Met een brede grijns op de kaken ontving hij de pers in zijn hoofdkwartier in de bergen in het noordwesten van het land, waar hij Zich schuit houdt met zijn getrouwen en droomt van een herovering van de macht. Hij wil dan ook niets horen van het akkoord dat in alle stilte onder leiding van de UNO tot stand schijnt te zijn gekomen. Volgens dit akkoord zouden de troepen van Egypte en Saoedi-Arabië zich uit Jemen terug trekken, zouden de grenzen onder UNO-toezicht komen en zou de imam het land verlaten, volgens sommige berichten naar Italië. Maar de imam lacht erom en geeft hoog op van zijn militaire kracht. In de hoofdstad Sanaa stabiliseert zich intussen de republi keinse regering, vastbesloten om het land na eeuwen van stilstand in bijna middeleeuwse toestanden, de aanslui ting te bezorgen bij de twintigste eeuw. Nassers Egypte is daarbij het inspire rende voorbeeld. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft maandag een kunstmatige aardsatelliet met wetenschappelijke instrumenten ge lanceerd. de Kosmos XV. De Kosmos XIV ging nog geen veertien dagen geleden de lucht in. De lanceringen worden omschre ven als „routine-aangelegenheden". (AP). LONDEN (AP) Premier Harold Mac millan zal in augustus officieel tegenbe zoeken aan Zweden en Finland brengen. Hij zal op beide reizen worden vergezeld door zijn echtgenote, de minister van Bui tenlandse Zaken, Lord Home en Lady Home. In het nieuwe gebouw van de Neder landse ambassade Washington heeft prinses Beatrix een gedenksteen inge metseld. Links van haar de Nederland se ambassadeur, dr. J. H. van Roijen. BAREST HAARLEM TEL 13439 lülDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM JgL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, maar mor gen overdag weer toenemende bewolking. Waarschijnlijk over al tot in de middag droog weer. Iets hogere middagtemperatu- ren. Aanvankelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent LONDEN Het Jordaanse parlement heeft zaterdag de slechts ruim drie weken oude regering van premier Sa.mir El Ri- fai weggestemd vanwege de houding van Rifai tegenover toenadering tot de Ver enigde Arabische Republiek. Na de val van de regering ontbond koning Hoessein het parlement. Zijn oom. El Sjerif Hoes sein Ibn Nasser heeft een nieuwe rege ring gevormd. De betogingen, die de laatste dagen in Jordanië zijn gehouden, zijn zondag in Amman voortgezet, waar ordetroepen te gen de middag het vuur openden om de voorstanders van toetreding van Jordanië bij de Verenigde Arabische Republiek uit een te jagen. De betogers zijn vaak jon gelieden en vooral studenten, die als em bleem de vroegere Egyptische vlag met vier sterren voeren. Deze sterren symboli seren de vier landen Egypte, Syrië, Irak en Jordanië. Met het oog op de bótsingen tijdens de betogingen heeft de Jordaanse regering een streng uitgaansverbod uitgevaardigd. In alle steden wordt door politie en mili tairen gepatrouilleerd. Openbare gebouwen worden bewaakt, In de pers van de Ara bische landen, en vooral in die van Egyp te en Syrië, worden koning Hoessein en de nieuwe Jordaanse regering fel aangeval len. In Israel volgt men de ontwikkeling van de situatie met de grootste aandacht. Tel Aviv heeft laten weten, dat als Egypte tus senbeide komt, Israel verplicht zal zijn hetzelfde te doen. LONDEN Britse diplomaten vertrou wen erop dat koning Hoessein in staat zal zijn de situatie in zijn land in de hand te houden. Vandaar dat Londen zich niet on gerust maakt over de vervanging van de Jordaanse regering. In Londen gelooft men dat de nieuwe Verenigde Arabische Republiek op het ogenblik te veel problemen heeft om nog energie te bezitten om Jordanië op ge welddadige wijze in te palmen. Niettemin lijkt het erop dat Hoesseins positie op nieuw afhangt van de trouw van de oor spronkelijke inwoners van het land, met name de militairen. De aanhankelijkheid van de Palestijnse Arabieren is echter hoogst twijfelachtig. Deze geloven dat hun belangen beter zullen worden behartigd door één grote verenigde Arabische staat Ze zien deze als een eerste fase voor de h.erovering van Palestina op de Israëliërs. Men acht het een slecht teken dat de koning de hulp van zijn oom heeft moe ten inroepen. Prins Feisal, minister-presi- JERUZALEM President Jitzjak Ben- Zvi van Israel is ernstig ziek. Men vreest voor zijn leven. Het bezoek dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak aan Israel zou brengen, is uitgesteld in verband met de ziekte van de president. Ook de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, de 65-jarige mevrouw Ooi- da Meir, is ernstig ziek. Zij heeft een hart aanval gehad en is opgenomen in een zie kenhuis. ((Reuter/AFP). dent van SaoedriArabië heeft, verklaard dat Saoedi-Arabië bereid is alle nódige hulp te verlenen. Wanneer de regering van Jor danië in gevaar zou komen, zal Saoedi-Ara bië bereid zijn in te grijpen. Dit is koren op de molen van de vijandelijke propagan da. De Daily Express onthult dat Groot- Brittannië èn de Verenigde Staten besloten hebben tot gemeenschappelijke militaire actie om een eind te maken aan een even tuele oorlog tussen Israel en de Arabische landen welke een gevolg zou kunnen zijn van Nassers snelle machtsuitbreiding. Het Israëlische blad „Maariv" dringt er bij de regering op aan, Ondubbelzinnig te waarschuwen, dat Israel zich met zal neerleggen bil een wijziging in het regiem in Jordanië onder druk van Nasser of „dcor ondermijning door toedoen van dë Verenigde Arabische republiek". Britse strijdkrachten. Opererende van bases in Cyprus en Aden en de Ameri kaanse zesde vloot in de Middellandse Zee zouden ingrijpen totdat UNO-tróepen een doelmatige barrière tussen de Arabie ren en de Israëliërs hebben opgeworpen. Hoewel een diplomatieke ontkenning van zulk een nieuw „Suez" onvermijdelijk is, zijn wegens de gevaarlijke situatie in Jordanië reeds gedetailleerde plannen voor militaire interventie uitgewerkt. De Amerikaanse minister van Defensie Mc- Namara heeft deze kwestie in Londen twee weken geleden besproken. De Britse regering vreest dat Israel zou trachten uit zelfverdediging een deel van Jordanië te bezetten, indien er daar een pro-Nasser- revolutie uitbreekt. Het is dan mogelijk dat Nasser de gelegenheid aangrijpt te trachten Israel te „bevrijden", welk land hij beschouwt als een deel van het Ara bische binnenland, en tegelijkertiid een re volutie in Saoedi-Arabië tracht te bewerk stelligen. Advertentie De 45-jarige A. Schaeffer uit Montfort is dodelijk verongelukt op de streekweg tussen Montfort en St. Joost. Hij reed met een bestelauto in volle vaart achter op een stilstaande personenwagen, die kort tevo ren een fietser had aangereden, die zwaar gewond raakte. Op de Voorthuizense weg in Putten is het twee-jarige dochtertje van de woon wagenbewoner W. H. als gevolg van een aanrijding door een bromfiets dodelijk ge wond. Op de kruising ClematisstraatLarix- laan inRotterdam is de 73-jarige Dirk Soek op zijn fiets tegen een passerende personenauto gebotst. Hij werd met ernsti ge verwondingen naar het. Dijkzigtzieken- huis overgebracht waar hij later is over leden. In Bunnik is een aanrijding gebeurd die de Amerikaanse militair J. H. Mooren het leven heeft gekost. Hij werd op zijn motor aangereden door éen personenauto.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1