Balans in evenwicht: één ploeg promoveerde, één degradeerde N.C.V.B.-Velsen-Noord heeft een nieuwe presidente LANGS SLUIZEN EN HAVENS Vakantie: Denemarken en Noorwegen ,V.P. 9 MEI Gezonder werken bij de Mekog door goed idee Twee Kijk Uitteams zorgden hiervoor Havenberiehten Bridgedrive Roode Kruis IJmuiden Hoe de duiven vlogen Schip voor autovervoer Geldleningen aan leerkrachten voor eigen woning en de Het Kabinet de Quay Wereld van Morgen Sport in IJmond DINSDAG 7 MEI 1963 5 Schaakclubs in IJmond uitgestreden Onafhankelijke Baptisten gemeente in IJmuiden Onderwijs in Beverwijk Gratis kaarten voor openluchtspel Oude politiepost exit! EEN LEUK CADEAU voor Moeder Veel spinazie en rabarber op veiling Dagelijks bestuur van P. Vermeulen Museum Verkieiimepsmanifestatle in Alkmaarseweg 32 a - Beverwijk LOMMERLUST onderwerp: Sprekers: Dr. W, L. P. M. DE KORT Mr. J. A. MOMMERSTEEG C. F. KLEISTERLEE IJmonders let op uw zaak - komt allen Kring Haarlem. Aanvang 20,00 uur. Voor de schaakverenigingen in de IJmond is de bondscompetitie 1962-1963 ten einde. De balans opmakend zou men kunnen stellen dat de „inkomsten" en „uit gaven" elkaar in evenwicht houden. Er was namelijk slechts één tiental dat tot promotie kwam (Kijk Uit 2) en één team (Kijk Uit 4) dat degradeerde. Noch Pat Mat, Weenink, Santpoort of Driehuis kwam tot promotie of degradatie. Met het 2de tiental bracht Pat Mat het wel tot een beslissingswedstrijd maar hierin geng men ten onder. Hetzelfde geldt voor Driehuis 2 dat eveneens dicht bij promotie was maar door verlies in een beslissingswedstrijd de aansluiting miste. In de hoogste afdeling van de NHSB hadden Pat Mat en Kijk Uit een plaats gevonden. De Beverwijkers kwamen dit maal heel wat beter voor de dag dan hun IJmuider vrienden. Hadden Suiker c.s. te gen de latere kampioen VVV (Alkmaar) niet een onfortuinlijke nederlaag geleden (51/i-41/2), de ploeg zou zelfs kampioen zijn geworden en een poging hebben kunnen on d^rnemen het „schaakwalhalla", de KNSB competitie, binnen te treden. Met Kijk Uit lag het anders. De ploeg kwam nogal moeizaam op gang en was al snel overtuigd dat het dit jaar .liet zuu lukken. Om de kansen van het tweede tiental op promotie zo sterk mogelijk te houden werd vrijwel zelden of nooit een beroep geda&n op een speler uit het twee de tiental om met het eerste mee te spelen waardoor dus het tweede team op volle oorlogssterkte kon blijven opereren maar het eerste team geen hemogeen geheel werd. Men kon zich echter wel handhaven en slaagde in de opzet het tweede tiental eveneens in de overgangsklasse te bren gen. Weenink kwam met het eerste tiental in de eerste klasse tot wisselende succes sen. De ploeg van Muyen stond het ene moment in de gevarenzone om een vol gend ogenblik in de kopgroep te opereren. Uiteindelijk werd het een goede plaats midden op de ranglijst. Santpoort heeft in de eerste klasse ook niet slecht gespeeld. Het bleef slechts twee punten op kam pioen Kijk Uit 2 ten achter en had tot aan de laatste wedstrijd een zeer goede kans karhpioen te worden. De laatste ontmoe ting ging echter verloren en nu moeten Sterk c.s. volgend seizoen weer opnieuw beginnen. Geen gemakkelijke opgave in 'n afdeling met onder andere VHS 2, Rolland en Het Oosten 2. Het is Pat Mat 2 niet gelukt haar plaats in de eerste klasse te heroveren. Men was er bijzonder dichl bij, maar de beslissings wedstrijd tegen het zeer sterke Castricum werd verloren. Santpoort 2 speelde in deze afdeling (2C) een belangrijke rol. Het dwong zowel Castricum als Pat Mat 2 een gelijkspel af maar bleef in de overige wedstrijden iets achter om met deze bei de teams gelijke tred te kunnen houden. Kijk Uit 3 ontkwam hier ternauwernood aan degradatie hoewel men toch een zeer behoorlijk team had. In de derde klasse C kwam Pat Mat 3 met 5 punten van de IJmond-vertegen- woordigers het beste voor de dag. Drie huis bleef hier wat beneden haar moge lijkheden, hoofdzakelijk door het vooral in uitwedstrijden voorkomende invallers euvel. Als men voledig was geweest zou den de drie 5V2-41/» nederlagen niet nodig zijn geweest en waren er heel wat meer punten gescoord. Santpoort 3 zat in de gevaarlijke zone maar distancieerde zich bijtijds van het beslist niet sterke Kijk Uit 4, dat dan ook het kind van de rekening werd en na één seizoen in de derde klasse weer naar de vierde klasse moet terugkeren. Wee nink 3 speelde na promotie een behoorlijk seizoen en bracht het tot een goede plaats midden in de rangschikking. Bij de vierde klassers bleek Driehuis 2 grote vorderingen te hebben geboekt ten- opzichte van het daaraanvoorafgaande sei zoen. Helaas werd de beslissende wedstrijd tegen Het Oosten 5 verloren maar met hernieuwde inspanning zal men volgend seizoen stellig een goede kans maken als- npg promotie te realiseren. Kijk Uit 5 kwam met grotendeels onervaren spe lers tot een aanvaardbaar resultaat en slaagde er als enige in kampioen Heem stede 4 te verslaan. Weenink 4 bracht er niet veel van terecht. Slechts één gelijk spel en vijf nederlagen spreken in deze duidelijke taal. De eindstanden van de af delingen waarin ploegen uit de IJmond hebben gespeeld zijn: Overgangski. 2de klasse D: WV 12 Het Oosten 2 12 Pat Mat 10 Zandvoort 10 Heemstede 6 Hoofddorp 8 Kiik Uit 5 Weenink 2 6 Schaaklust 4 Rolland 2 3 VHS 2 4 De Uil 2 Schaakmat 1 De Torens 1 1ste klasse B: 3de klasse C: Ki.ik Uit 2 8 KSC 12 Rolland 6 HWP 10 Santpoort 6 Weenink 3 6 Bloemendaal 6 Pat Mat 3 5 Aalsmeer 4 Driehuis 4 Heemstede 2 0 Santnoort 3 4 Kiik Uit 4 1 1ste klasse A: Zaanstr -Noord 7 4de klasse B: Oopositie 7 Witte Paard 2 6-12 Weenink 5 Assendelft 8-11 KTV 5 Zaandam 4 8- 9 7aandam 2 4 Lasker 8- 7 VVV 2 2 Raende 3 6- 5 Assendelft 2 6- 3 2de klasse C: Weenink 4 6- 1 Castricum 7-12 4de klasse C: Pat Mat 2 7-10 Heemstede 4 5-7 Santpoort 2 6- 6 Het Oosten 5 6-8 Bl'daal 2 6- 6 TO-iohuis 2 6-6 VHS 3 6- 5 TTWT5 3 5-5 Kijk Uit 3 6- 3 K'IV Hit 5 5-4 Zandvoort 2 6- 2 De Vier Torens 5-2 Aanstaande zondag, 12 mei zal de insti- tuering plaats vinden van de Onafhanke lijke Baptisten Gemeente te IJmuiden en wel in het kerkgebouw van de Doopsgezin de Gemeente aan de Helmstraat in IJmui- den-West door ds. J. A. Visser, Baptisten predikant te Amsterdam, die tevens voor ganger zal zijn van de IJmuidense Ge meente. Het zal voor ds. Visser een bijzonder verheugend feit zijn, daar hij zondag zijn jarenlange arbeid in IJmuiden bekroond zal kunnen zien door de vorming van een zelfstandige gemeente hier ter plaatse. Ter accentuering van de instituering van de gemeente te IJmuiden hoopt ds. Visser zondag in de te houden godsdiensoefening, die des middags om 4 uur zal aanvangen, te spreken over het onderwerp: „Hoe men in het huisgezin van God moet verkeren". De Onderwijsdag van het openbaar on derwijs in de inspectie Alkmaar, wordt gehouden op donderdag 9 mei in het Ken- nemer Theater in Beverwijk. Burgemeester -J. G. S. Bruinsma houdt de inleiding en de heer C. van het Maalpad, hoofd van een school in Beverwijk zal spreken over „Aanpassingsproblemen van immigranten arbeiders", waarover daarna zal worden gediscussieerd. Ook zullen de afgevaardig den kennis kunnen nemeri van het wer ken bij Hoogovens, door middel van de film: „Van erts tot blik", waarbij ir. W. Bakker, adjunct-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken een toe lichting geeft. Maandag kwamen In IJmuiden aan: Pekin van Zwarte Zee: Caltex Edinburgh, Londen; Piceno, Bordeaux: Josef Johann, Bremen; Grebbestroom. Huil. Vechtstroom. Bristol: Rote, Gefle; Valga. Antwerpen; Mare Altum, Liverpool; Reint, Karls- harnn Privolsk, Llepaja: Nero, Bordeaux: Thea- no, Dublin: Zaanstroom, Vlissingen; Jajce. Tuap se; Hillersborg. Stockholm; Milos, Noordzee, bijlegger IJmuiden Dinsdag' kwamen in IJmuiden aan: Lokoja Palm van Rotterdam; Mithras, Antwerpen: Spes, Swtnemtinde, kalk voor IJmuiden; Chiron, Lon den. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Olivia naar Caribische Zee; Confid, Londen, aardappelen van Urk; Fem. Oslo. zout van IJmuiden; Warma, Wismar, van Velsen. Wally, Halmstad, kunstmest van I.Tmulden; Milos, Bremen, walsmateriaal van IJmuiden: F.sso Emden. Hamburg; Tor. Malmö: Mercurius H Dagenham; Neth. Coast. Letth; Leni, Rotetrdam: Wexford. Boston, stijfsel en stroop van Wormerveer; Maaskade, Middlesbo- rough; Willem Fortuin, Schiedam; Lumey, Hans- weert; Menapla. Gdansk. Rema. Londen, wals materiaal van IJmuiden: Oosterdiep. Gothenburg, walsmateriaal van IJmuiden: Hado, Rotterdam; Milos. Bremen, biilegger IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Corsica naar Alblasserdam, van Hasselt; Piceno, Genua: Mi chael W. Lowestoft; Minos. Turku. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het is traditie geworden, dat in het ka der van de landelijke inzamelingsactie voor het Nederlandse Rode Kruis een be langrijke plaats wordt ingeruimd voor een bridgedrive. Op maandag 27 mei om 19.30 uur precies begint de drive in restaurant Royal" aan de Kennemerlaan in IJmuiden Ook nu weer wordt volgens het Howell-systeem gespeeld met acht paren in iedere lijn, ter wijl de twee paren, die in elke lijn het beste resultaat behalen, een prijsje ontvan gen. Er wordt voor de achtste maal om de persoonlijke wisselzuil en voor de zevende keer om de verenigingswisselbeker ge speeld. Daar de eerste wisselbeker onlangs definitief eigendom is geworden van „Ne ver down" te Beverwijk, zal de vereniging dit jaar een nieuwe wisselbeker beschik baar stellen. De inschrijving, ad twee gulden per per soon, onder gelijktijdige vermelding van de klasse waarin men deelneemt (hoofdklasse, eerste klasse, tweede klasse of thuisbrid- gers) kan geschieden vóór donderdag 24 mei bij de heer Th. B. van Kleef, Hercules straat 61, IJmuiden, tel. 4112. Evenals in de voorgaande jaren heeft het bestuur van de bridgeclub „De .Tumn zich bereid verklaard het bridgetechnische deel van deze drive te verzorgen. Het damtoernooi om het kampioenschap van Kennemerland, waaraan honderden spelers hebben deelgenomen, is thans ten einde. Dukel is met een grote voorsprong kampioen geworden. De tweede en derde plaats, die van belang zijn voor de provin ciale wedstrijden, werden veroverd door Van der Vossen (damclub Het Oosten) en Belien (St. Bavo). Met kampioen Dukel zullen Van der Vossen en Belien in het najaar spelen om de kampioenstitel van Noord-Holland. De prijsuitreiking en huldiging van de Holland in Haarlem plaats hebben. Tevens kampioen zal op 24 mei in hotel Hof van zullen de dammers dan bijeenkomen voor snelheidswedstrijden. De uitslagen van de laatste twee ronden van de finale luiden: 6de ronde: Dukel Schelfhout 2—0; Van der Vossen—'Teunis sen 2—0; Belien—Meure 1—1; Van Hal- Van Kesteren 11; 7de en laatste ronde: DukelTeunissen 20; Van der Vossen Van Kesteren 2—0; Van Hal—Meure 1—1; Belien—Schelfhout 2—0. De eindstand luidt: gesp. gew. gel. ver. pnt 13 Dukel Van der Vossen Belien Van Hal Meure Van Kesteren Teunissen Schelfhout 6 3 2 2 2 2 2 0 1 3 4 3 3 2 2 0 Dukel heeft in Urk een simultaanseance gespeeld. Van de 17 partijen won hij er 11 speelde viermaal remise en verloor twee partijen. In de laatste ledenvergadering van dit seizoen van de afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond welke maandagavond in het gemeentelijk wijkcentrum is gehouden, heeft een wisse ling van presidente plaats gevonden. Na dat mevrouw E. Schouten-Buning gedu- ende acht jaar de leiding heeft gehad was reeds in een vorige vergadering bij voor baat mevrouw J. Suurmond-Huser als zo danig gekozen, zodat mevrouw Schouten aan het einde van deze bijeenkomst af scheid nam. Zonder tegenkandidaten be zette mevrouw Zweers de functie van vi- ce-presidente in de vakature van mevrouw Affourtit-Post. Het afscheid van mevrouw Schouten, die de hamer overhandigde aan haar op volgster, ging met hartelijke woorden van dank gepaard De afgetreden .presidente erkende een zeer prettige tijd als leidster van de afdeling te hebben gehad, daarbij gesteund door de medewerking van haar bestuursleden en de leden, die zij dan ook hartelijk daarvoor dankte. Zij vertrouwde er op. dat haar opvolgster dezelfde rijke tijd zou mogen beleven, die haar ten deel was gevallen De secretaresse mevrouw C M Volmer-van Dillewijn vertolkte daarop de dank der leden door haar een fraai collier aan te bieden. Meegedeeld werd nog, dat op 8 mei in Utrecht de algemene vergadering van de N.C.V B wordt gehouden, waarin als be langrijk punt een contributieverhoging aan de orde zal komen Deze verhoging komt ten goede aan de afdelingskas Op 12 juni wordt te Hoorn de gewesteliike landdag gehouden en op 12 september hoopt men met de leden een uitstapje te maken naar Makkum voor het bezoek aan een aardewerkfabriek Overwogen wordt nog om in september een ziekenbezoek commissie te beginnen onder leiding van mejuffrouw De Haan. Voordat het huishoudelijke deel werd af gehandeld hield mevrouw Cnossen een be spreking over haar boek „De roos en de doorn." welk verhaal een vervolg is op ,Een roos ontluikt." Zij vertelde hoe moeilijk het is de in houd van een boek gestalte te geven in een bevredigende titel, hetgeens soms tussen schrijver en uitge /er dé findige ëónfliét'én veroorzaakt. Aldus wist zij de vele aan- Weziae dames te boeien met haar karak ter-tekening van Hanneke Zuidema, een kind uit een onkerkelijk milieu, waarbij t geloofsleven ontluikt en die in het twee de boek dit geloofsleven ook weet over te brengen op anderen door haar warme mensehjkheid. Zaterdag 18 mei a.s. is het vlaggetjesdag. In het veelzijdige programma van de vie ring daarvan is zoals reeds gemeld, ook op genomen het groot openluchtspel „Vispoort IJmuiden" Dit spel waaraan enige hon derden deelnemers medewerken wordt opgevoerd aan de kop van de Vissershaven Voor de vele te verwachten belangstellen den zal een tribune worden opgericht Voor het bijwonen van het spel op deze tribune zuilen gratis toegangskaarten be schikbaar worden gesteld. Deze zijn op 11 mei van 10.00 uur af verkrijgbaar bij de V V.V. op het Marktplein te IJmuiden. Maximaal twee kaarten per persoon zul len, voor zover de voorraad strekt, uitslui tend aan volwassenen worden uitgereikt Tot een van de laatste gebouwen, dat zich wegens de uitbreiding van de indus trie nog in Velsen-Noord heeft kunnen handhaven in de nabijheid van het pont- veer, behoorde ook het oude politiebu reau aan de Wijkerstraatweg; het voor malige woonhuis van de schoolhoofden van de vroegere school G, later no. 7. Dit oude huis heeft vorige week kennis gemaakt met de sloper, die donderdag met zijn taak begon en het reeds vrijdag avond van de kap had ontdaan. Nog enkele dagen en dan zal ook deze voor malige woning een herinnering zijn voor vele oude Wijkerogers. die in de loop van de laatste tien jaren zeer grote ver anderingen van hun vroegere dorp hebben beleefd. Nu voor de papierfabriek van Van Gel der Zonen straks ook dit laatste obstakel zal zijn .opgeruimd om de uitbreiding van de nieuwe loskade en de daarachter lig gende opslagplaatsen te kunnen voortzet ten, is nog slechts het wachten op het verleggen van het pontveer. Eerst dan zal de oude, vertrouwde Wijkerstraatweg ge heel worden afgesloten nabij de Corvers- laan die dan de zelfkant van Velsen-Noord zal worden. Advertentie DE ZWEEDSE rederij Olof Walle- nius, gevestigd in Stolckliolm, is eind vorig jaar in het bezit gekomen van een eigenaardig schip, dat al enkele malen de IJmuidense sluizen is gepasseerd met een lading auto's. Dit bijzondere schip, Traviata genaamd, is hierbij afgebeeld. Het is groot 3046 reg. ton hruto, de grootste lengte bedraagt 78,63 m, de lengte, tussen de loodlijnen 76,26 m, de breedte 13.10 m en de diepgang 5.64 m. De 2400 pk dieselmotor geeft het schip een vaart van ruim 12 knopen. Aan navi- gatieapparaten heeft de Traviata aan boord radiotelefonie, radiopeilinstallatie, echo lood, gyrokompas en radar. De rederij Wallenius beschikt over ruim 20 schepen, verdeeld over vijf maatschap pijen. De beide grootste schepen zijn de Soya-Maria en de Soya-Andrea, elk 25900 reg. ton bruto, die een paar jaar oud zijn. Deze behoren toe aan de Rederi A/B Soya, welke met de A/B Wallenco, A B Wallship, A/B Wailstar en A/B Wall- tank onder directie staat van Olog Wal lenius. Eerstgenoemde maatschappij telt 10 schepen, waartoe ook de Traviata en de Rigoletto behoren. Deze, de kleinste van Wallenius, kwamen in 1955 nieuw in de vaart, na te zijn gebouwd door de Kieler Howaldtswerke. Beide schepen hadden een De Bonte Duif Van de postdutvenhoudersver De Bonte Duif te IJmuiden namen 284 duiven deel aan een wed vlucht van Vilvoorde af (111 km°elost om 8 uur. Eerste duif van N. Swart om 9.51.19. laatste prljsduif om 9 51 58 uur. Uitslag. N. Swart 1. P Griekspoor 2 26; G. Hels 3; CJ. y. Zutphen 4 21 53 56; A. Ulehake 5 28 34; P. Verscheuren 6 20 29 30 38 44: R Middelkoop 1 10 16 35; A. Verduin 8 25 50; W Wilms Floet 9 18 40 41; E K'in8e l11S 51; Joh. Swart 12 45; J. Mmneboo 14 22 31 32 48. W van Opbergen 11 36 54 55; R Wielart 19 27. J. Kaldenbach 23 33 39 41 A Meeuwmeyer 24 46 52. R Schaper 42; J. v. Loon 43; Th. Dekket 31 49 Oranje NassarU Van de postdutvenhoudersver Oranje Nassau te IJnjuiden namen °50 duiven, deel aan een WS9. vlucht van Vilvoorde af :110 km Gelos( om B uur. Eerste duif van A F Broek om 9 54 21 uui laatste prljsduif om 10 0 48 uur. Uitslag: A F_ Broek 1 16: Wassenaar 2 34 35: J van Doip 3 4 1 29; J. Boekweg 5 12 13 21 31 50; W Booy 6 41; J Ulehake 8 9 10 18 19 23 28 31 31 40. A. de Waaid 14 32: J Kraayenoord 15 21 42 43 51; S v Leeuwen 11 26: Sehreuder 20 22 24 36; P Visser 25V48. P Martens 30 44. J Sikkelerus 45 49; J de Weers 46 IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namen 184 duiven deel aan een wed vlucht van Vilvoorde af Uitslag: A J. Waal H 7 14 18 26 27 29 33; G. V. d. Struik 2 6 28 32, Piers 3 19 23 30 34, A Voetman 5 12 24 36; L Sloot 8 37; M Vendel 9 15 21 22; J. v Opbergen 10. J Eelsing 11 17 31. L. de Waard 13; P, Hoekstra 16. J. de Waard 25; J Hovenkamp 35. Het Atoom Van de postduivenhoudersvereniging Het Atoom te Velsen-Noord namen dit weekeinde 245 duiven deel aan een wedvlucht van Vilvoorde af (173 km) Gelost tijdens zuidwesten wind om 8 uur Eerste duif van D. van der Linde om 9.53 uur, laatste prijsduif om 9.58 uur. Dank zij de stevige rugwind bereikte de eerst aankomende duif een gemiddelde uursnelheid van 91,86 kilometer Tot de meest gelukkige .vliegers" behoorde de heer D v d. Linde, die zijn vijf meegegeven vogels alle binnen de vijf minuten op het hok kreeg en dus met alle vijf in de prijzen viel. Relatief gunstig vloog nummer twee de heer A F koos die drie van zijn vliegers bij de eerste vijftien kon melden. Uitslag: D v. d Linde 1 8 21 35 46, A. F. Roos 2 13 15 39; N Lever 3: A. de Bot jr 4 6 29 33 40 48: L. Veldt 5 10 20 27 30 37 43: P. van der Wiele 7 9 38 44 45; J Stijnman 11; F Vos 12; A J. van Borer 14: Ph F Martinius 16 41 42; P Schoone 17 36. J. Asies 18 25 34 49; K. Timmer 19; W Schouten 22: M van *t Hof 23; D. Stapper 24 28; A. Kat 26 32; G Duineveld 31; J. Snijders 47 De noordelijke landen van Europa hebben nog niet die belangstelling van toeristen uit Nederland, welke ze wel verdienen, al wordt hun aantal elk jaar groter. In juli en augustus is de gemiddelde temperatuur in Denemarken 15 graden Celsius; de meeste buiten landse bezoekers komen tussen medio april en eind september. De Deense kroon 100 öres) is ongeveer 53 cent. Veel toeristen zetten heel wat kronen om in Deense kunstvoorwerpen van zil ver, porselein of aarde werk. In hotels en warenhuizen wordt Engels, Duits en Frans gesproken. Verreweg de meeste be zoekers vertoeven enige tijd in Kopenhagen en zij die er geweest zijn hebben er meestal geen spijt van, want de Deense hoofdstad biedt inderdaad veei be zienswaardigs. Het eiland Fünen (Odense en Svend- borg). Jutland (Aarhus en Aalborg) en het merendis- trict (Silkeborg) zijn even eens terecht veelgezochte toeristencentra. Er zijn maar weinigen, die niet enthousiast zijn na een eerste kennismaking met de Deense keuken. Zwemmen, zeilen en vis sen kan men naar harte lust in bovengenoemd me rengebied. Een mooi zand strand vindt u op het ei- and Fanö. Elke dag kan men van De Traviata van Olaf Wallenius inhoud van 1899 reg. ton bruto en waren speciaal gebouwd voor de vaart naar en op de Canadese Meren. In die. tijd was de vaart in dat gebied nog beperkt; van daar korte schepen met een rechte voor steven, zoals dat op de foto duidelijk te zien is. Maar sedert einde 1962 zijn het geen zusterschepen meer. De Traviata nam lig plaats bij een werf in Bremen en heeft aldaar een grote verbouwing ondergaan, waarna het schip een geheel ander aan zien heeft gekregen. Het aantal dekken werd uitgebreid en bedraagt tlians 7, dek A tot en met G, waarop 374 personen auto's naar grootte gestuwd kunnen wor den. De inrichting is zo, dat de auto's van de kade naJr elke plaats op ieder dek gereden kunnen worden. Op een der eerste reizen na de verbouwing werden in Imminghsm 342 auto's aan boord geno men en dat geschiedde in 5 uren en 10 minuten. Dit waren alle Ford-wagens, maar ook Renault heeft van de Traviata gebruik gemaakt. Het is voorgekomen, dat het schip elke tien dagen een rondreis maakte tussen twee havens en af en toe eizen tussen Immingham en Le Havre met Ford auto's. Hoewel de Traviata uitgerust is met drie 3-ton kranen, worden de auto's op eigen kracht aan en van boord gereden. In het begin deed zich de moeilijkheid voor dat de meeste havenarbeiders geen rij vaardigheid bezitten. Dit is opgelost door het rijden te laten doen door personeel van de autofabriek; het dirigeren naar het betreffende dek en het stuwen wordt door de havenarbeiders verricht. De Traviata kunnen we moeilijk een mooi schip noemen, maar het is wel een praktisch schip, echter niet zonder nade len. f)e radius is zeer beperkt en Het ver voer is onderhevig aan bijzondere bepalin gen van verzekeningmaatschappijen met het oog op het brandgevaar en bovendien is men voor een volledig emplooi afhan kelijk van de vraag naar auto's. Dit in verband met het feit, dat met dit schip moeilijk andere lading vervoerd kan wor den. Aangezien het aantal op de weg ver schijnende auto's nog steeds toeneemt, is voor de Traviata nog wel een toekomst weggelegd. Arie van der Veer MARKTPLEIN 7 B. en W. van Velsen hebben van een leerkracht het verzoek ontvangen hem een geldlening te verstrekken voor het aanko pen van een woning. Het sluiten van een geldlening bij de gemeente verdient voor de betrokkenen de voorkeur boven het sluiten van een geldlening bij particulie ren, omdat de gemeente, geen winst be ogende, in de regel een lager rentepercen tage vordert. Dat zal zelfs het geval zijn, wanneer die geldlening wordt ver strekt, met garantie van de zijde van de gemeente. Bovendien mag worden aange nomen, dat particulieren niet bereid zul len zijn gelden te verstrekken tot het vol le of nagenoeg gehele bedrag van een aankoop. De gemeente zal uit sociale over wegingen of in het belang van een goed personeelsbeleid vaak een ander stand punt innemen. Aldus B. en W., die de raad voorstellen aan de verzoeker een geldlening, op annuïteitsbasis, te verstrek ken tot een bedrag van 25.000. Voorts stellen B. en W. voor, op dezelf de basis, aan een andere leerkracht een geldlening te verstrekken tot een bedrag van 32.000. De velling Kennemerland In Beverwijk heeft maandag een grote aanvoer te ver werken gehad, namelijk circa 20.000 kis ten. Er waren 10.000 kisten spinazie en 7000 kisten rabarber. Alles werd verkocht, dankzij het feit dat de fabrieken 2000 kis ten spinazie uit de markt namen, voor een prijs rond de 20 cent per kilo. De prijzen lagen lager dan vrijdag en er werd nu van 14 tot 38 cent per kilo betaald. De rabar ber kwam net aan tot 20 cent per bos. De noteringen waren maandag: aardbeien 135-165, spinazie 12-38. rabarber 10-20, prei 22-48, radijs 22-32, witlof 33-62. Ingaande 10 mei is het dagelijks bestuur van de Pieter Vermeulenstichting in Vel sen als volgt samengesteld: voorzitter. burgemeester mr. J C Bührmann; 2e voorzitter: wethouder H. de Boer; secreta ris: J. J. Bolland, Tollenslaan 11, Driehuis; penningmeester; K. Tijssen, Marconiplein 3, IJmuiden. VISDIEFSTAL In de Rijksvishallen van IJmuiden zijn weer enkele lieden betrapt op het wegne men van vis. De halpolitie heeft een 33- jarige IJmuidenaar aangehouden en over gegeven aan de Velsense politie. Do man had een kist tong, ter waarde van tachtig gulden weggenomen. Twee andere I.Tmui- denaren zouden geringere hoeveelheden gestolen hebben. Zij zijn na verhoor door de Velser politie weer naar huis gezonden; tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Advertentie Amsterdam naar Kopen- gen is. kan het jaarlijkse hagen reizen. Een vliegreis festival van Bergen mee- duurt slechts tachtig minu- maken. Er zijn voorts veel ten; een retour in de toe- interessante excursiemoge- ristenklasse kost f 350. Met lijkheden, waarbij de Noor- de trein duurt de reis 15 se fjorden voorop staan uur en een retour in de tweede klas kost f 109.40. Wie meer over vakantie mogelijkheden in Dene marken wil weten, die kan terecht bij de vertegen woordigster van het Deens Verkeersbureau, mevrouw A. C. HartHaussier. Haar kantooradres is: J. Ge- radtsweg 58 in Hilversum en het telefoonnummer is 02950-48315. Noorwegen is vooral aan trekkelijk door het woeste bergland met zijn glet- schers en de liefelijke da len en groene weiden en zilveren beekjes. De beste tijd om Noor wegen te bezoeken is be gin mei tot medio septem ber. Het land heeft een warm en zonnig zomerkli- maat. met, in Oslo, gemid deld 28 graden C. In de winter is de gemiddelde temperatuur 15 graden C.; er valt veel sneeuw. De Noorse kroon (100 öre) is ongeveer gelijk aan 51 cent. In Noorwegen kan men meestal terecht met Engels dag vanuit Rotterdam met Voor toeristische aange legenheden wordt Noorwe gen i:i Nederland vertegen woordigd door: D. Burger Zn., Westerstraat 7-11 in Rotterdam, tel. 010-11.12.20. Ook uw reis- of passage bureau zal u verdere in lichtingen kunnen ver schaffen. Hier geven wij u vast een idee van de reiskosten. Gaat u per trein naar Oslo (duur 28 uur) dan kost een retour in de tweede klas ƒ191,60 (eerste klas 283.20). Het vliegtuig doet er vier uur over en een re tour in de toeristenklas kost 496. Hier laten we nog twee mogelijkheden volgen: Tweemaal per maand vertrekt uit Amsterdam een Noors vrachtschip met beperkte passagiersaccom modatie. naar Stavanger, Bergen. Aalesund en Trond- heim. Een retour, exclusief maaltijden, naar Bergen bijvoorbeeld, kost f 260. Ook kunt u iedere zater- en Duits. Hotels in alle prijsklassen vindt men in grote steden en toeristen centra. Steden die veelal door buitenlanders worden be zocht ziin: Oslo, Chrictian- sand en Stavanger Wie in mei en/of juni in Noorwe- het Noorse passagiersschip „Astrea" naar Bergen ver trekken en aan deze boot reizen gekoppeld zijn rond reizen door Noorwegen, die van 7 tot 14 dagen duren. Uw reisbureau zal de mo gelijkheden wel met u wil len bespreken. In de eerste dagen van mei zijn bij N.V. Mekog enige flinke beloningen voor goede ideeën uitgekeerd. De bedrijfsleider ir. W. van Monsjou besprak onder grote belangstelling een door de heer J. W. van Duin uit Uitgeest, opzichter bij de Techni sche Dienst ingezonden idee, dat bij repa ratiewerkzaamheden in de zuurstoffabriek aan de zuurstofapparaten een snellere, vei liger en gezonder werkmethode mogelijk maakt. Een bedrag van 450,- kon de heer Van Monsjou aan de heer Van Duin uitreiken voor dit idee, dat in de praktijk uitstekend blijkt te voldoen. De heer J. G. Nolst Tre- nité, secretaris van de Centrale Ideeën- commissie vertelde, dat het aantal ideeën van Mekog vn 392 in 1961 tot 437 in het afgelopen jaar was opgelopen; een stijging derhalve van 11,5 procent. Op 3 mei waren de ammoniakfabrieken aan de beurt. Hier betrof het een zoge naamd groepsidee dat door de produktivi- teitscommissie van de „rode ploeg" was ingediend en door centralisatie een ver betering van de watersloten in de Alkazid- wassing voorstelde. Daar de voorstellers hun posten niet konden verlaten werd als plaats van samenkomst de meetkamer van de stikstofwassing gekozen. De heer Van Monsjou sprak zijn voldoe ning uit over de vindingrijkheid van de produktiviteitscommissie uit de „rode wacht"; de heer Van der Ende deelde mee, dat het dikwijls heel wat hoofdbre kens kostte de soms ingewikkelde voorstel len van de heren op hun juiste waarde te schatten. De beloning bedroeg f 375.-. De beren N. Siraa uit Velsen-Noord, A. Wignand uit IJmuiden-Oost, Th. Groefse- ma uit Heiloo, C. van der Aar uit Be verwijk, C. van Veen uit Velsen-Noord en G. Kluft uit Heemskerk ontvingen hiervan ieder hun deel. Tenslotte werd maandag in de vergader zaal van de Technische Dienst een belo ning van 275,- aan de heer H. G. Rid- dink uit Lisse uitgereikt. In het bijzijn van tal van chefs en collega's werd hij door de heer Van Monsjou gelukgewenst. Het idee van de heer Riddink maakt het mogelijk om reservedelen in het ma gazijn, na het aanbrengen van enkele ver anderingen weer volledig voor het doel waarvoor zij oorspronkelijk waren be stemd, geschikt te maken. De heren Van Monsjou en H. van Dam, chef bureau Technische Dienst, wezen er op dat het altijd de moeite waard is om een goed voorstel in te zenden ook al ligt dit op' of dicht bij het eigen werkterrein. In het bijzonder werd het belang van groepsge wijs inzenden van ideeën onder de aan dacht gebracht. In een kleine groep kan men er voor zorgen dat een idee zoveel mogelijk „panklaar" worden ingediend, d.w.z. goed voorbereid en met duidelijke tekeningen; dit bevordert een vlotte be oordeling.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5