Ex-Socratesemployé vordert f 99.000 van failliete n.v. AGE 3 Lijstnummers nu vastgesteld bondig^ QUIMBO EN HET VREEMDE EI POLLE, PELLI EN PINGO en nieuw MUI ZÉti VLOKKEN Drs. Barkman op 1 mei naar Indonesië Man raakt tussen balken bekneld Dreigende verdachte wordt onderzocht Verminderde vangst Willem Barendsz doder... Oud-gevangenen van Sachsenhausen bijeen Duitsers in Bergen (L) ageren tegen de bungalowbelasting Smokkelschip kwam uit Groningen Minder zonnig Humanisten spraken over het voorkomen van oorlog 2 ~ir Omyl insecten- in de bus die 't langste spuit! RATTEN- PASTA fS DINSDAG 23 APRIL 1963 In beroep tegen niet-erkenning als schuldeiser Haarlem V eisend J muiden Keller Macdonald 7 minuten VOORDELIG RAAK VEILIG FRIS Tyfusgevaar is geweken Beverwijk TOGAL TOG AL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT 5 •ag se Een thans in Heiloo wonende bedrijfs econoom gelooft nog steeds in het be staan van de bovenkerkelijke, universele en charitatieve organisatie „De Heilige Daad", waarvan hij zich „ambassadeur van Nederland en legaat voor West-Euro pa" noemde en die een paar jaar gele den door justitie en politie als een zwen- delorganisatie werd ontmaskerd. „Geef me negen maanden de tijd en ik zal het u bewijzen", zei hij voor de civiele ka mer van het Amsterdamse gerechtshof, dat het door hem ingestelde appèl behan delde tegen een beslissing van de recht bank in de hoofdstad, die deze ex-employé van de failliet verklaarde bouw- en han delsmaatschappij n.v. Socrates weigerde als preferent en concurrent schuldeiser in het Socrates-faillissement te erkennen. Het ging om een salarisvordering van 18.000 en 81.050 voor een beweerde geldlening. Mr. C. D. van Vliet, de curator in het Socrates-faillissement, noemde de vorde ringen van de wegens oplichting tot 18 maanden veroordeelde appelant „onwe zenlijk". „Hij moet in feite nog ruim een kwart miljoen gulden terugbetalen en niets terug te vorderen ebben". De toegevoegde raadsman van de be drijfseconoom, mr. H. T. S. Domela Nieuwenhuis, stelde dat het door mr. Van Vliet genoemde bedrag van een kwart miljoen gulden door de n.v. So crates of haar directeur in de „Heilige Daad" is geïnvesteerd. Daarvoor kan niet de employé aansprakelijk worden gesteld Het ging totaal om 264.750 Duitse mar ken waarvan er 150.000 bestemd waren als cautie voor de aankoop van gronden op Majorca, waarvan de totale kosten ruim 414 miljoen gulden zouden bedragen. De „Heilige Daad" zou op deze grond een universiteit voor 2000 studenten stichten. Bovendien schonk Socrates nog eens 80.000 mark voor reis- en verblijfkosten van vier lieden, die zich met de oprichting van de „Universele Heilige Daad"-organisatie zouden bezig houden. De bedrijfseconoom en een Amsterdamse vrieitd behoorden daratoe. Voor het gerechtshof zei de bedrijfseco noom dat hij in staat is binnen negen maanden het bewijs van de voorbereide oprichting van de „Heilige Daad"-orgam- satie te leveren. Destijds beweerden de zich noemende „Heilige Daad"-ambassa- deurs, dat zij zouden kunnen beschikken over een geheim oud fonds van het Va- ticaan, waarin zich miljoenen zouden be vinden. De n.v. Socrates kregen zij zover om de aanloopkosten voor de „Heilige Daad" te fourneren. Als tegenprestatie zou de n.v. Socrates dan allerlei projec ten, w.o. de universiteit op Majorca, mo gen bouwen. Mr. Domela Nieuwenhuis ontkende in zijn pleidooi, dat zijn cliënt geld aan de n.v. Socrates heeft onttrokken of geld voor zichzelf van de n.v. heeft ontvangen. Het geld voor de eerste betaling op de Major- ca-gronden is inderdaad op de privé-re- kening van de appellant overgeschreven, maar dat gebeurde omdat de n.v. in Spanje geen zaken kon doen. „Mijn cliënt pleegde geen onrechtmatige daad, hij voerde slechts opdrachten van zijn direc teur uit", aldus de raadsman, die op grond daarvan meende dat zijn cliënt aanspraak kan maken op de salaris-vorde ring en terugbetaling van het geleende geld. De bedrijfseconoom gaf toe van de n.v. Socrates 264.750 mark op zijn privé-bank- rekening in München te 1 :bben ontvangen „Maar van die reis- en verblijfkosten pro fiteerden ook drie andere employé's" zei hij. Hij gaf te kennen dat de eerste be taling op de Majorcagronden nog te red den was geweest, als de strafzaak tegen hem er niet tussen was gekomen. De termijn van één jaar. waarbinnen de 4'4 miljoen gulden zou moeten zijn betaald, verstreek namelijk, waarna het recht op terugbetaling van de cautie verviel. De gronden werden verkocht. Hij onthulde tot grote verbazing van de curatoren, dat er nog een kans is een deel van de eerste betaling terug te krijgen. „Die stel ik dan ter beschikking, want ik heb er per soonlijk geen recht op", zei hij. Mr. Van Vliet concludeerde tot verwer ping van het beroep van de bedrijfseco noom. omdat deze op 1 september 1960 ontslag heeft jenomen bij Socrates en dus geen salarisvordering kan hebben- Van de geldlening geloofde mr. Van Vliet niets. „Hij heeft nooit een cent bezeten en hoe kan zo iemand dan geld lenen?" Mr Van Vliet wenste daarvan dan wel eens een bewijsstuk te zien. „We hebben hem trouwens helemaal buiten onze uitdelings lijst gehouden, omdat onze vordering op hem veel groter is", aldus mr. Van Vliet. „Op fantastische wijze hebben de heren gezwendeld en de Socrates-directeur werd daarvan het slachtoffer Deze heeft er geen cent van overgehouden, maar van zijn employé ben ik nog niet zo zeker aldus mr. Van Vliet. Het gerechtshof zal op 5 juni arrest wijzen. KORT NIEUWS Varkenspest. Op het bedrijf van land bouwer A. S te Heeze 'Noord-Brabant) is varkenspest uitgebroken Alle varkens op I dit bedrijf zijn afgemaakt. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.t Toneel groep Ensemble met „De duivel hale ze", van Robert Thomas. Regie: Jan Retèl. Woensdag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Niemand van ons" van Siegfried Lenz. Regie: Robert de Vries. Grote Kerk, woensdag 20 u.: Orgelcon cert door Albert de Klerk m.m.v. Annette de la Bije, sopraan, en Jan Hesmerg, viool. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, vandaag 14 en 20. overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Degens, dolken en doodsgevaar", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „Sodom en Gomorra" 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Parijse peri kels", a.l. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Drie dolle tantes", a.l. Woensdag geen filmvoorstel ling. Rembrandt, 10.30 u.: „Pinokkio". a.l. 14. 19 en 21.15 u. ,,'s Nachts kan van alles ge beuren", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Heilege- broed", 18 j. Studio, 14.15 u.: „Mon oncle", a.l.; 20 u.: „Der Rosenkavalier", a.l. Monopole (Zandvoort), geen filmvoor stelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13- 17 u. Avondopenstelling van 20 30-22 30 u Tot en met 19 mei. Prentenkabinet: Expo sitie collecte B de Roos en tekeningen en aquarellen van Herman Kruyder Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen en grafiek van Ruth Fischer. Tot en met 30 april Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u klassiek grammofoon- platenconcert van 21-22 u.: Schubert en Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van aquarellen en karakterpoppen van Johanna Müller- Limburg en Mary van Regteren Altena- Koning. Tot en met 18 mei. H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u Tot en met 2 juni. Museum „Huis Van Loov" (Kleine Hout- weg-Kamperlaan): Tentoonstelling „Van vormende hand tot lopende band Tot en met 4 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-15 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 159): Tentoonstelling van grafiek van Flip van der Burgt. Tot en met 28 april. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 14-17 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). Raadhuis Zandvoort, vandaag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 19 april). DINSDAG 23 APRIL City, 20 u.: „De Tangste dag" (geprolon geerd). Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur wijkcentrum „De Duinpan' Willem de Zwggerlaan. Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur; filiaal Wpkerstraatweg 77. Velsen-Noord: 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, middag en avond geslo ten. WOENSDAG 24 APRIL City. 20 u.: „De langste dag" (geprolon geerd). Rex, 20 u.: „Gods Geuzen". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. Openbare leeszaal. Plein 1945: 10 tot 12.30 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k leeszaal. Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17 30 uur; Jozefhuis. Ban.iaertstraat. Velsen-Noord: 14 tot 17 uur: filiaal Wüste laan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). Raadhuis Volsen, 19.30 uur: Vergadering gemeenteraad. De kiesraad heeft door middel van lo ting aan de politieke partijen, die geen ze tels in de Tweede Kamer hebben, een lijst nummer toegekend. De volgorde zal nu zijn: lijst 1. K.V.P., 2 P.v.d.A., 3. V.V.D., 4. A.R.P.. 5. C.H.U., 6 C.P.N. 7. S.G.P., 8. P.S.P.. 9. Liberale Staatspartij, 10. C.N.V., 11. Lijst Grol., 12 Economisch Appèl, 13. N.D.P., 14. G.P.V 15. Veilig Verkeer en Liberale Unie, 16 Boerenpartij, 17. Volksreferendum. De partijen van lijst 1 tot en met 9 en lijst 12 tot en met 16 hebben in alle kies kringen lijsten ingediend. Lijst 10 van het C.N.V. komt uit in de kieskringen Utrecht. Amsterdam, Nijmegen, Dordrecht, Den Haag, Leiden, Middelburg. Lijst nr. 11 van de heer Grol komt uit in de kieskrin gen Amsterdam en Haarlem. Lijst nr. 17 van het volksreferendum komt alleen uit in de kieskring Amsterdam. Drs. C. D. Barkman, de nieuwe Neder landse zaakgelastigde in Indonesië, zal op woensdag 1 mei naar Djakarta vertrekken. Drs Barkman vliegt met de K.L.M naar Singapore, waar hij enige dagen zal blijven voor besprekingen met de heer Leopold van het Nederlandse consulaat-ge neraal aldaar, die reeds enige malen als .kwartiermaker" in Djakarta is geweest Drs. Barkman gaat op 5 mei naar Dja karta. De 45-jarige A. Honderd uit Maurik is maandagavond bij het lossen van ijzeren balken in Tiel verongelukt. Op een be paald moment gingen de balken schuiven. De man raakte tussen de balken bekneld Hij werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Een achttienjarige Tilburger, die veer tien dagen geleden voor de rechtbank in Breda heeft terechtgestaan wegens een aantal diefstallen en inbraken, zal psy chiatrisch worden onderzocht. Nadat twee weken geleden achttien maanden tegen hem was geëist veroor zaakte hij een incident waarbij hij de rechters bedreigde. De rechtbank wees zijn zaak terug naar de rechtercommis saris. De twee Tilburgers die samen met hem voor dezelfde feiten terechtstonden, kre gen respectievelijk twaalf maanden en tien maanden. Na een tocht van 23.000 mijl over de vangstgronden ten zuiden van Zuid-Frank rijk is het 26.830 ton grote Nederlandse fabrieksschip Willem Barendsz op 18 april te Kaapstad afgemeerd met een vangst, die minstens 30 procent kleiner is dan die van verleden jaar. De elf jagers van de Nederlandse expe ditie waren al eerder in Kaapstad aan gekomen. Zij hebben 1.300 tot 1.400 blau we walvissen, vinvissen en potvissen ge vangen tijdens de vijf maanden die zij op de vangstgronden zijn geweest. 1 i i Advertentie Zijlstraat 56 Telefóon 11828 AUTOMATISCHE WASMACHINES Advertentie De Omyl bus spuit 7 volle minuten. Het langst van allen! In 5 seconden is uw kamer insectenvrij. 80 spuitbeurtenl Omyl bevat 7 insectendoders, doodt snel en zeker motten, vliegen, muggen, larven, ke vers, wespen, enz. Omyl is niet prikkelend voor ogen of keel. Slapen gaan? Kindje in zijn bedje? Kindje in de box? Spuit gerust. Omyl geurt fris en aangenaam. Bent u aan de schoonmaak? Omyl maakt uw kasten mot- vrij en laat ze heerlijk geuren! De Nederlandse oud-gevangenen van het vroegere concentratiekamp Sachsenhausen zijn weer in Den Haag bijeengeweest. De hervormd predikant K. H. Kroon uit Am sterdam sprak over „onze Duitse bondge noten", een titel die voor hem een bittere ironie bleek te bevatten. Hij vond dat teveel van die Duitsers die de dood van miljoenen veroorzaakten, per ongeluk zijn blijven leven". Hij vroeg de oud-Sachsen- hausenbewoners vooral niet te vergeten dat er veel moffen en weinig Duitsers zijn." Hij zei dit na de vertoning van twee films, één over het concentratiekamp Sachsenhausen, dje de verbrandingsovens, de „nekschot-inrichting" en de gaskamer toonde en één over de vroegere Hitier- generaal Heinz Rheinefahrt, die nu burge meester van een Noordduits stadje is. Er werd voorts medegedeeld dat de chef van de Gestapo in Sachsenhausen nu hoofdcom missaris van politie in Keulen is. De hoofdinspectie van de Volksgezond heid in Den Haag verwacht dat alle Ne derlanders die sedert januari een be- De Westduitse televisie heeft in de Noordlimburgse gemeente Bergen opna men gemaakt van de hoofdzakelijk door Duitsers bewoonde bungalowparken naar aanleiding van een adres, 'dat de Duitse bewoners van de 150 bungalows bij de Duitse bondsregering hebben ingediend wegens de bungalowbelasting, die het ge meentebestuur van Bergen wil invoeren. Gedeputeerde Staten van Limburg gin gen aanvankelijk 'niet akkoord met het door Bergen voorgestelde tarief van 20 tot 800 gulden pèr jftar. Op verzoek van Gedeputeerde Staten werd het tarief ge halveerd. De desbetreffende verordening wacht nu op goedkeuring van de Kroon. De Duitse bungalowbewoners blijven de belasting echter te hoog vinden. Zij gaan ervan uit. dat zij de Nederlandse overheid alleen nodig kunnen hebben voor politie- of brandweerassistentie. Daarvoor willen zij gaarne betalen, maar voor een specia le belasting gevoelen zij niets. Zij betalen Burgemeester. Aan de heer H. Blok is op zijn verzoek met ingang van 1 mei- eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Almkerk (N.Br.). Hoge onderscheiding. De koningin heeft de Chileense ambassadeur in ons land, de heer Luis Renard, onderschei den met het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. De Chileense ambassadeur is reeds meer dan tien jaar aan het Ne derlandse hof geaccrediteerd. Stewardessen. Na Jeanette Visman uit Velsen, die haar collega's twee weken geleden vooruit reisde, zijn thans - 'er an dere Nederlandse meisjes van Schiphol vertrokken, die uit ruim 300 sollicitanten werden gekozen voor de functie van ste wardess bij Pan American World Airways. Het waren de 21-jarige Marthy Bakker uit Heiloo, de 23-jarige Tonny Rijkenberg uit Amsterdam, de 22-jarige Puck van den Berg uit Amsterdam en de 21-jarige Hed- dy Konings uit Den Haag. Muur viel om. In het perceel Bad huiskade 21 in Den Haag is bij het slopen van een binnenmuur van circa twee meter hoog de 76-jarige loodgieter J. C. Olivier zeer ernstig gewond geraakt doordat de muur, die niet verankerd bleek te zijn, omviel. De man raakte bekneld tussen een I werktafel en de omvallende muur en moest met ernstig inwendig letsel in Bro- novo worden opgenomen. Bezitsspreiding. Bij beschikking van de staatssecretaris van Algemene Zaken wordt met ingang van 1 mei 1963 de com missie bezitsspreiding opgeheven. Deze in 1948 ingestelde commissie heeft over een drietal vraagstukken belangrijke rappor ten uitgebracht en ten aanzien van het vierde vraagstuk de inkomstenverde ling ontheffing van haar taak verzocht. Het Nederlandse binnenschip, dat in Ol- sene in Vlaanderen aan de ketting is ge legd nadat de Belgische douane er beslag had gelegd op 5000 kilo clandestien inge voerde boter, blijkt uit Groningen afkom stig te zijn. De schipper en een tweede bij de smokkel betrokken man zijn ingesloten te Gent. De inspecteur van de invoerrechten en accijnzen te Terneuzen spreekt de berich ten als zou de Belgische douane het schip van de grens af geschaduwd hebben per tinent tegen. Volgens hem was de aanhou ding zuiver toeval. Beide Nederlanders verklaarden tegenover de Belgen dat dit de eerste maal was dat rij boter smokkel den. Advertentie ROEIT ZE GENADELOOS UIT zoek aan Zermatt hebben gebracht, binnen het. wegenonderhoud en hebben de aan Het K.N.M.I. deelt mee: Een oceaandepressie, die in de Golf van Biscaje storm heeft veroorzaakt, werd vanochtend aanzienlijk minder diep. Sa menhangend daarmee verdween het storm- veld geleidelijk. De restanten van de de pressie trekken langzaam in noordooste lijke richting. In verband hiermee wordt het minder zonnig en neemt de kans op besmet te zijn."De" kans "dat'öndër"de~ nog I het terrein f 180.000 voor aansluiting op het I toe' voornamehjk in het zuiden en niet onderzochte bezoekers van Zermatt I stroomnet en 1 550.000 voor de aanleg van patiënten schuilen wordt zeer klein geacht. we§en zÜn gemoeid. Deze kosten worden - u -l i hoofdelijk omgeslagen >ver de kopers. Het De ziekte openbaart zich namelijk ~okele gemeentebestuur van Reuver zal geen fo- weken na de besmetting. De vijf tyfus- rensenbelasting heffen. De 150 bezitters twee weken zijn onderzocht. Men neem' aan, dat de kans op het bestaan van on bekende tyfuspatiënten vrijwel is uitgeslo ten. Van de vakantiegangers die in Zermatt zijn geweest hun aantal wordt geschat op nog geen driehonderd zijn er thans honderd onderzocht. Gean van hen bleek sluiting op het elektriciteitsnet ook zelf be kostigd. In een andere Limburgse gemeente, waar een bungalowdorp voor 150 Duitse gezinnen wordt gebouwd, wordt de zaak j anders geregeld. In de gemeente Reuver zal alleen reeds met de ontsluiting van het land. De temperatuur zal morgen tot minder hoge waarden oplopen dan vandaag. WEERRAPPORTEN patiënten in Nederland zijn vrijwel her steld. DINSDAG 23 APRIL Kennemer Theater. 19 30 u.: „De langste dag". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Interpol luistert mee". WOENSDAG 24 APRIL Kennemer Theater. 19.30 u.: „De langste dag" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Interpol luistert mee". Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit Advertentie 2-3. Héél lang geleden was er een jon getje, dat Quimbo heette. Dat jongetje woonde bij zijn grootvader in een huisje met een strooien dak, midden in een groot bos. Die Quimbo was een aardig ventje. Hij sIissing van de bungalows zijn verenigd in een coöperatieve vereniging en willen ieder jaar ongeveer f 50.000 betalen voor even tueel gebruik van gemeentelijke diensten als politie en brandweer. Dit weekeinde is in Utrecht het 15de congres van het Humanistisch Verbond gehouden. Naar aanleiding van de Inter nationale Humanistische Conferentie in Os lo werd over het probleem van de moderne oorlog gesproken. De voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Praag zei dat de mensheid op het ogenblik voor de vraag staat hoe een oorlog voorkomen kan worden. Twee antwoorden zijn vol gens hem slechts mogelijk: eenzijdige ont wapening of een machtsevenwicht. Elk van beide oplossingen bergt zulke gevaren in zich, dat het doen van een keuze geen gewetenszaak is, maar een kwestie van in zicht in de gevolgen van de te nemen be- Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. u a V e cB zag er altijd vrolijk uit en hield veel van dieren. Nou, die waren er genoeg in het bos, van allerlei soorten.: vogels, konijnen, herten en wtt al niet. f SPEEL UEVER IN DE WARME KAMER, ER KOMT VANDAA6 6EEN SNEEUW MEER.' IK 6A BOODSCHAPPEN DOEN SPEEL MAAR IN DIE TUD' HET IS VEEL LEUKER, IN DE KAMER MET MODD6RSNE5UW TE SPELEN, DAN 801TEN IN l DE SNEEUW! NEE, DIE SNEEUWMAN IS 8ELACHBLWK WAT ZULLEN NU SPELEN ©PIB SOPINMAGIK Mr. dr. H. J. Roethof geloofde in de rea liseerbaarheid van een verbod op kernwa pens. In feite moeten alle vormen van oor log verhinderd worden, ook die welke om hun reden sympathiek lijken. Mr. Roet hof was van mening dat de Verenigde Naties meer macht behoren te hebben. Ook moet de eerbied voor het interna tionale recht stijgen. Wij hebben niet te doen met twee star re, elkaar niet verdragende systemen," zei drs. J. Koopman over de tegenstelling tussen de economie van het westelijk en die van het oostelijk blok. De laatste jaren zijn de verschillende stelsels elkaar merk baar genaderd. Het was naar zijn mening een mythe dat de wereld-economie door eventuele ontwapening ontwricht zou wor den. In een rapport aan de Verenigde Na ties is enige tijd geleden een geweldige hoeveelheid projecten opgesomd, die de wapenindustrie zouden kunnen vervangen. Als laatste sprak prof. dr. B. W. Scha per, die de positie van de humanisten tussen de wereldmachten bezag. Het hu manisme dient het typisch Europese te verliezen, zei hij. „Alle middelen, met na me de geestelijke, moeten gebruikt wor den om de tegenstellingen te doorbreken en tot vreedzame coëxistentie te komen". Den Helder onbewolkt O 11 0 Ypenburg onbewolkt windst 15 0 Vlissingen licht bew. no 14 0 Eelde mist 0 13 0,4 De Bilt onbewolkt O 16 0 Twente onbewolkt O 15 1 Eindhoven onbewolkt O 16 0 Zd-Limburg onbewolkt O 15 1 Helsinki geheel bew no 13 0,1 Stockholm motregen no 8 0,1 Oslo regen nno 6 2 Kopenhagen regen n 5 8 Aberdeen zwaar bew windst. 15 0,3 Londen zwaar bew. O 16 0 Amsterdam onbewolkt O 15 0 Brussel half bew. O 16 0,6 Luxemburg half bew. no 16 0,3 Parijs regen nno 16 0 Bordeaux regenbui w 21 1 Grenoble zwaar bew. windst. 22 0 Nice geheel bew w 17 0 Berlijn motregen nnw 17 0,4 Frankfort licht bew. O 17 0,5 München mist windst. 14 1 Zürich geheel bew windst. 17 0 Genève zwaar bew. nw 18 0 Locarno regen O Wenen regen nnw 20 0 Innsbruck licht bew. windst. 15 0,3 Belgrado regen windst. 25 0 Athene zwaar bew. n 19 0 Rome mist 21 0 Ajaccio licht bew. no 18 0 Madrid zwaar bew wzw 20 0 Mallorca half bew. windst. 22 0 Lissabon onbewolkt nw 18 0,3 Woensdag 24 april Zon op 5.26 uur, onder, 19.51 uur. Maan op 6.16 uur, onder 20.45 uur. Maanstanden 23 april 21.29 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 april Hoog water 3.11 en 15.34 uur. Laag water 11.10 en 23.35 uur. Woensdag V april Hoog water 3.55 en 16.16 uur. Laag water 11.58 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2