Negers demonstreren voor de gevangenis van Birmingham Leiders manen tot kalmte uit vrees voor explosie hónderden hónderden HET WEER té Dominicaanse troepen aan de grens met Haiti Soekarno verzekert de godsdienstvrijheid Scheepsramp op de Nijl Eerste KLM-vlucht op Djakarta: gewoon doen EL PONCHO H. J. Lamp H. J. Lamp m Amerikaanse vloot stuurt smaldeel „Niemand zal de Nederlanders missen" Twee straaljagers na botsing neergestort Zeker 150 doden Togliatti wil aan regering te Rome deelnemen Hartelijk maar nog wat verlegen welkom bij aankomst zonder plichtplegingen Legioen vertrokken éeë MORRIS "iefore you êtaj! 48e JAARGANG NUMMER 152 MAANDAG 6 MEI 1963 ideeën voor onze Mam 10.95 ideeën voor onze Mam GORDIJNSTOFFEN FALCON TWEEDJASSEN Zonnige perioden Washington bezorgd In de krant van heden: Weerrapporten Z, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Zn de Vishal en op zee4 Uit stad ~en omgeving tr -5 Horen èn Zien 7 Kunst 7 Topsy 8 Luidsprekers 8 Feuilleton 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 12 t/m 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Beroepen op Kennedy Haiti en Dominicoonse Rgpqbt G odsdienstvrijheid Piloten redden zich met hun schietstoel Het woord is aan Neuzen snuiten Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiderL Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle aid. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi^e BIRMINGHAM (Alabama) (Reuter) - Zondag hebben negers in Birmingham, in de zuidelijke Amerikaanse staat Ala bama, wederom tegen de rassenschei ding betoogd. Een duizendtal negers liep, nadat zij in een kerk bijeen geweest waren, naar de gevangenis waar velen die bij betogingen van vrijdag en zater dag werden gearresteerd zijn opgesloten. Bij de gevangenis aangekomen stuitten zij op politie-afzettingen. De negers ge hoorzaamden het bevel van de politie de stoet te ontbinden en gingen naar een park waar zij geestelijke liederen zongen. In de loop van de dag hadden zij ge probeerd toegang te krijgen tot uit sluitend voor blanken bestemde gods huizen in Birmingham. Dat lukte in vier kerken, twee presbyteriaanse, een espis- Advertentie TJit Nederland. Belgis. TraakrQk, Italië. Duitsland, Engeland, Dene marken. Zweden. B.v. uit Nederland veor heerlijke vleesfondue», réchaud Cl?.50) en koperen pan inwendig Vernikkeld 29.95 fcrtaljorlMtraat 18, Haarlem Tel. (02500) 18574 Winkel vol ontdekkingen 'Advertentie TJit Nederland, België, Frankrijk, Italië, Duitsland, Engeland, Dene marken, Zweden,. B.v. uit Zweden so'n sierlijke glazen dekselpot. b.v. als wattendottenpot op de toilet tafel Bartel|orisstraat 18, Haarlem Tel. (02500) 18574 winkel vol ontdekkingen Advertentie aan 2 kanten even mooi! Advertentie BARTAST HAARLEM TEL 13439 LÉIDSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. In het binnenland hier en daar nacht vorst. Morgen overdag iets hoge re temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee copaalse en een rooms-katholieke, doch dertien kerkgenootschappen weigerden de negers de toegang. Zaterdag joeg de politie in Birmingham opnieuw een menigte van duizend negers met honden, waterkanonnen en gummi stokken uiteen. Er werden tientallen ar restaties verricht. Eerder in de vorige week waren al bijna 1400 negers in hech tenis genomen, onder wie rond vijfhon derd schoolkinderen van zes tot zestien jaar. WASHINGTON De vreedzame mas sademonstraties begonnen na een maand van zulke betogingen een minder vreed zaam karakter te krijgen. Dit moet een van de redenen zijn waarom de leiders, voornamelijk negerpredikanten, de menig te zaterdag dringend hebben verzocht huis waarts te gaan. De regering te Washington is bezorgd over de situatie. De minister van justitie, Robert Kennedy, heeft twee zijner mede werkers naar de stad gestuurd om te zien of een vergelijk mogelijk is tussen de plaatselijke autoriteiten en de leiders van de negers. Robert Kennedy zelf acht te de toestand spannend genoeg om dit weekeinde in Washington te blijven. Of er een vreedzame oplossing zal worden gevonden valt nog niet te voorspellen. Eén ding hebben de negers echter reeds bereikt: zij hebben aangetoond dat het verzet tegen de discriminatie steun kan krijgen van vrijwel de gehele plaatselij ke negerbevolking en in dat geval bezit de negergroep een machtig wapen om de autoriteiten te intimideren. (AFP) De politieke groepering „Amerikanen voor Democratische Actie" (ADA) heeft president Kennedy een tele gram gezonden en verzocht zich „per soonlijk en onverwijld" naar de zuidelijke staten te begeven, met name naar Alaba ma, om er een einde te laten maken aan het gewelddadig optreden tegen de negers Kort voordat het telegram werd verzon den, hadden de leiders van de ADA een onderhoud met de president. Deze sprak zaterdag ook met minister Robert Kenne dy, over de situatie. Een groep van 54 filmsterren, vakbondsleiders en anderen heeft president Kennedy in een telegram „onverschilligheid" verweten ten aanzien van de gebeurtenissen. Een potige politieman houdt een her dershond aan de lijn die met open gesperde kaken opspringt tegen een demonstrerende neger, die zijn knie in afweer opheft. Een van de andere honden ziet men rechts op de foto. Behalve van honden maakte de politie ook gebruik van waterstralen en gummiknuppels om de betogingen tegen de rassendiscriminatie in Bir mingham Alabamauiteen te dry ven. Vijf negers zouden door de hon den zijn gebeten. Telefoto (Van onze correspondent) WASHINGTON De gespannen toestand in Haiti, waar dictator Duvalier de macht dreigt te verliezen, heeft in Washington meer bezorgdheid gewekt dan in 't verle den gebruikelijk was wanneer een of ander regime in Latijns-Amerika omvergewor pen dreigde te worden. De reden daarvoor ligt voor de hand: indien de troebelen in Haiti tot gevolg zouden hebben dat de com munisten daar aan de macht zouden ko men, zouden Castro en Moskou een tweede steunpunt in Latijns-Amerika hebben ver overd en zou het spookbeeld opdoemen van een expansie der communistische macht in meer landen ten zuiden van de Verenigde staten. Onderdelen van de Amerikaanse vloot zijn op weg naar Haiti. Officieel ter bescherming van de ongeveer duizend Amerikanen die op Haiti in moeilijkheden kunnen komen, doch zij zijn ook op andere eventualiteiten voorbereid. Washington MERAUKE President Soekarno van Indonesië is zondag uit Kota Baroe (Hol- landia) naar Merauke aan de zuidkust van West-Irian gevlogen. Tijdens de vlucht herdoopte gouverneur Bonay een aantal bergtoppen. Hun aan Nederlandse vorsten en zeehelden ontleende namen werden ver- nderd in Indonesische benamingen. Op een massabijeenkomst in Merauke hield president Soekarno een rede, waarin hij voorstelde de naam van de Indische Oceaan te veranderen in Indonesische Oceaan. De president zei tegen zijn overwegend christelijke gehoor, dat hun inschakeling in de hoofdzakelijk mohammedaanse na tie geen verschil voor hen zou maken. „Indonesië maakt geen onderscheid tussen godsdiensten", zo zei hij. „Niemand zal de Nederlanders in Nieuw-Guinea mis sen. In 350 jaar hebben de Nederlanders bijna niets voor Indonesië gedaan op het gebied van onderwijs, aldus Soekarno. En een land dat voor de "oorlog geen eigen verdediging bezat, heeft nu de machtigste vloot in Zuidoost-Azië". Na zijn bezoek aan Merauke begaf Soe karno zich per vliegtuig naar de marineba sis Biak, waar hij vandaag opnieuw een massa-bijeenkomst toesprak. De regering heeft een „droge" periode van twee dagen voor het eiland ingesteld, als voorzorgs maatregelen tegen onprettige voorvallen tijdens het bezoek van Soekarno. KOTA BAROE Op een receptie in de voormalige ambtswoning van de Neder landse gouverneur zijn zaterdagavond Pa poea-dansen vertoond voor president Soe karno. Gouverneur Bonay bood een recep tie aan. In de Humboldt-baai lag de in Rusland gebouwde Indonesische kruiser „Irian" in feestverlichting. Met deze krui. ser is Soekarno naar de nieuwe provincie gevaren. De Australische ambassadeur in Indo nesië, K. Shann vergezelt president Soe karno. Hij zal van zijn verblijf in West- Irian gebruik maken om met minister Soe- bandrio van gedachten te wisselen over de mogelijke vestiging van een Austra lisch consulaat in Kota Baroe en over de betrekkingen tussen het Indonesische en het Australische deel van Nieuw-Gui nea. Voorlopig moeten vliegtuigen van De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas, die gewend waren over Nieuw- Guinea te vliegen, een andere route vol gen. De Australische minister voor lucht vaart deelde in het parlement mee, dat bij hoopte spoedig 'n vergunning te ver krijgen om over West-Irian te vliegen. De luchtverbinding tussen Australisch Nieuw- Guinea en West-Irian wordt ongestoord voortgezet. heeft steeds de verzekering gegeven dat het niet zou dulden dat het communisme zich via Cuba in Latijns-Amerika zou ver spreiden. Het ligt daarom voor de hand dat de Verenigde Staten tussenbeide zullen ko men indien de Cubanen zich op de een of andere manier mengen in de troebelen in Haiti Er schijnt een grotere kans te zijn dat Haiti's buurland op netzelfde eiland, de Do minicaanse Rebpubliek, zich in de intern# aangelegenheden van Haiti mengt. In dat geval zou het aftreden van Duvalier waar schijnlijk worden bespoedigd. SANTO DOMINGO (Reuter) Troepen van de Dominicaanse Republiek hebben het afgelopen weekeinde sleutelposities in genomen aan de grens met Haiti. Volgens waarnemers zou de Dominicaanse regering met deze troepenverplaatsingen president Duvalier onder druk willen zetten om een einde te maken aan de vervolging van te genstanders van zijn regime. In Washington komt vandaag de raad van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (O.A.S.) bijeen. De O.A.S.-commissie die een bezoek heeft gebracht aan Haiti zal de raad verslag uitbrengen van haar bevindingen. Omstreeks half twaalf vanmorgen zijn twee straaljagers van de vliegbasis Twente met elkaar in botsing gekomen en neerge stort. Beide piloten hebben zich met hun schietstoel in veiligheid kunnen brengen. De toestellen zijn neergekomen in de buurtschap Langeveen in de gemeente Tubbergen. De toestellen, twee F-86-K Sabres, maakten een oefenvlucht. De beide piloten, de 39-jarige kapitein W. A. Jansen uit Rotterdam en de 29-jarige eerste luitenant J. Feenstra uit Amster dam, hebben ongedeerd de grond bereikt. 00 k uerto P'ato Ploiiancc Govorr PORTAUPRiHCE^^; w«ibo Jacomcl DOMINICAANSE REPUBLIEK HAITI CL STA» EB Oriton» OC CAAN Miorpi OL r VAN OQUtN'C CUBA HAITI jo mo/to MEX'CO QROTE OCEAAN V PELT 15796 Rabindranath Tagore: God raakt vermoeid van grote ko ninkrijken, maar nimmer van kleine bloemen. CAIRO Bij een scheepsramp op de Nijl in boven-Egypte zijn zaterdagavond waarschijnlijk meer dan 150 mensen ver dronken. Een veerpont met tweemaal zo veel mensen aan boord als toelaatbaar was, maakte midden op de rivier zware slagzij, sloeg om en zonk. Vanmorgen wa ren 98 lijken geborgen. Volgens inlichtin gen van dorpelingen uit de omgeving wer den nog ongeveer 125 mensen vermist. Duikers zoeken de rivier af naar de verdronkenen. Aan de oevers staan dui zenden mensen uit de omtrek om de slachtoffers te identificeren. Hierbij spe len zich hartverscheurende taferelen af. Verbijsterd keek de menigte vanmorgen toe, hoe het lijk van een jonge vrouw met een kind in de armen uit het water werd gehaald. De passagiers van de veerpont keerden terug van een bezoek aan een begraaf plaats, ter gelegenheid van het mohamme daanse Bairam-feest. De feestelijkheden in het gebied zijn afgelast. Volgens het Egyptische blad Al Akbar zijn de eigenaars van de veerpont gear resteerd. Een marineboot die op het ogen blik van de ramp langsvoer en onmiddel lijk hulp bood, kon slechts 8 mensen uit het water halen. De stoffelijke resten wer den onmiddellijk met de stroom meege voerd. In mei 1959 kwamen bij het vergaan van een stoomschip op de Nijl op 22 km van Cairo meer dan 90 mensen om het leven. In oktober '61 verdronken bij het omflaan van een veerboot in het Ismailia- kanaal enekel tientallen mensen. ROME (AP) In een vraaggesprek met het partijorgaan l'TJnita heeft de lei der van de Italiaanse communisten Pal- miro Togliatti betoogd dat in de nieuw# regering communisten zitting moeten heb ben. Het meer dan een miljoen stemmen winst van de communisten bij de verkie zingen van het afgelopen weekeinde be wijst, aldus Togliatti, dat de Italianen een linkse regering willen. V (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) DJAKARTA. Alsof het de normaal ste routinevlucht gold, zo weinig opzien barend streek gisteravond voor het eerst sinds vijfeneenhalf jaar weer een K.L.M.-toestel op Djakarta's vliegveld Kemajoran neer. Er waren geen bloe men, toespraken of autoriteiten om de hervatting van 's werelds oudste inter continentale luchtlijn luister bij te zetten. Maar in één opzicht hield de DC-8 „Sir Frank Whittle" de traditie van de trotse lijn hoog: precies op tijd om 18.25 uur, zette gezagvoerder De Nie zijn grote jet aan de grond. Hij kende Kemajoron: van 1954 tot de breuk in 1957 was hij het hoofd van het vlieg bedrijf van de Garuda Indonesian Air ways. Het nieuwsgierige grondpersoneel, dat onder aan de vliegtuigtrap was samenge dromd. werd teleurgesteld als het een in vasie van „Belandas" (Hollanders) had verwacht. Wij vormden een mager gezel schap: acht Nederlandse journalisten, drie Nederlanders op familiebezoek en drie buitenlanders, onder wie een Indonesiër uit Londen die met zijn terugkeer naar Djakarta even had gewacht tot, de K.L.M. weer vloog. Veertien passgagiers en geen enkele zakenman! De bemanning van de DC 8 liet zich toch even fotograferen en bevond met ons, dat op Kemajoran niet veel veranderd is in die 5'/z jaar. Of toch iets: het in de hitte eindeloos schijnende wachten van Met de Waterman en de Grote Beer'is j= zaterdag het legioen van de Neder- j§ landse kampioen Feijenoord naar Lis- sabon vertrokken om de Rotterdamse 1 voetballers daar aan te vuren in de j= wedstrijd om een plaats in de finale j§ van de Europese beker tegen Benfica. fj De supporters werden uitgeleide ge- daan door een grote menigte thuis- blijvers. Zie verder pagina 13 onder §j „Het legioen is onderweg". vroeger bij de douane- en immigratie ambtenaren duurde nu maar tien minu ten. Met de grootste voorkomendheid hiel pen de Indonesische ambtenaren het Ne derlandse gezelschap door de formalitei ten heen. Er was aan beide kanten een soort ver legenheid en een poging tot geruisloosheid, die ook in het onofficiële karakter van de eerste vlucht tot uiting kwam: geen nadruk op het verleden en geen nadruk op de toekomst, een voorzichtig en enigs zins afwachtend gewoon-doen, dat na de grote verwachtingen en grote teleurstel lingen van weleer vermoedelijk de beste aanpak is voor een normalisering der be trekkingen. Dat gewoon-doen beheerste de hele vlucht, een boemelreis via Frankfort, Ro me, Beiroeth, Teheran, Rangoon, Bang kok en Singapore. In Rome werd de bij het vertrek van Schiphol stampvolle ma chine al aardig leger. Naarmate de DC-8 verder raasde, steeg bij iedere stop het aantal lege stoelen. In Singapore was het gezelschap gereduceerd tot het groepje hardnekkigen dat per KLM het herstel der betrekkingen met Indonesia voelbaar wilde maken. Pas daar werd het een beetje plechtig. Daar begon de oversteek van de Straat van Malakka Boven de blauwe zee wezen wij elkaar plekken met. bekende namen, Tandjong Pinang, Pangkalpinang, Banka, Palembang en tenslotte een dunne, don kere streep aan de horizon: de kust van Java, de eerste lichten van Priok, de mas sale metropool Djakarta. t Bij alle vastbeslotenheid tot gewoon- doen, begonnen wij correspondenten, die Indonesië gekend hadden, kelen te schra pen of neuzen te snuiten. Omdat wij wis ten een Indonesië aan te treffen, dat nu definitief en onherroepelijk anders was geworden? Omdat wij geloofden dat deze vlucht niet 5'/» jaar op zich had hoeven la ten'wachten? Omdat wij blij waren dat de problemen tussen Nederland en Indo nesië eindelijk uit de weg geruimd zijn? Omdat wij eindelijk gewoon tegen elkaar kunnen doen? Wij waren in ieder geval blij terug te zijn op Kemajoran en in het warme don ker van Djakarta de lichtjes van de wa rongs te zien ennieuwe dingen te ont dekken. En ten'zij de Indonesiërs volmaak te acteurs zijn, waren zij zowaar ook blij ons terug te zien.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1