Rampen begeleiden het bezoek van Nasser LijsMUjrtJf 0 [{l m HUNTER! Debré op Kamer te Réunion in de Parijs gekozen Athene verbolgen over de incidenten in Londen Duitse interesse voor N A V O-kernzeemacht WERELDNIEUWS Van dag tot dag\ Vrijheid Egyptes president in Algiers Khemisti overleden; mijnenveger vergaan sigaret Guy Mollet bestrijdt de militaire strategie van generaal De Gaulle Verzoening tussen Washington en Belgrado Technische bespreking in Washington Betogende politie defileert voor de burgemeester van Brussel Vliegramp in Afrika Nelson Rockefeller hertrouwd Droogte teistert Zuidoost-Azië ^Praatatoel In West-Duitsland 400.000 stakers uitgesloten rtl 'litt'ill/ih sOp MAANDAG 6 MEI 1963 3 Vliegongeluk in Brazilië eiste 18 mensenlevens Gedrang r\ y\ Koninklijk bezoek gaot waarschijnlijk niet door Herdenkingspenning voor Adenauer en Kennedy Een dag als alle andere, met de na dreun van een drukke sportzondag en de voorpret van een uiterst belangrijke voet- balstrijd in Portugal maar toch een dag die in het oog en het hart van vele landgenoten de belangrijkste in hun le ven is: Bevrijdingsdag, herdenking van een herwonnen zelfbescnikking in natio naal en persoonlijk opzicht, Vrijheid? Wat is dat.vragen sommi ge sceptici laatdunkend, die in onze tijd de dwang van andere banden voelen en de vrijheidsgedachte verwarren met hen idee, alles te kunnen doen zonder met anderen rekening te houden en het abso lute egoïsme te kunnen beoefenen zon der op de grijpgrage vingers te worden getikt. Zij menen dat de strijd om de vrij heid van destijds de gewonnen vrucht niet waard is gebleken. Dat komt, omdat zij niet of niet voldoende aan den lijve hebben ondervonden, wat het zeggen wil ontrecht en onvrij te zijn in een mate, die de dood tot een verlossing maakt. Daarom begrijpen zij cok de vrijheids strijd niet, die op dit ogenblik op vele plaatsen der wereld gestreden wordt. Zij kunnen er niet bij, dat mensen hun leven veil hebben om te 'kunnen getuigen van hun onverwoestbare eis tot vrijheid van persoon en geweten. Zij zien laatdunkend neer op de „onrustige elementen", die zich roeren in Alabama, in Zuid-Afrika, Spanje, Portugal, Egypte en overal waar onder een schijnbaar geordende en sta biele politieke systematiek mensen of groepen mensen zich belemmerd weten in hun zuiver persoonlijke, elementaire rechten en de dwang voelen die ingrijpt in hun prlvé-geluk. In de erkende dictaturen als de Sovjet- Unie en haar satellieten zijn de onvrijheid en de slaafse binding der mensen aan net staatsapparaat een openbare en gedocu menteerde aangelegenheid, waarover zich niemand illusies behoeft te maken. Maar in landen die in naam de vrijheid en m de praktijk de onderdrukking beoefenen, krijgen de rebellen soms zelfs van de de mocraten het brandmerk van misdadigers; daar is zelfs nog discussie mogelijk over de vraag of de onvrijheid wel echte onvrij heid is en de terreur niet moreel kan wor den verantwoord. Daar echter wordt het meest geleden omwille van de vrijheid, om dat het niet een druk op een geheel volk, maar een geniepige trap op een groep is, die wordt gediscrimineerd tegenover ande ren, beteren. En het buitenland is geneigd die discriminatie te vergeten bij decaan- blik van het edele, ordelijke en gelegali seerde gezicht, dat zo'n natie naar buiten keert. Maar het zijn juist die onmachtige, ver drukte mensen om wie de wereld zich zou moeten bekommeren en om wie men op een dag als deze zou moeten treuren. Want hun lot is een afspiegeling van de ver schrikkingen, waaraan achttien jaren gele den de groep der Joodse Nederlanders en buitenlanders bloot stond en ten onder ging. Een zwakke afspiegeling misschien, maar niettemin een vingerwijzing naar de grootste misdaad der .noderne geschiede nis in ieder geval, die aan alle mensen apart de plicht oplegt te waken, te onder scheiden en te verhinderen. Wat is vrijheid?... Dat is het dierbare en onmisbare goed, dat miljoenen op de wereld nog niet hebben verkregen en dat ook in ons midden dag in dag uit bedreigd en be laagd wordt, en dat waard is bevochten te worden met de dood voor ogen. SAO PAULO (AFP) Bij het vliegtuig ongeluk in Sao Paulo zijn minder men sen om het leven gekomen dan aanvanke lijk is gemeld Volgens de laatste berich ten kwamen bij dit ongeluk achttien men sen om het leven, dertig inzittenden zouden zijn gewond. (Van onze correspondent a.i.) PARIJS Tijdens het bezoek van pre sident Nasser van Egypte aan Algerije waren de tegenslagen voor het Algerijnse volk niet van de lucht. Gisteren was het land in rouw gedom peld door het overlijden van Khemisti, de minister van Buitenlandse zaken, op wie 11 april een aanslag werd gepleegd. Het slachtoffer was sedertdien niet meer bij kennis geweest. Algerijnse, Franse, Russische en Marrokaanse doktoren zijn niet van het ziekbed geweken, maar hun pogingen hebben geen resultaat gehad. Zondagmiddag blies Khemisti de laatste adem uit. Het bericht van het overlijden werd-in het parlement bekend gemaakt door Fer- hat Abbas. Voor geheel Algerije is de nationale rouw afgekondigd. Alle feeste lijkheden ter ere van het bezoek van Nas ser zijn afgelast. De begrafenis zal maan dag plaats hebben. Khemisti was de jongste minister van Buitenlandse zaken in de gehele wereld. Hij was 32 jaar oud en maakte na af loop van zijn studie in de medicijnen een zeer snelle carrière. Hij was de intiemste raadgever van Ben Bella, die hem als zijn aangenomen zoon beschouwde. President Nasser arriveerde zaterdag in de hoofdstad Algiers, waar een menig te van honderdduizenden op de been was om hem te begroeten. De ordedienst faal de volkomen. Het gedrang en de geest drift waren zo groot dat Ben Bella en Nasser de vlucht moesten nemen op een brandweerwagen om niet door de opdrin gende menigte te worden verpletterd. Der tig mensen werden gewond en vele tien tallen vielen in zwijm. Terwijl zich boven de stad een hevig anweer ontlaadde (een cycloon boven West-Algerije kostte vele tientallen doden en gewonden), hielden Nasser en Ben Bel geworden Algerije, raakte op de rede van Algiers op drift en sloeg tegen de rotsen te pletter, nadat hij het schip van pre sident Nasser met saluutschoten had be groet. Daarmee was de Algerijnse mari ne gehalveerd. De gezagvoerder en twee matrozen verdronken. De andere 18 leden van de bemanning werden door Franse helikopters gered. Franse marine-officieren hadden onlangs nog gezegd, dat de voornaamste verdien ste van het schip was „dat het nog al tijd bleef drijven". Godsdienstige elementen in Algerije zien in al deze ongelukken een boos voor teken en tonen zich met het bezoek van Nasser allerminst ingenomen. De politie ke besprekingen tussen Nasser en Ben Bella, die gisteren zouden beginnen, zijn uitgesteld tot na de begrafenis van Khe misti. Na afloop van zijn zijn bezoek aan Al gerije vertrekt Nasser naar Joegoslavië, waar hij gedurende vier dagen de gast zal zijn van maarschalk Tito. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Michel Debré is bij een tus sentijdse verkiezing op het eiland Réunion (in de Indische Oceaan en niet in de Grote Oceaan zoals wij zaterdag ten onrechte hebben gemeld) tot kamerlid gekozen. Van de 38.273 uitgebrachte stemmen kreeg hij er 30.908 terwijl zijn communistische tegenkandidaat Vergès er 7.365 kreeg. Ver- gès zal bij de constitutionele raad te Pa rijs een klacht indienen wegens verkie zingsbedrog. Wordt dat bedrog inderdaad geconstateerd, dan kan de verkiezing van Debré ongedaan worden gemaakt en moet er opnieuw worden gestemd. Het is echter la in het gemeentelijke stadion voor 20.000 njet waarschijnlijk dat dit 'zal gebeuren. mensen redevoeringen. i Ben Bella deed geen enkele aanval op Frankrijk. Hij liet doorschemeren dat Algerije misschien in de toekomst deel zou kunnen uitmaken van de Verenigde Arabische Republiek, maar eerst diende de eenheid van de drie Noordafrikaanse landen te worden hersteld. Zondag was de stemming in Algiers veel kalmer. De twee staatslieden brach ten een bezoek aan een zes weken ge leden genationaliseerde Franse boerderij van 2300 hectare, waar ondermeer sinaas appelen en wijn worden verbouwd. De bevolking toonde zich vergeleken met za terdag zeer gereserveerd, wat men toe- schrijft aan het grote 'aantal offgélü^kèil bij de komst van Nasser Een Algerijns^ mijnenveger,een ge-> schenk van Egypte aan het onafhankelijk BLEGRADO (Reuter) Na de bespre kingen die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk in Belgra do heeft gevoerd met president Tito is een gemeenschappelijk communiqué uitgege ven waarin wordt gezegd, dat beide staats lieden „een lang en vriendschappelijk ge sprek" hebben gehad. Beide partijen, aldus het communiqué, zijn het erover eens. dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Joegoslavië versterkt moeten worden en dat er „een gezonde basis" gevonden en ontwikkeld moet worden voor contacten op allerlei ge bied, doch speciaal op het terrein van de handel. Tito heeft de eerste stappen gedaan om de goede betrekkingen te herstellen. Hij heeft president Kennedy een brief ge stuurd en de afgelopen weken de Ameri kaanse ambassadeur George Kennan twee keer uitgenodigd voor een particulier on derhoud Het bezoek van Rusk is de eerste concrete reactie op dit initiatief. Rusk heeft Tito persoonlijk antwoord van president Kennedy overhandigd. Minister Rusk, die een dag in Joegosla vië is geweest, is inmiddels in Washington teruggekeerd. Hij heeft ook Turkije, Perzië, Pakistan en India bezocht. Iedereen is ervan overtuigd dat er, on danks aanwezigheid van veel politie en gendarmerie, zondag op Réunion geknoeid is, dat men doden heeft laten stemmen en levenden heeft belet te stemmen, maar de meerderheid van Debré is zó groot, dat hij ook zonder knoeierijen ruimschoots zou zijn gekozen. De verkiezing van Debré komt precies op tijd. want de voorjaarszitting van de Franse kame is zo pas begonnen. Mor gen zal de minister van Financiën, Gis- card d'Estaing, in de kamer de maat regelen aankondigen waarmee de 're- •geniog tiet begrotingstekort- hoopt, op te vangen als gevólg van de lobnsverho^in- gen voor het overheidspersoneel. Het peil Vafi>de kfcirtiéïtdt debS'Üten ébi wftgstvüjfeld op hoger plan komen want Debré is een vechter en redenaar van formaat met wie de oppositie terdege rekening zal moe ten houden. De leider van de socialistische opposi tie, Guy Mollet, heeft zondag in het Pas de Calais een felle rede gehouden tegen de Franse kernbewapening. Een der argumenten van generaal De Gaulle is dat wanneer er in 1914 maar meer zware artillerie en in 1939 meer tanks waren geweest, Frankrijk veel be ter stand zou hebben kunnen houden tegen de Duitse legers in de eerste en tweede wereldoorlog. Ergo redeneert De Gaulle, moet Frankrijk thans over eigen kernwa pens beschikken. Mollet gaat daartegenin. Meer artillerie en tanks zouden aan de toestand niets hebben veranderd. Veel beter zou zijn ge weest als de Amerikanen in 1914 en 1939 langs de Rijn tienduizend man beschik baar zouden hebben gehad. In dat geval zouden de keizer en Hitier nooit een aan val hebben gewaagd. Nu bevinden zich in West-Duitsland 350.000 Amerikaanse solda ten, vrouwen en kinderen, die de beste waarborg vormen tegen een mogelijke Russische aanval. Hun aanwezigheid is een veel betere veiligheid dan alle Franse kernbommen. Behalve op het eiland Réunion is ook in Frankrijk een tussentijdse verkiezing ge houden in de departementen van de Seine en de Gard. In de Seine werd de com munistische kandidate, mevrouw Vaillant- Couturier met 58 percent van de uitge brachte stemmen in eerste ronde gekozen. In de Gard moet zondag 12 mei weer wor den gestemd. Een boerenkandidaat kreeg 21.249, de communistische kandidate 19.741 stemmen, niet genoeg voor de volstrekte meerderheid van 27.270 stemmen. rfn ittt rra'-an r\' t -cï»t ,nrrt I - - 1 11 WASHINGTON (Reuter, AP) De Ver enigde Staten en West-Duitsland voeren op het ogenblik technische besprekingen over de mogelijke vorming van een NAVO-zee- kernmacht met gemengde bemanning. Er is echter nog geen definitieve overeen komst bereikt. Dit is in diplomatieke krin gen in Washington meegedeeld. De af tredende Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland. Walter Dowling, zou de Amerikaanse regering hebben laten weten, dat de Westduitse regering wel veel be langstelling heeft voor 'n dergelijke kern macht, maar dat er nog diverse kwesties geregeld moeten worden. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben verklaard, dat de Verenigde Staten voor de mogelijke vestiging van bases voor hun Polaris-onderzeeboten tenminste vier landen op het oog hebben, namelijk Span je, Italië, Griekenland en Turkije. Zij voeg den hier echter nadrukkelijk aan toe, dat de regeringen van deze landen hierover nog niet formeel benaderd zijn. Deze mededelingen werden gedaan naar aanleiding van een bericht in een Brits blad, als zou president Kennedy zijn ge adviseerd af te zien van vestiging van de ze bases aan de Middellandse Zee na de communistische successen bij de jongste Italiaanse verkiezingen. Men acht het on waarschijnlijk dat de kwestie van deze ba ses in details zal worden besproken tij dens het komende bezoek van president Kennedy aan Italië. De vroegere opperbevelhebber van de Noordatlantische Verdragsorganisatie ge neraal Laur-s Norstad heeft te kennen ge geven dat de Amerikaanse formule voor (Van onze correspondent) BRUSSEL Voor het eerst in de ge schiedenis van het koninkrijk België heb ben zaterdagmiddag Belgische politie agenten in uniform een betoging gehouden. Deze was gericht tegen het besluit van de minister van Binnenlandse Zaken, Gil- son, om de nationale vakbond van de agenten niet te raadplegen bij het over leg over lonen en dergelijke, doch alleen overleg te plegen bij de politieke vakbon den. De agenten, ongeveer 3500 in aantal, die zeer correct door de stad marcheerden, droegen spandoeken mee met teksten als „De politie is ten dienste van het pu bliek, niet van de politiek", „De gemeen telijke politie eist een bijzondere status' en dergelijke. De Brusselse agenten de monstreerden niet maar zorgden voor de afzetting van de weg die de stoet volg de. Naderhand heeft een der voormannen van de nationale vakbond met nadruk ver klaard, dat alleen agenten die vrij van dienst waren hadden deelgenomen aan de optocht. Verscheidene burgemeesters had den zaterdag de verloven van de politie in hun gemeente ingetrokken. Daar stond tegenover dat enige van hun ambtgenoten een intergeallieerde kernmacht met vol- f WaIlonië zelf in de stoet meeliepen en doet aan de rechtvaardige verlangens van de burgemeester van Brussel op de de Europeanen voor grotere zeggenschap van het beursgebouw het voorbij over het gebrmk van kernwapens. trekken van de stoet gadesloeg Norstad zei dat Polarisraketten slechts ten dele aan de verlangens van de NAVO- bondgenoten tegemoet komen. Hij betoog de dat het er voor de Europeanen om gaat „enige werkelijke waarborgen te hebben dat wapens voor hun verdediging beschik baar zullen zijn indien deze nodig zijn en ten tweede dat zij enige mate van zeg genschap, zullen hebben over de voorwaar den waarop deze wapens gebruikt zouden kunnen worden". DOEALA (Kameroen) Een DC-6 van de Air Afrique is zaterdag met 55 men sen aan boord verongelukt op een hoge berg in Kameroen. Reddingsploegen die het uitgebrande wrak vanuit de lucht za gen liggen, meldden dat de kans nog over levenden te vinden uitgesloten leek. (Van onze correspondent) WASHINGTON De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Nelson Rockefeller, is zaterdag getrouwd met de achttien jaar jongere vrouw, die officieel Margaretha heet. doch algemeen bekend is als „Happy Murphy" In de krantenkoppen wordt het echtpaar dan ook „Rocky and Happy" genoemd. Dit huwelijk maakt het minder zeker dat Rockefeller in 1964 Re publikeins kandidaat voor het president schap zal worden. Geen gescheiden man heeft het ooit tot president gebracht. Toen Rockefeller een jaar geleden zijn scheiding bekend maakte, veroorzaakte dit reeds deining in het Republikeinse kamp. Niet temin won hij opnieuw het gouverneur schap van New York. Zijn tweede huwelijk heeft echter nog grotere deining veroor zaakt. ..Happy" is namelijk pas in april zelf gescheiden en h°t publiek heeft de in druk dat hier twee huwelijken werden verbroken teneinde de echtverbintenis mogelijk te maken. Rockefeller heeft vier volwassen kinde ren Hij is vierenvijftig jaar. De kinderen van zijn tweede vrouw, die 36 jaar is, zijn 12, 10. 7 en 3 jaar oud. - r ij/ q<v r«r (Van onze correspondent) LONDEN In Athene vraagt men zich af of het voorgenomen staatsbezoek van het Griekse koninklijke paar aan Enge land in juli niet dient te worden afgelast of op zijn minst uitgesteld, gezien de Griekse reactie op de incidenten tijdens het particuliere bezoek van koningin Fre- derika aan Londen, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Alexandra. Een definitieve beslissing zal pas w°rden ge nomen na de terugkeer van koning Paul van zijn bezoek aan de Peleponesos. De Griekse pers laat zich kritisch uit over de door premier Macmillan en Lord Home afgelegde verklaringen over de in cidenten. Men zegt dat Macmillan's ver klaring niet ver genoeg is gegaan en ver wijt Lord Home dat hij verzuimd heeft de laaghartige lieden, die deze inciden ten hebben veroorzaakt, te veroordelen Griekse ministers zijn woedend, niet al leen over de incidenten, maar ook over de in het Lagerhuis tegen de Griekse re gering geuite beschuldigingen. Het Griekse departement van buiten landse zaken heeft gedurende het weekein de verklaard, dat er geen politieke ge vangenen in Griekenland zijn. Er zijn wel individuen die wegens moord of actieve deelneming aan de communistischte guer rilla-oorlog zijn veroordeeld. Hun proces sen werden herzien en hun veroordelingen bevestigd door de gewone rechtbanken toen er een centrum-regering aan de macht was. In 1955, toen de tegenwoordige premier Karamanlis aan het bewind kwam, be droeg het aantal veroordeelden meer dan drieduizend, sindsdien is het aantal als gevolg van clementie tot 973 verminderd. Verder zijn 127 personen door krijgsra den veroordeeld wegens spionage. Dood straffen werden stopgezet in de eerste maand van het bewind van de nieuwe premier. De veroordeelden trachtten de vrijheid en de democratie in Griekenland te ver nietigen. Dit over het hoofd te zien zou moreel onaanvaardbaar zijn en zeer ge vaarlijk voor de openbare veiligheid, al dus de Griekse verklaring. De Griekse regering beschouwt de po litieke demonstraties in Londen als een nieuwe poging van de communisten om Griekenland te dwingen zijn scherpe anti communistische politiek op te geven. Het doel van de campagne zou zijn: 1. Een amnestie voor ongeveer 1100 ge vangenen of tenminste gratie voor een aantal hunner, zoals Tonj* Amnatielos, wiens in Engeland geboren echtgenote Betty, de demonstraties tegen koningin Frederika leidde. MUNCHEN (AP) De Beierse staats- munt zal een speciale gouden medaille slaan met de beeldenaars van president Kennedy en bondskanselier Adenauer ter ere van het bezoek dat de Amerikaanse president de komende maand aan West- Duitsland zal brengen. Het souvenir wordt vervaardigd op par ticuliere bestelling en niet ingevolge een opdracht van de regering. De medaille zal aan de voorzijde de hoofden van Kennedy en Adenauer verto nen terwijl op de achterzijde de Latijnse woorden: „Pax, labor panis orbi terra rum" (vrede, werk en brood voor de gehe le wereld) gegrift zullen worden. 2. Repatriëring van vroegere communis tische rebellen en hun families, een aan tal dat meer dan 100.000 bedraagt. Zij zijn veertien jaar geleden achter het ijzeren gordijn gevlucht na de mislukte poging om Griekenland in een Russische satelliet te veranderen. 3. Wettigverklaring van de in 1948 ver boden cummunistische partij. Het Russische blok zou, volgens door de Griekse regering ontvangen inlichtingen van nlan zijn de repatriëringskwestie aan de UNO voor te leggen. LONDEN (Reuter) In het Verre Oos ten hebben uitgestrekte gebieden met miljoenen inwoners te lijden van een grote droogte die daar al enkele maan den heerst. Dit is voornamelijk het ge val in Malaya, Birma, Thailand en Oost Pakistan. In China en India zijn de weersomstan digheden gunstiger en daar worden dit jaar dan ook goede oogsten verwacht. Malaya heeft te kampen met de ernstig ste droogte sinds meer dan dertig jaar en de rubberindustrie van het land loopt gevaar In de meeste districten is al rant soenering van water ingesteld. In Hong kong is men er de afgelopen week toe overgegaan, de watervoorziening tot drie uur per dag te beperken. In Singapore waar men nog twaalf uur per dag water uit de leidingen kan krijgen, hebben de maanden maart en april droogterecords gevestigd. Herdenken Zaterdag, 4 mei. tegen vier uur zegt ons jongste dochtertje: „Mam, zal ik wat narcissen plukken voor de stille tocht?" Op dat moment denk ik: hoe ondergaan die kinderen zo'n herdenking? Temidden van de stoet zwijgende deelnemers aan de jaarlijkse plechtigheid zullen zij wat zenuwachtig en gespannen meelopen, zich ineens bewust van de gevaren, die hun vredige leventje kunnen bedreigen. Maar ook zullen zij wat gegeneerd zijn als ze vriendjes van school zien, zonder het ver trouwde „hallo!" te kunnen roepen. La ter, bij de graven met de vele onbeken de namen zullen zij hun bouquetjes neer leggen. met een opgelucht gevoel misschien maar toch ook met de wetenschap, dat zij betrokken zijn geweest bij een gebeu- retl, dat vader en moeder diep heeft be roerd. Eigenlijk zijn zij daarom ook mee gegaan, die duizenden kinderen van Ne derland. Meer uit solidariteit met een vo rige generatie dan om o'e helden te her denken uit een tijdperk, dat nu al leer stof geworden is in de geschiedenisboek jes. Zaterdag, 4 mei. Tegen vier uur stopt er een Duitse auto bij een stalletje in de bloembollenstreek. „Een slinger nar cissen", bestelt de man achter het stuur. Het is een zwaargebouwde vertegenwoor diger van „das Herrenvolk", zowat vijf tig jaar en dan ga je onbewust rekenen: toen was hij dus een jaar of dertig Mis schien wel ingedeeld bij een eenheid, die in ons land meewerkte aan, de liquidatie van onze verzetsmensen Met z'n fees- teijk versierde symbool van het Wirts- schaftswunder rijdt hij straks op enkele kilometers afstand van de plaats waar een stille stoet zich op weg begeeft naar een Erebegraafplaats. Dat is het probleem van onze tijd, van onze verdoemde gene ratie. Moeten wij onze kinderen leren bloemen te verkopen aan Duitsers en hen tegelijkertijd bouquetjes laten leggen op de graven van hun slachtoffers Zaterdag, 4 mei. Om kwart over acht een Tsjechische film op de televisie. 15.000 kinderen verbleven in het kamp Theresien- stadt op weg naar andere en nog ver schrikkelijker oorden. Ze maakten er te keningen en schreven er gedichtjes, zoals kinderen over ter wereld. Zoals ook Duitse kinderen deze zomer op een re gendag in de Zandvoortse „Zimmer mit Frühstück" zullen doen. De kinderen m Theresienstadt tekenden bloemen en vo gels. Visioenen van het veilige leven thuis, bij vader en moeder. Maar naarmate hun zieltjes meer verknipt werden: ook van lijken, van bewaaksters, van gehangenen Hier leven geen vlinders", schreef een jongen. Hij was één van die 15.000 kin deren en hij behoorde niet tot de hon derd die de gevangenschap overleefden Zaterdag, 4 mei. Aan het eind van de avond kijk ik nog even de kranten door Er staat niet veel in over de dodenher denking. Wel: Soekarno zet voet aan wal in Irian" en „Engeland moet eigen kernwapens houden". Oók: „10 dagen naar het Schwarzwald vanaf f 129.-,, Maar onder „Het woord is aan. staan in dit dagblad de woorden van H. Timrod. Woorden die in de ziel blijven branden als de fakkels op de Waalsdor- pervlakte: „Rust zacht, martelaren van een vergeten zaak!" Arnold de Vita STUTTGART (DPA) In de Westduit se deelstaat Baden-Württemberg zijn za terdag 75.000 metaalarbeiders door de werkgevers uitgesloten. Het aantal uitge sloten stakers in de bondsrepubliek is daarmee tot 400.000 gestegen. In de sterk geïndustrialiseerde deelstaat Noordrijn-Westfalen zal de vakbond de be slissing over al of niet staken morgen nemen in afwachting van de uitslag van een onderhoud van de werkgevers met minister van Economische Zaken Erhard over de eis tot 8 percent loonsverhoging. De minister verklaarde zaterdag op een persconferentie in Mannheim dat hij de vertegenwoordigers van beide partijen „op hun gemoed zal werken". Hij zou hen wijzen op hun verantwoordelijkheid voor de gehele volkshuishouding. De automobielfabriek Auto Union te Ingolstadt heeft meegedeeld, dat zij als gevolg van de staking vrijdag de produk- tie moet stopzetten. Ook de andere grote autofabrieken, zoals Ford. Oprl rn volks wagen, hebben op de mogelijkheid van gedwongen sluiting gewezen. 1 Energiek. De Westduitse commissie voor atoomenergie heeft aan de regering ge adviseerd ongeveer 2,5 miljard mark be schikbaar te stellen voor onderzoek en toepassing van kernenergie voor vreed zame doeleinden Aanbevolen wordt twee elektriciteitsfabrieken die door kernenergie worden gedreven te bou wen, minstens drie reactor-prototypen en een kernaandrijving voor schepen. VAR-supporter. Volgens het persbureau voor het midden-oosten is de Jordaanse militaire vice-attaché in Londen, Akram Saleh Zaki, zondag naar Egypte uitge weken. (Niet) voor de poes. De 15-jarige Edith Connors uit Cooktown (Australië) heeft een python van 4 meter lengte met een bijl doodgeslagen omdat het dier haar poes had opgegeten. Zij sneed de slang open en de poes kwam ongedeerd te voorschijn. Vunzige verhalen. De Sovjet-Unie vierde gisteren haar „persdag" met het publi ceren van felle aanvallen op westelijke bladen. „De Russische pers", aldus een hoofdartikel in de Pravda, „zal voort gaan met het toebrengen van vernieti gende slagen aan onze ideologische te genstanders, de wapendragers van de imperialisten en de kolonialisten. „De bourgeois-pers biedt haar lezers niets anders dan roddelpraatjes, vunzige ver halen en beschrijvingen van misdaden". Geweer. In Banois-sur-Cèze (Frankrijk) heeft een gendarme een geestelijke ge stoorde landarbeider doodgestoken, die met zijn geweer 32 leerlingen en hun juffrouw in een schoollokaal bedreigde. Angst De vroegere nazi-kolonel Rauff heeft de Chileense politie bescherming tegen „Israëlische commandogroepen" gevraagd. Frans-Duits. In Marseille is het prototype getoond van een militair transportvlieg tuig dat gezamenlijk door Frankrijk en West-Duitsland is ontwikkeld. Hierbij waren de ministers van defensie van Duitsland en Frankrijk aanwezig. Brand. In Caracas (Venezuela) hebben drie mannen en drie vrouwen, gewa pend met machinegeweren, de wachtpos ten bij een militaire opslagplaats over meesterd en daarna het gebouw in brand gestoken. Het brandde langer dan een dag. De schade was meer dan 500.000 dollar. Eindelijk. Anderhalf jaar na zijn dood is Leon Beauvetes door de Parijse voor stad Villejuif 15.000 franc schadevergoe ding toegekend, waarom hij gevochten heeft sinds hij op 8 oktober 1933 op een oversteekplaats door 'n ambtenaar werd aangereden en waardoor hij verder als invalide door het leven moest gaan. De rechtsstrijd om de schadevergoeding heeft 29 jaar geduurd. Toen het onge luk gebeurde was Beauvetes 43 jaar.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3