LANGS SLUIZEN EN HAVENS COR 0LY N .v. Redwijs schepen en brengt twintig objecten uit VELSEN IN 37 JAAR NIET GEZIEN I wsmmf; i Niet zo maar zo! zo BROMFIETS KOOPJES CONSTANT en HD7 verlovingsringen Hoe de duiven vlogen Havenberichten Groot transport voor Turkse regering \f Schoenhandel DKW 595.- Magneet695.- RAP 650.- Magneet Sport 695.- Avada 425.- JUWELIER R. DE BOER Zomerzegels Gevonden en verloren Vriend schapsband Afgesloten Opbrengst Cadeau DONDERDAG 2 MEI 1963 7 fe» DE AMSTEL-5CHEPEN TWENTY STYLE ~P\cjwJLaaiAm Arie van der Veer Ha ven verkeer van Amsterdam Examens KOMT DIT ZIEN Breestraat 108 - Beverwijk J Advertentie Er is in Amsterdam een scheepvaart maatschappij, waarvan de namen der schepen beginnen met ..Amstel" Het is de N.V. Reed.erij „Amsterdam", die haar ze tel heeft in het Havengebouw en in de bezettingsjaren werd opgericht door de in Nederland aanwezige directieleden van N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land". De oprichtingsdatum is 21 novem ber 1941 en de rederij zou zich bezighou den met de algemene vrachtvaart, maar eerst diende het einde van de oorlog te worden afgewacht want in de donkere ja ren van de bezetting was het uiteraard onmogelijk aan schepen te komen, laat staan deze te laten varen. Na de bevrijding kon de „Reederij Am sterdam" op beperkte schaal haar werk zaamheden beginnen met twee van de re dering overgenomen Empire-schepen, die in Amerika waren gebouwd, namelijk de Jan Steen en de Jan uievens. Deze sche pen kregen bij de nieuwe Amsterdamse rederij de namen Amstelveen en Amstel- stad. Gedurende de eerste jaren was men uit sluitend aangewezen op het overnemen van enkele Liberty-schepen van de regering. In 1950 was de Reederij Amsterdam in het bezit van twee Empire-schepen en drie Li berty-schepen. Het schip op de foto is er een van het Liberty-type, de Amsteldiep Deze vrachtvaarder kwam in 1943 gereed onder de naam Thomas A. Hendrikcks na te zijn gebouwd bij de Oregon Shipbuilding Corporation te Portland door de Verenigde Staten van Amerika. De bruto inhoud bedraagt 7229 reg. ton en het draagvermogen 10.554 ton, de leng te over alles 134,57 m., de breedte 17,31 m., de holte 10,62 m. en de diepgang 8,55 m. De stoommachine van 2500 pk. geeft het schip een vaart van 11 knoop. In 1947 werd het schip aangekocht door de Nederlandse regering ter gelegenheid waarvan het de naam Robert Truin kreeg In hetzelfde jaar ging het over aan de Reederij Amsterdam en is toen de Am steldiep genoemd. Sinds 1961 draagt het schip de naam Efdemon en vaart het onder Griekse vlag. De Amsterdamse maatschap pij heeft deze Liberty verkocht aan Demo trios Magaronis in Piraeus en op 16 sep tember 1961 vertrok het schip onder de nieuwe naam van Amsterdam met bestem ming Montreal. Nog niet zo lang geleden is de Rederij Amsterdam in het bezit gekomen van een ander schip onder de naam Amsteldiep. Dit schy? was in 1960 nieuw opgeleverd door de N.V. Scheepswerf De Hoop ie Lobith aan de opdrachtgever, de Neder landse Vracht en Tankvaart Mij. te 's-Gra- venhage en heette Nieuwe Tonge. Deze 13950 bruto reg. ton metende bulkcarrier heeft enkele weken geleden de naam Am steldiep gekregen. Vervanging Het vervangen van de orde schepen door nieuwe is begonnen in het jaar '952. Ge leidelijk werden de schepen van het Em pire- en het Liberty-type afgevoerd. De oude Empire Amstelveen, een der twee eerste schepen van de maatschappij kun nen we aantreffen in China en heet daar nu Polly. De Amstellaan ging in 1961 naar Advertentie Deze charmante PUMP met ieugdiqe snit en onbe rispelijke pasvorm koopt u voor ƒ19.90 «NNlHMm.N tl TELfFOON 4Ï«1 «MUlOlN Van de postduivenhoudersvereniging De IJmond (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 120 duiven deel aan een wedvlucht van Vilvoorde af over een afstand van 171 km. De lossing vna de dui ven geschiedde om 11.30 uur. Een duif van An- tonius bereikte als eerste het hok om 13 58 uur. de laatste prijsduif om 14 10 uur. Het was prach tig weer en de wedstrijd had een snel verloop. De uitslag was als volgt: Antonis 1 8 18: Van der Scheer 2 4 5 6 7 10; Van Stooten 3 13 21 24. Ver duin 9 16 20: Suurmond 11; Koffeman 12 23: Kna pen 14; Blok 15; Schriever 19; Van der Zee 22. Liberia en draagt nu de naam Silver State. Een jaar eerder was de Amstelpark al van de hand gedaan naar Panama en voert thans de naam Severn River. Voor de verkochte verouderde typen zijn moderne tramp-schepen in de plaats geko men. Het begon in 1952 met de mstel- kroon. in1956 kwam de nieuwe Amstel- meer in bedrijf, in 1957 volgde de Am- stelsluis, in 1959 de Amstelmolen, in 1960 de Amstelhoek en de Amstelveld en in 1962 de Amstelstad. Weldra zal de nieuwe bulkcarrier Amstelveen aan de vloot van de Reederij Amsterdam worden toege voegd. Dit schip, in aanoouw bij Verolme's Werf te Alblasserdam, is op 22 februari te water gelaten. Een maand te voren lag het schip al gereed om van de helling te gaan maar de ijsgang cp de Noord en de lage waterstand maakte dit onmogelijk Met de nieuwe Amstelveen krijgt deze jonge Amsterdamse rederij de beschikking over een aantal moderne tramp-, d.w.z. wildevaartschepen. waarmede niet in vaste lijndiensten wordt gevaren, maar de alge mene vrachtvaart wordt uitgeoefend. In april zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 712 schepen (1.933.540 brt.) en vertrokken 696 schepen (1.770.973 brt.). In de week van 21 tot en met. 27 april zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 184 schepen (520.321 brt.) en vertrokken 167 schepen (466.225 brt.). Utrecht. Kandidaats rechten: M L. J. M Maassen (Eindhoven), H. L. Hoyng (Roer mond), J. A. F. Boor (Utreclit) en H. R. Ribbink (Arnhem). Arts: mej. H. Gerritsma (Sneek). mej E. M. M. Huisingh (Nunspeet) Amsterdam (Gem. Un.) Doctoraal exa men rechten R. K. Harders (Amsterdam). Amsterdam (V.U.) Kandidaatsexamen in de Franse taal en letterkunde J. F. Matter (Amsterdam). Woensdag kwamen in IJmuiden aan: John V van Ipswich. Wilja, Londen: Beninkus, Antwer pen: Nordwald, Huil: Kondor, Teignemouth; Tukker, Bremen: Odenwald, Bremen; Olonetz, Lipaja; Jans, Londen: Medon, Rotterdam: Wolf gang Russ, Hamburg: Thorhild, Antwerpen. Wi king. Hamburg: Invicta, Montreal; Wodan. Swan sea: Wasaland, Helsinki, voor Velsen: Maas, Boston, voor IJmuiden. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Boezem singel van Rotterdam; Fivelstad. Swansea. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Noordzee (sleepboot) naar Dover, van IJmuiden; Lebu, Kopenhagen: Hoegh Aiglonne. Kopenhagen: No va Zembla, Korsor, van Zaandam: Kaap Falga, Norrköping, van Zaandam: Hontestroom, Lon den: Aristoteles, Bremen; Phoenix, Rotterdam, van IJmuiden; Bettina Bork, Londen: Deborah, Rotterdam; Spes. Swinemünde. van IJmuiden; Maaskade. Middlesborough; Pial, Antwerpen: Birdwood, Birmingham; Tika. Londen: Milos Bremen, van IJmuiden; Saint Jean, Duinkerken; Minerva 2, Hamburg; Lies, Aarhus; Manto, Koge; Victress, Londen; Wexford, Boston, van Koog a d. Zaan: Amyntas, Rotterdam: Agantyr, Ant werpen; Amstelstroom, Plymouth; Lingestroom, Rouaan; Libra, Rotterdam. Hunter. Ipswich Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Volodasky naar Gdansk; Pandora, Rotterdam; Minos, Rot terdam; Pygmalion, Rotterdam: Herman Buis man, Antwerpen; Eemland, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan) Advertentie Alle moderne modellen in voorraad KENNEMERLAAN 60 Het Scheepstransportbedrijf n.v. Red- wijs te Baara heeft opdracht gekregen voor een van de grootste transporten, uit te voeren voor het Turkse gouverne ment. liet betreft hier het uitbrengen van zes sleepboten en drie kraanbakken uit verschillende havens aan de oostkust van de Verenigde Staten naar Istanboel, Turkije. In de loop van juni zullen deze transporten, die in konvooien worden uitgevoerd, beginnen. Het bedrijf is thans bezig met of treft voorbereidingen voor bet uitvoeren van reizen over een totale afstand van 100.000 mijl met twin tig verschillende schepen en drijvende objecten. Voor al deze reizen met sche pen van slechts 30 meter lengte en van 220 meter lengte, met zeesleepboten en havensleepboten, met zelfvarende kra nen, met zelfvarende zuigers, met loeienleggers, met stoomschepen en zelfs met rondvaartboten zorgt n.v. Red- wijs voor de gezagvoerders en beman ningen, die allen uit ons land afkomstig zijn. Na het uitbrengen van schip of ob ject naar de nieuwe bestemming keren gezagvoerder en bemanning meestal per vliegtuig naar ons land terug. Uit IJmuiden is op 27 maart vertrokken de 31.80 meter lange touring-launch ..Del ta Enterprise", die onder bevel van kapi tein R. Schoonderwoerd over een afstand van 4000 mijl naar Port Harcourt in Ni geria moet worden georacht. Het door Akerboom in Oegstgeest gebouwde vaar tuig is bestemd voor de Niger Delta De velopment Port Harcourt. Enkele dagen daarna vertrok uit Delf zijl een Redwijs-bemanning onder bevel van kapitein W. Buninga met de Paki staanse boeienlegger „Pathfinder" voor een reis over een afstand van 8500 mijl naar Chittagong in Pakistan. Deze boeien- legger, 44 meter lang, gebouwd door Grol's Scheepswerven N.V. te Zuidbroek is bestemd voor de Inlands Water Trans port Authority in Pakistan. Eind maart begon de nieuwe zuiger HAM.306, 2857 ton metend, 89.76 meter lang, 16.02 meter breed en 7.38 meter hol, onder commando van Kapitein W. F. Huij- ding eveneens een lange reis. Van Fchie- dam de zuiger werd gebouwd bij L. Smit Zoon te Kinderdijk heeft hij koers gezet naar Port Harcourt in Nige ria, waar de zuiger zal worden ingezet bij werkzaamheden in het havengebied. Bij de Scheepswerf Gusto in Schiedam begon in begin april ook de reis met de zelfvarende kraan „Maha Bahu" (hefver mogen 60 ton, 1100 ton brt., lengte 54.93 meter en breedte 17,40 meter!). De ..Ma- ha Bahu" werd gebouwd voor de haven van Calcutta en wordt onder commando van kapitein L. Ch. van Niel over de af stand van 8500 mijl naar de nieuwe be stemmingshaven gevaren. De kraan is tij dens de uitbrengreis omgedraaid en naar achteren gestreken. Op 14 april heeft net nieuwe motor vrachtschip „Silver Isle" Cork in Ierland verlaten om de 3000 rmil lange reis naar Quebec met een Redwijs-bemanning en gezagvoerder J. J. Kooper te maken. De „Silver Isle" werd gebouwd door Verolme Cork Dockyards Ltd. te Cobh, Ierland en moest door N.V. Redwijs naar Quebec worden gebracht voor .ie Mohawk Naviga tion Company Ltd. uit Montreal. Het schip kwam op 24 april te Quebec aan. Een andere reis, die inmiddels is vol bracht, is die met de zeesleepboot „Wil liams" onder bevel van kapitein B. Hen- geveld van New York naar Pakistan. Eind maart werd dit schip, 2000 pk. sterk en ruim 500 ton metend, afgeleverd. In Le Havre. Frankrijk, begon gezag voerder J. J. Boesjes op 4 april de 7000 mijl lange reis met het motorschip „Cal buco", dat werd gebouwd door Chantiers Navals Franco Beiges te Villeneuve-la-Ga- renne in Frankrijk. Het 46.50 meter lange schip, dat uitgerust is met een 600 pk mo tor, nam in Antwerpen lading in, en kwam op 28 april te Christo'oal aan. Het schip vervolgt de reis thans m.ar Puerto Montt in Chili, waar de Redwijs-bemanning het schip moet opleveren aan de Empressa Maritima del Estado of Santiago. Met het stoomschip „Tebe" is kapitein H. Bronsdijk op 19 april uit Rotterdam vertrokken om dit schip, 26.81 meter lang en 800 pk. sterk, uit te brengen naar Sfax in Tunis voor de Société Tunisienne de Remorquage, d'Assistanee de Travaux Maritimes of Sfax. De reis leidt over een afstand van 2300 mijl. De motorsleepboot „Nataquito",door Boe- le's Scheepswerven en Machinefabrieken te Bolnes gebouwd voor Santiago de Chili, is op 24 april met een Redwijs bemanning onder commando van kapitein M. N Bosch naar de nieuwe bestemming, Val paraiso, vertrokken. De reis is 7500 mijl lang. De afmetingen van de sleepboot zijn 29.50 x 7.30 x 3.75 meter; de sleepboot is uitgerust met een 720 PK motor. Van Duinkerken uit is kapitein W. J. B. van Gruisen half februari vertrokken om de zuiger „Vlaanderen XIV" naar Port Etienne te brengen via Arzew in Noord Afrika. In Arzew had de zuiger enkele werkzaamheden uit te voeren. Wanneer het werk in Port Etienne gereed is, moet Redwijs de zuiger weer terug brengen naar Duinkerken. Eind mei wordt de „Vlaanderen XIV" weer terugverwacht in deze Franse haven. Te IJmuiden zal de hopper „Port of Spain" haar reis naar Conkry beginnen. Deze zuiger zal worden uitgebracht onder bevel van kapitein W. F. Huijding en zal in de loop van volgende week vertrekken. De zuiger, die 58.10 meter lang is en die uitgerust is met een 850 pk. machine, is bestemd voor de Compagnie Commerciale Industrielle Guineenne te Conkray. In de deuropening van zijn ouderljjk huis staande, wjjst hjj met gebruinde hand naar zjjn geboortehuis. Het is aan de overkant. Nu is er een kapper gevestigd. Al vele ja ren trouwens, maar hoe Iahg weet de 59-jarige heer P. Zaayer niet precies. Hij ging immers al op twee-en-twin tig jarige leeftijd uit Velsen- Noord weg. Een onbekend 'and tegemoet. Canada, maar ter gelegenheid van het gou den huwelijksfeest van zjjn beide vitale ouders even overgekomen. „Ik herken zowat niks meer", zegt hij in het huis van zijn ouders. In Bever wijk, ging hij school aan de Hobbesteeg, of eigen lijk is het Hobbestraat, maar bet straatje is desalniette min een steeg. Dit was maar weinig veranderd, vond de heer Zaayer. „Nog even mid deleeuws". Dan de mensen: hij heeft in de afgelopen weken nog eens een bezoek gebracht aan het Velsense raadhuis, dat ook sedert zijn vertrek, niet is veranderd. Hier ont moette de heer Zaayer de ge meente-archivaris, de heer Dijkstra. Ze herkenden el kaar onmiddellijk. „Ik heb er gewerkt achter een typ machine", zegt de heer Zaayer, die liever in het En gels converseert dan in het Nederlands. Dat laatste valt hem moeilijk, omdat hij dan teveel moet nadenken. Morgen gaan hij en zijn vrouw naar Amsterdam. Zijn vrouw is een Canadese, Ma- ble Gertrud Martin geheten. Zij had, toen wij met haar praatten, 2 dikke wollen vesten aangetrokken, ,,'t Is koud vandaag". Buiten re gende het en de haard brandde. Tweeëntwintig jaar was de l eer Zaayer, toen hij naar Vancouver ging. Er waren maar een paar Nederlanders die hij daar kende. Zij heb ben hem de eerste tijd gehol pen, maar na een maand had de heer Zaayer al een baan tje in een houtzagerij. Daarna kwam hij bij een constructiebedrijf en als zo danig heeft hij nog een wol kenkrabber van 22 verdie pingen gebouwd. In de crisis jaren was er niet veel werk. De heer Zaayer kreeg een kans bij een bakker te wer ken. Dat duurde een half jaar. Sedert het einde van de crisisjaren werkt hij bij de British Columbia Hydro Company, een provinciaal personenvervoersbedrij f Eerst bestuurde de Velsen- Noorder een elektrische bus, maar later ging de maat schappij over op gewone autobussen, hoewel er nog steeds trolley-bussen rijden. „Heel veel mensen in Van couver kennen mij. Ik ga 's morgens naar de garage. Dan stap ik in mijn bus en rijd twee uur achter elkaar in de spitsuren. Dan heb ik even rust, maar daarna moet ik zes uur achter elkaar rij den", vertelt de heer Zaayer. Ruim dertig jaar is hij al in Zoals bekend komt het geld dat de toeslag op Zo merzegels dit jaar Mo lenzegels opbrengt ten goede aan Nederlanders die ,:iek of gebrekkig zijn of in moeilijkheden verkeren en aan oud-verpleegsters, gere- patrieerden en stille armen, aan blinden, aan culturele werkers, kunstenaars en mensen van de wetenschap Er bestaat een vouwblaadje dat „Waar is het voor?" heet en waarin precies staat hoe het geld verdeeld wordt en waar het naar toe gaat. Men kan het aanvragen bij het plaatselijk comité voor de 2 omerpostzegels, De Ge- nestetlaan 11, Driehuis. Daar kan men eveneens zegels en prentbriefkaarten krijgen. De familie Zaayer in Velsen- Noord, rond de tafel. dienst van de maatschappij. Hij verdient er twee en een halve dollar per uur. Tevre- oen zijn de mensen niet. Maar toch kan de heer Zaayer wel tevreden zijn. Hij kocht in de loop van de jaren een eigen huis met een flinke lap grond eromheen. Een tweedehands auto is er cok. „Mijn huis is centraal verwarmd, alles is gelijk vloers." „De nieuwe woningen hier in Nederland hebben weinig comfort", zegt hij er meteen achteraan. Om de dure vlieg reis van en naar Vancouver le kunnen maken, heeft de heer Zaayer elke week een paar dollar opzij gelegd. „Want ik wilde mijn ouders rog eenmaal terugzien... Dat is gebeurd. Het weer zien was ontroerend. De bei de ouders verkeren nog in goede gezondheid. Op 18 mei aanstaande vertrekken de heer Zaayer en zij'n vrouw weer naar Vancouver, per vliegtuig. De heer Zaayer zegt dat hij er nooit spijt van heeft gehad zijn vaderland de rug te hebben toegekeerd. Hij voelt zich in de city van Vancouver met zijn 750.000 inwoners, volkomen thuis. Met de Nederlanders bemoei ik me niet". Als chauffeur op een stads bus, hier zo ver vandaan, heeft de heer Zaayer uiter aard een goede kijk op het verkeer. Daar in de grote ste den is eenrichtingsverkeer. Hier in Nederland lijkt het verkeer meer op een „hon denmaaltijd", vindt de heer Zaayer. Een voetganger krijgt hier in het land nau welijks de kans over te ste ken. „Van mij werden zowat de tenen afgereden", zegt hij verbolgen. De heer Zaayer zit straks weer in zijn bus in Vancou ver. aar zal hij wellicht nog wel eens terugdenken aan dat kleine landje, waar hij zulke prettige dagen heeft doorgebracht. Het huis van de fam. Zaayer in Vancouver. P. Van 20 tot en met 26 april wérden in Velsen de volgen de voorwerpen gevonden: ciamesbril, sleutel, brand- blusapparaat, 1 pr. dames handschoenen, jack, school tas met inhoud, hondenhals band met penning, kinder tasje, kinderbril, hoofddoek, 2 gebreide jongensruien, por- '.e feuille met inhoud, tas met inhoud, sjaal, kinderporte monnee met inhoud, zak ochténdvoer, driewielig fiets je, dameshandschoen, kin derfietsje, bos sleutels, por temonnee met inhoud, kin- dreschoentje, rubber heren laars, dekzeil, zakmes, bank biljet van 25.2 kanaries, Hond, rabiëspenning, lampe i-rap, overall, herenrijwiel, houten autoped, damesrij wiel, tropisch vogeltje, bril- leglas, boekhoudcahier, 2 plastic regenjassen, kinder schepje, coat, bedelarmband, 1 pr gvm.schoenen en een plastic etui inhoudende te kengerei. De Stichting „De Vriend schapsband" te Badhoeve dorp beijvert zich met het leggen van vriendschapsban- oen tuSsen België, Suriname, de Nederlandse Antillen, Zuid-Afrika, Nieuw-Guinea, Indonesië en Madagascar dóór middel van correspon dentie. Het aantal leden be draagt reeds meer dan 4500. Ieder die veertien jaar of ouder is kan aan de actie meedoen. Nadere inlichtingen kan men krijgen bij „De Vriendschapsband", Postbus 7. Badhoevedorp, tel. 02968- 3313. Voor de tijd van ongeveer zes weken is een aantal we gen te Santpoort-Noord voor alle verkeer afgesloten, in verband met herbestratings- werkzaamheden. Het zijn de Curaqaostraat, Suriname- straat, Sabastraat, Parimari- bostraat. Bonairestraat en St. Martinstraat. De collecte voor het Natio naal Rheumafonds heeft in Velsen f 4.753,66 opgebracht, te weten in Santpoort 1.420.23; Velsen-Noord 795.53; Velsen-Zuid 369.13; IJmuiden, West en Oost 1.048.25; Driehuis f 620.52; de bedrijven 500. Ot net wat zal helpen, we ten wij niet, maar het initia tief is in ieder geval lofwaar dig. Op die plaatsen waar altijd veel auto's worden ge parkeerd, met name de Lan ge Nieuwstraat, heeft de ge meente een aaantal aanwij zingsborden geplaatst. Ze n~i.~n.irminnannmirnr~inn.in.nLHj spreken een duidelijke taal voor de automobilisten. Op dat zij hun voertuigen zo parkeren als het rechter fi guurtje aangeeft. Veel deu ken en krassen ontstaan juist bij het parkeren, omdat er eén is geweest die zijn auto zo stumperig heeft neergezet De heer P. J. Verwayen, directeur van de Visserij- school te IJmuiden, gaat met ingang van 1 augustus met pensioen. Men wil hem met een kinkend cadeau bedan ken voor alles wat hij voor zijn leerlingen heeft gedaan. Oud-leerlingen die zich ge roepen voelen een bijdrage te storten kunnen dit doen op naam van J. v. d. Win den, gironummer 4000 van de Twentsche Bank met ver melding „Afscheidscadeau". Men kan ook een postwissel zenden aan de heer J. v. d. Winden, J. T. Cremerlaan 54, Santpoort. MMWMWMMtMMWMMi HM HMWW»

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7