Maar het aanhalen van de teugels der staatsdwang zou land doen scheuren INDIA VOOR DE KEUZE (IV) INCIDENT TIJDENS THANTS BEZOEK Kardinaal König prijst de Poolse rooms-katholieken PRACHTBIJTS%r Chefarine 4" E Het democratische India mist de mogelijkheid economische plannen dwingend op te leggen Een reuze sufferd Onlusten in Kongo Geen „chemische" oorlogvoering in Zuid-Vietnam Britse militairen namen wraak Twee Amerikaanse militairen naar Oost-Duitsland Moderniseer uw meubelen met Geta-Bever 4 middelen versterken eikaars werking Paniek bij brand in Senegal: 64 doden Particulier winstbejag en Hindoe-berusting doen 't ergste vrezen Staatsdwang onmogelijk Religieuze berusting Democratie een noodzaak Verzot op theoretiseren Kader schiet tekort Plannen maken DINSDAG 7 MEI 1963 MAI iteMl Roemeen mocht hem niet benaderen in Boekarest Leven en laten leven Int. controlecommissie ontvangt rapport zodat met een kleinere dosis kan worden volstaan Chefarine "4" bevat vier beroem de geneesmiddelen die eikaars werking versterken. Hierdoor is het mogelijk met een kleinere dosis te volstaan. Bovendien zorgt één der bestanddelen dat een ge voelige maag niet van streek raakt. Chefarine "4" is dus een bijzonder veilig middel voor de bestrijding van pijn en griep. BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN ÉÉN TABLET India bouwt marinebasis |tiijü .i i iiiiiii i» i JL Indiërs hebben een gemiddeld jaarinkomen per hoofd van 250 gulden. Het stijgt slechts langzaam, de bevolkingsaanwas kan de stijging in een daling doen verkeren. Iedereen is het erover eens dat er plan ning moet zijn. Maar plannen maken is één ding, ze uitvoeren is een ander. In- dia's „planning" is indicatief. Er worden geen „normen" gestdd die, zoals in Rus land, tot iedere prijs en op straffe van overplaatsing naar Irkoetsk moeten wor den uitgevoerd. Er worden doelen aange geven en iedereen wordt geacht naar het bereiken daarvan met ernst te streven Dat gebeurt ook wei in de publieke sector, de staatsbedrijven. Maar die om vatten slechts 4 pet. van de industrie. Voor de 96 pet. privé-bedrijven bestaat een sys teem van consultatie: vertegenwoordigers van regering en industrie vergaderen uit gebreid over wat er gedaan zou moeten worden. Dan gaan de industriëlen naar huis en het merendeel maakt vervolgens toch maar liever datgene wat het meeste geld inbrengt. Voor hen is de planning een academi sche excercitie. een leeg eerbewijs aan Gandhi en Nehroe. Zij menen: ..het socia lisme is een heerlijke zaak om voor te strijden, maar God verhoede dat we het ooit zullen beleven". En zo worden de 5-jaren-plannen slechts zeer ten dele uit gevoerd. Het is wel duidelijk waarom: India's re gering is een democratische, zij kan niet dwingen. Zij kan slechts proberen de eco nomie een eindweegs in de gewenste rich- tini te duwen .door een systeem van ver gunningen en restricties, van fiscale aan een ontmoediging, van gerichte investerin gen. Toch heeft dat systeem in Frankrijk uitstekend gewerkt. De Franse economie was willig om op die aansporingen in te gaan. Men zou menen dat het arme India nog williger zou zijn. Er is immers zoveel gesproken over de „revolutie der stijgen de verwachtingen", de druk van de onder- gepriviligeerden om hun materiële om standigheden te verbeteren? Zo die druk er in India is, dan wordt hij toch sterk ingedamd door het hindoeïsme. Door het geloof in de andei'e wereld, die men ge makkelijker bereikt naarmate men het op aarde slechter heeft. Deze tegemoetkoming voor hfet lijden op aarde, die andere godsdiensten ook ken nen, is geen aansporing tot lotsverbete ring hier. Het christendom heeft daar on der meer de gelijkheid der mensen tegen overgesteld. die wel een aansporing is. Het kastendom in het hindoeïsme was daarentegen de formalisering van de men selijke ongelijkheid. Zelfs als men wilde kon men niet hogerop. Wat bleef er an ders dan berusting in het ascetisme, Gan dhi's verheerlijking van de armoe? Men kan er, net als over de kwestie van de kip en het ei, lang over twisten wat er het eerst was: de armoe of de verheerlijking ervan als de beste vorm -z ■yjnr - »- i,x v van het zich schikken in het onvermijde lijke. Maar het is zeker, dat deze erfenis van de traagheid een ontzaglijke rem is op iedere economische ontwikkelingspo ging. Vobrdat men de bevolking van India, vooral de 70 pet. die op het platteland woont, kan aansporen meer te doen, zou men haar eerst moeten aansporen meer te wensen! Wie hieruit de conclusie wil trekken, dat het gemakkelijker en goedkoper zou zijn de Indiërs dan maar over te laten aan het armoedig lot waar zij zich zo verbazend gemakkelijk in schikken, ver gist zich. Want wat nu nog net draaglijk is, wordt binnen 25 jaar door de bevol kingsexplosie ondraaglijk. In het andere uiterste vervallend, zou men India kunnen adviseren zich niet de luxe te willen permitteren van èn demo cratie èn economische ontwikkeling. Maar ook dat gaat niet op: India's democratie is geen luxe maar noodzaak. De Indiase unie, innerlijk verdeeld langs lijnen van taal, ras, religie ep regionale belangen, zou uit elkaar springen wanneer de cen trale regering de teugels te strak aan trekt. laat staan als zij de zweep zou gebruiken. Er rest blijkbaar niets anders dan ge duldig voort te ploeteren op de onzekere, ingeslagen weg, te doen wat binnen de grenzen van het mogelijke ligt, in de hoop de vele noodlotsfactoren vóór te blij ven, Over de kansen van die weg raakt men in India beurtelings optimistisch en pessimistisch. Men leert er snel af zich te laten leiden door voorkeuren voor staats- of privé-be- d-rijf.' In de publieke sector staat tegen over het aanvankelijk fiasco van het met Duitse hulp tot stand gekomen staalbe drijf in Rourkela (verlies: 400 miljoen gul den! het perfect en economisch functione ren van het door de Russen gestichte staalbedrijf Bhilai. De trots van de privé- sector is het onmetelijke Tata-concern, een nationale pionier tegenover de corrupte knoeierij in sommige andere industrieën. Wie toch politiek-economische stok paardjes wil berijden kan overigens te recht bij de Amerikaanse ambassadeur in New Delhi, de briljante econoom Kenneth Olifanten bij India's nieuwste staal bedrijf Rourkela. - ...«^..v.v.v.v.v.v.-..-. Galbraith, die gezegd heeft: „De Indiërs zijn even verknocht aan het gepraat over socialisme als de Amerikanen aan dat over het particulier initiatief. In werkelijkheid is de Indische economie veel vrijer dan de Amerikaanse". Wie optimistisch wil blijven, luistere naar G. K. Mathoella, de directeur van de Hindustan Machine Tool Company in Ban galore. Deze in 1953 gestarte machinewerk- tuigfabriek, een staatsonderneming, kan nu uit eigen winst ieder jaar een nieuwe fabriek bouwen, tien percent dividend aan de staat betalen en zijn producten van Europese kwaliteit 20 pet onder de Europese prijs leveren. In dit moederbedrijf voor de industrie deden aanvankelijk vier Indische arbei ders het werk van één Europese, nu is de verhouding anderhalf om een. Mathoel la zegt: „Iedere industrieel zit in India op een onmetelijke markt. Wij hebben een onbegrensd arbeidsreservoir, ongeschoold maar niet onbekwaam. Als 90 percent van de Indische in dustrie maar 20 percent van de Europese efficiency haalt, dan ligt dat voorname lijk aan de bedrijfsleiding. De kwaliteit van onze managers is onvoldoende. In de privésector hoeven zij zich niet in te spannen want zij maken toch gigantische winsten. In de staatsbedrijven worden zij te laag betaald. En toch: wat Japan kon, moeten wij ook kunnen". Een onmetelijk arbeidsreservoir: bij de bouw van een elektrische centrale voor Calcutta wordt het beton gestort door vrouwen. De volle schalen wegen 25 kilo. De vrouwen verdienen f 1,25 per dag. „Het beton is even goed als bij ons", zegt de Amerikaanse inge nieur, „het storten duurt nauwelijks langer". LONDEN De heer John Montague schroefde de dop van de tank van zijn petroleumkachel los en stak zijn vinger in de vulopening, om voor hij naar bed ging te voelen of er nog genoeg brandstof in zat. De vinger kwam klem te zitten. Na een half uur martelen kwam Montague tot de conclusie dat hij hulp nodig had. Hij wierp een overjas over zijn schouders en begaf zich met de vergasser onder zijn arm en zijn vinger nog in de tank, te voet naar de dichtstbijzijnde eerstehulppost, twee blokken van zijn huis. Verplegers pasten een Ijsbehandeling op de vinger toe om deze te doen samentrek ken: tevergeefs. Zij brachten John, nog altijd in pyjama, naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis. Daar werd de vinger ingevet en werd geprobeerd de tank er door draaiende be weging af te wrikken. Maar ook dit hielp niet. Tenslotte spoot een dokter de vinger in met een verdovend middel en wurmde de tank los. John ging naar huis en naar bed. „Ik voelde me een reuze sufferd," zei hij. BOEKAREST (Reuter) In de Roe meense hoofdstad heeft zich maandag tij dens het bezoek van de secretaris-generaal van de UNO Oe Thant, een incident voor gedaan. Toen Oe Thant het nationale kunstmuseum had bezocht en in een auto stapte, kwam een man op hem af die in het Roemeens riep „Kameraad Oe Thant, kameraad Oe Thant". Hij wilde iets uit zijn zak halen maar werd vastgegrepen door twee rechercheurs in burger, terwijl een derde zijn hand tegen de mond van de man drukte. De man, die hevig tegen stribbelde, werd het museum ingesleept. De Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Manescu, ging ook naar binnen ter wijl Oe Thants wagen wegreed. Het is niet duidelijk, of de secretaris generaal, die een bezoek van vier dagen aan Roemenië brengt, het incident heeft gezien. Roemeense functionarissen zeiden tot westelijke verslaggevers die getuigen waren van het voorval: „De man was dronken. Hij wilde Oe Thant een hand ge ven." (AP) Oe Thant zei tijdens een toe spraak in de universiteit dat de UNO een doeltreffender strijdmacht nodig heeft om de vrede te kunnen bewaren. Hij hield een krachtig pleidooi voor de vreedzame coëxistentie. Oe Thant zei dat de gehele wereld in deze tijd leeft onder de angst voor de waterstofbom en dat „slechts de UNO de mensheid van zulk een catastrofe kan redden." Hij verklaarde dat de mens heid twee filosofieën nodig heeft: de filo sofie van het leven en laten leven en de filosofie van het vreedzaam naast elkaar bestaan. „Er bestaat religieuze verdraag zaamheid," zo zei hij, „maar er is nog geen politieke verdraagzaamheid. Weder zijds respect van politieke overtuigingen maakt deel uit van grote wijsheid. Slechts in deze geest en in de geest van „leven en laten leven" zal de mensheid in staat zijn te blijven voortbestaan." Hij kreeg een krachtig applaus van zijn gehoor. ELISABETHSTAD (AP) In het af gelopen weekeinde zijn in Elisabethstad tenminste vijf mensen omgekomen bij in cidenten waarbij het Kongolese leger, UNO-troepen, de politie en burgers betrok ken waren. De andere wereld van het Hindoeisme: godsbeelden op een tempel. SAIGON (AFP) Een Zuidvietnamese verbindingsmissie heeft in een nota aan de internationale controlecommissie ge zegd dat de Noordvietnamese klacht, als zou Zuid-Vietnam gifstoffen gebruiken bij de oorlogvoering en als vergeldingsmaat regel tegen de bevolking, zowel uit weten schappelijk als uit rechtskundig oogpunt volkomen ongegrond is. De verbindinsmissie nodigt de leden van de controlecommissie uit voor een bezoek aan de provincies waar volgens de Viet- cong schade zou zijn toegebracht en slacht offers zouden zijn gevallen bij de ont*- bossingswerkzaamheden. Bij deze werk zaamheden zijn stoffen gebruikt die geen enkele giftige werking hebben op mens of dier, zelfs niet op de bodem, aldus de missie. (Volgens deze missie zijn dit aci- dum dichloorophenoxyaceticum 2, 4d en acidum Triclorophenoxyaceticum). KATTOWICE (Polen) (AP) Aan het slot van zijn bezoek aan Polen heeft de Weense kardinaal König zaterdag gezegd dat het geloof en de toewijding aan de kerk in Polen groter blijkt te zijn dan in zijn eigen land. De rede van kardinaal Kö nig, in de onvoltooide kathedraal van Kat towice werd uit het Latijn in het Pools vertaald voor ongeveer vierduizend gelo vigen. Kardinaal König en de Poolse pri maat kardinaal Wyszynski hebben vrijdag deelgenomen aan de huldiging van de maagd Maria bij de schrijn van de „Zwarte Madonna" van het Jasna Gora-klooster te Czestochowa, waar duizenden gelovigen waren samengestroomd. „Wij hebben de littekens en wonden van de laatste oorlog gezien en wij heb ben gezien hoe uw vaderland zich her stelt", aldus kardinaal König in zijn toe spraak. „Vanwaar komt deze vernieu- LONDEN Ongeveer 100 Britse mili tairen, die wraak zochten voor de moord op een kameraad, bestormden in het weekeinde de Afrikaanse wijk van Nairo bi (Kenya) en sloegen in de verschillen de bars de boel kort en klein. Zij vielen taxi-chauffeurs aan, die zij er van beschuldigden de 19-jarige Engelse soldaat Jones naar een verdachte buurt te hebben gelokt, waar hij doodgeslagen werd. FRANKFORT (DPA) Van Ameri kaanse militaire zijde in Frankfort is be vestigd, dat kapitein Alfred Svenson naar Oost-Duitsland is uitgeweken. De Ameri kaanse autoriteiten stellen een onderzoek in naar de aanleiding. Men spreekt van „een paniekhandeling". Het hoofdkwartier maakte verder bekend, dat sergeant Ben jamin I. Cain uit zijn onderdeel in West- Berlijn vermist wordt. Het Oostduitse persbureau ADN meldde gisteren dat kapitein Svenson en sergeant Cain politiek asiel hebben gevraagd. Sven son zou zaterdag in uniform met een mili tair voertuig bij Eisenach de zonegrens zijn overgereden. Cain kwam twee dagen eerder in Oost-Berlijn aan. Advertentie Zo makkelijk - 18 fraaie houttinten wingskracht? Hij komt uit de schat van uw geloof". Kardinaal Wyszynski zei, dat de maagd Maria in Polen „niet slechts het geloof maar ook haar regering als koningin van Polen verdedigt. Zij regeert elke dag. niets geschiedt in het dagelijkse leven zonder de liefde van de maagd", aldus d'e kardinaal. Kardinaal Wyszynski is naar Rome ver trokken voor een bespreking met de paus. De kardinaal zal waarschijnlijk in Wenen een bezoek brengen aan kardinaal König. Het wordt verder mogelijk geacht dat Wyszynski op zijn terugreis naar Polen een bezoek aan Frankrijk zal brengen. Advertentie E«n enkel tablet zorgt bij pijn, griep of een "landerig gevoel" dat u met plezier uw werk kunt doen! 20 tabletten I 0.80, 40 tabletten (in strips) f 1.60, 100 tabletten f3,60. DAKAR In het stadje Dourbel in Se negal zijn zaterdagavond 64 mensen omge komen bij een brand in een openlucht bioscoop. Achttien mensen werden zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. De meeste slachtoffers vielen door de paniek, tijdens welke 600 mensen zich naar de uitgang drongen. De meeste slachtoffers waren kinderen (AFP). (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) NEW DELHI. Het gezelschap dis cussieert transpirerend over India's eco nomische ontwikkeling. Het telt een Fransman van de Parijse beursberichten, die alleen maar wenst te vernemen hoe veel percent profijt men op buitenlandse investeringen krijgt. Het omvat een Herr Doktor, die gelooft dat Erhard in India zegenrijk werk zou kunnen verrichten. Leden van Indiase Kamers van Koop handel springen op en verlangen te ver nemen wat nu precies de sleutel van het Duitse Wirschaftswunder is. Misschien past die ook in het stroeve slot van In- dia's economie. Officials van India's re gering delen ernstig mee, dat India een plan-economie heeft die op de socialis tische maatschappijvorm mikt. Als niet-specialist krijgt men sterke nei ging de economen op het niet ter zake doende van hun uiteenzettingen te wijzen. De Fransman is het niet duidelijk, dat buitenlandse investeringen een politieke verzekeringspremie zijn. De Duitser zou moeten weten, dat zijn dikke minister de lust tot sigarenroken snel zou vergaan als hij met het Indiase probleem gecon fronteerd zou worden. Duitsland had al leen maar een beschadigde infrastructuur, India heeft er bijna geen. Geven de 5-jaren-plannen en de socialis tische ambities antwoord op de vraag hoe men India's economie van de grond moet krijgen? Die vraag klemt: de 450 miljoen NEW DELHI (AFP) De Indische re gering heeft besloten tot de aanleg van een grote marinebasis in Visjakapatnam, aan de oostkust van India. Dit heeft de minister van Defensie, Cha- van, maandag in het Lagerhuis meege deeld. De plannen verkeren in een verge vorderd stadium. KAAS UIT HET VUISTJE Kent u Mon Chou, Kernhemse kaas, St. Paulin Wees niet een kennig: houd van méér kazen! Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4