Bestuur over Nieuw-Guinea is overgedragen aan Indonesië HET WEER E. J. Bonay wordt gouverneur; Soekarno komt op 4 mei Bonn ernstig verontrust over de metaalstaking Zuid-Molukkers uit Sorong niet met laatste K.L.M.- vliegtuig uit Biak mee EL PONCHO KOFFIE VLAGGEN EN PARADES IN KOT A BAROE Nog steeds kans op directe reportage Benfica-Feijenoord Twee leden van de marine bij Curacao verdronken KOM MORGEN EENS KIJKEN Stewardessen van Air France mogen trouwen Ambassadeur niet op 1 mei-parade Werkgevers sluiten 100.000 man uit Prinses Beatrix pleitte voor de herbouw van Dousadj Oversteken in Frankrijk aan banden gelegd Eén dagje naar buiten fe'MORRlS"^ you êuy DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 1 MEI 196 3 FALCON REGENJASSEN Koud en veel wind Overdracht ,Gods genade Naambordjes Borneo Indonesische troepen Het woord is aan In de krant van heden: Castro in Moskou Mevrouw de officier I m Sterke weerslag EEN' BRIL VAN KEI P DAT'IS GOED GEZIEN GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten, even mooi 48e JAARGANG NUMMER 148 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Nog steeds heerst er onzekerheid over h;t al of niet doorgaan van het t.v.-ver- siag van de Europa-cupwedstrijd Benfica Feijenoord. volgende week woensdag (8 mei) in Lissabon te spelen. Volgens een woordvoerder van de NTS staat de Por tugese kampioensploeg niet afwijzend te gen een directe reportage in Nederland, maar of dit ook betekent dat de Portugese t.v. de wedstrijd zal volgen, is tot op heden nog een duistere zaak. Zonder de mede werking van de Porugese t.v. ziet de NTS geen kans de match voor televisiekijkend Nederland op de beeldbuis te brengen Men wil vandaag tot een definitieve be slissing komen. Ingeval de beslissing negatief uitvalt, ligt het in het voornemen van de NTS donderdag 9 mei van 7 uur 's avonds tot half acht een filmverslag van de hoogte punten van de wedstrijd uit te zenden. Twee opvarenden van de onderzee bootjager „Rotterdam", de achttien jarige kok der tweede klasse G. W. ten Donkelaar, ongehuwd en afkomstig uit Losser, en de 29-jarige gehuwde kwar tiermeester II. Burger uit Den Helder, zijn in Willemstad (Curasao) verdronken. •Toen opvarenden van het schip, dat in de nieuwe haven van Willemstad lag, zich opmaakten om te gaan deelnemen aan de jaarlijkse militaire parade ter gelegenheid van koninginnedag viel er een geweer overboord. De twee genoemden, die tot de duiker- ploeg van het schip behoorden, kregen op dracht het geweer op te duiken. Ten Donkelaar ging met de duikappara- tuur om naar beneden en daar het hier ging om zoeken in ondiep water werd hem lucht toegevoerd vanuit het schip. Op het dek stond kwartiermeester Burger, die via een zogenaamde seinlijn contact onder hield met Ten Donkelaar. Toen deze ongeveer twintig minuten aan het zoeken was bleek plotseling het con tact verbroken te zijn. Eurger probeerde de lijn op te halen, daar deze tevens dienst doet als veiligheidslijn, maar dit lukte hem niet. Hij voorzag zich onmiddellijk van een aqualong en sprong te water om te traen ten zijn collega te helpen, maar hij kwam niet weer boven. Te hulp geroepen duikers van het fregat „Van Ewijck" vonden na enig zoeken Ten Donkelaar, die tegen een gat in de bodem van het schip was aan gedrukt. Advertentie (OF EEN ANDERE DAG TUSSEN 9 EN 6) naar een originele INDIANA tent met 10 JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE op de WATER DICHTHEID (daar hebt u meer aan dan aan allerlei vage toezeggingen of mooie bena mingen). Ervaren kampeerders staan voor u klaar op onze buiten show. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met aanvanke lijk regen of motregen. Morgen overdag enkele opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Vrij krachtige tot matige zuidwestelijke wind, later rui mend naar noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. KOTA BAROE. - De UNO-bestuur- der voor Nieuw-Guinea, dr. Djalal Ab- doh, heeft vanmorgen het bestuur over West-Nieuw-Guinea officieel overge dragen aan Indonesië. Dit gebeurde tij dens een plechtigheid in Hollandia, dat voortaan Kota Baroe (nieuwe stad) heet. Na de plechtigheid vertrok dr. Abdoh met zijn gezelschap via Biak naar Ma nilla. Onmiddellijk na de overdracht maakte de Indonesische vertegenwoordiger, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, bekend, dat de Papoea E. J. Bonay is benoemd tot de eerste gouverneur van West-Irian. De heer Bonay was onder het Neder lands bewind bestuursambtenaar en lid van de Nieuvv-Guinearaad. De Nieuw-Guinearaad heeft zich maandagavond opgeheven. Er waren 12 van de 16 leden aanwezig, die allen instemden met het liquidatiebesluit. Dr. Abdoh was niet ingelicht over de liqui datie. De Indonesische strijdkrachten hebben de bestuursoverdracht opgeluisterd met grote parades. In Kota Baroe werd een vlootschouw gehouden. Als president Soe karno op 4 mei zijn intocht zal houden aan boord van de kruiser „West-Irian", zullen opnieuw demonstraties van vloot en luchtmacht plaatsvinden. Op 5 mei zal Soekarno van Kota Baroe naar Merauke vliegen. Onderweg zal hij de Wilhelmina Top. symbolisch omdopen in „Poentjak Soekarno". Het is de hoog ste berg in de Indonesische archipel. De overdrachtsplechtigheid in Hollandia begon met een toespraak van dr. Abdoh, die constateerde dat het UNO-bestuur zijn taak tot ieders tevredenheid heeft ver vuld. Hij dankte de UNO-troepen en „zijn goede vrienden" de Indonesische en Ne derlandse vertegenwoordigers voor de sa menwerking. Hij sprak zijn vertrouwen uit dat het nieuwe bestuur het welzijn van de bevolking zal bevorderen. Hierna droeg hij het bestuur over. Dr. Tjondronegoro, vertegenwoordiger van Indonesië, zei dat de terugkeer ,yan West-Irian tot Indonesië een historische TARIJS (Reuter) Een hofmeesteres van de „Air France", die in 1959 ontslag had gekregen omdat zij in het huwelijk was getreden en die hierover een gerech telijke actie was begonnen, is door een hof van beroep te Parijs in het gelijk gesteld. Toen het hof de uitspraak deed, beviel de 25-jarige mevrouw Anne-Marie Berbier, de stewardess die de actie was begonnen, in een Parijse kliniek van een zoon. De stewardess had gesteld dat de bij de „Air France" geldende bepaling, dat huwelijk tot ontslag zou leiden, „onzede lijk was, daar de hofmeesteressen hier door werden gedwongen in concubinaat te leven", indien zij haar betrekkingen wil len behouden. Het hof was van mening dat de moge lijkheid, dat gehuwde stewardessen kinde ren krijgen, geen rechtvaardiging vormt voor de bepaling, die de „Air France" in de contracten der hofmeesteressen op neemt en die inhoudt, dat zij niet in het huwelijk mogen treden. „De huwelijkse staat houdt niet noodza kelijkerwijs het moederschap in, terwijl het ongehuwd zijn geen beletsel behoeft te zijn voor het krijgen van kinderen", aldus het hof. Aan de ontslagen hofmees teres is een bedrag van tienduizend franc schadevergoeding toegekend, vermeerderd met 3.900 franc wegens derving van in komsten. gebeurtenis is, die alleen verwerkelijkt kon worden door de revolutie van 100 mil joen mensen, die voor de vrijheid en de welvaart van hun land streden. Hij dank te de Ver. Naties voor het werk dat zij in de overgangsperiode hebben verricht. Hij maakte geen melding van het toekom stige plebisciet dat in het Nederlands-In donesisch akkoord is vervat. Daarna werd de vlag van de Verenigde Naties neergehaald. Erewachten bestaan de uit 36 Pakistaanse UNO-militairen, 36 Indonesische militairen en 28 Papoea politieagenten presenteerden het geweer. Daarna werd het Indonesische volkslied Indonesia Raya gespeeld door een Indo nesische legerband. Vervolgens las een vertegenwoordiger van Oe Thant, C. V. Narasimhan een boodschap voor van de secretaris-generaal. Daarna las de Indonesische minister van buiten landse zaken dr. Soebandrio een bood schap voor van president Soekarno. Hier in werd er met leedwezen aan herinnerd dat. tengevolge van een kolonialistische politiek, land en volk van West-Irian ge scheiden zijn geweest van Indonesië's on afhankelijk bestaan. „Dank zij Gods ge nade aldus Soekarno is de confron tatie-politiek, die ingeleid werd door het drievoudig bevel aan het vok van 19 de cember 1961 in staat geweest een eind te maken aan de kolonialistische politiek". Aan de vooravond van de bestuursover dracht werden de laatste straatnaambord jes in Hollandia vervangen door andere met Indonesische benamingen. Zo werd de „Julianaweg" gedoopt in „Djalan Tri- kora" (trikora was het drievoudige com mando van Soekarno voor de bevrijding van West-Irian). De stoffelijke resten van acht Indonesi sche militairen, die sneuvelden toen hun motorboot voor de kust van Nieuw-Guinea gebombardeerd werd door Nederlandse strijdkrachten, zijn maandag met militai re eer bijgezet op het nieuwe „helden kerkhof" in Kota Baroe. Dr. Abdoh legde een krans op de graven. DJAKARTA President Soekarno heeft vandaag onafhankelijkheid geëist voor de Britse gebieden in Noord-Borneo. De pre sident sprak op een massabijeenkomst in Ambon, die door een 70.000 mensen werd bijgewoond. Hij is op weg naar West- Irian. In Hollandia zijn de afgelopen week duizenden Indonesische militairen aan gekomen. Hier marcheren zij langs een voormalige Nederlandse werf. Kroesjtsjev en zijn gast premier Castro van Cuba hebben gisteren de dag doorgebracht in de datsja (land huis) van de Russische premier buiten Moskou, in gezelschap van de familie Kroesjtsjev. Fidel Castro maakt foto's met een buitenmodel klapcamera, ter wijl Kroesjtsjev, met bolhoed en drie draagmedailles met Sovjet-sterren, en twee van zijn kleinzoons, toekijken. (Telefoto) sas. Winston Church"ill: Ik ben nooit in een positie waarin ik oprechte bijstand afsla. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 13 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Topsij 6 Horen en Zien11 Kunst. 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's MOSKOU De Amerikaanse ambassa deur in Moskou heeft vanmorgen verstek laten gaan bij de traditionele 1 mei-para de van de Russische strijdkrachten op het Rode Plein in Moskou. Hoewel dit niet officieel werd meege deeld, is het zeker dat de reden voor deze nooit eerder voorgekomen boycot het feit is, dat premier Castro van Cuba als ere gast van premier Kroesjtsjev op het ere podium zou staan. De duizenden Russen op het Rode Plein gaven Castro een ovatie toen hij het po dium betrad. De Cubaanse leider, die was gekleed in militair uniform met ba ret, zal naar werd meegedeeld ongeveer een maand in de Sovjet-Unie blijven. (Reuter). Bij het Leid,se kantongerecht heeft voor het eerst in de historie van de Nederlandse rechtspraak een ambte nares van het Openbaar Ministerie haar intrede gedaan en wel mej. mr. M. C. E. Eondonck. Het is begrijpelijk dat de verdachten zowel als getuigen die voor de kantonrechter verschenen ver wonderd opkeken toen zij in plaats van een man een vrouw in toga op de plaats van „meneer de officier" zagen zitten. Het is eveneens begrijpelijk dat vrijwel alle verdachten en getuigen geen raad wisten met de aanspreektitel, die dan ook varieerde van edelachtbare tot doodgewoon „juf" De kantonrechter en de enige raadsman die ter zitting was gekomen spraken' mej. Eondonck met haar juiste titel aan: „mevrouw de of ficier". De Nederlandse regering heeft zich maandag telegrafisch tot haar vertegen woordiger bij de UNTEA in Hollandia, de heer Goedhart, gewend en hem opdracht gegeven te trachten een mogelijkheid te vinden om te kunnen voldoen aan de verplichting, die de Nederlandse regering door de rechter is opgelegd, de thans nog in Sorong verblijvende Zuidmolukse ge zinnen naar Nederland over te brengen. Hedenmorgen had de regering nog geen enkele reactie uit Hollandia ontvangen op deze opdracht. De opdracht luidde alles in het werk te stellen teneinde te bereiken dat 28 Zuid- Molukkers van Sorong naar Biak en van Biak naar Sydney zouden worden ver voerd vóór de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië zou plaatshebben. De heer Goedhart heeft nog niets van zich laten horen en ook van de UNTEA is geen bericht ontvangen. Wel heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag vernomen dat de heer Goedhart aan boord is gegaan van het laatste K.L.M.- vliegtuig dat van Biak naar Nederland is vertrokken. De heer Goedhart arriveert morgen op Schiphol. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat in dit laatste toestel geen der Zuid-Mo lukkers zal meekomen. Zij zullen dus de op verzoek van de Nederlandse regering voor hen gereserveerde plaatsen niet ge bruiken. De telegrafisch ontvangen mede deling uit Nieuw-Guinea luidde: „geannu leerd". Uit deze mededeling wordt afge leid dat men geen kans heeft gezien de Zuid-Molukkers met 'hun gezinnen tijdig van Sorong naar Biak over te brengen. Prinses Beatrix heeft maandagavond in een televisieuitzending-het startsein gege ven voor de landelijke actie om gelden bijeen te brengen benodigd voor de her bouw van het op 1 september van het vorig jaar getroffen Perziche dorp Dou sadj. Dit dorp, dat voor de helft van de aardbodem werd weggevaagd, is geadop teerd door de Europese Werkgroep, van welke internationale jongerenorganisatie prinses Beatrix presidente is. De werk groep is van plan om ter plaatse huizen en ook openbare gebouwen te bouwen. Een tweede fase van het plan voorziet in de uitvoering van een ontwikkelings programma, speciaal op het gebied van de landbouw en de nijverheid. Zowel in ons land als ook in andere Europese lan den zal nu worden getracht de aan de herbouw van Dousadj verbonden kosten bijeen te krijgen. (Van onze correspondent a.i.) BONN De dag van de arbeid werd van daag in de Bondsrepubliek met bezorgd heid gevierd. Het loonconflict in de metaal industrie in Zuid-Duitsland. dat ook naar het Ruhr-gebied dreigt over te slaan, heeft vormen aangenomen die bondspresident Lübke ertoe hebben gebracht te overwe gen een bemiddelaar aan te wijzen, die in de gehele metaalsector moet proberen het conflict snel tot een einde te brengen. President Lübke is ervan overtuigd dat zo grote schade voor de economie van West- Duitsland dreigt te ontstaan dat een snel compromis over de loonsverhogingen die nodig en mogelijk zijn dient te worden ge zocht. In Bonn verluidt dat de minister van Sociale Zaken, Blank, de taak van bemiddelaar zal worden toegewezen. Intussen hebben de werkgevers in Ba- den-Württemberg hun dreigement waar gemaakt en het sinds 1929 in Duitsland niet meer gehanteerde wettelijk toegesta ne middel van de uitsluiting toegepast. Ook in bedrijven die niet op grond van een opdracht vaq de vakbond der metaalarbei ders, I. G. Metall, werden stilgelegd, wor-, den de arbeiders niet meer tot het werk toegelaten. Bij de 110.000 stakers zijn daar door 320.000 uitgeslotenen gevoegd. Dit be tekent dat niet-georganiseerde arbeiders in deze bedrijven niet alleen geen loon meer ontvangen, maar officieel ook niet voor stakingsgeld in aanmerking kómen, afge zien nog van het feit dat de stakingskas sen van de vakbond er sneller door uitge put zouden raken. I. G. Metall meldde overigens dat vele niet-georganiseerden zich bij de bond als :id hadden gemeld. Hoewel normaal pas stakingsgeld door de vakbond wordt gegeven aan hen die drie maanden lid zijn, wil men de nieuwe le den onmiddellijk financieel helpen. De belangrijkste uitwerking van het con flict in Zuid-Duitsland is echter - en daar door wordt ide bezorgdheid in Bonn ver klaard dat ook elders belangrijke in dustrietakken erdoor dreigen te worden stilgelegd. In Baden-Württemberg is zowel de grootste fabriek van zuigers voor ver brandingsmotoren als die van elektrische installaties voor auto's in de bondsrepu bliek stilgelegd. Men vreest dat daardoor op korte termijn de produktie van de ge hele auto-industrie tot stilstand zal komen. Overal elders in het Ruhr-gebied komen meldingen van bedrijven, die door het ont breken van materiaal dat zij uit stilgeleg de Zuidduitse bedrijven betrekken, in moeilijkheden komen. Andere bedrijven buiten het stakingsgebied, welke van de produktie leven van onderdelen voor de auto-industrie, die op indirecte wijze door de Zuidduitse staking in gevaar komt, overwegen al tot een geringere produktie over te gaan en arbeiders te ontslaan. In het stakingsgebied zelf is het giste ren tot incidenten gekomen tussen werkwil ligen en stakers. In bedrijven waar de on dernemers in de loop van de dag hadden aangekondigd uitsluiting te zullen toepas sen, wachtten vele arbeiders deze maatre gel niet af en legden uit zichzelf het werk neer. PARIJS (AP) Met ingang van heden kan 't oversteken van een straat in Frank rijk u drie franc (ongeveer 2,20) kosten, als u geep gebruik maakt van de aangege ven oversteekpaden. De minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, heeft de politie gemachtigd, ter plaatse een boete van drie franc te heffen als zij een voetganger betrapt op oversteken buiten het oversteekpad. Minister Frey heeft tevens last gege ven tot krachtig optreden tegen automo bilisten, die door rood of geel licht rijden of bij groen licht zijn begonnen te rijden als dit het verkeer belemmert. De boeten voor deze overtredingen zullen variëren van 60 tot 360 franc 45 tot 270), Advertentie GROTF HOUTSTRAAT NAAST. LUXOR! Advertentie Advertentie Groot, pak f. 2.2Q HAG'Verkoopkantöor Postbus 61»- Haarlem if

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1