Vernietigend rapport over het Britse veiligheidssysteem Nieuwe processen tegen oorlogsmisdadigers Supralux HET WEER Amerikaanse legermacht grens van Thailand naar Gees Pelt Politieke storm op til in Londen Weer betogingen in Jordanië Girostop is opgeheven Ex-minister van blaam gezuiverd Mond- en klauwzeer bedreigt export van varkens Beeldvenster van geldkist met 23.000,- Hotelrekening: 6 maanden cel Inbreker had sleutel Harriman gaat Moskou polsen over Laos CAMBODJA éee MORRIS ieforeijouêuij! SUÈDE EN NAPPA VESTEN Rijwielen-Bromfietsen-Scooters DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Koning Hoessein gaat niet naar New York Het woord is aan In de krant van heden: verf en lak Op de huwelijksreis Droog weer Tijdens haar bezoek aan New York maakte prinses Beatrix in een heli kopter een rondvlucht boven deze stad. Met een camera op schoot nam zij haar plaats in achter de ramen van de helikopter. Amerikaanse foto grafen ontdekten dit plaatje en fotografeerden de prinses achter haar „beeldvenster". Psychopaten afgezonderd zonder machtiging Alle ogen op Moskou Bezorgd milAND VIENTIANE, Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie HEINKEL SCOOTERS. ZUNDAPP KREIDLER BROMFIETSEN Rijksstraatweg 397-399 - Tel. 53097 48e JAARGANG NUMMER 144 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DONDERDAG 25 APRIL 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtsfa-aat93^Haarlem Directie: P. W. Peereboomen Mr. H. C. van der Mije BONN (AFP/DPA) De 52-jarige postbeambte Leonard Scherer uit Sontho- fen in Beieren, wordt ervan beschuldigd dertig Russische vrouwen en kinderen le vend verbrand te hebben tijdens operaties in 1944 tegen Russische verzetsstrijders. Scherer b evindt zich sinds december 1962 in preventieve hechtenis. Honderd ge tuigen uit Duitsland en het buitenland zul len gehoord worden. De beschuldigde heeft gezegd op hoger bevel gehandeld te heb ben Als hij niet gehoorzaamd had, zou hij voor een krijgsraad zijn gedaagd. De Westduitse minister van Binnenland se Zaken, Höcherl. heeft de commissaris bij de staatsrecherche in Wiesbaden Theo Savecke geschorst en een disciplinair on derzoek naar diens verleden laten openen. Tot het begin van dit jaar was Savecke in Bonn werkzaam, waar hij een belangrijk aandeel had in de actie tegen het week blad Der Spiegel. Volgens berichten in de Italiaanse pers is Savecke in de tweede wereldoorlog in vernietigingskampen actief betrokken ge weest bij het vermoorden van Joden. Er is al eerder een officieel onderzoek inge steld naar het optreden van Savecke in Italië, met name in Milaan. Dit onderzoek in 1954-1955 werd indertijd gestaakt, nadat de ingebrachte beschuldigingen on juist waren gebleken. Savecke is al enige weken met ziekteverlof. De openbare aanklager van Göttingen, Passow. heeft tegen de minister van Fi nanciën van de deelstaat Sleeswijk-Hol- stein dr. Hartwig Schlegelberger, in Kiel 'n aanklacht ingediend wegens poging tot moord. Schlegelberger zou in het najaar JERUZALEM (AFP) In Nabloes, ten noorden van Jeruzalem aan de westelijke oever van de Jordaan, hebben zich woens dag relletjes voorgedaan. De Jordaanse politie zou geschoten hebben op betogers. Er zouden doden gevallen zijn. (AFP) Vanochtend marcheerden Onge veer tweeduizend scholieren door het cen trum van Amam onder het roepen van leuzen als „Hoessein, wij willen eenheid". Zij werden snel door leden van het Ara bische Legioen verspreid. Er deden zich geen incidenten voor. NEW YORK (Reuter) De UNO af gevaardigde van Jordanië bij de V.N., heeft verklaard, dat koning Hoessein z'n plan om volgende maand nen bezoek aan New York te brengen, heeft opgegeven. Aanvanke lijk zou de vorst op 6 mei naar de Ver enigde Staten komen, op uitnodiging van het weekblad Time, dat dan veertig jaar bestaat. Het blad heeft ook andere voor aanstaande personen uitgenodigd die het onderwerp zijn geweest van het wereld nieuws. Naar aanleiding van een bericht uit be trouwbare kringen in Amman, als zouden elf leden van de weggestemde regering- Rif ai zijn aangehouden, verklaarde de af gevaardigde, dat er volgens zijn inlich tingen tien afgevaardigden zijn gearres teerd, onder wie geen enkel lid van de vorige week ten val gebrachte regering. LONDEN (AP) Van officiële Britse zijde zijn de verhalen uit Damascus dat negen Britse bataljons naar Jordanië ge stuurd zijn „baarlijke nonsens" genoemd. J o u b e r t Zij die nooit ongelijk bekennen be minnen niet de waarheid, doch zichzelf. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen 2, 19 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Topsy 6 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee11 Sport .15, 25 Kunst 17 Horen en Zien17 Feuilleton 19 Economisch nieuws 21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Met ingang van heden is het weer moge lijk een rekening te openen bji de Post cheque- en Girodienst. De girostop, die. op 28 juni 1961 moest worden ingevoerd, is opgeheven. van 1944 voor een gerecht van de Duitse marine in Berlijn als aanklager zonder dwingende noodzaak de doodstraf tegen een beschuldigde hebben geëist.' De be schuldigde, die toen door Passow werd verdedigd, was een twintigjarige matroos van de Duitse handelsvloot,, die zich aan herhaald bedrog zou hebben schuldig ge maakt. Hij werd tot drie jaar en vier maanden veroordeeld en najat, Schlegel berger hiertegen in beroep was gegaan tot vijf jaar. Minister Schlegelberger is de zoon van de voormalige staatssecretaris van Jus titie in het derdè rijk dr. Frans Schlegel berger, die reeds jarenlang met de auto riteiten procedeert om toekenning van een pensioen. Advertentie Prinses Alexandra en Angus Ogilvy verlaten stralend gelukkig het vlieg tuig waarmee zij van loonden naar Schotland zijn gekomen. Zij kwamen aan in Lossiemouth vanwaar zij ver trokken naar het kasteel Balmoral bij Aberdeen, waar zij hun wittebroods weken zullen doorbrengen. (Telefoto) (Zie ook pagina 5) De gevolgen van de mond- en klauw- zeerepidemie voor de Nederlandse export van vee en vlees beginnen een steeds grotere omvang aan te nemen. De scha de, die deze ziekte de export van varkens toebrengt, ban alleen al worden berekend op ongeveer een miljoen gulden per week. Dit heeft de voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, op de openbare vergadering van het produktschap in Utrecht verklaard. De belangrijke export van levende die ren naar Italië wordt ernstig belemmerd, doordat Zwitserland de doorvoer in ver band met het mond- en klauwzeer heeft verboden. De omweg, die nu over Oos tenrijk wordt gemaakt, betekent een aan zienlijke verhoging van de transportkos ten. Frankrijk heeft onder meer de invoer van levende vette kalveren, van schapen en van varkens en varkensonderdelen uit Nederland verboden. Het mond- en klauwzeer neemt in het oosten van het land iets af, in het zuiden is daarentegen een zekere toeneming merkbaar. Volgens de heer De Veer vormt deze epidemie een grote bedrei ging voor de gehele Nederlandse vee houderij en brengt zij enorme financiële nadelen met zich mee. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met bewolking, maar plaatselijk ook opklarin gen. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Vannacht kans op nachtvorst. Morgen dezelfde of iets hogere middagtempera- turen.. volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (AF) Een Brits regerings tribunaal heeft vandaag een voormalige Britse minister gezuiverd van de blaam, dat hij ongepaste betrekkingen zou hebben onderhouden met William John Vasall, een ambtenaar van de admiraliteit, die als Russisch spion een gevangenisstraf van achttien jaar uitzit. In een opzienbarend parlementair rapport over 's lands wankele veiligheidstelsel verwijt het tribunaal het inmiddels overleden hoofd van de marine-inlichtingendienst zorgeloosheid do het verlenen van toestemming voor een overplaatsing van Vassal) naar Moskou. Het onderzoek, onder leiding van Lord Radcliffe, heeft verder aan het licht ge bracht, dat Vassall documenten met ge heimen over kernenergie in handen keeg toen hg voor de Russen spionneerde. De Jamaïcaan Milton Ernandez heeft een nacht in het nieuwste, grootste en meest luxueuze hotel van Londen het Hiltonhotel duur moeten betalen met zes maanden gevangenisstraf. De 26-jarige werkloze was moe en hongerig en hij zocht zaterdag naar een plek om zijn hoofd voor die nacht neer te vlijen. Was er beter dan Hilton in Park Lane? Hij liep naar binnen, nam de lift naar de dertiende en keek eens rond. Hij bleef staan voor kamer 1315. De sleutel stak in het slot. Hij klopte, geen antwoord. Hij draaide de sleutel om en ging naar binnen. Het was er prachtig, blauwe gordijnen, dikke ta pijten en een goudgeschilderd bed. Milton las de aanwijzingen, voelde de honger erger worden, liet een maaltijd van vijf gangen boven ko men. en tekende er voor. Met een gevulde maag begaf hij zich ter ruste, 's Ochtends bestelde hij een ontbijt op zijn kamer. De buigende kelner bracht het en Milton tekende er weer voor. Ailes naar wens en geen klach ten, vroeg de kelner. Geen klachten, zei Milton. De bediening was prima. Het viel hem moeilijk de luxe te ver laten en hij was er nog om 1 uur 's- middags. Hij besloot toen door 't hotel te gaan wandelen. Dat was verkeerd, want re chercheur Ken Murray zag hem bij de lift van de vijfde etage en hield hem aan. Milton zei dat hij de heer Hilton wilde spreken. Hij werd naar beneden gebracht. Maandag verscheen hi.i voor de rech ter wegens oplichting. Hij had een re kening van 17 pond (170 gulden) en niet meer dan twee shilling (ongeveer een gulden) in zijn zak. Zes maanden gevangenisstraf was de prijs die hij moest betalen voor een nacht in Hil ton. De minister van Justitie, mr. Beerman, heeft op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Scheps (P.^.d.A.) geantwoord dat een psychopaat van 6 september 1962 tot 27 januari 1963 in het rijksasiel m Groningen in afzondering heeft gezeten, zonder dat de vereiste toestemming daar toe was verleend. Het is gebleken dat ook enkele andere verpleegden in een rijks asiel langer dan een maand in afzonde ring verbleven zonder dat daarvoor een machtiging aan de minister was gevraagd zoals vereist is. Minister-president Macmillan heeft het tribunaal benoemd in een poging een ein de te maken aan de stroom geruchten in parlement en pers, toen Vassall in het najaar van 1962 veroordeeld werd. Een van de vele kwesties, waarnaar het tribunaal een onderzoek heeft ingesteld was dat Thomas Galbraith, destijds minis ter van Marine, voornemens zou zijn ge weest met zijn ondergeschikte Vassall naar de Russen over te lopen. Galbraith werd zes maanden geleden door de ge ruchtenstroom gedwongen zijn ministers functie op te geven. Het tribunaal heeft Galbraith volkomen gezuiverd van de blaam. De conclusies, waarbij de aandacht ge vestigd wordt op enkele grote hiaten in het Britse veiligheidssysteem, zullen zeker een politieke storm ontketenen. Enkele van de voornaamste punten van critiek van het tribunaal zijn: 1. De benoeming van Vassall „een zwak, ijdel individu en een homosexueel" op een kwetsbare post in Moskou de monstreert de ontoereikendheden van het veiligheidssysteem der admiraliteit. Zijn algeméne betrouwbaarheid en karakter werden slechts oppervlakkig gecontroleerd. Vassall was van 1954 tot 1956 ambtenaar in het bureau van de Britse marine-at taché te Moskou. 2. De burgerlijke assistent van de di recteur van de marine-inlichtingendienst, de inmiddels overleden H. V. Pennelis, legde de waarschuwingen van het ministe rie van Buitenlandse Zaken naast zich neer om toch vooral voorzichtig te zijn bij de keuze van ambtenaren op posten in landen achter het ijzeren gordijn. 3. Tot 1955 oefend,e de Britse mbassa- de te Moskou onvoldoende toezicht uit op de omgang tussen zijn staf en het plaat selijk aangeworven personeel. Hierdoor kreeg een Russische agent de kans Vas sall in zijn greep te krijgen. 4. De ambassade onder oud-=mbassa deur Sir William Hayter besloot, onver standig genoeg, deze è.gent niet te ont slaan, zelfs nadat hij onder verdenking was komen te staan. 5. Hooggeplaatste ambtenaren van de ambassade namen geen nota van de me dedeling van een stenograaf, dat Vassall en vier andere functionarissen het doelwit Thomas Galbraith van de attenties van de agent waren ge worden. Door een beoordelingsfout van een vei ligheidsambtenaar in Londen slaagde Vas sail er in na zijn terugkeer uit Mos kou toegang te krijgen lot uiterst geheimè inlichtingen over defensie en kernenergie. Vassall's activiteiten in Moskou werden onvoldoende gecontroleerd voordat hij net officiële fiat kreeg kerngeheimen te be handelen. Zijn vroegere chef in Moskou, een zekere kapitein Bennett, was welis waar beschikbaar voor het verstrekken van inlichtingen maar werd niet benaderd Het tribunaal stelt vast dat Vassall ruim zeven jaar voor de Russen gespioneerd had alvorens betrapt te worden en dat hij binnen de acht maanden na zijn aan komst in Moskou in hun dienst gelokt was, door middel van chantage. Bij een inbraak in een medische-pêda gogisch instituut in Zeist is uit een inge metselde kluis f 23.000 gestolen. De inbreker moet de beschikking heb ben gehad over sleutels van de geldkist, de kluisdeur en een tuindeur waardoor hij is binnengekomen. Er was namelijk niets geforceerd. De administrateur heeft een sleutel van de kluis en de boekhouder de sleutel van de geldkist. De politie onderzoekt of iemand de mogelijkheid heeft gehad deze sleutels na te maken. Het geld was bestemd vóór uitbetaling van salarissen. WASHINGTON (Reuter) - Twee Amerikaanse gevechtsgroepen, in totaal ongeveer 3.0Ö0 man, zullen volgende maand naar Thailand worden gezonden voor ZOAVO-manoeuvres langs de grens met Laos. Waarschijnlijk gaat er een escadrille straaljagers mee. De oefening zal de grootste zijn die ooit door de landen van de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisatie is ge houden. Er nemen ruim 24.000 man aan deel. De Amerikaanse zevende vloot is reeds naar de Golf van Siam vertrokken, van waar binnen enkele uren mariniers in Thailand aan land kunnen worden gezet. De plannen voor de manoeuvres beston den reeds lang. Zij zijn nu vervroegd om de Amerikaanse vastbeslotenheid in het Verre Oosten te demonstreren. Als de re gering van Laos door de communisten on der de voet zou worden gelopen, zou dat tevens de zelfstandigheid belagen van Thailand, Cambodja. Zuid-Vietnam en Ma laya. Averell Harriman. de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, zou vandaag naar Moskou vertrekken om trachten uit te vinden wat precies de Russische plannen met Laos zijn. Hij heeft een boodschap van Kennedy voor Kroesjt- sjev bij zich. In de afgelopen dagen heeft Harriman in Londen en Parijs met de Britse en Franse ministers van buiten landse zaken overlegd. President Kennedy heeft een en ander gisteren op zijn persconferentie bekend gemaakt. Ónze correspondent in Washing ton bericht, dat men daar de indruk heeft dat premier Kroesjtsjev zich wellicht on der pressie der Chinezen onverzoenlijker toont tegenover het westen dan tevoren. Kennedy zei te hopen dat de Sovjet-Unie haar belofte zou nakomen en naar een neutraal Laos zou blijven streven. Ken nedy achtte het akkoord dat over Laos was bereikt van belang voor het land zelf, maar ook beschouwde hij het al of niet nakomen van dit akkoord als een belang rijke indicatie in het algemeen. Als deze overeenkomst geschonden zou worden, zou dat ook de waarde van de andere akkoor den met de Sovjet-Unie zeer verminderen. De tijd zal leren, aldus Kennedy, of de Sovjet-Unie nog altijd zoveel invloed op de gang van zaken in Laos heeft als tij dens de vroegere gevechten. Destijds kwa men de wapens der communisten uit Rus land en dat gaf Moskou een belangrijke stem in het kapittel. Al had Kennedy zich voorgenomen op dit moment niet teveel over Laos te zeg gen, uit wat hij losliet kon men voelen dat de Verenigde Staten de toestand in Laos zeer zorgelijk achten. Als Herriman in Moskou geen medewerking vindt om de onafhankelijkheid van Laos te waar borgen, lijkt het zeer waarschijnlijk dat Amerika, eventueel samen met de ZÓ AVO- landen tot maatregelen zal overgaan. Het lijkt niet uitgesloten dat op den duur troepen naar Laos zelf zullen worden ge zonden om de communistische opmars te stuiten. LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken. Lord Home, heeft de Sovjet-Unie ervan beschuldigd, dat zij de Britse stappen om de vrede in Laos te herstellen frustreert. De minister sprak in het Hogerhuis en zei, dat de militaire campagne van de pro-communistische troepen in Laos de overeenkomst van Genève in groot gevaar heeft gebracht. Hij voegde hiefaan toe, dat de eerst volgende paar dagen zullen Bantonen of de overeenkomst van Genève zal'kunnen voortbestaan, of niet. i SAIGON Communistische guerillastrij- ders hebben in de afgelopen dagen in de provincie Eu jen bij nieuwe aanvallen zwa re verliezen toegebracht aan de Zuidviet- namese regeringstroepen. Het aantal ge sneuvelden en vermisten werd geschat op 150. Bij de aanvallen zouden de communis ten vier militaire voorposten van de regeringstroepen - hebben overmeesterd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1