Veel belangstelling bij plechtige dodenherdenking in Velsen 2h95 34> GLOS Toni Boltini brengt echte circussfeer naar Beverwijk Vrije zee levensvoorwaarde voor Nederland vroeger en nu I Vislossers vingen maandag de drukte voortreffelijk op Kinheim-BSM: 0-0 Koopvaardij kiest Atlantische visie Havenberichten Weekoverzicht vishandel Zondaars MAANDAG 6 MEI 1963 5 Jeugd en bedrijfsleven Stille tocht In Beverwijk POLYETHER MATRASSEN sa Pas in 7de innings greep Terrasvogels winstpunten HOTEL ROYAL Vijfde springer K i. HWS 7 A N SUYK erkeersongevallen in Beverwijk Kerkelijk nieuws Virgil Gheorghiu. De Roemeense schrijver C. Virgil Gheorghiu, die onder meer het bekende boek „Het vijfentwintig ste Uur" heeft geschreven, zal op 23 mei tot priester van de orthodoxe kerk worden gewijd. Zoals zaterdag reeds door ons werd ver meld, heeft wethouder A. de Jong des mor gens om tien uur namens het gemeente bestuur van Velsen een krans gelegd aan de voet van het monument op de erehof van de begraafplaats „Duinhof". Deze so bere plechtigheid vormde de inzet van de jaarlijkse dodenherdenking, welke des mid dags bij het monument op Plein 1945 werd voortgezet. Een en ander had weer een in drukwekkend verloop, mede doordat de po litie het verkeer tijdig had omgeleid en ook verder voor een goede afzetting had gezorgd. Door dit alles werd de nage streefde rust en stilte niet weinig bevor derd. Voorts kenmerkten de plechtigheden zich door een feilloze organisatie, waar door alles precies volgens het tijdschema kon verlopen. Des middags was het eerst de jeugd en vervolgens het plaatselijk bedrijfs- en ver enigingsleven, die in de gelegenheid wer den gesteld de doden te herdenken van oor log en verzet. Talrijke deputaties hebben hiervan gebruik gemaakt, met als gevolg dat de voet van hf monument al spoedig met een weelde van bloemen was bedekt; zowel bestaande uit fraaie kransen als eenvoudige bloemstukjes. Dit alles omlijst met plechtige koraalmuziek en koorzang, telkens besloten met het gezamenlijk zin gen van het eerste en zesde couplet van het „Wilhelmus". Indrukwekkend was ook de declamatie door een leerling van het gemeentelijk gymnasium „Felisenum" van Jan Campert's bekende gedicht uit het verzet „De achttien doden." Even stijlvol werd door de deputaties van diverse orga nisaties de vlaggegroet gebracht. Van zes verschillende punten uit de ge meente vertrokken des avonds de deelne mers aan de traditionele stille tocht. Het kwam ons voor dat de belangstelling hier voor groter was als andere jaren. Even opvallend was het grote aantal jeugdige deelnemers, waardoor de vrees voor ver vlakking van deze zinvolle traditie volko men ongerechtvaardigd lijkt. De vele honderden deelnemers aan deze stille tocht waren weer op dezelfde wijze als andere jaren geformeerd. Aan het hoofd dus alleen de rechtstreeks nabe staanden van de gevallenen en daarachter zonder onderscheid van rang of stand de burgemeester, wethouders en andere auto riteiten en ingezetenen. De lange stoet kwam bij „Westerveld" bijeen, waar men zich in een wijde kring om het herden kingsmonument schaarde. Hier was reeds een erewacht opgesteld, evenals bij de graven van geallieerde en Nederlandse mi litairen, die onderweg op het kerkhof wa ren gepasseerd. Bij de grote vijver wachtten een plaat selijk muziekkorps en een gemengd koor, samengesteld uit Velsende zangverenigin gen, die beurtelings koraalmuziek en ge wijde liederen ten gehore brachten. Met 't klokgelui een indrukwekkende plechtig heid, waarna een hoornsignaal om acht uur- de twee minuten stilte aankondigde. Alleen doorbroken door het gezang der vo gels, waarbij de tweë zwanen in der vijftem de enige levende wezens waren die zich bewogen. Ook deze bijeenkomst werd met het gezamenlijk zingen van het „Wilhel mus" beëindigd, waarna nog een langdu rig défilé volgde langs het monument. De jaarlijkse dodenherdenking was weer ten einde. Voor de Nationale Herdenkingsbijeen komst, die zaterdagavond in het Kenne- Advertentie de ideale lichtgewicht ma tras voor 'n onverwachte gast in 't week-end huisje. 80 x 190 cm Ook in zwaardere uitvoering 80 x 190 cm in 2-pers. 120/190 49i""~ in zwaardere i»|| uitvoering mUi"" Deze aanbieding geldt uit sluitend van 3 t/m 11 mei a.s., zolang de voorraad strekt. Alléénverkoop voor IJmuiden en omgeving L. Nieuw straat/Marktplein Telefoon 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Bisschop. De paus heeft de Neder landse pater Philip Broers O.F.M. be noemd als bisschop van Caravelas in Bra zilië. Pater Broers is pastoor geweest in Nuestro Senora de Fatima in Brazilië. Hij is 47 jaar. - fiiSiAïï;:!-:4 mer Theater te Beverwijk werd gehou den, was een grote belangstelling. De voorzitter, de heer J. W. de Bock, meen de dat het zeer nodig is telkens weer de oorlogsjaren in de herinnering terug te roepen, hoewel velen denken dat dit geen zin meer heeft. Vooral de jongeren dienen te weten dat het wankele leven het enige was dat waarde had. Duizenden leeftijds genoten hebben in de oorlogsjaren hun laatste offer gebracht, voor een vrije we reld. Ds J. A. Roskam, van de Evang. Luth. Gemeente te Beverwijk meende dat de mensen van tegenwoordig zich niet kunnen indenken wat men heeft moeten doorstaan. Was het aan de ene kant ellende, aan de Een saluut op Westerveld voor hen die vielen. andere kant was er ook kameraadschap en dat laatste maakte de mens sterk en weer baar Mevrouw Veermans declameerde zeer verdienstelijk enkele toepasselijke ge dichten. „Die Duynwijckzanghers" zongen enkele liederen. Voor de „Stille Tocht" was de belang stelling groot. Vele honderden waren ge tuige van het leggen van bloemen en kran sen door burgemeester J. G. S. Bruinsma, door J R de Bock namens de Oud-illega len en door de directie van Circus Boltini. Een en ander maakte een geweldige in druk. Hoewel het in de circuswereld terecht niet altijd gebruikelijk is het hooggeëerd publiek" in de overtreffende trap aan te spreken en de programma's teamnpneeren als de '.meegt- kostbare en' spdctaGulaire' ter wereld, moet spreekstal- meester Willy Klijs van- circus Toni Boltini voor het gebruik van dergelijke equiva- lferiten toch volledig in hef gélïjk wórden gelsteld. Want het ruim twintig nummers tellend programma, dat nog tot en met hedenavond in de ruime circustent op het Kuenenplein in Beverwijk wordt vertoond, bevat de namen van artiesten van acht nationaliteiten, die voor dit genre ongetwijfeld de topklasse vertegenwoordigen. Vandaar dat de vele trouwe circusbezoekers, wier aantal zelfs door de* televisie nauwelijks wordt verminderd, ook ditmaal bij Boltini weer in alle opzichten aan hun trekken komen. Terrasvogels heeft tegen RFC pas in de 7de innings de overwinning kunnen grij pen. De bezoekers namen in de eerste in nings een 30 voorsprong, door Terras vogels nog in dezelfde innings in 31 ge wijzigd. De tweede slagbeurt leverde RFC geen punten op, dit dank zij goed pitchers- werk van Disselköter. In de vierde innings voegde Terrasvogels weer een punt aan het totaal toe. Tot aan de zevende slagbeurt deden beiden partijen niet of nauwelijks voor elkaar onder. Maar toen brandden de vogels los. Hoefsmit haalde met een droge tik twee man bin nen, Thoolen droeg zorg voor de derde man. Op dat moment leidde Terrasvogels met 53; een voorsprong die in de vol gende innings uitgroeide tot 63. Het scoreverloop was: Terrasvogels 1-0-0-1-0-0-3-1 6. RFC: 3-0-0-0-0-0-0-0 - 3. De pitchers wierpen: Disselköter (Ter rasvogels) 13-0-4, De Roodt (RFC) 5-4-7. Slagprestaties: Rijke (Terrasvogels) 6.67; Apron (RFC) 5.00. Advertentie KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEF 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN Zowel Kinheim als BSM deed zondag middag niet voor elkaar onder (00). Beide elftallen combineerden in een te laag tempo. BSM had als enige voordeel dat de ploeg nog iets beter dan de thuisclub plaatste. Voor de rust miste midvoor Snij ders en zag Van Doorn zijn fraaie omhaal net over de lat gaan. Na de hervatting bleef het spel even tempoloos, maar nu zat BSM beter op de bal. Enkele gevaarlijke spelmomenten de den er zich voor toen de BSM-linksbuiten tegen de Kinheim-lat schoot en aan de andere kant Waagmeester niet niet snel genoeg was een voorzet van Smit te be nutten. Mosk zag nog een schot door de BSM-doelman via de paal tot hoekschop worden verwerkt. Het bleef echter 00. De zeescheepvaart, die in de nationale economie een belangrijke plaats inneemt, heeft daarnaast nog een algemene func tie. In het kwartet, dat zij tezamen met handel, landbouw en industrie vormt, vertegenwoordigt de scheepvaart de bij uitstek mondiaal gerichte bedrijfstak en in de tegenstelling tussen de Atlantische en continentale visie is zij de meest spre kende protagonist van eerstgenoemde opvatting en het uitdragen daarvan in ons volk. De vrije zee is een levensvoorwaarde voor ons land. Deze overtuiging leeft gelukkig in ons volk, dat nog altijd meer ziet in het rui mere veld van werkzaamheid dat zich aan de zeezijde opent dan in dat tussen Amsterdam en Rome alleen. En het ver lies van onze Atlantische, van onze mari tieme gerichtheid zou ons land duur te staan komen, de geschiedenis heeft het, ook in de 150 jaar die thans achter ons liggen, maar al te duidelijk bewezen. Ten slotte zijn het in 1813 en in 1945 mari tieme naties geweest, aan welke wij het herstel onzer onafhankelijkheid hebben te danken. Deze mening heeft hedenmiddag de af tredende voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereniging. de heer H. Harinck uitgesproken, tijdens de jaar lijkse algemene vergadering van leden, Welke gehoUdén Wëïd in Hotel Wfttebrug te 's-Gravenhage. I De heer 'HarinSk vergelijkt dé toéfetafid' van de Nederlandse koopvaardij is 1813 met de positie, welke zij thans, 150 jaar later, nationaal en internationaal inneemt. Verkeerde bij het ontstaan varv ons Ko ninkrijk onze koopvaardijvloot niet alleen kwantitatief maar vooral ook kwalitatief in een deplorabele toestand, na de tweede VAN DIT ONDERHOUDEND program ma mag de Rotterdamse dompteur Aad de Vries in de eerste plaats met ere wor den vermeld en dat heus niet alleen om dat hij direct al optreedt na de traditionele openingsmars van Eduard Winkelman en zijn orkest. Deze temmer heeft immers met zijn acht prachtige Berber-leeuwen een bijzonder spectaculair roofdierennum mer opgebouwd, waarvoor hij zelfs nog enige nieuwe variaties wist te bedenken. Met als climax de sensationele apo theose, waarvoor de dompteur koelbloedig in de kooi liggend zich als het ware door zijn leeuwen laat toedekken. VAN DEZELFDE KLASSE zijn de pres taties van „The Eagles", een uit zes per sonen bestaande hoogdraadgroep, allen leden van een beroemde circusdynastie, welke reeds gedurende een vijftal eeuwen het publiek via de hoogdraad in vervoe ring brengt. Hun verrichtingen, zoals en kele .piramides, grenzen dan ook aan het ongelooflijke en het verwonderde dus nie mand te vernemen, dat een der dames na een ongelukkige val in Londen negen maanden in het gips heeft gelegen. Een zelfde dosis durf demonstreren de twee Franse acrobaten „The Clerans", die hun gewaagde toeren in de nok van het circus verrichten en wel zonder vangnet. Var dit acrobatenduo is Bernard reeds de vijfde springer. Drie van zijn voor gangers verongelukten dodelijk, waarbij een vierde invalide werd. Toch weigeren zij met een vangnet te werken, in de overtuiging dat hun nummer op deze wij ze door het publiek hoger zal worden aan geslagen. Wel hebben zij zich voorgeno men na drie jaar tot een clownsnummer om te schakelen, doordat zij terdege van het gevaar van hun verrichtingen zijn doordrongen. Vooral omdat door hen ondermeer een sprong in de vrije ruimte wordt uitgevoerd, waarbij het leven van de springer geheel afhankelijk is van het reactievermogen van zijn partner. BIJ DIT ALLES mogen de circustradi ties evenmin ontbreken, in de vorm van de klassieke paardendressuur. beurtelings gepresenteerd door de tienjarige Antoinette Boltini, de jongste dochter van de direc teur en Valesca en Zulma Wilke, ook al telgen uit een beroemd circusgeslacht. Ook Boltini's oudste dochter, de vijftien jarige Josette toont zich met haar antipo denummer reeds een bekwaam en char mante circusartieste. Succesvolle intermez zi waren voorts de jeugdige Marelly's en de Spaanse rekartiesten, die hun acroba tische toeren op een bijzonder geestige wijze presenteren. De gebroeders Vodoz zorgden met hun gedresseerde chimpan sees voor menig lachsalvo, waarbij drie Spaanse clowns de gebruikelijke kolder voor hun rekening nemen. Voorts zijn er iv wereldoorlog was de situatie evenmin erg rooskleurig. De totale vloot beliep in 1939 bijna 3 miljoen BRT., doch per 1 januari 1946 was deze tonnage gehalveerd en ge slonken tot ruim 1,5 miljoen BRT. Thans, 17 jaar later, omvat de vloot rond 5 mil joen BRT., hetgeen bijna 4 percent is van de wereldtonnage, zonder de Amerikaanse reservevloot. Er van uitgaande, dat op dit moment de cijfers althans in hun onderlinge verhouding niet vee! afwijken van die over 1960, meende de heer Harinck te mogen constateren, dat de koopvaardij een belangrijke bijdrage aan onze natio nale economie levert. Gemiddeld hebben de netto deviezenopbrengsten van de zee vaart in de periode 1957-1960 het tekort op de handelsbalans voor bijna de helft gedekt. Wat het zeevarend personeel betreft, de bijdrage van de koopvaardij in de werk gelegenheid is uitgaande van een Ne derlandse beroepsbevolking van 4,5 mil joen op 1 percent te stellen. Dit is geen hoog percentage en dus gunstig, om dat de koopvaardij als een sterk kapi taal-intensieve instelling slechts een gering aandeel eist van de beschikbare beroeps bevolking en hiermee de arbeidsintensieve bedrijven dus niet in de wielen rijdt. De huidige bijdrage van de koopvaardij aan het nationale inkomen wordt wel sterk gedrukt door de teleurstellende resulta ten. De heer Harinck ging niet in op de conjuncturele en structurele oorzaken. Hij noemde het een schrale troost, dat niet alleen de resultaten van de Nederlandse koopvaardij teleurstellend zijn, doch dat de oorzaken hun stempel op de gehele we reldscheepvaart drukken. jgelpk^ig, dat de, finan- diele positie van onze rederijen hécht en sterk is en dat wij thans de vruchten plukken van ti,e-Ut9ige financiële po litiek. die in de goede jaren werd ge volgd", aldus de heer Harinck, die zei te vertrouwen op de komst van betere tijden. De Rotterdamse dompteur Aad de Vries in een spectaculaire positie. nog twee indrukwekkende krachtpatsers, die stuk voor stuk blijken een dozijn jon gemannen van de grond te v.erheffen; drie alleraardigste baby-olifantjes, een equi librist in de nok van het circus en een ballerina te paard, die met elkaar een voortreffelijk circusprogramma vormen, waarmee Toni Boltini met vertrouwen een toernee door Nederland en België kan ondernemen. Advertentie SALON DE COIFFURE voor natuurpermanent of modeling JAN SUYK Wtjkerst raat weg 259 - Velsen-Noord Telefoon 0 251(1 - 3585 NCVR-Velspn-Noord. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond zal heden, maandag avond, in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat haar sei zoen besluiten met, een laatste bijeenkomst. In deze bijeenkomst zal mevrouw Cnossen haar boek „De roos en de Doorn" bespre ken, waarna een huishoudelijk gedeelte wordt afgewerkt. Mevrouw E. Schouten- Buning, die deze avond zal aftreden wordt, tenzij andere kandidaten worden gesteld, als presidente opgevolgd door mevrouw Suurmond. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Job, van Brugge, voor IJmuiden; Belvera, Port Arthur; Atlas, Campha; Leni, Swansea; Amstelland, Ham burg; Falaise Folkestone; Anita Thyssen, Kir- keness; Skodvik. Rotterdam; Bete, Gent, voor IJmuiden; Tor, Londen. Hontestroom, Londen; Wexford. Boston, naar Wormerveer; Marie Chris tine. Londen; Oosterdiep, Rotterdam, voor IJmui den; Rema, Rotterdam, voor IJmuiden; Texel- stroom. Huil; Maaskade, Middlesbrough; Pazifik, Las Palmas; Menapia, Swansea; Loulea. Rotter dam; Tromaas, Hamburg: Neth. Coast, Newcastle; Clipper, Larvik, hout voor Zaandam; Lumey, Grangemouth; Beira, Rotterdam: Yew Forest, Swansea; Amelie Thyssen, Kirkeness. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Selby van Goole; Chemietank 1, Cuxhaven: Steindamm, Duinkerken; Mercurius H., Dagenham; Ittersum Duinkerken: Stad Den Haag, Pepel, erts voor IJmuiden; Ruhrstein, Antwerpen; Esso Emden, Hamburg; Milos, Bremen, voor IJmuiden; Otto, Bremen; Tika. Londen; Minos, Rotterdam; Ne- reus, Swansea; Alcor W., Londen; IJstroom, Leith. Draco. Aarhus; Ardeas, Kopenhagen; Brouwersgracht, Helsinki. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Michael M. van Rotterdam Arthemis, Antwerpen; Ser- vaaskerk. Bremerhaven; Henriette B., Cardiff, coils voor IJmuiden; Oste. Karlskrona; Hanna Dreier, Halmstadt. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Berkel- stroom naar Liverpool; Swift, Harlingen; Cari- bia. IJstad. kunstmest van IJmuiden; Senang, Wicklea; Melbury Beacon, Rotterdam; Sukumi, Ventspils; Stad Amsterdam, Gdansk, van IJmui den; Lukas M., Krik; Else Retzlaff, Antwerpen; Jean E.. Londen; Typhee. Rotterdam; Maroudio, Cuba; Narwal. Rouaan, Anna Elisabeth, Norr- köping; Sandenburgh, Odense: Mitropa, Odense, walsmateriaal van IJmuiden; Inamo, Helsinki; Eildon. River Tyne: Nautic. Avonmouth: Fidra, Felixtowe: Daje Böhmer, Hamburg; Frans Böh- mer. Hamburg: Invicta. Baie Comeau; Mode, Antwerpen; Ruhr, Kiel; Maarit., Rotterdam; Jop, Vejle, walsmateriaal van IJmuiden,; Bertz, Karls- hamn; Rijnstroom. Shoreham; Heriot, Leith; Norse King, Mena el Ahmadi: Maas, Ipswich, aardappelen van Urk, Zondag vertrokken uit IJmuiden: Moni naar Abö, Lasbek, Antwerpen; Vliestroom. Londen; John V, Felixtowe; Skodvik, Bilbao; Aldebaran, Rotterdam: Esso Cardiff. Mersa el Brega; Aga memnon, Rotterdam; Falaise, Folkestone. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Een Beverwijkse bromfietser werd in de nacht van zaterdag op zondag op de Wijkermeerweg zwaar gewond aan hoofd en rechter been, nadat hij tegen een per sonenauto, die van tegenovergestelde rich ting kwam, was gereden. De bromfietser moest in het Roode Kruisziekenhuis wor den opgenomen. Beide bestuurders riekten naar alcohol. In diezelfde nacht verloor een autobe stuurder de macht over het stuur bij net nemen van de bocht Alkmaarseweg-Bree- straat. De auto reed tegen een gevel en vernielde een kilometerpaaltje. De be stuurder, die met moeite kon worden be vrijd uit zijn zwaar beschadigde auto, liep hoofdwonden en diverse kneuzingen op. Hij is in het Roode Kruisziekenhuis opgeno men. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harderwijk (4de pred.pl.) E. J. Rietveld te Markelo te Sint-Anna- land J. H. Vlijm te Goedereede. Bedankt voor Mastenbroek Jac. Jonger- den te Bruchem en Kerkwijk voor het beroep van de Provinciale Kerkvergade ring van Utrecht tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden te Veenendaal (noodgemeente Sola Fide) dr. L. van Har- tingsveld te Maassluis. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Zeist A. Duyvendak, proponent te Alphen a. d. Rijn. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Arnhem J. Keuning te Vee nendaal en E. Venema te Zwijndrecht te Haamstede-Kerkwerve N. Brandsma te Nieuw-Amsterdam en H. U. Westerterp te Midwolda (Old.). In de afgelopen week zijn er geen ver re visserij-schepen aan de markt geweest. Of dit nu door omstandigheden of bewust gebeurt is. zal wel nimmer duidelijk wor den. De viering van Koninginnedag heeft de thuisvaart van de Noordzeeschepen of bespoedigd of vertraagd. Aan de schip pers van de schepen was tijdig bericht gegeven dat er op Koninginnedag niet ge lost zou worden: er waren namelijk geen vervoersmogelijkheden en vele bedrijven waren gesloten. Voor de handel was het bovendien erg moeilijk geweest afzet van het gebodene te vinden, zeker wat het buitenland betreft. In de Duitse industrieën wordt bijvoor beeld op 1 mei vrij gegeven en op die dag zijn tal van zaken in België en Frankrijk gesloten. Zelfs vele groothande laren in genoemde landen vroegen Neder landse collega's vooral niet later dan 07.00 te bellen of te zeiexen omdat men zich naar elders wilde begeven. De totale aanvoer moest dus op le resterende vier dagen van de week worden gelost en ver handeld. De vislossers hebben op een werkelijk voorbeeldige wijze meegewerkt. De lossing in de nacht van zondag op maandag be gon niet zoals gebruikelijk om 02.00 uur, maar een uur eerder. Zij hebben dc ge hele nacht door hard gewerkt. Jammer was het dat voor een deel van hen enkele uren ruimte was om van het ene op het andere schip over te stappen. Dat had tot gevolg dat een dee' van het losvolk met moeite twee schepen kon los sen terwijl een ander deel glansrijk drie schepen haalde. Wanneer een dergelijke situatie weer zal voorkomen, lijkt het ons nuttig hier eens een bespreking over te houden opdat er verbetering in de toestand kome. Aanvankelijk bestond het plan ook in de nacht van dinsdag op woensdag een uur eerder te beginnen. Dit bleek achter door een sterk teruggelopen aanvoer niet nodig te zijn. Donderdag was er zelfs zoveel ruimte dat de SCH 54 Oceaan IX er nog makkelijk bijkon en vrijdag was er niet één schip aan de markt dat voor twee losploegen in aanmerking kwam. Van een overvoering van de markt kan dan ook niet worden gesproken. De prijzen die voor ie vis werden be taald, waren voor beide partijen aan vaardbaar, hoewel vrijdag de rondvisprij- zen flink omhoogliepen, door can zeer geringe aanvoer. De kleine tongen vlogen vrijdag ook omhoog, ondanks een aanvoer van ruim 100.000 kilogram. De grootmiddel tong 'iep terug tot rond 1,50 oer kilogram. Hier door zijn weer vele van deze tongen na diepgevroren te zijn in de vrieshuizen op geslagen. Leek het er maandag op dat er wat meer makreel zou worden aangevoerd, woensdag was er slechts de helft van maandag en donderdag nog minder. Vrij dag werden er slechts enkele tientallen kisten makreel aangevoerd. De harlngaanvoer was ook iets royaler maar deze visjes beginnen al wat vetter te worden, zodat ze in het ijs al vrij snel bekneld raken. Dit heeft veel bescha diging tot gevolg. Voor de rokerijen was er maar bitter weinig haring te halen. De inleggerijen en conservenfabrieken haalden het leeuwedeel naar zich toe. De import van haring en makreel had niet veel te betekenen. Dominee C. W. Kirkpatrick van de (pro testantse) Federated Church in Chicopee (V.S.) had aangekondigd dat zijn kerk dienst van zondag uitsluitend voor zon daars bestemd was. Zijn gehoor */as 30 percent groter dan normaal. Verleden week had dominee Kirkpa trick van de preekstoel afgekondigd: „De dienst van volgende week is uitsluitend bestemd voor zondaars. Allen die zich zon der zonden achten, wordt verzocht thuis te blijven". Het resultaat: een gehoor van 135 in plaats van de normale 105 tot 115 perso nen. Er waren ongeveer evenveel mannen als vrouwen onder zijn gehoor 1

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5