JAPONNEN HET WEER Militairen per radio voor oefening opgeroepen DE DAG VAN DE ARBEID Sir Winston Churchill verlaat het Britse Lagerhuis Twijfel aan torpedering 9 Einde van een tijdperk voor vertrouwen Over twee of drie dagen gaan de ongeveer 100 man weer naar huis Petersen vervangt vanavond Moulijn bevordering Hij bedankt kiezers Provinciale Raad van West-Irian HOUSE OF IRELAND 48e JAARGANG NUMMER 149 PONDERDAG 2 MEI 1963 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I A A Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I I TY^ 1 T I fl O IT I fl li f M Tl T Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. J I 1 I J III g_ franco per post 8.50. Losse HD— VOO» VE L S E NIJ M U ID E N, SRNTPOORT, D Ril HUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING E£ acteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur! Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Meer dan politicus èeè MORRIS 'ieforeijouêuy! SUÈDE EN NAPPA VESTEN Koud Nieuwe heren nieuwe nemen Drie doden in het verkeer Vierjarige jongen in Beverwijk verongelukt Het woord is aan 1 MEI „STERRENPARADE" Chinees schip vergaan T wijf el In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem. 2 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag k3 Op de Praatstod3 Buitenlands nieuws 3, 13, 15 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 7, 9 Topsy 6 Kennemer Kruimels7 Langs sluizen en havens 7 Knipselkrant 15 Horen en Zien17 Kunst 17 Feuilleton IQ Fconomisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Tot mijn leedwezen UNO voegde passage toe over de zelfbeschikking r v&wt ;vv>x*\ (Van onze correspondent) LONDEN. De oude. maar geestelijk nog volkomen vitale Sir Winston Church ill heeft besloten het Lagerhuis, waarin hij 63 jaar zitting heeft gehad, te ver laten. Sir Winston is 89 jaar. Hij nam dit besluit omdat hij zich als gevolg van de dijbeenbreuk, welke hij vorig jaar in zijn hotel in Zuid-Frankrijk opliep, niet gemakkelijk meer kan bewegen. Dat ging trouwens ook voor dit ongeval niet erg goed meer. Men hield altijd zijn hart vast, wanneer zijn zware, gezette en bleke figuur, langzaam en bijna wanke lend naar zijn plaats in de Lagerhuiszaal op de voorste bank, in het verlengde van rle frontbank van de regering, schuifel de. Hij deed dit nog lange tijd zonder stok en altijd zonder hulp van wie ook. Sinds zijn aftreden als premier in 1955, na volledig herstel van een beroerte, wel ke hem maanden lang eenzijdig verlamd had, heeft Churchill zich in het Lager huis. dat hij jarenlang op machtige wij ze beheerste, vrijwel niet meer laten ho ren. Hij zat er vaak te dommelen, maar niets ontging hem. Achter de schermen, speciaal in de rookkamer, kon hij nog urenlang met collega's en ministers zitten praten, vaak tot diep in de nacht. Ook verscheen hij 's avonds laat nog wel in de Kamer om aan stemmingen deel te nemen. Deze vereisten altijd een tamelijk lange wandeling door de speciale stern gangen, waarbij ook trappen moeten wor den beklommen. Churchill en het Lagerhuis waren één Van zijn jonge jaren af vormde het par lement het centrum van zijn leven. Sinds 1900 was hij Lagerhuis-lid. Er zaten reeds eeuwenlang Churchills in het Britse par lement. Zijn vader, kanselier van de schat kist Randolph Churchill, was zijn onmid dellijke voorganger. Sir Winston is de laatste van de negentiende eeuwse par lementaire reuzen, die de politiek verla ten. Hij was de grootste parlementariër van onze tijd, die op één lijn moet wor den gesteld met Llovd George in diens goede dagen voor 1920 en met het gro te genie Gladstone uit de vorige eeuw. Churchill was veel meer dan een poli ticus. Hij was in wezen een kunstenaar, die niet alleen het penseel, maar vooral het woord op kunstzinnige en oorspronke lijke wijze hanteerde. Hij was de ver persoonlijking van Groot-Brittannië's be wogen historie. Zijn grote voorgeslacht, speciaal de op het Europese vasteland tegen de tirannie strijdende hertog van Marlborough, inspireerde hem uiterma te. Hij heeft bijna alle belangrijke minister posten bekleed. Churchill was geen een zijdige deskundige of betweterige techno craat, maar een grote amateur, in de beste zin van het woord, die van alle markten thuis was, omdat hij de achter- Advertentie SENSATIONEEL Nieuwe aanb. leuk - vlot - charmant, maat 38 t/m 44 vanaf 5.95 GROTE MATEN satijn-katoen, maat 44 t.m. 52 vanaf 12.95, alleen Gen. Cronjéstr. 139 hk. I>r. Leyds- straat - Telefoon 57234 Advertentie BARTELJORISSTfT HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met in het binnen land hier en daar nachtvorst. Morgen overdag wisselende be wolking met enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Sir Winston, die nog altijd afgevaardig de is van het kiesdistrict Woodford, een forensenplaats in Noord-west Londen, heeft de voorzitster daarvan in een brief op de hoogte gesteld dat hij, tot zijn groot leedwezen, geen kandidaat bij de volgen de verkiezingen kan zijn, omdat zijn li chamelijke bewegingsvrijheid te beperkt is. De vraag is thans of Sir Winston einde lijk bereid is een „peerage" te ontvangen. Toen hij in 1955 aftrad als premier, werd hem een grafelijke titel aangeboden, maar hij weigerde deze. Uitsluitend in 't Lager huis de enige gekozen Kamer in Groot- Brittannië voelde deze aristocratische democraat zich op zijn plaats. Het was zijn ziel en zijn leven. Hij kon ook nooit zijn vroegere dagen vergeten, toen hij fel streed om de macht van het Hogerhuis te beknotten, daarbij zijn verachting uitspre kende voor het erfelijkheidsbeginsel. Woensdagavond heeft Sir Winston Churchill 't jaarlijkse banket van de Ko ninklijke Schildersacademie in Londen, waarvan hij vele jaren werkend lid was en thans ere-lid is, bijgewoond. Vanmorgen heeft de radinnieuwsdienst van het A.N.P. door het verspreiden van een oproep een militaire oefening in gang gezet die wordt gehouden onder de naam Ondas I. De oproep hield in, dat het re serve- en dienstplichtig personeel met klein verlof ingedeeld bij het C.-eskadron van het 11de tankbataljon onmiddellijk moet opkomen. De oproep werd uitgezon den op verzoek van de chef van de Ge nerale Staf De oproep zal ook nog gedaan worden in de uitzendingen van de N.T.S.- jnurnaaldienst van vanavond. Zij betreft het personeel van het 11de tankbataljon dat op 29 maart met klein verlof is vertrokken. Totaal vallen onge veer 100 man onder deze oproep. Inge volge het voor de cavalerie als proef in gevoerde aanvullingssysteem is de wer kelijke diensttijd voor dienstplichtigen gesteld cp 24 maanden. De laatste zes maanden wordt het personeel echter met klein verlof gezonden, gedurende welke periode het onmiddellijk kan worden op geroepen ter indeling bij het oorspronke lijke onderdeel. Ten einde na te gaan hoe snel een dergelijke oproep, gevolgd door een daadwerkelijke inzet, kan worden ge- effectueerd, is dit-personeel bij wijze van oefening thans opgeroepen om zich te mel den bij het oorspronkelijk^ onderdeel. Dr. Djalal Abdoh, administrateur van wege de UNO voor Nieuw-Guinea en dr. Soebandrio, minister van Buiten landse Zaken, hadden uitbundig ple zier na de overdrachtsplechtigheid, waarna Nieuw Guinea voortaan Irian Barat en Hollandia Kota Baroe zijn gaan heten. (Foto links) Een Pakistaanse soldaat houdt de UNO-vlag in zijn armen tijdens de overdrachtsplechtigheid in Hollandia. De Indonesische vlag wappert voor taan boven het grondgebied van Irian Barat. (Telefoto) f7' Het beroepspersoneel, behorende bij het betrokken onderdeel, zal eveneens aan de formering en oefening van het onderdeel deelnemen. Zodra het onderdeel is ge formeerd en het opgeroepen personeel en materieel zijn bijeengebracht, zal een velddienstoefening worden gehouden. Na afloop van deze oefening zullen de op- geroepenen naar huis worden gezonden. Verwacht wordt dat dit twee a drie da gen na het oproepen het geval zal zijn. De dag van de arbeid werd in Oost- Berlijn gevierd met een militaire parade. Partijleider Ulbricht was niet aanwezig; hij is met. vakantie in Tsjechoslowakije. Linksbuiten Coen Moulijn zal vanavond niet tegen Brazilië spelen. Hij wordt ver vangen door Petersen van Ajax. De ADO-er Mick Clavan is alsnog aan de re serves toegevoegd. De vierjarige D. E. van Beek uit Be verwijk is woensdag op de Alkmaarseweg Automatische Vier brigadiers van de Nevyyorkse politie, die onlangs waren bevprderd omdat 'zij het grootste aantal waar- deringspunten hadden, zijn gedegra deerd. Men was er achter gekomen, dat de man die het elektronisch bréin be diende waarmee de puntentelling werd verricht .zijn vrienden bevoordeêide. Als hij ponskaarten van „bevriende relaties" tegenkwam ponste hij er een aantal waarderingspunten bij. Het rpkentuig droeg slaafs degene met de mooiste puntenlijst voor bevordering voor. (Reuter)., om het leven gekomen. Het kind zat voor op de fiets van mevrouw H., die de Wolf en Dekenstraat kwam uitrijden. Zij pas seerde een geparkeerde auto. Zij werd op dat moment ingehaald door een vracht wagen met stenen. Mevrouw H. schrok en viei met haar fiets tegen de geparkeerde auto. De vierjarige jongen kwam te val len en raakte onder een der achterwielen van de vrachtauto. Het kind was op slag dood. De 66-jarige weduwnaar P. L. W. Sou verijn uit Lonneker is verongelukt, toen hij op zijn bromfiets door een hem achter op rijdende Duitse vrachtwagen werd aan gereden. Hij raakte onder de wielen van de aanhangwagen en was onmiddellijk dood In Steen wijk is de 61-jarige mevrouw H. Haadsma-Bouman bij het oversteken van de weg aangereden door een motor rijder. Zij is in het ziekenhuis overleden. Over de hele wereld is gisteren de eerste mei, de dag van de arbeid, gevierd met parades, optochten en toespraken. In Moskou en alle andere communis tische hoofdsteden werden portretten rondgedragen van Marx, Engels en Le nin. In Peking en Tirana (Albanië) was ook de afbeelding van de elders afge zworen Stalin van de partij. Op het Rode Plein in Moskou keken pre mier Kroesjtsjev en dr. Fidel Castro vijf uur lang naar de langstrekkende menigte. Na de militaire parade, die ongeveer 25 minuten duurde, kwamen delegaties van arbeiders, boeren, studenten en andere groepen uit de bevolking. In Havana nam Raul Castró een 8 kilo meier lange parade af van arbeiders, stu denten en militie. In Warschau deed Gomoelka een beroep op het volk zich zoveel mogelijk in te spannen om de door de buitengewoon strenge winter veroorzaakte verliezen weer ongedaan te maken. In Belgrado sloeg maarschalk Tito een drie uur durende parade gade. Voorop liep een muziekkorps van studenten dat twist- muziek ten gehore bracht. Andere studen ten hielden emblemen in de vorm van een hart omhoog, met de tekst: „Van elke twee studenten is er één verliefd". In Oost-Berlijn werd een grote militaire parade gehouden, die door de drie wes telijke commandanten van de stad „een nieuwe schending van de status van Ber lijn" werd genoemd. In West-Berlijn zei burgemeester Brandt tot een half miljoen mensen, dat de West- Berlijners nooit aan de verdeling van Duitsland en aan de Berlijnse muur zul len wennen La Rochefoucauld De huichelarij is een eerbetoon van de ondeugd aan de deugd. eerste plaats de dienaar van het Lager huis, dat hij zelf tot het prachtige instru ment maakte om het volk te dienen. TOKIO Het Chinese vrachtschip Yue Jin (9500 ton) is gisteren in de buurt van het Zuidkoreaanse eiland Tsjejoe Do ver gaan. Volgens de opvarenden werd het schip getroffen door drie torpedo's van een onbekend schip. Japanse en Ameri kaanse scheepvaart- en marine-autoritei ten trekken dit echter in twijfel. Zij ver onderstellen dat de Yue Jin op een blin de klip is gelopen (de bemanning zou de schokken hiervan dan voor torpedo's moe ten hebben gehouden), of In aanraking is gekomen met de mijnen uit de Kore aanse oorlog, die nog veelvuldig in het gebied voorkomen. De 55 opvarenden zjjn gered door een Japanse vissersboot en later op radio grafisch verzoek van Peking door een patrouilleboot naar Sjanghai gebracht. Vijf landen hebben onderzeeboten in dit deel van de wereld: de V.S., Japan, Rus land, Communistisch China en Indonesië. Oppervlakteschepen van Nationalistisch China en Zuid-Korea staan onder controle van de Amerikaanse marine. Delicaat De vrachtvaarder-was met graan, maïs en andere goederen op weg van China naar Japan. In Tokio wordt het zinken van het schip als een delicate affaire be schouwd, omdat het voor het eerst sinds 5 jaar zou zijn, dat een Chinees schip een Japanse haven aandoet krachtens een particuliere handelsovereenkomst. De han delsbetrekkingen tussen China en Japan zijn sinds 1958 verbroken. In Tokio werd betwijfeld of de Japanse regering al toe stemming had verleend voor het aanleg gen van diet schip in Moji in Zuidwest- Japan. De twijfel aan de beweerde torpedering baseert zich op de volgende punten: A) Geen enkel bemanningslid heeft ver klaard een torpedo te hebben gezien. B) Het is ongeloofwaardig dat een zo groot schip nog drie uur is blijven drijven na getorpedeerd te zijn. C) Er is niemand gewond geraakt. D) Er zijn geen wrak stukken gevonden. (Reuter/AP). Journalisten in een vliegtuig hebben later twee niet-geïdentificeerde oorlogs schepen ontdekt in het gebied waar het Chinese schip is gezonken. Zij richtten hun vuurmonden op het vliegtuig. In Griekenland vierden een half miljoen arbeiders de 1 mei-dag met een algemene staking en massabijeenkomsten in Athene, Piraeus, Saloniki en andere grote steden. Spandoeken eisten „Meer loon, meer brood en democratie", „Vrede en kernont wapening". In Spanje was het gisteren een officiële vrije dag, ter ere van „Sint Jozef de ar beider". In Italië hadden ook vele werknemers vrijaf. Zij trokken naar buiten of woonden door de vakbonden georganiseerde massa bijeenkomsten bij. In Lissabon werden vlugschriften ver spreid waarin de bevolking werd opgeroe pen te demonstreren tegen de regerings- politiek inzake de lonen en tegen het be wind in Angola en Portugees Guinee. In de regeringswijk van de stad raakten hon derden betogers slaags met de politie, die gummiknuppels, traangas en waterkanon nen gebruikte. De politie weigerde com mentaar op een bericht van ooggetuigen, dat een vrouw tijdens een achtervolging dood de politie was doodgeschoten. grond en samenhang van de dingen be greep. Hij was in het parlement en daarbui ten een man van enorme verbeeldings kracht, die in staat was vooruit te zien en die als weinigen de in de toekomst op doemende gevaren besefte. Hij had een onblusbare energie, en een staalharde wil. Zijn unieke persoonlijkheid heeft hem tot de ideale oorlogsleider gemaakt. Hoewel Sir Winston tot vorig jaar al leen „decoratief" op zijn plaats zat, zal men hem toch missen. Het Lagerhuis was zonder hem onvolledig. Hij zat daar als een symbool van het jongste dramatische verleden, van ongekende vastberadenheid en bloeiend patriottisme. Hij was in de KOTA BAROE Op het laatste ogen blik blijkt UNO-ondersecretaris Narasim- han nog een passage te hebben toegevoegd aan de boodschap, die hij namens Oe Thant voorlas tijdens de bestuursover- dracht van West-Irian. Deze passage werd gisteren niet door de persbureaus vermeld. Zij luidt: „Enige deskundigen van de UNO zul len periodiek een bezoek brengen aan West-Irian om de Indonesiërs te advise ren over de uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht der bevolking." KOTA BAROE De Indonesische mini ster van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban drio, heeft vanmorgen de eerste Provin ciale Raad van „Irian Barat" geïnstal leerd. Hij komt in de plaats van de Nieuw- Guinearaad en wordt voorgezeten door gouverneur Bonay. De raad telt 39 leden. Drie hunner waren ook lid van de Nieuw-Guinearaad. De raad telt 10 niet-Papoea-leden, die de Indonesi sche strijdkrachten, het jeugdfront en de geestelijkheid vertegenwoordigen. (AFP). Deze opname van Sir Winston werd gemaakt op 10 april toen de ambassa deur van de Verenigde Staten David K. Bruce hem het document overhan digde waarin Churchill officieel tot burger van de Verenigde Staten werd verklaard.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1