Cuba blijft gevaarlijk kruitvat dat de wereldvrede bedreigt Kennedy's oppositie blijft hameren op liquidatie Washington en de drang naar Arabische eenheid m m VOLVO kt. f. tMul taaeft President Kennedy niet naar Rome Geen snelle actie van Nasser tegen Jordanië verwacht Soboekwe wordt na afloop straftijd gedetineerd Indiërs boycotten bussen in Bristol Opvarende van Zweeds schip vermist in de Noordzee Canadese premier in Londen Geen teken van verzoening in metaalconflict Weer aanslagen in Milaan modehuis margriet NESTOSYL DONDERDAG 2 MEI 1963 13 Geen vergelijking Bezoek aan de paus tot volgend jaar uitgesteld Bluf geen remedie Gekwetste trots Ook met een grote maat kunt U goed gekleed gaan STATE DEPARTMENT OFFICIEEL AFZIJDIG A rabische eenheidsdrang De anti-sabotagewet mwim SCHAAF-, SNIJ- F.W BRANDWONDJES ZALF Onder'zoeker onderzocht 'n tip, rijdt topkwaliteit OVERVEEN - TEL. K 2500-55602-11123 Morgen valt de beslissing voor het Rtihr-gebied Twee jonge anarchisten gearresteerd Geen tijd voor goud (Van onze correspondent) WASHINGTON. Zolang de Russen en Fidel Castro op Cuba de baas zijn blijft het gevaar bestaan dat er door Cuba een wereldoorlog ontstaat. In de Verenigde Staten neemt het gevoel van onbehagen over de situatie nog steeds toe. Mijn verhaal begint eentonig te worden, maar telkens weer gevoelt een waarnemer te Washington zich verplicht eröp te wijzen, dat de huidige situatie op Cuba een ernstig gevaar betekent voor de wereldvrede. Dat lijkt onlogisch en dat is ook in ze kere zin niet redelijk: Cuba vormt geen militaire bedreiging voor de Verenigde Staten en daarom zou de Amerikaanse re gering onverantwoordelijk handelen indien zij, ter liquidatie van Castro's regime, een wereldoorlog riskeerde. Logica echter is niet oppermachtig Wat de Cubaanse zaak zo gevaarlijk maakt, zijn de emotionele gevoelens die bij de Amerikanen worden opgewekt, wanneer een machtig Europees land en in deze tijd vooral de Sovjet- Unie vaste voet krijgt op het westelijk halfrond. De aanwezigheid van de Russen op Cu ba gevoelt men als een bedreiging en de ontstemming en onrust in de Verenigde Staten zullen stijgen indien de regerig er niet in slaagt aan deze toestand een einde te maken. Het is juist dit aspect van de zaak. dat men in Europa en elders in de wereld goed in het oog moet hou den, wil men zich niet vergissen in de Amerikaanse mentaliteit. In Europa bij voorbeeld zal men het vrij normaal vin den, dat er een communistisch regime be staat in een naburig land. Coëxistentie of wel naast-elkaar-leven met de communis' ten wordt geen schande geacht. In de Ver enigde Staten ook niet mits het niet „al te dicht naast elkaar" is. Met andere woorden: mife de communistische staten geen filialen stichten op het westelijk half rond. Het zijn niet alleen de reactionaire tegenstanders van de regering die er zo over denken. De regering zelf heeft offi cieel verklaard, dat de aanwezigheid van Russische troepen op Cuba onaanvaard baar is. De regering is echter op dit ogenblik gekant tegen een invasie, tegen een blok kade en zelfs tegen kleine expedities van Castro's uitgeweken Cubaanse tegenstan ders. Kortom Washington is tegen alles wat tot oorlog met de Sovjet-Unie zou kunnen leiden. De oppositie in de Verenig de Staten is vaag in haar aanbevelingen van een remedie, maar is in het algemeen van mening, dat. krachtiger anti-Castro-ac- tiès mogelijk 'zijn zonder dat het tot een grote oorlog behoeft te komen. Cuba. zo zegt men, ligt in de Amerikaanse in vloedssfeer en Cuba zou zo ongeveer voor de Verenigde Staten kunnen zijn wat Hon garije was voor de Sovjet-Unie Die vergelijking van Cuba met Honga rije hoort men nogal eens. In 1956 heb ben üe Russen in Hongarije zonder dat het tot een wereldoorlog kwam de za- kën naar hun hand gezet. Daadwerkelijk verzet van het Westen bleef achterwege, vooral omdat Hongarije binnen de Russi sche invloedssfeer lag. Die vergelijking van Cuba met Hongarije ging twee jaar geleden nog enigszins op. Indien de Ver enigde Staten toen de Cubaanse ballingen bij hun invasie in de Varkensbaai volledig militair had gesteund, zou Castro ten val zijn gebracht en zou de Sovjet-Unie waar schijnlijk niet hebben ingegrepen. De Ver enigde Staten zouden in Latijns-Amerika èen 'heel slechte indruk gemaakt hebben door zich op die manier te mengen in de aangelegenheden van een klein buurland, maar het communistische bruggehoofd WASHINGTON (Reuter) President Kennedy zal bij zijn bezoek aan Italië in juni niet naar Rome gaan, maar alleen naar Milaan, zo verluidt in Washington. Het volgend jaar zullen de president en zijn echtgenote een officieel bezoek aan Italië brengen. Dan zullen zij naar Rome gaan. Kennedy en zijn vrouw zouden in juni van dit jaar een officieel bezoek aan Italië brengen. Dit werd echter uitgesteld omdat mevrouw Kennedy in verwachting is van haar derde kind. Van welingelichte zijde in Washington is meegedeeld, dat het besluit van de president om nu in juni niet naar Rome te gaan, betekent dat hij paus Joannes niet voor het volgend jaar zal ontmoeten. Toen men voor de eerste keer bekend maakte dat het echtpaar Kennedy naar Italië zou gaan, werd verwacht dat het diverse steden zou bezoeken. Kennedy's bezoek is nu echter „een werkbezoek" ge worden. De reisroute is daarom bekort. Na zijn bezoek aan Milaan zal Kennedy naar Dusseldorp. Bonn, Frankfort Keulen, Ber lijn en Dublin (Ierland) gaan. had men op die manier kunnen vernieti gen. Nu echter kan men Cuba niet meer met Hongarije vergelijken, omdat sedertdien Russische troepen in Cuba zijn gekomen en omdat Amerikaanse militaire actie te gen Castro een gewapend conflict zou be tekenen met Russische eenheden. En dat laatste maakt een militaire Russische re actie veel en veel waarschijnlijker. Kennedy's politieke tegenstanders en ik denk vooral aan toespraken van Rocke feller en Nixon geven de indruk, dat zij de Russen een ultimatum zouden wil len stellen. Indien zulk een ultimatum vol doende was om de Russen uit Cuba weg te krijgen, zou dat een prachtig middel zijn. Maar is dat zo? Terecht kunnen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten van elkaar de indruk hebben, dat zij geen we reldoorlog wensen om Cuba. En als dat zo is, dan moet men achter ieder ulti matum bluf vermoeden. En voor bluf zal de Sovjet-Unie niet wijken. De methode die men. bij gebrek aan be ter, te Washington volgt, is isolatie van Castro en controle vooral vanuit de lucht. Samen met de Latijnsamerikaanse staten wil men het handelsembargo nog verscher pen, doch men wil de Cubanen niet bero ven van voedsel en medicijnen. Een gro te verandering zal een nieuw embargo niet teweeg brengen. De bedoeling ervan is het Castro economisch nog moeilijker te ma ken en voor de Russen de kosten van de steun aan Castro nog te doen stijgen. De ontevredenheid in Cuba schijnt toe te ne men, maar of dat voldoende zal zijn om de dictator ten val te brengen, is de vraag. Daarom blijft de toestand voorlopig ge* vaarlijk. Het voornaamste risico schuilt in een wellicht onlogische, maar niettemin heel reële emotionaliteit van het Ameri kaanse volk. De Amerikanen voelen zich gekwetst in hun trots. Zij zien en met enig recht Cuba als een infectiegevaar voor Latijns-Amerika en bovenal: ze kun ner, het niet verkroppen dat de Russen de Verenigde Staten letterlijk te na zijn gekomen. In deze sfeer kan een incident de vonk in het kruit betekenen. Kennedy's politie ke tegenstanders beseffen dat er stem men te winnen zijn onder de velen, die ontevreden zijn over de Cubaanse affaire. Zij laten zich die kans niet ontgaan. Maar daardoor spelen zij met vuur en dat is extra gevaarlijk nu er een kruitvat in de buurt is. Laos, Jordanië en Berlijn zijn ver weg. Cuba spreekt tot de verbeelding. Uit den treure herhaalt men dat Cuba maar negentig mijl van de Amerikaanse kust verwijderd is. Een goede buur moge beter zijn dan een verre vriend, een slech te buur blijkt in dit geval misschien erger dan een grote en verre vijand. Advertentie U behoeft daarvoor slechts een bezoek te brengen aan Modehuis Margriet, het enige modehuis dat zich speciaal heeft toegelegd op de maten 42 tot 57. Deze specialisatie betekent, dat U in elke maat keuze hebt uit tientallen modieuze ja ponnen, blouses, rokken etc. En ook, dat U wordt geholpen door verkoopsters, die weten wat U verlangt. Het betekent beslist niet dat onze prijzen extra hoog zijn. Integendeel. AMSTERDAM KINKERSTRAAT 143-145. TEL. 83144 HAARLEM, GEN. CRONJESTRAAT 96, TEL. 63944 (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft natuurlijk met voldoening geconstateerd, dat de recente omwente- ingen in Irak en'Syrië een anti-commu- istisch aspect hadden. Maar daardoor is Amerika bepaald nog niet gewonnen voor een pan-Arabische beweging, waar van de unie vaji Irak, Svrië en Egypte iet begin zou kunnen zijn. Officieel houden de Verenigde Staten zich afzijdig. In feite hoopt men in Washington, dat een eventuele eenheids beweging niet overhaast om zich heen zal grijpen en vooral niet met militair geweld. Amerika is zeer geïnteresseerd in de handhaving van een zelfstandig Israel en heeft vanwege de olie ook bij zondere belangstelling voor Saoedi- Arabië. „Als Israel. Saoedi-Arabië en Jordanië ergens anders in de wereld lagen, dan zouden wij veel enthousiaster kunnen zijn over het samengaan van Egypte. Irak en Syrië," zo werd ons gezegd Op het State Department wordt met een zekere voldoe ning geconstateerd, dat het nog vrij lang zal duren vóór de nieuwe V.A.R. werke lijk een feit zal zijn: eerst een maand of vier voor er een volksstemming wordt gehouden en dan nog twintig maanden, voor men het geraamte van een eenheids staat tot een levend wezen zal hebben ge maakt. De gebeurtenissen in dit deel van de wereld lijken echter soms een eigen tempo te hebben, dat zich niet stoort aan wat de politieke leiders wensen. Kort geleden is dat gebleken: na de omwentelingen in Irak en Syrië openbaarde zich een sterke drang naar grotere Arabische eenheid. Nasser is vooral voor de jeugd in deze landen het symbool van zulk een sa menbundeling van kracht. Nasser, die zich met de eerste V.A.R. (Egypte en Syrië) enigszins in de vingers had gesneden, wilde geen haast maken en eerst de kat eens uit de boom kijken. De drang naar jeen nieuwe eenheidsstaat bleek echter zo sterk, dat Egypte, om de bus niet te missen (en de besturing daarvan) mee ging doen in het overleg met Irak en Syrië. Een overleg dat betrekkelijk snel tot principiële overeenstemming heeft ge leid. Wij hebben de indruk, dat men in Advertentie Washington voorlopig geen uitbreiding van de V.A.R. zou wensen. In Israel beseft men. dat het anti-com munistische aspect van de omwentelingen in Irak en Syrië een goede indruk op Was hington heeft gemaakt. In dit geval is de vrees de vader van de gedachte: in Is rael gaan sommigen van de veronderstel ling uit, dat de Amerikanen er bij koning Hoessein van Jordanië op zullen aandrin- gen, dat hij afstand doet van de troon, opdat zijn land een organisch geheel kan vormen met de republikeinse V.A.R. In Washington ontkent men ten stellig ste, dat Amerika Hoessein tot een derge lijke stap aanmoedigt Die ontkenning lijkt geloofwaardig. Juist omdat Amerika wenst dat Israel blijft voortbestaan, kan Jordanië de nuttige rol van bufferstaat vervullen. Dat echter het pan-Arabisme een reali teit. is, ook in Jordanië, blijkt wel uit het feit dat koning Hoessein hoe weinig ook op Nasser gesteld officieel sympathie moet tonen jegens pan-Arabische senti menten. In Washington gelooft men niet, dat Nas ser spoedig door open militaire actie zal proberen Hoessein, van de troon te sto ten. Maar gebeurde dat, dan zou Israel voor allerlei verrassingen kunnen zorgen. Bij voorbeeld door tot dekking van eigen grenzen, een deel van Jordanië te bezetten. Het is de vraag of vroegtijdige aanslui ting van Jordanië bij de V.A.R. voor Nas ser wel zo aantrekkelijk is. Jordanië kan met bestaan zonder subsidie en zou zich door zijn ligging vanzelf meer aansluiten bij Syrië en Irak dan bij Egypte. Nasser zal eerst wel een goede consolidatie van een beperkte V.A.R. prefereren. KAAPSTAD Het Zuidafrikaanse ka binet heeft besloten de Afrikaanse nationa listische leider Robert Soboekwe, die vrij dag zijn gevangenisstraf van drie jaar zal hebben uitgezeten, in hechtenis te houden Dit kan volgens de nieuwe anti-sabotage wet. Soboekwe, voormalig lector aan de uni versiteit van Johannesburg en oud-leider van het verboden Pan-Afrikaanse Congres, werd veroordeeld wegens ophitsing na de schietpartij in Sharpeville in maart 1960. Soboekwe zal worden vastgehouden op het Robben-eiland even buiten de kust bij Kaapstad. Hij zal niet méér in zijn cel behoeven te blijven, maar krijgt een wo ning die tof nu toe door negerbewakers is gebruikt. Hij zal binnen een bepaald ge bied volledige bewegingsvrijheid genieten. Minister Vorster zei vorige week in het parlement, dat Soboekwe een man is met grote persoonlijke aantrekkingskracht, die iets van een heilige roeping over zich heeft. Zijn houding is in de gevangenis niet veranderd, aldus Vorster. De anti-sabotage\Vet is woensdag in der de lezing door de Senaat goedgekeurd en behoeft nog slechts de ondertekening van president Swart. De wet geeft de politie bevoegdheid ver dachten zonder arrestatiebevel drie maan den in eenzame opsluiting te houden. De wet is in ijltempo het parlement gepas seerd. Zij stelt de doodstraf op twee nieuwe handelingen: het verlaten van het land om zich voor te bereiden op sabotage en het ijveren voor het omverwerpen van het regime vanuit het buitenland. De mi nister van justitie krijgt het recht een politieke gevangene na afloop van zijn straftijd voor onbepaalde tijd te detine ren. (Reuter). BRISTOL (AP) Zevenduizend West- indiërs boycotten de bussen van Bristol omdat de maatschappij vasthoudt aan ai- leen blank personeel. Do moeilijkheden ontstonden toen de maatschappij weigerde een Indiër in dienst te nemen vanwege zijn kleur. De maatschanpij rechtvaardig - de haar standpunt door te zeggen dat z,j haar blanke personeel zou kwijt raken als zij kleurlingen als chauffeur in dienst nam Er werken wel kleurlingen bij de schoon maakdienst en in de garages. De leiders van de Westindiërs hebban een beroep gedaan op de plaatselijke par lementsleden, de gemeenteraad en de ker ken hen te helpen in de strijd tegen wat zij noemen „de meedogenloze rassenpoli tiek van de maatschappij." In Londen, waar vele honderden Indiërs werken bij- de ondergrondse en de bussen, zei een autoriteit van het vervoerwezen„Wij ne men mensen in dienst ongeacht kleur of geloof. Wij hebben geen moeilijkheden. In Birmingham verklaarde een busonder- nemer: ..Als wij geen gekleurde .jongens in dienst namen zouden wij onmogelijk ai onze bussen kunnen laten lopen." Burgemeesters. Aan de heer D. M. A. Kruijen is on zijn verzoek eervol ontslag verleens als burgemeester van de gemeen te Schinnen Voorts is aan de heer H. J. Knoppers op zijn verzoek eervol ontslag verleènd als burgemeester der gemeente Heteren. Als tegenmaatregel tegen de stakende metaalarbeiders hebben vele West- duitse metaalverwerkende fabrieken nu hun deuren gesloten. Een arbeider leest de bekendmaking van deze maatregel aan de poort van een auto- fabriek in Mannheim, welke voor de arbeiders tot verboden gebied is ver klaard. (Telefoto) In de Noordzee is op zestig mijl ten westen van Den Haag een opvarende van het Zweedse schip Iberia over boord ge slagen. Een Neptune van de marinelucht vaartdienst, die zich op dat moment in de lucht bevond, heeft onmiddellijk koers gezet naar de opgegeven positie en een uur lang tevergeefs gezocht naar de ver miste. Het vliegtuig is daarna terugge keerd naar zijn basis Valkenburg omdat het zich ter plaatse zeer slecht was ge worden. Het opnemingsvaartuig Luymes van de Koninklijke Marine, dat in de nabijheid van de Iberia was toen het ongeluk ge beurde, heeft ook aan het opsporingswerk deelgenomen. Ook dit schip heeft het zoe ken moeten staken. Advertentie verzorgt en bestrijdt U door behan deling met nostosyl. Deze ideale, pijnstillende, ontsmettende én ge neeskrachtige zalf helpt ookdirekt bij: jeuk. insectenbeten, blaren en na zonverbranding. vele huismiddeltjes in 1 tube Het experimentele duikvaartkig Trieste (ontwikkeld door prof. Pxccard) is in Boston aangekomen, vanwaar het zal uitvaren om te proberen het wrak op te sporen van de verongelukte kern onderzee bóót Thresher. In de haven van de stad aan de Amerikaanse oost kust werd het instrumentarium van de Trieste grondig beproefd. LONDEN (AP) Premier Lester Pèar- son van Canada is in Londen aangekomen voor een bezóek van vier dagen, waarin hij belangrijke politieke besprekingen zal voeren met premier Macmillan. De libe raal Pearson is na de algemene verkie zingen in Canada de conservatief Diefen baker opgevolgd als premier. hoofd-agent rayon Haarlem FRANKFORT (AP) De staking en uitsluiting in de Westduitse metaalindus trie zijn vandaag de vierde dag ingegaan zonder dat er tekenen zijn die op een beëindiging wijzen. Andere industrieën zullen vandaag de invloed ervan ondervin den als de fabrieken na de 1 meidag weer open gaan. De Volkswagenfabrieken hebben reeds aangekondigd dat de fabriek zal komen stil te liggen als het conflict geen einde neemt. Andere autofabrieken zullen dit voorbeeld waarschijnlijk volgen. Een van de rechtstreeks betrokken ondernemingen is Bosch, die elektrische installaties maakt voor vrijwPl alle Westduitse auto's. Als de autofabrieken sluiten, zullen ook hon derden kleine toeleveringsbedrijven hier van schade ondervinden. Tot nu toe is alleen de deelstaat Baden-Württemberg ge troffen. Morgen zullen de bondsbestuurders in het Ruhr-gebied beslissen of de sta king daar ook zal doorgaan. De arbeiders hebben hun instemming reeds betuigd. Waarnemers achten een staking in de Ruhr onvermijdelijk, waarschijnlijk in de loop van de volgende week, tenzij de druk in Baden-Wiirttemberg tot een compromis leidt, hetgeen niet waarschijnlijk wordt ge acht. De vakbonden betalen geen stakingsuit kering aan de arbeiders die geen lid van de bonden zijn. Hieronder vallen ook de 3.000 buitenlandse arbeiders in de bedrijfs tak. Er zijn nog geen besprekingen vastbe- steld tussen vakbondsleiders en bedrijfs leidingen. MILAAN (AFP-AP) In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Milaan weer aanslagen met explosieven gepleegd. Een ervan gold het gemeentehuis, twee ande re verenigingsgebouwen. Er viel een ge wonde. Twee jongelui zijn gearresteerd. De politie heeft meegedeeld dat er geen verband bestaat tussen de bomaanslagen in het station van Milaan en de explosies van gisteren Een straatveger werd ge wond, toen hij met zijn bezem de in kran ten gewikkelde bom aanraakte en daar door het wapen tot ontploffing bracht. De politie heeft twee jongens gearres teerd. Zij gaven toe lid te zijn van de anarchistische afdeling van een commu nistische jeugdbeweging. De ontploffingen van zondag in het station van Milaan wor den toegeschreven aan terroristen uit Al to Adige (Zuid-Tirol). Deze bommen wa ren uitgerust met een in Duitsland ver vaardigd tijdontstekingsapparaat. Er is een Oostenrijkse jongen aangehouden, die in zijn rugzak een geladen revolver, een mes met een lemmet van 25 cm, een kom pas en een kijker had. Op stations van Verona en Savona bleek hij wapens en explosieven in bewaring te hebben gege ven. CANBERRA (Reuter) Harold Tolt, de Australische minister van Financiën, is eer verwoed amateur kikvorsman, maar een uitnodiging om mee te helpen zoeken naar iet goud dat zich in het wrak van De Vergulde Draack" moet bevinden, heeft -.1.1 afgewezen wegens drukke ambtsbe- gheden. Dit Nederlandse galjoen zonk in .pril 1656 voor de kust van West-Austr*- komende uit Batavia.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13