Hoe moet bloembollenvak het surplusfonds gaan verdelen? Bij huurschuld geen T.V. in Dordrecht Exportprijzen gladiolen zijn uit de gratie KERMIS KERKELIJK LEVEN OECUMENISCHE WERKKAMPEN Kerk in Dachau Kerkewerk in West-Duitsland Als teeltbeheersing wegvalt Dertig tuinbouwscholieren werden gediplomeerd Zorg voor geestelijk gestoorde heiaarden in Noord-Holland stierengevecht Directeur sociale zorg in Finsterwolde is nog niet vrij Herbouw Dousadj is begonnen Zes weken geëist tegen voetballer Weer protest tegen Kinder-Kirchentag Oecumenische parochiekerk Huwelijk in Israel WOENSDAG 8 MEI 1963 11 Kamer van Koophandel op bezoek in Aalsmeer Examens Bart L. Joris V* Opeens hangt er negen miljoen gulden boven de hoofden van de bloembollenkwe kers. Zoveel hebben ze namelijk in het Surplusfonds gereserveerd. Men behoeft helemaal geen bloeuibollenkweker te zijn om toch verlangend naar zo'n bedrag uit te kijken. En zeker als men weet, dat een gedeelte daarvan in de moeilijkste tijden daar terecht is gekomen, geplukt uit de eigen veren, voorzover deze aanwezig waren. Maar och arme, de stichtingsacte van het Bloembollensurplusfonds vermeldt, dat eventuele overschotten bij een even tuele liquidatie terecht zullen komen in het Financieringsfonds Algemene Vakdoel einden. Het Weekblad voor Bloembollen cultuur wist te berichten, dat er van pot verteren niet veel terecht zal komen. Toen iedereen gebukt ging onder de zor gen van de crisis en de daardoor ver snelde overproduktie, bleef de heer E. H. Krelage fier rechtop staan te midden van de om subsidie bedelende massa's. „Het bloembollenvak zal zichzelf redden". En dat heeft het gedaan. Het kocht zijn eigen overschotten op om een bodem in de markt te krijgen. Dit was de enige me thode om de export te redden. Vele lan den wensten namelijk niet te worden oyer- stroomd met te goedkope aanbiedingen. Door de teelt aan banden te leggen en de eigen overschotten op te kopen is veel narigheid voorkomen. Het deed wel pijn, want als een kwe ker een hoeveelheid bloembollen had ver kocht tegen niet al te beste prijzen (mi nimumprijzen zijn nu eenmaal altijd laag) dan moest hij daarvan een soms fiks per centage afstaan aan het Bloembollensur plusfonds, dat de overgeschoten bollen met dat geld opkocht. Dat gehele stelsel van broekzak-vestzak zal komen te vervallen, als de Neder landse teeltbeheersingsmaatregelen niet in de Europese Economische Gemeenschap zijn te passen. Men kan moeilijk tegen de Nederlandse kweker zeggen, hoeveel hij mag telen, terwijl zijn collega aan de andere kant van de grens in volle vrijheid kan uitbreiden. Vervallen die maatrege len, dan komt er vgnzelf een eind aan de opkoop van de overschotten en het bestaan van de Stichting Bloembollen Surplusfond Dit heeft reserves moeten kweken, die nu een bedrag van meer dan negen miljoen belopen. Twee jaar geleden heeft het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen be sloten, dit geld naar het Financierings fonds over te hevelen. Best, hebben we al horen zeggen, dan betalen we een jaar geen vakheffing. Het scheelt een hoop werk en geld want drie percent van het bruto-factuurbedrag wil nogal eens oplo pen. De fiscus krijgt dan ook wel een deel in handen, maar daar reken je van te vo ren maar op. Het zou natuurlijk wel prettig zijn om dat geld weer terug te krijgen, maar het Aan dertig leerlingen .van ,de r.k. lagere tuinbouwschool in Beverwijk heeft burge meester J. G. S. Bruinsma dinsdagmiddag de diploma's uitgereikt. Hierbij was ook aanwezig Rijkstuinbouwconsulent ir. G. W. van der Helm. In zijn kwaliteit als voorzitter van de raad van toezicht, deelde burgemeester Bruinsma mee, dat sedert de oprichting van de school zeventien jaar geleden er al 411 diploma's zijn uitgereikt. Hij uitte de wens dat dit jaar de nieuwe tuin bouwschool geopend zou kunnen worden Bestek en tekeningen zijn al klaar. Na een openbare les onder leiding van het hoofd van de school, de heer J. N van der Pol, reikte burgemeester Bruins ma de diploma's uit. Hierna sprak ir. v. d. Helm nog over de toekomstmogelijkhe den van de verschillende vormen van tuin bouw in de IJmond. Er is een tendens naar glasteelt, wat impliceert dat men hier de fijnere tuinbouw en bloementeelt ter hand kan nemen. De volgende nersonen ontvingen het diploma: W. Koopman, P. Verduin (Akersloot), G. Olthof (Alkmaar), H. Butter, Jac. Fiseier en L. van de Kommer (Beverwijk); N. Beentjes, S. Beentjes, C. Duin, II. Duin, P. Duin, S. de Jong. H. Limmen, B de Wildt, P. Zonneveld (allen Heems kerk); C. Louwe, J. Maas. G. Sonbroek S. Vader, C. Veldt (allen Heilo). S. Groen tjes, L. Zonneveld (Castricum); J. Nuijens, P. Zonneveld (Limmen); H. Geldermans. E. Handgraaf en W. Mooy (Santpoort)' A. van der Eng. H. van Riessen (Uitgeest) en H. Nijssen (IJmuiden). In de afgelopen jaren en ook dit jaar is bij de behandeling van de provinciale begroting tot uiting gekomen, dat de zorg voor de geestelijk gestoorde bejaarden in de provincie Noord-Holland vele leden van Provinciale Staten erg ter harte gaat. In de aanbiedingsbrief van de ontwerp begroting voor 1963 deelden G.S. mede, dat aan de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Noord-Holland advies was gevraagd omtrent de wijze, waarop van de zijde van de provincie medewer king zou kunnen worden verleend om te komen tot het stichten van een voldoend aantal verpleeginrichtingen en tot het verkrijgen van een sluitende psychiatri sche zorg voor deze bejaarden. Aan de hand van dat advies en van een rapport „De zorg voor geestelijk gestoor de bejaarden in Noord-Holland," uitge bracht door een door de provinciale raad ingestelde commissie, hebben G.S. thans aan de leden van Provinciale Staten een voorstel doen toekomen met betrekking tot de zorg voor de geestelijk gestoorde be jaarden in de toekomst. Dat voorstel houdt in, dat de staten zich in beginsel bereid verklaren de provincie borg te stellen voor de betaling van rente en aflossing van leningen door stichtingen en verenigingen, die niet het maken van winst beogen, aan te gaan ten behoeve van de stichting van inrichtingen, bestemd voor de behandeling en verpleging van geestelijk gestoorde bejaarden uit Noord- Holland Aan deze bereidverklaring wor den enkele voorwaarden verbonden. lijkt in feite onmogelijk om het weer onder de kwekers te verdelen. Volgens het week blad voor Bloembollencultuur zou men het rechtvaardigst handelen door die men sen, die ook het meest betaald hebben, het grootste gedeelte terug te geven. Het zou uiterst moeilijk zijn om een recht vaardige basis voor de terugbetaling te vinden. Hoewel dit blad alle veronderstel lingen wat voorbarig vindt, omdat de teelt maatregelen nog niet weg zijn, zijn er toch voldoende kwekers, die nu wel eens van te voren willen gaan praten. Ze zijn meestal achter de ontwikkelingen gaan aanlopen. Er was nu een schaap vroeg tijdig over de dam gegaan en daar ren nen ze natuurlijk graag achteraan. De opmerking in het weekblad, dat het geld misschien zou kunnen worden ge bruikt om na enkele jaren de produktie- overschotten op te kopen, lijkt al even voorbarig. Want waardoor zouden dan die produktieoverschotten ontstaan? Door de Nederlandse teelt of door de buitenlandse concurrenten? Er worden in Engeland meer narcissen geteeld dan hier. Wist men nu maar precies, wanneer al die maatregelen wegvallen, dan zou men kunnen proberen de reserves op te ma ken door geen surplusheffing meer te hef fen. Maar dat zal wel niet in de paragra fen staan. Er zal ongetwijfeld wel menig woordje over vallen, tenminste te oorde len naar de discussies, die wij zo hier en daar hebben opgevangen. Negen miljoen is een mooi bedrag. De léden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Om streken zullen op 21 mei een bezoek bren gen aan Aalsmeer Na een bezoek aan de Centrale Aalsmeerse Veiling worden de le den van de Kamer ten raadhuize ontvan gen. De burgemeester van Aalsmeer zal dan een inleiding houden over de struc tuur van zijn gemeente. De lunch wordt gebruikt bij Kerskens jachthaven, waarna men in verschillende groepen op excursie zal gaan. Bedrijven die zullen worden bezocht zijn de N.V. Maarse en Kroon, de N.V. Handelskwe kerij M. C. van Staaveren en Gebrs. de Vries Scheepsbouwwerven de Vlijt en West einder N.V. Het bezoek zal worden be sloten met een receptie, door de Kamer aan te bieden aan rijks- en gemeentelijke autoriteiten en het Aalsmeerse bedrijfs leven. Ieder jaar is er nogal wat geharrewar over deze minimum-exportprijzen. Het be gint in de vergadering van de Nederlandse Gladiolus Vereniging, waar kwekerij en export lijnrecht tegenover elkaar staan. Daar wint de export door numerieke meer derheid. Volgens een brief van de N G.V. aan het Produktschap bleek dit uit de ge adviseerde hogere prijzen en de argumen tering, dat de kosten bij de export zo stijgen. De commissie van bijstand was het hier mee niet eens en ontdekte in de berekenin gen van het L.E.I. dat de kosten van plant goed niet waren ingecalculeerd. Toen men dit wel deed, kwam men ongeveer op de hoogte van de N.G.V Nadere berekenin gen leerden echter, dat de kosten van het plantgoed aan de hoge kant lagen en gaf de commissie van bijstand het advies om de prijzen van verleden jaar te handhaven en alleen zift tien een kwartje op te trek ken tot 4,50. De heer Tegelaar vond dit een wonder lijke gang van zaken. Hij kreeg de steun van de heer Nederveen (export), die even eens trachtte een verhoging te forceren. Hun aanvallen werden gepareerd door de kwekersvertegenwoordigers, die wezen op het compromis van verleden jaar, waarbij de te goedkope kleine maten werden op getrokken en de grote maten een veer moesten laten. De heer Tegelaar merkte op dat wat hem betrof die hele prijzenrege- ling kon worden afgeschaft. Hij meende namens een groot aantal exporteurs te kunnen spreken. Het leek er even op of men in algemeen enthousiasme meteen daartoe ging beslui ten. Men ging over tot de stemming. Het Nijmegen. Doctoraal 2e gedeelte genees kunde: B. I. Agoston (Nijmegen), J. P. J. Fransen (Boxmeer), J. G. A. J. Hautvast (Brunssum), T. F. H. Kreykamp (Steyl), J. H. S. M. Nadorp (Hilversum), J. P. Sat- ter ('s-Hertogenbosch), G. B. H. Tomassen (Doetinchem) en G. P. Vooys (Huizen). Leiden. Doctoraal Frans: W. M. V. Cha- malaun (Delft) en G. M. N. Hamers (Den Haag). Semi-arts Lim Soe: Hoat (Leiden), Oh Djie Hoo (Leiden) en A. W. Szrafran (Brussel). Arts: N. D. Bessem (Nijmegen), J. de Bruijne (Leiden) en H. W. Dicke (De Bilt). Utrecht. Doctoraal geneeskunde: mej. I. M. K. Prins (Rotterdam) en E. Grootenboer (Rotterdam), J. K. van de Ree (Zeist), J. de Vries (Coevorden), H. C. B. Weyerman (Den Haag). Doctoraal pedagogiek: I. Coet- see (Utrecht). Groningen. Arts le gedeelte: Th. J. Koopman (Paterswolde), R. G. Sterken (Hoogeveen), K. de Vries (Groningen). Be vorderd tot arts: mej. L. Meyer (Hilver sum), P. J. Favery (Groningen). Doctoraal rechtsgeleerdheid (notarieel rechten): T. E. v. d. Ley (Groningen). Notarieel staats examen 3e gedeelte: M. G. J. v. d. Meulen (Groningen). voorstel van de heer Nederveen tot ver hoging kreeg geen kans en dus bleef alleen nog het advies van de commissie van bij stand. De prijzen voor 1963-64 worden 14 op 7.50, 12/14 6.25, 10/12 4.50, 8/10 3.—, 6/8 1.75, 4/6 1.20 en 2/4 0.60. Verder gaat men zich beraden over de consequenties van het afschaffen van de prijzenregeling. De export is namelijk be vreesd voor koppelverkoop met bijvoor beeld tulpen. De Amsterdamse afdeling van de Neder- landsche vereniging tot bescherming van dieren heeft in telegrammen aan kardi naal Alfrink, burgemeester en wethouders van Tilburg en de rector magnificus van de r.k. economische hogeschool te Tilburg geprotesteerd „tegen de zedekwetsende vertoning met dieren die ten vermake van publiek dit weekeinde in Tilburg zal plaats vinden". Nieuwe reddingboten. De K.N.Z.H.R.M. heeft aan een werf in Delf zijl de bouw opgedragen van twee motor reddingboten, de „Eernard van Leer" en de „Gebroeders Luden", bestemd voor Schevenirgen en Oostmahom. Fiesta voor prinses. Prinses Irene heeft met enkele vrienden en vriendinnen een bezoek gebracht aan een klein theater in Rotterdam, waar het Spaanse gezel schap „El Fiesta Gitana" optreedt. Eredoctor. De universiteit van Stock holm heeft een ere-doctoraat verleend aan prof. T. O. Wikén, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft. De ere-pro- motie zal op 30 mei plaats hebben. Prof. Wikén is hoogleraar in de afde ling scheikundige technicologie aan de hogeschool te Delft en geeft onderwijs in de algemene en toegepaste micro-biologie. De gemeenteraad van Dordrecht heeft zich akkoord verklaard met het voorstel van B. en W. om degenen, die huurschuld hebben aan de gemeentelijke woningstich ting, uit te sluiten van de levering van gas of elektriciteit. De huurachterstand in Dordrecht heeft zorgwekkende vormen aangenomen en de gebruikelijke middelen die de particulier ten dienste staan om schulden in te vor deren sorteren voor de gemeente niet vol doende of geen effect. Uitzetting bij voorbeeld is niet mogelijk omdat de gemeente toch weer voor an dere huisvesting moet zorgen. De gemeenteraad kreeg te horen dat cir ca één percent van het totale aantal huur ders van gemeentewoningen zijn financië le verplichtingen niet nakomt. De wet houder van financiën voegde daaraan toe dat de huurschuld zich als een olievlek uitbreidt. Hoort men in een bepaalde buurt van iemand die zijn huur niet betaalt, dan zijn er onmiddellijk mensen die zich afvragen „waarom wij, als hij het ook niet doet" en dan de daad bij het woord voegen. Op aandringen van de raad zegde het college van B. en W. toe, dat slechts in gevallen van werkelijke onwil tot het toe passen van deze rigoureuze maatregel zal worden besloten. Op de vraag, wat eerst zal worden af gesloten, het gas of de elektriciteit, ant woordde de wethouder dat dit waarschijn lijk de elektriciteit zal zijn, omdat vrijwel iedereen er tegenwoordig een apparaat op na houdt dat zeer geliefd is en voor het gebruik waarvan men wellicht bereid is ook zijn huur nog eens te betalen. De directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zorg in Finsterwolde is gis teravond niet in vrijheid gesteld zoals werd verwacht, doordat de officier van justitie een nieuwe wending aan de zaak heeft gegeven. De raadsman mr. J. Freij uit Gronin gen, heeft bij de rechtbank een verzoek tot opheffing van de inbewaringstelling ingediend. Deze zaak zal waarschijnlijk vrijdag door de rechtbank worden behan deld. i Dinsdagmiddag is tijdens de vergadering van het Produktschap voor Siergewassen in Den Haag gebleken, dat men een goede basis moet hebben om gemakkelijk tot besluiten te komen. De kostprijsberekeningen van het Landbouw Economisch Insti tuut voor gladiolen konden deze basis niet vormen, vandaar dat het besttiui1 vijf kwar tier nodig had om het voorstel de prijzen te handhaven, met uitzondering van Zift tien, aangenomen te krijgen. Zift tien zou met een kwartje moeten Worden opge trokken. Het bestuur gaat zich beraden over consequenties van het voorstel van de heer J. Tegel o mde minimumexportprijzen van gladiolen geheel af te schaffen. De eerste groep van twaalf Europese vrijwilligers is begonnen met de herbouw van het Iraanse dorp Dousadj, dat tijdens de vreselijke aardbeving van 1 september 1962 geheel werd verwoest. Deze jonge vrijwilligers (20-25 jaar) zijn uitgezonden door de Europese werkgroep, waarvan prinses Beatrix presidente is. Bij deze vrijwilligers zijn vier Neder landers, namelijk Henk Terwey, die voor dien zes maanden heeft gewerkt in een kamp van de internationale vrijwillige hulpdienst in Algiers, Tjalling Bockma, beiden uit Amsterdam, W. J. M. Vroomen (Leiden) en Christiaan van Deelen (Den Haag). Er zijn na de t.v.-uitzending, waarin prinses Beatrix op 29 april de tot en met 29 mei durende actie „Dousadj" aankon digde. zoveel reacties uit binnen- en bui tenland binnengekomen dat men nu over voldoende vrijwilligers beschikt en de mo gelijkheid tot aanmelding heeft gesloten. De officier van Justitie bij de recht bank in Arnhem, mr. J. van IJscndoorn, heeft zes weken hechtenis geëist tegen de 26-jarige plaatwerker uit Apeldoorn wegens „het hoogst onverantwoordelijk roekeloos en onvoorzichtig trappen tegen een bal terwijl dicht erbij zich het hoofd van een tegenstander bevond". Verdachte, midvoor van de vierdeklas ser „Alexandria" speelde 30 september een competitiewedstrijd in Dieren tegen Sportclub Dieren en raakte kort voor het einde van de wedstrijd de doelman van de tegenpartij, de 28-jarige André Roe land, dusdanig tegen het hoofd, dat de keeper in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Nijmegen moest wor den vervoerd. Wekenlang verkeerde het slachtoffer in levensgevaar en pas sedert enige weken is een zodanige verbetering in zijn toestand merkbaar, dat hij nu weer halve dagen kan werken. Nog steeds is zijn spraakvermogen belemmerd. Er was sprake van zwaar lichamelijk letsel, na melijk schedelbreuken met ernstige her- senkneuzing. Vier getuigen verklaarden dat vier en een halve minuut voor het einde de doelman na een bal te hebben gevan gen ten val was gekomen, waarna ver dachte trappende bewegingen had uitge voerd naar de nog steeds in handen van de keeper zijnde bal. De scheidsrechter had reeds gefloten voor overtreding van een Alexandria-speler, die de keeper om ver zou hebben gelopen. De stemming in 't veld was opgewonden omdat de scheids rechter aan Sportclub Dieren een volgens de Apeldoornse spelers aanvechtbaar doel punt had toegekend, waardoor de stand 21 werd in het voordeel van Dieren. De scheidsrechter zelf verklaarde niets te hebben gezien van de trappende bewe gingen. Hij had zich omgedraaid, nadat hij had gefloten'. Verdachte ontkende te hebben getrapt. Naar zijn mening was de doelman met zijn knie in aanraking gekomen. De strafcommissie van de KNVB had K. in eerste aanleg voor drie wedstrijden geschorst, doch in hoger be-< i-bëp wés dé sfFaf'uifgebreid tot een schor sing tot ~l augustus. Uitspraak over veertien dagen. De afgelopen week heb ik een paar uur over de kermis ge dwaald. En ja, ik word nu toch wel oud, hoor! Ik heb vaak gedacht dat het kermisvertier was veranderd; dat er vroeger veel meer te ge nieten viel, maar dat is niet waar. De stoomca- roussel is verdwenen, maar daarvoor zijn su personische raketten gekomen; Suzanna-in- bad kan geen hond meer trekken, het mopje was eraf, maar er zijn ande re bloterigheden geko men waarbij men even zeer wordt bedot. Maar de schiettenten zijn er nog in oude luister, de werp- en trektenten, de vliegtuigtenten en de trekbaktenten en niet te vergeten de pronkerige noga-kraam. Nee, het is eigenlijk allemaal het zelfde gebleven. Alleen ik ben veranderd. Ik zag tot mijn genoe gen dat velen met mij zijn veranderd, want al le mensen van mijn leeftijd-en-ouder gin gen niet meer de kermis óp. zij slenterden er langs. Moest je vroeger persé overal in, nu is er maar één behoefte: overal uit. Er komt blijkbaar een dag in je leven dat je geen grote speelgoedbeer meer be geert. niet meer het eer metaal verlangt van de schietkraam, niet meer je hoofd door een pot sierlijk schabloon wilt steken, niet meer op de kop-van-jut wilt heng sten en dat geen lach spiegel je meer aan het schateren krijgt omdat je met bolle buik en ka le kop vanzelf al naar het ridicule bent toege bogen. En juffrouwen van 300 pond leggen het af bij popjes van dertig pond. Noga herinnert je aan de tandarts, een keertje zweven aan het vettige croquetje na de zesde borrel, kortom voorbij de fatale Ieef- tifdsstreep is het meer mis dan kermis. De spooktrein kan het niet meer halen bij de werkelijke opdoffers die je op je levensbaan hebt gehad en je zou nog wel op een mooi hobbel paard willen zitten, maar dat dóet men niet meer op jouw leeftijd. Sommige vaders en sommige moeders kun nen die laatste drift niet meer baas en bege leiden zogenaamd hun telgen in de draaimo lens. Nouja, lóét ze maar. Botsautootjes ach: ik doe dagelijks zo veel moeite juist niet te botsen en dan verliest het elektrieke spel zijn bekoring. Misschien, heel misschien dat ik bij de hindernisbaan nog wel een mooi staan- plaatsje zou wensen. Eróp, dank-je-de-koek- koek, maar aan het ein de mooi kijken naar het wapperende rokje, ach- ja. Maar zo niet mijn dochter. Haar oogjes glommen wél. Zij ge loofde nog in de schone glinsteringen, in de draaiorgeldreun. in de beloofde fraaie prijzen, in de driehonderd pond vlees, in de sensatie van de zweef en in het grie zelige van de spook- baan. Haar noga smaak te nog niet naar de den tist en een vertrapte serpentine was voor haar geen afval maar een brok afgelegd jolijt. Goed, ik was dus ter kermis, maar niet als klant; meer als sok, ouwe sok. „Toe Pappa", zei ze, „ga nou met mij mee Gelukkig stijgt bij het ouderworden ook het financiële gemak en ik heb het dus elke keer kunnen afkopen, met een duppie hier en een kwartje daar. „Ga jij maar kind". En heel fa natiek „nee" staan schudden als een met decibellen versterkte stem mij smeekte „och meneer, speel nog effe mee". Meneer was uit gespeeld. Het is hard dat te constateren, maar na vijftien jaar renbaan verdient zelfs het krom ste paard een mooie grazige wei. Maar de veulens heb ben zich best vermaakt in al die centrifuges van het genot, tussen alle lichtjes der sensatie, met een beer onder de arm en een kater in de portemonnee. Kermis Graag nog een portie klaver, wijfje HET JEUGDDEPARTEMENT van de Wereldraad van Kerken zond ons een overzicht van de in dit jaar georganiseerde werkkampen voor jonge mensen. Daarbij zijn er enkele van een jaar, zoals in Thailand, in Kongo, in Oostenrijk en in Frankrijk (Cimade). Maar er zijn veel meer voor enkele weken in de vakantieperiode: 25 in Europa, één in het Midden- Oosten, acht in Azië, acht in Afrika en zeven in Amerika (Noord en Zuid). De werkzaamheden, waarvoor geen bepaalde vakbekwaamheid wordt ver eist, zijn hulp bij bouwwerken, bij wegenaanleg, schoonmaakwerkzaam- heden, rondleidingen en het geven van filmvoorstellingen, kortom de meest uiteenlopende bezigheden. Wij noemen enkele voorbeelden uit de lange lijst. Een werkkamp in België zal hulp bie den bij de bouw van een protestantse school in. Denderleeuw. In Noorwegen leggen de werkkampers de laatste hand aan een oecumenisch retraite-oord van de „Disciples". In Graubünden (Zwit serland) bestaat het werk uit de aan leg van een waterleiding en hulp bij de hooioogst. In Mytelini op Lesbos, een Grieks eiland, moeten de kampers een cantine en een kleine keuken bou wen bij een onderkomen voor leerlin gen van een centrale school. In Soest (26 juli25 augustus) zullen een speelterrein, kamers voor bedlegerige kinderen en voor de verpleegsters ge reed gemaakt worden bij een Rode- Kruistehuis voor geestelijk gehandicap te kinderen. Op Valk»nheide in Maars- bergen, het opvoedingsgesticht voor jon gens van de Hervormde Kerk (12 juli 10 augustus) is werk te doen op het terrein en verder leiding te geven bij de recreatie en bij een sportweek van de bewoners. Op Celebes (Indonesië) moet een weg naar een opleidingsschool van de Toradjakerk worden gerepa reerd. In Ciudad del Maiz (Mexico) zal na afbraak van een oud gebouw, begonnen worden met het storten van- betonnen vloeren voor een nieuw ge bouw van een conferentiecentrum. Te Vohipeno (Madagascar) zal een houten Luthers kerkje vervangen worden door een stenen bouwwerk door het werk kamp! De bedoeling van deze oecumenische werkkampen is internationale g.-oepen van 20 tot 30 jongeren (1930 jaar) te vórmen zonder onderscheid" van'ras of kerkelijke belijdenis, die samen als eèn christelijke-' gemtsehschap en door handwerk hun medeverantwoordelijk heid voor allerlei menselijke noden tot IN HET VOORMALIGE concentratie kamp Dachau wil de Evangelische kerk van Duitsland ter nagedachtenis aan alle slachtoffers van het Derde Rijk een kerk bouwen namens de evange lische christenen in geheel Duitsland. Het besluit om de kerk juist in Da chau te bouwen vindt zijn oorzaak hier in, dat deze plek door veel mensen (voornamelijk uit net buitenland) wordt bezocht, daar dit kamp als het sym bool geldt van nationaal-socialistische concentratiekampen. Een andere reden voor de bouw van de kerk is gelegen in het feit, dat het internationale Da- chau-comité de Evangelische kerk ver zocht heeft naast de reeds bestaande roomskatholieke kapel en een synago ge, waarvoor de plannen gereed lig gen, ook een protestants bedehuis op te richten. Bovendien bestaat in Da chau de mogelijkheid regelmatig dien sten in de kapel te houden met mede werking van een predikant van de Bei erse Landskerk! Vertegenwoordigers van de Raad van de Evangelische kerk in Duitsland heb ben vorige week onderhandelingen ge voerd met het Beierse ministerie van Financiën en een stuk grond in erf pacht gekregen, waarop de kapel zal verrijzen. Het ligt in de bedoeling, naast de kerk een museum te bouwen waar dokumenten van protestantse pre dikanten en leken zullen worden on dergebracht. EVENALS DAT HET geval was bij de Kirchentage in Miinchen en Berlijn, zal er in Dortmund midden juli, voor dat de grote Duitse Kirchentag daar bijeen komt, een Kinder-Kirchentag ge houden worden. Op 16 juli zal in de grote Westfalenhalle onder het motto. „Jezus Christus is er" deze bijeen komst worden gehouden voor duizen den kinderen uit het hele Roergebied, die met hun onderwijzers en onderwij zeressen met autobussen daarheen zui len komen. De voorzitter van de kerk in Westfalen, dr. Ernst Wilm, zal de kinderen toespreken. Op grote projec tieschermen zullen beelden ter illustra tie van de bijbelvertelling worden ge toond. Naar verwacht wordt, zullen ook allerlei gasten uit de oecumene, uit Azië, Afrika en Amerika dan aanwezig zijn. .uiting brengen. Daarnaast is er steeds de mogelijkheid kemis te nemen vstn de situatie ter plaatse en de christe lijke gemeenten daar te ontmoeten. Er wordt in de kampen zes uur per dag gewerkt. De dag wordt geopend met bijbelstudie en is er gelegenheid voor onderlinge discussie. De reiskos ten van en naar het kamp zijn als regel voor de kamper zelf, eventueel te regelen in overleg met de kerkelij ke instanties thuis. Ook voor het onder houd tijdens het kamp wordt zo mo gelijk een bijdrage gevraagd Vergoe ding voor het vrijwillige werk is er uiteraard niet te verwachten. Nadere inlichtingen of aanmeldingsformulieren zijn te verkrijgen bij de Oecumenische Jeugdraad, JanskerKhof 15, Utrecht. IN OVERLEG MET zijn parochianen heeft de pastoor van de roomskatho lieke parochie in UI venhout bij Breda besloten zijn parochiekerk te versobe ren. Het kerkgebouw zal ontdaan wor den van alle overdadige sier, die er in de loop der jaren is aangebracht. Afbeeldingen van heiligen met gouden aureolen, vrome spreuken en vele krul len en andere ornamenten zullen ver dwijnen. Het monumentale altaar wordt afgebroken en vervangen door een nieuw van de hand van de Bredase beeldhouwer Jan Vaes. Het orgel, in 1803 gebouwd door Peterghen uit Gent, krijgt een andere plaats. De beschil dering van de kerk wordt sober en blank. De bedoeling van dit alles is, dat Ulvenhout, waar net gesprek tussen roomskatholieken en protestanten reeds lang gaande is, een kerkgebouw krijgt waarin ook protestanten zich thuis kun nen voelen als er oecumenische kerk diensten gehouden worden. Gedurende de verbouwing, die etn half jaar zal duren, zal de parochie zich moeten behelpen met een danslokaal. VOLGENS STATISTISCHE gegevens per 31 december 1962 waren in de Evangelische kerken in West-Duitsland 9491 geestelijken werkzaam in gemeen ten. 730 hadden aqdere. geestelijke werkzaamheden. Totaal'"waren er '185 „Vikarinnen", 728 geordende vikaris- sen met twee afgelegde examens en 275 met afgelegd eerste examen aange steld. 373 medewerkers zonder volledi ge theologische opleiding waren werk zaam als hulpprediker. Totaal-gërie- raal waren er- dus in het kerkewerk betrokken 12.021 personen. DE STRIJD OM het burgerlijk huwe lijk in de staat Israël wordt steeds meer acuut. Zoals bekend bestaat in de staat Israël enkel het zogenoemde „kerkelijk" huwelijk. Voor Joden godsdienstig of zelfs antigodsdienstig wordt het huwelijk voltrokken door de rabbijn. Voor de niet-Joden zijn enkele geestelijken uit de verschillen de godsdienstige richtingen aangewe zen, die het recht hebben hun geloofs genoten in het huwelijk te verbinden. Gemengde huwelijken, althans waar een van de partners een Jood is, zijn dus in Israël onmogelijk, omdat de rabbijn weigert zulk een huwelijk te sluiten en de geestelijke van de andere partij geen recht heeft een huwelijk te sluiten, wanneer niet beide partners tot zijn geloofsgemeenschap behoren. Wel erkent de Israëlische wet een hu welijk, dat in een ander land volgens de daar geldende wetten gesloten is. Dit had tot gevolg, dat verschillende Israëlische paartjes naar Cyprus ver trokken om zich daar volgens de bur gerlijke huwelijkswetten in de echt te laten verbinden en om daarna dit hu welijk in Israël te laten registreren. Doordat het aantal van op deze wijze gesloten huwelijken in Israël zeer toe nam, hebben de rabbijnen er op aan gedrongen om een verbod voor dit soort huwelijken uit te vaardigert. waardoor deze huwelijken als ongeldig zouden worden verklaard. Een Israëlische Jood en een Belgi sche Christin lieten desondanks hun hu welijk op het eiland Cyprus voltrekken en keerden naar Israël terug om daar hun huwelijk te laten registreren. Maar de betrokken ambtenaar van het' de partement van Binnenlandse Zaken in Jeruzalem weigerde de christelijke vrouw als gehuwd in te schrijven. Te gen de weigering van de ambtenaar ging de vrouw in beroep bij het Hoger- gerechtshof in Jeruzalem. De hoogste instantie in Israël stelde de vrouw in het gelijk en gelastte de ambtenaar haa als gehuwd met de Israëlische Jood in te schrijven. Begrijpelijkerwijze heeft dit de strijd om de mogelijkheid voor een burgerlijk huwelijk in de staat Israël weer doen opleven. Maar of de rabbijnen zich gauw gewonnen geven, is zeer de vraag.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11