Erhard officieel (troon) opvolger Adenauer bood verzet tot het uiterste Stralende bruiloft in Londen HET WEER PSP-actie tegen snoepgoed in Apeldoorn PROVIMI C.D.U.-FR ACTIE NEEMT BESLISSING Carlsson uit de Tulpenrallye Honden voor politie in Zuid-Afrika Dodelijk ongeluk in Tulpenrallye Demonstrant voor rassengelijkheid in VS vermoord s Magnolia-kleurig bruidstoilet Kernreactor Delft vanavond kritisch 3 x Cals cT Geen verkorte schoolweek Ongewenste een congregatie van tweeduizend hoge Jn het Weinig verandering Menigte Het woord is aan In de krant van heden Ontdekking: Menselijk haar van iedere persoon is specifiek iee MORRIS 'êeforetfou êuij! FALCON REGENJASSEN WAT GEBEURT ER A.S. DONDERDAG? Zie pagina 16 EIEREN 't verse eitje met garantie. Let öp het PROVIMI -stempet r 48e JAARGANG NUMMER 143 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 24 APRIL 1963 Verschijnt dagelijks beh, zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te fjrauiden: J. Kotair Uitgave: Grafische Bedrijven Datniate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Duecde: P. VV. Peereboom eo MrHtCvandwMje BONN. Ludwig Erhard, „de vader I van het Duitse Wirtschaftswunder" is gisteren door de Bondsdagfractie van de C.D.U.-C.S.U. gekozen tot opvolger van kanselier Adenauer. De 87-jarige Aden auer, die al in 1961 had beloofd in de herfst van 1963 te zullen aftreden, heeft zich tot het laatst verzet tegen de ver kiezing van Erhard, in wie hij wel een economisch expert van de eerste orde, maar geen politicus ziet. De feitelijke beslissing ten gunste van Erhard was maandag al gevallen in een bespreking van het fractiebestuur. Presi dent Lübke zal Erhards kandidatuur na het aftreden van Adenauer aan het parle ment voorleggen. Erhard kan dan met een voudige meerderheid tot bondskanselier worden gekozen. De verwachting is, dat De minister van Onderwijs. Kunsten e d liberalen zijn kandidatuur zullen steu- nmmam tc mat unnrnomoric nvpr I nen. Adenauer heeft, naar bekend, verklaard Wetenschappen is niet voornemens over te gaan tot de invoering van de vijfdaag se schoolweek op de rijksscholen. Het is, hem niet duidelijk waarom invoering van dat hij in oktober of november wil af tl t de vijfdaagse schoolweek thans onvermij- den. Na de zware nederlaag die hij nu delijk zou zijn, zo zegt hij tot de Eerste in het fractiebestuur heeft geleden, sluit Kamer in zijn memorie van antwoord men m welingelichte kringen een eerder over de begroting van zijn departement aftreden niet uit. In ieder geval echt et- voor 1963. Zelfs indien het lager onder- zal hij nog aanblijven tot Dê Gaulle en wijs tot invoering zou overgaan behoeft Kennedy in juni en jun de bondsrepubliek dit nog niet te betekenen dat dit ook hebben bezocht. Adenauer zal misscmen voor het voorbereidend hoger en middel- wel partijleider kunnen blijven, wanneer baar onderwijs zal geschieden. Van de hij dat wil. minister is daarvoor geen stimulans te In Bonn wordt verwacht, dat de leider verwachten. van de Vrije Democraten (liberalen) Erich Mende, vice-kanselier zal worden. Schrö Voor het lager onderwijs geldt de eis, der, die geruime tijd als tegenkandidaat dat het onderwijs gedurende 1040 uren van Erhard werd bescnouwd, blijft zeer per jaar moet worden gegeven. Wordt bij waarschijnlijk minister van buitenlandse invoering van de vijfdaagse schoolweek zaken en belangrijkste man na Erhard. aan de eis van 1040 schooluren voldaan De politiek van de Westduitse regering en het leerplan aangepast dan zal de zal waarschijnlijk meer in stijl dan in we inspectie de schoolbesturen geen moei- Zen veranderen. Adenauer nam graag zelf lijkheid in de weg leggen. beslissingen, Erhard zal zijn kabinetsleden Er zijn op het ogenblik drie rijksscho- meer aan het woord laten komen. len voor v.h.m.o. met een lesrooster waar- meent men scholen^n' sneek, T^r® ApeT^Zierikzeï De 66-jarige Onkel Ludwig" is een van alle in sterke mate streekscholen. De de populairste Duitse politici van na ae maatregel is daar genomen om de véle oorlog. Zijn optimisme, zijn vitaliteit en buitenleerlingen een dag per week heen rijn eeuwige sigaar lebben buitenion en weer reizen te besDaren ders wel aanleiding gegeven hem en weer reize -P „Churchill van Duitsland" te noemen. In Aan de besteding van de woensdagmici- rf(, veer^ev jaar dat-hij met Adenauer dag voor de lessen kleeft het bezwaar, dat I heeft samengewerkt, heeft hij veel critiek dan een blijkens de ervaring welkome de bondskanselier moeten slikken. pauze in het onderwijs zal vervallen. Te- Nooit is evenwei een laatdunkend woord gen een verlenging van de dagschooltijd over „der Alte" van zijn lippen gekomen. Prof. Erhard komt uit een eenvoudig ge zin. Zijn vader, zoon van een kleine boer, had in Fürth bij Neurenberg een manu facturenwinkel. Hij is een hartstochtelijk pianist. Erhard is een krachtig voorstander van de vrije concurrentie. Voordat hij in 1949 minister werd, was hij als hoogleraar werkzaam. Hij heeft steeds de portefeuil le van economische zaken beheerd. Vice- kanselier werd hij in 1957. In 1933, toen Hitier aan de macht kwam, was hij hoofd van een instituut voör eco nomisch onderzoek in Neurenberg. Hij werd ontslagen omdat hij niet tot de nazi partij wilde toetreden. Een groep indus triëlen verschafte hem de middelen om zelfstandig met zijn werk voort te gaan. Van een regering-Erhard verwacht men de belangrijkste verandering in de bui tenlandse politiek in de verhouding met Frankrijk. Uit betrouwbare Amerikaanse bron verluidt, dat Erhard tegenover vrien den te kennen heeft gegeven, dat het Frans-Duitse verdrag ,een vergissing" is geweest. In Washington heeft het enige be zorgdheid gewekt, dat Erhard doorgaat voor een overtuigd voorstander van han del met de Sovjet-Unie (DPA). Eric Carlsson, de favoriet-der-favorie- ten, zal de 15de Tulpenrallye niet winnen. De Zweedse crack heeft vanmorgen bij Champagnole na bijna 1300 km de strijd gestaakt. De Saab-rijder, die op Nürburgring al in moeilijkheden was, kreeg steeds meer problemen met zijn wagen en bij de tijdcontroie in Cham pagnole viel de rijder uit Trolhattan uit. Ook voor Nederland zijn de laatste be richten minder gunstig. Ben Pon, de voor naamste Nederlandse kanshebber, heeft namelijk in de klassementsproef op de Struthof de eer moeten laten aan de Porsche van de Nederlands-Duitse com binatie Bakker-Umbach, zodat de kansen voor de coureur uit Amsterdam met zijn snelle Porsche Abart-Carrera. aanmerke lijk zijn gezakt. De DKW van Ruby en dfe machtige Ford Falcon van Grëder handhaafden zich daarentegen wel, zodat de Duitser en de Fransman het algemene klassement momenteel aanvoeren. Sergeant Loots van de Zuid-Afrikaan- se politie is naar Nederland gekomen om hier drie patrouillehonden te halen. Het zijn bouviers en dat is voor Zuid-Afri- ka iets geheel nieuws, want men gebruik te tot nu toe alleen herdershonden. In de rijksspeurhondenschool in Den Haag moe ten de drie honden nog een examen af leggen. Begin mei versterkt sergeant Loots met de drie dieren per vliegtuig naar Jo hannesburg. De honden uilen de reis in het vrachtruim moeten maken, „verpakt" in houten kisten. Een Britse deelnemer aan de Tulpen rallye. Derek Astle (39 jaar) uit Rochdale, is tijdens de beklimming van de Trois d'Epis in de vierde klassementsproef in de 15de Internationale Tulpenrallye do delijk verongelukt. Derek Astle, die in een fabrieks Austin Healy reed raakte de macht over het stuur kwijt en kwam naast de weg terecht. Derek Astle kwam bij dit ongeluk om het leven. Zijn co-equi- per donald Grimshaw uit Bury bleef on gedeerd. Er is in deze eerste rallynacht neg een tweede ongeluk gebeurd. De Zwitserse triumf-equipe Baertschi-Louvin vloog uit de bocht, doch de inzittenden zijn slechts licht gewond. Met een lachje van voldoening be treedt Ludwig Erhard, vice-kanselier en minister van Economische Zaken van de Bondsrepubliek de bijeenkomst van de voltallige Bondsdagfractie van de Christen-Democratische Unie, die hem gekozen heeft als CDU-kandidaat voor de post van bondskanselier als dr. Adenauer zich in de komende herfst terugtrekt. Rechts dr. Heinrich von Brentano, de leider van CDU- fractie in de Bondsdag. (Telefoto) kan als bezwaar worden aangevoerd, dat de typische nadelen van het laatste les uur zich in versterkte mate zullen doen gelden en dat de hoeveelheid huiswerk stijgt, maar de daarvoor beschikbare tijd vermindert. Het is dan ook te vrezen dat een en ander een zware belasting voor de leerlingen zal vormen. Een oplossing van dit vraagstuk zou gevonden kunnen worden in een vermindering van het ver- ATTALLA (Alabama) (AFP) Een blanke postbeambte uit Baltimore, die zich naar het zuiden van de Verenigde Staten had begeven om als enkeling te betogen tegen de rassenscheiding, is dinsdagavond door onbekenden met twee schoten in zijn hoofd vermoord. De 35-jarige William L. Moore had twee weken vakantie genomen om zijn indivi duele campagne voor opheffing van ras senscheiding te voeren. Hij was van plan te voet naar Chattanooga (Tennessee) en naar Jackson (Mississippi) te gaan via Montgomery (Alabama). Voor zijn vertrek uit Baltimore had Moore president Ken nèdy in een brief van zijn plannen op de hoogte gesteld. Moore's vrouw en vrienden hadden vergeefs geprobeerd hem te bewe gen tot het laten varen van zijn plannen mrt-imiin (Van onze correspondent) LONDEN. - Vanmiddag, even vöór plichte aantal lesuren. Een maatregel van I heeft de aartsbisschop van Can- etbury, dr. Ramsey, in de historische schappij aan het onderwijs stelt, niet ver- Westminster Abbey prinses Alexandra antwoord, zolang niet op gefundeerde wij- van Kent, twaalfde op de lijst van troon- ze is aangetoond, dat van de huidige leer- onvo]gers_ en de heer Angus Ogilvy, de Ann riool Iran wnrH^n gemist. I -P i o 1 j. i '1 tweede zoon van de Schotse edelman Lord Airlie, in tegenwoordigheid van gasten, onder wie premier Macmillan, S/3Clling jn de echt verbonden. Het is een van de populairste koninklijke huwelijken in De minister van Onderwijs. Kunsten en Qr00t_Brittannië èn de bruiloft van het Nederlandse taal bezwaarlijk langer kan prinses Anne, het dochtertje van ko- worden bestendigd. Hij heeft deze aange- ningin Elizabeth en prins Philip, geen legenheid bestudeerd en is tot bepaalde an(Jere ongetrouwde Britse prinses meer. plannen gekomen, zo deed hij Er is nog een aantal jonge prinsen, die Eerste Kamer mee. Hij heeft de kwestie I r» ri besproken met zijn Belgische ambtgenoot, langzamerhand de huwbare leeftijd na- Bij de behandeling van zijn begroting in deren, zoals Michael van Kent en de de Eerste Kamer zal hij de resultaten heide zonen van de hertog van Glou- van dit overleg mededelen. cester, maar altijd spreekt een prinsesse- feest het meest tot de verbeelding. De Britten zijn meesters in de opvoe- ring van een ceremonie, ömkzij hun kleur- XI€nennU$S rijke en stijlvolle tradities. Langs de bre de, vorstelijke toegangsweg naar Bucking- j t— ham Palace, de enige werkelijke boule- De minister van Onderwijs, Kunsten en jn Londea haddan zich op deze Wetenschappen, mr. J. ML. Th Cals is iaarsdag onder de hoge witte ter observatie^opgenomen m het„zieken de vlagggn van het Geme. huis „St. Joannes de Deo g nebest a] heej vroeg ,/ele duizenden ver- Hij zal waarschijnlijk enige tijd rus - /ameId Qm de konjngen en konginnen. ten houden. prinsen en prinsessen uit vele landen op Als minister van O. K. en W. ad inte- weg naar de kathedraal toe te juichen, rim treedt op mej. dr. M. A. M. Klompé, Het meeleven was ilgemeen, al kwam minister van Maatschappelijk Werk, die dit in hoofdzaak tot uitdrukking in de huis bij het waarnemen van deze taak wordt kamers voor de televisie. bijgestaan door de beide staatssecre^ari^ Voor de moeder van de bruid, prinses sen, mr. Y. Scholten en prof. dr. H. H. hertogin van Kent (haar schoon_ Janssen. dochter Katharine draagt eveneens deze titel), was de vreugde vermengd met weemoed. Zij trouwde in 1934 in dezelfde machtige kerk. Haar geluk duurde maar kort. In 1942 verloor de hertog van Kent, die bij de Royal Air Force diende, het leven bij een vliegtuigongeluk. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen, maar voornamelijk in het noor den van het land tijdelijk mist of bewolking. Zwakke tot mati ge noordoostelijke wind. Dezelf de of iets hogere middagtempe- raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee, Het eerste gejuich gold prinses Anne cn de andere vier bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers, die als et-rsten naar de Abbey vertrokken. Nieuwsgierig keek het publiek vooral naar de zesjarige aartsher togin Elizabeth van Oostenrijk, een grap pig kind, over wie vele vermakelijke din gen zijn geschreven. Zou deze wildebras zich aan de strikte discipline in de kathe draal houden, zo vroeg men zich af. Ge leidelijk aan rolden de glanzende limou sines met de buitenlandse koninklijke gas ten langs de hoge zuilengevels van Carl ton House Terrace aan de ene en het prille groen van het Sint James' Park Een dichte menigte omzoomde vanmor gen vroeg de route in Londen die de bruidsstoet van prin ses Alexandra en de heer Angus Ogilvtj zou volgen. Rechts de politie op wacht voor Westminster Abbey, de kathe draal waar het huwelijk werd ge sloten. (Telef oto). Het bruidstoilet van prinses Alexan dra werd pas vijf uur voor het huwe lijk bekendgemaakt. De prinses was gekleed in een magnolia-kleurige bruidsjapon, ontworpen door John Cavanagh, en versierd m.et eikels en eikebladeren. Japon en sluier zijn van dezelfde stof, waarbij de sluier is af gezet met een brede strook oude Valen- ciennes-kant, die aan prinses Nicholas van Griekenland heeft toebehoord. De prinses draagt de met diamanten be zette tiara die haar moeder, prinses Marina, op haar huwelijksdag met de hertog van Kent in 1934 heeft gedra gen. Deze tiara werd destijds door de burgemeester en inwoners van Londen geschonken. Het bruidsboeket is samengesteld uit fresia's, kleine witte narcissen, stepha- notis en lelietjes van dalen. De vier bruidsmeisjes, onder wie prinses Anne, de dochter van koningin Elizabeth, waren gekleed, in zijden magnolia- kleurig japonnen. De bruidsjonker is gekleed in wit zijden hemd, afgezet met kant, en kilts in de kleuren van de Ogilvy-clan, witte kousen en zwarte schoenen met zilveren gesp. Koningin Elizabeth droeg een lichtgroen toilet van organza op satijn onder een doorschijnende mantel van organza. (Reuter!AFP) aan de andere zijde, met koning Olaf van Noorwegen, koningin Frederika van Grie kenland, koningin Louise van Zweden (die ook tot de Britse koninklijke fami lie behoort, zij is een zuster van Lord Mountbatten en een tante van prins Phi lip) en koningin Ingrid van Denemarken, de jonge prinsen en prinsessen, onder wie de prinsessen Irene en Margriet, en ook de Griekse prinses Irene, en de zestien jarige Anne-Marie van Denemarken en voor de Griekse kroonprins Constantijn, die volgend jaar zelf bruid en bruidegom hopen te zijn. Verder - ag men de bejaar de ex-koningin Victoria-Eugenie van Span je, ex-koning Umberto an Italië en ex- koningin Helena van Roemenië, alsmede de gravin van Parijs en haar dochters. De bruidegom was vergezeld van de „bestman" zijn vriend Peregrine Fairfax die hem moest bijstaan en zonodig op zijn gemak stellen. De hertog van Kent had tot taak de bruid „weg te geven", haar hand in die van de aartsbisschop te leggen op het ogenblik van de huwelijkssluiting. De auto van koningin Elizabeth, prins Philip en prins Charles werd voorafge gaan en gevolgd door een stoet van ge helmde en bepluimde Household Cavalry met schitterende kurassen en glimmende hoge gelakte laarzen. Prinses Alexandra, hoewel ietwat bleek en zenuwachtig, straalde en haar aanste kelijke lach ontbrak niet. „God bless you", „the best of luck" (heel veel ge luk), „Good old Alex", klonk het spon taan van alle kanten. Aan de arm van haar broer betrad zij de kerk, terwijl fanfaremuziek klonk, voor deze gelegen heid gecomponeerd door de hofcomponist. Sir Arthur Bliss. Pracntig klonk tijdens psalm: „Holy, Holy, Holy! Lord, God Al mighty! De bruid beloofde volgens de oude for mule de bruidegom „gehoorzaamheid Daarna schoof de bruidegom zijn bruid de ring aan de vinger, welke eerst door de aartsbisschop was gezegend. De brui degom zei hierbij tot de bruid: „Met de ze ring trouw ik u". Close-up-beelden van het paar waren tijdens de plechtige dienst niet toegestaan. Tot de genodigden behoorde ook de werk ster van de bruidegom, die nog alti, zijn Londense woning schoonhoudt. Wanner zij volgende maand van hun huwelijksreis in Schotland terugkeren zul len prinses Alexandra en haar echtge noot voorlopig hun intrek nemen in een klein huis in het Londense district May fair, waar de heer Ogilvy de laatste drie jaar heeft gewoond. Zes weken daarna zullen zij naar het landhuis in Richmond Park verhuizen dat zij hebben gehuutd van de hertogin van Sutherland en dat voor hen in gereedheid wordt gebracht Ogilvy is pas sinds kort algemeen be kend geworden. In de Londense zaken wereld had hij echter al naam gemaakt als zakenman. Hij is verbonden aan. meer dan dertig maatschappijen. Zijn vader heeft grote landerijen in Schotland en directeur van de Barclay's bank, een van de glorieuze entree van de bruid de de vijf grote banken in Groot-Brittannié Ebner-Eschenbach: Het ongeluk schenkt de rust, die men verloor door de vrees voor ongeluk. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 6 Kunst 9 Horen en Zien9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Minister-president prof. De Quay heeft in Delft de officiële opening verricht van het Reactor-instituut en gelijktijdig de hoger-onderwijsreactor (H.O.R.) van het instituut officieel in werking gesteld. De bewindsman deed dit door de nlaat- sing van een splijtstofelement in de reac torkern, die vanavond nog kritisch zal worden, dat wil zeggen dat er dan een zichzelf onderhoudende kettingreactie op treedt. Prof. De Quay fungeerde als „operator" in de plaats van minister Cals, die door ziekte verhinderd was. De voorzitter van het college van cura toren van de Techniscne Hogeschool te Delft, dr. ir. F. Q. den Hollander, droeg het instituut over aan de technische direc teur, ir. C. J. van Daacselaar. De weten schappelijke directeur, prof. ir. J. P. W. Houtman, vertelde een en ander over hét werk, dat men met de reactor van plan is te gaan doen. Reeds is een aardig suc cesje geboekt met het bestralen van men senhaar. Door materie te bestralen mét neutronen kan men de elementen die erin voorkomen radioactief maken, zodat zij met tellers kwalitatief en kwantitatief ge meten kunnen worden. In mensenhaar ko men allerlei elementen voor. Het bestuur van de P S.P. in Apeldoorn heeft er bezwaar tegen dat voorzitters van stembureaus aan kinderen, die met hun ouders meekomen, snoepgoed uitreiken Men meent dat er sprake kan zijn van een directe beïnvloeding van de verkiezin gen en dat een voorzitter, die snoepgoed uitreikt, misbruik maakt van zijn positie. „Ik vind dit kleinzielig" zegt Apeldoorns burgemeester mr. A. L. des Tombe. „Ik doe het zelf ook en kan het alleen maar als een leuke afleiding zien." De burgemeester heeft de voorzitters van de stembureaus van de brief van de P.S.P. op de hoogte gesteld. „Dan kunnen zij zich op eventuele bezwaren voorberei den. Maar van mij mogen ze gerust door gaan met, het geven van snoepjes. Ik zal het zelf ook beslist niet laten". Het hoofdbestuur van de P.S.P. staat niet achter de actie van de Apeldoomse afdeling. „Dit is meer een persoonlijke hobby van een bestuurslid in Apeldoorn. Van een landelijk standpunt tegen snoep goeduitreikingen op stembureau is geen sprake" verklaarde men. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Advertentie Garantie: TWEE voor EEN. V

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1