Minister Erhard behaalt een groot persoonlijk succes hónderden HET WEER Conflict in de Westduitse metaalindustrie bijgelegd President Nasser bekort bezoek aan Algerije I Spionageproces in Moskou Kolen duurder Faam-troef van de week E m FAAM Speciale Moederdag verrassing! Doktershonoraria per 1 juli omhoog Minder werklozen H. J. Lamp Lachende gevangenen Vragen over honden voor Zuid-Afrika Wat denkt de regering van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek? Laatste arrestant in Finsterwolde vrij DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Nieuwe inkomensgroepen voor particuliere patiënten EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN - ideeën voor onze Mam 17.50 sWMORRIS "ieforeyou êuyf SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Iets warmer Het woord is aan Begrafenis in Algiers N.V.V. nam besluit over Bond van Toonkunstenaars Zwarigheden Vaderlanden Prof. Vondeling vraagt: In de krant van heden: BRODERIE BLOUSES ƒ7.95 f 9.75 „ELIZABETH" BELANGRIJKE OPENINGSREKLAME van Banketbakkerij Dekkers Zie pagina 10 V 48e JAARGANG NUMMER 153 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DINSDAG 7 MEI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93. Haarlem Directie: P. Vt Peereboornjn^Mr^ELC^van^de^NIij^ Vrij zeker zullen per 1 juli de tarieven der huisartsen voor particuliere patiën ten worden verhoogd met een gulden Eer visite. Op 7 juni zullen de huisartsen ierover op hun ledenvergadering in Utrecht beslissen. De landelijke huis artsenvereniging heeft dit advies inmid dels aan de plaatselijke organen ver stuurd. De vereniging heeft de inko mensgrenzen voor patiënten, die tot nu toe door de plaatselijke huisartsen wer den gehanteerd, opgetrokken. De ver eniging meent dat een en ander beter aansluit bij de ontwikkeling van lonen en prijzen sinds 1961. De laagste inkomensklasse wordt opge trokken van 8.000,tot 8.650,per jaar. De patiënten in deze groep gaan nu voor een bezoek aan de huisarts 5,in plaats van 4.betalen en voor een dok ters-visite thuis 5,of 6,in plaats van 4,50. De tweede groep ligt na 1 juli tussen ƒ8.650,— en 13.000,— (thans 12.000,—). De tarieven voor bezoek aan. respectieve lijk van de dokter worden hier 6,of ƒ7,— en 7,of ƒ8,—. De derde groep komt te liggen van ƒ13.000,— tot ƒ20.000.— en gaat ƒ7,— of 8,en ƒ8,of ƒ9,betalen, afhanke lijk van het thans geldende plaatselijke tarief. De hoogste groep begint niet meer bij ƒ18.000,— maar bij ƒ20.000,— per jaar De dokterstarieven worden daar 8.of 9.bij een bezoek aan de dokter en io,bij een doktersvisite thuis. De ta rieven voor narcose en assistentie worden opgetrokken van 25,tot 30,en voor verloskundige hulp van ƒ100,tot ƒ125. Een en ander is gepubliceerd in het orgaan „Medisch Contact". Dé geregistreerde arbeidsreserve is in april teruggelopen met ruim 10.000 man nen. Volgens een opgave van het ministe rie van sociale zaken en volksgezondheid was de geregistreerde arbeidsreserve voor mannen eind april 24.706 tegen 35.041 eind maart. Het aantal werkloze vrouwen daal de van 4.409 tot 3.917. Het aantal open mannen 76.389 (eind maart 71.344) en voor vrouwen 38.614 (36.473). (Van onze correspondent) BONN. Het conflict in de West- duitse metaalindustrie is met een com promis geëindigd. Werkgevers en werk nemers verklaarden zich in de afgelopen nacht na dramatische discussies, die bijna twaalf uur duurden, ermee akkoord at de arbeiders met terugwerkende cracht tot 1 april 5 percent loonsver hoging zullen krijgen. Op 1 april vol gend jaar volgt een nieuwe verhoging met 2 percent. Het resultaat, bereikt tijdens een g°sprek, dat vertegenwoordi gers van v (evers en werknemers op initiatief van de minister van Economi sche Zaken professor Erhard in diens ministerie voerden, is een groot persoon lijk succes voor de vice-kanselier en op volger van Adenauer. De werkzaamheden in de metaalbedrij - ven in Zuid-Duitsiand, die al een week stilliggen, kunnen niet voor maandag wor den hervat. De oorzaak daarvan is dat de looneommissies van werkgevers en ar beiders het bereikte resultaat nog moeten aanvaarden. Bij de vakhond der metaal arbeiders, I. G. Metall, is bovendien een stemming noodzakelijk. Hiervan worden geen nieuwe moeilijkheden verwacht. Het staat ook vast dat I. G. Metall, waar vandaag de beslissing zal vallen over het uitbreiden van de staking tot Noord-Ri.jn- Westfalen, de staking niet zal laten door gaan. Toen de gesprekspartners in de afgelo pen nacht tussen drie en vier uur opge wekt, maar uitgeput het ministerie van Erhard verlieten, bleken zowel werkgevers als werknemers bijzonder opgelucht dat zij het eens waren geworden. In de loop van de dag .was duidelijk geworden dat Advetentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie Uit Nederland, België, Frankrijk, Italië, Duitsland, Engeland, Dene marken, Zweden. B.v. zo'n handge maakt dienblad van eeuwenoude op vatting uit Italië; hout, met antiek goud gedecoreerd. Een grote met kleurig bloemenboeket 26.50 - andere reeds v.a, Barteljorisstraat 18, Haarlem Tel. (02500) 18574 winkel vol ontdekkingen Advertentie BARtÊuOrIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LÉIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer en perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets warmer. Volledige weerrapporten op pagina twee. niemand van de betrokkenen enig heil in de stakingen zag en er liefst zo snel mo gelijk een einde aan wilde maken. De drei gende stillegging in de auto-industrie we gens gebrek aan materiaal uit stakende bedrijven is ook afgewend. Achteraf blijkt uit het bereikte resultaat hoe onnodig dit conflict was. Voor de sta king begon hadden de vakbonden reeds duidelijk^ gemaakt dat ij hun eis van 8 percent loonsverhoging wilden laten val len en bereid waren op 5 percent tot een akkoord te komen. De werkgevers van hun kant verhoogden hun aanbod van 3'/j tot 4'/. percent. Nu is het duidelijk dat de staking, die 90 miljoen mark produktie^ uitval per dag kostte, om een half per cent meningsverschil is gevoerd. Tijdens de discussie in F.rhard's aanwezigheid kwam het nog verscheidene malen tot zo grote prestigetegenstellingen dat men een afbreken der onderhandelingen vreesde. Erhard heeft de gesprekspartners echter steeds opnieuw en met succes naar de on derhandelingstafel teruggevoerd. Men neemt algemeen aan dat zijn politieke po sitie door dit resultaat een forse verster king heeft ondergaan. Deze opname werd gemaakt in het tentoonstellingsgebouw, waar gearre steerde negerkinderen op de grond zit ten. De ouders konden hun kinderen daar afhalen. (Telefoto) Kotzebue Dankbare mensen zijn als vruchtbare velden: zij geven het ontvangene ver menigvuldigd terug. PARIJS In Algiers schijnt de geest drift van het afgelopen weekeinde over het bezoek van president Nasser aanmerkelijk bekoeld te zijn, want de Egyptische presi dent heeft bekendgemaakt dat hij tot zijn leedwezen verplicht is zijn bezoek aan Algerije aanmerkelijk te bekorten. Aan vankelijk zou Nasser tot zaterdag in Al gerije blijven maar hij vertrekt reeds mor- De Algerijnse minister van Buiten landse Zaken, Mohammed Khemiste, die zondag aan zijn verwondingen is overleden, is maandag begraven op het kerkhof Sidi Mohamed te Algiers. De stoet vertrok van het Moestafa- ziekenhuis, dat twee kilometer verder ligt. Achter de baar, die bedekt was met vlaggen en rode rozen en die ver voerd werd op een legervrachtwagen, liepen premier Ben Bella, president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en de Algerijnse minister van Defensie, kolonel Boumedienne (respectievelijk in het midden, links en rechts op de foto). Honderdduizen den Algerynen sloegen de stoet zwij gend gade. (Telefoto). De 32-jarige Khemiste is na de aanslag niet meer bij bewustzijn geweest. Op 11 april schoot een man een kogel door zijn hoofd, waardoor hij hersenletsel opliep. De verbondsraadvêrgadering van het N.V.V. heeft gisteren een belangrijk be sluit genomen ten aanzien van de gang van zaken bij de Nederlandse Toonkunstenaars Bond (N.T.B.) die met haar ruim 1600 leden bij het N.V.V. is aangesloten. De brieven met besluit en de motivering zijn vanmor gen aan de besturen van alle aangesloten bonden gezonden. Bij het N.V.V. bewaart men over de inhoud van deze brieven het diepste stilzwijgen tot hedenavond wan neer naar men verwacht alle bonds- besturen zijn ingelicht. Ongetwijfeld bevatten de brieven be palingen over de uitspraken over de heer Ferares, de rebellerende secretaris die vrijdag een week terug in de vergadering van de afdelingsafgevaardigden de meer derheid achter zich wist te krijgen. Deze secretaris heeft al gedreigd een boekje over het N.V.V. open te zullen doen als deze vakcentrale het zou wagen hem of zijn bond uit te stoten. Het gevolg van deze weinig fris aandoende uitlatingen is ge weest dat voor het nieuwe, door de heer Ferares samengestelde, bestuur de meer derheid der functionarissen heeft bedankt. Men vreest in politiek vaarwater te komen. Van de negen bestuursleden zijn er thans naar verluidt nog maar vier over. MOSKOU (A.P.) Greville Wynne, een Britse zakenman, en Oleg Penkovsky, een Russische geleerde, hebben vandaag een bekentenis afgelegd in een kleine, stamp volle rechtszaal in Moskou. Wynne beken de zich schuldig te hebben gemaakt aan actieve spionage. Penkovsky bekende schuldig te zijn aan hoogverraad. Onder het publiek was mevrouw Sheila Wynne, die het verloop van de zaak volg de. Wynne maakte bij zijn bekentenis een voorbehoud. Penkovsky maakte geen voor behoud. Op hoogverraad staat de dood straf. De openbare aanklager vroeg Penkov sky wanneer hij Wynne voor het eerst had ontmoet. Penkovsky antwoordde: „Ik heb Wynne ontmoet toen hij met een groep Britse specialisten naar Moskou kwam in december 1960". Hij zei dat hij wist dat Wynne een Britse agent was, maar zei niet hoe hij dit wist. Zij ontmoetten el kaar weer, aldus Penkovsky toen Wynne in april 1961 naar Moskou kwam. Nadat Wynne had ontkend dat het ver haal van Penkovsky juist was, vroeg de openbare aanklager hem of hij een brief van Penkovsky had gehad om aan de Britse autoriteiten te overhandigen. Wynne antwoordde: „Ja, op het laatste ogenblik, toen ik op weg was naar de luchthaven." Op de vraag aan wie de brief was ge adresseerd, ging Wynne voort: „Penkov sky vroeg me of ik in Engeland belang rijke mensen kennen". In de akte van be schuldiging staat, dat Wynne heeft bekend dat hij het contact heeft verzorgd tussen Penkovski en leden van de Britse en Ame rikaanse spionagediensten. De prijs van de nootjes drie en vier uit de Nederlandse mijnen zijn verhoogd met 5,50 per ton, dat is ruim 0,40 per mud. De zomerprijzen, die per 1 mei zijn ingegaan, liggen hierdoor niet lager dan de winterprijzen van de afgelopen periode. Per 1 september zullen de winterprijzen worden opgetrokken. Tot hoe hoog is nog niet te zeggen, omdat nog wordt onder handeld over een loonsverhoging voor het personeel van de brandstoffenhandel, een verhoging die verdere gevolgen voor de prijzen kan hebben. gen. De voornaamste bezoeken aan de pro vincies zijn afgezegd Voor de als zo be langrijk aangekondigde politieke bespre kingen tussen Nasser en Ben Bella blijven nog slechts enkele uren beschikbaar. De Algerijnse minister van Voorlichting heeft op een persconferentie als reden op gegeven dat de plotselinge dood van de Algerijnse minister van Buitenlandse Za ken Khemisti een spaak in het wiel heeft gestoken en een langdurig politiek gesprek tussen Ben Bella en Nasser heeft bemoei lijkt. In Parijs betwijfelt men echter of dit de werkelijke reden is. Men neemt veeleer aan dat Nasser zijn bezoek heeft verkort wegens de toestand in Syrië en In Israel en met meningsverschillen over toetreding tot de Vêremgdê Arabische Re publiek te kampen heeft. Drie weken geleden werd in Cairo een federatie opgericht van Egypte, Irak en Syrië, de tweede editie van een reeds eer der opgerichte en mislukte federatie in september 1961. Het gemeenschappelijk symbool van deze federatie zal een ge zamenlijke vlag worden, maar verder heeft deze zogenaamde eenheid der drie landen het niet gebracht. Ook de nieuwe federatie heeft al weer moeilijkheden want zopas hebben in Damascus vijf pro-Nasser- ministers hun ontslag genomen uit de Sy rische regering, waardoor de nieuwe fede ratie van Nasser op losse schroeven is ko men te staan. Bovendien zal Nasser zich ernstig onge rust maken ove de ontwikkeling in Israel waar Ben Goerion heeft aangekondigd dat Israel zich moet voorbereiden op een ge wapend conflict met de Arabische wereld. Aan Nasser zou de verzekering zijn ge geven dat de Verenigde Staten bereid zijn de onafhankelijkheid van de Israëlische staat te garanderen en te verdedigen. Voorts acht men het in Parijs zo goed als zeker dat moeilijkheden zijn ontstaan tussen Nasser en Ben Bella over de Ara bische eenheid. Toen Ben Bella Nasser zaterdag in Algiers verwelkomde, liet hij doorschemeren dat Algerije in een verre toekomst lid zou kunnen worden van de Verenigde Arabische Republiek, maar dat eerst zou moeten worden gestreefd naar eenheid van de drie Noordafrikaanse landen mqt een gezamenlijke bevolking van 24 miljoen. In Algiers zelf geeft men duidelijk te verstaan dat men wel bereid is mede te werken aan de totstandkoming van de Arabische eenheid, maar dat de drie Noordafrikaanse landen er deel van willen uitmaken als een zelfstandige een heid en niet als vazallen van Egypte. Naar het voorbeeld van generaal De Gaulle wil men geen eenheid met supra-nationaal gezag, maar een Arabische wereld van va derlanden. Bovendien wil Ben Bella zich voorlopig in geen geval losmaken van Frankrijk, welks hulp het voor de komen de jaren niet kan ontberen. Het Tweede Kamerlid, de heer Peschar (P.v.d.A.) heeft de ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie gevraagd of het juist is, dat dezer dagen enkele in ons land afgerichte politiehonden naar Zuid- Afrika zullen worden overgebracht. „Acht de regering het niet ongewenst om onder de huidige omstandigheden honden, afgericht op het tot staan bren gen van opstandige en vluchtende perso nen, aan Zuid-Afrika te leveren?" zo wil het Kamerlid weten. De heer Peschar vraagt verder, of de regering bereid is de levering, respectievelijk nieuwe leveringen van politiehonden aan Zuid-Afrika te ver hinderen. Birmingham (Alabama) (Reuter) (AP) „Wij zullen vandaag nog meer demonstraties krijgen", aldus ds. Martin Luther King, voorzitter van de zuidelijke conferentie van christelijke leiderschap, op een pers conferentie in Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama. „Als vandaag de zon ondergaat, zullen er zoveel negers in de gevangenis zit ten dat de bevolking van Birming ham zal wensen dat ze nooit een neger heeft gezien", verklaarde een andere negerleider, ds. James Bevel uit Cleveland (Mississippi). „Wij hadden gisteren 2.500 mensen kun nen laten arresteren, maar we wer den moe". Maandag werden nog ongeveer duizend betogers gearresteerd, waarmee het totale aantal arresta ties op 2.400 is gekomen. Negentig percent van de duizend nieuwe ar restanten bestond uit kinderen. De politie gebruikte, op verzoek van de negerleiders, geen waterslangen van de brandweer. De kinderen kwamen in groepen van vijftig uit een kerk, waar zij door ds. King waren toegesproken. Zij lieten zich. zonder verzet te bie den. arresteren. Laat in de avond trok een groot aantal negers in optocht naar de gevangenis. De menigte ging echter uiteen, toen dominee King de verze kering had gekregen dat de kinde ren in de gevangenis goed worden behandeld. Het grote aantal arrestaties en het feit dat de meeste negers zich niet tegen borgtocht in vrijheid willen laten stellen, stellen de autoriteiten voor grote problemen. In het afge lopen weekeinde waren de gevange nissen al bijna vol en toen er maan dag nog zoveel gevangenen b\j kwa men kon de toevloed niet meer wor den verwerkt. Een aantal arrestan ten is daarom naar het tentoonstel lingsgebouw gebracht. Het Tweede Kamerlid prof. Vondeling (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Bui tenlandse Zaken de volgende vragen ge steld: „Meent de regering dat met be trekking tot de verscherpte apartheidspo litiek in Zuid-Afrika hetzelfde standpunt kan worden ingenomen als zij innam ten aanzien van de wijze van berechting en de terechtstelling van de Spaanse communis tenleider Grimau, namelijk dat „de reacties van de Nederlandse publieke opinie en de Nederlandse pers wel zó duidelijk zijn ge weest, dat het niet nodig is, dat de Ne derlandse regering de Spaanse regering de gevoelens, die in ons land hieromtrent heersen, door middel van een nota onder de ogen brengt." (Minister Luns op 24 april 1963 in de Eerste Kamer). „Als de regering inderdaad van mening is, dat van haar zijde geen stappen ge nomen behoeven te worden, zelfs niet met betrekking tot de hoogst ernstige ontwik keling in Zuid-Afrika, kan zij dan meede^ len in welke situaties de regering wèl van haar gevoelens blijk meent te moeten ge ven?" vraagt prof. Vondeling. De laatste gearresteerde in Finsterwolde. de directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zorg, die verdacht werd van verduistering, is op vrije voeten gesteld. Hij werd opv 21 maart, nadat er reeds vijf arrestaties waren verricht, in bewa ring gesteld en sinds 26 maart in voor lopige hechtenis gehouden in het Huis van Bewaring in Groningen. Een verzoek tot verlenging van de gevangenhouding is door de rechtbank afgewezen. Destijds heeft de officier van Justitie in Groningen meegedeeld, dat de arrestatie geen verband hield met de andere arrestaties in Finsterwolde. De daarbij betrokkenen zijn reeds eerder in vrijheid gesteld. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 W. L. Brugsma: reportage over India 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Topsxj 6 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Bêurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie t/m maat 50. aiïem dezt week s ft Anegang - Haarlem - tel. 10401 Advertentie Blue-Grass Flower mist, Elizabsth Ard^n's beroemd* ste gear! Nu In een nieuwe royale flacon en charmant# verpakking voor een verrassende prijs I om Mere moedor big to •I f PARFUMERIE Zandvportselaan 75, Heemstede, Tel. 36827 Ruime parkeergelegenheid. 'Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1