Arrestaties in Jordanië onder hooggeplaatsten \atamol Debat in Moskou over de buitenlandse politiek? Premier Kroesjtsjev over encycliek Pacem in terris WERELDNIEUWS nV Van dag tot dag Hoessein maakt rijtoer door Amman Washington oppert drie alternatieven Staking bij Britse spoorwegen van 14 tot en met 16 mei Macmillan over het veiligheidslek Beroep van Britse fascist verworpen ^Praatótoel Frans vredeskorps 'Ojp dm NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW WOENSDAG 24 APRIL 1963 3 Vitaminen zijn een weldaad voor de Huid Dr. Antonio Maceo opvolger van dr. Miro Cardona Cubanen vrij in ruil voor eenentwintig Amerikanen? Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras Helga Smith gezonken bij Newfoundland Keiler Macdonald KOELKASTEN U rust echt uit op een DRAKACEL matras Louis F err on slechts 15 cent met Reckltts Aan de staatssecretaris van Onderwijs (K. en W.) is een commissierapport uitge bracht over de eventuele wenselijkheid en mogelijkheden van een vijfdaagse school week. Minister Cals heeft de conslusie van dit rapport als norm voor zijn opinie aan vaard en te kennen gegeven, dat de Onder wijswetgever het niet tot zijn taak rekent, de vijfdaagse schoolweek te bevorderen. De argumenten van de minister getuigen van een ernstig en rijp beraad over deze moeilijke, riskante aangelegenheid, die veel meer facetten heeft dan de betrekkelijk eenvoudige problematiek waar tegenover hét bedrijfsleven zich ten aanzien van de arbeidsverkorting zag en ziet geplaatst. Het lijvige rapport van de commissie opent een toch nog beknopt uitzicht op de vele complicaties, waarmee de invoering van een vijfdaagse schoolweek gepaard zou gaan. Er is één heel belangrijke fac tor, die als een soort force majeure werkt in deze aangelegenheid, namelijk: dat de maatschappij een in snel tempo toenemend aantal eisen stelt aan het onderwijs, waar door de lerende en studerende kinderen reeds bedenkelijk dicht aan de rand van overbelasting zitten. Een inkrimping van de tijd waarin het verplichte en overmij- delijke aantal lesuren is samengedrongen, zou een niet geringe verzwaring betekenen van de last die op de jeugd wordt ge legd. De vrijkomende zaterdagochtend zou in feite geen echte „vrije tijd" betekenen, doch een uitbreiding van de „zelf-studie- tijd", dus van de huiswerk-uren. Daar te genover echter staat, dat het vele kin deren onmogelijk zal worden gemaakt die uren inderdaad aan de studie en het huiswerk te besteden, omdat de zaterdag ochtend voor de rest van het gezin wel degelijk „ontspanningstijd" is of moet zijn. Bovendien word. de last van de huismoe der verzwaard, doordat zij ook nog de zorg voor de kinderen op die ochtend te dra gen krijgt. En tenslotte is een overdracht van lesuren naar de andere dagen van de week een verschuiving van de last naar de vrije tijd die de kinderen thans ge nieten, en die in vele gevallen al te be krompen is. Verkorting van de vakanties zou ook een middel zijn, dat erger zou kunnen zijn dan de kwaal. Het ontbreken van een nuttige vakantiespreiding maakt de coördnatie tus sen school- en bedrijfsvakanties toch al moeilijk, maar vakantieverkorting zou de ze in vele gevallen onmogelijk maken. Bij dit alles is nog niet eens gesproken over de belangen van het onderwijzend per soneel, die een problematiek op zichzelf vor men en over de wensen van ouders ten aanzien van de vrije schoolochtend, die uiteenlopen in een vrijwel onoverzichtelijk en onbevredigbaar patroon van voorkeu ren en bezwaren. De afzijdigheid van de Wetgever in deze kwestie is niet een kiezen van de weg met de minste weerstand, maar een zeer dui delijk ontbreken van gerechtvaardigde en verantwoorde mogelijkheden tot ingrijpen. Er zit een onberekenbare factor in de omstandigheid, dat de bizondere onderwijs instellingen de mogelijkheid hebben het probleem op een of andere manier op ei gen wijze aan te pakken, zonder daar bij uiteraard in conflict te komen met de algemeen geldende wetgeving. Bovendien kunnen rijksscholen eveneens een eigen methode uitwerken in het kader van plaat selijke omstandigheden en in overleg met de minister, terwijl gemeentelijke scholen in overleg met het gemeentebestuur plaat selijk eveneens tot een bepaalde oplossing kunnen trachten te komen. De vrijheid van initiatief blijft dus onverkort bestaan en wellicht groeit daaruit mettertijd een proefondervindelijk vastgestelde soort van aanpassing, die de maatschappelijke eisen honoreert en de onderwijsbelangen onaan getast laat. In deze zin heeft trouwens ook de commissie geconcludeerd, en waar lijk niet op losse gronden. Advertentie JERUZALEM (Reuter) Volgens be trouwbare kringen in het Jordaanse deel van Jeruzalem zijn elf leden van de af getreden regering van Samir Rifai en ver scheidene parlementsleden gearresteerd op beschuldiging van, onder meer, aan stichting tot de jongste pro-Nasser betogin gen in Jordanië. In berichten uit Jericho wordt gezegd dat troepen daar hebben ge schoten op betogers in een kamp voor Pa lestijnse vluchtelingen, van wie velen in president Nasser hun toeverlaat zien voor de herovering van land, verloren bij de verdeling van Palestina. De vluchtelingen worden als een potentiële haard van on rust in Jordanië beschouwd. Sinds zaterdag zijn in ziekenhuizen in Jeruzalem drie personen gestorven als gevolg van verwondingen die zij opliepen bij betogingen voor aansluiting bij de nieuwe Verenigde Arabische Republiek. Zevenentwintig worden er nog verpleegd. Men schat dat ongeveer 150 studenten zijn gearresteerd en men verwacht dat zij spoedig terecht zullen staan voor hun op treden tijdens demonstraties. Sommige van hen zijn gewond. In Ramallah, ten noorden van Jeruza lem, marcheerden dinsdag studenten door de straten ter herdenking van degenen die tijdens het weekeinde bij ongeregeld heden zijn gedood of gewond. Zij droegen zwarte vlaggen mee. Men schat dat in Ra mallah sinds zaterdag 42 mensen in zie kenhuizen zijn opgenomen. In Hebron is een uitgaansverbod van 24 uur ingesteld na schietpartijen op maandag. Over slachtoffers is niets bekend. Langs de hoofdweg van Jeruzalem naar Ramallah, Nabloes en Jenin in het noorden staan militairen van het Arabische legioen op wacht bij wegversperringen. Men heeft prikkeldraad gereeo voor eventuele afslui ting van de weg. AMMAN (Reuter, AFP) Koning Hoessein heeft dinsdag op een persconfe rentie in het Bassman-paleis in de hoofd stad Amman gezegd dat de mensen die de laatste dagen moeilijkheden hebben ver oorzaakt bewust of onbewust ertoe hebben bijgedragen, elke kans op samenwerking tussen Jordanië en zijn Arabische broeder landen te vernietigen. Enkele uren voor de persconferentie werd gehouden hadden de veiligheidstroepen in Amman nog een honderd betogende studenten verspreid. Hoessein zei voorts, dat een aantal par lementsleden voor ondervraging is gear resteerd. Hij gaf ook toe, dat er bij onlus ten slachtoffers waren gevallen, „echter een zeer klein aantal doden". Hij zei dat elementen die een bloedbad wensten en de stad Ramallah wilden vernietigen van bal kons, ramen en daken hebben geschoten. De Jordaanse troepen hadden een gewel dige zelfbeheersing getoond. Hij verklaarde, niet van plan te zijn om de hulp van Britse troepen in te roepen. Naar aanleiding van de berichten over Is raëlische troepenconcentraties in het ge bied van Jeruzalem waarschuwde hij, dat Israel wellicht juist deze gelegenheid zou willen aangrijpen voor een actie tegen al le Arabieren. „Ik zou bereid zijn, mijn koffers te pak ken en het land te verlaten als ik voel de dat ik vooruitgang en betere bestaans mogelijkheden voor mijn volk in de weg stond. Maar ik voel dat mijn volk mij no dig heeft en ik zal blijven om al is het met levensgevaar aan zijn zijde te strij den", aldus Hoessein, die nog meedeelde dat hij op 6 mei naar New York gaat. Na de persconferentie maakte de koning een rijtoer door de straten van Amman, vergezeld van zijn vijftienjarige broer prins Hassan. De koning, die in een open auto zelf aan het stuur zat, werd door de mensen toegejuicht. Jordaanse troepen slaan met knuppels los op betogers die in de hoofdstad Amman de kreet „Weg met Hoessein" aanhieven. Deze telefoto werd gister morgen gemaakt. en beïnvloeden de stofwisseling in zeer belangrijke mate. Medici bevestigen, dat gezondheid en aanzien van de huid door vitaminen behouden en fundamenteel verbeterd worden. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft I itamol van buitenaf deze opbouwende stoffen, voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Vitamol-crèmes: bestrijden rimpels en kraaiepootjes, geven de huid jeugdige frisheid, verhinderen uitdroging. MIAMI (Florida) (Reuter). De functie van voorzitter van de Cubaan se Revolutionaire Raad, een grote ban nelingenorganisatie die gericht is tegen de Cubaanse premier Fidel Castro, is overgenomen door dr. Antonio Maceo. De vorige voorzitter, dr. Miro Cardona, is afgetreden nadat hij een document had gepubliceerd waarin hij scherpe kritiek oefende op de Amerikaanse politiek ten aanzien van Cuba. MIAMI (Reuter-AP) Eenentwintig Amerikanen, die door de Cubaanse re gering waren vrijgelaten, zijn in Miami aangekomen. Zij hebben hun vrijheid ver kregen door bemiddeling van de Newyork- se advocaat James Donovan. De meesten waren veroordeeld op beschuldiging van contra-revolutionaire activiteiten. Het Amerikaanse departement van Jus titie heeft stappen gedaan om de aan klacht wegens spionage tegen twee Cuba nen en een Cubaanse Amerikaan, die op 16 november 1962 in New York gearres teerd werden, in te trekken. Een voor waarde voor hun vrijlating zal zijn dat de twee Cubanen het land onmiddellijk ver laten. In een communiqué werd meege deeld dat de vrijlating van het drietal ..in het nationale belang wordt geacht". Een regeringswoordvoerder zei dat het drietal geholpen had om de vrijlating te bewerk stelligen van de groep Amerikaanse ge vangenen op Cuba. Advertentie MOSKOU „Wij juichen het standpunt toe dat paus Joannes ten gunste van de vrede heeft ingenomen"aldus premier Kroesjtsjev in antwoord op een van de vragen die hem door de hoofdredacteur van het Milanese blad ,11 Giorno" waren gesteld. „In zijn jongste encycliek", al dus de thans in de Izvestia gepubliceerde tekst van Kroesjtsjevs antwoorden, „heeft paus Joannes zich uitgesproken voor stop zetting van de bewapeningswedloop, ver bod van kernwapenen, stopzetting van de proeven daarmee, voor ontwapening on der doeltreffende internationale controle, voor vreedzame coëxistentie van de sta ten en voor uitbanning van de oorlogs psychose", aldus de Russische premier. „Men beseft dat deze standpunten zijn gebaseerd op een werkelijk begrip van het oorlogsgevaar. Men zou denken dat in het westen, waar de woorden van het hoofd van de katholieke kerk althans uiterlijk als een soort onaantastbare wet worden beschouwd, dit beroep ook aldus zou worden opgenomen. Maar men heeft kunnen constateren dat de woorden van de paus over de vrede met afkeuring zijn ontvangen door zekere westelijke politici, die krachtig aan hun opvatting over de bewapeningswedloop blijven vasthouden Wij communisten hebben geen godsdien stige overtuiging, maar wij zijn wel van mening dat het voor de waarborging van de vrede noodzakelijk is alle krachten te verenigen. Ik ben ervan overtuigd dat in een tijdperk, zo vol verantwoordelijk heid voor het lot van liet menselijk ge slacht, er één enkele gemeenschappelijk kostbaar goed bestaat: de vrede, die ver dedigd kan en moet worden door de men sen van goede wil van alle wijsgerige en godsdienstige overtuigingen". „Ik ben geen theoloog", aldus Kroesjts jev, „maar voorzover ik mij herinner heeft Jezus Christus de vrede gepredikt en niet de oorlog. Allen die zich als ge lovigen beschouwen zouden zich verplicht moeten achten niet om atoombommen, raketten, vliegtuigen, kanonnen en an dere verdelgingswapens te maken, maar om te werken voor de vrede en de veilig heid van de volkeren". Kroesjtsjev zegt verder, dat men reeds bij verscheidene gelegenheden heeft kun nen opmerken dat paus Joannes „in tegen stelling tot zekere van zijn voorgangers" een realistische houding aannam ten aan zien van een reeks brandende kwesties van deze tijd en in de eerste plaats wat betreft de vrede en de ontwapening. WASHINGTON (Reuter) Volgens in vloedrijke Amerikaanse ambtenaren ge looft de regering Kennedy dat op het ogenblik binnen de Sovjet-Unie het ern stigste politieke debat sinds de dood van Stalin wordt gehouden. Het debat wordt ingegeven door een belangrijke ver andering in de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie en het „op stal zetten" van de gedachte van de communistische wereldoverheersing. Toen Kroesjtsjev aan het bewind kwam, gaf dit nieuwe stuwkracht aan de bui tenlandse politiek, hetgeen leidde tot span ningen in Berlijn en in Zuidoost-Azië met als climax het Berlijnse ultimatum in 1961. Intussen is echter de kracht, de beweeg lijkheid en het zelfvertrouwen van de Ver enigde Staten toegenomen tegelijk met een groeiend besef in de Sovjet-Unie, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn hun kracht te gebruiken. Als gevolg hiervan is de Russische druk op Berlijn afgenomen, de plannen van Moskou in Kongo zijn verijdeld en de communistische winst in Zuidoost-Azië is beperkt gebleven. Deze algehele stilstand in de buitenlandse politiek van de Sovjet- Unie bereikte zijn toppunt in de Cubaan se crisis van oktober 1962. De deskundigen op het gebied van de Russische politiek veronderstellen, dat de Russische regering de keuze heeft uit drie alternatieven: een hardere politiek, ge paard aan de bereidheid om grotere ri sico's te nemen omdat de houding van de Verenigde Staten krachtiger is gewor den óf het volgen van een gematigder politiek onder aanvaarding van gecontro- ST. JOHN'S (New Foundland) (AP) Het 2089 ton metende Grieks-Zweedse vrachtschip „Hëlga Smith" is buiten kaap Broyle, ongeveer 65 kilometer ten zuiden van St. John's gezonken. Het schip werd naar Newfounland gesleept. De Helga Smith begon zondagavond wa ter te maken nadat de romp openge scheurd was. De 26 koppen tellende bemanning van het schip werd zondagavond gered door reddingboten van de kotter Campbell van de Amerikaanse kustwacht. leerde ontwapening omdat de lasten voor de Sovjet-Unie te hoog zouden worden, of een tussenweg, met concessies op sommi ge terreinen en een hardere aanpak el ders. Volgens de deskundige ambtenaren is gedurende de afgelopen zeven jaar de macht van Moskou binnen het commu nistische blok geleidelijk afgenomen. Ook zijn er tekenen van grotere vrijheid in sommige Oosteuropese landen. LONDEN (AP) De 317.000 leden tel lende Britse National Union of Railway- men (N.U.R.) heeft besloten in mei drie dagen te staken uit protest tegen de plan nen tot modernisering van de Britse spoor wegen. Door de staking, die van 14 tot en met 16 mei gehouden zal worden, zul len de Britse spoorwegen volkomen lam gelegd worden. Het hoofdbestuur van de N.U.R. besloot tot de staking na de mislukking van de pogingen van de vakverenigingen van spoorwegpersoneel om de regering te be wegen haar drastische plannen tot het sluiten van spoorlijnen te matigen. Krachtens de reorganisatieplannen voor de spoorwegen zullen rond 2.000 stations en depots gesloten, ongeveer 8.000 km. spoorbaan opgebroken en ongeveer 70.000 betrekkingen overbodig worden. De beide andere grote vakverenigingen van het rijdend personeel en de kantoorbedienden hebben zich tot dusverre niet voor een staking uitgesproken, maar de spoorwe gen zullen tot stilstand komen als het sta- tionspersoneel, de ongeschoolde arbeiders en de seinwachters het werk neerleggen. LONDEN (AFP/Reuter) Premier Macmillan heeft dinsdag in het parlement gezegd, dat de pamfletten die door de „Spionnen voor de Vrede" zijn verspreid, de veiligheid van het land niet in gevaar brengen, ook al is het feit dat de veilig- heidsbepalingen opzettelijk zijn overtreden, op zichzelf ernstig. Er wordt alle moeite gedaan om de verantwoordelijken te vin den. De premier, die antwoordde op acht in terpellaties waaronder een van een con servatief Lagerhuislid, zei dat het geval weinig gelijkenis vertoont met spionage waarbij belangrijke geheimen op het spel staan, want de gegeven die in de pam fletten staan zijn duidelijk afkomstig uit een verslag van de NAVO-oefening „Pha lanx" in september jl„ waaraan alle NAVO landen deelnamen. Een groot aantal perso nen had dit verslag ontvangen. In zo'n geval is er geen mogelijkheid voor eenzelfde geheimhouding als moet gelden ten aanzien van geheime wapens of zeer belangrijke regeringsgeheimen, ai- dus de premier, die eraan toevoegde, dat men voor absolute veiligheid iets als een politiestaat moet scheppen. Maar ook de ze soort landen hebben als het er op aan komt geen succes. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 LONDEN (Reuter) Het Britse Ho gerhuis, de hoogste gerechtelijke beroeps instantie in Groot-Brittannië, heeft het beroep dat de leider -Ier Britse fascisten (nationaal-socialisten), de voormalige on derwijzer Colin Jordan, had aangetekend tegen een veroordeling tot twee maan den gevangenisstraf wegens het gebrui ken van beledigende uitdrukkingen op een bijeenkomst, die in juli 1962 in Londen werd gehouden, verworoen. Zijn advocaat had aangevoerd dat in vele krachtig ge stelde redevoeringen op politieke bijeen komsten in Groot-Brittannië uitdrukkin gen worden gebruikt, die een element van belediging inhouden en dat dit „in een land als het onze niet ongebruikelijk is". Jordan zit reeds een gevangenisstraf van negen maanden uit wegens „versto ring van de openbare orde". Deze straf werd hem opgelegd wegens het oefenen en uitrusten van leden van zijn organisa tie Spearhead (voorhoede) waarvan wordt aangenomen dat zij werd opgebouwd om de door Jordan c.s. nagestreefte politiexe doeleinden zo nodig met geweld te helpen bevorderen. Advertentie Niet mokken Het zijn zo de dagen in het begin van de lente, die u dat verlammende gevoel van onbehagen kunnen bezorgen, waarvan u meende het nooit te kunnen opbrengen. Wel, daar staat u dan, u die meende te optimistisch te zijn voor dit soort gedach ten, te zeer verknocht can de dingen om u heen om er aandacht aan te schenken. U kijkt eens naar de bomen die niet wil len uitbotten en naar uw tuintje, dat er nog steeds bij ligt, alsof de onderkant bo ven is gekomen. U denkt wellicht, het mag dan wel lente zijn, maar voorlopig bemerk ik er nog niets van. De kachel staat nog rood-gloeiend en de paasdagen waarvan ik me zoveel had voorgesteld, zijn omver gerukt door de wind en daar na verdronken in de regen. U vraagt zich af, wanneer het nu werkelijk eens lente zal worden. Natuurlijk, u weet wel, dat al te pro fetische lieden het strandleven weer op gang proberen te brengen door het ope nen van stradgelegenheden en het neer zetten van badstoelen, alsof daardoor de zon zou gaan schijnen. Maar u laat zich niet verlakken. Zolang u geen tastbare be wijzen hebt, blijft u mokken op de kilte en u laat zich voor geen geld neer op zo'n kille stoel aan een nog killer strand. U blijft achter de kachel zitten en bla dert nog eens in de krant van vandaag en die van gisteren. En met dat al ver geet u om u heen te kijken, vergeet u de eerste symptomen t an de lente met terdaad waar te nemen. Zo kan het ge beuren dat u voorbijgaat aan de dingen, die uw gevoel van onbehagen kunnen weg nemen en misschien blijft u zich wel de gehele rest van het jaar ongemakkelijk voelen. Het is duidelijk, dat een dergelijke hou ding dikwijls ook wordt aangenomen te genover andere zaken. Ga u zelf maar weer na. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat u zich opwindt omdat een en ander niet gaat zoals u wenst. U maakt zich boos, u gaat dan wel niet achter de ka chel zitten om uw boosheid te voeden, maar u loopt er dan toch mee rond. En door dat vuil gekleurde brilletje beziet u dan weer uw omgeving; reden om u nog meer op te winden. U ziet, een vicieuze cirkel, waaruit het moeilijk ontkomen is. En dan te bedenken, lat de door u ge koesterde wensen reeds lang in vervulling kunnen zijn gegaan. Wij moeten ons toch eens afvragen, of wij ons niet al te dikwijls een rad voor ogen draaien, in de waan dat we dusdoen de een levenswaardige omgeving schep pen. Misschien is dit een aardige medita tie voor een trieste lentedag, maar ver geet dan vooral niet te letten op de cro- cusjes, die heus al gesignaleerd zijn, ook buiten de Keukenhof. Advertentie PARIJS (AP) Frankrijk gaat ook een Vredeskorps opbouwen. Het zal heten „Vrijwilligers van de Vooruitgang". De eerste groep jonge mannen wordt dit na jaar uitgezonden naar verschillende gewe zen Franse kolonies in Afrika. Zij zullen daar onderricht geven in landbouw, visse rij en andere beroepen en de sanitaire voorzieningen verbeteren. In tegenstelling tot het Amerikaanse vre deskorps, zullen alleen mannen deelnemen. De vrijwilligers, die een kleine vergoe ding ontvangen, moeten de militaire dienst plicht hebben vervuld en zich voor twee of drie jaar binden. 3 Draaikolk. Negen schoolmeisjes, die op het strand bij Tel Aviv onder toezicht der leerkrachten in zee aan het baden wa ren, zijn door een draaikolk gegrepen en verdronken. Veertien meisjes konden worden gered. Reorganisatie. De Britse bond van spoor wegarbeiders heeft besloten tot een sta king van drie dagen, te beginnen op 14 mei. Het is een protest tegen dr. Bee- chings reorganisatieplan, dat een lonen de exploitatie beoogt en waarbij talrijke ontslagen zullen vallen. Vreedzaam. Joegoslavië en Egypte hebben een overeenstemming getekend over sa menwerking bij het vreedzaam gebruik van kernenergie. Grimau. In Parijs hebben enige duizen den mensen gedemonstreerd om te pro testeren tegen de executie van Julian Grimau Garcia in Spanje. Hoewel krach tens de noodwetten straatdemonstraties verboden zijn, deed de politie geen po gingen tussen beiden te komen. Vele po litie agenten hielpen in tegendeel het verkeer stil te leggen opdat de bijeen komst kon plaats vinden. Spanningen. In de Finse stad Lanti heeft een 45-jarige aannemer zelfmoord ge pleegd, omdat een door hem gebouwd pand van negen verdiepingen is inge stort. Van het splinternieuwe gebouw bleef niets anders over dan een hoop vergruizeld beton en een grote stofwolk. De huurders zouden enkele dagen later hun intrek in het gebouw nemen. De in storting werd vermoedelijk veroorzaakt door plotselinge spanningen in het beton, toen de temperatuur na de intrede van de lente is gaan stijgen. Het gebouw was in de koudste tijd van de afgelopen win ter opgetrokken. Brasilia. De Braziliaanse hoofdstad Brasi lia heeft maandag haar derde verjaar- gevierd. Er wonen thans meer dan 200.000 mensen. Onder de huidige president Gou lart heeft de stad nieuwe impulsen ge kregen. Kerken. Na de oproep van de Wereldraad van Kerken tot hulpverlening aan de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op Bali, hebben de Nederlandse kerken tot nu toe ruim 120.000 bijgedragen. De helft hiervan is afkomstig van radioluis teraars die hebben gereageerd op de „wilde ganzen"-uitzendingen" van het I.K.O.R. Amerikaanse toerist. De voorlichtingsdienst van de Nieuw-Zeelandse regering heeft de regering de waarde van een Ameri kaanse toerist voor 's lands economie uitgerekend. De basis voor deze bereke ning werd gevormd door 169 Amerika nen, die onlangs 16 dagen in Nieuw-Zee- land doorbrachten en toen gemiddeld 530 dollar uitgaven. Op deze basis verte genwoordigt 'n Amerikaanse toerist voor Nieuw-Zeeland 'n exportwaarde van 190 kisten appelen, 95 vette lammeren of 3'/j baal wol. Luchtaanval. Voor het luchtruim boven Haiti is een vliegverbod uitgevaardigt, nadat een onbekend vliegtuig pamflet ten tegen de regering had uitgeworpen. Macaber. In Wolkersdorf (Oostenrijk) is een 25-jarige man. die 13 dagen gele den op het plaatselijke kerkhof opgeslo ten was geraakt in een lege grafkelder, van honger gestorven. De man. 'n werk loze die aan zwaarmoedigheid leed, was zelf in de grafkelder geklommen. Een terugvallende steen versperde hem ue terugweg. Hij werd r.r'dekt d^eidat kerkhofbezoek ei. g" i hoi., in.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3