Geen wraakneming maar gerechtigheid" C 3 OMSI- STUDIECENTRUM Kustvaarder „Columbus" bij lichtschip „Goeree" vergaan Ou POLLE, PELLI EN PINGO s AGENDA K.V.P. laat mogelijk samen gaan met P. v. d. A. open vreemde Kort en bondig ll „Met ieder proces tegen een oorlogs misdadiger voorkomt men een neo-nazi-proces" Brutale overval op juwelierszaak Geen fraude bij Beatrix- fonds in Den Haag Bos- en heide branden in Limburg Onbestendig weer MAANDAG 22 APRIL 1963 99 Dr. Wiesenthal in Nederland Kort niéuws Haarlem **>(11990 óllï 9»i(fl44n f oisen-LI mitiden. Beverwijk hangt voor een groot dee! af van uw kennis. Diploma's zijn nu eenmaal belangrijk in onze op specialisatie gerichte maatschappij. Elk jaar op nieuw scheppen duizenden mensen zichzelf pro motiekansen door te studeren bij het Studiecen trum, waar schriftelijke cursussen (er zijn meer dan 100 verschillende!) desgewenst worden aan gevuld met gratis mondeling onderricht in speciale studie-weekends. Wilt u meer weten? Vraag vrij blijvend de volledige studiegids bij: CULEMBORG WE SPELEN DAT HET EEN KIND IS, DAT N06 6ROEIT HOERA.HET SNEEUWT^? WE 6AAN EEN SNEEUW MAN MAKEN -*» IK WILDE NO NIET ZE66EN DAT HET MAAR HEEL WEINIé SNEEUWT »#«Jj PT EEN BEETJE KLEIN UIT GEVALLEN.»/ tanden... WFERRAFPORTEN C ■o 5 6 (Van onze Amsterdamse redacteur) ,,Mijn taak in de zaak-Rajakovic is ten einde. Het woord is nu aan het gerecht". Dr Simon Wiesenthal, de leider van het Joods Documentatiecentrum in Wenen, verklaarde dat bij zijn aankomst op Schiphol voor een kort verblijf in ons land. Hij zei geen verdere stappen te zullen ondernemen om de misdaden van de vroegere „Hauptsturmfüluer" der S.S., die onder andere in Oostenrijk, Polen en Nederland een belangrijke rol heeft gespeeld bij de organisatie van de jodenvervolging, aan de kaak te stellen. „Bij mijn nasporingen laat ik mij niet door wraakgevoelens leiden, maar door gerechtigheid. De misdaden, die nazi-Duit land tijdens de tweede wereldoorlog heeft begaan, niet alleen tegenover zes miljoen Joden maar eveneens aan ontelbare niet- Joden, kunnen onmogelijk gewroken wor den. Daar zijn ze te vei'schrikkelijk voor" De man die dit zei heeft de gruwelda den van de nazi's aan den lijve onder vonden. Hij heeft in dertien verschillen de concentratiekampen gevangen geze ten. Wat beweegt deze Oostenrijker, die vijf tien jaar lang jacht heeft gemaakt op Eichmann en vervolgens dr. Erich Raja- kovitsj in de armen van de justitie heeft gejaagd? „Het proces vind ik belangrij ker dan de strafmaat", zei hij. Hij zou de vroegere chef van Rajakovic in Ne derland, dr. Wilhelm Harster. die na de oorlog in ons land tot twaalf jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, geen vinger in de weg hebben gelegd als deze vroe gere nazi na zijn vrijlating koopman was geworden of een baantje in het bedrijfs leven had gezcht. Hij had het volste vertrouwen in de onpartijdigheid van de Nederlandse justitie. Zoals bekend is heeft Harster, nadat hij in Nederland uit de gevangenis was ontslagen, tot voor kort een belangrijke overheidsfunctie in de Westduitse deel staat Beieren vervuld. Dat ging dr. Wie senthal te ver. „Daar is iemand met zo'n verleden niet geschikt voor", zei hij. De hardnekkigheid waarmee dr. Wie senthal oorlogsmisdadigers achtervolgt die zich nog steeds aan het gerecht hebben weten te onttrekken, heeft als voornaam ste drijfveer het zuiveren van de atrnos- „Kampan" aangevaren. De 550 ton metende Rotterdamse vrachtvaarder „Kampan" is vlak voor de haven van Haifa in aanvaring gekomen met het Israëlische vrachtschip „Ashdod" van 2650 ton. Een opvarende van de „Kampan", de 41-jarige Anthonie Formoso, werd licht gewond. De „Kampan" kreeg een groot gat boven de zeespiegel. De leider van het Joodse Documen tatiecentrumdr. S. Wiesenthal, hield bij zijn aankomst op Schiphol een persconferentie, waarin hij zei niet door wraakgevoelens te worden geleid bij zijn nasporingen naar Duitse oorlogmisdadigers. feer. „Onder de huidige na-oorlogse om standigheden moeten de kinderen van vervolgden en vervolgers onbekommerd naast en met elkaar kunnen bouwen aan een nieuwe toekomst. Aan die samenwer king mogen geen hinderpalen in de weg staan. Iedere nog niet berechte oorlogs misdadiger is naar mijn gevoel een ern stig beletsel". De kranteverslagen over de processen worden ook in Duitsland door het grote publiek gelezen en vormen op die ma nier een objectieve voorlichting. „De jeugd leest ze ook en kan dan constateren dat de ouderen hen maar wat voorgelogen heb ben over wat er tijdens de oorlog nazi-Duitsland en de bezette gebieden is gebeurd", aldus dr. Wiesenthal. Naar zijn mening kan men op die manier het beste een opleving van het neo-nazisme voorkomen „Met ieder oorlogsmisdad gersproces bespaart men zich voor later een neo-nazi-proces". Eichmann heeft dr. Wiesenthal op het spoor gezet van Rajakovic. Toen Eich mann tijdens het vooronderzoek in Israel werd ondervraagd over de behandeling van de Joden in Nederland, antwoordde hij Stadsschouwburg, vandaag .en .dinsdag 20 u.: Toneeïgj'èép"gn*rt#bi(f?M^,ï> dui vel hale ze" van Robert Thomas. Regie Jan Retèl. Concertgebouw, vandaag 20 u.: „Karmon Israeli" dansgroep. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: To neelgroep Centrum met „Moordkans" van Philip Maekey Regie: Walter Kous. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Degens, dolken en doodsgevaar", 14 j. Lido. 14 en 20 u.: „Sodom en Gomorra 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Parijse peri kels", a.l. Minerva, vandaag geen filmvoorstelling Dinsdag 20.15 u.: „Drie dolle tantes", a.l Rembrandt, 10 30 u.: „Pinokkio". a.l. 14, 19 en 21.13 u. ,,'s Nachts kan van alles ge beuren", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Heilege- broed", 18 j. Studio, 14.15 u „Mon oncle", a.l.; 20 u.: „Der Rosenkavalier", a.l. Monopole (Zandvoort), geen filmvoor stelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13- 17 u. Avondopenstelling van 20.30-22 30 u Tot en met 19 mei. Prentenkabinet: Expo sitie collecte B. de Roos en tekeningen en aquarellen van Herman Kruyder Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen en grafiek van Ruth Fischer. Tot en met 30 april. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u. klassiek grammofoon- platenconcert van 21-22 u.: Schubert en Mozert. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van aquarellen en karakterpoppen van Johanna Müller- Limburg en Mary van Regteren Altena- Koning. Van 21 april tot en met 18 mei. H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken Dagelijks ge opend van 9-20 u. Klassiek grammofoon- platenconcert van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u. Tot en met 2 juni Museum „Huis Van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling „Van vormende hand tot lopende band". Tot en met 4 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-15 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 159): Tentoonstelling van grafiek van Flip van der Burgt. Tot en met 28 april. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 14-17 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 19 april). fjRt na':w (V* i 1 '.dVIAANDACSS2iJ!APRIL -tw-nü City; 20 u,: ..De langste dag" (geprolon geerd). Rex, 20 u.: „Gods Geuzen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur Openbare leeszaal. Plein 1945' 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wjjkerstraat- weg 77: 19 tot 21 u.; filiaa' Wiistelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal. Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u parochiezaal, Ve- nusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; Jozef huis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Wiistelaan 79 Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. DINSDAG 23 APRIL City, 20 u.: „De langste dag" (geprolon geerd). Rex, geen voorstelling. Pieter Vremeulennmseum, zie onder maandag. Openbare leeszaal. Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14 30 tot 17.30 u.wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwjjgerlaan, Sant poort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u.; filiaal Vel sen-Noord: 19 tot 21 u. R.-K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 u. MAANDAG 22 APRIL Kennemer Theater, 19.30 u.: „De langste dag". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddié schiet met scherp". W'.B. Theater, 20 u.: „Jesse James, de bloeddorstige". DINSDAG 23 APRIL Kennemer Theater. 19.30 u.: „De langste dag". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Interpol luistert mee". RECHTZETTING De voorstellingen van de film Per Rosenkava lier in Studio-theater in Haarlem van heden avond tot en met donderdagavond duren niet, zoals in een onzer aankondigingen vermeld werd, van 20 tot 0.30 nur maar van 20 tot 23.40 uur. „Daar weet ik niet zoveel van. Rajakovic heeft mij onlangs in Argentinië er iets over verteld." Toen wist dr. Wiesenthal dat Rajakovic, wiens nsam hem niet onbekend was, nog in leven was. Toen kon hij zijn naspeuringen beginnen. Heeft hij nog meer vooraanstaande vroe gere nazi's op zijn lijstje staan? „Ik kan u tot mijn spijt geen namen noemen," zei dr. Wiesenthal, „maar er kan nog van al les gebeuren." In West-Duitsland is menig vooronderzoek nog niet voltooid. „De West duitse justitie heeft de nasporingen naar oorlogsmisdadigers, die tot nu toe de dans zijn ontsprongen, onlangs met de bekende Duitse grondigheid uitstekend gereorgani seerd. Voorts hebben de Amerikaanse auto riteiten een half jaar geleden enkele dui zenden kilo's documenten uit Duitse oor logsarchieven, die tot nu toe nog niet zijn doorgenomen, aan de justitiële autoriteiten in de Bondsrepubliek ter hand gesteld. „Er kan nog van alles gebeuren," aldus dr. Wiesenthal. Advertentie UWToek Nederlands Schriftelijk Erkend door de I.S.O.>. met medewerking vjn hef Ministerie van Onderwijs Twee uur lang hebben de vier op varenden van de Nederlandse kustvaar der „Columbus" in de donkere nacht van zaterdag op zondag in hun kleine rub berboot rondgedreven in de buurt van iet lichtschip „Goeree" voor hun nood seinen werden gezien door de Duitse custvaarder „Seefalcke", die direct koers wijzigde en de schipbreukelingen vond Twee uur tevoren was het scheepje ge kapseisd en gezonken. Ze hadden nog geluk gehad. Er stond slechts een zwakke zuidwestelijke wind en de zee was kalm. Het was een verstandig besluit van kapitein Reitzema uit Maas sluis de twee vuurpijlen, die in de dinghy waren, te bewaren voor het geval een schip in de buurt zou komen. De „Seefalcke" meldde over de radio aan Scheveningen-radio wat er gebeurd was en de nieuwe Hoekse reddingboot Koningin Juliana" nam voor de Water weg de schipbreukelingen, twee Neder landers en twee Portugezen, van de „See falcke" over In de vroege zondagmorgen (Van onze parlementaire redacteur) De K.V.P. sluit de mogelijkheid om na liet verkiezingen met de P.v.d.A. een ka binet te vormen niet uit. Dit moet men wet .concluderen, uit de redevoering van de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, dr. De Kort, en partij voorzitter mr. Aalberse, in de demonstra tieve bijeenkomst die de K.V.P. zaterdag in Den Bosch heeft gehouden. Dr. De Kort zei het in deze trant: „De K.V.P. wil de goede verhoudingen met de C.H.U. en de A R P. nog meer ontwikkelen en staat voorts open voor samenwerking met alle andere partijen die in feite in hun maat schappijleer christelijke wezenselementen hebben". Mr. Aalberse haakte in op de profetie van dr. Drees dat er straks weer een beroep op de P.v.d.A. zal worden ge daan bij de kabinetsformatie: „Wij zul len zien ais het zover is. Laat eerst de kiezers spreken." Zij lieten dus alle mogelijkheden open en bepaalden zich er verder toe met de woorden en de daden van de socialistische oppositie af te rekenen. Zij bleken geër gerd over pogingen van de P.v.d.A. het Nederlandse volk te doen geloven dat de ze regering zonder socialisten een misluk king is geweest. Mr. Aalberse vond dat het kabinet-De Quay het goed gedaan heeft Premier De Quay, mét alle ande re K.V.P.-ministers en staatssecretarissen, prof. Rorarae en een groot aantal Kamer leden op dit congres aanwezig, kreeg zelfs een pluim „Dit kabinet heeft de woning nood niet opgelost, maar vergeet niet, zo zei mr. Aalberse, dat er van 1946 tot 1951 een socialistische bewindsman aan het hoofd heeft gestaan van het ministerie van Wederopbouw, en dat van 1948 tot 1951 minister In 't Veld als uitgangspunt voor zijn beleid had: matiging in de bouwacti viteit. om da je en te snelle expansie lot gevolg zou hebben dat binnen énkele jtfü ren in Nederland werkloosheid onder de bouwvakarbeiders zou ontstaan". Mr. Aalberse betoogde Voorts' dat de K.V.P. een wettelijke regeling wil van ra dio en televisie op basis van de daadwer kelijke zelfstandigheid der oproepvereni- gingen. Onder bepaalde voorwaarden aan vaardt zij reclame in radio en televisie Eén van deze voorwaarden is dat het te kiezen systeem niet het wezenlijke van het omroepbestel aantast. Doör de inkom sten van reclameboodschappen via t.v kan volgens haar een goede exploitatie van de t.v. worden verkregen en tevens worden voorkomen, dat de kijkgelden moe ten verhoogd door het in gebruik nemen van een tweede net. Minister Veldkamp zei in een toespraak dat de publikatie van de P.v.d.A. „Om de kwaliteit van het bestaan" niet voldoet aan de eis van deugdelijkheid. Zoals de cijferoptellingen van de publikatie er nu uitzien, betekenen zij omgezet in een be leid. een somber en bepaald geen lokkend en wenkend perspectief. Het sociaal-econo misch beleid van het kabinet-De Quay was volgens dr. Veldkamp een veel beter beleid. Dr. De Kort betoogde nog dat de K.V.P. een barrière wil opwerpen tegen de door braak als middel om de maatschappij een typisch socialistisch aanzien te geven Minister mej. Klompé verzekerde, dat de K.V.P. in de bres staat voor een stuk menselijkheid in onze samenleving. Het Tweede-Kamerlid de heer Jan Maenen pleitte andermaal voor een gecoördineerd energiebeleid. 1. Een ei... ja. daar, kan van alles uitleen geheimzinnig ei ook iets heel vreemd komen. Een kippekuiken, of een eende- kan komen, dat zullen we gaan zien kuiken, een jonge musMaar dat er uit I het verhaal, dat nu gaat beginnen! ©PiS OPtMMSM 4ISS-A. stapten de geredden in Hoek van Holland aan wal. Deze schipbreuk vlak voor de kust, is gezien de omstandigheden nog goed afge lopen, want binnen een kwartier nauat de „Columbus" plotseling zware slagzij ging maken sloot de zee zich boven het scheep je- De „Columbus", een 36 jaar oude kust vaarder van slechts 235 ton, had in Luik voor Zweden bestemd plaatijzer geladen Zaterdagavond verliet de „Columbus" de Westerschelde. Men zette koers naar het lichtschip „Goeree". De bemanning bestond uit de 31-jarige kapitein J. Reitzema uit Maassluis, de 26-jarige bestman A. B. van der Bie uit Vlaardingen en twee Portugese matrozen de 32-jarige F. F. Soares en de 48-jarige A. R. Almedo, die pas in Luik aSn boord was gekomen. Het scheepje heeft het lichtschip „Goe ree" niet .gehaald, 's Nachts omstreeks drie uur begon de „Columbus" onverwacht snel slagzij te maken. Kapitein Reitzema liet de wacht de kooi wekken en gaf order zo snel mogelijk in de dinghy te gaan. „Vermoedelijk is de lading gaan schui ven", vertelde hij gistermorgen na aan komst in Hoek van Holland. Het zware ijzer moet een belangrijk lek in de scheepswand hebben gemaakt, waardoor de .Columbus" veel water maakte. Een kwartier na het begin van de slag zij dobberde de rubberboot in de donkere zee rond met de vier opvarenden aan boord en was de „Columbus" reeds ver dwenen. De mannen hadden niets van hun bezit- kunnen redden. Zelfs hun paspport h'iet Alleen 'de Portugese matroos Aftne- do, die.na aan boord te.zijn gekornenxzijn koffer nog niet had uitgep.akt had-kao4t:ge zien deze mee te nemen. Een noodsein had men niet kunnen geven want de kustvaar der had geen radio aan boord. Toen men twee uur had rondgedreven ontdekte bestman Van der Bie de lichten van een naderend schip. Men liet het nog wat naderbij komen en stak toen een vuur pijl af. De „Seefalcke", op weg van Antwerpen naar Odense, reageerde onmiddellijk. De mannen werden gastvrij ontvangen en ka pitein Raab waarschuwde Scheveningen- radio met het verzoek aan de Hoekse red dingboot de mannen voor de Waterweg over te nemen. Schipper van Seters heeft, hoewel de reddingsboot ..Koningin Juliana" nog niet officieel in de vaart is, de gelegenheid waargenomen om met zijn nieuwe schip uit te varen. Om acht uur nam hij voor de Waterweg de vier schipbreukelingen van de „Seefalcke" over en om half ne gen stapten dezen in de Berghaven aan wal. In het gebouw van het Groene Kruis kregen zij uit het depot van het Roode Kruis droge kleding De „Columbus" was eigendom van de rederij Eefting te Rotterdam. Een tot nu toe onbekend gebleven jon geman heeft een overigens mislukte over val gedaan op een juwelierszaak aan de drukke Nieuwe Binnenweg in Rotterdam Op een moment dat er geen klant in de winkel was zag de eigenares, de 62- jarige mevrouw Kramer, een jongeman van ongeveer twintig jaar binnenkomen De „klant" vroeg haar een bepaalde ket ting te tonen. Toen zij zich omdraaide sloeg hij haar met een hard voorwerp op het hoofd. Nadat de aanvaller had ontdekt dat zijn slachtoffer ondanks de hevige slag bij be wustzijn was gebleven rende hij de winkel uit. De vrouw zette ®nmiddellijk de achter volging in, zonder succes evenwel. Het aftrecjen van twee bestuursleden van de afdeling Den Haag van het Prinses Beatrix Fonds is niet een gevolg van on regelmatigheden, zoals wel werd gemeend, maar, naar het landelijk bestuur van dit fonds mededeelt, van interne moeilijkhe den, welke einde 1962 waren ontstaan, doordat de administratieve organisatie, de interne controle en het toezicht op de uit eindelijke verantwoording te wensen over. Dit is gebleken uit een accountantsonder zoek, dat op verzoek van het landelijk bestuur is ingesteld. De interne moeilijk heden hebben destijds tot het aftreden van de voorzitter en de secretaresse van de afdeling geleid. Bij een doelmatiger be- stuurscontact hadden deze strubbelingen vermeden kunnen worden, zo is gebleken. Er is thans een wijziging van de admini stratieve opzet ingevoerd. Verolmewerf in Mexico. Scheepsbou wer C. Verolme heeft in Mexico-City be vestigd dat zijn concern zal participeren.-in de bouw van een nieuwe scheepswerf, die bij de havenstad Mazatlan aan de westkuit van Mexico komt. dicht bij de ingang van de Golf van Californië. Ambassade. Het gezantschap in de republiek Cyprus met zetel te Beiroet is verheven tot de rang van ambassade. Dr A. H. Philipse, tot dusver gezant, is be noemd tot ambassadeur. Hengelaar verdronken. De 43-jarige Belg E. C. Stokman uit Deurne bij Ant werpen, die met twee vrienden in een stil liggende motorboot in de Mosselkreek bij St. Philipsland zat te vissen, is daarbij overboord geraakt en verdronken. Treinverkeer. Om vijf uur zaterdag middag is het reizigersverkeer tussen Amersfoort en Apeldoorn over beide spo ren hervat. De treinenloop is een dag ge stremd geweest door de ontsporing bij Barneveld van een goederentrein, die daarna in brand geraakte. Oplichting. In de laatste weken heeft in Den Haag een man in vijf gevallen kans gezien mensen, die uit Nieuw-Guinea zijn gerepatrieerd, op te lichten. Hij beweerde deze mensen aan een woning te kunnen helpen, uiteraard tegen vooruitbetaling van allerlei kosten. Was het geld echter be taald, dan hoorde men niets meer van de man. Prof. J. J. Koopmans overleden. Op 76-jarige leeftijd is te Bilthoven overleden prof. dr. J. J. Koopmans, hoogleraar van de Johan Calvijn Academie te Kampen Na leraar geweest te zijn in de klassieke - talen in Kampen, Groningen en Arnhvrn werd hij lector aan de Johan Calvijn Aca demie in Kampen en later hoogleraar. Advertentie Vier brandweerkorpsen hebben in Zuid- Limburg in een verzengende hitte urenlang een verbeten strijd gevoerd tegen een zware bos- en heidebrand die woedde in het onlangs opgerichte recreatieschap Brunssumer Heide. Ondanks modern ma terieel en assistentie van tientallen burgers konden de brandweren niet verhinderen (Jat vijftig hectaren bos en hei verloren gingen. In IJseistein vielen vijftien hectaren zevenjarige dennen ten prooi aande vlam men. Nauwelijks was deze brand bedwon gen of de brandweer kon opnieuw uit rukken voor een bosbrand in Merselo. Snel ingrijpen hield daar de schade beperkt. iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimniiiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mee: Een nieuwe oceaandepressie, die van morgen in de richting van Ierland koerste, zal ook het weer in ons land gaan beïn vloeden. De wind draai, naar zuidelijke richtingen waarbij iets zachtere lucht zal worden aangevoerd. Op de nadering van een regenzone neemt de bewolking weer toe. De regen zal waarschijnlijk niet voor morgenmiddag het zuidwesten van het land bereiken. Nieuwe luchtiyn. Rotterdam en Southampton zijn door een nieuwe lucht lijn van Fairways Rotterdam verbonden. De vlucht duurt ruim twee uur. Een Dakota onderhoudt de dienst voorlopig twee keer Per week. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland, a E - Neerslag: laatste 34 uur. •5 o ïz Den Helder onbewolkt zzw 14 0,1 Ypenburg licht bew. zzw 16 0,2 Vlissingen licht bew. 2 14 0.1 Eelde zwaar bew z 16 2 De Bilt i egenbui zzw 16 1 Twente licht bew. z 15 2 Eindhoven regenbui zzw 11 0,1 Zd-Limburg zwaar bew zzw 16 2 Helsinki mist n 18 Stockholm mist no 6 3 Oslo geheel bew nno 11 1 Kopenhagen mist z 7 0 Aberdeen motregen z 12 0 Londen licht bew. z 15 0,5 Amsterdam licht bew. zzw 16 0,3 Brussel half bew. zzw 17 1 Luxemburg licht bew. zw 15 0,2 Parijs onbewolkt zzo 16 4 Bordeaux zwaar new windst. 19 0 Grenoble half bew. windst. 17 0 Nice half bew. n 17 0 Berlijn regen w 18 4 Frankfort zwaar bew zw 16 1 München regen zzo 18 5 Zürich zwaar bew. z 14 0 Genève zwaar bew. windst. 15 0 Locarno zwaar bew. windst. 19 0 Wenen licht bew. nw 23 0 Innsbruck regen windst. 24 2 Athene regen windst. 17 1 Rome onbewolkt windst. 23 0 Ajaccio licht bew. ono 17 0 Madrid half bew. windst. 0 Mallorca half bew. windst. 24 0 Lissabon onbewolkt w 0 Dinsdag 23 april Zon op 5.29 uur, onder 19.49 uur. Maan op 5.50 uur, onder 19.18 uur. Maanstanden 23 april 21.29 uur nieuwe maan. Hoog en laag water fn Umuiden Maandag 22 april Hoog water 2 28 en 14.50 uur Laag water 10.23 en 22 51 uur Dinsdag 23 april Hoog water 3.11 en 15.34 uur. Laag water 11.10 en 23.35 uur. Het hoog en laag water te Zanrlvnort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2