Honderden negerkinderen in staat Alabama gearresteerd Amerikanen op Everest HET WEER „Wij gaan door tot kinderen Crisis m hyne Regeringstelegram bereikte de heer Goedhart niet Bonn poogt conflict in de metaal bij te leggen Supralux hónderden FMVM r' KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden Ik heb het niet geweten HAZENBERG BLIJMOEDIG NAAR DE GEVANGENIS op zijn Duitse troepen mogen naar Budel komen Driejarig jongetje verdronken Uitsluiting bij 12 firma's opgeheven Strenger controle op betaling van kijkgeld PERMANENTE MEUBELSHOW J M IHL J. Lamp Leuke taartkleurwedstrijd Schitterende prijzen 48e JAARGANG NUMMER 150 Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 5 j-J f H V 1<tVarschijnt dagélljkï beh. zon- en feestdagen. Geopend vanJWMO en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II TY1 T f] O F I fl 1 T r fT Tl T Abonnement per week 62 cent, per kwartaal VRIJDAG 3- M E 1 1963 8.—, franco per post 8.50. Losse 3 tpl SPAARNE 11 t/o Damstraat $eè MORRIS éeforeyou êuy! FALCON CAMELJASSEN Veranderlijk Eerste Kamer n WAAR iS UW GEWETEN? Het woord is aan $tf Zuid-Molukkers nog in West-Irian Vandaag beslissing Produktiemoeilijkheden In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Buitenlands nieuws 3, 15 Beeldverhalen 2, 19 Op de Praatstoel 3 Topsy 4 Films 7 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving .7, 9, 11, 13 In de Vishal en op zee13 Op en om het Binnenhof15 Kunst 17 Uitgaan in Haarlem17 Horen en Zien17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23, 25 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Soekarno en zijn gevolg morgen in Kota Baroe ideeën voor onze Mam v.a.2.95 Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. w nnmm«rc afmlwald aan nns hnrMii Torent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING cZS^fl^deJ129m Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteuri Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije KATMANDOE Twee leden van een Amerikaanse expeditie hebben woensdag de top van de Mount Everest (8880 me ter) bereikt. Zij evenaarden hiermee de prestaties van Hillary en Tensing (1953) van vier leden van een Zwitserse expe ditie (1956), en van, naar in Peking wordt beweerd, een Chinese ploeg, die de top in 1960 zou hebben bereikt langs de tot dusver onbeklommen noordelijke helling. Het vroege tijdstip van de Amerikaanse beklimming ondernomen door één van de drie groepen die zich op 360 me ter beneden de top voor de aanval ge reed hielden heeft in de hele wereld respect afgedwongen. Alle vorige be stijgingen werden pas eind mei onderno men, De namen van de succesvolle Amerikanen zijn nog niet bekend. Het bericht van hun succes \yerd gisteren over de radio ontvangen in het basiskamp in de Nepa- lese hoofdstad Katmandoe. Het was de eerste Amerikaanse Everest-expeditie. De eerste aanval op 's werelds hoogste berg werd in 1921 ondernomen. Voordat de Britse expeditie van Sir Edmund Hillary in 1953 haar succes met wereld faam bekroond zag, verloren elf men sen het leven bij mislukte pogingen. De Amerikaanse expeditie staat onder lei ding van de in Zwitserland geboren Amerikaan Norman Dyhrenfurth (44). Hij stamt uit een familie van bergbe klimmers. Zijn vader is rustend hoog leraar in de geologie in Zurich. (Reu ter, AP). Advertentie 'Anegang - Haarlem - tel. 10401 Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 96 ('s maandags van 16). Compl. interieurverz. Ged. Ooude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 tel. 13608-18657-17165-17206 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22359^ Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook enkele buien. Vrij krachtige tot matige wind, krimpend van noordwest naar zuidwest. Over het alge meen iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. BIRMINGHAM. De politie in Bir mingham in de Amerikaanse staat Ala bama heeft 450 negerkinderen van 6 tot 16 jaar gearresteerd, omdat zij zonder toestemming demonstreerden tegen de rassenongelijkheid. De kinderen lieten zich rustig naar de gevangenis en de jeugdgevangenis brengen. De politie hield waterkanonnen gereed. De leider van de christelijke beweging voor de rechten van de mens in Ala bama, ds. Fred L. Shuttleworth, zei dat de demonstraties zullen worden voort gezet „tot wij geen kinderen meer hebben". De burgemeester van Birmingham verklaarde, dat hij demonstranten op de openbare weg zal laten arresteren „tot dat de gevangenissen van de stad vol zijn". Dat ogenblik kan niet veraf zijn. Sinds Birmingham begin april werd uitgekozen voor een nieuwe actie voor rassengelijk- heid. onder leiding van de militante ne ger-dominee King, zijn naar schatting 900 negers gearresteerd. Ds. King vertoeft al die tijd in Birmingham. Hij is enkele dagên in hechtenis geweest en daarna tot een boete veroordeeld. Steun van onderwijzers De demonstrerende kmderén trokken door de straten van de binnenstad naar het stadhuis en postten bij warenhuizen. Een groep van ongeveer 20 kinderen wist het stadhuis te bereiken. Voor de trappen van het gebouw werden zij gearresteerd. De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 49 stemmen voor en twee tegen ('die van de communistische afgevaar digden mevrouw Van Ommeren en de heer Haken) het wetsontwerp aange nomen tot goedkeuring van de op 17 januari 1963 in Den Haag tussen de Nederlandse regering en de Duitse Bondsrepubliek gesloten overeenkomst over de legering van militaire eenheden van de Bondsrepubliek in Budel. Bij de discussie zei mr. Van der Stoel (P.v.d.A.), dat zijn fractie akkoord ging met het legeren van Westduitse militai ren in Budel. Wel wenste hij, dat deze militairen in hun gedrag begrip ervoor zullen tonen, dat hetgeen in de oorlog is gebeurd in Nederland nog niet is vergeten, mr. Van der Stoel vond het een grote psychologische fout, dat dit verdrag juist in deze meidagen moest worden behan deld. Mevrouw Van Ommeren-Averink (C.P.N.) ontwikkelde zeer ernstige bezwa ren tegen het verdrag. Naar haar mening worden deze bezwaren door zeer veel Nederlanders gedeeld. Fel hekelde zij de naoorlogse Westduitse politiek. De leider van de V.V.D.-fractie, mr. Van Riel, vond, dat men, als men de Duitse herbewapening in het belang vindt van de veiligheid van West-Europa, West- Duitsland als gelijkwaardige partner moet beschouwen. Het verzet tegen legering van Duitse militairen in qps land is belangrijk en verklaarbaar, maar men dient het niet breed uit te meten, omdat bepaal de politieke groepen hiervan gebruik ma ken. In de tegenmaatregel, het legeren van Nederlandse troepen in West-Duits- Iand, zag mr. Van Riel enkele grote voor delen. Ook de heer Algra van de A.R.P. onder streepte de voordelen van het legeren van Nederlandse troepen in West-Duitsland, welke maatregel de tegenpool is van het legeren van Duitsers in Budel. Dr. Van Hulst van de C.H.U. sloot zich hierbij aan. Beide sprekers waren niet van me ning dat behandeling van het verdrag op dit tijdstip psychologisch onjuist was. crisis uitgebroken, als gevolg van het reeds lang sluimerende geschil tussen de socialistische Baath-partij en de andere partijen in de regeringscoalitie, die ster ker pro-Nasser zijn dan de socialisten. Vijf niet-socialistische ministers hebben hun ontslag ingediend. Het opperbevel van het leger heeft 47 officieren die geen lid waren van de Baath-partij met pen sioen gestuurd. Twee van de voornaamste leden van de Raad van de Revolutie, de generaals Kat- t.ini en El Soefi, zijn eveneens afgetreden. Volgens Libanese persberichten zou El Soefi politiek asiel hebben gevraagd in Li banon. Zij baden toen met de ogen opgeslagen naar het stadhuis, dat het doelwit vormt van alle betogingen. Onderwijzers spraken de kinderen moed in toen zij werden gearresteerd. Naar ver luidt meldden de scholieren zich vrijwillig voor de demonstraties en kregen zij daar voor toestemming van de leerkrachten. De ambtenaar van de schoolraad in de stad heeft gezegd, dat de leerlingen zullen wor den geschorst en dat de onderwijzers die hen aanmoedigden disciplinaire maatrege len staan te wachten. Zingend de bus in Het waren niet alleen kinderen die gis teren demonstreerden. Ongeveer 250 vol wassen negers werden gearresteerd toen zij in groepen van ongeveer 15 man voor winkels post vatten. De demonstranten zongen geestelijke liederen terwijl zij in de politiewagens werden weggevoerd. De politie gebruikte stadsbussen voor het ver voer naar de gevangenis. Vrijheidswandelaars TRENTON (Georgia) Tien blanke en zwarte „vrijheidswandelaars" hebben gis teren hun mars door het zuiden van de Verenigde Staten voortgezet, in de voet stappen van de op 25 april vermoorde blanke postbode William Moore. Als zij in Alabama komen zullen zij waarschijnlijk worden gearresteerd. Zij begonnen hun mars in de staat Tennessee. De nacht brengen zij meestal door temid den van negergemeenschappen. (AFP, AP). Donderdagmorgen is de bijna driejari ge Jan Hidding uit de De Bazellaan in Haarlem spelenderwijs in een sloot, ge raakt en verdronken. De moeder had het knaapje omstreeks kwart voor elf het laatst gezien. Een uur later ging ze zoeken en vond het jongetje in het water. Ze heeft hem op het droge gehaald en een voorbijganger heeft direct kunstmatige ademhaling toe gepast. De kleine werd direct naar het Grote Gasthuis overgebracht. Dit alles kon echter niet méér baten. Philippe Berthelot: Eén mens die sterftdat ontroert mij. Anderhalf miljoen mensen: dat is statistiek. „Waar is uw geweten en waar zijn onze 28 Zuid-Molukkers?" Dat stond op het spandoek, dat een tiental Zuidmolukkers voor de uitgang van de luchthaven Schip hol had opengerold toen daar de heer L. G. Goedhart, de vertegenwoordiger van Nederland bij de UNTEA, gistermiddag met het laatste K.L.M.-vliegtuig uit Biak, de „Sir Frank Whittle" was gearriveerd. De meeste belangstelling van de journa listen, radio- en t.v.-verslaggevers ging uit naar wat de heer Goedhart had gedaan om de opdracht die hij van de Nederland se regering had ontvangen ten aanzien van de Zuidmolukkers in Sorong, uit te voeren. De heer Goedhart weigerde echter zeer standvastig iets te zeggen over deze kwes tie. Waarom de Zuidmolukkers geen ge bruik hebben kunnen maken van de voor hen in het laatste K.L.M.-vliegtuig uit Biak gereserveerde plaatsen bleef dus onopge helderd. De president van de Haagse rechtbank (Van onze correspondent) BONN De Westduitse president Liibke heeft gisteren met de voorzitters van de overkoepelende organisaties der werkge vers en werknemers, Paulsen en Rosen berg, een gesprek gehad over het looncon- fiict in de metaalindustrie. Hij drong aan op hervatting der onderhandelingen en zo snel mogelijke bijlegging van het conflict. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek aan Artis gebracht ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de Amsterdamse dierentuin. Sgmen met burgemeester Van Hall en Artis- voorzitter Westermann bewonderde zij onder meer de flamingo's. Op de eerste dag van de jubileumviering heeft men een nieuwe afdeling, ge wijd aan nachtdieren, geopend. Meer hierover vindt u op pagina vijftien Ook de minister van Economische Zaken en vice-kanselier professor F.rhard heeft stappen ondernomen. Hij heeft voor maan dag de leider van de vakbond der me- taalarheidees en diens tegenspeler van de werkgevers in de metaalbranche naar Bonn ontboden voor een bespreking. Hoewel èr dus krachtige pogingen wor den gedaan een steeds verder om zich grij pend'loonconflict te vermijden, is er van geen enkele zijde tot nu toe veel neiging te bespeuren toe te geven. Men heeft eerder de indruk dat de uitlatingen die zowel van arbeiders- als van onderne merszijde worden gedaan, in scherpte toe nemen. Het is zeker dat de bemiddelings pogingen op niets zullen uitlopen indien de vakbond der metaalarbeiders, I. G. Me- tall, vandaag zou beslissen ook in Noord- rijnland-Westfalen de staking te beginnen. Officieel is aangekondigd dat deze be slissing inderdaad vanmiddag zou vallen, maar er waren aanwijzingen dat enig uit stel ervan mogelijk was, teneinde eerst te zien hoe het Zuidduitse conflict zich ver der ontwikkelt. Uit Zuid-Duitsland kwam intussen de mededeling van werkgeverszijde dat een aantal bedrijven daar nu reeds door de staking en uitsluiting in economische moei lijkheden kwam. Twaalf ondernemingen hebben van de werkgeversorganisatie toe stemming gekregen de uitsluiting te be ëindigen en het werk te hervatten. Twee ondernemingen werden uit het werkge versverbond gestoten omdat zij geweigerd hadden hun arbeiders niet meer tot de be drijven toe te laten. Ongeveer vijftig be drijven hebben bij hun eigen organisatie protest tegen de uitsluiting aangetekend, die bij het publiek zeer impopulair is. Volkswagen, Ford en Opel hebben aan gekondigd dat zij door de stakingen in net zuiden binnen enkele dagen in produktie moeilijkheden zullen komen. Indien hun toeleveringsbedrijven niet op korte ter mijn het werk hervatten, moeten midden volgende week de lopende banden in deze gigantische auto-ondernemingen worden stilgezet. Daimler-Benz in Stuttgart, waar de staking volledig is, heeft meer dan zeventienduizend toeleveringsbedrijven meegedeeld, dat zij geen bestellingen meer kan uitvoeren zolang het conflict voortduurt. Het is duidelijk dat deze-ontwikkeling, waarbij de uitwerking der staking ver doordringt buiten het werkelijke .stakings- gebied, geweldige schade aande econo mie kan doen ontstaan. Deze gang van za ken wil men in Bonn dan ook proberen te verhoeden en de indruk bestaat dat daarbij in steeds toenemende mate druk op werkgevers en werknemers zal worden uitgeoefend. had in kort geding beslist dat de Neder landse staat deze uit 28 personen bestaan de groep alle hulp moest verlenen om met de laatste DC-8 naar Nederland terug te komen. De K.L.M. meldde echter dat de boekingen op het laatste moment waren geannuleerd. „Ik moet over deze zaak eerst aan de regering rapport uitbrengen," zéi de heer Goedhart op Schiphol. Van dit standpunt was hij niet af te brengen. Slechts merkte hij terloops op. dat vroeger steeds alle me- dewerking is verleend aan bepaalde groe pen, die zich in Nieuw-Guinea onbehaag lijk begonnen te voelen en die weg wilden. Als voorbeeld noemde hij in dit verband een vroegere groep Ambonezen en de kleine gemeenschap van Toegoenezen, die nu naar Suriname is gegaan. De heer Goedhart ging van Schiphol rechtstreeks naar Den Haag voor zijn rap port aan de regering. Het ministerie van Buitenlandse Zaken déelde later mee: „De heer Goedhart heeft aan de re gering gerapporteerd, dat het hem op maandag 29 april gezonden telegram door hem nimmer is ontvangen. Het te legram werd op die dag in de vroege middag verzonden. De P.T.T. ontving terstond ontvangstbevestiging uit Hol- landia. Het is echter nimmer aan de ge adresseerde afgeleverd. Pogingen van K.L.M.-zij de om de geboek te passagiers tijdig uit Sorong naar Biak te vervoeren, zijn mislukt wegens het uitvallen van het lijntoestel op 30 april op die route en omdat het niet mogelijk bleek een vliegtuig te charteren. De re gering zet inmiddels haar pogingen voort om betrokkenen alsnog in de ge legenheid te stellen Irian Barat te ver laten." Het ministerie deelde vóórts nog mee dat er op het telegraafkantoor in Hollan- dia op die dag geen Nederlanders meer werkten. Het A.N.P. heeft vernomen dat de K.LM. aan haar vertegenwoordiger in Biék op dracht had gegeven, het vervoer van de Zuid-Molukkers van Sorong naar Biak te regelen, toen he.t lijnvliegtuig tussen So rong en Biak kwam te vervallen. Ook de vertegenwoordiger van de K.L.M. heeft echter geen contact meer kunnen krijgen met de heer Goedhart. KOTA BAROE (AFP) President Soe karno wordt morgenochtend in Kota Ba- roe (Hollandia) verwacht voor zijn eerste bezoek aan West-Irian. Hij wordt verge zeld door 14 leden van zijn kabinet en door de ambassadeurs van Amerika. Pa kistan, Egypte, Rusland, India, Canada, Polen, Joegoslavië, China, de Philippijnen, Mexico, Japan,.Cuba en Roemenië. L. G. Goedhart: De Eerste Kamer heeft zonder debat of hoofdelijke stemming een wijziging van de Wét op het kijkgeld aanvaard. Deze wijziging houdt in, dat houders van televisietoestellen en hun echtgenoten aan huis gecontroleerd kunnen worden op het voorhanden zijn van een televisiekaart als betalingsbewijs voor kijkgeld. Niet-bètè- ling van kijkgeld kan gestraft worden mot ten hoogste 1000 boete. Advertentie Advertentie Uit Nederland, België, -Frankrijk, Italië, Duitsland, Engeland, Dene marken, Zweden. B.v. kop en schotels uit Engeland, zoals deze,.in allerlei modellen en vele decors Barteljorisstraat 18, Haarlem Tel. (02500) 18574 winkel vol ontdekkingen Advertentie voor kinderen t/m 14 jaar. Georganiseerd door de Prop. commissie van de Ned. Banketbakkerij. 3 sportfietsen Locomotief 5 autopeds (dubbel gekogellagerd, bestuurbaar en.remblok) 10 grote poppen 10 paar voetbalschoenen (uit de winkel van Eddy Pieters Graaf land. de keeper van het Ned. elftal) 30 grote luxe dozen Union choco- i lade. Bovendien 19 HAZELNOOTTAARTEN door ons extra beschikbaar gesteld voor de 10 mooist gekleurde taarten, die bii ons worden ingeleverd. Formulieren gratis verkrijgbaar

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1