Voorpagina-beroemdheden in New York bijeen aan diner Amerikaans weekblad Time inviteerde 350 eregasten KREYMBORG WOENSDAG JONGENS PULL-POLO KREYMBORG 'nSnduJ President Soekarno in Djakarta teruggekeerd v? WERELDNIEUWS NU 3»®5 Van dag tot dag Spiritual President Bosch dreigt Haïti met geweld Onrust in Polen Gesprek in Genève over verbinding Moskou-Washington Drs. Barkman in zijn standplaats k f C^raatótoel Voor moeder DINSDAG 7 MEI 1963 3 Arts en 6 verpleegsters uit Warschau verbannen Vulkaan de Smeroe werkt Waarborg-kwaliteit. Katoen In open weave. Korte mouwen; 6 frisse kleuren. Alleen geldig 8 mei a.s. Niet neutraal Historiemakers Voorstelling horloge altijd een sieraad Gemoedelijkheid TOGAL TEGEN REUMATIEK - SNELLE STILLER VAN PIJN Tevredenheid Op - Ernö de In Birmingham, Alabama, V.S., speelt zich op het ogenblik een tragedie af, die in sommige opzichten vervuld is van bijna mystieke elementen, zoals een neger-spi- ritual, waarin droefheid en humor, ver trouwen en kinderlijke gelatenheid verwe ven zijn tot één zuivere toon van men selijke bewogenheid. Er vallen geen doden in Birmingham, maar de spanning is gevaarlijk en de zelf beheersing der autoriteiten en hun politiële arm wordt zwaar op de proef gesteld. De kleurlingen van Birmingham hebben hun schepen achter zich verbrand. Met hun gezinnen, kinderen en al, hebben zij zich op het „scherp van de snede" bege ven en dwingen zij de blanke bevolking tot een démasqué; zij zijn uit de halve schemering van een geduldig en lijdzaam verdragen der discriminatie getreden in het volle daglicht van de onomwonden eis: ge lijke rechten voor alle burgers. De blanke en gekleurde bevolkingsgroepen van Birming ham leefden tot dusver niet op voet van oorlog. De minzame meerderwaardigheid der blanken en de verdraagzame inferiori teit der negers pasten uitstekend in een maatschappelijke orde, die in pais en vree haar gang ging. De negerleiders hebben echter begrepen, dat voor de bevriezing van onrecht niets doelmatiger is dan min zaamheid en onderdanigheid. De doorbre king van deze verstijfde situatie is ge schied zonder geweld van de kant der kleurlingen. Als een spiritual heeft de ac tie der negers de stilte doorbroken en nu proberen de autoriteiten het lawaai te stoppen. Maar de actie der negers heeft die autoriteiten in een onvermijdelijk de fensief gedrongen, tegenover een offensief dat voor de buitenwereld een even humo ristische ondertoon heeft als menig ge wijd negerlied. Het defensief is zo blank en zo onsympathiek als het maar kan: gevangenis, bloedhonden, kinderarrestaties, waterstralen, gummistokken. Er zijn geen andere middelen om deze actie tegen te gaan, behalve dan een dras tische hervorming van de rechtspositie der kleurlingen en dat kan niet van de ene dag op de andere. De aandacht der we reld is gericht op Alabama, en dat is de bedoeling van Martin Luther "ting en zijn volgelingen. Robert Kennedy, mini ster van Justitie, zal niet lang meer kun nen blijven toezien. Hij wordt naar het Zuiden geroepen door een spiritual. SANTO DOMINGO (AFP) President Juan Bosch van de Dominicaanse Repu bliek, heeft in een telegram aan de voor zitter van de Raad van de Organisatie van Amerikaanse staten, Gonzalo Facio. gezegd dat zijn land alleen tot geweld zal overgaan als het beleg van de Domini caanse ambassade in de Haïtiaanse hoofd stad Port-au-Prince voortduurt. Volgens president Bosch is de ambassa de nog steeds omsingeld. Hij vreesl voor het leven van de 22 Haïtiaanse politieke vluchtelingen die zich in de ambassade be vinden. Bosch deelde ten slotte mee, dat alle Dominicaanse strijdkrachten zijn gemobi liseerd Er is opnieuw een Dominicaan se troepenmacht van enkele duizenden naar de grens met Haïti gezonden voor een eventuele invasie, aldus berichten Newyorkse radiozenders. Vliegtuigen van de Dominicaanse luchtmacht patrouilleren langs de grens en de Dominicaanse ma rine heeft contact gemaakt met Ameri kaanse marinestrijdkrachten, die zich in de omgeving van Haïti in de Caribische Zee bevinden. De organisatie van Amerikaanse Staten is in Washington in spoedzitting bijeen. Haïti heeft om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht, aldus is van UNO-zijde verklaard. WARSCHAU (Reuter) Volgens medi sche kringen in Warschau zijn zes verpleeg sters en een arts, die vorige maand een demonstratie van enkele honderden ver pleegsters voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden hebben geleid, voor vier jaar uit de Poolse hoofdstad verban nen. Het bericht is niet officieel beves tigd. Ook onder de studenten in Warschau heerst onrust. De autoriteiten zijn er ech ter tot dusverre in geslaagd botsingen te vermijden. De studenten zouden ijveren voor hogere toelagen en betere accom modatie in de studententehuizen. Volgens diplomatieke waarnemers hebben de prijsstijgingen voor brandstof fen en elektriciteit ook onrust onder de Poolse arbeiders gezaaid. Regeringsauto riteiten verwachten in de loop van het jaar het ontstaan van voedseltekorten tenzij er een bijzonder grote oogst is. De bevol king is gewaarschuwd, dat vlees, boter en melk waarschijnlijk schaars zullen worden. DJAKARTA (AFP) - De vulkaan de Smeroe, de hoogste van Java (3.700 m) is maandag begonnen te werken. Er stroomt lava langs de hellingen. Het is nog niet bekend of er gevaar voor dorpen bestaat. Een vlieger die de berg passeerde, heeft het nieuws wereldkundig gemaakt. (Van onze correspondent) De grote eetzaal van hotel Waldorf As toria te New York heeft in de loop der jaren al vele beroemde figuren als gast gehad. Nooit echter hebben er in de loop der geschiedenis zoveel beroemdhe den tegelijk gedineerd als tijdens de fees telijke maaltijd, waarmede het weekblad Time maandagavond zijn veertigjarig ju bileum vierde. Er waren driehonderdvijf tig belangrijke personen, wier portretten op Adveteniie voor leeftijd 6 jaar kl.stijging p.m. GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM de omslag van Time hadden gestaan, voor deze maaltijd uitgenodigd en zo zag men in levende lijve een belangrijk stuk ge schiedenis van de laatste veertig jaar. Het jubileumnummer van Time heeft het portret van wijlen president Lincoln op de omslag en het artikel daarbij is gewijd aan de eenling die verloren dreigt te gaan in de menigte. Het moet worden gezegd dat Time van 1923 tot 1963 de traditie heeft gevolgd een accent te leggen op het individu en de invloed van de enkeling op de loop der geschiedenis. Van 1923 af is het gebruik gebleven op de omslag een sprekend portret te plaatsen van een man of een vrouw, die op dat ogenblik bijzon der de aandacht heeft getrokken. Time's benadering van de historie is ingeslagen en het blad wordt in de hele wereld ge lezen. Ook financieel is het succes groot ge weest. Het beginkapitaal was 86.000 dollar en thans wordt de waarde van het Time- concern geschat op 262 miljoen dollar. In de loop der jaren is het Time-concern ook gaan drukken voor bekende bladen als Life, Fortune en Sports Illustrated. Voor Henry Luce, Time's hoofdredac teur die in 1923 tot de oprichters be hoorde, was dit een grote avond. De ere gasten'hadden een belangrijk aandeel ge had in de ontwikkeling der geschiedenis van de laatste veertig jaar. Zijn blad heeft hun invloed uitvoerig beschreven en de aandacht gevestigd op de karakteris tieke eigenschappen van deze historiema kers. Time is voor vele Amerikanen de laat ste veertig jaar het blad geweest, dat nun eens per week in pittige bewoordingen op de hoogte bracht van wat in Amerika en de wereld was gebeurd. De weergave der geschiedenis, waarop Time zijn lezers ver gast, kan men stellig niet neutraal noe men en Time pretendeert ook geen neu traliteit. Men kan het olad karakteriseren als Republikeins en vrij conservatief, al- is het Time-concern bijvoorbeeld progres sief ten aanzien van het rassenvraagstuk. Onder de eregasten waren filmsterren, geestelijken, professoren, diplomalen, ge neraals, sportfiguren, schrijvers, artsen, operazangers, enzovoort. De gastheren had den zich toch moeten beperken bij de in vitaties. Niet ieder, die op de omslag van Time had gestaan, was uitgenodigd. Time heeft in de loop der tijden ook figuren naar voren gebracht, die een funeste in vloed op het wereldgebeuren gehad heb ben. Op deze jubileum wond wilde men vooral het accent leggen op de construc tieve, aj-beid, die de afgelopen jaren is verricht. Voor twee prominenten klonk het ap plaus bijzonder lang en hartelijk: voor generaal MacArthur, die acht keer op de voorpagina heeft gestaan en die door Time altijd zeer in de hoogte is gestoken. Even warm was echter het applaus voor de vrouw, die het om „een leldzame en zeer armzalige reden nooit *ot een omslagfoto had gebracht: Clare Booth Luce, de echt genote van Henry Luce, de toneelschrijf ster, en onder Eisenhower Amerika's ambassadeur in Rome. Wie Amerika kent ziet bij het horen van enkele dezer namen een hele periode en een hele civilisatie voor zijn verbeel ding oprijzen: vice-president Lyndon John son en Romney Goldwater, die zijn ge noemd als toekomstige Republikeinse kan didaten voor het presidentschap, de mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, de luchtig geklede Gina Lollobrigida, ar. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, Elizabeth Arden en de boksers Joe Louis en Jack Dempsey, wiens portret reeds in 1923 op Times omslag prijkte. „Ik heb nog nooit zoveel mensen met bekende gezichten gezien die ik niet ken verklaarde een der vrouwelijke gasten. Ex-wereldkampioen Dempsey die zich door de menigte trachtte te wringen in een van de vier receptiezalen, verklaarde: „Het is tijden geleden dat ik zo hard heb moeten vechten." Alle eregasten werden voorgesteld. Tel kens wanneer een nieuwe naam werd ge noemd, werd op een doek de omslag van Time geprojecteerd, waarop de bekende fi guur destijds was afgebeeld. Dan zwiepte een felle schijnwerper naar de tafel, waar de eregast een plaats had gekregen en als deze opstond en boog werd het licht op het publiek gericht dat onvermoeibaar applaudisseerde. Vier beroemdheden lazen de ongeveer driehonderd namen. op. President Kennedy stuurde een tele gram: „Evenals de meeste Amerikanen ben ik het niet altijd eens met Time maar ik lees het bijna altijd." GENEVE (AFP/AP) Amerikaanse en Russische deskundigen die belast zijn met de totstandbrenging van een rechtstreekse lijnverbinding tussen Washington en Mos kou, zijn in Genève aangekomen. Zij heb ben gisteren een eerste gesprek gehad met de twee voorzitters van de ontwapenings conferentie, de Amerikaan Stelle en de Rus Tsarapkin. Het overleg wordt maan dag voortgezet. Voor het ogenblik zullen de besprekin gen geheim gehouden worden. Verwacht wordt dat de deskundigen de technische besprekingen enige dagen zullen voortzet ten, vermoedelijk zonder hun delegatie leiders. Explosie in operatiezaal. In een kinder ziekenhuis in Santiago (Chili) zijn een 5-jarig meisje, een jongen van zes jaar en een vrouwelijke arts om het leven ge komen toen een zuurstofcylinder tijdens een operatie explodeerde. Vijf artsen en zeven verpleegsters werden gewond. Van een der doktoren moesten beide benen worden geamputeerd. Advertentie UW- JUWELIER/HÓR LOGE R TOONT U GAARNE DE GE HÉLE INDUS-COLLECTIE (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) DJAKARTA De receptiekamer van Djakarta's vliegveld Kemajoran is gister avond twee keer in gebruik geweest: om kwart voor zes stond president Soekarno er, net terug uit Kota Baroe, het voorma lige Hollandia, waar hij de inlijving van West-Irian bij Indonesië had bezegeld. Om half acht stapte er een jonge, gebril de, Nederlandse diplomaat binnen, drs. Carl Dietrich Barkman. Voor onze nieu we zaakgelastigde in Djakarta waren er weinig mensen, twee Indonesische ambte naren van het protocol, een Nederlandse predikant en een pastoor en een handvol Nederlandse journalisten, die hoorden hoe hun Indonesische collega's hem welwillen de vragen stelden. Voor president Soekarno waren er meer: ministers, hoge officieren ambtena ren en buiten het stationsgebouw een paar duizend Indonesische communisten met Russische vlaggen. Wie verwacht mocht hebben dat de grote overwinnaar in het conflict om West Irian zijn terugkeer uit het nieuwe gebiedsdeel met een militante rede zou onderstrepen, vergiste zich. Inte gendeel, aan het einde van de rij handen, die hij had te schudden, was een Neder landse uitgestoken, die van oud-K.L.M.-di recteur Van Konijnenburg. Een president, die zojuist zijn doel „Van Sabang tot Me- rauke" had verwezenlijkt, zei blij ver rast „Hallooooo Konijnenburg, hoe is het met jou?" Soekamo's aankomst in de Garoeda Elec- tra met de goudgele presidentiële standaard was de gemoedelijkste die ik ooit zag. Ontspannen, als een pater familias, die zojuist zijn verloren spruit eindelijk in de boezem van het grote gezin heeft terug gehaald, keek hij van de vliegtuigtrap over Advertentie Zorg dat U Togal in huis heeft. Veilige stiller van grote en kleine pijnen. Reumatiek. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles verdwijnt snel. Door Togal. Maagveilig. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Een vijf van de tien vijf blanken en nègers betogers tegen de rassendiscriminatie in de Amerikaan se staat Alabama wordt door ce politie weggevoerd na het overschrij den van de grens van de staat. De demonstranten waren naar Alabama gekomen met de bedoeling te protesteren tegen de moord op de postbode William Moore, die onlangs werd doodgeschoten toen hij op zijn eentje in Alabama ging demonstreren tegen de rassenschei ding. De tien betogers volgden dezelf de route als de postbode. (Telefoto) de erecompagnie en drommen autoriteiten, diplomaten, journalisten, fotografen en toe vallige voorbijgangers, die door elkaar heen drentelden alsof er geen protocol be- bestond. Soekarno kuste zijn jonge vrouw Hartini, luisterde naar het volkslied, inspec teerde zijn ere-compagnie en schudde de handen van een ieder, die blij was hem terug te zien en dat waren er veel. Bui ten het stationsgebouw, bij de juichende communisten die spreekkoren aanhieven, leek het alsof de lust tot spreken hem nog even beving. Hij ging naar de massa toe, maar halverwege stopte hij en wuifde en glimlachte ze toe. Waarom zou hij ook Isprfeken? v Van de drie doelen die hij zich gesteld iheeft -het-herstel-van-de nationale een heid en veiligheid, de terugkeer van Irian Barat en de economische opbouw zijn de eerste twee vervuld. Er viel vast te stel len, dat Soekarno zich nog slechts met minimale veiligheidsmaatregelen hoeft te laten omspringen. En het derde doel, de economische opbouw, is eerder het werk van lange adem dan van lange redevoe ringen. Zo was het een tevreden president die wegreed naar zijn paleis Het was ook een tevreden Nederlandse zaakgelastigde, die met een kleine staf uit de Comet van de Malayan Airways stapte. Zijn aan komst is lang vertraagd: het bijwonen van Soekarno's terugkeer uit Kota Baroe zou voor een Nederlandse diplomaat geen onverdeelde vréugde zijn geweest. Daarna reed de 43-jarige diplomaat, die met zijn kleine staf aan een delicate di plomatieke operatie moet beginnen, door zijn nieuwe standplaats Djakarta. Zij stap ten af bij hun voorlopige woonplaats, Ho tel Indonesia. En daar wat achteraf stonden twee don kere mannen en keken toe: de voorma lige Papoea-leiders Tanggahma en Womsi- wor, eens de vermeende troefkaarten van een politiek. Zij wonen ook comfortab^ in Hotel Indonesia. Sinds Bonay hen in de race voor het gouverneurschap van Irian Barat is vporbijgestreefd, zijn zij in zaken gegaan. Schnabbel Het voetbalfenomeen Pele poseert enkele minuten voor een reclamefotograaf en kan twintig mille incasseren. Onze eigen Mies ligt in proces met een textielbedrijf dat in een reclamecampag ne haar naam ijdel gebruikt heeft. De rechter kent haar een smartegeldje van een halve ton toe als het textielbedrijf de campagne voortzet. En ons aller B.B. toucheert voor ieder knipoogje naar de commercie tenminste tienduizend Nieuwe Franken, althans als alleen haar blonde hoofdje wordt afge beeld. Wil de klant er een stukje bloot bij, dan betaalt hij tenminste het drie voudige honorarium. Daar worden u en ik als gewone ster velingen toch wel even stil van. Trouwens, niet u en ik alleen. Want uit de beste bron weet ik, dat menige beroemdheid op ander gebied eminente schrijvers, ge leerden en zelfs staatslieden ouer het algemeen ook niet vies van zo'n schnab belt je zijn. Alleen.zij worden er nooit voor gevraagd. Dat is eigenlijk heel onbillijk. Neem nu bijvoorbeeld een figuur als minister Luns. Hij is joviaal, fotogeniek en tot in de punt jes gekleed. Hij is op één na de popu lairste Nederlander en zeker de meest ge fotografeerde. Maar altijd voor de keizer zijn baard. Elke dag kijkt zijn vriende lijk aanschijn ons uit de redactionele ru brieken aan. Maar lachte hij u ooit toe vanuit de advertentiekolommen, lekker in de makkelijke sloffen bij Moeder Thuis, terwijl hij verheerlijkt zit te slurpen van een vurrükkuluk kopje Albert de Wit- oploskoffie, Altijd Vers Gebrand? Neen immers! Maar toch: wat een kansen liggen hier braak voor de dieptejongens van de re- clamebusiness. Voor het oprapen, mijne heren! Even de grijze massa laten wer ken en u ziet ze vóór u: Premier Jan de Quay, in vierkleuren druk. De edele trekken zacht en ontspan nen, het nobel reukorgaan half verscho len in een witte wolk van Geurig Rook genot. Daaronder, in forse drukletters: „Ook al aan de sigaar!" Of Excellentie De Pous, stoer en wijd beens in de vette aarde van het Groningse landschap. In de ene hand een tros kleurige feestballonnen. De andere wijzend naar een boortoren aan de einder, terwijl nóg een ballon hem als bubbelgom uit de mond ivelt met de slagzin: „Ga over op olie! Of op aardgas! Af en toe weet ik het zelf niet meer". Of de heer Kroesjtsjev: voor internatio nale campagnes. Rollend met de kwieke oogjes en uit volle macht het UNO- spreekgestoelte bewerkend met een fraaie glimmende herenmolière. „Zó sterk zijn nu onze Vortschoenen. Dubbel genaaid en dus onverwoestbaar, ook bij het zwaarste trapwerk. Iedereen loopt erin!" U ziet het: perspectieven te over. Met een beetje fantasie, een paar ton handgeld en een lekker verkoopspraatje zet u zelf zo'n re clamestunt op poten. Want voor een mil le of twintig trekt bijna niemand zijn neus op en als er één. Excellentie over de dam is'holgèn er meer. Vooral, dacht ik, in een tijd van demissionaire kabinetten. Advertentie J Oostwaarts. Eenheden van het Britse Rijn- leger zullen meer naar de grens van Oost-Duitsland worden verplaatst, over eenkomstig de strategie van de opperbe velhebber van de NAVO, generaal Lem- nitzer. De uitrusting van de Britse troe pen, die nu vooral in het gebied van de Rijn en de Ruhr gelegerd zijn zal voort aan, vooral op conventionele wapens zijn gericht. Anti-Griekenland. Britse pacifisten hebben meegedeeld dat zij een protestdemon stratie zullen uitroepen als koning Paul en koningin Frederika van Griekenland een staatsbezoek aan Engeland brengen Zij wensen geen eerbetoon aan „een land waar betogingen tegen de kernbewape ning worden verboden en waar mensen die de regering niet welgezind zijn ja- renland onrechtvaardig worden gevan gen gehouden". Kinderwerk. Drie Oostduitse scholieren, die op 18 april naar West-Duitsland wa ren gevlucht, zijn naar hun ouders te ruggekeerd. De kinderen waren aanvan kelijk bij familie in West-Duitsland on dergebracht, maar nadat een officiële instantie zich met de ouders in verbin ding had gesteld, werden zij door een Oostduitse ambtenaar afgehaald. Ogen dicht op 't toilet. In Hong Kong is het advies van bhoeddistische monniken ingeroepen voor twee oude gebouwen, waar het volgens regeringsambtenaren spookt. In een der gebouwen, waarin de regeringsradio van Hong Kong is onder gebracht, zei een omroeper „Als ik mijn ogen sloot in het toilet, voelde ik altijd iemand aan mijn mouw trekken, maar wanneer ik mijn ogen opende dan was er niemand". Hefschroef. Bij het verongelukken van een hefschroefvliegtuig van de Britse lucht macht Sp Borneo zijn alle negen inzit tenden om het leven gekomen. Castro bekijkt Rusland. Premier Fidel Castro van Cuba, die een bezoek brengt aan de Sovjet-Unie, is maandag uit Mos kou naar Wolgograd vertrokken voor een rondreis door het land. Protest. Een parlementslid van de Zuid- afrikaanse oppositiepartij „Verenigd Par- tijfront", James Hamilton Russell, is afgetreden uit protest tegen de steun die zijn partij heeft gegeven aan de on langs aangenomen anti-sabotagewet, waardoor de politie het recht krijgt een verdachte drie maanden vast te houden. Russell is 20 jaar parlementslid geweest. Raadselachtige vrouw. Een vrouw en drie mannen in Beieren lijden aan tyfus. Van de vrouw is de infectiebron niet be kend, er zou echter geen verband met Zermatt bestaan. De mannen zijn ziek geworden door drinken van water uit een besmette put. Brand in kernlaboratorium. Maandag is brand uitgebroken in een laboratorium voor kernenergie in de Londense voor stad South Kensington. Een deel van het gebouw ging verloren. Volgens de brand weer bestaat er geen stralingsgevaar. De brandweer had een groot gebied rondom het' gebouw afgezet. Oude duikboot. De Amerikaanse marine bestudeert een voorstel om een oude duikboot tot zinken te brengen in het ge bied waar de Thresher verloren is ge gaan, met de bedoeling de positie van de Thresher te bepalen door de bewegingen van de zinkende duikboot nauwkeurig te volgen. x

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3