Eliezer J. Bonay gouverneur ÜgS films en camera's ILFOCHROME Zes doden in het verkeer Koffie Koningin feliciteerde slingeraap Pimmie met Artisjubileum Plechtige herdenking de versierde koningszaal FEITEN VAN DEZE WEEK ,Baby Wolhais Exploratie van Waddenzee wordt ter hand genomen Nederlandse consu uit Haïti op Curacao in levensechte kleuren... Vader en drie zoons veroordeeld Smokkelschip met sigaretten gezonken Washington staakt schenkingen aan Griekenland KDFFIE HAG W0LS0 0»RTEN Feijenoord-supporters gingen niet naar Parijs... 15 VRIJDAG 3 MEI 1963 ILFORD Sportsman prontor 250 De ongeëvenaarde kleinbeeldcamera met „alles in één" sneltransport, 2,8 lens en grote goudgecoate lijn kaderzoeker. ILFORD's grootste succes nog geen 40 ct per dia. Gratis in dia-raampje gemonteerd. Toonaangevend in kleur en zwart-wit ILFORD... natuurlijk Bordenwasser ging zijn chef te lijf Hulp voortaan in de vorm van leningen coffeïnevrij i - i Dr. E: varv Kaalte „N acht club' y> De Caltex zal op korte termijn beginnen met een seismografisch onderzoek van het Waddenzeegebied in de hoop er olie of gas te vinden. Dit onderzoek zal met schepen worden gedaan. Hoewel nog niet alle noodzakelijke vergunningen zijn ver kregen is reeds een begin gemaakt met het transporteren van benodigd materiaal naar Friesland zo wordt uit bevoegde kring vernomen. De Nederlandse aardolie maatschappij, waarin zoals bekend de Koninklijke Shell en de Esso participeren, zal binnenkort haar exploraties van het vorige jaar in het gebied van de Waddenzee voortzetten. Het Antilliaanse dagblad Beurs- en nieuwsberichten heeft gemeld dat de Ne derlandse consul-generaal in Haïti, H. Th, C. Burgers, op Curacao is aangekomen, Volgens niet officieel bevestigde berich ten is de Nederlandse consul deze week gearresteerd en later uitgewezen naar de Dominicaanse republiek. Omtrent de oor zaak van de moeilijkheden is nog niets be kend. In Kota Baroe (Hollandia) is de Papoea Eliezer Jan Bonay geïnstalleerd als gouverneur van de provincie West- Irian. De eed werd hem afgenomen door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio. Bonay, die protestant is, legde de eed af op de bijbel, die op de foto wordt vastgehouden door een Papoea-predi kant. De heer Bonay is 38 jaar. Hij doorliep de dorpsschool in Seroei en kwam in 1941 op het districtskantoor aldaar. In 1945 werd hij benoemd tot kandidaat-bestuursassistent en in 1950 tot districtshoofd. In 1957 voltooide hij zijn opleiding aan de school voor in heemse bestuursambtenaren in Hol landia. In 1961 werd hij hoofdbestuurs assistent. De heer Bonay, die lid was van de Nieuw-Guinearaad, vertoefde de laatste maanden in Djakarta. Tot ondergouverneur van West-Irian is de Indonesische kolonel Pamoedji be noemd en geïnstalleerd. 'Advertentie ILFORD l'huis best. De premier van Suriname heeft opdracht gegeven om dagelijks een góuvernementsboot naar Springlands in in Brits-Guyana te zenden, om mensen afkomstig uit Suriname en Nederland, die dat wensen, naar de Durinaamse kust te brengen. Vier studenten, die een feest van de Leidse rooms-katholieke studentenvereni ging „Sanctus Augustinus" hadden bijge woond, zijn met een personenauto op de Rijksstraatweg ter hoogte van koffietent Hoogeveen te Zwammerdam tegen een boom gereden. Twee van hen vonden op slag de dood, de twee anderen werden ern stig gewond. De slachtoffers waren de heer P. M. Quartel uit Heerlen, student aan de uni versiteit te Aken, en een student van de technische hogeschool te Eindhoven, P. A. Hurks uit Maastricht De tienjarige Jan Schepers te Vledder- veen (gemeente Onstwedde) is bij het on verhoeds oversteken aangereden door een juist passerende zandaut'o. Het kind werd met zeer ernstige verwondingen overge bracht naar het academisch ziekenhuis te Groningen, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. De veertienjarige wielrijdster Marchien Schmidt is in Amsterdam met een andere wielrijdster in aanraking gekomen, waar door beiden kwamen te vallen. Het meisje De rechtbank in Den Haag heeft, een 51-jarige Hagenaar met zijn drie zoons ieder, tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk veroordeeld wegens mishandeling en ver zet tegen de politie. Op nieuwjaarsdag ontstond in een cafe taria in Den Haag ruzie tussen de eige naar en een van de onder invloed van drank verkerende zoons over het afrekenen. Er volgde een gevecht, waarbij een pan frituurvet naar de bezoeker werd gegooid De bezoeker ging weg, maar keerde vlug terug met zijn broer- waarna er stevig werd gevochten in de cafetaria. Toen de politie arriveerde werd het gevecht voort gezet in de woning van de broer. De ouders en nog een broer mengden zich in het gevecht. Uiteindelijk waren er twintig agenten nodig om de orde te herstellen. De officier van justitie had veertien da gen geleden straffen geëist, die varieerden van een jaar tot negen maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk. Schmidt schoof daarbij onder de achter wielen van een juist langs rijdende vracht auto en was op slag dood. Op cfe rijksweg Zwolle-Apeldoorn bij Wa penveld is de 34-jarige G. Limburg uit Epe met zijn motor tegen een vrachtwa gen met aanhanger gebotst. Hij was op slag dood De 63-jarige gehuwde bromfietser W. van Seggelen uit Budel is op een onbe waakte overweg tussen Maarheeze en Weert aangereden door een trein. Hij was op slag dood. Wegens poging tot doodslag heeft de of ficier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank een gevangenisstraf van een jaar en terbeschikkingstelling van de re gering geëist tegen een 58-jarige Amster dammer, die op 11 oktober een 38-jarige chef van het Hiltonhoiel met een puntig tafelmes een steek bij de linkerslaap toe bracht. De man, die zes weken als bor denwasser in het hotel werkte, was oij de chef ter verantwoording geroepen om dat hij door een vergissing van de loon administratie het hogere loon voor een kok had geïncasseerd. De bordenwasser zette het geld meteen om in drank en kwam pas vier dagen later boven water. Hij werd op staande voet orit&lagen en kreeg bovendien van de chef 'té horen dat hij het te veel ontvangen salaris moést terugbetalen. De bordenwasser wond zich daarover zo op dat hij naar huis ging, een mes haal de en daarmee een paar uur later de chef in zijn kantoortje onverhoeds van achteren aanviel. De officier van Justitie was van oordeel dat de bordenwasser, die reeds 16 keer veroordeeld is en nog twee jaar rijks werkinrichting te goed heeft, voor lange tijd uit de maatschappij moet worden ver wijderd. De rechtbank zal op 13 mei vonnis wij- Matroos verdronken. De zestienjarige Rini van der Pas uit Veghel is bij Bonn in de Rijn gevallen en verdronken. De jonge man was matroos op het Nederlandse motorschip „Clemens" uit Nijmegen. Advertentie Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen NAPELS (AP) Een snel vaartuig dat de Panamese vlag voerde en dat geladen was met sigaretten is voor het eiland Capri gezonken terwijl het achtervolgd werd door een kotter van de Italiaanse kustwacht. Volgens de politie vloog de „Zeferit" in brand alvorens te zinken. Het is niet bekend of op het schip ge schoten werd door de achtervolgende kot ter. De bemanning werd uit het water gevist terwijl het schip zonk. Twee le den werden wegens verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht en twee an dere naar Napels voor ondervraging door de politie. De politie zei, dat de „Zefe rit" een grote lading contrabandesiga retten aan boord had. WASHINGTON (AP) Het, Amerikaan se bureau voor Internationale Ontwikke ling (AID) heeft bekendgemaakt, dat aan Griekenland een lening van tien miljoen dollar verstrekt is. Van nu af aan. aldus de AID, zal alle Amerikaanse economi sche hulp aan Griekenland op basis van leningen verstrekt worden. Griekenland zal derhalve geen economische hulp meer ontvangen in de vorm van schenkingen. Griekenland was een van de eerste Europese landen, die Amerikaanse buiten landse hulp ontvingen. De economische hulpverlening aan het land begon in 1947 en tot 30 juni 1962 ontving het land in totaal ruim 1,7 miljard dollar. Ruim 87 percent van deze hulp is verstrekt in de vorm van schenkingen. Advertentie Koffie HAG laat u dubbel genieten. De verkwikking, het genot van pure koffie. De veiligheid van koffie zonder coffeïne. Koffie HAG is coffeïnevrij, dus veilig voor hart en zenuwen, maag en bloedsomloop, lever en gal. Groot pak f 2.20 HAG-Verkoopkantoor - Postbus 619 - Haarlem (Van onze Amsterdamse redacteur) Met een handdruk heeft koningin Ju- iana gistermiddag de slingeraap Pimmie ils vertegenwoordiger van de dieren- bevolking van Artis gefeliciteerd met t 125-jarig bestaan van de Amsterdam- dierentuin. Pimmie zat op de arm van jioloog Han Rensenbrink toen de vorstin onverwachts Let apenhuis betrad. Zo enthousiast was de koningin over haar oezoek aan Artis dat zij de op het prö- ma staande korte rond) eigen meer rilla gramma staande korte rondgang op igen initiatief uitbreidde tot een wan- eling van b.ijna een uur. Zij wilde onder het apenhuis bezoeken om de go- Babar. te zien, die dank zij de gul- eid van de provincie Noord-Holland, Artis een wijfjes-gorilla heeft' ge schonken, in het huwelijk kan treden. De reeks feestelijkheden waarmee Ar tis het jubileum zal vieren is gistermid dag begonnen met een plechtige herden kingsbijeenkomst in de met oranje-gele azalea mollis en rode en witte tulpen versierde koningszaal van de Dierentuin. Drs. W. F. Westermann, voorzitter en kleinzoon van de stichter van de dieren tuin, herinnerde in zijn openingswoord aan de belangstelling die het koninklijk huis reeds in het verre verleden voor Artis toonde, hetgeen onder meer tot uit drukking kwam in het predikaat „konink' lijke", dat koning Willem II in 1852 ver leende. De aanwezigheid van staatssecretaris mr. Y. Scholten was voor drs. Wester mann aanleiding te veronderstellen dat de rijksoverheid zich wellicht zal aanslui ten bij de materiële steun, die de pro vincie Norod-Hölland en de stad Amster dam reeds lang aan Artis geven. Mr. Schölten bracht de gelukwensen van de regering óver maar liet zich niet uit óver financiële zaken. Hij vertelde het grapje dat in Amsterdam al tien' tallen jaren circuleert over de naam „Natura Artis Magistra". Men koos als afkorting het tweede woord omdat men moeilijk tegen een kennis kan zeg gen: ik heb je vrouw in natura gezien Natura Artis Magistra (in het Neder lands: de natuur is de leermeesteres der kunst) heeft de dierentuin voor de Ne derlander tot een vertrouwd begrip ge maakt. De tuin trekt ook altijd veel beel dende kunstenaars, al zijn deze er ge zien hun werk niet altijd van overtuigd dat de natuur de leermeesteres van de kunst is, aldu's dê staatssecretaris. Amsterdams burgemeester mr. G. van Hall noemde Artis een sieraad voor de stad en merkte op dat kleinzoon Wester- mann in ieder geval beter begrip voor Op en om het Binnenhof Sombere dag Voor onze Senaat was het donderdag be paald een sombere dag. Achtereenvolgens toch moest de Eerste Kamer twee wets ontwerpen behandelen, waarvoor zij ook maar met de geringste geestdrift kon ge voelen. Het begon met het ontwerp inzake de legering van Duitse militairen bij Budel op Nederlands grondgebied. Het is waar, slechts twee van de bij de stemming aan wezige afgevaardigden lieten het „tegen" horen, maar dat betekende allerminst, dat alleen de communisten oog voor de be zwaren van de regeling hadden. Wel de gelijk ontbrak het ook bij de woordvoer ders van andere fracties niet aan het besef, dat het toch nog wel een hele on derneming is om lieden in Duitse unifor men op Nederlands grondgebied gelegerd te krijgen. Doch zowel mr. Van Riel (V.V.D.) als mr. v. d. Stoel (P.v.d.A.) maakten kenbaar, dat men daarin wel moest toestemmen bij wijze van conse quentie, dat Duitsland een van onze bond genoten is in de Noordatlantische samen werking, argument, dat ook in de korte verdediging door staatssecretaris Cal- meyer gevoerd, op de voorgrond stond. De woordvoerder van de socialisten on derstreepte, dat zijn gehele fractie ernstig ontstemd was over het feit dat de be handeling van dit „tere" ontwerp nu juist plaats vindt in de week van herdenking van de gevallenen in de jaren 1940-1945, week waarin menigeen toch bepaald meer dan anders met zijn gedachten vertoeft bij wat ons land en ons volk in dat tijdperk van de Duitse buren heeft moeten onder gaan. Met de staatssecretaris was ook mr. Van Riel van oordeel, dat de heer v. d. Stoel ongelijk had met zijn verwijt over de psychologische fout om op dit tijdstip een regeling, welke militair en politiek no dig is, in behandeling te nemen. Intussen dient te worden vastgesteld, dat men geen enkele deugdelijke grond aangevoerd kreeg waarom er zulk een haast bij was. Trou wens, omtrent de praktische noodzaak voor het legeren van de Duitse militairen in Nederland, is er in feite evenmin iets in het midden gebracht, dat indruk kon maken. Enfin, de afloop van de gedachten- wisseling over déze aangelegenheid was in zoverre nog verblijdend voor de regering, dat zij een „overwinning" behaalde. Moeilijk vraagstuk Nog aanmerkelijk somberder deed aan hetgeen er zich hierna afspeelde, toen het wetsontwerp tot goedkeuring van de Ne derlands-Duitse verdragsregeling onder werp van beraadslaging uitmaakte. Hier bij toch trokken niet alleen de communis ten fel van leer, doch ook de heer Algra (A.R.) en prof. Samkalden (P.v.d.A.) ga ven in bijzonder goed gebouwde, uiterma te degelijke beschouwingen uiting aan de hoogst ernstige bezwaren, welke er tegen de tot stand gebrachte overeenkomsten bij hen en bij hun politieke vrienden leefden. Wel vermocht de regering tenslotte ook Een van de bestanddelen van de geslo ten overeenkomsten is het Financieel ver drag. Dat legt aan de Bondsrepubliek de verplichting op 280 miljoen Duitse Rijks mark aan Nederland te betalen. Zulks zo wel voor vergoeding aan Nazi-slachtoffers als voor bepaalde andere vergoedingen. Bij de%onderhandelingen was men uitein delijk tot het zoëven genoemde totaal ge komen, nadat Nederland met betrekking tot de Nazi-slachtoffers zijn eis op 125 miljoen had gesteld. Tot nu toe is van regeringszijde steeds beweerd, dat tengevolge van het met de Duitsers overeengekomene' van de vermei de 280 miljoen 125 miljoen aan de Neder landse Nazi-slachtoffers zou moeten wor den uitgekeerd, maar dat .men niet vrij zou zijn om voor dat doel nog een groter aandeel uit de 280 miljoen aan te wenden. Welaan, prof. Samkalden kon aan de hand van de stukken nota bene mede met be nog steun voor het goedkeuring-ontwerp te verkrijgen, maar van enig enthousias me was ook bij mr. van Riel (V.V.D.), de heer van Hulst (C.H.) en prof. Beaufort (K.V.P.) niets te bespeuren. Bovendien kondigde de heer Matser, partijgenoot van prof. Beaufort aan, dat naar alle waar schijnlijkheid met hem enige leden van de K.V.P.-fractie tegen de goedkeuring zul len stemmen, omdat zij de bereikte resul taten al te mager achten. Al met al blijft de waarschijnlijkheid heel groot, dat een meerderheid het „voor" zal laten horen. Niettemin zal het de bewindslieden, welke komende dinsdag nader de verschillende onderdelen van de verdragsbepalingen zullen verdedigen, nog niet zo gemakkelijk vallen om de tot uiting gebrachte kritiek te ontzenuwen. In één opzicht zien, dunkt mij, staats secretaris van Houten en minister Zijlstra, die zich in het bijzonder genoopt kunnen achten het woord te voeren over een be paalde door prof. Samkalden aangesne den kwestie, daarbij voor een moeilijk vraagstuk geplaatst. hulp van wat hierover in het Duitse Par lement door de regering van Bonn was verkondigd, bewijzen, dat de Nederland se regering in dit opzicht zo vrij als een vogeltje in de lucht is. Het tweetal van Houten-Zijlstra zal nu vermoedelijk in de komende dagen er op moeten gaan zitten studeren, hoe dit moeilijke probleem als nog zal kunnen worden opgelost. Beneden de maat Ook in andere opzichten wacht de ver dedigers van de tot stand gebrachte re gelingen echter nog een heel zware taak. In zijn waarlijk meesterlijke rede liet de heer Algra nauwélijks een stuk heel van het Eems-Dollardverdrag. Met een berg van indrukwekkende argumenten, in belangrijke mate ook aan de geschiedenis ontleend, wist die afgevaardigde eens goed uit de doeken te doen, hoe er vroeger reeds op hoogst bedenkelijke manier van Duitse zijde met betrekking tot de kwes tie van de Eemsregeling te werk is ge gaan. Terecht - wees hij er op,' dat de Bondsrepubliek door haar thans ten op zichte van deze aangelegenheid gevolgde gedragslijn, verre en verre beneden de maat is gebleven van hetgêen zij had kun nen doen en van hetgeen haar plicht zou zijn geweest, indien zij werkelijk bereid heid aan de dag wilde leggen om zich op goede buursamenwerking met Neder land toe te leggen. En of l-->t nu de Eems, de Dollard, dan wel het Rijnregime betrof, of het om schadevergoedingsregeling ging, in alles en in alles blijkt Bonn tegenover Neder land dermate onder dè maat te zijn ge bleven. dat moeilijk valt in te zien,'waar om men aan de gesloten overeenkomsten zijn goedkeuring zou hechten. De kwestie van het alternatief Degenen, die ondanks vele bezwaren toch bereid zijn om, laat het dan wezen gelaten, ja zelfs met ergernis, hun stem aan het goedkeuringsontwerp te geven, menen dit te moeten doen, aangezien zij niet zién. dat verwerping tot een straks minder slechte regeling zou kunnen lei den. Zij bespeuren dus geen alternatief Hiertegenover echter kan men stellen gelijk prof. Samkalden deed, dat de kwes tie van het alternatief geen rol moet spe len. Het zou inderdaad beneden onze waardigheid en tenslotte in strijd met ons belang zijn om een dergelijk verdrag te aanvaarden, zo het althans niet aan een minimum zou voldoen. Of de ministers en de staatssecretarissen de volgende week de woordvoerder van de P.v.d.A. en met hem gelijkdenkende critici nog zal weten te overtuigen, dat de overeenkomsten, al les te samen genomen, toch de toets der kritiek wel kunnen doorstaan, valt te betwijfelen. Maar ja, een meerderheid in de Senaat schijnt tenslotte het standpunt in te nemen, dat er van de heren Duit sers toch niets beters te verwachten is en dat men daarom maar met hetgeen nu bereikt is, genoegen zal moeten ne men. de dierentuin bij het gemeentebestuur vindt dan destijds van grootvader Wes termann kon worden gezegd. Artis-directeur dr. E. F. Jacobi stelde dat het genootschap naast het verzame len van levend materiaal ih dienst van kunst en wetenschap en het meewerken aan het in standhouden van bedreigde diersoorten als belangrijkste doel heeft het voorlichten over het levende dier. Dat was 125 jaar geleden zo en dat is sinds dien zo gebleven. Tot de middelen, die binnenkort tot verbetering van de voor lichting zullen dienen, behoren de „spre kende toelichtingen" via bandrecorders en de rondleiding per treintje, de zoge naamde exursie-boemel. Ter gelegenheid van het Artis-jubileum was enkele uren voor de herdenkings plechtigheid de „wereld der duisternis" geopend. In dit paviljoen wordt 's nachts het daglicht nagebootst terwijl er overdag een kunstmatige schemering heerst zodat men nachtdieren in actie kan zien. Er zijn achttien afdelingen in dit paviljoen, waar in zich vele zeldzame diertjes bevinden, zoals de reuzenmiereneter, de koeskoezen (buideldieren uit Nieuw-Guinea) en diver se soorten halfaapjes. Nog niet alle die ren waren aan de plotselinge omschake ling van nacht op dag gewend. Het Ja vaanse schubdier lag opgerold in een hoek je te slapen, evenals maar dat zal niemand verbazen de luiaard. „De nachtclub" is de bijnaam die het Artispersoneel aan het paviljoen heeft ge geven. In de entree bevinden zich twee kooien met rolstaartdiertjes tegenover el kaar. In de ene wordt de dag, in de an dere de nacht geimiteerd. De eerste kooi heeft ook een toepasselijke bijnaam ge kregen: de lichtekooi. Advertentie ANEGANG 36 - HAARLEM HET HUIS VOOR BETERE In januari besloten achtendertig Feije- noordsupporters uit Schiedam met zijn al len néar Parijs te gaan om daar hun ido len aan te vuren iii de Europacup-strijd tegen hét Franse Reims. Een van hen, een 22-jarige Schiedamse assistent-accountant, zou de te vormen reispot behéren. Maar enkele dagen vóór de reis naar de Fran se hoofdstad kwamen de voetbalminnaars tot de ontstellende ontdekking dat de as sistent-accountant. zich maar al te letter lijk over het geld had ontfermd. Iedere keer nadat de deelnemers hun guldens in de reispot hadden gestort, leegde nij de inhoud in zijn portemonnaie en vertrok, vaak heel laat nog, naar Den Haag ofn daar in een bepaalde buurt met het naarstig door zijn voetbalvrienden verza melde geld de bloemetjes buiten te zetten. De verontwaardigde voetbalminnaars de den aangifte bij de politie, zodat de on betrouwbare penningmeester thans voor de Rotterdamse rechtbank moest verschijnen. De officier van Justitie was niet erg te spreken over het gedrag van de assistent accountant, temeer daar hij zich in Den Haag ook al aan oplichting schuldig had gemaakt. De officier eiste tegen de Schie dammer 12 maanden gevangenisstraf waar van vier maanden voorwaardelijk. - - 1 •Advertentie k" Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15