Gezellige mensen halen Heineken in huis Heineken r f^r Kardinaal König in Polen (oud-gezant der Nederlanden) Wereldnieuws r Alphenaar Van dag tot dag Toestand in Brits Guyana slechter 'n Vrouw zorgt Op da raatótoel DONDERDAG 2 MEI 1963 Slamat Djalan, om eelt on der Uw voeten te verwijderen! Slamat Djalan, Uw lik doorns verdwijnen spoor loos, pijnloos! Slamat Djalan, afdoende tegen lastige kalknagels! Slamat Djalan, tegen ver moeide en branderige voe ten! Verkrijgbaar bij Uw drogist. Greville Wynne zal in Moskou terechtstaan voor wat lente in huis. Want het is mei! 'n Sfeer vol bloemetje en.een bier tje voor de gezelligheid! n Man geniet van die goede zorgen. Bloemen in de kamer en Heineken in het glas. Heerlijk, helder Heineken! ■4Lïfcs. PILSENER, MÜNCHENER, U it je OUD BRUIN, EXTRA STOUT Terrorist Sergent opvolger van oud-premier Bidault KOOP LIEVER ZE ZIJN* Mien Jacobs KRUISWEG 47-49 HAARLEM VRAAG PROVIMI -EIEREN V Advertentie Zevenentachtig van iedere honderd on dervraagde Nederlanders zijn voorstan ders van Europese economische èn poli tieke eenwording en slechts vier van elke honderd zijn er tegen; de andere negen houden er geen mening over dit vraagstuk op na. Aldus het Amerikaanse Instituut voor de Publieke Opinie, dat in de zes lan den van de Europese Gemeenschap meer dan zesduizend steekproeven heeft laten nemen om de houding van de bevolkingen te peilen. Nederland neemt de hoogste plaats op de ranglijst der gunstige antwoorden in In ons land heeft men zich dus door de politiek van president De Gaulle nog niet laten ontmoedigen. Als hel resultaat van de steekproeven mag gelden als represen tatief voor de algemene opinie is zeven achtste van de Nederlandse bevolking vóór Europese eenheid zowel in politiek als in economisch opzicht, en het resterende achtste deel bestaat nog voornamelijk uit „kweetni et"-zeggers. Maar ook in de andere landen van de Gemeenschap is de publieke opinie, vol gens dit onderzoek, overwegend positief. Het totaal voor de zes landen samen wijst namelijk op 72 percent voorstanders, 23 percent meninglozen en slechts 5 percent tegenstanders. En het is interessant te kunnen vaststellen dat het Frankrijk van Charles de Gaulle percentueel precies even veel voorstanders telt als het alge^ mene gemiddelde van de Gemeenschap bedraagt: ook 72 percent. De invloed van vijf jaar Gaullistisch regime is hoogstens merkbaar in het aantal tegenstanders: acht percent van de ondervraagden, tegen over een gemiddelde van vijf percent in de Gemeenschap als geheel. Nu kan men uit een onderzoek als dit slechts zeer beperkte conclusies trekken want zowel de vragen als de antwoorden zijn dikwijls voor verschillende interpre tatie vatbaar. Als het vragenlijstje van het Amerikaanse instituut bij voorbeeld aan president De Gaulle zelf zou zijn voorge legd, zou deze indien hij de zaak al een antwoord waardig keurde stellig hebben verklaard, een voorstander te zijn van politieke en economische Europese eenheid. Het gaat er maar om, wat men daaronder verstaat en of bijvoorbeeld een „Europa der vaderlanden," waarin Frank rijk de lakens zou uitdelen, óók als een verwezenlijking van het Europese een heids-ideaal mag gelden. "'Maar wel kan rïien het resultaat van dit} opinie-onderzoek beschouwen als een gun- -stig symptoom omdat men eruit kan op maken dat in het Europa der Zes het ver langen naar en de wil tot aaneensluiting ondanks de tegenwoordige moeilijkheden nog altijd krachtig leven en dat de stem ming ten gunste van een verenigd Europa door die moeilijkheden niet of nauwelijks heeft geleden. De vraag, hoe dat verenig de Europa er zal moeten uitzien, wordt daardoor niet minder controversieel, maar blijft tenminste actueel. En ook dat is be langrijk. Advertentie Slamat Djalan rseen nieuw middel volgens recept van Mevrouw A. A. Rehwinkel-van den Berg te Heemstede en wordt in de han del gebracht door de Chemische en Cos metische fabriek „AKRU", Westerstraat 93 te Haarlem. De Britse zakenman Greville Wynne, die ongeveer zes maanden geleden op de beschuldiging van spionage in Hongarije werd gearresteerd en later aan de Sovjet- Unie werd uitgeleverd, zal in Moskou in het openbaar worden berecht. Zijn vrouw krijgt toestemming de rechtszitting bij te wonen. Wynne krijgt een Russische ver dediger toegevoegd. De datum van het proces staat nog niet vast, doch volgens niet-officiële berichten zou het in de twee de week van mei plaatsvinden. WARSCHAU (AP) De aartsbisschop van Wenen, kardinaal König, brengt een bezoek aan Polen op uitnodiging van kar dinaal Wyzynski. Kardinaal König is de eerste buitenlandse rooms-katholieke kar dinaal die Polen onder het communistische bewind bezoekt. In Krakau heeft hij een mis opgedragen in de oude Wawel-kerk waar de huidige paus Joannes XXIII in 1912 als jonge priester mis las. De Wawel-kathedraal is toegewijd aan de heilige Stanislaus, de patroonheilige van Polen. Ze wordt beschouwd als een van de belangrijkste historische en artistieke monumenten van het land. In de grafkelders zijn veertien koningen Polen, nationale helden en de dictator van voor de tweede wereldoorlog, maarschalk Pilsoedski begraven. De basiliek is een schatkamer van kunst uit de renaissance en het baroktijdperk. Een van de voornaamste bezienswaardig heden is de Sigismund-kapel, die in 1531 werd voltooid en is versierd met prach tig gesteente, goud- en zilverwerk door de Florentijnse beeldhouwer Berecci. Tijdens de rit naar Krakau hield het ge zelschap stil bij het voormalige concen tratiekamp Auschwitz. De kardinaal leg- rde een krans in de kleuren van de Oos tenrijkse vlag bij het gedenkteken. Aan het slot van zijn bezoek neemt kar dinaal König deel aan de nationale feest- dat van Onze Lieve Vrouw, koningin van Polen, in de bekende Poolse bedevaart plaats Czestochowa. Zaterdagavond wordt de kardinaal in Wenen terugverwacht. Kardinaal König en de aartsbisschop van Berlijn Bengsch. mochten vorig jaar niet deelnemen aan de plechtige Poolse bedevaart naar Czestochowa. De beide prelaten kregen toen geen inreisvisum van de Poolse regering. PARIJS (Reuter) De Nationale Ver zetsraad van de Franse ex-premier Bi dault, die in Brazilië verblijft, is opge volgd door de „nationale raad van de re volutie", zo is bekendgemaakt in pamflet ten die aan een aantal Franse dagbladen zijn toegezonden. Volgens de geschriften staat deze anti- gaullistische illegale organisatie onder be vel van Pierre Sergent, een oud-parachu tistenofficier, die vorig jaar bij verstek tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens O.A.S.-activiteiten in Frank rijk. Sergent is een voorstander van ter rorisme en directe actie. Advertentie Ik weet, dat ik nu velen op de muzika le tenen, zielen of andere lichaamsdelen zal trappen als ik heken, dat ik niet van „moderne" klassiek houd. Waar zijn de concerten van vroeger, waar de violen zongen, de hobo's genietbare klanken pro duceerden en het koper voor een gepaste atmosfeer zorgde? Ik vraag mij af, hoe een hedendaagse componist te werk gaal. Zet hij een nest jonge katten op de piano en noteert dan vlug, welke klanken er te voorschijn komen? Op zichzelf al een hele kunst, dat geef ik toe, maar fraai? Nee. Of zet hij zijn raam eens flink open en laat de straatgeluiden tot zich doordrin gen, pm ze dan te verwerken tot een „mu ziekstuk"? Met muziek heeft dit ramme len en piepen toch niets te maken? Ik heb medelijden met de artiesten, die een dergelijk concert ten gehore moeten bren gen. De meesten hunner geven zelf mu ziekles en als een pupil een dissonant op zijn instrument speelt, krijgt hij te ho ren: „alweer niet gestudeerd, waar be taalt je vader eigenlijk lesgeld voor". Als Pietje dan naar de concertzaal gaat en hij hoort zijn leraar een aaneenschake ling van dissonanten produceren, zal hij zich gekweld afvragen, waarom h ij dat dan niet mag. Zo bezocht ik dan laatst weer eens een concert, meegevraagd door een bevrien de mogendheid. Na de pauze zou nl. een zeer geliefde symfonie worden uitge voerd. Vóór de pauze werd een nieuw mu ziekstuk ten doop gehouden, het program ma vermeldde tenminste een eerste uit voering. Onze trommelvliezen werden da nig op de proef gesteld, de fortissimo's wisselden de pianissimo's met onregelma tige, verwarde tussenspelen af; soms leek het, of alle strijkers niet de snaren, doch de achterkanten van hun instrument be speelden en of er ergens met lege vuil nisemmers werd gesmeten. PARAMARIBO Volgens reizigers uit I Achter ons zaten twee dames, die al- Brits Guyana, waar reeds anderhalve weeK lung hun belangstelling voor het gebode- een algemene staking heerst, wordt de toestand daar met de dag slechter. Voor al de voedselvoorziening zou dreigen vast te lopen. In vele gezinnen zou al hon ger geleden worden. De staking zou zich nu ook op de plantages uilbreiden. NEW YORK De minister van onder- ne hadden verloren. Zij bespraken het di ner, dat zij die avond hadden genuttigd. Hun stemmen waren sotto voce als het op het podium ook even rustig was en zij haalden uit, als het koper eveneens „gas op de plank" gaf. De kruik gaat zolang te water tot hij breekt. Plotseling viel alles stil, behalve de mevrouw achter ons. wijs van de Britse kolonie Brits Guyana „Ik bak ze altijd met een uitje" riep ze luid. Verstoord draaide de dirigent zich om. Applaus en gelach, men meende, dat het stuk uit was, doch dat bleek niet het geval. De beide dames zijn muisstil in de pauze verdwenen. Dat was jammer, want ik had hen willen vragen, wat ze altijd met een uitje bakten. heeft aan de speciale commissie voor ko lonialisme van de Verenigde Naties ver zocht een einde te maken aan de tactiek van uitstel, die de Britse regering toepast bij het vaststellen van een datum waarop de kolonie onafhankelijkheid verkrijgt. Drie schepen van de KNSM hebben hun lading voor Georgetown (Brits Guyana) in Paramaribo gelost. Met het doorver- voer zal worden gewacht totdat de si tuatie in het buurland is verbeterd. Ook in Curagao ligt lading te wachten (ANP, Reuter). Advertentie Prins Bernhard heeft on langs in Brussel gewezen op de grote betekenis, welke de Benelux zou krijgen, wanneer zij uit haar papieren bestaan kon worden opgewekt tot een levende realiteit. Zijn woor den moeten iedereen in de La ge Landen uit het hart gegre pen zijn, die zich verontrust gevoelt door de Frans-Duitse toenadering binnen het Euro pa van de Zes, en door de enorme overmacht welke daar door in dit Europa gaat ont staan. Al zijn de drie Benelux- ianden met elkaar slechts half zo volkrijk als Frankrijk, en al is hun gezamenlijke opper vlakte naar verhouding nog veel kleiner, het zou toch een belangrijk verschil maken wanneer de Benelux werd tot een feitelijke eenheid, althans op het gebied varf de buiten landse politiek. De gezamen lijke handelsbeweging van de drie landen met de wereld buiten hen is van bijzonder grote betekenis. In cultureel opzicht hebben de Benelux- landen steeds sedert het einde van de Middeleeuwen behoord tot de voorhoede van de mens heid zeker niet minder dan Duitsland, Italië of Frankrijk. Wanneer de Benelux met één stem kon spreken één stem, die drie landen tegelijk zou vertegenwoordigen dan zou dit zonder twijfel een stem zijn waarnaar geluisterd werd. Blijft daarentegen de huidige toestand voortbestaan, waarbij de Benelux een douane-unie is en niet veel meer, terwijl ieder land op ieder ogenblik een eigen weg kan volgen op in ternationaal gebied (en dat in derdaad vaak doet), dan zal men in de wereld noch in het Europa van de Zes aan de ijle stemmen van België, Neder land of Luxemburg veel aan dacht schenken. In zijn rede wees de prins verder op een aantal prakti sche maatregelen, welke het Benelux-besef bij de bewoners der drie landen kon verster ken. Maatregelen zoals de daadwerkelijke opheffing van de grens-controle. Het lijkt ons één van de wijzen om het doel, de schepping van een le vende Benelux, te bereiken. Daarnaast noemde prins Bern hard er enkele andere, waar onder de taak welke een me dium als de pers in deze ver vullen kon. In overeenstemming hier mee willen wij in deze kolom men allereerst de kansen van een nieuwe, hechtere Benelux wegen. Mogelijk lijkt de vraagstelling, die wij tot titel kozen („Heeft de Benelux een toekomst"') wat pessimistisch. Maar in een zaak als deze, waarin veel ondernomen moet worden wil men iets bereiken dat de moeite waard is, zou te groot optimisme tot menige teleurstelling kunnen leiden. Wanneer niet een nieuwe koers gezocht wordt, dan is inderdaad te vrezen dat de Benelux meer en meer uit onze gedachten zal verdwijnen. Een ideaal dat eenmaal bereikt is, maakt niemand meer enthou siast en de tol-unie is er (vrij wel), de economische unie is een eind op weg en.wordt straks achterhaajd door de veel grotere economische unie welke het Europa van de Ge meenschappelijke Markt zal gaan vormen. Zo goed als de betekenis van de douane-unie al ineengeschrompeld is nu de binnen-tarieven tussen de Zes van de Gemeenschappelijke Markt in étappes worden af gebroken. Straks zijn zij ge heel verdwenen, en dan is tenzij er nieuwe vormen van samenwerking worden geko zen de Benelux als het ware uitgevloeid in de Gemeen schappelijke Markt. Maar hoe groot is de kans op zulk een nieuwe koers? Om die vraag te kunnen beant woorden, zouden wij niet slechts moeten weten hoe men in Nederland hier tegenover staat, doch oook in België en in Luxemburg. En wij moe ten, om te beginnen, vaststel len dat geen van onze eigen politieke partijen zich om de Benelux nog erg druk schijnt staat, doch ook in België en om het te ontkennen, heeft men niet alleen met onver schilligheid te maken doch ook, in bepaalde kringen, met weerstand. Lazen wij niet on langs in een hoofdartikel van La Libre Belgique, dat het Be- nelux-parlement nu maar be ter geruisloos kon verdwij nen? Wanneer, en zo lang, men in België te maken heeft met on verschilligheid aan de ene kant en met een zekere weer stand aan de andere kant, dan is het niet twijfelachtig hoe de balans door zal slaan. Slechts wanneer de onver schilligen oog gaan krijgen voor de onmiskenbare voor delen van een gezamenlijk Be- nelux-optreden jegens derde landen, en wanneer de nieuwe koers zodanig wordt gekozen dat zij de weerstand bij som mige Frans-talige groepen niet aanwakkert maar voor zover mogelijk wegneemt, slechts dan is er op succes te hopen. Over deze weerstand gespro ken kunnen wij Nederlanders veel leren van de fouten die onze voorouders maakten in de jaren van het dubbele Ko ninkrijk der Nederlanden.... De Benelux kan nooit goed functioneren wanneer de Ne derlanders de enige aktieve deelnemers zijn, de Belgen en de Luxemburgers degenen die, passief zo niet met tegenzin, de leiding van het noorden volgen. De weerstand zou waarschijnlijk veel kleiner worden wanneer de Neder landse partners bedachten dat de term Benelux bestaat uit drie lettergrepen, waarvan de eerste slaat op België Mogelijk is dit een gedachte welkeweerstand zal wek ken in Nederland! Zijn wij niet het volkrijkste land van de drie? Inderdaad, maar dat is zeker niet het enige crite rium. Let men op economische omstandigheden (wat Neder landers ook graag doen), dan kan men waarnemen dat Bel gië het in welvaart van Ne derland wint. Bovendien heeft België in het Europa van de Zes een meer centrale ligging, terwijl het beschikt over meer internationale contacten dan Nederland. Dit laatste is in het bijzonder zo geworden door de vestiging van de Commis sies van de Gemeenschappe lijke Markt en van Euratoom in Brussel. Buiten Europa heeft België tot dusverre een sterke invloed in Kongo kun nen behouden, terwijl de in vloed van Nederland in Indo nesië misschien weer gaat op leven, doch thans in ieder ge val schijndood genoemd moet worden. Aan de ene kant zal de nieu we Benelux moeten getuigen van visie, maar aan de andere kant zal men er zich wel voor moeten hoeden iets tot stand te willen brengen dat de vol komen zelfstandigheid van de deelnemende landen in bin nenlandse aangelegenheden mogelijkerwijs zou aantasten. Want dit laatste zou bepaald wei op grote weerstanden stuiten, en dit lang niet alleen in België. In de grote kwesties van de internationale politiek hebben Nederland, België en Luxem burg belangen die niet strijdig zijn maar die integendeel goed op elkaar afgestemd kunnen worden dat is het grote lichtpunt voor de Benelux. Eendrachtig samengaan bin nen de Gemeenschappelijke Markt teneinde ons en onze belangen te kunnen handha ven naast, en zo nodig tegen over die van het bondgenoot schap FrankrijkWest-Duits- land, dat is een duidelijke doel stelling. In België bestaat de neiging, die zaken wat genu anceerder te zien dan in ons land Belgen staan nu een maal dichter bij de Fransen. Het lijkt ons lang niet altijd een bezwaar wanneer de Ne derlandse benadering van ze kere internationale vraagstuk ken eveneens iets genuanceer der wordt, zodat in dit opzicht het gemeenschappelijk bepalen van een Benelux-standpunt winst kan opleveren, ook wat de taktiek betreft. Is eendrachtig optreden van de Benelux tegenover het Frans-Duitse verbond een ne gatieve politiek? Niet nood zakelijkerwijs, want er is eveneens in wezen één ge meenschappelijk Benelux-be- lang bij positieve zaken zoals de helaas thans ver verwij derde toetreding van En geland tot de Europese Ge meenschap, of de verhouding van deze tot de Verenigde Staten en tot de ontwikke lingslanden. Terwijl in be paalde gebieden de Neder landse belangen zullen over wegen boven de Belgische, is het in andere weer omgekeerd gesteld. Een gunstige factor voor de toekomstige samen werking is, dat voorheen zo explosieve kwesties als die van Kongo of Nieuw Guinea thans zodanig geregeld zijn dat daaruit niet langer grote internationale complicaties voor één der Benelux-partners te duchten zijn. Bijzondere aandacht zullen de Luxemburgse verlangens verdienen Luxemburg is nu eenmaal meer continentaal in gesteld dan België, om van het zeevarende Nederland niet te spreken. Dat is duidelijk gebleken toen Luxemburg ten aanzien van de plannen van president De Gaulle voor een „Europa der Vaderlanden" een niet-afwijzend standpunt in nam. België en Nederland zul len samen met Luxemburg de toekomstige Benelux-politiek zo die er kan- komen die nen voor te bereiden op demo cratische wijze. Hoe nu de toekomst van de Benelux te verzekeren? Door er op zo breed mogelijk niveau belangstelling voor te kweken! Hier haken wij opnieuw aan bij de gedachten, welke prins Bernhard daarover uitte. Met name sprak de prins van de vorming van een belangenge meenschap van de grote zee havens. Wij denken verder aan de Benelux-comités in de drie landen, comités die uit een lange winterslaap gewekt moeten worden. Hun leden kunnen samenkomen, liefst zo, dat Belgen, Nederlanders en Luxemburgers dadelijk al contact met elkaar hebben. En zij kunnen, ieder in hun eigen groepering thuis hetzij in hun politieke partij, hetzij in verenigingen, kerkgenoot schappen, of in vak-organisa ties meer aandacht vragen voor de toekomst van de Be nelux. Reeds bestaat er con tact tussen schrijvers, journa listen, televisie- en radio-ver slaggevers, waarop voortge bouwd kan worden. Het be langrijkste is,, dat er een nieu we stuwkracht wordt ontwik keld, waaruit een gezamenlijke stroming zal ontstaan. Dus niet op de wijze van het Frans- Duitse bondgenootschap, dat als het ware van bovenaf aan de volkeren werd opgelegd, maar op goed-democratische manier, van onderen uit om hoog. Zoals in de Lage Landen reeds zo veel tot stand is ge komen. Bij een volgende gelegenheid willen wij nagaan, in hoeverre de Benelux voor haar toekom stige ontwikkeling behoefte heeft aan nieuwe verdragen, nieuwe instellingen of nieuwe symbolen. Tnrqnnnmn.nnrrnrr-tni.nir~lir I1 Bedriegersdorp. Sinds de oorlog hebben de dorpelingen van tientallen Oostenrijkse dorpen hun dorpsnaam veranderd, om dat zij vonden dat de naam beledigend was, zoals Stinkenbrunn (stinkende bron), Gaunersdorf (bedriegersdorp) en Affenberg (apenberg). Geestelijke striptease. Barbara Powers, de echtgenote van de Amerikaanse U-2-pi- loot, die zich na de vrijlating en terug keer van haar man uit de Sovjet-Unie heeft laten scheiden, heeft haar memoi res aan een Amerikaanse uitgeverij verkocht, voor naar verluidt ongeveer een kwart miljoen dollar. Het eerste deel van het boek is getiteld: „De lij densweg van Barbara Powers." Bange Amerikanen. In de Amerikaanse staat Indiana zijn arrestatiebevelen uit gevaardigd tegen drie studenten van de universiteit te Bloomington, die lid zou den zijn van een trotzkistische commu nistische organisatie en zouden ijveren voor het omverwerpen van de regering. Als de studenten schuldig worden be vonden kunnen zij tot drie jaar worden veroordeeld. Overschat? Volgens de „Sun-Times" uit Washington stelt een commissie een on derzoek in naar de doeltreffendheid van de intercontinentale Minuteman-raket. Het blad schrijft, dat enkele leden van de commissie menen, dat de Ameri kaanse regering en de luchtmacht de doeltreffendheid van de Minuteman schromelijk hebben overschat. Schending. De Israëlische regering heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad te kennen gegeven, dat de passages in de gemeenschappelijke verklaring van Egypte, Syrië en Irak van 17 april be treffende de bevrijding van Palestina de bevestiging vormen van „een wil om Israël te vernietigen" en als zodanig een schending van 't UNO-handvest be tekenen en een rechtstreekse bedreiging van de internationale vrede en veilig heid. Socrates. Acht negers die de protestmars tegen de rassenscheiding van de ver moorde blanke postbode William Moore naar Alabama wilden voltooiden, zijn in Attala (Alabama) gearresteerd. Negen anderen, 5 blanken en 4 negers, die naar Alabama op weg zijn, hebben de waarschuwing gekregen dat zij ook zul len worden gearresteerd zodra zij Ala bama binnenkomen. Het in Nunspeet ge houden landelijk congres van de studen tenvereniging op humanistische grond slag „Socrates" heeft een condoleantie- boodschap gestuurd naar de weduwe van de vermoorde Moore. Advertentie i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3