LANGS SLUIZEN EN HAVENS Pauselijk bezoek aan het Quirinaal in overweging? Landbouw in de wereld produceert meer Van vormende hand band Strijd tegen tandbederf is met tandenborstel niet te winnen Per dag 20.000 gevallen van werkverzuim door ongevallen Opbol n'iclft voor postduiven N.V. Eurotrawlers opgericht door Pot en Hera Succes voor Adoela Vlucht uit China Politieke staking in Brits-Guyana Veel snoepen en te vaak iets eten werktcultuurziektein de hand Joannes XXIII zou president bezoeken Bisschop in verzet tegen het Vaticaan Canadees sleept de Helga Smith DINSDAG 23 APRIL 1963 7 Tsjombe klaagt Mijnongeluk in Wittenheim heeft acht levens gekost Zinvolle expositie in het Huis Van Looy „VAN VORMENDE HAND tot lopende band" is de naam van een tentoon stelling, die tot 4 juni in het Huis Van Loop te Haarlem te bezichtigen is. Het is een expositie met educatieve bedoelingen, die in even andere vorm enige jaren geleden werd samengesteld door de Educatieve Dienst voor het Gemeente museum te s-Gravenhagé, die ook verantwoordelijk is voor het bij deze tentoon stelling behorende boekje. Men kan deze expositie zien als illustratie bij een epoche cultuurgeschiedenis en dat voornamelijk met gebruiksvoorwerpen, in het bijzonder vaatwerk. De bedoeling van de tentoonstelling is dan ook de juiste smaak te stimuleren inzake de voor ons noodzakelijke gebruiksvoorwerpen. Dr. Schweitzer wil zijn leven eindigen in Afrika Bob Buys Billy Graham voor nieuwe kruistocht naar Europa Glenn bepleit Nobelprijs voor de ruimtevaart Harrimannationalisme is de sleutel tot de Indonesische politiek Kort meuws Produktie van granen in 1962 het meest gestegen De reder, die zestig jaar geleden voor nemens was een stoomtrawler aan te schaffen, had niet veel keus wat het tvpe betreft. Het voornaamste was, dat het schip een sterke machine had en een goede ketel. Van belang was, dat het visruim in goede staat verkeerde en dat er voldoende plaats was voor de beman ning. Ook de inrichting aan dek moest uiteraard aan de gestelde eisen voldoen: de trawlwinch, de galgen, de dekrollen en de lastpotten mochten niet ontbreken. Een hut, zoals nu om de moderne navi- gatie-apparaten onder te brengen, was niet nodig want in die tijd waren de schepen nog niet uitgerust met elektrisch licht. De stoomtrawler die aan het begin van deze eeuw in de vaart kwam was, verge leken met thans, een gewoon vaartuig, maar toch was het telkens weer een bij zonderheid als er een nieuw schip aan de vloot werd toegevoegd En zestig jaar ge leden kwam dat nogal eens voor. De trawlers Johanna Elisabeth IJM 99 Gerbrig IJM 101, Mies en Truus IJM 119 en J. T. Cremer IJM 120 zijn ongetwijfeld mooie trawlers geweest, toen zij in 1904 nieuw door de reder C Planteydt Tz in de vaart werden gebracht, na te zijn gebouwd bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam. De Johanw-s Fl'isa- beth (schipper P Zwaan) behoorde met de Gerbrig, schipper C. Zwart aan de n.v Stoomvisscherij Friesland en de Mies en Truus, schipper Th Zwart was met de J T. Cremer. schipper A. van Croonenborg het eigendom van de Stoomvisscherij Bra bant. In de Amsterdamse Apollohol is de vijf- de"T)ëdrijfsveïTigh"ëidsbeurs geopend. Tot en met 26 april worden op deze beurs, geor ganiseerd door hef Veiligheidsinstituut, de modernste hulpmiddelen voor bescherming van de menu gedemonstreerd De beurs is een ontmoetingspunt van handel, industrie, bedrijfsartsen en veiligheidsinspecteurs. Men vindt er de meest uiteenlopende ar tikelen tentoongesteld, van veiligheids schoenen, gas- en stofmaskers, brandweer materiaal en snelverband tot rubber hand schoenen, veiligheidsmatten voor zwemba den, poeders voor badhygiëne en duik- apparaten. Van de 4.000 dodelijke ongevallen per jaar in Nederland is 80 pet tc wijten aan onoplettendheid en speelsheid en 18 pet. aan ondeugdelijk materiaal. Tegen de 1900 doden in 't verkeer en 425 verdrin- kingsgevallen staan slechts 330 bedrijfson gevallen met dodelijke afloop. Bij dit rela tief kleine getal zijn echter niet inbegrepen de ongelukken waardoor blijvende invali diteit ontstaat. Vandaar dat het Veilig heidsinstituut elke twee jaar een beurs houdt om door voorlichting de bedrijfson gevallen tot een minimum te beperken. Niet alleen voor bedrijfsleiders, ook voor hobbyisten en technici die in hun vrije tijd te maken krijgen met gevaarlijk ma teriaal, kan een bezoek aan de beurs nut tig zijn. De officiële opening geschiedde door mr. P. M Valentgoed directeur-ge neraal van de Arbeid Hij deelde o.a. mee, dat het Veiligheidsinstituut zal trach ten in samenwerking met de huizenbouw- organisaties en de Kruisverenigingen te komen tot een gecoördineerde voorlichting aan de huisvrouwen, die ook veel onge lukken veroorzaken. Hij zei voorts dat per jaar honderd miljoen gulden via de socia- lewetten wordt uitgekeerd wegens bedrijfs ongevallen Deindirecte kosten worden ge schat op tweehonderd miljoen gulden per jaar. Per dag verzuimen in Nederland 20.000 personen hun werk wegens een of ander ongeval. Ter voorkoming van door postduiven aan te richten schade aan land- en tuin bouwgewassen heeft evenals in voorgaan de jaren het geval was, overleg plaat gevonden tussen de Nederlandse Postdui- venhouders Organisatie, de Rijksland- bouwconsulenten. de Gewestelijke Raad voor Noord-Holland van het Landbouw schap en de Directie Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het resultaat van dit overleg is dat voorlopig tot en met 31 mei 1963 in Noord-Holland iedere dag de postduiven door de postduivenhouders worden opge- hokt tot des namiddags 5.30 uur. Ook des zaterdags en zondags bestaat deze ophok- plicht. De postduiven mogen wel deelnemen aan de wedvluchten en africhtingen doch na aankomst moeten zij worden opgehokt tot 5.30 uur n.m. Postduiven, die zich tijdens deze perio de en vóór het aangegeven uur, toch op het veld bevinden lopen een zeer grote kans ten offer te vallen aan de maatrege len, die noodzakelijkerwijs getroffen zul len worden ter bestrijding van wilde en verwilderde duiven. Er zal namelijk op wilde en verwilderde duiven worden ge jaagd. terwijl er voorts rekening mee moet worden gehouden dat ook nog wel eens gebruik wordt gemaakt van vergif. De „Mies en Truus" IJm. 19 Zij hadden een inhoud van 222 reg. ton bruto, waren 39,04 m lang. 6.71 m breed en 3.66 m diep en waren uitgerust met een stoommachine, fabrikaat Werkspoor, van 35Ö pk Het schip op de foto is de Mies en Truus IJM 119 toen het schip nieuw in de Vissers haven was aangekomen. Wat de inrichting aangaat, hadden deze schepen meer weg van een stoomlogger In het voorlogies was plaats voor zestien man Achterin waren twee hutten en een klein verblijf met twee kooien Het was toen al heel wat, dat de schipper zijn hut onder de brug had. Het ingebouwde voorroer ontbrak niet, zo dat de schepen ook aan de haringdrijfnet- visserij konden deelnemen De exploitatie verschilde aanmerkelijk met tegenwoordig. Wanneer zestig iaar ge leden een stoomtrawler 4 000 gulden per maand besomde. kon men van een lonende exploitatie spreken. Dan moest het schip evenwel niet ongelukkig zijn met het vis tuig. Per schip, per jaar. kon men er dus mee uit met een jaarbesomming van 48 000 a 50.000 gulden Een schipper op een stoomtrawler verdiende vast I 80 per maand plus 2 percent van de besomming Hij kwam dan aan een jaarbedrag van f 1 800 De eerste machinist kreeg 1 80 in de maand plus 1 percent van de besom ming en de stuurman had een maandgage van f 61,75 plus een half percent De voe ding aan boord moest door de bemanning zelf worden betaald Alleen bij IJsland- reizen en wanneer de haringdrijfnetvisserij werd uitgeoefend hadden de opvarenden de kost vrij. Van bovengenoemde vier stoomtrawlers zijn de Johanna Elisabeth de Gerbrig en de Mies en Truus het langst in de vaart gebleven. De J T Cremer is op 14 oktober 1916 voor de laatste reis uit IJmuiden ver trokken met een bemanning bestaande uit tien koppen, onder schipper Albert van Croonenburg Op de visgronden is het schip nog gezien door de Gerberdina Jo hanna IJM 134 en daarna heeft men er nooit meer iets van vernomen De overige drie zijn 'ster overgegaan naar de Algemeene Visscherij Maatschap pij en daarna kwamen ze in eyplmtatie van de Vereenigde Exploitatie Maatschap pij; ze werden in 1936 gesloopt Arte van der Veer Op 18 april is opgericht de naamloze vennootschap Eurotrawlers n.v., welke zich in het bijzonder ten doel stelt de bouw van zogenoemde hektrawlers voor de visvangst. Deze hektrawlers, die worden gebouwd volgens een al enkele jaren bestaand oc trooi, dat reeds voor verschillende visserij - schepen van de Nederlandse vloot toepas sing heeft gevonden, zijn in het bijzon der geschikt voor de zogenoemde verre visserij, voor de ontwikkeling waarvan de minister van Landbouw en Visserij kort geleden een subsidie van f 1.000.000 bij de Tweede Kamer heeft aangevraagd. Oprichters van de vennootschap zijn de n.v. scheepsbouwwerf gebr. Pot te Bolnes (welke een grote ervaring heeft met het bouwen van visserijschepen en die vori ge maand de opdracht kreeg tot het bou wen van het nieuwe hospitaalkerkschip) en de machinefabriek Hera, te IJmuiden, eigenares van het betrokken octrooi. LEOPOLDSTAD (Reuter) De Kongo lese Senaat heeft zaterdagavond met 31 te gen 20 stemmen bij 4 onthoudingen een motie van wantrouwen tegen de regering verworpen. De motie was door de opposi tie ingediend, 24 uur nadat premier Adoe la een ingrijpende reorganisatie van zijn kabinet had bekendgemaakt. Het debat over de motie duurde 7 uur achtereen. Dikwijls kwam het tot uitbars tingen, waarbij de senatoren elkaar bele digden en beschuldigden. ELISABETHSTAD Tsjombe is onte vreden over de samenwerking tussen Ka- tanga en de centrale regering. In een brief aan Ileo, de vertegenwoordiger van de Kon golese regering in Elisabethstad, klaagt hij over onwettige arrestatie van vele Katan- ganen en dreigt hij met aftreden. HONGKONG (AFP) In Hongkong wordt gemeld, dat een Chinese kanonneer boot een jonk met meer dan 20 mannen, vrouwen en kinderen voor de kust van de provincie Kwantoeng met machinegeweer vuur tot zinken heeft gebracht. De opvarenden van de jonk waren vluch telingen die poogden Hongkong of het Portugese Macao te bereiken. In het ge zelschap van do tot zinken gebrachte jonk voeren nog vijf andere vaartuigen met vluchtelingen, die wisten te ontkomen. MULHOUSE (Frankrijk) (DPA) De gasontploffing in de kaliummijn te Witten heim bij Mulhouse in Frankrijk heeft niet aan zes mijnwerkers het leven gekost, zo als aanvankelijk werr' gemeld, maar er zijn acht mijnwerkers, als gevolg van de dode lijke uitwerking van het mijngas, om het levert gekomen. Twee mijrtWérkërs werden met zware, door dit gas veroorzaakte ver- Igifüe'rve» in-een ziekenhuis opgenomen. Zij verkeren echter niet in levensgevaar. „DE BESCHAVING van een volk is te herkennen aan wat wij noemen een eigen „stijl", dat wil zeggen aan een overeen komst in de vormen en versieringen van de dingen die het maaict," leest men op de eerste bladzijde van het begeleidend geschrift. Van onze eigen beschavingsge schiedenis geeft men hier een geslaagde illustratie met een viertal gedekte tafels, duidelijk getuigend van ten tijd van so berheid, een tijd van degelijkheid, een tijd van weelde en een tijd van verfijning. Il lustraties als deze zijn te geven met schn- derijen of reprodukties daarvan, maar de hier gevolgde wijze van illustreren is wel zo duidelijk en voor een groter publiek, waaronder ik hoop dat vele schoolkinde ren zullen zijn, ook wel zo aantrekkelijk. HET BOEKJE WIJST verder op eenvou dige wijze naar de vormgeving van ver schillende voorwerpen in verband met hun functie. Men zou zo cultuurgeschiede nis kunnen illustreren met de vorm van drinkglazen of -bekers. Aangezien deze ex positie is bedoeld voor een wijdere kring dan van bepaalde liefhebbers moest men algemener zijn en gezien de voor de doel einden van deze tentoonstelling beschikba re ruimte natuurlijk ook wat oppervlakki ger. Het voorbeeld van de glazen kan men immers uitbreiden met dat van le pels en vorken enz. Een rondleidend le raar kan hier trouwens veel aan toevoe gen en zal door het geëxposeerde daartoe zeker geïnspireerd worden. Ik denk dan niet alleen aan een leraar voor kinderen. Want ook ouderen kan deze expositie aan het denken zetten, onder andere over de bruikbaarheid van de voorwerpen (bij voorbeeld bloemvazen) die men elkaar cadeau pleegt te doen. VAN DE GANG van vormende hand naar lopende band geeft het begeleidend boekje een eenvoudige en voldoende ver klaring. Belangrijk is voor ons geworden de industriële vormgever. Een duidelijke illustratie van de zin van diens werk wordt hier gegeven met de ontwikkeling van een fluitketel, die zijn bijna poëtisch te noe men uitgangspunt had :n een schelp. Dit soort exposities eisen altijd nog zoveel voorbereiding en kosten, dat het eigenlijk zonde is dat zij niet meer worden over- I genomen door andere plaatsen. Het was de GEORGETOWN (AFP) Meer dan 30.000 arbeiders in Brits-Guyana hebben gehoor gegeven aan een oproep tot alge mene staking, die door de vakbonden was uitgegeven. De staking is een pro test tegen een wetsontwerp, dat de re gering de bevoegdheid zou verlenen om „na een gedegen onderzoek" uit te ma ken welke vakverenigingen door de werk gevers erkend dienen te worden. Het werk in vrijwel de gehele industri ële en openbare sector is stil komen te liggen. Premier Jagan had verklaard, dat de staking niets anders is dan een po ging om de regering omver te werpen. De vakbonden hebben dit tegengespro ken en gezegd dat het wetsontwerp in strijd is met de democratische beginse len en de bedoeling heeft de vakbonden onder de controle te brengen van de Pro gressieve Volkspartij, die in Brits-Guyana aan het bewind is. LIBREVILLE (Gabon) (AP) Dr. Al- bert Schweitzer heeft aan vrienden en bu ren in Lambarene verteld dat hij ver wacht de rest van zijn leven in zijn Afri kaanse ziekenhuis te blijven. Hij sprak ter gelegenheid van de uitgifte van een postzegel welke het feit herdenkt dat hij vijftig jaar geleden in Gabon is aange komen. „De banden "van vriendschap tus sen ons kunnen niet vernietigd worden en ik behoor u tot mijn laatste ademtocht toe", zo verklaarde de bejaarde arts. Een grote menigte luisterde naar de uiteenzetting van de dokter over de voor naamste stappen welke geleid hebben tot de oprichting van zijn Afrikaanse zieken huis. „Ik was zo gelukkig hier in Lam barene toewijding, vertrouwen en de vriendschap van allen te vinden", zo zei hij. „De zegeningen van de overvloed zijn niet onverdeeld zegenbrengend", zei dr. J. F. de Wijn, privaat-docent in de voedings leer aan de rijksuniversiteit te Leiden, in Utrecht in de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhygiëne. Hij noemde tandbederf een cultuurziekte, die met de tandenborstel als wapen niet te overwinnen is. „In steeds meer gezinnen zijn tandenborstels te vinden Er wordt meer en meer gepoetst, maar er komt meer en meer tandbederf voor". Dr. De Wijn zei, dat de tandpasta-in dustrie er in is geslaagd de mensen te doen geloven dat haar tandpasta's elementen bevatten om tandbederf te voorkomen. De activiteiten van de industrie noemde hij overigens onschuldig. „Het kopen van een tandenborstel is nuttig en het kopen van tandpasta is niet schadelijk". De kunst matige mondhygiëne is eer onmisbaar hulpmiddel, maar niet de oplossing. Dat blijkt wel uit het feit dat de mensen in gebieden waar tandpasta en -borstel nog niet zijn doorgedrongen, betere tanden hebben. De voornaamste oorzaak van tandbe derf noemde dr. De Wijn het te vaak iets eten, waardoor er te vaak en te lang voed- selresten in de mond achterblijven. Vol gens hem is het beter om per dag tien maal iets te eten dat zevenentwintig keer. Een snoepje vlak vóór het eten kan min der kwaad dan één erna en een appel of sinaasappel „mee naar school" is beslist te preferen boven een toffee of een dropje. Zelfs de bijvoeding van zuigelingen leidt al heel gemakkelijk tot een teveel aan koolhydraten en suiker. De moeders moeten er volgens hem mee ophouden overal maar een schep suiker op of in te doen. (Van onze correspondent) ROME In het Vaticaan is het ons niet gelukt bevestiging of ontkenning te ver krijgen van een bericht volgens hetwelk de Paus op 11 mei een bezoek zal bren gen aan de president van de Italiaanse republiek. Antonio Segni, in het Quirinaal. De moeilijkheid schuilt in de datum, om dat de Paus daags tevoren, op 10 mei, in een grote plechtigheid in de St. Pieters kerk de Balzan-prijs voor de vrede in ontvangst zal nemen. Dit betekent voor de Paus een vermoeiende dag en het lijkt ons niet waarschijnlijk dat men onmiddel lijk de dag daarop opnieuw zo'n vermoei ende ceremonie zal willen houden. Het bezoek van een Paus aan het Qui rinaal i op zichzélf 'iets heel bijzonders. Het Quirinaal js eeuwen Igng het zomer verblijf geweekt der Pausen, maar het werd in 1870, toen Rome ophield hoofd stad te zijn van de Kerkelijk Staat en hoofdstad werd van Italië, het koninklijk paleis en op het ogenblik is het de resi dentie van de president der republiek. Na 1870 heeft een Paus slechts één keer het Quirinaal betreden. Dat was Pius XII op 28 december 1929 na het totstandko men van het Latreraansverdrag waar mee de Romeinse kwestie uit de wereld werd geholpen. Bij die gelegenheid was het een bezoek van Pius XII aan koning Victor Emanuel III. De koning heeft zijn gast opgewacht aan de voet van de eretrap in het paleis. Dit maal zou het de bedoeling zijn dat presi dent Segni de paus tegemoet gaat op de grens tussen Italië en de Vaticaanse staat. Die grens ligt op het St. Pietersplein. De president kan niet plaatsnemen in de auto van de paus daar het protocol dit verbiedt. Gewoonlijk nemen bij een staatsbezoek het bezoekende en het ontvangende staats hoofd plaats in een auto. Maar de paus. moeite waard om de tentoonstelling voor Haarlem opnieuw samen te stellen. Waar bij ik wel zou willen aandringen op de belangstelling van het onderwijzend perso neel aan onze scholen. Voortzetting elders zou gewenst zijn. JEAN COCTEAU DOOR HARTAANVAL GETROFFEN Jean Cocteau, de Franse schrijver, film maker en schilder, heeft in zijn woning te Parijs een hartaanval gehad. De 73-jarige Cocteau werd getroffen toen hij een ge filmd interview maakte voor de Franse televisie. Cocteau heeft al enige jaren last van zijn hart. Enige dokters werden aan zijn bed ontboden. Negen jaar geleden heeft hij ook een ernstige hartaanval ge had. De vorm van de fluitketel is geïnspi reerd op die van de schelp. ABERDEEN (Reuter) De r.k. bis schop van Aberdeen, de 61-jarige dr. Fran cis Walsh, heeft bevestigd dat het Vati caan hem drie maanden tijd heeft gege ven om zijn huishoudster te ontslaan. Het is de 42-jarige gescheiden vrouw van een predikant van de presbyteriaanse kerk. Dr. Walsh heeft de paus verzocht het besluit ongedaan te maken. „Er kan op het gedrag van geen van ons beiden maar iets worden aangemerkt", schrijft de bisschop. als hoofd der kerk, kan geen andere per soon in zijn auto ontvangen dan zijn eigen secretaris. Hij neemt meestal plaats met het gezicht naar voren en tegenover hem zit zijn secretaris monseigneur Altavilla de enige persoon die het recht heeft zich in de pauselijke auto te bevinden. Dan zal het zo geregeld wordtn dat president Segni in een tweede auto plaats neemt en daarna komt dan het gevolg van de Paus en de president. Er wordt reeds gesproken over de ge schenken die zullen worden uitgewisseld en die zouden dan bestaan uit, vanwege de paus in een gouden medaille betrekking hebbende op het oecumenisch concilie, terwijl president Segni aan de paus een antiek misboek of een waardevolle mis kelk zal overhandigen. NEW YORK (AP) De Amerikaanse evangelist Billy Graham is per schip on derweg naar Europa ertrokken om het huwelijk van zijn achttienjarige dochter in te zegenen en om op het Europese vasteland een kruistocht van twee maan den te ondernemen. Zijn campagne be gint op 12 mei in Parijs. Hij hoopt hier mee de spanningen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten te verminderen. Het huwelijk van zijn dochter Virginia met de 22-jarige Zwitser Stephan Tchivid- jian zal op 3 mei te Montreux in Zwit serland plaatsvinden. Beiden studeren aan de universiteit van Lausanne. Zij zullen na het huwelijk hun studie voortzetten. Graham, die ernstig ziek is geweest, mag van zijn artsen tog geen volledige dagtaak verrichten. NEW YORK (AP) De Amerikaanse ruimtevaarder kolonel John Glenn heeft in een tafelrede van de American Nobel Me morial Foundation de nadruk gelegd op het vreedzaam gebruik van de ruimte, en de hoop uitgesproken, dat ook voor werk op het gebied van de ruimtevaart eens Nobelprijzen zullen worden toegekend, zoals thans geschiedt voor geneeskunde, natuurkunde, letterkunde en de vrede. De normale maaltijden kunnen hét best worden besloten met 'n dessert waarop ge kauwd moet worden: noten, hard fruit of pinda's. Toffees, nougat, caramels en andere kle vende zoetigheden noemde dr. De Wijn uit den boze. Ook lollies blijven te lang in de mond. Kauwgom reinigt het gebit en ook een zakje patates frites noemde dr. D.e Wijn „eén van de betere snoepjes". Hij gelooft dat de moeders als hun wordt uitgelegd waarom graag bereid zijn om er aan mee te werken dat hun kinderen verstandig snoepen. „Maar tegen de straat, de school, de vriendjes, de tantes, de win keliers en de oma's legt de goede voor lichting het af, evenals tegen de tonnen die de snoepgoedindustrie aan propaganda be steedt". Dr. De Wijn zei, dat er dan ook nog een lange strijd nodig zal zijn, voordat de verkeerde snoepgewoonte zijn over wonnen. NEW YORK (AP) Volgens de Ameri kaanse kunstwacht heeft de Canadese sleepboot Foundation Vigilante het m nood verkerende Zweeds-Griekse vrachtschip Helga Smith op sleeptouw genomen. Beide schepen zijn naar St. John's (Newfound land) onderweg. Alle 26 bemanningleden van de Helga Smith zijn door de kotter „Campbell" van de Amerikaanse kust wacht uit hun reddingsboten opgepikt. Explosie ISTANBOEL (AP) In de haven van Istanboel heeft zich een ontploffing voor gedaan op het 3085 ton grote Turkse pas.- sagiersschip Kardes. Volgens de politie, zijn vijf mensen gewond. De ontploffing zou zijn veroorzaakt door munitie voor speelgoedrevolver in de hutkoffer van een der passagiers. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken, Averell Harriman, heeft in een toe spraak voor de Amerikaanse vereniging van hoofdredacteuren gezegd het niet eeris te zijn met beweringen, als zou president Soekarno sympathiseren met het interna tionale commuinsme. „De Indonesische regering is in zeer sterke mate nationalistisch", zo zei hij. „Zij hebben niet tegen de Nederlanders voor hun vrijheid gevochten met de gedachte die weer af te staan aan de Chinezen of de Russen". ..Soekarno speelt een nogal voorzichtige jrolitiek spelletje in-zijn: tand met-hert oog- op de verschillende elementen waaruit zijn., gemeenspftap bestaat: maar ^vij kunnen ex- volgens mij wel zeker van zijn-, dat hij In- donesië tot ontwikkeling tracht te bren gen voor de Indonesiërs", aldus Harriman. De Verenigde Staten moeten Indonesië nemen zoals het is: een groot land met omvangrijke hulpbronnen, maar een zeer lage levensstandaard, zo zei hij;- Eerste slachtoffer. Het „Bevrijdingsfront van Quebec", de geheime separatisti sche beweging in deze Canadese pro vincie, heeft zijn eerste slachtoffers ge maakt in zijn intimidatiecampagne. Een nachtwaker kwam om het leven bij de ontploffing van een bom in het hartje van Montreal. Verscheidene mensen wer den licht gewond. De laan uit. In Hollandia, Biak en andere plaatsen op Nieuw-Gtiinea is een begin gemaakt met het vervangen van Neder landse namen van straten en wegen door Indonesische. Rustkuur. De Oostduitse leider Walter Ul- bricht is in Praag aangekomen voor een medische behandeling van een maand. Niet-gouvermenteel. De Loemoembistische Kongolese partij heeft, haar leden gero yeerd die zitting hebben genomen in de nieuwe regering van premier Adoela. Door deze maatregel v/orden zes mini sters en staatssecretarissen getroffen. ROME (Reuter) In het jaarlijkse produktenoverzicht van de Voedsel- en Landbouworganisatie (F.A.O.) van de UNO wordt medegedeeld, dat er in 1962 enkele belangrijke veranderingen kwamen in de wereldlandbouwproduktie. Het jaar werd gekenmerkt door een grotere produk tie van alle belangrijke produkten, met uitzondering van rijst, koffie, thee, jute en aanverwante vezels. De grootste toe neming kwam voor bij de produktie van graan en de produktie van grofkorrelig graan was eveneens groter. Ook de vee- produktie nam toe. Voor het eerst is de vleesproduktie meer dan zestig miljoen ton groot geweest. Volgens de eerste aanwijzingen zal de tarweproduktie in Noord-Amerika toene men, maar de mogelijkheid bestaat, dat de Westeuropese oogsten door de strenge winter kleiner zullen worden. Voor de meeste belangrijke landbouwprodukten voorspelt het overzicht grotere produktie, grotere vraag en betrekkelijk stabiele of hogere prijzen. De na het eerste kwartaal van 1961 be gonnen ontwikkeling naar sterk dalende prijzen kwam in 1962 tot staan. Enkele belangrijke punten uit het overzicht zijn: 1. 1962 was een jaar van produktietoe- heming van de meeste landbouwproduk ten. De toenemingen waren echter meest van bescheiden aard en hielden ternau wernood de toeneming van de wereldbe volking bij. 2. De omvang van de handel in de mees te landbouwprodukten nam verder toe. 3. Van 1955 tot 1961 „waren Japan, Oost- Europa en de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) de snelst groeiende afzetmarkten voor landbouwgrondstoffen". 4. Er ontstond een vermindering van de voorraden van de meeste overschotbouw- produkten. Behalve die van tarwe, grof korrelige granen, zuivelprodukten en kof fie waren de voorraden van de belangrijke produkten niet groot genoeg om „ernsti ge verontrusting te veroorzaken". 5. Op korte termijn zijn de vooruitzich ten voor de meeste landbouwprodukten een toeneming van de produktie en van de vraag en stabiele of hogere prijzen. Er ontstond een duidelijke stijging van de prijzen van suiker, robustakoffie en sisal. De prijzen van rijst, boter en enke le andere produkten stegen eveneens. De rubberprijzen waren de laagste sedert 1958. Die van tarwe, Arabica koffie, cacao en thee waren betrekkelijk stabiel. Volgens het overzicht kwamen de prijs verbeteringen in het algemeen té laat in het jaar om belangrijke invloed te kun nen hebben op de exportinkomsten in 1962 van de ontwikkelingslanden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7