Hoe maakt men kennis met de andere kunne? DE SCHEVE TOREN VAN PISA KRIJGT NIEUWE FUNDERING Tante Patent en buurman Bezig PANDA EN DE JACHT OP JANSEN Ons vervolgverhaal Gedachteniskerk in Berlijn ingewijd 11 Wn XL.;. DINSDAG 7 MEI 1963 EEN OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR KLAAS VAN DER GEEST Romantiek leeft nog Koppel-reisbureaux De „Papagalli" Kosten 11,5 miljoen Vier fazen tgg k 0-16 27) Chris Bos gaf geen teken, dat hij begreep, wat ze met hem deden en van hem wilden, maar verzette zich ook nu niet. Toch ging het prachtig. „Zo krijgen we hem wel ergens aan land, mannen..." Zo'n eindje hout zouden we alle maal moeten hebben... man, dan zwom je gewoon voor je lol." „Nou ja... voor je lol... dat is mis schien een beetje te veel gezegd, maar je zou het een hele tijd langer vol houden, zonder dat je je hoefde in te spannen..." De woorden kwamen traag, even traag als hun bewegingen waren geworden en het spreken kost te hun ook evenveel moeite. Krijn van 't Hof begon krampen te krijgen. Vooral in zijn nek. Hij pro beerde ergens aan te denken want dan voel je het niet zo... Aan zijn oude leren protefeuille met de brieven, die hij de laatste maanden voor het uitbreken van de oorlog van zijn vrouw had gekregen en een en kel kaartje van het Internationale Ro de Kruis, waarop ze in twee regels geschreven had, dat het haar en de kinderen goed ging. Bijna allemaal hadden ze, de een wat vroeger, de ander wat later, zo'n briefje gekre gen. Sommige jongens droegen het al tijd bij zich. Krijn had die portefeuil le, waar het inzat, in zijn kastje aan boord van de 0-16 laten liggen. „En maar goed ook... want anders was ik het kwijt geweest of was het in elk geval doorweekt..." Dat het in het kastje van de onderzeeboot, die als een wrak op de bodem van de oceaan lag evengoed doorweekt moest zijn en da hij het evengoed kwijt was, kwam niet in hem op. Cor de Vos mompelde, terwijl hij even achterom keek: „Goed, dat je in het water geen sporen nalaat, jongens Het zou ontmoedigend zijn als er achter hen iets was, waaraan ze kon den zien, hoe langzaam ze vooruit kwamen. Nu konden ze zich tenminste voorstellen, dat ze al een flink eind opgeschoten waren. Overigens bete kende ook de ruimte niet zoveel meer voor hen, evenmin als de tijd. Het stukje van de Chinese Zee, waarin ze dreven, was een onbegrensd deel van het Heelal. Het kwam er niet zo veel op aan of ze zich daarin nog ver plaatsten. Ze hoefden alleen maar bij elkaar te blijven en dan zouden ze op de een of andere keer wel komen, waar ze moesten zijn, ergens aan land of aan boord van een schip. Matroos eersteklas Verstuyt glim lachte. Het was hem natuurlijk niet aan te zien, want zijn gezicht ver trok geen spier, zijn ogen glinster den niet, maar voor zich zelf had hij toch het gevoel, dat hij glimlachte om iets, dat hem inviel. Hij was het ech ter ook meteen weer kwijt, toen hij kwartiermeester De Vos hoorde zeggen: „We moeten toch land in zicht krij gen Natuurlijk moesten ze dat. Als ze er maar dicht genoeg bij kwamen. En als ze hun ogen maar open konden houden. Ze dreven naast elkaar op hun rug. Jantje Verstuyt en Krijn van 't Hof aan de ene kant van de korporaal machinist, Cor de Vos aan de andere kant van hem. „Hou je kop nu toch omhoog, ChrisZelfs dat kon Chris Bos al niet meer. Hij hing aan zijn ar men over de glibberige balk met het afgebroken eind en zijn hoofd zakte voorover, het gezicht in hét water. „Hou je kop nou toch omhóóg joh. Kwartiermeester De Vos zei het, drin gend, bijna smekend. Krijn van 't Hof hoorde het, ver gat de kramp in zijn nek. keerde zich met een ruk om en stak zijn arm uit om de korporaal-machinist te hel pen. „Kom op Tegen de kwartiermeester zei hij: „Hij hangt daar Js een natte vaat doek. geeft hem eens een zetje, Cor!" „We zouden een eind touw moeten hebben.dan konden we hem op die balk vastbinden Zulke dingen zeiden ze. Dingen, die geen zin hadden. Ergens diep in hen woelde de angst. „Touw.vroeg Cor de Vos. Waarom maakten ze zich zelf en el kaar nog iets wijs? „Daarmee zou Chris niet meer geholpen zijn, jon gens. „O nee?", vroeg Krijn, kribbig. Iemand zou de eerste moeten zijn, die het erkende. „Nee, en we hoeven hem niet verder mee te slepen ook. hij is.Maar dat ene woord dat noodlottige woord kwam er ook bij kwartiermeester De Vos niet uit. hij is.klaar". En daarna was het een ogenblik drukkend stil. Ze voel den de stilte om ziph heen, zoals ze de ruimte voelden en de eeuwigheid. Zonder iets te zeggen, schoof de eersteklasser Verstuyt de armen van korporaal-machinist Bos van het stuk wrakhout, zodat het lichaam in de diepte gleed. Ook de derde van de zes man die op de brug van de 0-16 had den gestaan, toen de onderzeeboot verging, had de plaats gevonden, waar hij prijs gegeven werd aan de zee. Voor ze verder gingen, gaven ze de balk, waarop hij zich nog enkele uren drijvend had kunnen houden, een zetje. Geen van drieën dachten ze er aan, die nog voor zich zelf te gebrui ken. Pas later begon Krijn er over. „Dat had je niet moeten doen, Jan tjezei hij op zeurderige, verwij tende toon. „Wat nietJantje Verstuyt was het al vergeten. „Die balk?" vroeg kwartiermees ter De Vos. Als die schrijnende pijn over zijn hele lichaam hem niet zo gehinderd had, zou hij zich heel goed gevoeld hebben.de omstandighe den in aanmerking genomen ten minste. Maar hij troostte zich ermee dat er dan wel iets anders zou zijn geweest, waardoor hij geplaagd werd. „God neemt de moeilijkheden niet voor je uit de weg.Hij zal er wel een bedoeling mee hebben.dat heeft Hij zeker „Die balk bedoel in met.je had hem Chris niet mogen afnemen. „Jezus," liet matroos Verstuyt zich ontvallen. Waar zo'n vent al niet over kon zaniken. „Je bent dat echter al. „Jhê, Krijn. „Dat kan wel, maar.Nu hij er eenmaal over begonnen was, wond hij zich er over op, alsof hij geen andere zorgen aan zijn hoofd had. Toch was het hem nog niet duide lijk, waarom hij dit deed. Kwartier meester De Vos begreep dat echter al. „Joh, Krijn. Krijn luisterde niet naar hem, maar spon verder aan zijn eigen gedach ten en sprak die uit, stamelend. „Nee.je had het niet mogen doen, Jantje. Matroos Verstuyt viel uit, dat hij naar de bliksem kon lopen, -maar dat was niet zo gemeend. „Wat zou jij dan willen?" Krijn gaf er geen antwoord op. Cor de Vos zei: „Hij vindt het beroerd, dat we Chris achtergelaten hebben. „Nou en.Denk je dat ik dat niet beroerd vind.en jij zelf, Cor?" „Als ik niet meer kan.als ik net zover ben als Chris, laten jullie mij ook aan m'n lot over," zeurde Krijn van 't Hof. Dat was het natuur lijk. „Hij vindt 't beroerd en is bang. „Nee, ik ben niet bang. Niet ban ger dan jullie. Maar we zouden bij elkaar moeten blijven! Dat heb je zelf telkens gezegd, kwartiermeester. Als we bij elkaar blijven, komen we wel ergens, zei je." Kwartiermeester De Vos voelde zijn hart samenkrimpen. Met een gebaar van mededogen legde hij een hand op Krijns schouder. „Natuurlijk, jêh.maar voor Chris maakte dat niets meer uit. Er viel hem iets in, waarmede hij het Krijn gemakkelijk moest kunnen ver klaren. „Die was toen al, waar hij moest zijn.en als ik zover ben, mogen jullie mij ook alleen laten, Krijn", zei Jantje Verstuyt. Dat vatte Krijn verkeerd op. Kwartiermeester De Vos dacht: „Dit gaat natuurlijk verkeerd.we kunnen nu toch geen herrie meer met elkaar maken." (Wordt vervolgd) VRIJGEZELLEN en vrijgezellinnen die er in de komende vakantiemaanden op uittrekken, kunnen wellicht hun voordeel doen met de volgende compilatie van de zeden en gebruiken op het gebied der kennismaking tussen de beide seksen, ver zameld door een zeer bereisde correspondent van AP. „In Scandinavië,,, aldus begint deze zijn Euroreisverslag, „is de kennismaking met een meisje eenvoudig genoeg. Je zegt maar dag, en als je haar op het eerste gezicht bevalt, zegt zij vriende lijk „dag" terug en is het ijs gebroken. Maar probeer iets der gelijks liever niet in het zonnige zuiden van ons werelddeel, want dan loop je de kans, dat een broer van het meisje, bezorgd voor haar eer, met een vlijmscherpe stiletto op je afkomt Ook in onze tijd is het geen uitzondering dat mannen in die zuidelijke landen vermoord worden om geen andere aanleiding dan een poging tot toenadering tot een donkerogige inheemse schone. En zulk een moord wordt door de bevolking ter plaatse nauwelijks als een misdaad aangemerkt. In het noorden ge nieten de meeste meisjes een bijna ongelimiteerde vrijheid. De enige ouderlijke vermaning in West-Duitsland, Nederland en Scandinavië betreft, niet te laat thuis te komen. In Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland is men een beetje strenger. Daar wordt meer toezicht op de meisjes gehouden en moeten haar afspraakjes door de ouders zijn goedgekeurd. De meisjes van welgestelde ouders worden vaak in kostscholen buiten de „circulatie" gehouden tot ze officieel haar intrede in de wereld doen. MAAR IN HET ZUIDEN is het middel eeuwse chaperonneren nog in zwang. Een Spaanse kennis vertelde de schrijver van dit artikel dat hij, ofschoon reeds twee jaar verloofd, nog nooit met zijn verloofde alleen was geweest. Zijn moeder heeft zijn aanstaande vrouw uitgezocht en er is altijd een derde persoon, een hoogbejaarde grootmoeder, of een andere „duena" in de kamer als hij haar bezoekt. In Andalusië bestaat nog altijd het ro mantische gebruik van de serenade onder het balkon van de geliefde, maar het kan na zo'n serenade nog maanden duren voor ze zelfs maar eikaars hand kunnen vast houden. HOE MAKEN de jonge mensen in de Latijnse landen dan kennis met elkaar? Meestal worden zij in de familiekring met elkander in aanraking gebracht. De „koppelarij" is in Griekenland, op Sicilië en in Zuid-Spanje nog een erkende manier om huwelijken tot stand te Ipren- gen. Maar er is in Spanje ook nog een andere manier, de „paseo". Dat is een wandeling van de jongelui door de hoofdstraat in de avondkoelte. De meisjes wandelen bij twééën en drieën met elkaar nooit al leen. De jongens lopen in de tegengestelde richting. Aan het einde Van dë straat ke ren de groepen zich om en passeren elkaa'r opnieuw. De taal der ogen moet die van de tong vervangen, want stil blijven staan en met elkaar praten is iets, dat je een voudig niet doet. Spaanse meisjes hebben haar fraaie waaiers niet uitsluitend in de hand om zich koelte toe te wuiven. Ze worden voor al gebruikt voor een soort telegrafie in een traditionele flirtcode. Als een jongen zich tot een meisje aan getrokken gevoelt en hij krijgt een van die discrete aanmoedigingsseintjes, dan moet hij tonen, de hoedanigheden van een diplomaat te bezitten. Hij moet op de een of andere manier een gelegenheid weten los te peuteren om zich voor te stellen ook al hebben ze elkaar al als kinderen gekend. Zo kan het b.y. gebeuren, dat de broer van het meisje plotseling met een nieuwe vriend komt aanzetten EEN BRITS reisbureau heeft onlangs de koppelarij op internationaal niveau aangevat. Het biedt meisjes reizen naar Garmisch Partenkirchen aan, het Duitse wintersportoord, waar het Amerikaanse leger een groot verlofcentrum heeft. In de reklame van het bureau wordt de meisjes voorgespiegeld, dat daar massa s jonge Amerikanen zijn, die eenvoudig zitten te springen om kennis te maken met een meisje dat hun taal spreekt. Een enquête heeft uitgewezen, dat de meeste Britse paren voor het eerst kennis hebben gemaakt op de dansvloer. In En geland gaan 5,5 miljoen paartjes elke Jongens en meisjes, die geen verkering hebben, gaan in groepen. Zich voorstellen is niet nodig om een meisje ten dans te vragen. Als een jongen na een paar dan sen de kennismaking wil voortzetten, kan hij het meisje een consumptie aanbieden. Als het meisje erin toestemt, zich naar huis te laten brengen, zijn ze op weg naar vaste verkering. Ook de van chroom glanzende koffiebars zijn plaatsen, waar men ongedwongen kennis kan maken. Drempelvrees en een voorkeur voor gezelschap van hun eigen leeftijd doet de meeste jongelui de echt Engelse „pubs" (cafés) mijden. Daar komt bij, dat sterkedrank duur is en de meeste tieners er niet om geven ook. VELE MEISJES uit het noorden van Europa zoeken vakantie-avontuurtjes in Latijnse landen. In Italië worden de va kantieoorden gefrequenteerd door jonge mannen, bekend als „pappagalli" („papa gaaien"), die op jacht zijn naar zulke meis jes onder de toeristen. „Engelse en Duitse meisjes klagen er over, dat zij door Italiaanse mannen wor den gevolgd en geknepen", vertelde een Italiaanse vriend aan de schrijver van dit artikel. „Maar ze zijn er zelf de oorzaak van. Italiaanse meisjes overkomt zoiets niet. Die dreigen met de politie en de meisjesjager maakt dat hij wegkomt. Maar deze meisjes uit het noorden ze vragen er gewoon om!" Een geliefde verzamelplaats van de Franse jongelui is een tent met de „Böite a Disques" (muziekautomaat), waar ze de populaire plaatjes afdraaien en twisten. De meisjes proberen eruit te zien als Brigitte Bardot wanneer ze blond zijn en als Sophia Loren wanneer zij brunettes zijn. Ze geven zich het wereldwijze air BERLIJN (DPA/AP) De aartsbis schop van München, kardinaal Döfpner, heeft zondag in West-Berlijn de kerk „Maria Regina Martyrium" (Maria Ko ningin der Martelaren) ingewijd. Deze kerk is gebouwd ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het nazi-regime. Bij deze inwijding waren onder meer twaalf aarts bisschoppen, bisschoppen en vicarissen, alsmede de burgemeester van West- Berlijn, Brandt, aanwezig. De Poolse kardinaal Wyszynski zou de inwijding bijwonen maar kerkelijke func tionarissen zeiden dat hij niet tijdig een visum had gekregen. De eerste pontificale hoogmis werd op gedragen door de bisschop van Berlijn, aartsbisschop Alfred Bengsch, die in zijn toespraak verklaarde, dat „slechts een naïeve optimist of opportunist kan den ken, dat deze duisternis over de mens heid al voor altijd is verdreven en dat het gevaar van dictatuur, rechteloosheid en brutaal geweld voor altijd isbezwo ren". De kruisweg van de kerk is door de beeldhouwer Otto Bajek vervaardigd. De ze kruisweg bevat als bijzonderheid een vijftiende statie, waarin de opstanding op paasmorgen is uitgebeeld. De kerk staat bij het voormalige nazi-executiecentrum te Plötzensee. van de heldinnen uit de zwoele romans van Frangoise Sagan. Vertoon van verve ling is de mode. De Europese jeugd is lang niet zo sterk gemotoriseerd als de Amerikaanse. Daar om heeft een jongeman met een auto veel op de anderen voor. In Engeland heeft de knaap met een motorfiets, die 160 km per uur kan halen, de eerste keus uit de meis jes van de volksklasse. Een Italiaans fabrieksmeisje kwam op het idee, haar foto en adres in een zak spaghetti mee te pakken. De spaghetti werd naar de V.S. uitgevoerd en zij kreeg een brief van een Amerikaan, die latei- met haar getrouwd is. En als alles mislukt, kun je altijd nog een annonce plaatsen. Veel Europese kranten bevatten honder den* kleine advertenties van lieden, die kennis willen maken van iemand van het andere geslacht. De meeste adverteerders en -sters geven te kennen, dat zij willen trouwen, maar veel van die annonces schijnen een meer tijdelijke verhouding ten doel te hebben. DE SCHEVE TOREN van Pisa zal een steuntje krijgen opdat hij niet verder zal gaan overhellen. Ingenieurs vrezen namelijk dat zonder deze voorzieningen de toren, die elke tien jaar 0,6 centimeter verder naar voren gaat hellen, tegen het jaar 2100 zal omvallen. Professor Lette- rio Donato van de bouwkundige facul teit van de universiteit van Pisa heeft op een onlangs aldaar gehouden congres een ingewikkeld stabilisatieplan ont vouwd, welks uitvoering naar raming f 11,5 miljoen zal vergen. Het plan heeft ten doel, de acht verdiepingen hoge wit marmeren Toscaanse toren te houden zoals hij nu is. DONATO heeft enkele jaren geleden een aantal onderaardse sonderingen verricht met elektronische apparatuur. Op basis van deze bevindingen en van verdere stu die door deskundigen voorziet het plan in: 1. het verzinken van twee reusachtige stalen platen in de losse grond aan twee kanten van de beroemde toren op een af stand van 40 meter van het bouwsel. De bedoeling hiervan is de bodem rond de to ren tijdens de volgende stadia zoveel mo gelijk vrij van trillingen te houden. 2. het plaatsen van acht caissons in een buitenste ring van 56 meter van de toren op een diepte van 11 meter beneden de zeespiegel. Elke caiss»n zal 16 -ierkante meter groot zijn. 3. het verwijderen van de oude rarde onder de toren om deze te zuiveren van het afval, dat in- de loop der eeuwen in deze grond terechtgekomen is. 4. een moderne fundering onder de to ren leggen en de aarde weer aanbrengen. PISA LIGT aan weerszijden van de ri vier de Arno. In de middeleeuwen was het een machtige republiek van zeevaar ders en handelaars die concurreerde met Genua, Lucca, Amalfi en Venetië. In die tijd lag Pisa 10 kilometer dichter bij de zee. Sindsdien heeft de aanslibbing van <3t zand en slib uit de Arno de zee verder naar het westen gebracht. In 1174 werd op dit verraderlijke terrein met de bouw van de toren begonnen door Bonanno Pisano. Toen deze zag dat zijn toren al tijdens de bouw gevaarlijk over helde trachtte hij dat te corrigeren door het waterpas maken van de volgende ver diepingen. Als gevolg niervan heeft de to ren thans een knik en een draaiing. DE LAATSTE DRIE verdiepingen plus een klokketoren werden in 1350 aan het gebouw toegevoegd. Toen stond de toren reeds drie meter uit net lood. Voor de tweede wereldoorlog is er al eens 900 ton beton in rondom de toren gegraven gaten aangebracht in een poging, de steeds gro ter wordende overhelling tot staan te bren gen. Men had hiermee succes tot in 1944 tijdens de slag om de Arno granaatinsla gen schokken veroorzaakten die het over- hellingsproces weer deden beginnen. De klokken in de toren worden nooit ee- iuid omdat de geluidstrillingen het bouw sel nog verder zouden kunnen ondermij nen. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 59. Kom mee, Buurman Bezig, zei tante Patent. Er is toch niets meer aan te doen. Het warenhuis is verloren. Zuster Klivia heeft toch haar zin gekregen. Als ze nu ook maar voor-goed verdwijnt. Wee, vee ik verdwijn zei een schim boven hun hoofden. Ik word uitgevaagd! Je verdiende loon, stuk wandver siering! brulde Buurman Bezig. Uilebroek! Wentel- teef! He nee suste tante Patent. Niet zo lelijk doen tegen haar. Per slot is ze toch een beetje on toerekeningsvatbaar. Zuster Klivia werd al vager en vager en haar stem klonk steeds zachter. Uilen en raven huilde ze nauwelijks hoorbaar. Ruk in met je uilen en raven, riep Buurman Bezig. Rouwpoes' Afdruiprek! Zijn woorden hadden echter geen enkele zin meer, want zuster Klivia had zich opgelost m mist en nevel en het. volstrekte niets. Nu zal ze nooit meer terugkomen, zei tante Patent. Ze is voorgoed verdreven. En kijk eens wie daar aankomt! Pet was juffrouw Tuttema met haar collectebus. Er kwam een gelukzalige uitdrukking op het gezicht van Buur man Bezig. Geliefde Mejuffrouw Tuttema, zei hij. Nu mijn warenhuis in de vlammen is opgegaan, heb ik nog maar EEN doel. En dat is: met u in het huwelijk treden. 28-75 28. Bij de trouwzaal werden Pat en Panda tegenge houden door een forse portier. „Stop!", sprak deze, „U kunt niet naar binnen. De plechtigheid is al begonnen!" „Maar we MOETEN naar binnen!" r<ep Panda drin gend, „Toe laat ons erdoor!" „Nee, nee," zei de portier beslist, „dat is tegen de voorschriften. U kunt het jonge paar straks gaan feliciteren. Even geduld!" „Niets daar van," snauwde Pat O'Nozel, „Dit huwelijk gaat niet door. Let maar eens op!" Hij duwde de ander ruw ter zijde en stormde met Panda de trouwzaal binnen. Juist op dat ogenblik bereikte de ambtenaar van de burger lijke stand een belangrijk gedeelte van zijn toespraak. „Jan Jansen, wilt u Amalia Wittebrood tot Uw vrouw nemen?" zo vroeg hij. „J begon de bruidegom, maar toen greep Pat O'Nozel in. „Stop!" riep hij, „geef je jawoord niet aan haar! Aleida houdt nog van je! Hier is haar medaillon!" Allen draaiden zich geschokt om. Ook Pat O'Nozel kreeg een schok, toen hij nu het gezicht van de bruidegom zag.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11