Dr. Haster schermde met Nederlandse aanbeveling Erhard wordt vrijwel zeker de opvolger van dr. Adenauer Kanselier zwicht, Krone en Schroder bedanken Syrië waarschuwt Israel HET WEER Zijn steunzolen anti mode? KOFFIE f ■BI Faam-troef van de week FAAM Niet van de prins, maar van ene Prins CAO grafici naar rijksbemiddelaars Johan van Oldenbarnevelt was als „Lakonia" in Amsterdam Wimpie Slee is verdronken Korporaal uit Beverwijk omgekomen Israëlische pers vraagt steun van de Verenigde Staten voor Hoessein Aardgas naar België Huizing «BIMlSiP 48e JAARGANG NUMMER 142 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-3 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 DINSDAG 23 APRIL 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING HnofHr.H.rfw.r, Sirn.ni Knctpr - W t. I^Hjb Bsdactiechrf Itouiden, I. K,»k TOgv» Grafoch. Badrijva.. D.m.a.a N.V. Grot. HouMraat 93. Haariam Directie: F. W. Peereboom en Mr. H. C van der Mije Het woord is aan Dorstige kinderen Bij botsing tussen auto en vliegtuig op de basis Leeuwarden ejoreyou my. WAT GEBEURT ER A.S. DON DERÖAG? Iets koeler In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws13 Op de Praatstoel 3 Feuilleton H Horen en Zien 9 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving 5, 7 Beurs 13 Langs sluizen en havens7 Scheepsberichten 13 Kunst 9 S port 13 In de Vishal en op zee5 Beeldverhalen 2, 11 Uit het binnenland. 2 Buitenlands nieuws 3 Topsij 5 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN BOSSANOVA WEEKENDERS 9.75 x VAKBEKWAME SCHILDERS en KONSTRUKTIE- SCHILDERS IJmuider Courant *5 Boileau: Een zware last is het, niets te doen te hebben. Moeders die met hun kinderen ge vlucht zijn van het strijdtoneel in de Vlakte der Kruiken in Laos, waar de troepen van de communistische Pathet Lao de troepen van de neutralistische koninklijke regering stad voor stad terugdrijven, geven hun kroost water te drinken uit de onmisbare theepotten die zij bij hun evacuatie naar Vien tiane, de zetel van de regering, hebben meegenomen. (Telefoto) (Van onze correspondent) BONN De socialisten In Beieren wil len opheldering over het indienststellen by de regering van dat land van dr. Har ster, de voormalige medewerker van Eich- mann, onder meer in Nederland. De voorzitter van de S.P.D. in Beie ren, Von Knöringen, zei gisteren dat het inderdaad zo schijnt te zijn dat de akten omtrent de S.S.-Hauptsturm- fiihrer Harster wel degelijk in handen van het ministerie van Binnenlandse Zaken in München zijn gekomen. Waar het daarbij om draait is dat de socialisten menen dat Harsters gehele dossier, inclusief zijn berechting en veroordeling in Nederland, bij zijn aanstelling bekend was. Deze mededeling komt niet geheel over een met hetgeen het ministerie van Binnen landse Zaken in Beieren mededeelde. Daar zei men dat Harster met toestemming van de leiding van dit departement in 1956 was aangesteld. Von Knöringen voegde daaraan toe dat werd beweerd fat de bisschop van Innsbruck in Oostenrijk en de Landraad voor culturele aangelegenheden in Tirol over Harster hadden gezegd dat hij zich bij zijn werkzaamheden in Oostenrijk steeds menselijk, rechtvaardig en toegan kelijk had gedragen. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken in München bevestigde dit. Tevens werd daarbij gezegd dat prins Bernhard (Van onze Haagse redacteur) Nu ook in het bestuur van de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming is bereikt over de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor het grafisch be drijf zal het college van rijksbemiddelaars de beslissing moeten nemen. Evenals zulks het geval was met de CAO voor de confectie-industrie staan de werkgevers op het standpunt dat er geen medewerking zal worden verleend aan uit breiding van de vakantie. De werknemers zien geen bezwaar tegen het toekennen van een snipperdag als de ze binnen de „ruimte" van 2.7 percent valt. Tot vandaag was het mogelijk om een beslissing te laten nemen door het stich tingsbestuur. Nu dit niet is gebeurd zal het college van rijksbemiddelaars op 6 mei beslissen. (Van onze correspondent) BONN. Het staat vrijwel vast, dat de opvolger van Konrad Adenauer als kanselier, de 66-}arige professor Ludwig Erhard zal zijn. De uit zestig man be- staande leiding van de christen-democra tische Bondsdagfractie besloot gister middag in Bonn aan de gehele fractie van de christen-democraten, die vandaag bijeenkomt Erhard als opvolger van de 87-jarige Adenauer voor te stellen. De fractieleiding van de C.D.U./C.S.U. wei gerde gistermiddag Adenauers argumen ten voor het uitstellen van de discussies over zijn opvolging te aanvaarden. De kanselier heeft daarmee de beslissende slag tegen Erhard verloren. Erhards con currenten in de opvol gingsstrijd. Schro der en Krone, stelden zich niet als kandi daat beschikbaar. Wanneer Erhard het politieke roer in Bonn van Adenauer zal over nemen werd niet bekendgemaakt. Men gaat er echter van uit dat Adenauer tot oktober kanse lier zal blijven. In het communiqué dat de fractieleiding na de vergadering uitgaf, wordt gezegd dat „de fractie wordt aan bevolen vandaag een opvolger voor Aden auer aan te wijzen". Fractievoorzitter Von Het voormalige m.s. „Johan van Olden barnevelt" van de Stoomvaartmaatschap pij Nederland heeft gisteren even een be zoek gebracht aan de Amsterdamse ha ven. Het luxe passagiersschip, dat vorig jaar aan de. Griekse maatschappij „Greek Line" werd verkocht, vaart nu onder de naam „Lakonia" in lijndienst tussen zon nige streken als de Canarische. eilanden. Madeira, Marokko, Spanje en Portugal. De hutten ven de vroegere „Johan" zijn alle verbouwd tot één- en twee-persoons compartimenten, omdat de .Greek Line der Nederlanden Harster eveneens zou hebben anbevolen. Uit München kwam daaromtrent het bericht dat deze op merking hoogst waarschijnlijk op een misverstand berust. Niet prins Bernhard zelf, maar diens verbindingsofficier, zoals werd gezegd, een Nederlander met de naam Prins, die tijdens de bezetting plaatsvervangend territoriaal-commandant zou zijn geweest, zou zich over Harster hebben uitgelaten en hebben gezegd dat hij zich binnen zijn mogelijkheden correct en met begrip voor de noden van het Ne derlandse volk had gedragen. In het alge meen acht men dit verhaal in de bondsre publiek apocrief. (Het Algemeen Dagblad heeft een ge sprek gehad met de Rotterdammer F Prins, die in de oorlog aan het verzet deel nam en in Zuid-Holland v aarnemend com mandant was van het .ogenoemde district 14, strijdend gedeelte. Hij was na de oor log enige tijd verbindingsofficier van prins Bernhard. Hij heeft verklaard een groot, aantal brieven te hebben geschreven ten behoeve van Duitsers, die diensten aan het verzet hadden bewezen. De heer Prins ver klaarde de zaak te zullen uitzoeken). De 58-jarige Oberregierungsrat werd vo- I rige week met ziekteverlof gezonden. Hij was gedurende de tweede wereldoorlog be velhebber van de SD in Nederland en in deze positie verantwoordelijk voor het sa menbrengen van Nederlandse Joden in I concentratiekampen. Hij werd in 1947 in Nederland tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar is in 1956 vrijgelaten. Tijdens de bezetting in Nederland was hij chef van de vroegere SS-Hauptsturmfüh- rer Erich Rajakovitsj. Tegen Harster loopt sinds 1961 in München een onder zoek, samenhangende met de deportatie] van Joden uit Nederland. Von Knöringen was ten tijde van de te rugkeer van Harster naar Duitsland voor zitter van de commissie voor kwesties van binnenlandse veiligheid van de Beier- se Landdag. De 6-jarige Wimpie Slee uit Voorburg. die sinds 11 april werd vermist, blijkt ver dronken te zijn. Het stoffelijk overschot is vanmorgen door een politieman in de Vliet aangetroffen. Na de verdwijning van het jongetje had de politie de Vliet afgedregd en ook in duikers gezocht. Daarna werd j regelmatig langs het water gepatrouil leerd. De 19-jarige dienstplichtige korporaal F. A. Wurfbin uit Beverwijk is gisteravond bij een ongeluk op de vliegbasis Leeuwar den om het leven gekomen. De korporaal reed met een dienstauto op de startbaan en botste tegen een Hunter-straaljager op, die door een tractor werd gesleept. De vleugel boorde zich door de voorruit van de auto, waarbij de korporaal zo ernstig werd gewond, dat de dood direct intrad. Vliegtuig en tractor waren goed verlicht. Korporaal Wurfbin behoorde tot het 325ste squadron van Soesterberg, dat tijdelijk in Leeuwarden is gestationeerd. Advertentie auer aan ie wijzen rranievuuif.iuci wn - Brentano heeft de opdracht gekregen de rAch Juit sch.ï DAMASCUS (Amman) (AFP. AP) Van officiële zijde in Dasmascus is meege deeld, dat Israel is gewaarschuwd, zich te onthouden van elke inmenging in de Bin nenlandse Zaken van Jordanië. Het Syri sche kabinet komt vandaag bijeen om zich te beraden over maatregelen „ter be scherming van de revolutie van het Jor daanse volk tegen de Israëlische bedrei- gin." Volgens Syrische kranten zouden leden van de Jordaanse politie, het leger en de nationale garde overgelopen zijn naar de revolutionairen. Bij de betogingen van gis teren in Jordanië zouden weer „enkele tientallen" mensen gevallen zijn door de kogels van het Arabische Legioen. Koning Hoessein heeft de Jordaniërs gis teravond in een radiorede gewaarschuwd tegen „agenten, onruststokers en valse patriotten die met het lot van ons land wil len spelen." „Ik ben, behalve voor God. voor niemand ter wereld bang. Ik zal mijn weg als een soldaat voortzetten, al dus de vorst. Hij zei ook in de eenheid van de Ara bische staten te geloven, maar dit dient „een eenheid van vrije broeders te zijn, niet een eenheid van slaven een een- Advertent ie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met later voornamelijk in het mid den en zuiden van het land kans op een bui. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Iets lagere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. heid van gelijkgerechtigheid en niet een waarin de een boven de ander staat." Hij dankte zijn troepen voor hun krachtige houding tegenover „de destructieve ele menten." TEL AVIV (Reuter) Volgens gewoon lijk welingelichte kringen in Tel Aviv is de vergadering van het Israëlische kabi net, dat vandaag de toestand in Jordanië zou bespreken, wegens het overlijden van president Ben Zwi uitgesteld. Gisteren werd uit Tel Aviv vernomen dat premier Ben Goerion er voorstander van is tot actie over te gaan wanneer de Jordaanse mo narchie zou worden omver geworpen. Is raël zou de macht van president Nasser over Jordanië als een ernstige bedreiging van de Israëlische veiligheid beschouwen, hetgeen Israël zou verplichten tot actie over te gaan. Aan de vergadering zouden ook de chef van de generale staf en het höofd van de inlichtingendienst deel ne men. De Israëlische pers heeft een heftige campagne ontketend, die naar het schijnt aan zekere richtlijnen beantwoord. Ge zegd wordt, dat het bewind van koning Hoessein de toestand meester zou kunnen worden als het krachtiger door de Ver enigde Staten zou worden gesteund en als de vrees voor een Israëlische reactie de aanhangers van Nasser zou nopen zich te matigen. Volgens de Israëlische pers is alleen het huidige Jordaanse bewind in staat de veiligheid van Israel te verzekeren en bijgevolg de vrede in het hele gebied. „De beste manier om Washington te 'overtuigen is, koning Hoessein te steu nen en aan te tonen, dat de val van zijn bewind aanleiding zou zijn tot uiterst ernstige ontwikkelingen, die 'n versterkte terugkeer van de Russische invloed in het Nabije-Oosten mogelijk zouden ma ken", aldus de Israëlische pers. beslissing van de fractie vandaag aan pre sident Lübke mee te delen. In de publikatie van de fractielieding is dé naam Erhard niet te lezen. Formeel ligt de zaak zo dat men de totale fractie de definitieve beslissing dient te laten. Het is dus mogelijk dat tegenstanders van Er hard vandaag nog zullen proberen hun kans te grijpen, hoewel in wezen de be slissing reeds is gevallen. Temeer nu Schroder en Krone zich bij de in de frac tieleiding genomen beslissing hebben neer gelegd en geen kandidaat tegen Erhard wil len zijn. In de 4 uur durende vergadering van gistermiddag die dramatisch verliep, heeft Adenauer ook zijn bezwaren tegen Erhard als opvolger naar voren gebracht. In feite kwam het erop neer dat hij Erhard slechts als econoom, doch niet als politicus kan waarderen. Deze mededelingen werden kritisch ontvangen. Eigenlijk onverwacht gaf Adenauer zich onder druk van deze cri- tiek gewonnen. In christen-democratische kringen is de beslissing die een eind maakt aan een jarenlange strijd en welke bezig was de naam van de partij bij het publiek te ondermijnen, met opluchting begroet. maken van zomercruises voor toeristen. Via Southampton zal de „Lakonia", die in Amsterdam alleen maar even wat reserve-onderdelen kwam ophalen, van daag naar Madeira vertrekken. Overigens heeft de naamsverandering het schip tot nu toe nog geen geluk ge bracht. De tocht van Lissabon naar Am sterdam was voor enige passagiers die reeds aan boord van het schip waren geen onnverdeeld genoegen. In de Golf van Biscaje was het weer vrij slecht en maakte het schip zoveel onverwachte be wegingen, dat er zelfs licht-gewonden vie len. Een passagier brak een been, ter wijl enige anderen schrammen en kneu zingen opliepen. Tijdens het korte verblijf in de Am sterdamse haven mocht de „Lakonia" zich verheugen in de belangstelling van velen, die het schip onder zijn Neder landse naam zeer goed gekend hadden. Aan boord van de „Lakonia" deed zich tijdens het verblijf in Amsterdam een minder plezierig incident voor. Een 24-ja- rige Duitse steward, die afgemonsterd had, weigerde om onopgehelderde redenen het schip te verlaten. Daarbij ontstond een woordenwisseling tussen de kapitein en de steward, waarna de Duitser de gezagvoer der met een mes bedreigde. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 UEPDSESnïAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Advertentie Hoeft niet. Als u maar 20 verstandig bent, naar Huizing op de Kruisweg te komen. Daar vinden we de oplossing: een schoen die listig gemaakt is om een losse steunzool te „verbergen". Een schoen die leuk is, heerlijk zit, lekker loopt. Dat komt uw w4re charme ten goede. Dus... regelrecht naar Huizing ermee I speciaalzaak voor schoenen die lekker zitten Kruisweg 42 - Haarlem - Tel. (02500) 1 2637 Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie Groot pak f. 2.2Q HAS-Vérkoopkantoor - Postbus 81Ö- Haarism Advertentie BRUSSEL Volgens „Het Laatste Nieuws" zou Nederland aan België aard gas gaan leveren via een pijpleiding. Het blad zegt, uit betrouwbare bronnen te heb ben vernomen dat deze levering reeds over ruim twee jaar verwezenlijkt zou kunnen worden. ellem deze weeh Anegang Haarlem - tel. 10401 Advertentie Gevraagd: Evertsenstr. 1 Tel. 4866 In de Amsterdamse haven arriveerde maandagochtend vroeg de „Lakonia", de nieuwe aanwinst van een Engelse maatschappij. Voor de Amsterdam mers was de „Lakonia" echter het weerzien met een oude bekende: Het is n.l. de vroegere „Johan van Olden barnevelt", die naar Engeland ver kocht is en nu onder de naam Lakoniaover de zeeën vaart.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1