Dr. P. P. C. Hoek begon 75 jaar geleden wetenschappelijk visserijonderzoek Commissie wil een dam tussen Ameland en de vaste wal Verjongde VVD vol vertrouwen in uitslag van de verkiezingen Jumpers Vesten Terlenka- Jumpers „Les Liaisons dangereuses" n SLIJTERIJ SWIER U. de BOER KOELKASTEN DE VILDER Uw modehuis Sport en feest voorKAJ-Kennemerland VRIJDAG 3 MEI 1963 V Internationaal contact Periode van neergang Naar IJ midden Dank verschuldigd VERKIEZINGSBIJEENKOMST IN HAARLEM Beleid kabinet moet worden voortgezet Bromfietser-onder-invloed werd zwaar gewond LUXE VERHUUR H. POST en ƒ17.50 Nieuw landingsvaartuig voor Kon. Marine J. van Gulik 40 jaar bij M.I.V. WASMACHINES LOENDERSLOOT Naar aanleiding van het feit, dat 75 jaar* geleden dr. P. P. C. Hoek het toen nieuwe ambt van „wetenschappelijk adviseur voor visserijzaken" aanvaardde, heeft de huidige directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden, prol. dr. P. Korringa, in het juist verschenen nummer van „Visserij- nieuws" (maandblad voor vissers, uitgave van het ministerie van Landbouw en Visserij, Directie der Visserijen) een artikel geschreven, waaraan wij het onder staande ontlenen. Met grote bekwaamheid heeft dr. Hoek het wetenschappelijk visserijonderzoek verricht en vele publikaties over zeer uit eenlopende onderwerpen, waaronder lijvi ge rapporten, die ook nu nog geraad pleegd worden, verschenen van zijn hand Steeds weer wees dr. Hoek 'er op dat maat regelen in het belang van de visserij op wetenschappelijke kennis en verantwoorde statistische gegevens dienen te berusten en vele van door hem verstrekte adviezen zijn de Nederlandse visserij vroeg of laat zeer ten goede gekomen. Een van zijn prakti sche raadgevingen leidde in 1912 tot op richting van de visserij-inspectie, teneinde naleving van de door de overheid gege ven voorschriften te waarborgen en ten einde wetenschappelijk bruikbare statisti sche gegevens te doen verzamelen. Bij het zeevisserijonderzoek gevoelde Hoek reeds spoedig behoefte aan samen werking met deskundigen uit andere lan den rond de Noordzee, hetgeen leidde tot een uitgebreide correspondentie met ge leerden van formaat als Heincke en Herd- man. Het behoeft dan ook geen verwon dering te baren dat de regering dr. Hoek naar Stockholm afvaardigde toen uit Zwe den in 1898 het verzoek kwam overleg te plegen inzake nauwere samenwerking op het terrein van het wetenschappelijk on derzoek in Noordzee en Oostzee. Deze be sprekingen leidden in 1902 tot oprichting van de Permanente Internationale Raad voor het Onderzoek der Zee. met Kopen hagen als zetel. Het was voor Nederland een grote eer dat dr. Hoek benoemd werd tot de eerste secretaris-generaal van deze internationale organisatie. Dr. Hoek kreeg toestemming naar Kopenhagen te vertrek ken en naast zijn grote verdiensten als geleerde zijn het stellig zijn karaktereigen schappen zoals zijn grote eerlijkheid en krachtige wil, zijn grote tact alsook zijn bijzondere bedrevenheid in vreemde talen geweest, die hem de vele moeilijkheden in de eerste jaren deden overwinnen en de Internationale Raad als samenbundelende Organisatie voor het Onderzoek der Zee tot een groot succes maakten. Pas in onze tijd gevoelde men de behoefte de juridische grondslagen van deze zeer levenskrachti- - ge internationale organisatie te modernise- j ren. Hoeks afwezigheid werd in Nederland echter weldra als een ernstig gemis ge voeld, daar men niet meer dagelijks kon steunen op zijn grote bekwaamheid en er varing. De minister riep Hoek dan ook in 1907 uit Kopenhagen terug Een jaar lang trachtte Hoek in Nederland de functie van hoofd van het Visserijonderzoek met die van secretaris-generaal van de Inter nationale Raad te combineren, maar wel dra bleek dit een onmogelijke taak te zijn, zodat Hoek zich sedert 1908 weer geheel wijdde aan het Nederlandse visserijonder zoek en de stroom van adviezen, publika ties en rapporten weldra weer op gang kwam. Geleidelijk had Hoek een staf van me dewerkers opgebouwd en in 1912 werd de Dienst gereorganiseerd tot het Rijksinsti tuut voor Visseriionderzoek, met Haarlem als. hoofdkwartier en met een filiaal in Den Helder De belangrijkste medewer kers van Hoek waren toen dr. H. C. Re- deke, tevens Hoeks schoonzoon, dr. J. J. Tesch, ir. F. Liebert, dr. H. C. Delsman en mej. G. M. de Lint, van wie alleen de beide laatsten thans nog in leven zijn. Helaas heeft dr. Hoek slechts kort de titel van directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek gevoerd, want op 27 februari 1914 voerde een hartkwaal hem nog vrij onverwacht ten grave. Toch had hij nog gelegenheid gevonden tal van we tenschappelijke publikaties af te ronden. visserij in de Zuiderzee reeds te beginnen nog voordat hij officieel zijn taak kon aan vaarden er bij voorbeeld niet toe geleid dat de problemen van de kuilvisserij wel dra tot volle tevredenheid van alle betrok kenen konden worden opgelost. Ook nu, 75 jaar later, worstelt het wetenschappelijk visserijonderzoek nog met dit probleem. Doordat Hoek, geheel overeenkomstig zijn wens, in het harnas stierf, is hem bespaard gebleven hoe het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek na 1914 een periode van neergang beleefde. Intriges en ver keerde beslissingen van zijn opvolgers leid den tot desintegratie in eenheden die op zichzelf nauwelijks levensvatbaar waren. Hoek heeft gelukkig niet meer geweten hoe, de keus van Haarlem als centrum voor visserijonderzoek een minder gelukkige bleek te zijr,, hoe het zeevisserijonderzoek de nadelige gevolgen zou ondervinden van het slaken van de banden met het Zoö logisch Station en uiteindelijk jarenlang een kwijnend bestaan zou leiden in een souterrain aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag, hoe het werk op het labora torium aan de Koopvaarderschutsluis te Den Helder leed onder een veel te gering contact met de praktijk, ten dele voort vloeiend uit een excentrische ligging ten opzichte van de visverwerkende industrie, hoe dr. Redeke ten slotte op een dood spoor terecht zou komen door naar Gouda te vertrekken om daar de meer funda mentele problemen van het zoete water aan te pakken, wat er bij de bezuinigings- storm in de dertiger jaren toe leidde dat deze hele afdeling van de kaart werd ge veegd Dr. Redeke was stellig een ijverig en bekwaam bioloog, maar hij miste ten enenmale de karaktereigenschappen die Hoek tot zo'n voortreffelijke leider van het visserijonderzoek, zowel nationaal als in ternationaal hadden gemaakt. Nieuwe impulsen kwamen in de econo misch zo moeilijke dertiger jaren voort uit de afdeling kust- en binnenvisserij van het Rijksinstituut waarvan dr. B. Havin ga, die in 1917 zijn visserij-carrière be gonnen was als aspirant adjunct-consulent bij de visserij-inspectie, het hoofd was ge worden. Weliswaar ging achter deze weid se titel geen staf van personeel schuil maar desalniettemin slaagde dr. Havinga erin vrijwel geheel alleen belangrijke on derzoekingen in IJsselmeer en Waddenzee tot een goed einde te brengen, terwijl ook commercieel belangrijk werk ten behoeve van de oestercultuur, de mosselteelt, en de kreeftenvisserij op zijn naam staat. Nieuwe kracht ging uit van de afdeling kust- en binnenvisserij, met het als labo ratorium toch weinig geschikte Oost-In disch laboratorium toch weinig geschikte disch Huis te Amsterdam als hoofd kwartier. Dr. Havinga slaagde erin bekwame jon ge wetenschappelijke medewerkers aan zijn staf toe te voegen en het behoeft dan ook geen verwondering te baren dat hij tenslotte werd benoemd tot Directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek met filialen in Den Haag, te Den Helder en te Bergen op Zoom. Zeer begrijpelijk rijpte bij hem de wens tot hernieuwde con centratie van het gehele visserijonderzoek, zo mogelijk in een als zodanig gebouwd visserijlaboratorium dat de beschikking zou moeten hebben over een eigen onder zoekingsvaartuig op zee, want alleen dan zou het zeevisserijonderzoek zich in Neder land kunnen ontwikkelen tot een peil over eenkomstig de importantie van de Neder landse zeevisserij. Het streven van dr. Ha vinga. die zich niet liet ontmoedigen door de moeilijkheden door oorlog en naoorlog se ontwrichting veroorzaakt, leidde uitein delijk tot de bouw van het huidige visserij- laboratorium te IJmuiden en tot indienst stelling van een eigen onderzoekingsvaar tuig voor de zeevisserij. Hoe zou het dr. Hoek verheugd hebben indien hij de bedrijvigheid op het labora torium te IJmuiden had kunnen gadeslaan, zich overtuigend van de bloei van zijn schepping, het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek, waarvoor het nieuwe gebouw feitelijk nu al te klein wordt en ten be hoeve waarvan plannen voor een nieuw, groter onderzoekingsvaartuig worden ge maakt. Het Nederlandse visserijbedrijf in al zijn geledingen heeft zeer veel aan dr. Hoek te danken. Hij rijst voor ons op als een innemende, voortvarende geleerde, die als het op zakelijke besprekingen aankwam een ieder verraste door zijn gedegen ken nis van de visserij en die steeds de juiste toon wist te treffen en er daardoor in slaagde vele van zijn denkbeelden in prak tijk te brengen. Wel heeft ook hij onder vonden, dat nieuwe opvattingen en betere inzichten tijd nodig hebben, wel zeer veel tijd in bepaalde gevallen, om door te drin gen in de hoofden en harten van de be langhebbenden in het visserijbedrijf en hij begreep dat er heel veel water naar zee moest stromen vooraleer de in vele op zichten nog oeroude visserijpraktijken en vangstmethoden plaats zouden maken voor een rationele exploitatie van de viswate ren. Ook thans is dit ideaal bepaald nog niet in alle opzichten bereikt. Zo heeft de opdracht welke Hoek van minister Baster ontving om met het onderzoek van de kuil- Advertentie Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezórgen door de gehele gemeente. RIJKSPOSTSPAARBANK In april van dit jaar werd ingelegd op de postinrichting IJmuiden van de Rijks postspaarbank f 446.722.23. Uitbetaald werd in die maand: 352.495,76. „Wat de V.y.D. betreft mogen er iedere dag politieke T.V.-debatten worden gehou den, want onze lijsttrekker Toxopeus weert er zich voortreffelijk in" heeft mevrouw mr. J. M. Stoffeis-Van Haatten verklaard op een matig bezochte verkiezingsbijeen komst van de V.V.D. in Brinkmann te Haarlem. Zij verklaarde, dat de moeilijk heden in de V.V.D. nu volledig zijn over wonnen en dat de verjongde ploeg kandi daten bij deze verkiezingen een goede kans maakt. Var de resultaten van de V V.D. bij de ze verkiezingen zal het afhangen of het beleid van het kabinet-De Quay kan wor den voortgezet. Mevrouw Stoffels meende, dat het kabinet in de afgelopen vier jaar kans heeft gezien een beleid te voeren dat liberalen tot tevredenheid kan stem men. Er moeten altijd compromissen worden gesloten en „we hebben dan ook wel eens slikkend voorgestemd als we liever nee hadden gezegd," maar de V.V.D. meent dat er toch al veel is bereikt. „Er zijn meer dan vier jaar nodig om de erfenis van een socialistisch bewind om te bui gen," zei de spreekster. Het Tweede Kamerlid M. Visser betoog de dat men de huurbescherming. die na de oorlog als een noodmaatregel is geko men, langzamerhand normaal is gaan vin den. Het gevolg is dat het huurniveau se dert 1938-1939 is gestegen van 100 tot 247, de kosten daarentegen van 100 tot 427. Dit kabinet heeft er eindelijk iets aan willen doen zei de spreker, maar toen minister Van Aartsen op de goede weg was werd hem door de A.R.-fractie een halt toege roepen. De heer Visser meende dan ook dat een versterking van de V.V.D. een belangrijke factor zal zijn bij het streven naar een liberaler woningbeleid. „Geef de particu liere bouwers een kans" riep hij uit. „Zij kunnen de woningen bouwen, die voor de particulieren het beste geschikt zijn." Hij betoogde, dat degenen, die de grootste mond hebben over het woningbeleid zelf Een Beverwijkse bromfietser werd don derdagavond omstreeks half twaalf op de Alkmaarseweg in Beverwijk zwaar ge wond doordat hij in botsing was gekomen met een personenauto, bestuurd door een 26-jarige vrouw uit Driehuis. Volgens haar verklaring aan de politie reed de man slin gerend op de weg. Het voorwiel van de bromfiets kwam onder de auto, die in te gengestelde richting reed. De bromfietser kreeg een gecompliceerde onderbeenbreuk en diverse hoofdwonden en werd in be wusteloze toestand naar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebracht. Advertentie STOFFFEN aparte keuze PLOEG er BOUSSAC de schuld hebben van de mislukking. De heer Visser zei dat de staatssecretaris van Economische Zaken vrijwel niets voor de detaillisten heeft gedaan. Als V.V.D.-er juichte hij deze geringe overheids bemoeiing van de ene kant toe, maar hij meende dat er toch punten zijn waar de overheid moet ingrijpen omdat er anders een chaos zou ontstaan. Hij bepleitte in schakeling van de middenstand bij het ves tigingsbeleid, en een verzachting van de vakbekwaamheidseisen in verband met de Europese samenwerking. Hij voelde weinig voor een door veel kleine bedrijven gevraagde beknotting van het grootwinkelbedrijf. „Iedere detaillist heeft de maarschalksstaf in zijn ransel" betoogde hij, „en juist door vrijheid kun nen zij ver komen." Wel had hij bezwaren tegen het door grootwinkelbedrijven pous seren van artikelen in andere prijsverhou dingen, die feitelijk niet tot hun assorti ment behoren. Aangaande de E.E.G. zei mevrouw Stof fels. dat de V.V.D. de enige partij is, die altijd al gewaarschuwd heeft tegen enge continentale verhoudingen. Gezien het ver drag van Frankrijk en Duitsland en de houding van De Gaulle acht zij een po sitie van Nederland in enge continentale kring onheilspellend. Advertentie zonder chauffeur RENAULTS DAUPHINE OPELS REKORD Frans Halsstraat 13 - Tel. 7565 Advertentie Een grote sortering leuke exclusieve modellen in vele kwaliteiten en kleu ren, o.a. met V-hals of ronde hals, in diverse kleuren, vanaf PLEIN 1945 TELEFOON 7541 Op de scheepswerf van Verolme te Heusden is vanmorgen bet landingsvaar tuig 1 1518 door de Koninklijke Marine overgenomen. Commandeur Mans van de Koninklijke Marine verrichtte de hande ling namens de minister van defensie, waarna de overname met handtekeningen werd bekrachtigd. Het vaartuig heeft een lengte van 14,45 meter en een breedte van 3,70 meter. Het is bestemd voor het korps der mariniers en kan twee jeeps aan boord nemen, alsmede 30 koppen bemanning. Het heeft een motorvermogen van 200 nk, de vaarsnelheid is 22 km. Het landingsvaartuig is vervaardigd van polyester met glasvezel als bewapening. Direct na de overname werd op comman do van luitenant ter zee Van Dijk op het vaartuig de vlag gehesen, waarna de proefvaart werd gemaakt, die volkomen slaagde. GEEN SPREEKUUR De wethouder van openbare werken te Velsen, de heer R. Verbeek en de wethou der voor sociale zaken, de heer J. van Leeuwen, hebben op donderdag 9 mei 1963 geen spreekuur. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN VA l KJLU LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 IN ZIJN STRIJD om het bestaan met de steeds meer veld winnende televisie heeft de film de laatste jaren bepaalde veranderingen doorgemaakt, waarvan de meeste te verklaren zijn als pogingen om zich in die richtingen te ontwikkelen waar de televisie minder gemakkelijk kan volgen. De gestegen voofliefde voor het grote, al dan niet historische spek takelstuk kan men zien als een uitdagen de houding van filmzijde ten opzichte van het kleine, beperkte beeldscherm van de televisie. Terwijl de zich even eens in stijgende lijn bevindende pro- duktie van diepgaande en ambitieuze filmdrama's duidelijk gestimuleerd wordt door de overweging dat de beeldbuis een populair huiskamerapparaat is en bijgevolg rekening moet houden met de smaak van een groot publiek en zich moet afstemmen op de uiteenlopende leeftijdsgroepen die in de huiskamer om het toestel verzameld zijn. De film durft in de veranderde omstandigheden een differentiatie naar de smaak van het pu bliek aan en speculeert gedeeltelijk op de „highbrows die geestelijk niet ge boeid worden door wat de televisie te liedenr gééft en hén verstrooiing zoeken in het groeiend aantal zogenoemde „art-theatres", de veelal kleine bioscopen met hun speciale programma's. EN ANDERE vernieuwing die uit deze overweging voortvloeit s de geringere te rughoudendheid op moreel gebied die de filmindustrie zich de laatste jaren oplegt. Terwijl de televisie rekening moet hou den met de sfeer van de huiskamer, waar binnen zij doordringt., en min of meer voor alle leeftijden moet werken, kan de film zich een volwassenen houding per mitteren, o.a. hierin resulterend dat hij gedurfder en aanvechtbaar der onderwer pen aan de orde gaat stellen. Deze ten dens diende zich al zeer uitgesproken aan in de Franse „nouvelle vague", de be weging van jonge filmers die o.m. een even grote vrijheid bij het kiezen van een onderwerp voor zich opeiste als andere kunstvormen, met name literatuur en to neel, reeds bezaten. Het optreden van BB., maar ook films als „Les amants' of „Les liaisons dangereuses" die het moeilijk kregen bij de diverse keurings instanties, zijn de gevolgen van dit ver langen naar gelijkberechtigheid. „LES AMANTS" heeft nog altijd geen genade kunnen vinden bij onze Centrale Keuring, maar „Les liaisons dangereuses die oorspronkelijk in eigen land een export verbod had gekregen, is er met enige kleine kleerscheuren doorgekomen, nada de Franse bezwaren tegen vertoning in het buitenland waren opgeheven. Met alle attracties van de eenmaal verboden film draait dit enige jaren oude werk van Ro ger Vadim thans met succes in het Am sterdamse City Theater. Vadim die in zijn nog niet zo lange carrière van filmmaker, een uitgespro ken voorkeur voor het sterk erotisch- getinte onderwerp aan de dag heeft ge legd, heeft zich ditmaal laten inspirerei: door een achttiende-eeuwse roman-in- brief-vorm van Pierre Ambroise Francois MARKTPLEIN 7 In het kader van de zeer uitgebreide agenda voor de districtskampioenschappen van de K.A.J.-Kennemerland, die deze week, onder auspiciën van de afdeling IJmuiden-Oost gehouden worden, zijn de onderdelen biljarten en klaverjassen be slist. De biljartwedstrijden werden gehouden in hotel Parkzicht te Beverwijk, flaar in IJmuiden niet de beschikking kon worden verkregen over een goede biljartaccommo datie om deze tweedaagse librekampioen- schappen te verwerken. De eerste en tweede plaats werden ver overd door respectievelijk Cor Zuurbier en Piet Zonneveld, beiden uit IJmuiden- Oost. Na vier gespeelde partijen hadden deze IJmuidenaren elk zeven punten. Zuur bier had een moyenne van 1,717 en Zonne veld 1,288. Het toernooigemiddelde was 0,817. Donderdagavond werd ook he't klaver jassen afgewerkt, en wel in het jongeren centrum „Het Trefpunt". Aan dit popu laire kaartspel namen zowel jongens als meisjes deel. De wedstrijdleiding was in handen van de heren Arie Zonneveld en Jan Straatsburg, die overigens gedurende alle festiviteiten als zodanig fungeren. De uitslag was hier: 1. H. van Rixel (5.550 punten); 2. H. Arisz (5.119), beiden uit IJmuiden-West. Na de onderdelen biljarten en klaver jassen is de stand in de competitie: 1. IJ muiden-West met 6 punten; 2. IJmuiden- Oost met 5 punten; 3. Velsen-Noord met 1 punt. Na de heilige mis volgt zondag een ge zamenlijk ontbijt en dan beginnen de fi nales, omstreeks 12.30 uur. In de voorzaal van het Patronaatsge bouw worden de werkstukken van de onderdelen fotografie en vrije expressie tentoongesteld. Instrumentale en vocale muziek, met combinaties van solisten en ensembles, in de grote zaal. In de kleine zaal worden de tafeltenniswedstrijden ge speeld. Het programma voor zondag vermeldt voorts: 16.00 uur: Finales ballroomdansen Gedanst worden: quick-step. Engelse wals en tango. De dam- en schaakwedstrijden worden in de rustige omgeving van het jongerencentrum „Het Trefpunt" gespeeld. 19.30 uur: Prijsuitreiking tijdens een fees telijk afsluitingsbal in de grote zaal van het Patronaatsgebouw, met muzikale me dewerking van het bekende Zaanse dans en showorkest „The Commotions", met zang van Joop Geensen. Choaerios de Laclos. Deze moralist cji£ het schrijverschap combineerde met een hóg post in het leger, leefde van 1741 tot 1303 fit) sgtyeef veertig j&fr "oud dezêdèhro man in vier delen die hem een plaats in de Franse litteratuu; bezorgde als een der eersten die de psychologische roman kunst beoefende. Zijn „Les liaisons dan gereuses" is een meedogenloze zedenschil dering van het leven van de Franse edel kort voor de Revolutie die volgens som migen niet zo ontketend dan toch bevoi derd werd door deze roman. De revolutie die Vadim wist te ontketenen met zijn moderne bewerking van „Les liaisons vond plaats in het ministerie van André Malraux, waar de film een uitgaansver bod voor het buitenland kreeg minder waarschijnlijk óm zijn libertijns karakter dan wel om het feit dat in deze nieuwe versie de tot diplomaat teruggebrachte schurkachtige comte de Valmont een ho ge positie bij de V.N. zal gaan innemen en Frankrijk niet op deze wijze wilde meewerken aan een verlaging van het aanzien van dit instituut. TROUWENS, nog voor Valmont zal af reizen naar New York, achterhaalt de dood hem. Een vuistslag van een van de mis leide sujetten uit zijn omgeving maakt een einde aan zijn leven. Dit is een van de vormen, waarmee in de f:lm de zonde ge straft en de morele orde hersteld wordt, een enigszins hypocriete houding die aan het bekende „crime does not pay"-principe van de Amerikaanse gangsterfilm doet den ken. Nadat Vadim zijn film volgepakt heeft met lichtzinnigheden en cynismen presenteert hij tegen net einde van zijn badinerende zedenkomedie het zondige echtpaar Valmont-Merteuil de rekening door Valmont te laten verongelukken in een tweegevecht en zijn vrouw Juliette voor het leven te verminken door brand wonden in het gezicht, opgelopen bij een onhandige poging om de correspondentie van haar echtgenoot tan het vuur priis te geven. Bij de moderne bravour, waar mee de film de achttiende-eeuwse frivoii tiet in modern gewaad accepteert, doet dit einde onwaar en drakerig aan en men kan moeilijk in dit veroand spreken van de „moralist" Vadim, zoals van verschil lende zijden is gebeurd. DE MAKER van Et Dieu créa la femme" en van „Le repos du guerrier' heeft zich met veel plezier verdiept in de duivelse praktijken van het echtpaar Val mont (Gerard Philipe en Jeanne Möreau) dat een huwelijk op vrije basis is aar- gegaan. waarbij de partners elkaar niet alleen de grootst mogelijke vrijheid laten in het erotisch verkeer met anderen, maar elkaar ook op de hoogte houden van hun amoureuze escapades en elkaar adviseren bij voorkomende moeilijkheden. Van on trouw in de gebruikelijke zin is dus geen sprake, wel van een grote openhartigheid en van een duivels plezier om het lief deleven van familie en kennissen te be ïnvloeden en er zelfs een bepalende rol in te vervullen. Z< adviseert Juliette op een gegeven ogenblik haar man om zijn minderjarig nichtje te verleiden, alleen omdat zij dit onschuldige kind niet gunt aan de Amerikaanse verloofde die nog pas haar vriend is geweest. Maar Val- mont's belangstelling gaa' dan al voorna melijk uit naar de deugdzame jonge vrouw van een diplomaat en hoewel hij terloops het advies van zijn vrouw opvolgt en het nichtje Cécile inwijdt in de liefde, blijft al zijn veroveringskracht gericht op de kuise Marianne Tourvel (Annette Stroy- berg) die hij tenslotte toch in de steek moet laten, omdat zij zijn carrière in de weg staat. ZOALS GEZEGD brengt Vadim deze Hel intrigerende echtpaar Valmont (Jeanne Moreau én Gerard Philipe) in „Les liaisons dangereuses". lichtzinnige bedrijvigheid met een zeker plezier in beeld en veel meer dan wat oppervlakkig en gekruid amusement brengt hij het niet. Zijn vooral in de kringen van de „Cahiers du Cinéma" sterk opgehemeld talent reikt toch niet veel verder dao_een zwierig ten tonele voeren van de"handel lende figuren die zich vooral onderschei den door het zeggen van gewaagde dingen en door zich letterlijk en figuurlijk meer bloot te geven dan een enigszins verou derde en reeds ettelijke malen overschre den bioscoop-code tot voor kort toeliet. Enig menselijk formaat krijgen deze fi guren niet, zij blijven goed acterende spe lers die proberen in de huid van een ander te kruipen, wat maar spaarzaam gelukt. Een voortreffelijk toneelacteur als de in middels overleden Gérard Philipe met zijn jongensachtig élan heeft bijv. niets mee voor de rol van de doortrapte en erotisch onverzadigbare Valmont, waar door ieder tragisch aspect aan dit karak ter ontbreekt. Maar het is ook nooit de bedoeling van Vadim geweest om zo diep te peilen, hij wil épateren en choqueren en om daarin een meester te zijn, heeft men niet zozeer talent dan wel een flinke dosis brutaliteit nodig. Charles Boost Advertentie DE GROOTSTE KEUZE Reeds voor ƒ258.- Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Tel 4402 Woensdag 8 mei zal het 40 jaar geleden zijn. dat de heer J. van Gulik in dienst trad van de n.v. Melkinrichting Velsen. De heer Van Gulik die in Wijkeroog is geboren, werkte zich op van smidsleerling tot procuratiehouder Hoewel de heer Van Gulik zich weinig in het openbare leven heeft begeven, geniet hij toch een grote bekendheid. Het zal daarom zeker niet aan belangstelling ont breken op de receptie, die de heer Fontein, directeur van de M.I.V. hem op zijn jubi leumdag, woensdag 8 mei, des middags van vier tot zes uur, aanbiedt in „Terpsichoré" aan de Zeestraat 14 tp Beverwijk. Advertentie Miele. AEG. Edy Bico. Siwa, Velo, DRU Erres. Electrolux Serna. Principal, reeds vanaf 1 29.56 met tijdklok Gemakkelijke betaling en 100 service LANGE NIEUWSTRAAT 433 435

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9