Hoge kosten drukten het resultaat van Billiton Mij Stadium uittrekken van de handschoen is bereikt VVD publiceert rapport over waardevast pensioen Koerswaarde in april met f 1236 miljoen verbeterd De Beurs UIT DE JAARVERSLAGEN NDSM heeft pionnen voor de bouw van een nieuw dok opgeschort Per Jacobsson in Londen overleden Handelsdelegatie uit Rood China in ons land Kempkes passeert het dividend Chas Macintosh sticht bedrijf in België Felle kritiek in verslag op VS- blokkade tijdens Cuba-crisis Geheim staalkartel tegen VS-markt? SCHEEPVAARTBERICHTEN Bestuurswijzigingen bij Dierenbescherming Naeff MAANDAG 6 MEI 1963 11 NDSM Hoek's Machine Holl. Constructie Inventum Machine Breda Industrieéle Mij G-plan beantwoordde niet aan verwachtingen Electrolasch Sovjet-Unie gaat in beginsel akkoord met internationale inspectie bij de walvisvangst *9 KNRV over vlagdiscriminatie ij U rust echt uit op een DRAKACEL matras Intrede ds. G. Peddemors in Nieuw-Vennep Bloedtransfusiedienst Nw-Vennep-Abbenes Nieuwe tulp heet „City of Birmingham" Eerste paal voor nieuw uitbreidingsplan Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras De winst van de Billiton Maatschappij is blijkens het geconsolideerd resultaten- overzicht in 1962 gedaald tot 5.03 (v.j. 6.30) min. De bruto-saldi exploi tatierekeningen beliepen 19.65 20.18) min. De afschrijvingen op deze bedragen bedroegen 8.76 8.11) min. Voorgesteld wordt zoals gemeld een dividend van 20 (22) percent op de aan delen eerste rubriek en van 15 (17) per cent op de aandelen tweede rubriek. Hiervan werden reeds interimdividen den uitgekeerd van respectievelijk 12'/2 en V/2 percent. Het geplaatste kapitaal steeg als gevolg van conversie tot 26.19 25.41) min. Het saldo van de agio- rekening met 1.1 min tot 7.5 min. De daling van het exploitatiesaldo wordt door de directie onder meer toegeschreven aan lagere verkoopprijzen, in het bijzonder in de chemische sector, alsmede aan over de gehele linie stijgende kosten. Daarnaast vonden belangrijke investeringen plaats in nieuwe objecten, waarvan de afschrijvin gen ten dele reeds op de exploitatiereke ningen drukken, terwijl nog geen baten te vermelden zijn. Samen met Hoogovens en de Zwitserse Aluminium Industrie AG worden als be kend de oprichtingen van een aluminium smelter in Delfzijl bestudeerde. Gedacht wordt aan de bouw van een fabriek met een capaciteit van 30.000 ton aluminium per jaar. Met de eerste investering is een bedrag van 120 min gemoeid. De bauxietproduktie in Suriname beliep een miljoen ton. Door de beperkte afzet kon deze produktie niet worden opgevoerd. De financiële resultaten waren gunstig. Kamativi Tin Mines in Zuid-Rhodesië had te lijden van een daling van de tin- prijs. Het jaar werd desondanks met een kleine winst afgesloten. De uitkomsten van Zaanchemie waren teleurstellend, onder andere door stijgende concurrentie. De Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij heeft over 1962 een saldo ex ploitatierekening behaald van 10.94 (v.j. 16.92) min. Afschrijvingen vergden 7.34 8.57) min, belastingvoorzieningen nihil 3,4 min.). Voor de uitkering aan het personeel werd 3 (4) min bestemd. Het saldo van de V- en W-rekening werd gelijk verdeeld onder beide firmanten de NDSM en de Ned. Dok Mij. Voorgesteld wordt als bekend door beide vennootschappen een dividend van 8 (11) percent. Het gedaalde resultaat is volgens de di rectie voornamelijk het gevolg van het in uitvoering komen van enige opdrachten die in de voorafgaande periode tegen min der gunstige condities zijn aangenomen om de continuïteit in de activiteiten te hand haven. Aangezien al deze opdrachten tegen vaste prijzen moesten worden aangenomen kon daarin bovendien geen compensatie worden gevonden voor de gestegen lonen en andere kosten. De uitvoering van de in de loop van 1961 voor de komende vier jaren opgestelde plannen voor de bouw van een nieuw gegraven dok en voor mo dernisering van de machinefabriek heeft de directie opgeschort, omdat niet bekend is in welke richting de ontwikkeling van het bedrijf zal gaan. Voor de reparatie- afdeling verwacht de directie voor de ko mende jaren een bevredigende bezetting. De deelneming machinefabriek IJmuiden leverde bevredigende resultaten op. De winst van de Curagaose Dok Mij liet geen uitkering toe. WASHINGTON (AFP) Het Internatio nale Monetaire Fonds in Washington heeft meegedeeld dat de directeur van dit or gaan, Per Jacobsson, zondag in Londen aan een hartaanval is overleden. De 69- jarige Jacobsson was op reis in Engeland en werd vorige week ziek. Dr. Per Ja cobsson werd in 1956 directeur van het I.M.F. Van 1920 tot 1928 was hij lid van de afdeling economische en financiële zaken van het volkenbondssecretariaat en van 1931 tot 1956 hoofd van de economische afdeling van de bank voor internationale betalingen in Bazel. Hij had een wereld faam op het gebied van economische en monetaire aangelegenheden. Als directuer van het I.M.F. had Per Ja cobsson de leiding over de aanwending van de reserves van dit fonds tot een be drag van meer dan vijftig miljard gulden. Belangrijke financiële operaties tijdens zijn ambtsperiode waren de Franse en Spaanse stabilisatieprogramma's. Onder leiding van de staatssecretaris voor de buitenlandse handel, de heer Lu Hsu-Chang is gisteren een uit 5 leden be staande handelsmissie van de volksrepu bliek China uit Zürich op Schiphol aange komen. De delegatie brengt op uitnodiging van het Nederlandse ministerie van econo mische zaken een officieel bezoek van een week aan ons land. De Nederlands-Chinese handel is in de afgelopen vijf jaar aanzienlijk geslonken en daalde van 110 miljoen in 1958 tot 63 miljoen gulden in het vorig jaar. Daarbij liep vooral de Nederlandse uitvoer naar China, die in 1958 nog ruim 45 miljoen gulden bedroeg, sterk terug: in 1962 be droeg deze uitvoer nog geen 13 miljoen gulden. In dezelfde periode liep de invoer van Chinese produkten achteruir van 65 miljoen gulden in 1958 tot ruim 50 mil joen in 1962. De teruggang van het aantal personeels leden bleef aanhouden. Het aantal mede werkers daalde tot 4.575 (4.818). W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffa- briek heeft in 1962 een batig saldo exploi tatie behaald van f 3.13 (v.j. f 2.86) min. Dividend dochterondernemingen bedroeg 147.375 108.075). Er resteert een winst zonder afschrijvingen van 3.19 2.90) min. Voorgesteld wordt als bekend een on veranderd dividend van 17 percent. Gemeten naar de personeelssterkte is de machinefabriek vol bezet geweest. De or derportefeuille vertoonde een geringe ach teruitgang bij die van het begin van het boekjaar. Voor 1963 heeft de directie goede hoop. Het saldo exploitatierekening over 1962 van de Hollandsche Constructiewerkplaat sen is, blijkens de verlies- en winstreke ning gestegen tot 2.07 f 1.31) min. Het saldo winst bedraagt 1.58 1.20) min Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van 23 (21) percent waarvan reeds zes percent als interimdividend werd uit gekeerd. De orderportefeuille is ruim gevuld, waardoor niet alleen een goede bezetting voor 1963 is verzekerd, doch zich ook reeds een basisbezetting voor het komende jaar begint te vormen, aldus de directie. Zij meent uit dien hoofde de toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Behalve de omzet is ook de winst over 1962 van de „Koninklijke Fabriek Inven tum", blijkens het verslag, toegenomen. De exploitatiewinst steeg tot 903.832 (v.j. f 809.060). Na afschrijvingen ad 460.178 429.917) reserveringen etc., resteert een winst van f 333.567 204.116). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 20 percent, waarvan 5 percent in agio- aandelen (v.j. 20 percent in contanten). Over de vooruitzichten wordt meege deeld, dat de concurrentie zich zal ver scherpen. Het ontwikkelingswerk zal de volle aandacht van de directie hebben. Omtrent de uitkomsten van 1963 kan zij uiteraard weinig mededelen. Het jaar is echter, mede als gevolg van de grote keus, niet ongunstig begonnen. De resultaten in 1962 van Machinefabriek Breda v.h. Backer en Rueb zijn ongeveer gelijk aan die van 1961 hetgeen betekent dat ze nog steeds niet gunstig zijn. De ex ploitatierekening steeg weliswaar vat} f 883.909 tot f 1.195.379, maar het saldo winst was 127.042 (v.j. 127.806). Voorge steld wordt 4 percent dividend in contanten (v.j. 4 percent in contanten uit de winst vermeerderd met 4 percent uit de divi dendreserve). De kostenstijging en het tekort aan ar beidskrachten duren voort. De export is toegenomen. Zestien percent van de omzet ging naar het buitenland. De liquiditeit is vooruitgegaan. Voor 1963 is de fabriek goed van werk voorzien, hoewel in enkele af delingen een teruggang valt te constateren. Niettemin verwacht de directie een ver betering van de resultaten ten opzichte van 1962. De teruglopende conjunctuur in enkele bedrijfstakken in 1962 heeft ook voor n.v. Gebroeders Naeff (Lederindustrie) tot la gere omzetten en resultaten geleid. Het saldowinst daalde van 141.000 tot 64.000. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 71/i percent tot 4 percent. De directie ziet hier voor de toekomst goe de mogelijkheden. De Industrieele Maatschappij heeft in 1962 een batig saldo op de rekening exploitatie waterleidingen geboekt van f 621.322 (v.j. f 636.892). Na aftrek van onkosten etc. be draagt het saldo winst f 581.258 586.335). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van 10 percent, waarvan naar keuze 6'A percent in aandelen of contanten (onv.). Kempkes Meubelfabrieken stelt blijkens het verslag voor hef dividend over 1962 te passeren. Het vorig jaar werd 6 percent betaald. Het saldo exploitatierekening steeg tot 507.315 479.068). Na aftrek van af schrijvingen ad f 261.544 222.923), voor ziening voor liquidatie G-G-plan Gallery van 62.000 (nihil), etc. resteert een saldo verlies van f 640 (v.j. winst 122.622). De samenwerking met E Gomme Ltd (G- plan) wordt beëindigd of vervangen door een op geheel andere basis dan oorspron kelijk bedoeld. Deze firma, die in Engeland goed staat aangeschreven, heeft Kempkes grote schade berokkend door een onjuiste voorstelling van zaken van een export directeur. G-plan Kempkes, dat in 1962 werd opgericht heeft een verlies geleden van 128.000. Kempkes zelf lijdt bierdoor een verlies van 64.000. Over 1963 is de directie matig optimis tisch. Door de strenge winter zijn de ver kopen sterk beneden de verwachtingen gebleven en het is de vraag of de achter stand kan worden ingehaald. In 1962 is de Nederlandsche Electrolasch Maatschappij zeer goed van werk voorzien geweest. Het saldo exploitatierekening nam toe tot 1.76 (v.j. 1.73) min. Uit interest werd verkregen f 101.829 (f 106.423. Voorge steld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van 17 percent, waarvan reeds 6 percent interimdividend werd uitgekeerd. In het thans lopende boekjaar werden reeds reeds diverse belangrijke opdrachten geboekt. De directie verwacht, dat ook ge durende 1963 het bedrijf goed bezet zal zijn. De omzet van Chas Macintosh (Confec- tieateliers) is in de eerste vier maanden van dit jaar met 15 percent gestegen. Ook de winst ontwikkelt zich bevredi gend en ligt nu enige percenten hoger dan vorig jaar. Dit is desgevraagd meege deeld op de jaarvergadering. Dezer dagen is begonnen met de produktie in 'n nieuwe fabriek in Mechelen (België). Vermoede lijk verschijnt er dit jaar nog een inte- rimverslag over de verdere gang van za ken. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie is in beginsel akkoord gegaan met interna tionale inspectie van haar walvisvaart schepen, evenals Groot-Brittannië, Japan. Nederland en Noorwegen. De conferentie dezer landen effende waarschijnlijk de weg voor een overeenkomst voor inter nationale inspectie van walvisvaardsche- pen, met het doel schending van overeen komsten voor de walvisvaart te voorko men. De Sovjet-Unie had tot dusver ge weigerd zich akkoord te verklaren vóór vijf belangrijke aan de walvisvangst deel nemende landen de internationale contin genten-overeenkomst voor de walvisvangst bekrachtigd zouden hebben. Vandaag zal de conferentie de samen stelling, bevoegdheden en werkzaamheden van de inspectieploegen behandelen. Deze ploegen zullen gedurende bepaalde tijden op de walvisvaartschepen van de verschil lende landen meevaren. Een eventuele overeenstemming moet nog bekrachtigd worden door de interna tionale conventie voor de Walvisvaart, waarbij zeventien landen zijn aangesloten. Op 1 juli zal een commissiebijeenkomst van de conventie in Londen beginnen. „De tijd dringt voor een eensgezind, doel treffend en energiek optreden van de re geringen van de traditioneel maritieme landen tegen de vlagdiscriminatoire praktijken. Tegen de gestadig wassende vloed van discriminerende maatregelen op het gebied van de scheepvaart is eigen getuigenis en het zuiver houden van het blazoen onvoldoende gebeken: het stadium van het uittrekken van de handschoen is thans bereikt". Dit wordt gezegd in het jaarverslag van de Koninklijke Neder landsche Reedersvereeniging (KNRV) over 1962. De KNRV is van mening, dat met een voortduren van de huidige, steeds zwaar der wegende moeilijkheden in de scheep vaart moet worden gerekend, tenzij tot drastische maatregelen wordt overgegaan door versnelde sloop, door beperking van nieuwbouw en oplegregelingen, hetzij af zonderlijk dan wel in combinatie. „Dit zijn alle problemen, die de internationale scheepvaart in eigen huis dient aan te vatten". In het verslag wordt ook uitvoerig aan dacht geschonken aan de Cuba-crisis. „Kan men uit juridisch oogpunt al scep tisch staan tegenover de rechtmatigheid van de bekende maatregelen der Ameri kaanse regering culminerende in een blokkade, voorzover het vervoer van wa pens en daarmede verwante goederen be treft de rechtmatigheid van het optre den van particuliere organisaties, zoals die der Amerikaanse havenarbeiders, moet met beslistheid worden ontkend", aldus het KNRV jaarverslag. Hierin wordt het bepaald onaanvaard baar geacht, dat „naast officiële maatre gelen van overheidszijde, volstrekt wille keurige andere maatstaven worden aan gelegd en boycotacties worden onderno men door vakbonden, die in politiek op zicht geen enkele verantwoordelijkheid dragen en al naar de luim van 't ogenblik hun positie misbruiken. Een even onbegrijpelijke begripsver warring ten aanzien van het verschil tus sen de taak van de overheid en de plaats van de scheepvaart bleek, aldus het ver slag, uit het voorstel der Amerikaanse re ders aan de niet-Amerikaanse scheepvaart om alle vaart op Cuba te staken. „Dat, zolang de regeringen zich niet hebben uit- gesproken, het 'n aanmatiging van scheep vaartzijde zou zijn een dergelijke in we zen politieke beslissing te nemen blijkt de Amerikaanse initiatiefnemers geheel voor bij te gaan. Het moet hoogst bedenkelijk worden geacht, dat hier van Amerikaanse overheidszijde geen duidelijke wenk tot 't staken van dergelijke activiteiten is gege ven," aldus de K.N.R.V. De KNRV telde op 1 januari 63 leden met in totaal 764 schepen (tótaal b.r. t 4.600.445), waarvan 96 tankers (totaal 1.515.281 b.r.t.). Gedurende het afgelopen jaar nam het aantal schepen toe met 27 en, steeg de tonnage met 179.769 b.r.t. Deze cijfers worden vermeld in het .jaar verslag over 1962 van de KNRV. Per 1 januari waren voor leden vên de KNRV in aanbouw of in bestelling 18 passagiersschepen (totaal 169.200 b.r.t), drie tankers (93.000 b.r.t.), negen coas ters (4.500 b.r.t.), en drie zeesleepboten (ongeveer 2.780 br.t.). DIVIDENDEN Metaalbedrijf Rademakers stelt voor een dividend van 8 percent (onv.) te declareren. De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie (V.V.D.) heeft haar reeds eerder aangekondigde streven naar „waardevaste pensioenen" thans in een rapport samen gevat. Het werd geschreven door een com missie onder presidium van prof. dr. H. J. Witteveen. De commissie is er van uil gegaan, dat het voor aen vrije maatschap pij van wezenlijk belang in het individu in staat te stellen om zoveel mogelijk naar eigen voorkeur financiële voorzieningen voor de toekomst te treffen. Uit overwe gingen van sociale rechtvaardigheid is het echter gewenst, dat de getroffen toekomst voorzieningen zoveel mogelijk waardevast blijven. Stijgen van de prijzen resp. de kosten van het levensonderhoud doet de koop kracht van over lange jaren bijeengegaar- aan „kostenvastheid" onder invloed van gestadig doorwerkende inflatie, benadeelt dus de pensioengerechtigde. Dit nadeel kan volgens het rapport worden opgevan gen. Allereerst wordt een algemeen bo dempensioen, dat vrijwaart voor gebrek, bepleit. De waardevaste AOW en AWW zouden daartoe kunnen dienen. Gedacnt wordt aan het optrekken van de AOW met 15 percent tot 3.000 voor gehuwden, in clusief ouderdomsrente en uitkeringen op grond van de invaliditeitswet. Gaat men van het standpunt uit, dat de totale pensioensom niet meer dan 60 of 70 percent van het laatsteverdiende jaar inkomen mag zijn, dan is het aanvullende bedrag tot dat percentage vrij te verzeke ren. Maar, zo meent de commissie, dan zou de proportionele premie voor de AOW moeten verdwijnen, omdat de lastendruk op middelgrote inkomens anders te zwaar zou worden. Zoekend naar een weg om door geld ontwaarding aangetaste pensioenen weer op peil te brengen stelt de commissie de eis, dat de aanwezige premiereserve voor verzekerde bedrijfs- en ondernemingspen sioenen met de stijging van de kosten van levensonderhoud gelijke tred moeten hou den, behoudens voor zover sprake is van prijsstijgingen, die ook in de loonsector niet worden opgevangen. In het laatste geval immers zouden gepensioneerden bij bijv. verslechtering van de ruilvoet en al- PITTSBURGH (AP) De Amerikaanse republikeinse Senator Hugh Scott heeft vandaag „staalproducenten in Japan en sommige Europese landen ervan beschul digd dat zij „in het geheim een kartel hebben gesloten" om de Amerikaanse markt onderling te verdelen. Het Ameri kaanse ministerie van justitie is hiervan op de hoogte gesteld tn onderzoekt de toestand om te bepalen of er hier sprake is van overtreding van Amerikaanse wet ten. zei Scott in een redevoering op een vergadering van het Amerikaanse Congres over het mijnwezen. „..Het kartel dekt thans waarschijnlijk de export van stalen buizen mei kleine doorsnee, maar er worden, momenteel tus- Un Japanse en Europese producenten on derhandelingen gevoerd om dit ook te doen gelden voor ijzerdraad, gietijzeren baren en warm en koud gewalst staal aldus Scott. Hij zei te geloven dat de huidige anti-dumping wetten strenger moeten wor den en dat er misschien aanvullende be palingen nodig zullen zijn. De koerswaarde van gewone aandelen aan de Amsterdamse effectenbeurs is in april, blijkens het C.B.S., gestegen tot (in miljoenen guldens) 32087. Eind maart was zij nog 30851, een stijging derhalve van 1236. Een jaar geleden, in april 1962, was de koerswaarde 30371. Philips en Koninklijke Olie zijn in april de meest verhandelde fondsen van de Am sterdamse beurs geweest. Op de nominale lijst staat Philips bovenaan met een omzet van 5,5 min of 8,1 percent van de totale omzet, op de effectieve lijst is Koninklijke nummer één met een omzet van f 34.8 min of 24.9 percent van de omzet der 20 fondsen van de lijst. Gerekend naar de nominale bedragen was Koninklijke Petroleum num mer 2 na Philips met een omzet van 3,9 min of 5,8 percent. Daarna volgden A.K.U. f 1,9 min of 2.8 pet, Unilever 1,8 min of 2,8 pet, Curagaose Handelmaatschappij f 1,2 min of 1,8 pet, Hoogovens 1,1 min of 1,6 pet en E.M.S. 1,0 min of 1,6 per cent. Gerekend naar de effectieve bedragen volgde Philips na Koninklijke Olie met een omzet van f 34.7 min of 24.8 pet van de betrokken 20 fondsen. Daarna volgde Uni lever met 15,4 min of 11.1 pet. Alle ove rige fondsen van de effectieve lijst bleven beneden f 10 min in deze volgorde: A.K.U., E.M.S., Hoogovens, Scholten-Foxhol, Zout- Ketjen, Dordtsche Petroleum. Bührmann, Zwanenberg-Organon. Curagaosche Ham del-Maatschappij, Dordtsche Petroleum preferente, Kon. Ned. Papier, Van Gelder, Wereldhaven, Nederlandse Ford, V.M.F., Rotterdamsche Bank en Schokbeton. Aagtekerk 5 te Singapore. Aalsuni 4 te Tranmere v. Heysham. Amsteldiep 5 te Hamburg. Achille? 5 v. Sint Maarten n. Europa. Acila 4 340 m. n. Azoren n. Rotterdam. Acteon 5 te Rotterdam. Adonis 4 30 Om. w. Finisterre n. Fort de France. Aegis 6 te Santa Martha verwacht Agamemnon 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Alchiba 5 te New Orleans. Algenib 4 v. Quebec n. Hamburg. Algorab 5 v. Rotterdam te Hamburg Alkes 6 te Djeddah. Almdijk 4 v. Dar Es Salaa mte Zanzibar. Alphard 5 te Rotterdam Ameland 6 v Puerto Miranda n. Curacao. Ammon 4 v New York n Curasao. Amstelkroon f 300 m. n.n.w. Madeira n. Ceuta. Amstelstari 4 600 m. z. Aleoeten n. Longbeach. Angolakust 5 te Rotterdam. Area 4 v. Shellhaven n. Kopenhagen Archimedes 4 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Aristoteles s v Hamburg n Antwerpen Arkeldijk 4 580 m. z. Bermuda n. Liverpool. Artemis 6 te Amsterdam. Attis 6 te Curagao. Bali 5 v. Rotterdam n. Lissabon. Balong 5 te Callao Banda 6 te Philadelphia verwacht. Bantam 4 90 m. o.n.o. Shanghai n. Tandj. Mani. Batjan 4 200 m. n. Socotra n. Karachi. Bengalen 6 te Bombay. Bengkalis 5 te Bombay v. Karachi. Beninkust 4 v Amsterdam n. West-Afnka. Borneo 4 v. Port Swettenham n. Singapore. Bussum 4 v. Milazzo n. Rotterdam. Calamares 5 v. Panamakanaal n. Mobile. Caltex Arnhem 4 50 m. n.o. Kuria Muria n. Ras Tanura. Caltex Delft 5 v. Bahrein n. Cardiff. Caltex Delfzijl 4 te Fawley. Caltex Eindhoven 4 20 m n. Malta n. Port Said. Caltex Leiden 3 te Amsterdam. Caltex Madrid pass 4 Kp. Bon n. Fawley. Caltex Naples 5 te Stockholm. Camerounkust 4 100 m. n.n.o. L. Palm. n. Le Havre Carrillo 5 te Baltimore v. Charleston. Casamance 5 te Dakar v Rouen. Celebes 5 te Rotterdam. Charis 6 te Maracaibo verwacht. Cheetah 5 310 m. o.n.o Paramaribo n. Charleston. Cinulia 4 30 Om n. Flores n Landsend. Cradle of Liberty 7 te Port Said verwacht. Crania 4 950 m z.w Azoren n. Curacao Dahomeykust 4 te Port Harcourt v Calabar Dalerdijk 5 v. Balboa n. Los Angeles. Diemerdijk 3 v. Cristobal n. Antwerpen Advertentie Daphnis 4 38 m. o. Chesaspeakebay n. Pt. Au Pr. Diogenes 6 te Matarani verwacht. Dongedijk 4 te Hamburg. Drente 4 ten anker Bahrein Eenhoorn 4 18 m. n. Algiers n. Rotterdam. Esso Amsterdam 4 te Lavera. F,sso Rotterdam 4 v. Port Said n. Mena. Forest Hill 4 v. Montreal n. Cardon. Forest Lake 4 200 m. z.o. Saigon n. Mena. Forest Town verm. 5 v. Palermo n. Banias, Friesland SSM 5 te Immlngham v. Rotterdam. Gaasterdijk 5 te Rotterdam. Gaaslerland 4 180 m. z.z.w. Madeira n Bremen. Garoet 5 te Lorenco Marques v. Durban. Geertje Buisman 4 v. Tripolis n. Beyrouth. Geeststar 6 te Preston. Gooiland 4 te Antwerpen. Gorredijk 5 v Hamburg n. Bremerhaven. Grebbedijk 5 te Savannah. Groote Beer 4 v. Rotterdam n Lissabon. Guineekust 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Gulf Italian 6 ten anker Mena. Gulf Swede 12 m. n. Bizerta n Port Said. Hathor 4 te Wismar v. Lattakia. Hector 5 te Kiuiuk. Helicon 4 670 m. w. Azoren n. Amsterdam Hermes 4 400 m. z.o. Newfoundland n. Nassau Hollands Duin 4 360 m. w. Manilla n Singapore. Inca 4 530 m. z.z.o. Suez n. Marseille. Isis v Charleston n. Newport News. Ittersum 5 te Amsterdam. Ivoorkust 5 te Abidjan. Izaleo 6 te Tocopilla verwacht. Jagersfontein 4 175 m. w. Freetown n. Kaapstad. Japara 4 te Dar Es Salaam. Johannes Frans 4 v. Balboa n. Quintero. Kaap Hoorn 4 90 m. o. Porto Rico n. Le Havre. Kaloekoe 4 200 m. w.z.w. Makassar n. Singapore. Kalvdon 3 te Amsterdam Kara 6 v. Barry n. Amsterdam Karakorum 5 te Bombay v. Akaba. Katsedijk 4 v Port Everglades n. Vera Cruz. Katwijk 4 te Cristobal. Keizerswaard 4 v. Punta Cardon n. Buen Aires. Kelletia 4 45 m n.o. Guadeloupe n. Landsend. Kenia 4 v Eastham n. Rotterdam. Kerkedijk 5 v. Miami n. New Orleans. Kermia pass. 5 Brunsbiittel n. Stockholm Kinderdijk 4 540 m n.w Azoren n. Le Havre. Kloosterdijk 5 te Rotterdam. Korenia 4 v Rotterdam n. Curagao. Korovina 4 840 m. o. Paramaribo n. Pte. Noire Kosicia 4 200 m z. Dakar n Thameshaven. Kossmatella 4 700 m. n.o. Saba n. Curagao. Krebsia 5 v. Curagao n. Pointe Pierre Kreeft 4 120 m. w Trondheim n. Narvik. Kreon 4 900 m n.o. Paramaribo n. Azoren Kryptos 4 205 m. n.n.w. Finisterre n. Curagao. Langkoeas 6 te Hamburg verwacht. Leiderkerk 4 te Khorramshar v. Kuwait. Liberiakust 5 te Lagos. Limburg 4 900 m. w. S. Francisco n. Los Angeles. Lombok 5 te. Kaapstad. Loosdrecht 4 220 m. z.w. Kuria Muna n. Karachi. Loppersum 4 te Antwerpen. Maasdam 4 345 m. z.o. Kp Race n. Galway. Madisonlloyd 5 te Yokohama. Mariekerk 5 te Hamburg Marnellovd 4 22 m. o z.o. Kp. St. Vine. n. Duink. Maron 4 v. La Guaira n Puerto Cabello. Merseylloyd 5 te Hamburg v. Bremerhaven. Minos 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Mississippillovd 4 v. Houston n Batonrouge. Montferland 4 200 m. z.w. Lissabon n. L. Palmas. Moordrecht 4 60 m. w.z.w. Ouessant n. Curagao. Muiderkerk 4 te Aden v. Bombay. Myladv pass. 4 Gibraltar n. Dakar. Naess Commander 4 v. Milfordhaven n. Pt. Said. Naess Tiger 4 330 m. n.w. Pointe Noire (best.). Neder-Elbe 4 300 m. z.w. Yap eiland n. Cristobal. Nestor 4 v. Corinto n. Cristobal. Noordam 6 te Rotterdam. Noordwijk 3 v. Amsterdam n. Monrovia, Oberon 4 690 m o. Bermuda n. Le Havre. Ommenkerk 5 te Antwerpen. Oranjefontein 4 v. Durban n. East-London. Oran.te Nassau 4 te Aruba v. Cartagena. Oranjestad 4 v. Southampton n. Madeira. Palamedes 4 v. Puerto Cabello n. Port of Spain. Peperkust 5 te Luanda. Pericles 5 te Guanta. P. G. Thulin 4 140 m. n.w. Guayaquil n. Quintero. Pieter S. 5 te Rotterdam. Poseidon 5 v. Sint vincent n. Guanta. Prins Casimir 4 v Greenock n. Montreal. Prins Frederik Willem 6 te Detroit. Prins Willem IV 4 750 m w. Ushant n. Bordeaux. Prinses Margriet 6 te Chicago verwacht. Rempang pass. 4 Kp Finisterre n. Duinkerken. Riouw 4 v. Cochin n. Colombo. Roepat 4 v. Port Swettenham n. Djibouti. Rossum 5 te Aruba. Rotte 5 v. Manaimo n. Balboa. Scheldelloyd 5 te Cristobal. Schiedijk 4 600 m. n. Azoren n. New York. Schiekerk 4 v. Kobe n. Hongkong Sepia 4 345 m. z.z.w. Karachi n. Singapore. Serooskerk 4 600 m. z.w. Cochin n. Aden. Servaaskerk 6 te Amsterdam. Silindoeng 6 te Bahrein v. Abadan Slnon 5 te Georgetown v. Paramaribo. Sinoutskerk 4 v. Tripolis n. Genua. Sirrah 4 30 m n.n.o. Wamemtinde n. Carlb Slamat 4 te Akaba v Suez. Sliedrecht 4 400 m. n.n.w. Fayal n. Antwerpen. Zee Sloterkerk 4 125 m z.w. K. Guardafui n. Adelaide Solon 4 te Port of Spain v. Montreal. Spaarnekerk 4 v. Singapore n. Manilla Stad Den Haag pass 4 Casquets n IJmuiden. Stad Rotterdam 4 40 m o.z o Wight n. Catania Stad Utrecht 4 25 m. o. Norfolk n. Batlimore. Stad Zwolle pass 6 Gibraltar n. Savona Steenkerk 4 30 m. w. Kreta n. Marseille. Steenwijk 4 v. Ceuta n. Port Said. Straat Bali 4 v. Singapore n. Manilla. Tahama 4 te Tripoli. Tamara 8 te Hamburg verwacht Taitto 4 190 m o.n.o. Bahia n. Rio de Janeiro. Telamon 4 te Port of Spain v. Bridgetown. Tero 4 v. Las Palmas n Hamburg. Theron 4 v Hamburg n. Antwerpen. Thuredrecht pass. 4 straat Messina n Triest Tiimanuk 4 650 m. o. Amsterd. eil. n M bourne Tjipanas 4 140 m. z.o. St .Thomas n. Cotonou. Togokust 6 v. Abidjan n. Sassandra. Towa 4 te Hamburg. Ulysses 6 te Moengo verwacht. Van Heemskerck 5 te Durban. Van Linschoten 4 te Kaapstad. Van Waerwijck 5 te Kaapstad v Durban. Viana 4 v. Bandar Mashur n. Montreal. Vitrea 4 40 m. n.n.o. Bougie n. Montreal Vivipara 4 800 m. z w. Azor enn. Rotterdam. Vlist 4 165 m. z.z.w. Ouessant n. Casablanca. Voco 4 v. Savona n. Sfax. W A. Jones 4 480 m. z.o. Bermuda n. Ph.delphia Waterman 4 v. Rotterdam n. Lissabon. Westertoren 4 70 m. z o. Kp. Comorin n. Abadan Willem Ruys 5 v. Panamakan. n Pt. Everglades Willemstad 4 1500 m. z.w. Madeira n. Madeira Witmarsum 4 v. New Orleans n Mobile. Wonosari 4 v Amsterdam n. Zuid-Afrika. Zaankerk 4 te Rotterdam. Zaanland 4 te Buenos Aires. Zafra pass 4 Ras Al Hadd n Mersin Zaria pass 6 Ouessant n. Thameshaven Zeeland 4 360 m. z.w. Fayal n. Curagao. Zonnekerk 4 v. Sydney n. Melbourne. KLEINE VAART Admiralengr. 4 40 m. n.n.o Oland n. Mantyluoto Areas 4 20 m z.w. Beachyhead n. Antwerpen. Concepcion 4 5 m. n. Burlings n Oporto Heerengracht 4 te IJmuiden n Nantes. Joost 3 te Sandetaie n Rotterdam Keizersgr. pass. 4 ET-15 v. Helsinki n. Shoreham Leonidas 4 60 m. o. Kp De Gata n Gibraltar Midas 4 10 ra. o Westhinder n. Duinkerken Nero 5 dwars lie de Bas n Amsterdam. Quo Vadis 2 v. Londen te IJmuiden Strabo 4 20 m. z. Kp. San Sebastian n. Tanger Thaletas 4 v. Triest n. Venetië. gemene verarming er oeter afkomen, dan de loontrekkenden. Als additioneel middel om het inflatie effect op reeds toekende pensioenen te compenseren, beveelt het rapport een evenredige toeslag op de normale premie (inflatie-opcenten) aan. Deze opcenten zou den door werkgevers en werknemers sa men moeten worden opgebracht. De com missie ziet in dit systeem een psycholo gisch voordeel, doch bovendien een econo misch, omdat hierdoor op korte termijn een extra besparingselement aan de be staande spaarquota wordt toegevoegd. Dit kan anti-inflatoir en evenwichtherstellend werken. Bij een snel optredende sterke inflatie zou dit systeem met soepelheid en geleidelijkheid moeten worden toegepast Na de op 27 maart en 29 april gehouden ledenvergaderingen van de Vereniging tot Bescherming van Dieren voor Haarlem en Omstreken is het bestuur thans als volgt samengesteld: J. Bart, voorzitter; A. Mok. secretaris; Th. A. Kamminga Bruyn, 2e secretaris; R. A. Serné, penningmeester; J. C. Adam, 2e penningmeester; leden me vrouw E. Bredius, mevrouw M. A. Jans senKummer, mevrouw M. S. Bleeker Heere en de heren L. H. Blom, H. E. Hahn en H. M. Heijn. Aan de beurt van aftreden waren de he ren B. H. C. J. van Oosterhout, voorzitter en J. C. Adam. Laastgenoemde stelde zich herkiesbaar. De heer Van Oosterhout, die na 20 jaar bestuurslid van Dierenbescher ming te zijn geweest de wens geuit had zijn plaats ter beschikking te stellen, wordt opgevolgd door de heer J. Bart. In andere vacatures zijn de door het be stuur gestelde kandidaten mevrouw M. S. BleekerHeere, mevrouw M. A. Janssen Kummer en de heer L. Blom in stemming gebracht en gekozen. Na 's morgens door ds. D. Hoornstra uit Hoofddorp te zijn bevestigd, deed ds. G. J. Peddemors zondagavond om 7 uur zijn intrede als predikant in Nieuw Ven nep. Ds. Peddemors hield zijn preek naar aanleiding van Openbaringen 7, vers 9. De predikant zei onder meer, dat het niet belangrijk is afscheid te nemen of zijn intrede te doen, doch dat de bood schap die een predikant heeft, belangrijk is. Daarna wijdde ds. Peddemors uit over de troost, die door de kerk als een bood schap wordt gepredikt, en perspectief en uitzicht heeft. Tot besluit van de predikatie wekte ds. Peddemors de jeugd op de kerk trouw te bezoeken. Na afloop van de dienst werd de nieuwe predikant toegesproken door ouderling J. Verhoef, namens de kerke- raad. De spreker dankte tevens ds. D. Hoornstra, die de laatste maanden als in valler in Nieuw Vennep werkzaam was geweest. Na de dienst werd het woord ggvoerd door burgemeester G. C. v. d. Willigen en ds. Z. C. Versluys uit Hoofd dorp. Op 14 mei vindt in de Vicon-kantine in Nieuw-Vennep weer de halfjaarlijkse af- name-avond van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis Nieuw Vennep en Abbenes plaats. Beginnend om 7 uur zul len daar in actie zijn het afnameteam van het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst uit Amsterdam, hel pers en helpsters van de colonne Haar lemmermeer van het Rode Kruis Korps en de leden van de Nieuw Vennepse E.H.B.O. Ten gerieve van de bloedgeefsters en -ge- vers uit de „buitenwijken" is er een ex tra busverbinding ingelegd. De organisatoren hopen, dat avond de vorige weer overtreft. Dit is namelijk de laatste jaren een traditie geworden: mei 1962 209 flessen, november 1962 227 flessen bloed. Bovendien is het honderdjarig be staan van het Rode Kruis aanleiding voor de plaatselijke besturen om een „jubileum cadeau" aan te bieden in de vorm van een groot aantal flessen bloed. Zaterdag 4 mei heeft de Nederlandse televisie-omroepster Elizabeth Mooy in Birmingham 't tulpenfestival geopend, toen zij de burgemeester van Birmingham een nieuwe tuip aanbood, die de naam „City of Birmingham" draagt. Zij heeft deze tulp speciaal per vliegtuig van Nederland naar Birmingham gebracht; volgend jaar zullen de nieuwe tulpen waarschijnlijk in de handel komen. Naar verwachting zul len meer dan een kwart miljoen tulpen in het Cannon Hill Park in Birmingham voor het festival van dit jaar in bloei staan. Ook dit jaar komen er weer bloe menmeisjes in klederdracht naar Birming ham. Andere attracties uit Nederland zijn een boerenorkest en vendelzwaaiers uit Brabant. In Hoofddorp is vanmorgen de eerste paal geslagen voor een nieuwe woonwijk in het uitbreidingsplan „Oost 2". In totaal zullen hier 85 woningwetwoningen worden gebouwd voor zowel grote als kleine ge zinnen. door het bouwbedrijf Holweg uit Utrecht. Architect is Dick Slebos uit Am stelveen. Het was de bedoeling dat de wethouder van volkshuisvesting van Haarlemmer meer, de heer C. van Stam, de eerste paal zou slaan. Toen hij op het laatste moment verhinderd bleek, werden de hon neurs waargenomen door de onderdirec teur van openbare werken, de heer W. F. Koggink. AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot lste tijdv 2de tijdv. 460 460 A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever 173—173,20 f 158,80 173,— 159,10 f 163,— Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11