India voor de keuze tussen massale sterilisatie of zelfmoord door bevolkingsgroei Klassieke contraceptiva kunnen de bevolkingsexplosie met keren Labour tegen nationale spoorwegstaking INDIA VOOR DE (III) Franse hervormde synode tegen nationale aanvalskernmacht m Parade in Haifa HENSEN Pui'Olbrengl' 1 Reddende nog niet middel is gevonden Lagerhuis akkoord met saneringsplan Experiment in VS met ondergrondse radiosignalen Prof. v. Stempvoort betuigt voor zijn collega Geyser Westberlijnse politie man naar Oost-Berlijn Prinses Joséphine Charlotte heeft een zoon Londen weigert de EEG officieel af te zweren Elke 2 seconden een kind Dreigend perspectief Simpel middel nodig DONDERDAG 2 MEI 1963 5 J o Pleidooi voor contacten met rooms-katholieken VRAAG PROVIMI - EIEREN Excuses aan Liberiaanse UNO-afgevaardigde ■PP*" WERKHEMDEN PAARLAARSTEEG I HAARLEM Groothertogin Charlotte en prins Jean in Amerika Iedere twee seconden wordt er in India een kind geboren: de toeneming van het aantal monden dreigt de produktie- groei voorbij te streven. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ROURKELA (India) Uit de heksen ketel van de staalsteden Rourkela, Jamshedpoer en Bhilai vloeit rood gloeiend staal, dat is economische voor uitgang. Het is het hoopvolle gezicht van het moderne India: nieuwe irrigatiepro jecten, stuwdammen die water in kracht omzetten, de trotse machinewerktuig- fabriek in Bangalore, het modelbedrijf in Madras dat spoorwagons maakt, de lichte industrie die elektronica, naai machines en fietsen produceert. Dat is economische vooruitgang, ak koord. Maar wat betekent economische vooruitgang precies? Men deelt de na tionale produktie door het aantal mon den. .Als die uitkomst jaarlijks toeneemt gaat het goed. Maar wat als het aantal monden onevenredig gaat toenemen? In- dia's economie groeide in vijf jaar met 4.2 percent, toch steeg het jaarlijks in komen per hoofd van de bevolking met slechts 2,9 percent. En dat inkomen ligt eigenlijk ver onder het bestaansmini mum. Dit zijn angstige cijfers: in 1947 telde India 350 miljoen zielen. In 1963 zijn het er 450 miljoen. Over 25 jaar zullen het er 700 miljoen zijn. Als dit zo doorgaat wordt iedere discussie over economische vooruit gang nutteloos. Men kan het dan op z'n best hebben over handhaving van het hui dige hongerniveau. De bevolkingsaanwas moet worden be- In India's mensenzee kunnen de hoop en de vrijheid verdrinken. perkt, anders pleegt India geleidelijk aan zelfmoord door voortplanting. India's bevolking groeit niet omdat de mensen meer kinderen krijgen dan vroe ger, maar omdat er meer mensen kinde ren krijgen. Het sterven is afgenomen. Voor 1947 stierven er in India per jaar 1 miljoen mensen aan malaria, 200.000 aan tuberculose en 250.000 aan cholera, tyfus, pokken, pest en andere besmettelij ke ziekten. Malaria en pokken zullen over twee jaar geheel verdwenen zijn. de rest duurt iets maar niet veel langer. Niet alleen sterven er jaarlijks 2,5 miljoen mensen minder, maar die mensen vermenigvuldi gen zich. Het sterftecijfer daalde van 44 tot 27 per duizend, het geboortecijfer is blijven staan op 46 per duizend. De directeur van de volksgezondheid in New Delhi zegt: „Men kan van artsen niet verlangen, dat zij de strijd tegen het sterven opgeven. Maar ook niet, dat als resultaat van hun werk het leven ondra gelijk wordt". Vandaar dat zij begonnen zijn met de strijd tegen India's besmettelijkste ziekte: de ongecontroleerde sexualiteit. Het ge boortecijfer moet omlaag. Er mag in In dia niet langer iedere twee seconden een kind geboren worden. De vraag blijft: hoe? Voorlichting, pe riodieke onthouding, contraceptieve midde len? Die helpen allemaal in een ontwik keld land, en voor individuele gezinnen die geen kinderen meer wensen. Die middelen worden in India ook toegepast, maar in feite zijn zij te duur en vooral te gecom pliceerd. De geboortenbeperking is in India veel meer een nationaal dan een gezinspro bleem: de massa's van het platteland vin den kinderen krijgen minder lastig dan ze te voorkomen. Een zoon is voor Hindoes „poetra", dat wil zeggen „hij die voor komt dat men in de hel komt". Zonen moeten er zijn, dochters worden na de geboorte wel eens verdronken. Zonder zo ver te gaan als Japan, dat de abortus heeft gelegaliseerd, heeft India ge zocht naar een afdoend, vooral een onher roepelijk middel: de sterilisatie. Zo is het hoge woord eruit. Wie het te hoog vindt, Advertentie moge bedenken dat er in India voor 5 mil joen lijders aan tuberculose maar 30.000 sanatorium-bedden zijn. Zo'n omstandig heid schept andere morele criteria: men kan het leven beter voorkomen dan het met zekerheid miserabel te laten eindigen. De vrijwillige sterilisatie is nu het eerste wapen in de nationale campagne voor ge boortebeperking. Op mannen toegepast is de ingreep die dan vasectomie heet uiterst eenvoudig. Zij laat de man in staat tot geheel normaal schijnend echtelijk ver keer, op de bevruchting na. Zij wordt door de mannen met groot enthousiasme aanvaard, helaas op voorwaarde.dat zij op hun vrouwen wordt toegepast. En bij vrouwen is sterilisatie een veel moei lijker en ingrijpender operatie. De sterilisatie wordt alleen aanbevolen aan echtparen die reeds twee of drie kinderen hebben, waarvan het oudste ten minste 5 jaar is, zodat zij van nakome lingschap redelijk verzekerd zijn. WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se departement van defensie experimen teert met een nieuw stelsel van radiosig nalen, die in plaats van door de lucht onderaards op hun bestemming i.omen. Met dit project wordt kennelijk gestreefd naar een in tijden van oorlog geheim en uitermate storingsvrij communicatienet tussen de ondergrondse bases voor Minu- teman-raketten en andere ondergrondse commandoposten. Radiosignalen zouden over afstanden van 80 kilometer van het ene ondergrond se punt naar het andere kunnen worden gezonden, door gebruik te maken van de rotsformaties die zich kilometers diep on der de oppervlakte van de aarde bevin den. De antennes zouden ingebed wordei. in diepe gaten, die in de rotsen geboord dienen te worden. Dr. C. R. Burrows van het radio-weten schappelijke laboratorium in Bethesda (Maryland) heeft dit systeem beschreven in een rapport. Een experimentele uitvoe ring is reeds met steun van de Ameri kaanse luchtmacht ontwikkeld. Burrows heeft verklaard dat het onder ideale omstandigheden mogelijk is onder grondse radiosignalen rondom de halve wereld te zenden. Maar uit veiligheids overwegingen is het 't beste de afstan den tot circa 80 km te beperken. ORTHEZ (Frankrijk) (AP) De natio nale synode van de Franse hervormde kerk heeft een resolutie aanvaard, waarin er bij de Franse protestanten op aange drongen wordt voor de eenheid van de christenen te bidden en, ter bevordering van de verstandhouding, contacten met de roomskatholieken aan te knopen en te on derhouden. Tijdens de slotzitting is deze resolutie aanvaard op aandringen van de dominee Hébert Roux, een officiële protestantse waarnemer naar het Vaticaanse concilie. Ds. Roux hield zijn pleidooi in een rap port over het concilie en de betrekkingen van de Franse hervormde met de rooms- katholieke kerk. Ds. Roux zei, dat bij de Franse protestanten, in afwachting van de besluiten van het concilie, het verlan gen gewekt moet worden voor het ge sprek (met de rooms-katholieke kerk) teneinde de gelovigen op de weg naar een beter begrip voor elkaar te leiden. In een resolutie óver de evangelisatie wordt gewaarschuwd tegen het winnen van zielen „wat de weerspiegeling vormt van een veroveringsgeest" in plaats van een delen van de waarheid. Deze waar schuwing is blijkbaar gericht tegen de rivaliteit tussen de verschillende protes tantse kerkgenootschappen in Frankrijk. Over binnenlandse kwesties zijn de vol gende resoluties aanvaard: 1. Aangedrongen wordt op een opheffing van de doodstraf. 2. Verzocht wordt een liberaler wetgeving voor dienstweigeraars. 3. Veroordeeld wordt het programma van president De Gaulle voor een Franse aan- valskernstrijdmacht. Er wordt bij de re gering op aangedrongen dit plan op te geven. Naar Moskou Een delegatie van het Franse verbond van protestantse kerken zal op uitnodi ging van aartsbisschip Nikodemus van het Moskouse patriarchaat van 11 tot 22 juni een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. De afvaardiging zal onder meer kerken en instellingen van de Russische orthodoxe kerk bezoeken. Advertentie Ondanks dat moeten de voorlichtingsbu reaus ontzaglijke weerstanden overwinnen Niet zo verwonderlijk, want het is niet al leen een fysieke maar ook een psychische ingreep. Om de psychologische weerstan den te overwinnen, probeert men het nu met sterilisatie-kampen. In de staat Ma harashtra heeft men in zo'n kamp in drie dagen duizend mannen gesteriliseerd. Het element van gezamenlijkheid, van een pa triottische daad, vermindert het effect van schaamte en spijt. Men kan lastig zeggen dat het systeem op grote schaal is aanvaard. In geheel India zijn sinds 1956 slechts 200.000 man nen en 125.000 vrouwen gesteriliseerd. Om India's geboortecijfer te halveren, zouden er jaarlijks 2,5 miljoen mannen tussen de 25 en 35 onvruchtbaar moeten worden ge> maakt: Het effect van de hele campagne voor geboortebeperking is op de bevol kingsstatistieken nauwelijks afleesbaar. Men kan natuurlijk aanvoeren, dat er tijd voor nodig is om de gedachte alge meen ingang te doen vinden, en dat naar mate India zich ontwikkelt en Industrali- seert, het geboortecijfer wel terug zal lo pen. Het is vermoedelijk waar. Maar veel waarschijnlijker is, dat het tegen die tijd te laat zal zijn en dat de „bevolkingsex plosie" India geruïneerd zal hebben, met alle politieke gevolgen daarvan. India is een - democratie, het kan zijn geboortecijfer niet omlaag dwingen, zoals de Chinezen dat zouden kunnen.- Mao-tse- toeng heeft besloten, dat China bij de 800 miljoen moet stoppen. Dat lijkt hem vol doende om de atoomoorlog te overleven, die hij onvermijdelijk acht. Maar als die toch nog op zich zou laten wachten, dan zijn de Chinezen zeer wel in staat een ge boortestop af te kondigen, bij wijze van spreken te eisen dat men voor ieder nieuw kind eerst een oud mannetje moet inleve ren. Een Indische arts zegt: „India kan zich geen drastische maatregelen veroorloven. Het moet het zoeken in nieuwe technieken: wat het werkelijk nodig heeft is een in jectie of een tablet, dat mensen een half jaar of een jaar lang onvruchtbaar maakt. Een aantrekkelijker en dus effectiever me thode dan het mes van de chirurg. Het is aannemelijk dat het Westen met enige inspanning zo'n middel zou kunnen produceren. Bezwaren van religieuze aard hebben die inspanning tot nu toe verhin derd. En toch is de campagne tot geboor tebeperking in India ingeluid door een vrouwelijke minister van gezondheid die katholiek was, 'n argument dat doet twij felen aan de absoluutheid van die bezwa ren. Wie India zo'n middel in handen geeft, geeft het meer dan alle miljarden leningen, staalfabrieken en andere pre sentjes bij elkaar. Als India het niet krijgt, verdrinken de democratie, de vrij heid en de hoop in de mensenzee. Dan krijgen de Chinezen misschien toch ge lijk". (Van onze correspondent) LONDEN Het tweedaagse spoorweg-de bat in het Lagerhuis is onder groot ru moer geëindigd. Het Beeching-plan, dat zoveel stof beeft doen opwaaien, werd ech ter goedgekeurd, zij het dat een aantal Conservatieven demonstratief wegbleef Eén Conservatief stemde met de oppositie mee. Ook de liberalen stemden tegen. La bour-afgevaardigden riepen dat de minis ter van transport, Marples, moest aftre den. De oppositie eiste, in plaats van het een zijdige Beeching-plan, dat een grote slag voor de Britse spoorwegen betekent, een nationaal transportplan waarbij alle kan ten van het Britse vervoersprobleem zorg vuldig tegen elkaar zouden dienen te wor den afgewogen. De regering staat echter op het standpunt dat er haast bij is en dat het veel te uitgebreide Victoriaanse spoorwegsysteem zo snel mogelijk moet worden ingekrompen en gemoderniseerd om een jaarlijks tekort van anderhalf mil joen gulden en meer weg te werken. Dit probleem is nog verscherpt door de steeds toenemende concurrentie van de auto met de trein. Een derde deel van het Britse spoorwegnet, dat nauwelijks meer door het publiek gebruikt wordt, moet verdwij nen. Oppositieleider Harold Wilson sprak zich PRETORIA (AP) Professor Albert Geyser, de Zuidafrikaanse hoogleraar in de theologie, heeft het hooggerechtshof in Pretoria verzocht een bevinding van de Nederduits Hervormde Kerk van Zuid- Afrika dat hij schuldig is aan ketterij van de hand te wijzen. Na een proces van zes maanden, dat in 1962 in de gehele wereld de aandacht trok, werd professor Geyser beschuldigd van ketterij, afgezet als predikant en ontsla gen uit zijn post aan de universiteit van Pretoria. Professor Geyser is nu verbon den aan de Witwatersrand-universiteit van Johannesburg. Rechter Joseph Ludorf presideert de zitting van het hooggerechtshof. Er zijn zeven adviseurs, drie voor professor Gey ser en vier voor de Nederduits Hervorm de Kerk Een van de belangrijkste ge tuigen voor professor Geyser is professor P. A. van Stempvoort, die theologie do ceert aan de universiteit van Groningen, Hij wordt internationaal beschouwd als 'n toonaangevend deskundige van het Nieuwe Testament. Tijdens de behandeling, die. enige weken zal duren, zullen documen ten die tienduizenden woorden omvatten ingediend worden, waarvan er enkele da teren uit 1854. Professor Geyser zegt, dat de commis sie die hem veroordeelde „bevooroordeeld en vijandig" was. Zijn beroep is gericht tegen de kerk in haar geheel en tegen de leden van de commissie. De zitting wordt gehouden in een oude synagoge, die indertijd veranderd werd in rechtszaal voor het massale hoogverraadproces. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft zijn verontschuldigingen aange boden aan de Liberiaanse UNO-afgevaar- digde mejuffrouw Angie Brooks voor het feit, dat men in twee cafetaria's in Noord- Carolina heeft geweigerd, haar te bedie nen. Dit heeft een woordvoerder van het State Deparment meegedeeld. Advertentie HET MERK week Mengmeststof voor kamerplanten 65°/o - 100 grs - 65 ets Volop bloei en groei TEL AVIV (AFP) In Haifa is maan dag een grote parade van de Israëlische strijdkrachten gehouden, ter herdenking van het vijftienjarig bestaan van de staat Israël. Ongeveer een kwart miljoen men sen woonde de demonstratie bij, die door waarnemers de imposantste werd ge noemd die ooit in Israël is gehouden. De rouw die in verband met het over lijden van president Ben Zwi was afge kondigd, was voor de duur van de parade opgeschort. Op de eretribune stond een lege met zwarte stof bedekte stoel. Onder de gasten bevonden zich ministers van Ivoorkust en Tanganjika, een delega tie van de Franse Senaat, afvaardigin gen uit Latijns-Amerika, het corps di plomatique en vertegenwoordigers van Joodse gemeenschappen uit de gehele wereld. BERLIJN (DPA) Het Oostberlijnse persbureau A.D.N. heeft gemeld dat' de hoofdwachtmeester van politie Jozef Kreutz uit West-Berlijn in Oost-Berlijn om politiek asiel heeft gevraagd. Hij is in de nacht van zaterdag op zondag in uniform en gewapend naar Oost-Berlijn gegaan. De Westberlijnse politie vermoedt dat de vijf tigjarige Kreutz dit wegens huwelijks moeilijkheden heeft gedaan. Twee Oostduitse jongens van 16 en 20 jaar zijn maandag de grens bij Eschwege overgestoken. Beiden waren door het prik keldraad gewond. Een van hen stortte uitgeput, ineen. Zijn metgezel ontmoette even later een Westduitse grenspatrouille, die de vluchtelingen naar een ziekenhuis bracht. ronduit tegen de dreigende driedaagse na tionale spoorwegstaking uit, maar hij ver weet Marples dat diens ongelukkige optre den een staking juist bevordert. Labour hoopt ook dat de staking kan worden ver meden omdat deze nadelige politieke ge volgen voor haar kan hebben. Het is na dit debat vrijwel zeker dat de Nationale Unie van Spoormannen zich opnieuw zal beraden over de staking, wel ke vastgesteld is op 14, 15 en 16 mei, sa menvallende met het bezoek van het Bel gische koninklijke paar aan Londen. Advertentie een ruime sortering in diverse kleuren, maten en prijzen. Een hemd dat u ook in uw VRIJE TIJD met plezier zult dragen vanaf 8.65 Ook een ruime keus in JONGENSSPORTHEMDJES Voor al uw werkkleding natuurlijk LUXEMBURG (AP) Prinses Joséphine Charlotte van Luxemburg, de gemalin van de Luxemburgse troonopvolger prins Jean, heeft gisteren in het kasteel Betz- dorf het leven geschonken aan een zoon. Erfgroothertog Jean brengt met zijn moe der, groothertogin Charlotte van Luxem burg, een officieel bezoek in de Ver enigde Staten. Zij werden dinsdag door president Kennedy op het Witte Huis ont vangen. De baby is het vijfde kind van het gezin van de 42-jarige prins Jean en de 35-jarige prinses Josephine Charlotte, een zuster van koning Boudewijn. Zij zijn op 9 april 1953 in het huwelijk getreden. Hun andere kinderen zijn: prinses Marie As- trid (9). Prins Henri (8) en de tweeling prins Jean en prinses Margarethe (6) De pasgeborene zal worden genoemd naar z'n overgrootvader van vaders kant, groot hertog Guillaume van Luxemburg. Het is het 23-ste kleinkind van de 67-jarige groot hertogin. MADRID (Reuter) Prinses Sofia van Griekenland, de 24-jarige echtgenote van prins Juan Carlos, de zoon van de Spaan se troonpretendent, verwacht in december een kind, zo hebben betrouwbare kringen in de Spaanse hoofdstad gezegd. LONDEN (AFP, AP, Reuter) Labouraf- gevaardigden hebben tevergeefs gepro beerd van de Britse regering de toezeg ging te krijgen dat zij niet voor de par lementsverkiezingen een nieuwe poging zal doen om zich bi] de Europese Econo mische Gemeenschap aan te sluiten. On der minister Edward Heath weigerde in het Lagerhuis deze toezegging te geven. Hij zei te blijven bij zijn standpunt dat Groot-Brittannië zich uiteindelijk toch bij de E.E.G. zal aansluiten. Heath is vandaag uit Londen vertrokken voor bezoeken aan achtereenvolgens Ham burg, West-Berlijn, Straatsburg en Lissa bon. In de Portugese hoofdstad zal hij deelnemen aan de bijeenkomst van de mi nisterraad van de Europese Vrijhandels associatie (EVA) op 9 en 10 mei. Naar verluidt wenst Noorwegen vrije invoer in Groot-Brittannië van verse vis en vispro- dukten en een betere toegang tot de Britse kapitaalmarkt. Advertentie in de huid gezondheid en zuiverheid

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5