Golf van protest tegen executie van Grimau goed hè die nylons 145 1 1 - 1 stop 'n tijger in uw tank Joodse woordvoerders laken de „samenzwering van de stilte" Geen vreedzame coëxistentie in de ideologie, zegt Kroesjtsjev Uitgebreide antwoorden op vragen van een Italiaan WERELDNIEUWS 95 45 Politieagent slaat JP. Belmondo bewusteloos BENT U BETER UIT! f <~Praatótoe.l Lijkschouwingen op kerkhof in Aalst Franse minister schort overleg in Madrid op Antikernbommars in Athene verboden Ds. Luther King vrij 1 I ©p MAANDAG 2 2 APRIL 1963 In Amsterdam j en I j en 1 y Laatste pogingen Het Vaticaan Voor miljoenen automobilisten heeft benzine maar één naam: Esso Extra! 't Is de benzine die opvalt door meer activiteit en zuinigheid. Shakespeare-post zegel zonder Shakespeare? iWf Openstelling van de oorlogsarchieven gevraagd Chirurg in opspraak Brand op de Thresher? VOORDELIGE VAKANTIEREIZEN NAAR LONDEN «-> PARIJS (AFP) Organisaties in de hele wereld hebben geprotesteerd tegen de terechtstelling van de Spaanse com munistenleider Grimau. Heftige reacties kwamen van de Franse communistische partij, het linkse Franse vakverbond C.G.T. en het Russische „Comité voor de verdediging van de vrede". Ook ver scheidene vooraanstaande persoonlijk heden, zoals de Italaanse socialistenlei der Pietro Nenni, de Oostduitse leider Walter Ulbricht en de Italiaanse schrij ver Alberto Moravia, hebben krachtig geprotesteerd. In talrijke steden werden zaterdag pro testbetogingen gehouden. In Londen legden betogers bloemen neer voor de Spaanse ambassade. In Stockholm en Kopenhagen trokken demonstranten naar het Spaanse consulaat. In Brussel betoogde een dui zendtal mensen. In Rome ontstonden vecht partijen. Ruim duizenci jonge Algerijnen trokken naar de Spaanse ambassade in Al giers. De politie had versperringen rond de ambassade opgeworpen, maar hoefde niet in te grijpen. Bij het Spaanse consulaat aan de Oranje Nassaulaan in Amsterdam is zaterdagmid dag een rustig verlopen demonstratie ge houden, waaraan ongeveer 300 mensen, onder wie veel jongeren, deelnamen. De demonstratie ging uit van het „Comité redt Grimau". Een delegatie overhandig de een brief bij het consulaat, dat onder zware politiebewaking stond. Een groot portret van Grimau in rouwrand werd vooraan in de stoet meegedragen. In Zürich werden vier politiemannen ge wond bij een gevecht met betogers voor Advertentie rrs: §P Wï iitlilrllil "Gold" nylons - satijn-zacht, perfekte afwerking. "Teenager" nylons - de beste kous voor elke dag Internationale modekleuren. Verkrijgbaar e.a. bij uw kruidenier het Spaanse consulaat. In Hongarije heb ben arbeiders protestbijeenkomsten gehou den. In Lyon moest de politie 500 beto gers verspreiden, die door het centrum van de stad liepen. Generaal Franco antwoordde zaterdag op het verzoek van Kroesjtsjev. In een te legram zei het Spaanse staatshoofd: „Het spijt mij u te moeten meedelen, dat het onmogelijk is het vonnis, uitgesproken door een bevoegde rechtbank, te verzach ten." De vrouw van Grimau, die in Parijs woont, kreeg een flauwte toen zij hoorde dat haar man was doodgeschoten. Me vrouw Grimau was drie dagen en drie nachten onvermoeid in de weer geweest om te proberen haar man van het vuur peloton te redden. Zij had vrijdagavond in een wanhopige laatste poging geprobeerd president Ken nedy op te bellen, doch zij kwam niet ver der dan een ambtenaar van het Witte Huis, die zei dat hij haar boodschap zou overbrengen. Zij belde enkele malen het Vaticaan op, waar zij met verschillende kardinalen sprak. Mevrouw Grimau voerde voorts twee telefoongesprekken met de secretaris van de kardinaal van Toledo, aan wie zij vroeg bij de Spaanse autoriteiten voor haar man te pleiten. De verdediger van Grimau, Armanda, heeft vrijdagavond de redactie van het in Rome verschijnende dagblad van de Ita liaanse communistische partij „l'Unita" opgebeld, met het verzoek hem door te verbinden met de paus. Hij wilde het hoofd der r.k. kerk verzoeken om een in grijpen ten bate van zijn cliënt. De re dactie deelde mee dat dit onmogelijk was. Zij wist hem echter wel in telefonisch con tact met het vaticaan te brengen. Arman da sprak met een priester, die toezegde zijn verzoek aan de paus te zullen over brengen. Overal in Europa zijn betogingen ge houden tegen de terechtstelling van de Spaanse communist Julian Grimau. In Londen legden vele mensen zaterdag bloemen bij de ambassade van het Franco-regime als een postume hulde aan de gefusilleerde. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse filmacteur Jean Paul Belmondo zal een aanklacht indie nen tegen een Parijse politieagent, die hem zaterdagavond bewusteloos zou heb ben geslagen. Met drie vrienden-acteurs begaf Belmon do zich in zijn auto naar de filmstudio van Boulogne toen hij stoppen moest van wege een verkeerspstopping. De acteurs stapten uit en zagen hoe een motorrijder in een plas bloed op de grond lag. Even later arriveerden drie politieagenten, die, tot verontwaardiging van Belmondo, de gewonde man kalm lieten liggen om ge wapend met centimeters, potloden en no titieboekjes eerst omstandig voorbereidse len voor een politierapport te treffen. Belmondo veroorloofde zich de opmer-. ting dat het misschien urgenter was zich eerst bezig te houden met het slachtoffer dat er ernstig aan toe leek te zijn. Een opmerking die de agenten evenwel niet beviel. Na een scherpe woordenwisseling moet een hunner Belmondo van achteren een vuistslag hebben gegeven, waardoor de acteur in bewusteloze toestand, samen met de motorrijder, naar het politiebureau moest worden gebracht, waar hij pas een half uur later bijkwam. Tengevolge van dit incident moesten de opnamen van de film waarin Belmondo de hoofdrol speelt, vandaag worden onder broken. Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Britse pc*terijen zal Shakespeare met een postzegel worden geëerd een van dubbele grootte welke volgend jaar zal worden uitgegeven ter ge legenheid van het feit dat de grote dichter en toneelschrijver vierhonderd jaar gele den werd geboren. In Stratford-on-Avon, Shakespeare's ge boorteplaats en zetel van het koninklijke Shakespeare-theater, zal onder meer een tentoonstelling worden gehouden waarvan de inrichting een miljoen gulden zal kos ten. Er verschijnt in Grcot-Brittannië geen postzegel zonder het hoofd van koningin Elizabeth, dit zal ook op een Shakespeare- postzegel niet mogen ontbreken, maar het is nog niet zeker of Shakespeare's portret er ook op zal staan! V I 5 (Van onze correspondent) LONDEN Bij de herdenking in Lon den van de opstand van het getto van Warschau heeft dr. S. Levenberg, de ondervoorzitter van het World Jewish Congress, de vraag gesteld of de gealli eerden wel genoeg hebben gedaan om de massale moord op de Joodse bevolking van bezet Europa te stoppen. Is er iets gedaan om de slachting van een miljoen joodse kinderen te verhinderen? zo vroeg hij. Bombardementen van de concentra tiekampen en gaskamers en andere on middellijke vergeldingsmaatregelen be hoorden tot de mogelijkheden. Zo lang het tegendeel niet aan de hand van documen tatie is bewezen, blijft de twijfel bestaan dat de geallieerden zijn tekort geschoten om de vernietiging van zes miljoen Jood se medemensen te voorkomen, aldus dr. Levenberg. De westduitse bondsregering heeft er in toegestemd in enkele Westduitse ste den een tentoonstelling te houden over de nazimisdaden in Warschau Het gruwelijke bewijsmateriaal, dat trouwens ten dele al in het oorlogsmisdadigersproces van Neu renberg in 1945 en 1946 aan het licht kwahn; is VerdeP gecompleteerd door de vroegere Poolse dr. Bernfes, die thans Brit is en in Londen woont. In Londen is"" deze tentoonstelling door zestigduizend personen bezocht. Dr. Bernfes zal aan de Westduitse autoriteiten voorstellen om een afzonderlijke ruimte te bestemmen voor het beeld van de ergste uitspattingen van de SS. welke slechts voor volwassenen toegankelijk zou mogen zijn. Hij is er; van overtuigd dat zijn verzameling een machtig middel zal zijn om te voorkomen dat de gruweldaden opnieuw zullen wor den begaan, door welk volk ook. Dr. Levenberg deed een beroep op de regeringen van de Verenigde Staten, Groot Brittannië en de Sovjet-Unie alle in hun bezit zijnde stukken die betrekking hebben op.de moord van de Joden door de nazi's, te publiceren. Hij zei, dat voor alle regeringen de tijd gekomen was om Breiwerkje Een vriendelijke dame zei laatst dat ze eigenlijk een trui voor me moest breien. „Laat me weten hoe je het heb ben wilt", zei ze. „Denk er over na, wat voor patroon ik moet kopen." „Wat ik nodig heb, dame", dacht dk „is een kledingstuk dat niet zo zeer borst en rug beschermt. Die zitten veilig warm onder mijn jasje. Mijn lendenen bevin den zich beschermd onder mijn broek band. Mijn armen zijn nimmer koud en behoeven geen wollen extra-mouwen. Daar mee is eigenlijk het hele plan al zinloos geworden." Doch waar ik kil en rillerig ben dat is op mijn nogal onbehaarde kop. Waar de natuur het heeft moeten afleg gen zou een kunstmatige bedekking met dierenwol uiterst welkom zijn. En dan op koude dagen mijn lange, kille neus. „Ik stel dus voor, vriendelijke dame" dacht ik zwijgend. „dat u iets breit met een kap eraan die over voor- en achterhoofd sluit, een bedekking die via het voorhoofd overgaat in een neuswarmer en daaronder zich verbreedt tot een krijgsmanssnor. Terzijde van het gelaat zou u tot wollige bakkebaardjes kunnen minderen, die zich onder de kin uitdijen tot een strikje om keel en hals dat de zwaardere kontoeren kan verhullen. Dit kon dan overgaan in een sjaal die, zo aan het hoofddeksel vastgebreid, niet zo licht verloren kan gaan. Vanwege de eisen van mijn beroep zouden gaten voor ogen en oren uitge spaard moeten worden, wat ook breitijd zou beperken. Gaarne had ik verder een ingebouwd zakje voor mijn vulpenhouder terwijl voor werkelijk frisse dagen én auto rijden het een hulp zou zijn als aan de mouwen wollen wanten of handschoenen vastgeconstrueerd konden zijn. Kniebeschermers voor tochtige perrons of zeereizen zouden van groot nut zijn, evenals een over-sok voor ruime schoenen en wintersport, terwijl het sportief zou zijn indien ik deze combinatie zou kunnen dra gen als badpak zodat nog enige essen tiële lichaamsdelen veilig opgeborgen moesten zijn. Een speciale voorziening voor het meevoeren van het nummer van het kleedhokje of, in geval van verre zo merreizen, van het lucht-retour zou van groot belang kunnen blijken. Indien dan voor plo'selinge winkelbe hoeften het nummer van mijn schoenen- maat, hoed, boord in het gebrei in af stekende kleur wol kon ingevlochten wor den, dan had ik een kledingstuk van im mens nut waar ik al jaren naar verlangd heb, dat echter, zo ik meen, niet ter stond in de handel verkrijgbaar is." Toen ik dit alles overdacht had, be greep ik. dat er voor mijn werkelijke be hoefte geen breipatroon beschikbaar was En dus bedankte ik de vriendelijke da me voor haar aanbod en zei, dat ik er heus geen gebruik van kon maken. H. B. Fortuin MILAAN (Reuter) Premier Kroesjt sjev acht een snelle oplossing van de kwestie Berlijn van essentieel belang voor de wereldvrede, aldus schrijft het Milane se dagblad „II Giorno". „Er is geen hal verwege tussen oorlog en vrede", aldus de Russische premier die een dozijn vra gen van de heer Pietra, redacteur van „II Giorno", schriftelijk beantwoordde. In een kort 'overzicht van de ontwikke ling van de onderhandelingen over de ont wapening, zegt Kroesjtsjov, dat de politiek van president Kennedy de internationale spanning in het geheel niet heeft vermin derd. „Vreedzame coëxistentie tussen de lan den met verschillende sociale structuur, houdt nog geen vreedzame coëxistentie op het gebied van de ideologie in", aldus de Russische premier in antwoord op de vraag of de jongste debatten over Russische kunst en de nieuwe officiële beoordeling van het Stalin-tijdperk niet kunnen worden be schouwd als omkering van het destalini- satie-proces. In zijn commentaar op de meningsver schillen tussen Moskou en Peking, zegt Kroesjtsjev, dat het een hopeloze onder neming is te trachten de communistische beweging te splitsen. „II Giorno" schrijft, dat signor Pietra de twaalfduizend woorden tekst van de antwoorden van Kroesjtsjev ontving tij dens een ontmoeting met de premier in het Kremlin. Het onderhoud duurde meer dan een uur. Kroesjtsjev kwam juist uit Praga aan de Kaukasische kust en zag er goed gezond uit. De twaalf vragen, die verband houden met de huidige grote internationale pro blemen, omvatten de betrekkingen tussen Rusland en Amerika, de kernpunten van het meningsverschil tussen Rusland en China, de destalinisatie in de communis tische wereld, de Russische politiek je gens de kunst en een waardebepaling van de bijdrage aan de wereldvrede door paus Joannes. Gevraagd haar de mogelijkheid van het bereiken van een overeenkomst tussen oost en west, zegt Kroesjtsjev, dat de houding van sommige Amerikanen, die zich vast houden aan de politiek van de „machts positie" een struikelblok vormt op de weg naar de overeenstemming. LONDEN (Reuter) De Londense Daily Express schrijft, dat Rusland een „recht vaardige en veilige" oplossing van de we reldproblemen wil. Het blad doet een be roep op het Westen het initiatief te nemen om Kroesjtsjev aan de conferentietafel te krijgen. „Kroesjtsjev is nu 69 jaar oud en de tien jaren aan de top hebben veel van (Van onze correspondent) BRUSSEL In het Belgische stadje Aalst zijn op bevel van het parket vier stoffelijke overschotten opgegraven. Een Gentse hoogleraar heeft sectie verricht op de lichamen. Het betreft vier patiënten die onlangs in het plaatselijke ziekenhuis over leden na te zijn geopereerd door de chirurg van het ziekenhuis. Door de huisarts van een van de over leden patiënten zou een klacht tegen de chirurg zijn ingediend. In de Belgische pers doen velerlei geruchten over deze zaak de ronde. De nieuwe Gids vergelijkt de affaire met die van de Berlijnse professor Sauerbruch, die zich grote faam als chi rurg had verworven, maar na te zijn aan getast door aderverkalking toch door ging met opereren, „waardoor het ope ratiemes in zijn handen tot een dodelijk wapen werd". zijn krachten geëist. Als hij het toneel op glorieuze wijze wil verlaten, of als hij zijn bewind wil consolideren, zal hij waar schijnlijk geen nieuwe riskante onderne mingen in de buitenlandse politiek begin nen". „Het is te verwachten, dat hij aan het verlangen van zijn landgenoten tege moet wil komen." „Het is zeker, dat zich nog niet eerder zo'n gunstig ogenblik heeft voorgedaan voor een westers initiatief om met Kroesjtsjev te onderhandelen", aldus het rechts-onafhankelijke Britse dagblad. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Financiën, Valéry Giscard d'Estaing. heeft de besprekingen die hij zaterdag in Ma drid met zijn Spaanse collega Mariano Navarro Rubio in het raam der toenade ringspolitiek tussen beide landen voerde onverwacht onderbroken. In een commu het gesprek was begonnen al werd ge publiceerd, heet het laconiek dat het con- niqué, dat nauwelijks drjg uur nadat tact later zal worden hervat. Van Franse zijde is in Parijs geen na dere verklaring van deze verdaging of onderbreking opgegeven. Wel was in ver schillende kringen de mening uitgespro ken dat de onderhandelingen van een Franse minister met de Spaanse rege ring weinig opportuun konden heten nu, na de gerechtelijke moord op de commu nistische leider Julian Grimau, de afschuw tegen het Franco-regime in de hele wereld juist weer is opgelaaid. De Franse minister heeft zijn Spaanse collega uitgenodigd binnenkort naar Pa rijs te komen ter voortzetting van de be sprekingen, aldus is zondagavond gemeld in een officieel Spaans communiqué. PORTSMOUTH (AP) Tussen nieuwe wrakstukken gevonden op de plaats waar de kernonderzeeër Thresher is vergaan, is een stuk plastic gevonden met schroei vlekken. Hieruit wordt afgeleid dat er brand is geweest aan boord. hun oorlogsarchieven te openen teneinde de geschiedkundigen in staat te stellen een objectief oordeel te vormen „aan gaande de omstandigheden die de vernie tiging van een volk mogelijk maakten". Een ernstig onderzoek naar de Duitse politiek van groepsuitroeiing is noodzake lijk om in de toekomst een nieuwe trage die te voorkomen, zo zei hij. Het Israëlische parlement dat op reces is, heeft zondag een buitengewone verga dering gehouden. De voorzitter, Kaddisj Luz, hekelde „de samenzwering van de stilte" tussen de grote mogendheden. Hij noemde in dit verband het Internationa le Rode Kruis, de christelijke kerken en de Paus. In Israel zijn zondag een arbeids- pauze en twee minuten stilte in acht ge nomen. Zaterdag waren alle openbare vermakelijkheden gestaakt. In New York heeft het bekende „Times Square" enige dagen „Warsaw Ghetto Square" geheten. President Kennedy zei in een boodschap dat het volk van het getto in Warschau heeft bevestigd „dat een paar mensen die hun vrijheid eren voor de ge hele mensheid kunnen spreken". In Moskou werden speciale gebeden ge zegd tijdens een avondplechtigheid in de centrale synagoge Belgische verzetslie den waren aanwezig bij' de Joodse plech tigheid in het Paleis der Schone Kunsten in Brussel, die werd geleid door dr. Dwor- jecky, een overlevende van het getto en voormalig hoofd van het Joodse Poolse verzet. ATHENE (Reuter/AP) Zondagochtend zijn in Athene vijfhonderd personen gear resteerd onder verdenking van te willen deelnemen aan een 45 kilometer lange „vredesmars" van de Griekse hoofdstad naar Marathon. Allen zijn zondagavond vrijgelaten, aldus de Atheense politie. De gevangenen waren leden van de Griekse „Bertrand Russell-Liga voor kernontwa pening", die aan het eindpunt van de mars te Pnyx wilden demonstreren. Er werden enkele Britten opgepikt die bevel kregen het land te verlaten. De Griekse regering had de mars bestempeld als communis tisch en verboden. De politie heeft het hoofdkwartier van de Liga bezet. In de voorstad Psychico werden demonstranten weggestuurd. De Britse wijsgeer Sir Bertrand Russell beschuldigde zondagavond in Londen de Griekse politie van brutaal optreden door het verhinderen van de demonstratie, waarbij elf mensen licht werden gewond. BIRMINGHAM Ds. Martin Luther King, de negerleider die op 12 april in Bir mingham (Alabama) werd aangehouen wegens het leiden van een demonstratie waartoe geen toestemming was verleend, is tegen een borgtocht van 300 dollar vrijge laten. Advertentie Heerlijke tijd fieerlijke reis per comfortabele dagboot van de Mij. Zeeland v. U geniet volop van zon, zee en vergezicht. U laat zich verwennen in een fauteuil in de salon of in een ligstoel aan dek. Zo een reis is al een vakantie! En... Londen is in devroege zomeropz'nmooist. 5, 7 en 8 daagse Londenreizen met logies en ontbijt, dan wel geheel verzorgd al of niet met excursies. Vanaf f141.- Bovendien aan boord gezellig en voordelig winkelen in de „Taxfree shop". boek via de hoek Reis rustig en betrouwbaar per dagdienst. HOEK VAN HOLLAND-HARWICH Castro naar Algiers. De Algerijnse pre mier Ben Bella heeft bekendgemaakt dat premier Fidel Castro van Cuba in mei een bezoek aan Algerije zal bren gen. De Cubaanse ambassade in Algiers heeft dit bevestigd. Holle boom. In de holle stam van een populier aan de grote weg van War schau naar Brest is het gemummificeer de lijk gevonden van een Duitse SS- man. Aangenomen wordt dat hij als waarnemer in de boom is geklommen en daarna in de holle stam is geval len. Hij is er niet uit kunnen komen en moet verhongerd zijn. Munt. De Indonesische regering is vgn plan na de bestuursoverdracht op 1 mei een aparte munteenheid voor Nieuw- Guinea in te voeren, de Rupiah Irian Barat. Totaal uitgeput. Robert Hutchins. gewezen president van de universiteit van Chica go, zegt in een brochure, dat de Ameri kaanse studenten als zij 22 jaar zijn drie tot vier jaar achter liggen bij de Euro pese studenten, maar dat zij frisser en vitaler zijn gebleven dan hun Europe se leeftijdgenoten. Volgens Hutchins is de Europese student van 22 „totaal uit geput" doordat hij te veel stof te ver werken heeft gekregen. Overigens wordt naar zijn mening op de Amerikaanse scholen te veel nadruk gelegd op sport. Blote knie. De camera's van de toeristen klikten vrolijk toen de strakzittende broek van de sergeant-majoor bij het af lossen van de wacht voor Buckingham Palace op de knie scheurde en er een stuk bloot been te zien kwam. Officieel is later van de zijde der paleiswacht verklaard, dat de sergeant-majoor exer cities had verricht, waarbij veel buigen van de knie te pas kwam. Aandacht voor de beeldhuis. Terwijl Lord Cobbold, oud-gouverneur van de Bank of England, opperkamerheer van het hof en censor van het Britse toneel, met zijn vrouw naar de televisie zat te kijken, drongen inbrekers met een ladder het huis binnen en stalen juwelen ter waar de van f 100.000. Dure windstoot. Een plotselinge windstoot heeft zaterdag de Amerikaanse ballon gegrepen en meegevoerd, die zou wor den gebruikt bij het project-Stargazer (sterrekijker). De gondel met een ge wicht van 2.500 kg, die door de ballon naar de rand van de atmosfeer ge bracht had moeten worden, bleef op de grond achter. De ballon, die 190.000 heeft gekost, ging verloren. De lucht machtkapitein Joe Kittinger en de as tronoom William White stonden h-nst de gondel met instrumenten, toen de bal lon zonder hen vertrok.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3