Benfica of Feijenoord ontmoet op 22 mei ploeg van Milaan nog andere dan Pelé Brazilianen hebben goede voetballers Petrosjan sloeg andere wegen in maar wit kreeg overwicht Dundee won met 1-0 maar Italianen toch naar Wembley Stadion van Napoli 8 maanden gesloten Halve voetbalmatch PSV-Brazilië Feest bij uittocht van supporters Spurs-Atletico op 15 mei in „Kuip" Keten straalzenders laatste redmiddel De Jongh vierde Andere aanduiding Zware shag tè zwaar? neem Afgebroken partij zonder verder spelen remise? Vanavond om 8 uur tegenstanders van Nederland Eisen liggen hoger dan voor Rome Moss zal niet meer in races uitkomen Niemeyer garandeert de kwaliteit DONDERDAG 2 MEI 1963 23 Stug verdedigen Feijenoord en Benfica op steenworp afstand bijeen Benfica-Feijenoord lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. «m m Verloop Gerda Kraan gemakkelijk naar de eerste plaats VRAAG PROVIMI -EIEREN Straks (22 mei) betreden in ieder geval elf Milanezen de grasmat van het machti ge Wembley-stadion in Londen. Maar wie zullen daar dan naast hen lopen: voetbal lers van bekerhouder Benfica of van het zichzelf gedurende het Europa-cuptoernooi overtreffende Feijenoord? Tot woensdag avond 8 mei half twaalf blijven de Italia nen indien een derde match overbodig blijkt te zijn over de landsaard van hun toekomstige tegenstanders in het on gewisse. Milaan heeft zich dus verzekerd van een plaats in de finale van dit lel omstreden bekertoernooi. Een nederlaag tegen het op eens weer wel goed draaiende Dundee bracht deze beslissing. De nadelige scor" bleef namelijk voor Milaan beperkt tot de kleinst mogelijke (1-0). Een week geleden verpletterden de Azzuri voor eigen pu bliek de Schotten met onverwacht grote cijfers (5-1). Een snel rekensommetje geeit nu de uitkomst: een gunstig doelgemid- delde van 5-2 voor Milaan, ruim voldoen de voor Wembley. Hoewel FC Milano dus na die 5-1 zege in de eerste ontmoeting de eindstrijd nau welijks nog kon missen, is de wedstrijd bijzonder fel geweest. Het kostte de Bel gische arbiter Lucien van Nuffel dan ook moeite de wedstrijd in de hand te hou den. In de laatste fase van de strijd moest de Belg zelfs de Schotse linksbinnen Gil- zean, maker van het enige doelpunt, van het veld sturen wegens natrappen. Een beslissing waarmee het publiek het overi gens lang niet eens was. Vooral voor de rust heeft Milaan, dat in 1958 de eindstrijd bereikte en toen met 3-2 door Real Madrid werd geklopt, het vaak moeilijk gehad. Met stug verdedigen konden de Italianen echter tot de 45ste De Italiaanse voetbalbond heeft de voet balvereniging Napoli een strenge straf op gelegd wegens de bloedige onlusten die werden veroorzaakt door voetballiefheb bers in het stadion van Napoli tijdens de wedstrijd van afgelopen zondag tegen Mo dena. De tuchtcommissie van de bond be paalde dat het stadion van Napoli voor acht maanden moet worden gesloten voor alle sportactiviteiten. Deze bepaling is on middellijk van kracht geworden. Verder besliste de commissie dat Mo dena deze zo fel omstreden wedstrijd met 2-0 heeft gewonnen. De trainer van het Na- politaanse team, Bruno Pesaola, Argen tijn van geboorte, die zelf tijdens de schermutseling werd gewond, is voor twee maanden geschorst. Mistone, een speler uit de Napelse ploeg is voor één wedstrijd geschorst. Verscheidene andere spelers, onder wie de Argentijn Humberto Rosa, kregen een berisping. In verband met de voetbalwedstrijd te gen West-Duitsland, komende zondag in Hamburg, zal het Braziliaanse elftal vrij dag 3 mei in Eindhoven een oefenduel spe len tegen de eredivisieclub PSV. Het wordt een halve wedstrijd, waaraan een demon stratie voorafgaat door twee teams, die uit het Braziliaanse gezelschap zullen wor den geformeerd. minuut stand houden. Even voordat Van Nuffel voor de rust wilde fluiten scoorde de Schotse linksbinnen met een hard en zuiver schot 1-0. Nog tenminste drie doelpunten zouden na de hervatting moeten volgen, wilde Dun dee een kans op een finale-plaats behou den. Even zag het er naar uit dat. het nog kon lukken. Nauwelijks drie minuten wa ren er gespeeld, toen de Milaan-doelman opnieuw werd gepasseerd. Scheidsrechter Van Nuffel keurde de treffer echter we gens buitenspel af. Ondanks de verwoede aanmoedigingen van de ruim 40.000 toe schouwers heeft de Italiaanse defensie de gastheren nauwelijks nog kansen gege ven. Tegen het einde van de ontmoeting zag het er zelfs nog enkele malen somber voor de Dundee verdediging uit. De uittocht, komende zaterdag, van de schepen „Grote Beer" en „Water man", die ongeveer duizend Feijenoord- supporters naar Lissabon brengen, zal in Hoek van Holland niet ongemerkt voorbij gaan. De VVV heeft in samen werking met een vurig Feijenoordsup- porter hiertoe een feestplan opgesteld. Als de schepen om vier uur 's middags Hoek van Holland voorbij varen, zal daar de harmonie „Rotterdam aan Zee" uit Hoek van Holland vrolijke muziek blazen. Via een geluidsinstallatie zal een Feijenoordsupporter bemoedigende woorden tot de supporters spreken. Feijenoord noch Benfica zal de span nende dagen die vooraf gaan aan de tweede ontmoeting tussen beide teams in Lissabon doorbrengen. Riera. coach van de tweevoudige bekerwinnaar, heeft voor Benfica logies besteld in hotel Miramare in 't kleine badplaatsje Estoril, op zo'n 20 km van Lissabon gelegen. Feijenoord zal. naar achteraf blijkt, bijna de overbuur van Benfica zijn want de Rotterdammers logeren in hotel Palazio van Estoril. op een steen worp afstand van het Portugese kamp gelegen De belangstelling voor de ontmoeting is ook in Lissabon zeer groot. Het stadion is reeds een week voor de wed strijd tot de laatste plaats uitverkocht. De zwartehandel tiert dan ook welig. Feijenoord behoeft geen angst te heb ben dat een slecht veld de prestaties van het team ongunstie zal beïnvloeden, want de grasmat van het stadion is bij zonder goed. Een aanval van Dundee op het doel van Milaan. De doelman zal echter het gevaar bezweren. Éénmaal stond hij echter machteloos, waardoor Dundee de leiding nam. Gedurende de rest van de wedstrijd bleven verdere doel punten uit. Milaan bereikte ondanks deze nederlaag de finale, op 22 mei in het Wembley-stadion te spelen. De finale van het voetbaltoernooi om de Europa-cup voor bekerwinnaars, die woensdag 15 mei in het Rotterdamse Feije noord stadion wordt gespeeld, zal gaan tussen Atletico Madrid en Tottenham Hotspur. De Londenaren plaatsten zich woensdagavond in de eindstrijd door op White Hart Lane het team van OFK Bel grado met 3-1 te verslaan. De ruststand was 2-1. De eerste wedstrijd tussen "beide ploe gen, vorige week woensdag in Belgrado gespeeld, leverde een 2-1 zege voor de Engelsen op. Vanmiddag is een vier man sterke N.T.S.-delegatie naar Madrid gevlogen voor besprekingen met Spaanse en Por tugese autoriteiten en televisie-experts over de mogelijkheid van het gebruik van zeven straalzenders tussen Lissabon en Madrid. Dit is thans namelijk nog de eni ge technische kans op realisering van een „Eurovisie-programma" van de wedstrijd BenficaFeijenoord op woensdag 8 mei. Het project is uitgewerkt door de chc-f van de N.T.S.-bedieningstechniek, de heer M. Bollen, één van de vier N.T.S.-functio narissen die vanavond over het plan gaan onderhandelen in Madrid. De heren Reu- geling, Maas en Smits vermen de andere leden van de delegatie. Men verwacht van avond laat of anders vrijdagmorgen uit sluitsel te hebben over de Madrile'ense be sprekingen. Mocht het plan doorgaan, dan zal Portugal twee straalverbindingen be schikbaar stellen, Spanje eveneens twee en Nederland drie dergelijke „hops" die de afstand moeten overbruggen tussen het zenderbereik van de Spaanse en Portuge se televisie; Mochten de besprekingen een gunstig re sultaat hebben (men is daarover in Hil versum niet pessimistisch gestemd) dan dienen de straalverbindingen opgesteld en beproefd te worden binnen vijf dagen, een karwei waar anders wel twee weken voor wordt uitgetrokken. De Fransman Elio Gerussi heeft het „Circuit des Mines", een etappe-wed strijd voor profs, gewonnen. De negende en laatste etappe leverde een overwinning op voor zijn landgenoot Raymond Bucchi. De Jongh is de hoogstgeklasseerde Neder lander. Hij werd vierde in het eindklasse ment. De Brazilianen houden er een eigen aardige opstelling op na. Zij spreken bijvoorbeeld van een dubbele stopper, vierde back, van linkerspeerpunt, rech- terspeerpunt. Dit houdt verband met het door hen gespeelde 4-2-4-systeem. Enkele plaatsen in het elftal worden als volgt aangeduid: arrière appuyeur - dubbele stopper: arrière central - spil; avant armateur - binnenspeler (voor); avar t avancé - binnenspeler (vooruit geschoven); pointe droite - rechter speerpunt; pointe gauche - linkerspeer- punt; quatrième arrière - vierde back. Advertentie NIEMEYER KWAUTFH De schaakwereld krijgt waar voor haar geld in de tweekamp om het wereldkam pioenschap. In de afgebroken 16de ontmoe ting kwam bijvoorbeeld voor de vjjfde maal een aangenomen damegambiet op het bord, dat weer in een nieuwe versie ver scheen. Het was nu uitdager Petrosjan, die andere wegen insloeg. Maar, zoals ook in de meeste voorafgaande partijen met deze speelwijze, wit (Botwinnik) kreeg toch overwicht, dat tot koningsaanval leidde. De Armeniër had echter intelligente vér strekkende defensieve plannen bij de hand. die tot tegen het einde bleken te voldoen. Hierbij zij wel aangetekend, dat 39. e6? in elk geval niet scherp genoeg was. Ver moedelijk is 39. Td4: kansrijk, hoewel een en ander na 39Tec8 nogal wat analy tische arbeid vergt. Minder sprekend schijnt 22. h6, doch het is niet denkbeeldig, dat in deze voortzet ting een nog onontgonnen perspectief ligt. Inmiddels past de vaststelling, dat het overwicht van de witte kleuren sprekend is. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld het kandidatentoernooi Willemstad 1962, waar na royaal 70 partijen zwart een overwicht op de scoretabel had De situatie in deze tweekamp laat duidelijk zien, dat de com battanten zich toch wel heel grondig heb ben voorbereid. Het bestuur van de Internationale Atle tiek Federatie (IAAF) heeft tijdens een vergadering in Rio de Janeiro de minimum eisen vastgesteld voor de Olympische Spe len van Tokio. Over het algemeen liggen de eisen veel hoger dan die voor de Spelen van Rome (1960). Elk land heeft het recht (maximaal) drie atleten op een nummer af te vaardigen. Van dit drietal moeten er echter twee aan de minimumeis hebben voldaan. De eis op de technische nummers moet men ook in de kwalificatie halen om tot de finale te kunnen doordringen. De minima zijn: Heren: ion m.: 10.4 sec.; 200 m.: 21.- sec.: 400 m.: 47.- sec.: 800 m.: 148.8 min.; 1500 m.: 3.43.5 min.; 5000 m 14 02 - min 10.000 m.: 29.25.- min.. 3000 m. steeple- 8.45.-: 110 m. horden: 14.2 sec 400 m horden: 51.8 sec.; hoog: 2.06 m.; ver: 7.60 m hinkstap: 15.80 m.: polshoog: 4 60 m.; kogel: 17.80 m discus 55.- m.; speer: 77 m.; kogelslingeren 63.- m tienkamp 7000 punten. Dames: 100 m.: 11.7 sec.; 200 m.: 24.2 sec.: 400 55.5 sec.. 800 m.: 2.08 min.: 80 m. horden 11.- ;c.; ver: 6- m hoog: 170 m.; kogel: 15- m.; discus: 50.- m speer: 51.- m.; vijfkamp 4500 pnt De afgebroken stand lijkt remise in te houden. Dat hiertoe zonder verder spelen zal worden besloten is niet denkbeeldig. Dan zou zaterdag bij het begin van de 17de partij, de stand 8'/j7'/2 voor de uitdager zijn, die dan tevens de witte kleuren han teert. Wit (Botwinnik); zwart (Petrosjan). 1. d2-d4 d7-d5 2. c2-c4 d5xc4 3. Pgl-f3 Pg8-f6 4. e2-e3 e7-e6 5. Lflxc4 c7-c5 6. 0-0 a7-a6 7. a2-a4 Pb8-c6 8. Ddl-e2 c5xd4 9. Tfl-dl Lf8-e7 10. e3xd4 0-0 11. Pbl-c3 Pf6-d5 12. Lc4-d3 Pc6-b4 13. Ld3-bl Lc8-d7 14. De2-e4 g7-g6 15. Pf3-e5 Le7-f6 16. De4-f3 Lf6-g7 17. Df3-g3 Ld7-e8 18. h2-h4 Pb4-c6 19. Pe5-f3 f7-f6 20. Pc3xd5 e6xd5 21. h4-h5 Pc6-e7 22. h5xg6 Le8xg6 23. Pf3-h4 Lg6xbl 24. Talxbl Dd8-d7 25. b2-b3 Tf8-f7 26. Dg3-f3 f6-f5 27. Df3-g3 Pe7-c6 28. Ph4-f3 Tf7-e7 29. Lcl-f4 Te7-e4 30. Pf3-e5 Pc6xe5 31. d4xe5 Ta8-e8 32. f3-f3 Te4-e2 33. Tdl-el Te2-a2 34. Le4-g5 d5-d4 35. Lg5-f6 Dd7-f7 36. Tbl-dl Df7-g6 37. Dg3xg6 h4xg6 38. Lf6xg7 Kg8xg7 39. e5-e6 Te8-c8 40. Kgl-h2 Tc8-c2 Afgebroken. Op een door de regen doorweekte sintel- baan is de Europese kampioene op de 800 meter Gerda Kraan aan haar atletieksei- zoen 1963 begonnen. Tijdens internationale wedstrijden in Bochum zegevierde zij met een straatlengte voor de Duitse Antje Gleichfeld op de 800 meter in 2 min 11.8 sec. Antje Gleichfeld noteerde 2 min 16.7 sec. Gemakkelijk lopend behoefde Gerda Kraan zich niet ten volle te geven, aan gezien het gehele veld van start tot finish achter haar bleef. Het werd een tempoloop waarbij in de eindfase geen van haar te genstandsters tegen het geweld opkon. Advertentie BRAZILIË GYLMAR (Santos) DIAZ (Sao Paulo) ZITO (Santos) DORVAL (Santos) EDUARDO (Paulista) COUTINHO (Santos) Scheidsrechter: BOSTRÖM GERSON (Flamengo) BENNAARS v (Feijenoord) PETERSE (Ajax) KLAASSENS (Feijenoord) OUDERLAND (Ajax) PIETERS d. LINDEN (DOS) PRONK (Ajax) HAAK (ADO) GRAAFLAND LIMA (Santos) ALTAIR (Fluminense) PELE PEPE (Santos) (Santos) (Zweden) GROOT BERGHOLT7 (Ajax) (Feijenoord) MULLER (Ajax) (Feijenoord) NEDERLAND Brazilië, het zonnige land boordevol voetbaltalenten, met de reputatie tweemaal de hoogste voetbaltitel te hebben behaald, houdt zich momen teel in Amsterdam op om van avond om 8 uur in het Amster dams Olympisch stadion als tegenstander van het Neder lands elftal te fungeren. Re cente nederlagen 'tegen Portu gal en België bewezen dat zelfs de sterksten van de sterksten op een gegeven mo ment een steekje kunnen laten vallen. Maar ofDoch dat terzijde geschoven. Laat ons liever, zo enkele uren voor de wedstrijd, een blik werpen in het 'spelersarsenaal van dat Portugees sprekende Zuid amerikaanse land. Allereerst valt het licht van de schijnwerper op keeper Gylmar, voluit geheten Gyl- mar dos Santos Neves. De 32- jarige doelverdediger van Santos en sedert 1953 van het nationale team maakte beide malen deel uit van de ploeg die het wereldkampioenschap op zijn naam bracht. Antonio Lima Santos, in hei programmablad als Lima aan geduid, bezette dikwijls de rechtsbackplaats, maar ook ?o nu en dan die van rechts half. Hij draagt evenals vele mdere sterren het shirt van Santos, is pas 21 jaar en debu teerde nog niet zo lang gele den in de nationale formatie. Wel behoorde hij indertijd tot de uitgebreide groep spelers in Chili. Eduardo Barbosa de Albu querque, beter bekend als Eduardo, maakt de laatste tijd furore als spij. Deze 20-jarige verdediger is sedert zijn jeugd lid van Corinthians Paulistg. Tot 1962 bezette hij een andere plaats, maar als spil blijken zijn kwaliteiten beter tot hun recht te komen. De naam van José Eli de Miranda zegt wellicht weinig doch Zito roept direct al her inneringen wakker. Zito, de overbekende speler van San tos, 30 jaar, die al van 1955 af een onmisbare schakel vormt in de Braziliaanse ploeg Tijdens de vorige wereldkanr schappen raakte hij gebles seerd en werd als dubbele stopper op uitstekende wijze vervangen door Zequinha. Een andere nog jeugdige achterspeler van Brazilië heet Roberto Diaz Branco. In 1960 kreeg hij, nu 20 jaar, een vaste plaats in het eerste van San tos Diaz heeft een beroemde vader: Osvaldinho die bij diverse clubs uit Saint Paul indertijd tot grote hoogte reikte. Altair Gomes de Fiqueiredo kortweg Altair), in Brazilië 2en linksback van grote klas se, behoort nu eens niet tot de Santos- „stal" maar tot die van Club Fluminense FC. In 1959 belandde deze 25-jarige voetballer in het nationale team, waarmee hij dus tevens naar Chili trok. En dan de voorhoede met onder andere Dorval Rodri- gues, vervanger van de on grijpbare buitenspeler Garrin- cha, die geblesseerd thuis moest blijven. Dorval, 28 jaar. ook al een Santoslid, staat altijd min of meer in de scha duwzijde van Garrincha. Mocht deze laatstgenoemde speler echter eens niet van de partij kunnen zijn, dan kan hij er van verzekerd zijn, dat hij op goede wijze zal worden ver vangen. Gerson de Oliveira Nunès (Gerson) bleef jarenlang ama teur. Zo verdedigde hij de vaderlandse, amateuristische kleuren tijdens de Olympische Spelen van 1960 in Rome en gedurende de Pan American Spelen in Chicago. De 22-jarige Gerson debuteerde in 1961 lijdens de wedstrijden tegen Paraguay en Chili in het Bra ziliaanse elftal, Antonio Wilson Honorió, in Brazilië Coutinho genaamd. Kreeg nog niet zo lang geleden oekendheid vanwege zijn korte passes met en naar Pele, iets ivat dit voetbalwonderkind luist van pas komt. Het mee- Stirling Moss, de Britse top-coureur heeft woensdagmiddag op het circuit van Good wood bij Londen officieel verklaard, dat hij niet meer in races zal uitkomen. Een jaar geleden, op tweede paasdag, werd je I.ondenaar op hetzelfde circuit ernstig ge wond, toen zijn wagen met een snelheid van bijna 200 kilometer per uur van de weg raakte. Moss heett sindsdien niet meer aan races deelgenomen. De Engelse pechvogel, die de wereldti tel die voor hem scheen te zijn voorbe- spelen van de 19-jarige Cou- ®te™d no?it; heeft kunnen veroveren, nam tinho (Santos) is nog twijfel- fqe be®hssm8 na een proefrit met een Lotus achtig 19 sP°rtwagen. Moss, die op de natte baan Zonodig neemt de 18-iariee een snelheid V£»n boven de 200 kilo- Ney zijn plaats fn Ney de Per UUr kwam" verklaarde na af- Oliveira is de benjamin van het gezelschap. Ney trok wel iswaar al in 1962 de aandacht, maar pas dit jaar bleek hij rijp te zijn voor de nationale for matie. En dan koning voetbal him self, Pele, zonder enige twijfel 's werelds bekendste, be roemdste voetballer. Wie Bra zilië zegt, denkt ogenblikkelijk aan Pele. Deze 22-jarige natio nale held heet voluit Edison Arantes do Nascimento, maar weinigen noemen hem zo. Naast hem staat José Macia, die ook al een andere, kortere en gemakkelijker in de mond te nemen naam draagt: Pepe. Hij, Santos-speler en 28 jaar, staat bekend om zijn geweldig hard schot. Pepe speelde in 1956 voor de eerste maai in het Braziliaanse elftal. Na^vanavond speelt Brazilië komende zondag tegen West- Duitsland. De wedstrijd wordt gespeeld in Hamburg. Overi gens hebben, de Brazilianen nog een zwaar programma r-T.i::iijp voor de boeg: 8 mei: Engeland loop van de rit- Ik 7aj n.w ~,B/aflIië; ï2ri: Italië~Bra- uitkomen omdat ïk geLf dat ik niTt ZT ziliè; 17 mei: Egypte—Brazilië; hetzelfde kan presteren 19 mei: Israel—Brazilië. Vooral geluk Ik kan niet zosnel 'ln °n" le eerste twee matches kunnen als vroeger en heb meer mnPit leager®n oijzonder attractief worden. situaties snel te beoordelen!" °m

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 23